Již jen jméno tohoto kraje, tedy Vysočina, může být výzvou nebo varováním. Projeli jsme se zde severně od Jihlavy a stálo to za to. Do kopce, a zase do kopce a pak rychle z kopce. Prostě Vysočina…
Vltavská stezka vás provede podél toku řeky od pramene až po místo, kde se vlévá do Labe. Trasa vede z Kvildy přes Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka. Těšit se můžete na malebnou krajinu a zvlněný terén. Převažuje asfalt, nechybí ani šotolina, občas vás čekají vyježděné pěšiny - trasa je bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekovém kole.
Předem se přiznáváme, že titulek není pravdivý. Na Hradčany pražské, ani na ty u Mimoně se vlakem nedostanete. Nicméně, v následujícím výletě Hradčany navštívíte a i na ten vlak dojde. Hlavně se na kole projedete zajímavou krajinou mezi Českou Lípou a Mimoní, tedy po území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
Pokud se řekne Jihočeský kraj, obvykle si každý představí Třeboň, rovinu a rybníky. Budiž, jedná se o turisticky velmi atraktivní oblast, ale tento kraj má více podob, například sem patří rozhodně nerovinatá Šumava. My se podíváme na zcela opačný, severní konec Jihočeského kraje, projedeme se v okolí malebného města Milevska.
Víte, proč je Botič nejpopulárnějším pražským potokem? Možná je to proto, že na území metropole, a jejím okolí, jednak protéká zajímavou přírodou (Průhonický park, vodní nádrž Hostivař, přírodní památka Meandry Botiče a další), ale rovněž se ze všech pražských potoků nejvíce přibližuje středu města.
Řeka 164 km dlouhá, pramenící v Polsku, německy Iser či „po polski“ Izera, je řekou, která dala jméno Jizerským horám. Vlévá se do Labe v Lázních Toušeň mezi Brandýsem nad Labem a Čelákovicemi a díky cyklotrase Greenway Jizera se můžete vydat malebnou krajinou, která její tok doprovází.
Poslední tip na výlet na horském kole, v tomto letošním seriálu, bude poněkud netradiční, protože spíše půjde o upozornění na poněkud zapomenuté až zastrčené končiny, které však nabízí opravdu široké možnosti vyžití pro všechny druhy cyklistů. Takže na tuto cestu se můžete vydat třeba s celou rodinou, přítelkyní či partou tvrdých bikerů. Každý si tu najde svoje.
Cyklostezka Bečva byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2010 a od té doby si (nejen) u cyklistů vydobyla velkou popularitu. Celkem čítá tři úseky: vsetínskou, rožnovskou a Bečvu. Na 160 km, od pramenů Bečvy až po soutok s Moravou tak máte možnost poznávat pamětihodnosti, přírodní krásy, lidové tradice i místní speciality Valašska, Moravské brány a posléze i Hané.
Poměrně nenápadná vrchovina ve Zlínském kraji působí na svém místě poněkud nepatřičně. Na jedné straně, na té severní je nížina úrodné Hané, na straně druhé, jižní pak rovina okolo řeky Moravy. Mezi tím takřka neobydlený lesnatý masiv s podivným jménem Chřiby. Docela výzva na další výlet na horském kole s Authorem.
Špatnou pověst lze získat velmi snadno, ale zbavit se jí, může být běh na velmi dlouhou dráhu. Přesně toto pravidlo se týká jedněch našich pohraničních hor. Nejprve zde byly Sudety, pak na jejich jedné straně bydleli dederóní (tedy východní Němci), na druhé pak ropák bahnomilný, který si liboval ve zdevastované krajině povrchových dolů a nedalekých chemiček. Lesy na hřebenech těchto hor pak úspěšně likvidovaly kyselé deště a kůrovec. Snad každý už ví, o jakém území se bavíme. Samozřejmě jde o Krušné hory.
« Předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 … 13 | Další » |