Zima byla a vždycky bude pro solární výrobu elektřiny v našem pásmu mizerná, píší, že se dosahuje tak 10% letní výroby. Přesto a stále můžeme vidět "optimální vytápěcí systémy" - kombinace solár tepelné čerpadlo.
Z důvodu požadavku "energetické soběstačnosti" jsem se rozhodl pro "ostrovní solární systém" ppostavený na dvou bateriích Ecowlow Delta Pro, každá s přídavnou baterii - tedy 14,4 kWh akumulace v bateriích. Celou zimu to fungovalo, slunce málo a nízko, účinnost panelů malá. Pohlídal jsem si limity nabíjecího napětí i proudu, utáhlo to dvě ledničky a počítač spolehlivě, když "se dařilo" občas šlo přebytky pustit do bojleru a teplometu.
Za posledních slunných dní jsem narazil na jiné omezení nabíjecí stanice Ecoflow Delta Pro. Tedy celkový výkon panelů, který je omezen na 1600W. Zasvítilo, a ejhle, nenabíjím, protože baterie je "overloaded". Panely namontovány, do další Delty Pro se mi už nechtělo a ejhle, na trhu se objevila další vychytávka: https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-hub
a mám dalších 3x1600W k dispozici. Ale chce to baterii, takže https://ecoflow.cz/products/ecoflow-2kwh-lfp...
Zachyboval jsem, při hledání levnějšího řešení, jsem koupil 2kWh a ne 5kWh s tím, že bylo-li by potřeba, dokoupím si další 5kWh baterie, jednu nebo dvě. Až v návodu jsem se dočetl, že se nedoporučuje kombinovat 2kWh a 5 kWh na jeden PowerHub. Tedy zrada, jsem odkázán na maximální kapacitu 3x2 místo 3x5, nebo odepsat jednu baterii.
Zase, jako Delta, i tenhle Power hub je udělán pro laiky, nastrkáš kablíky do zásuvek a systém běží. Ta hračka je vymyšlená na malé ostrovní systémy, nebo do karavanů s tím, že maximální výkon solárních panelů je 3x1600W, maximální výstup 3600W.
Trochu jsem si zadrátoval, na solar mi jedou ledničky, televize, počítače, miktrovlnka, konvice a ty cajky v kuchyni kromě sporáku.
Pak bojler a občas přímotop v koupelně.
Vodotrysk a dmychadlo čističky.
V létě místo přímotopu pojede filtr bazénu a čerpadla zalejvání.
Zajímavé, dobře si hraješ :-)
Jak to tu píšeš, tak jednou bude podél jedné stěny 3x2 a u druhé 3x5 :-D
To bych ale musel pořídi tu Teslu :-)
Ten PowerHub umí dynamicky sám přepínat zdroje a spotřebiče podle aktuálních požadavků? Když moc svítí a nemá odběr, tak si sám připne spotřebiče? Když se objeví odběr rychlovarné konvice, tak odřízne bojler přidá výkon z akumulátoru a přesměruje vše do konvice? Nebo to jen přepíná podle tvých aktuálních požadavků po síti z mobilu?
Ne, takhle chytrý není ani malinko.
V podstatě napájí primárně AC/DC výstup (DC nepoužívám) a přebytky posílá do baterie. Když je baterie plná zachová se jako ČEPS a solár odpojí, tedy bere si jen to co AC/DC výstup chce. Naopak, když je baterie pod stanoveným limitem kapacity, bere si přesně to co ten AC/DC výstup potřebuje ze sítě, tedy nenechá ti ledničku odmrazit.
Umí, ale to nemám, sám nahodit benzinovou elektrocentrálu (taky od Ecoflow) když není k dispozici síť, ale tu zatím nemám a neplánuji jejich pořizovat.
Tedy pokud mám jen 2 kWh baterii, dokážu ji za sluníčka nabít za hodinu, a pak by mě potvora stála, ale mohu si nastavit, že přebytky mě budou přetejkat do těch baterii z Delta Pro. Ale to už nenastavuji na PowerHubu, ale každou Deltu si mohu nastavit na AC nabíjení od 200W do 2800W. A každá z obou Delt má ještě vlastní solární nabíjení, ale každá má kapacitu baterie 7200Wh.
Odběr do bojleru jde automaticky, přímotop si musím spínat sám.
