Rodí se ambiciózní projekt, který spojí české cyklotrasy s německými a polskými.
Cyklotrasa Odra Nisa je jednou z deseti cyklotras s přeshraničním efektem v rámci Euroregionu Nisa. Výstavbu cyklokoridoru Odra-Nisa, který by propojil české cyklotrasy se stezkami v sousedním Německu a Polsku, připravuje Liberecký kraj.
Start cykloexkurze v Hrádku nad Nisou
Liberecký kraj od loňského roku spolupracuje s Landkreis Görlitz na projektu „Mezinárodní press-trip ODRA-NISA a marketingové aktivity“, jehož cílem je podpora úspěšné realizace cyklostezky ODRA-NISA na české straně. Náplní projektu jsou aktivity zaměřené na propagaci této cyklostezky na obou stranách hranice. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků ERDF – Evropského fondu regionálního rozvoje – Fondu malých projektů programu Ziel 3 / Cíl 3, Svobodný stát Sasko – Česká republika, prostřednictvím Euroregionu Nisa.
Aktivitami projektu bylo uspořádání odborného workshopu na podzim 2010 a zpracování propagačních panelů. V květnu 2011 ve zcela novém Multifunkčním centru v Hrádku nad Nisou proběhla mezinárodní cyklokonferenci Odra-Nisa. Mezi účastníky byli zástupci s profesním zájmem o problematiku cyklodopravy z ČR, Německa a Polska. V odpoledních hodinách, pak odstartovalo 50 účastníků na cyklistickou exkurzi po trase okruhu Hrádek nad Nisou – Žitava – Hrádek nad Nisou.
Liberecký kraj vydal i sborník na CD s výstupy z konference v německém, českém i polském jazyce. Tento sborník obdrží všichni účastníci proběhlé konference, ale lze je získat i bez podmínky účasti na konferenci na adrese iveta.moravco[email protected].
Účastníkům podzimního workshopu i jarní cyklokonference byl představen klíčový dokument pro celý projekt Územně technická studie ověření páteřní cyklotrasy Odra Nisa v úseku Nová Ves nad Nisou – Hrádek nad Nisou. Jeho řešitelé představili průběh tvorby dokumentu, způsob projednávání, cíle a výsledky zpracované studie.
Zpracovaná studie počítá s asi 48 kilometrů dlouhou trasou od pramene Nisy v Nové Vsi nad Nisou na Jablonecku přes Liberec, Chrastavu a Hrádek nad Nisou k hranicím. Zhruba 75 procent trasy povede po současných komunikacích, které bude třeba upravit, asi 11,5 kilometrů stezek bude ale nutné dostavět. Náklady projektu se odhadují na 378 milionů korun.
Liberecký kraj předpokládá, že bude cyklotrasu budovat po etapách a v současné chvíli zadal zpracování projektové dokumentace pro územní souhlas a ohlášení stavby. V letošním roce tak ještě provede opravu stávající komunikace v délce 3,66 km v úseku od Heřmánkovy ulice u mostu přes Nisu u cukrárny Eliška až po ulici Andělohorskou.
V současné době je povrch zmíněného úseku v havarijním stavu. V rámci stavebních úprav dojde rekonstrukci komunikace s novým povrchem včetně odvodnění, bude obnoveno a doplněno dopravní značení a vybavení cyklotrasy.
Rozvoj cykloturistiky patří k prioritám Libereckého kraje. Je důležité, aby cyklisté regionem pouze neprojeli, ale zastavili se, ubytovali a poznávali okolí. V současné době je na jeho území asi stovka cyklotras dlouhých bezmála 2 226 kilometrů. Z 99 procent ale využívají již existující komunikace, od polních a místních cest, až po místní souběhy se silnicemi I. až III. tříd. Mnohde se cyklistické trasy kříží s hlavními komunikacemi a jsou proto velmi rizikové z hlediska bezpečnosti dopravy. Liberecký kraj má snahu ve spolupráci s obcemi oddělovat postupně trasy pro cyklisty od motorové dopravy.
Cyklisté se nemusejí obávat toho, že se na cyklotrase Odra-Nisa budou
proplétat mezi auty po vytížených silnicích. Pouze dva a čtvrt kilometru
povede trasa v souběhu se silnicemi první třídy v Jablonci n. N. a
v Proseči, přes dva kilometry povedou po silnici druhé třídy v Chrastavě
a celkem tři a půl kilometru je naplánováno po silnicích třetích tříd.
Zbytek využívá místních nebo nových cest. Většina z necelé padesátky
kilometrů bude asfaltobetonová. Trasa začíná na hraničním přechodu
Hartava a vede po pravém břehu Nisy do Bílého
Kostela po stávajících, ale povodněmi silně poničených
komunikacích. Cyklisté pak pojedou dál přes Chrastavu
k Andělské hoře, kde ještě letos proběhne popisovaná
rekonstrukce povrchu trasy.
Největší problémy se předpokládají při řešení průjezdů velkými
aglomeracemi.
V Libereckém kraji se připravuje několik dalších velkých projektů. Mimo koridoru Odra-Nisa se intenzivně pracuje třeba na výstavbě cyklostezky Varhany na Českolipsku nebo na cyklomagistrále Ploučnice. Na Semilsku zase připravují velký projekt cyklostezky Greenway Jizera, která má vést od pramene Jizery až k jejímu soutoku s Labem.
Evropský fond pro regionální rozvoj:
Investice do vaší budoucnosti
Projekt je spolufinancován z ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje
- Fond malých projektů Cíl 32007–2013) prostřednictvím
Euroregionu Nisa