Litovelské Pomoraví je pojem především pro přírodovědce, ale i pro cykloturisty. První dokazuje skutečnost, že lokalita je od roku 1990 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí. Druhou skutečnost dokazuje řada cyklotras a cyklostezek, které zde vedou.
Středem Litovelského Pomoraví je město Litovel, jak jinak, které je lužními lesy obklopeno z obou stran, tedy jak směrem k Mohelnici, tak i k Olomouci. V tomto výletu si projedeme druhou část.
Cyklostezka za Litovlí
Z centra, tedy z náměstí Přemysla Otakara vede trasa na jih, to je nejprve ul. 1. máje a následně Palackého. Za mostem přes Malou vodu (Mlýnský potok) odbočte vlevo na cyklotrasu 6243, která vás vyvede z města, do Rozvadovic, z nich pak dojedete po neznačené cyklostezce do obce Unčovice.
Následuje cesta po cyklotrase 6027, která vás provede dalšími hanáckými obcemi. V Příkazech se můžete zastavit v sympatickém Hanáckém skanzenu. Skanzen tvoří hanácký statek a tři špaletové stodoly.
Folklorní setkání v Příkazech
Další cesta vede stále otevřenou krajinou společně s cyklotrasou 6027, kterou ve Skrbni vyměníte za cyklotrasu 51A.
Těsně na okraji Horky nad Moravou dojedete k pozoruhodné stavbě zvané Sluňákov. Jedná se o ekologickou stavbu Domu přírody Litovelského Pomoraví s infocentrem. V okolí je pěkně upravený park s řadou pozoruhodných staveb, například Rajská zahrada, Lesní chrám, Ohniště zlaté spirály a další.
Neobvyklý je dům Sluňákov.
Od Sluňákova vyjeďte po cyklotrase 51, ale i po trase naučné stezky Luhy Litovelského Pomoraví. Jak cyklotrasa, tak i naučná stezka vás doprovodí až zpět do Litovle.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Popsaná trasa je dlouhá do 30 km, celá vede po rovině a převážně po zpevněných cestách.
Občerstvení je takřka v každé obci. V druhé části pojedete jen lesem, tedy bez možnosti občerstvení.
Město vzniklo na místě brodu přes řeku Moravu a existovalo již ve 12. století. Zajímavostí Litovle je pochopitelně mnoho, jednou z nich je množství vody v okolí, ale i v samotném městě. Takřka v centru jsou dva rybníky a pod náměstím protéká jedno z ramen Moravy nazvané Nečíz. I proto se Litovli říká Hanácké Benátky.
Podrobnější informace o skanzenu a programu zde pořádaných akcí naleznete na hanackeskanzen.cz.
Dům je z poloviny zahrnut hlínou, na WC se splachuje dešťovou vodou atd… Více podrobností je na slunakov.cz.
Partnerem rubriky „Tipy na výlety“ je AUTHOR – česká značka pro horská kola, silniční kola, krosová kola i elektrokola s tradicí od roku 1993.