Abych na to napojil veškerou elektrospotřebu doma musel bych už hodně "drátovat" a to moc neumím. Takže světla jedou na ČEZ, stejně jako třífázové čerpadlo ve studni a sporák.
Vše co mám na zahradě dokážu obsloužit tím solárem. Ono to čerpadlo na vodu, kterým zalejvám, bere 2200W, takže celkem rychle přebytky upustím, ale teď zalejvat nepotřebuji, ale zase naopak, těch 2000W protopím hravě.
Ale aby to takhle fungovalo, potřebuji opravdu tu baterii, co umí na výstupu dát ten výkon, solár těch 2000W dá jen občas, ne trvale.
Ale solár dokáže spolehlivě vykrejt tu malou ale trvalou spotřebu, jako jsou ty ledničky, to i dnes, za zachmuřeného dne dává. Ale moc přebytků do baterii nejde.
Jistě, jsou profi systémy, co vše řeší automaticky, ale na ty se dneska čeká rok, a jsou 3x tak drahé.
I tak, je rentabilita celé věci pochybná, jde spíš o to, že udělám dlouhý nos na ČEZ :-)
Plus navíc musíš tomu neustále poskytovat službu inteligentního regulátora. To jsem toho Huba hodně přecenil. Předpokládal jsem, že se mu naparametrizuje nějaká strategie odpínání a připínání a podle toho pojede podele změn příkonu a spotřeby.
Mají k tomu ještě nějaký další rozvaděč, ale myslím si, že moc "chytrosti" taky nepobral.
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-hub...
Jo, musím to mít pod kontrolou, všechno jde ovládat dálkově přes mobilní apku, ale věnovat se tomu musím. Ale to není jediná věc, stejně tak musím zapínat a vypínat zalejvání zahrady, když jsem pryč a vůbec celej dům opečovávat.
Jsou automatické závlahové systémy, které mají půdní čidla a všeljaké ty vychytávky, vyjedou trysky, a zalejvá to samo, ale ty předpokládají, že jsi napojen na vodovod, a ne že čerpáš vodu ze studně nebo přečerpáváš vodu z potoka, když prší do nádrží. Takže kroě dálkové ovládání závlah mě přibude ještě dálkové ovládání solárních systémů....
Ono o vlastně spolu souvisí.
Zapoj do toho umělou inteligenci a máš po starostech :))
Ne, Soňu raději vynechám :-)
Dneska bída. 1,87 kWh.
Nemáš to jednoduchý. To naši mladí mi při plánování dovolené zabukujou letenky a všechnu péči o barák, polnosti a živočišnou havěť svrhnou na mě. Ale vloni jsem měl bobky při zalejvání - pokuta při nabonzování £1000.
K nám to taky dorazí, tedy už to tu bylo, zalejvat z vodovodu nebo studní je občas zakázáno. Nevím jaké jsou pokuty.
Já mám ale 20 kubíků vody v podzemních nádržích, tak si budu zalejvat jak chci. Ještě 12 kubíků přikopu, s vodou bude problém
No, snad tě nikdo nenabonzuje a nezačnou k tobě chodit všelijaký vyšetřovací komise.
Klidně můžou.
Zalejvat z vlastních nádrží zatím nezakśzali. Mají ty předpisy nějaký děravý a taky selhává lidský faktor.
To bylo před patnácti lety. Jirka odnaproti si sehnal v padesáti nějakou novou babu, a ta si usmyslela, že za to, že se to léto přemnožili komáři mohou moje rybníčky. A tak mě napráskala ne k nám, na obec, ale rovnou do Říčan na "životní prostředí" za "černou stavbu". Komise dorazila. ale to už s tou babicí nevydržel ani Jirka a vypakoval ji.
No, přehradil jsem nejdřív potok, ale v něm stále kolísala hladina a občas se prohnala velká voda, když mě nevzala hráz, tak alespoň všechno zabahnila, nebylo to vono.
Tak jsem vyhloubil boční rybníček a přívod vody reguloval rourou, vypadalo to slušně a měl jsem tam červený karasy. Žádný beton. jen prostě zemní hráz.
Komise chodila kolem, a říkala "jé vy ro ti máte krásný...".
A shodla se na tom, že to není "stavba" ale "zemní úprava" a že na to povolení nepotřebuju.
Prostě selhali
Místo aby mě oflastrovali a nařídili vše dát do původního stavu - smetiště s kopřivama - nechali mě volnou ruku.
