Vltavská stezka vás provede podél toku řeky od pramene až po místo, kde se vlévá do Labe. Trasa vede z Kvildy přes Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka. Těšit se můžete na malebnou krajinu a zvlněný terén. Převažuje asfalt, nechybí ani šotolina, občas vás čekají vyježděné pěšiny - trasa je bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekovém kole.
Stezka začíná přímo v srdci Národního parku Šumava ve vesničce Kvilda. Z Plzeňského kraje se po pár kilometrech lesem přesuneme do Jihočeského. Od Stožce se cesta vine kolem kolejí a každou chvíli je míjí. Krásnou lesní cestou projedete rozlehlými pláněmi a údolím Vltavy kolem rašeliniště, zahlédnete začátek Lipenské nádrže. Podél Schwarzenberského kanálu se klidným tempem lesní cestou připojíte zpět k první z vltavských nádrží. Podél nádrže je třeba trpělivě a opatrně předjíždět množství chodců. Lipno potom přejedete do Frymburku. Průjezd čím dál většími obcemi mnohdy po silnicích III. třídy zas na úzkých silnicích vyžaduje spolupráci s řidiči. Český Krumlov stojí za zastávku, zachovalé centrum města je unikátem střední Evropy.
Z Krumlova vede trasa kolem středověkého kláštera ve Zlaté Koruně a pak stoupá z údolí Vltavy do zemědělské krajiny. Do krajského města České Budějovice vede odbočení z hlavní silnice přes několik menších obcí. Mineme vodní nádrž Římov na řece Malši, českobudějovickém přítoku Vltavy.
Z Českých Budějovic budete na stezce míjet spoustu bruslařů, cesta do Hluboké nad Vltavou je velmi oblíbená. V Hluboké nad Vltavou si nenechte ujít krásný novogotický zámek Hluboká a zámecký park, ve kterém najdete například Alšovu jihočeskou galerii se sbírkou gotického malířství a sochařství. Z Hluboké už se povrch stezky mírně zhoršuje, takže mizí bruslaři.
V Pořežanech můžete navštívit Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky. Blíže k Vltavě se vrátíme u vodní nádrže Hněvkovice a stezka nás povede až do turisticky zajímavého Týnu nad Vltavou. Malým centrem projedete rychle a jistě přitom zahlédnete místní otáčivé hlediště, zámek nebo náměstí s kostelem sv. Jakuba.
Po levém břehu se po soustavě vedlejších silnic a lesních cest od řeky mírně vzdálíte. Minete věže elektrárny Temelín, projedete Albrechticemi nad Vltavou a mezi rybníky brzy dojedete do přírodního parku Písecké hory. Kopcovitostí se vyrovnají středočeských Brdům.
Přes obec Kluky se vyhneme Písku, mineme renesanční zámek Červený Újezdec a sjedeme do obce Zvíkovské Podhradí. Vyznačená trasa sice obec hned opouští, ale stojí za to si cestu o dva kilometry prodloužit až na královský hrad Zvíkov s krásným výhledem na soutok Otavy a Vltavy do nádrže Orlík.
U Zvíkova přejedeme na pravý břeh a trasa mezi rybníčky vás zavede do Kostelce nad Vltavou s dominantním kostelem Narození Panny Marie. O kousek výš přejedete do Středočeského kraje.
Po vaší levici budete míjet soubor vodních nádrží Vltavská kaskáda. Nádrží je na Vltavě celkem devět. Byly postaveny mezi 30. a 60. lety, aby usměrňovaly tok Vltavy pro výrobu elektrické energie a jako ochrana před povodněmi. Postupně projedete mnohdy na dohled Kamýku a oblíbené letní destinace Slapy.
Pokračujeme až k přívozu, který spojuje Starou a Novou Živohošť. Můžeme se také nalodit na parník do přístaviště Skalice poblíž města Slapy, kde se na cestu zpět napojíme, nebo přejet nádrž po silničním mostě.
Ze Štěchovic a podél Štěchovické nádrže již vidíme v dálce vršky hlavního města. Po levém břehu pokračujeme po vyznačené stezce nebo v Měchenicích přejdeme řeku po železničním mostě a vydáme se po méně frekventovaném pravém břehu.
Vodní nádrž Vrané a městečko Vrané nad Vltavou s barokním kostelíkem sv. Jiří je posledním zastavením před Prahou. Dříve než dojedete k zámku ve Zbraslavi, stezka vás zavede přes most Závodu míru na pravý břeh. Před areálem dostihů ve Velké Chuchli na opačném břehu se ještě Vltava obohatí o přítok Berounky. Příjezd do středu Prahy je po pravém břehu velmi rychlý. Za chvíli míjíte Veslařský ostrov na Podolí a brzy vám je jasné, že musíte zpomalit zejména kvůli zvyšujícímu se počtu chodců ve městě. Na náplavce využijte několika příjemných míst pro občerstvení se a přes most Legií se dostanete na levý břeh Vltavy, kde si to můžete zkrátit přes Letenské sady a kolem Stromovky se vrátit k řece. Pod zoologickou zahradou v Tróji opět můžete zrychlit, velkoměsto je téměř za námi.
Vltava se líně kroutí nížinatou krajinou a nás čeká poslední úsek do asi 35 km vzdáleného Mělníka. Minete spoustu zámečků jako ten v Roztokách, Chvatěrubách, Nelahozevsi, určitě se zastavte v kouzelném barokním zámku ve Veltrusech. Pohled na krajinu dává znát příjezd do úrodné Labské pánve a zároveň vinařské podoblasti Mělnicko. Žádné větší terény už nečekejte a těšte se na majestátní soutok Vltavy s Labem. Můžete si na něj vyhlídnout třeba z některé z restaurací kolem zámku.
Cyklotrasa měří 456 km. Trasa je mezi Českým Krumlovem a Mělníkem také součástí dálkové mezinárodní trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasy. Ta vede ze Švédska až na jih Itálie a na Maltu.
Přesné zakreslení na mapě po úsecích na: www.vltavska-cyklostezka.cz
Partnerem seriálu „Greenways v ČR“ je značka Cyklisté vítáni – certifikace kvality služeb ubytovacích a stravovacích zařízení, kempů a turistických cílů, která poskytují perfektní zázemí pro vás i vaše kola.
Podívejte se na přehled certifikovaných služeb na Vltavské cyklistické cestě.