Jihovýchodním směrem od krajského města Hradec Králové se v délce asi 33 km, tedy až k městu Choceň, táhne takřka souvislý pás lesů, jehož severní hranic tvoří řeka Orlice, nejprve Tichá, po soutoku s Divokou normální. Podstatné je, že územím vede řada turistických cest a cyklotras, takže se zde na kole dobře a hojně jezdí.
Klasický výjezd z Hradce Králové je z místní části Malšovice, kde začíná komunikace Hradečnice, po které vede modrá značka a cyklotrasa 181. Cesta Hradečnice je pro svůj kvalitní asfalt rovinatost oblíbená především mezi inlinisty, proto pozor.
Začátek Hradečnice
Nejprve minete Lesní hřbitov, který doporučujeme ve vší úctě a pokoře navštívit. Jde vlastně o lesopark, ve kterém jsou nenásilně rozprostřeny jednotlivé hroby, tedy něco zcela odlišného od „sídliště“ pro nebožtíky, jak jej známe třeba z pražských Olšan.
Kousek za hřbitovem můžete udělat malou odbočku ke sv. Hubertovi, což je útulná mýtinka s dřevěnou sochou světce.
Další zastávku můžete udělat u občerstvení Ve Vlčích jamách, za bufetem pak následuje prohlídka výběhů s divočáky, daňky a muflony. Nedaleko naproti je pak výběh s jeleny.
Cesta mezi letitými buky
Hradečnice, modrá a cyklotrasa 181 vás velmi pohodlně po asfaltu, a takřka po rovině dovedou do obce Bělečko, za kterou se charakter výletu poněkud umění. Nadále pojedete sice stále přírodou, ale po lesních cestách až pěšinkách. Trasu vám bude nadále určovat modrá značka. Objedete přírodní rezervaci Buky u Vysokého Chvojna a za nimi odbočíte vlevo na žlutou značku, která vás terénem doprovodí na rozcestí Přívratka. V tomto místě se můžete rozhodnout, jak pokračovat dále.
Pohodlnější cesta vede po cyklotrase 4158 a 4258. O poznání terénnější varianta dále spolu se žlutou značku vede nad řekou Orlicí, sleduje i Poorlickou naučnou stezku a přírodní památku Orlice, kde řeka pěkně meandruje. Postupně projedete několik chatových osad, chvilku pojedete po širokých polních cestách, ale i po malých pěšinkách přes kořeny. Terénní úsek se žlutou končí u mostu nedaleko Štěnkova, odkud dále pokračujte po cyklotrase 4168.
Meandry řeky Orlice
Nyní již opět pohodlná cesta vás dopraví do Podorlického skanzenu v Krňovicích. Jeho prohlídka stojí za zastavení. Následuje nedlouhý, asi 2,8 km dlouhý úsek, kdy poprvé pojedete společně s automobilovým provozem, tedy po běžné silnici, ale s malým provozem. Silnice vás dovede do Bělče nad Orlicí, kde se nabízí další lákavá zastávka, kterou v sezoně spolu s vámi využije jestě několik desítek dalších cyklistů. Jde o minipivovar U Hušků s velkou zahrádkou a hromadou cyklostojanů.
Minipivovar v Bělči nad Orlicí
Z Bělče vyjedete společně s červenou značkou a cyklotrasou 4197, se kterými se vrátíte zpět do hradeckých lesů, pryč od aut a zástavby. Minete další lesní bufet U Pytláka a za ním již zbývá se jen vrátit na start, k čemuž lze využít cyklotrasu 4197.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Popsaný výlet je dlouhý 35 km, ale lze libovolně prodloužit, či zkrátit. Náročnost se dá rozdělit do tří úrovní: pojedete po hladkém asfaltu, který vystřídají klasické lesní cesty s nezpevněným povrchem, a do třetice můžete jet po technicky náročnějších pěšinkách, ale tento úsek lze objet.
Parkování je možné u Zděné boudy nebo u Lesního hřbitova. Občerstvení nabízí lesní bufety, dále zmiňovaný pivovar, a samozřejmě několik podniků v Malšovicích.
Své lesy obdrželo město Hradec Králové od římského krále Albrechta již v roce 1370, jejich rozloha se postupně zvětšovala, nyní dosahuje 3 800 hektarů lesa, rybníků a dalších pozemků. Na 98% plochy lesů je nyní vedeno jako lesy příměstské se zvýšenou rekreační funkcí.
V hradeckých lesích se nachází několik chráněných území, přírodních památek a rezervací, kde je chráněn původní porost, například buky staré až 400 let.
Jsou zde chráněny přirozené meandry a stojatá voda, kde roste řada vzácných rostli a žijí ohrožení vodní ptáci.
Partnerem rubriky „Tipy na výlety“ je AUTHOR – česká značka pro horská kola, silniční kola, krosová kola i elektrokola s tradicí od roku 1993.