Máš štěstí na inteligentní radnici v Říčanech. Teď je tam jiný starosta a jiná radnice.
Ti byli z odboru životního prostředí. Placení úředníci, ne volení funkcionáři.
Dneska bych snad na to dostal i dotaci, nebo ne?
Zase jsem předběhnul dobu, zadržoval jsem vodu v krajině o 20 let dříve, než se to stalo politikum
Asi v té komisi nebyli žádní průmyslováci.
Ti jsou obvykle chytří "jak rádio" a vědí, že všichni inženýři jsou slaboduši, kteří věci nerozumí ...
Průmyslováci jsou slabota proti absolventům gymnazia, co v druhém ročníku vylili z vejšky z matiky :-)
Protože mám parcelu ve svahu. orientovanou na výhod, musel jsem trochu s panely čarovat, aby alespoň část z nich byla vždy osluněná.
Od poloviny května jsme už skoro energeticky soběstační, tedy výjimkou je čerpadlo ve studni a třífázový sporák.
Mám celkem 5 stringů po 1600Wp a pak ještě jeden panýlek na střese té zástěny na terase, ten má samostatnou 12V/100Ah baterii a slouží vlastně jen jako zdroj energie pro motorek vodotrysku a filtru toho jezírka.
Kapacita baterií je celkem 18 kWh, vyrábím tak 15-20 kWh denně.
Největším žroutem energie je bojler, ten sežere tak půlku vyrobeného. Dvě nové lednice s mrazáky naopak neberou skoro nic.
Hodně si vezme i filtr bazénu. asi 350W, když frčí a frčí 12 hodin denně. protože honí vodu těma ohřívacíma solarníma pyramidama.
Přebytky nemáme, nebo alespoň takové, s kterýma bych si neporadil.
Když jsme pryč, není potřeba živit bojler, ale zase bylo potřeba zalejvat a čerpadlo si vezme 1800W, tak si poradí.
Jistě tohle uspořádání, které si musím on-line obládat není ideální pro zaměstnaného člověka a šlo by zcela jistě zautomatizovat, na druhou stranu, jsem pořád hodně pod náklady, které by si úctovala nějaká ta fotoboltaická firma a to bčetně nějaké té dotace.
Na vyhodnocení efektivity je moc brzo. pockejmevsi tak 3 roky, bude jasněji.
Jisté je, že "plánovaná odstávka proudu" dne 28/6 se nás ani v nejmenším nedotkne, a s tím, že chci být jistěn proti možným výpadkům proudu jsem to velé vlastně stavěl.
dělat 18 kWh/den s 8 kWp to už je kanón na mouchy ((-:
To je průměr.
Jsou dny, kdy svítí docela malinko, navíc, jak jsem naznačil, nemám extra dobrou orientaci panelů.
Dopoledne mi vyrábí ty orientované na východ, a ty co jsou na jih jsou zastíněny. odpoledne si to prohodí. Jsou ale asi 1-2 hodiny kolem poledne, kdy všechno jede skoro naplno a pak jde jen o to, jestli je jasno, nebo mrak.
Nežijeme v ideálním světě.
Penely jsou z celé té habaďůry to nejlevnější, dal bych jich víc, ale ty krámy neutáhnou víc než 1600 W z jednoho stringu. Chtělo by to něco chytrého, co by mě hlídalo, že je tam těch 1600 a víc už nepustilo.
Ráno bych potřeboval 3x víc panelů než v poledne :-)
Zdá se, že si přikoupím jestě přilehlý pozemek, pak budu mít prostor na blbnutí :-)
No, vlastně to Ecoflow, ať jde o DeltaPro neco ten Kit má 3 limity pro panely:
1600 W, 150V, 20A, jako maxima.
Mají to vymyšlené pro ty jejich panely, ale ty jsou dost drahé. S ostatníma je to pak trochu skládačka.
Ale výhoda je, že to nacvakáš a nemusíš se o nic starat, všechno je připravený, žádná elektrikařina se nekoná, jen pozapojuješ zástrcky a zásuvky a vyrábíš.
https://www.datart.cz/power-kit-ecoflow-get-set...
Aspoň něco takovýho, nebuď troškař! :-) Anebo obklič barák podobným karuselem, jako mají na letištích na kufry.
:-)
Tihle jsou v pohodě, garantovaná výkupní cena, a když to od nich ČEZ nepotřebuje, daňový poplatník to zaplatí....
