Pokud se řekne Jihočeský kraj, obvykle si každý představí Třeboň, rovinu a rybníky. Budiž, jedná se o turisticky velmi atraktivní oblast, ale tento kraj má více podob, například sem patří rozhodně nerovinatá Šumava. My se podíváme na zcela opačný, severní konec Jihočeského kraje, projedeme se v okolí malebného města Milevska.
Do Milevska se můžete dostat vlakem, když pojedete z Prahy, tak s přestupem v Táboře. Pokud z metropole vyrazíte autem, nejkratší cesta vede po R4 směrem na Příbram a vlevo přes Orlík po silnici č. 19, je to asi 100 km. V Milevsku se dá snadno zaparkovat přímo v centru na náměstí E. Beneše, kde je i rozcestí turistických a cyklistických tras. Jako první vás nejspíš přivítá půvabná dívka s puškou, naštěstí jde jen o sochu stojící na horní straně náměstí.
Pro začátek vašeho výletu je důležitá červená značka, směřující do Jetětic, po které vyjedete z města. Oproti většině map (jak na internetu, natož tištěných) hned u benzinky najedete vpravo na novou cyklostezku, která vás dovede do nedalekého lesa. Následuje úsek, kde se pohodlná stezka postupně změní v lesní cestu, pěšinku až takřka zanikne. Nicméně, správný směr vám bude určovat jak červená, tak betonové pražce, použité k oplocení rozsáhlé Květovské (někdy též Rukávečské) obory. Poněkud náročnější cesta terénem vás dovede ke křižovatce u Tyrolského domu. Ovšem pozor, ačkoliv je zde vyznačena odbočka k loveckému zámečku Tyrolský dům, neuvidíte jej, je bezpečně uschován za oplocením. Ostatně toto ohrazení obory vás bude doprovázet několik následujících kilometrů, navíc jej budete muset i s kolem překonat, červená totiž prochází přímo oborou, ačkoliv cedule sem vstup zakazují. Po pohodlné asfaltce sjedete k další bráně, kterou si otevřete a zase zavřete, malé stoupání a za chvilku sjedete do kýžených Jetětic.
Cesta necesta podél oplocení neoplocení Květovské obory
Před vámi je poněkud oddychový, tedy silniční úsek výletu, který vás dovede do obce Veselíčko. Pokud nechcete jet po silnici s cyklotrasou č. 1152, můžete se v místě, kde se k silnici přiblíží železniční trať, vydat kousek po trase naučné stezky Vejrovským zemanstvím. Odbočka je u silnice vyznačena na sloupu el. vedení. Bohužel infotabule i značení naučné stezky je již značně zašlé až zaniklé. Nicméně, obě varianty, tedy jak silnice, tak i lesní cesta po trase naučné stezky, vás přes obec Stehlovice veselou cestou dovedou do Veselíčka. To jste v necelé polovině výletu. Po cyklotrase č. 31 po klidné silnici dojedete do obce Jestřebice, nad kterou se tyčí volně přístupná rozhledna. Výhled je kruhový a zajímavý. Pokud uvidíte podivné útvary na obloze, nelekejte se. Nejedná se o atomové výbuchy, ale o produkt chladících věží elektrárny, byť atomové, ale v Temelíně.
A jede se dále, stále po malých silničkách, nejprve přes Zběšičky do Hanova, kde se charakter trasy opět změní. Těsně před Hanovem se odbočuje vlevo na žlutou značku, což představuje opět terénní cestu lesem. V tomto místě se rovněž napojíte na další naučnou stezku, která se jmenuje Na Onen Svět. Nemějte strach, tam nedojedete, ačkoliv se záhy dostanete do velice pěkné údolní nivy říčky s příhodným jménem Smutná. Po hravé pěšince odbočíte vlevo proti proudu Milevského potoku, projedete po levém břehu pěkného rybníku Tovaryš a jste v Sepekově.
Stavidlo rybníku Tovaryš
V této obci stojí za to se zastavit, protože zde mají, mimo jiné, krásný kostel Jména Panny Marie. Ze Sepekova vás vyvede červená značka, stále souběžná s naučnou stezkou Na Onen Svět, vedoucí stále po malé lesní pěšince.
U koupacího rybníku Pytlák si můžete zvolit další pokračování výletu. Buď se můžete vrátit přímo do Milevska, to pojedete stále po červené, nebo si trasu prodloužíte asi o 6 km a obohatíte o další zážitky. Druhá varianta vede po žluté značce a dovede vás ke krásnému klášteru, jehož návštěva je vlastně vyvrcholením celého výletu.
K ukončení trasy zbývá již jen projet asi jeden km a jste zpět v centru Milevska.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Výlet, tak jak je popsán, je dlouhý asi 42 km. Náročnost si můžete nastavit sami, protože obtížné úseky (třeba cesta podél obory, mezi Hanovem a Milevskem), lze objet po silnici. Nicméně, tak se připravíte o 9 km pobytu v krásném lese, kde nezavadíte o člověka, případně o jiné radosti a zajímavosti na terénní trase.
Na popisovanou trasu se vydejte s horským kolem, tedy pokud vše neobjedete po silničkách. Občerstvení je možné až v polovině výletu, první restaurace je až ve Veslíčku.
Druhé jméno tohoto území je Rukávečská obora. Území je chráněno jako přírodní památka, má rozlohu 848 hektarů, ale v 19. století měla rozlohu až 9528 ha.
Obec vznikla až v roce 1960 sloučením vesnic Veselíčko a Bíliny, ale první zmínky o zdejším osídlení sahají až k roku 1215. Současná podoba zdejšího zámku vznikla řadou přestaveb, poslední proběhla v roce 1952.
Volně přístupná rozhledna vznikla v roce 2009 díky rozhodnutí zastupitelstva obce Bernartice. Dřevěná stavba je vysoká celkem 13 metrů, vyhlídkové patro je ve výšce 10 metrů a nahoru vede 44 schodů.
Celá naučná stezka je dlouhá 66 km, začíná v Týně nad Vltavou a končí opravdu na Onom Světě, což je lokalita s Langovou rozhlednou, nedaleko obce Klučenice, severozápadně od Milevska.
Město v okrese Písek, první písemná zmínka je z roku 1184, zřejmě o tři roky později zde byl založen premonstrátský klášter, který měl výrazný vliv na další osudy města. Ve městě je řada dalších památek, například na náměstí stojí dvě radnice, barokní a novorenesanční, cenná je rovněž zdejší synagoga ze začátku 20. století.
Partnerem seriálu „Tipy na MTB trasy“ je AUTHOR – česká značka pro horská, silniční a krosová kola s tradicí od roku 1993.