O tom, že Jižní Čechy nejsou jen rybníky a roviny v okolí Třeboně, by vás mohl přesvědčit následující výlet. Projedeme se na jihozápad od Jindřichova Hradce, část cesty nás bude doprovázet řeka Nežárka.
Jako vhodný start a cíl okruhu se logicky nabízí samotný Jindřichův Hradec. Z historického centra vás vyvede červená turistická značka, se kterou vede společně i cyklotrasa 1148 a Greenway Praha – Vídeň.
Před vámi je hned na začátku jediné vážnější stoupání na celé trase. Z města musíte vystoupat nejprve okolo letiště, přes obec Děbolín k rozhledně na Rýdově kopci. Výšlap je dlouhý asi 7 km a vede po cyklostezkách a pro auta uzavřených komunikacích. Nejvyšší bod výletu je u působivé rozhledny ve výšce 553 m n. m. Rozhledna je v době od 8:00 do 20:00 hod. volně přístupná a její návštěva opravdu stojí za to.
Výhled z rozhledny na Rýdově kopci
Před vámi je, podle nás, jedna z nejpříjemnějších tras, co jsme kdy projeli. Od rozhledny pojedete po červené značce snad 18 kilometrů z kopce či po rovině, a to pořád po kvalitních lesních cestách. Hlavně však krásnou krajinou a zcela mimo automobilový provoz.
Tak se připravte na voňavé borové lesy, pastviny s koňmi, samoty uprostřed luk. Ovšem začnou i rybníky, to abyste si uvědomili, že CHKO Třeboňsko je již za rohem. Minete největší jindřichohradecký rybník Holná, ale hned za Hradcem i menší Horní a Prostřední polívku. Tak dobrou chuť.
Rybník Holná
Stále po červené krásnou krajinou dojedete do Jemčiny, kde je zámek jako z pohádky. Prohlídky jsou možné. Kousek odtud se poprvé setkáte s řekou Nežárkou, která vás, více méně, bude doprovázet až do konce výletu.
Následuje výběr. Buď se jede po cyklotrase Nežárka nebo po červené, což je lehce terénní varianta. Obě pak vedou do Stráže nad Nežárkou, kde je další parádní zámek, ale i možnost k občerstvení.
Zámek Jemčina
Cesta ze Stráže nad Nežárkou opět nabízí dvě varianty. Na jistotu pojedete opět po cyklotrase Nežárka. Terénní dobrodruzi mohou zkusit žlutou značku. Po žluté se jede, tlačí, ale je to tam pěkné. Obě varianty se setkají v Lásenici.
Z Lásenice, podle oficiálních map podél Nežárky nevede dále žádná cesta. Ona vede, jen ji značení KČT, a to jak pěší, natož cyklistické, lehce ignoruje. V Lásenici přejeďte na pravý břeh Nežárky a pokračujte po něm po neznačené cestě. Nejprve pojedete po široké cestě, po které jezdí auta k chatové osadě. Ovšem pozor, široká cesta není pro nás ta správná. V místě, kde auta odbočují „esíčkem“ vpravo dolů, pokračujte po mezi přímo rovně. Dále pojedete po pohodlné pěšince, která je parádní zkratkou mezi Lásenicí a Horní Lhotou. Cesta je to příjemná, bezpečná a po rovině, takže nám poněkud uniká, proč tudy nevede oficiální značení. Například žlutá značka a cyklotrasa Nežárka vedou značnou oklikou přes Vydří.
Následuje, po klidné silnici, průjezd značně roztahanými obcemi Horní Lhota, Dolní a Horní Žďár a jste nazpět v Jindřichově Hradci.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Okruh je dlouhý přes 40 km. Náročnost lze kombinovat, tak jak je v textu naznačeno. Kromě počátečního stoupání, a menších převýšení cestou nepočítejte s velkými výstupy. Spolu s auty pojedete jen minimálně.
Občerstvení je v každém větším sídle. Doprava do Jindřichova Hradce je nejvhodnější autem, parkoviště jsou v okolí centra města. Vlakové spojení například z Prahy je do Jindřichova Hradce s jedním přestupem ve Veselí nad Lužnicí.
Co se týká počtu památek v tomto městě, vydal by na samostatný článek a jejich prohlídka by zamezila projetí následujícího výletu. Proto jen nástin: státní hrad a zámek, několik kostelů a klášterů, městské hradby a brány, pivovar a mlýn, bývalá jezuitská kolej a další.
Moderní rozhledna vznikla v roce 2015. Měří celkem 33 metrů, vyhlídka je 24 metrů, kam k výstupu slouží dvě schodiště. Konstrukce rozhledny kombinuje kamennou podezdívku, dřevěnou konstrukci a ocelové prvky. K výhledu slouží plošina okolo vrcholové místnosti.
Původně gotický kostel sv. Barbory byl později zrušen a od 20. století sloužil jako sklad, v současnosti je v soukromém vlastnictví a je přestavěn na rekreační účely.
Lovecký zámek vznikl po roce 1747, kdy panství vlastnil Prokop Černín. Od roku 1923 objekt vlastní stát, od roku 2002 je v soukromém vlastnictví. V zámku je hotel, ale i expozice věnovaná historii zámku, parforsním honům, prohlédnout si můžete i bunkr raketového vojska.
Nebo též Velká Holná, je devátý největší rybník v Jihočeském kraji a dvanáctý v celé ČR. Plocha rybníku má rozlohu 230 ha. Rybník byl vybudován ve 14. století a v 16. rozšířen a zpevněn.
Ve městě můžete navštívit především zdejší hrad a zámek, jehož majitelkou byla Emma Destinnová, které je věnováno zdejší muzeum.
Partnerem rubriky „Tipy na výlety“ je AUTHOR – česká značka pro horská kola, silniční kola, krosová kola i elektrokola s tradicí od roku 1993.