Cyklotrasa kopírující tok Labe, ale i částečně i Vltavy, patří u nás k nejoblíbenějším, ale i nejpohodovějším trasám, a to nemluvíme o německé části, kde je opravdu nejpopulárnější. V nedávné době byly spuštěny nové webové stránky, které důkladně mapují 175 kilometrů dlouhý úsek mezi Prahou a hranicemi s Německem.
Nové internetové stránky www.labska-cyklostezka.cz jsou uspořádány velmi přehledně a pohyb v nich je opravdu jednoduchý, a v tom je jejich hlavní síla. Průvodce mapuje jen část Labské stezky – od hranic s Německem do Mělníka, pak sleduje trasu podél Vltavy až do Prahy.
Základem je mapa a zaškrtávací pole nalevo od ní. Zde si můžete vyfiltrovat body svého zájmu, které se vám následně v mapě zobrazí v podobě příslušných ikonek. Jedná se přitom o body, týkající se všech základních potřeb cyklistů. Naleznete zde místa pro uspokojení potřeb těla, tipy na obchody, stravování a ubytování, ale i k potěše ducha, tedy informace o kultuře a přírodě. Po kliknutí na příslušnou ikonku v mapě se otevře políčko s podrobnějšími informacemi. Přestože zájmové body jsou soustředěny (ovšem vcelku pochopitelně) pouze do bezprostředního okolí stezky, v celé mapě jich najdete více než 400.
Web obsahuje také obecnou informaci o Labsé stezce a o cykloturistice v ČR, stejně jako aktuální doporučení a tipy týdne. Zcela dole je malá legenda, upřesňující vedení a povrch trasy. Zde bychom uvítali ještě legendu týkající se významu jednotlivých ikon.
Webové stránky umožňují tisk aktuální mapy a export trasy ve formátu GPX do většiny GPS přístrojů. Samozřejmostí je rovněž volba mezi několika druhy map a vyhledávač podle zeměpisných názvů.
Jak již bylo naznačeno, labská (správněji labsko-vltavská) stezka patří u nás, k nejoblíbenějším, nejdelším, ale i nejbezpečnějším (ze 175 km popisovaných na nových webových stránkách vede po silnici pouze 10 km). Přesto je web, o kterém zde píšeme, dílem jedince. Autorem je cyklista a novinář Petr Špánek, který celou trasu osobně několikrát projel. „Na většině míst, která jsem zanesl do mapy, jsem byl. Buď jsem je objevil sám, nebo mi je doporučili přátelé či přátelé mých přátel,“ říká o přípravě webu autor. Právě osobní zkušenost by měla být zárukou, že uvedené údaje odpovídají stavu v terénu, a díky osobnímu zájmu autora budou i pravidelně aktualizovány. „Záleží především na mých časových a možnostech,“ odpovídá Špánek na otázku, jak často se budou informace obnovovat. Hned však dodává, že udělá vše pro to, aby se cykloturisté mohli na údaje z webu spolehnout. V nejbližších dnech by navíc měla přibýt anglická a německá verze stránek.