Chorvatsko, nejčastější zahraniční turistický cíl českých cestovatelů, otevřelo další sezonu. Pro ty, kteří mají panickou hrůzu z bohapustého ležení na dece na rozpáleném písku u moře je určen tento článek.
Jízda na kole se v Čechách stává nejen módou, ale přímo životním stylem. Mnozí jezdí na svém stroji opravdu pravidelně a časem je naše země jaksi malá, všude proježděná. Cyklističtí nadšenci proto míří v zimě a na jaře na Mallorku, v létě a na podzim pak na Gardu nebo do jiných exotických končin. Pokud však chcete spojit cyklistiku s příjemným relaxem v rodinném kruhu, jeďte do Chorvatska, a to nejlépe na loď. I já jsem si vyzkoušel tuto cestovatelskou variantu.
Zvolil jsem zájezd lodí po dalmatských ostrovech po trase přístav Krilo Jesenice – ostrov Brač – ostrov Hvar – ostrov Korčula – poloostrov Pelješac – zpět na pevninu do Podgory, s výjezdem na nejvyšší horu pohoří Biokovo Sv. Jure – Makarska. Cestovní kancelář pro tento zájezd zajistila dopravu autobusem s přívěsem na kola.
foto: AGM Travel
Pár kilometrů za Splitem nás čeká naše loď – Aloha. Nakládáme kola a bagáž na naše plavidlo a jdeme se seznámit s naším budoucím domovem. Útulné kabiny jsou vybaveny WC a sprchou, je tu i klimatizace. I palubní restaurace vypadá přívětivě, loď je plná, ale všech 32 lidí se sem pohodlně vejde. Dáváme si první točené Karlovačko. Vyplouváme směr ostrov Brač, přístav Pučišta. Cestou průvodce nabízí několik variant cyklistických tras. Každý si vybere sobě přiměřenou podle svých schopností. Ačkoliv cesta trvá jen něco přes hodinu, jak se vzdálíme od pevniny, počasí se mění k lepšímu. Přistáváme. Přístav působí ospalým, klidným dojmem. Chystáme kola a po skupinkách vyrážíme na svoji první vyjížďku.
Cílem je vesnička Dol ve vnitrozemí. Opouštíme zátoku a postupně nabíráme výšku. Překvapuje nás bujná vegetace a plno květů. Silnice se vine nad mořským pobřežím s množstvím světle modrých zálivů. Přes moře se rýsuje v jemném oparu dalmatské pobřeží. Míjíme Postiru a malými vinicemi stoupáme do Dolu. Půda pro veškeré pěstování je evidentně opravdu vzácná. Vítá nás Dol, vesnička, kde se zastavil čas. Po úbočí kopce jsou naskládané kamenné domy, které jistě pamatují několik staletí. Jen některé jsou obydlené. Míjíme hospůdku – konobu. Sám majitel nám přichází vstříc a nabízí pohoštění. Domácí bíle či červené, sýr, olivy. Místní vínko chutná znamenitě. Cesta zpět po stejné trase ubíhá svižně. Vracíme se do přístavu. Na lodi nás čeká první večeře.
foto: AGM Travel
Tento obřad si zaslouží zvláštní odstavec. Jsme v Dalmácii, proto se podávají místní speciality. První, lehký chod slouží k probuzení chuťových buněk. Jídlo se podává na jednom podnose pro celý stůl. Hlavní chod je většinou ryba s přílohou a bohatou oblohou. Na moučník už stěží hledáme místo v žaludku. Pivečko po odpoledním šlapání chutná znamenitě. U jídla probíráme první zážitky. Po večeři dostáváme informace k programu na následující den včetně podrobných map s vyznačenými trasami. Na lodi pak s kapitánem a posádkou koštujeme seznamovací pálenku, někteří vyrážejí na exkurzi po přístavu, jiní se scházejí na zadní palubě u lahviček různého obsahu.
Ráno nás vítá slunečný den. Čeká nás náročná etapa s výjezdem na nejvyšší kopec ostrova Brač – Vidovu goru (780 m n. m.) s cílem v městečku Bol na druhé straně ostrova. Po skupinkách opouštíme přístav, naše loď se mezitím přesune po moři. Klikatou silnicí mizíme v kopcích. Krajinu lemují otevřené prostory s křovisky a všudypřítomnými kamennými hrázkami. Těch lidských generací, které je musely tvořit, aby získaly kousek půdy. První vesnicí je Pražnica. Místní hospůdka nabízí chladivé pivečko. Další cesta pokračuje přes pastviny s místním druhem ovcí a vyprahlými borovicovými lesy. Vody je na ostrově skutečný nedostatek, všude jen suchá tráva a kamení. Později se dozvídám, že vodovod je veden po dně moře ze Splitu a hasiči vodu pak rozvážejí v cisternách po nádržích rozmístěných po ostrově. Pozvolné stoupání pokračuje až na Vidovu goru. Odtud je jeden z nejúžasnějších výhledů v Dalmácii – na letovisko Bol a pláž Zlatni rat. Tato oblázková pláž je známá tím, že se její tvar mění podle směru větru. Z výšky je opravdu nádherná. No, za chvíli se tam budeme koupat. Po občerstvení ve vrcholové restauraci nás čeká lahůdka, sjezd do samotného Bolu a následné koupání v moři. Voda odplaví celodenní únavu.
Loď Aloha, foto: AGM Travel
Loď kotví v blízkosti centra. Čeká nás bohatá večeře seznámení kam zítra, západ slunce, prohlídka města, večírek na lodi, trocha spánku a zítra znovu do sedel. Po přesunu lodí tentokrát na Hvaru. Ale o tom zase někdy příště.
Loď vytvoří plnohodnotné zázemí v podobě ubytování, stravy i pohodlných lehátek na horní palubě. Celodenní výlety na kolech je možné po libosti prokládat lenošením u vody či obcházením přístavních náleven. Každý si vybere svou trasu. Na ostrovech je málo motoristů, ti jsou vesměs tolerantní k cyklistům.
Předností je každodenní poznávání nových oblastí s nádhernými výhledy na moře, pohádkových pláží a měst s bohatou historií. Zažijete množství nezapomenutelných originálních východů a západů slunce. Právě ty jsou z paluby lodě nejkrásnější. I lidé na lodi mají k sobě jaksi blíž než někde v hotelu…
Ne nadarmo se říká, že krajina je nejhezčí ze hřbetu koně, ale vězte, že z cyklistického sedla je pocit přinejmenším srovnatelný.