Městečko Hořice v Podkrkonoší zná většina lidí díky zdejší delikatese – hořickým trubičkám. Ovšem to bychom Hořicím křivdili, protože ve vlastním městě, ale i jeho okolí je řada jiných zajímavostí, které stojí za výlet.
Masarykova věž samostatnosti
Pokud to nevíte, tak Hořice se nachází v okrese Jičín, asi 25 km severovýchodně od Hradce Králové. Vyjížďku můžete začít na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde lze zaparkovat auto, a kde se rovněž nachází infocentrum. Prvním úsekem trasy vás doprovodí červená a zelená turistická značka, směřující na sever. Hned na začátku se připravte na první stoupání ven z města. Cestou minete židovský hřbitov a na vrcholku další zajímavost, v podobě rozhledny – Masarykovy věže samostatnosti, ke které musíte udělat nedlouhou odbočku.
Další cesta vede společně s červenou značkou, která vede střídavě po lesní a polní cestě k druhé rozhledně Hořický chlum. Pohodlná cesta vede takřka po rovině po hřebeni Hořického chlumu až k rozcestí Chloumky. Zde se můžete rozhodnout, kudy dále. Můžete buď pokračovat stále po červené nebo odbočit vlevo na cyklotrasu číslo 4085. Obě varianty znamenají sjezd nad vesničku Libín a dále do malebné obce Šárovcova Lhota.
Odtud pokračujte do Lázní Bělohrad, kam vede několik cest, například cyklotrasa 4096, což je silniční varianta, případně po zelené turistické značce. Třetí možnost nabízí neznačená cesta po malé silničce, vpravo do kopce a po cestě vlevo do zástavby Lázní Bělohrad, které jistě stojí za návštěvu a jsou rovněž vhodným místem k odpočinku.
Jeden z lázěňských domů v Lázních Bělohrad
Z Lázní Bělohrad vás vyvede modrá značka, která směřuje do obce Tetín a následně do pokračuje do Miletína. Stále pojedete po lesních a polních cestách, pouze kousek před Tetínem po silnici. Z Miletína se vydejte po červené značce. Před vámi je jediný terénní úsek a prudší stoupání, které nejspíš vytlačíte. Za odměnu se pak svezete po pěkné lesní silničce až těsně před Hořice, kde na vás čeká poslední stoupání. V Hořicích červenou neopouštějte, dovede vás do sochařského parku a za ním zpět do centra, kde jste výlet začínali.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Popsaný výlet tvoří okruh dlouhý do 40 km. Trasa vede v naprosté většině po technicky nenáročných lesních a polních cestách, pouze asi 400 metrů se stoupá po lesní pěšince. Nejdelší stoupání je dlouhé asi 1 km a je na samotném začátku trasy.
Vzhledem ke kvalitě cest lze výlet absolvovat i na krosovém kole. Takřka paralelně s popsanou trasou vede řada značených cyklotras. Možnost k občerstvení je v každém větším sídle.
První doložená středověká osada s tvrzí byla založena na vrchu Gothard. V Hořicích se dochovala řada církevních památek, a to i židovských. Ve městě se tradičně pořádají sochařská sympozia. Sochy jsou pak vystaveny právě na úbočí vrchu Gothard.
Podle legendy recept na hořické trubičky prozradil paní Líčkové v roce 1812 osobní kuchař císaře Napoleona, jako odměnu za své ošetření.
Rozhledna z roku 1938 je vybudována jako památník s věží. Původní projekt počítal s výškou věže 45 metrů, z projektu ale sešlo a současná stavba je vysoká 25 metrů, vyhlídka je z dvaceti metrů. Uvnitř je ve dvou křídlech umístěn památník obětem světových válek a totality.
Víceúčelová, telekomunikační stavba z roku 1998. Ocelová konstrukce je celkem vysoká 41,5 metrů, výhled je z patra ve výšce 27 metrů. Zajímavostí je dvojité schodiště, sloužící pro jednosměrný výstup a sestup.
Lázně jsou specializovány na léčbu problémů pohybového ústrojí. K léčbě se zde využívají bohatá ložiska rašeliny.
Městečko, jako ves poprvé připomínáno v roce 1124. V roce 1560 byla ves povýšena na město. K nejvýznamnějším památkám patří zámek a kostel Zvěstování Panny Marie s oddělenou zvonicí. Nejslavnější rodákem je Karel Jaromír Erben. V jeho rodném domku je nyní památník s dobovým vybavením a rodinnými památkami.
Partnerem seriálu „Tipy na MTB trasy“ je AUTHOR – česká značka pro horská, silniční a krosová kola s tradicí od roku 1993.