Kdepak, solár po tmě nejede, v zimě taky naprd, je tu jiná technologie:
https://www.freegas.cz/freegas-model-1-mp/
Jen sehnat dost sraček, abych to mohl krmit :-)
Prober to s Kate, třeba ti poradí. :-)))
https://www.loupak.fun/video/tv-a-radio/1679...
co budeš s digestátem dělat v zimě? naskladníš a celý léto budeš čuchat aby ses toho zbavil...
Myslím si, že nemám dost sraček, abych to zprovoznil. A přesně, ta hracka funguje od 17 stupňů, takže i kdybych si to dal do chodby, musel bych tam přetápět, protože Markéta Adamova-Pekarová říká, že mám v chodbě topit jen na 16....
Ok,bioplynárnu doma mít nebudu, vodní elektrarnu potok neutáhne, sluníčko mě uživí v zimě tak server a počítadlo, asi zejtra vyrazím zasena dříví....
Co takhle modulární atomovou elektrárnu? Když se to vejde do ponorky, tak do rodinného domu také, ne? Jen to nesmí být VVR. Ten mají v Řeži jako hračku a zabírá jim to celý barák.
Zjevně dostupnější v amaterském měřítku bude geothermální energie.
Prostě začít kopat do země.
Každý může hrabat svoji díru. Prostě jen vydržet, tam dole prý je už dost teplo. Jistě reálnější než u nás v zimě topit solárními panely v kombinaci s tepelným čerpadlem.
Kopat? Studnu na Krlštejně kopali profíci z Kutné Hory 7 let, hluboká je 80 metrů a vody se nedokopali. Vrt pro tepelné čerpadlo bývá také okolo 80 m. Před 10 lety stál 1m 1000Kč.
Není nad poctivou, ruční práci
jo odebereme veškeré teplo země a peklo zmrzne
:-)
Mimochodem se sledovalo, zda se tím 80m vrtem odebírá geotermální teplo Země, nebo spíš teplo zemské kůry ohřáté Sluncem. Dospěli k názoru, že se stále jedná o sluneční teplo. Takže na Peklo to nemá vliv.
Včera jsem byl na přednášce místní pobočky Sdružení vážných badatelů Bible a když na tohle téma vznesen dotaz, byl tazatel pro nepatřičnost otázky inzultován a vyhozen.
Podle fotek máš pozemek ve svahu. Tak přečerpávací elektrárnu.
To už jsme tu diskutovali.
Zkus si to spočítat, spád nějakých 12 metrů, jak belké by musely být nádrže, abych uložil třeba zanedbatelných 5 kWh
Asi ne.
Levnější jsou baterie, ale stejně, jako vodojem, řešení na dny.
Řešení na zimu, to by byla už přehrada :-)
https://mve.energetika.cz/sikovneruce/jaky-je...
pokud vyplnis 12m spád, 60l/s, máš výkon 5kW....
Tj potřebuješ na 5kWh cca 220m3 vody.
vzorec je P[watty] = 0,0981 × Q[ltr./sec.] × H[metry]
tj se spádem i průtokem roste lineárně.
Asi tak.
Když se budu hodně snažit, jsem schopen umístit tak desetinu, při nejlepším 2x15 m3.
https://www.hydroplast.cz/cs/kategorie/25...
Tu největší už doma mám na dešťovku, druhou asi pořídím. voda bude v budoucnosti problém, myslím si.
Takže udělat z ní "baterii" by bylo logické kdyby...
Nádrže potřebuji i dole, v potoce není stálá hladina. Čerpadlo. turbínku, a to bše. avych naaukumloval 300Wh. To baterie do kola má 500 :-)
A když k tomu připočteme ceny. jsou Lionky vlastně levné.
Úloha co nemá řešení.
Jediná cesta, jak v zimě mít alespoň přijatelné množství energie je předimenzovat množství solárních panelů. A v létě pak můžeš klimatizovat ne dům, ale celou zahradu :-)
Přečerpávací elektrárna nemusí být nutně efektivní. Lze ji mít pouze jako další funkční exponát do sbírky možných řešení.
Myslím si. že příděl průzkumu slepých uliček mám již vyčerpán :-)
Tu a tam o sobě čtu "jeden magor se vydal do Paříže na e-kole z elektrocentrálou" a často mě pasují do role pomateného zeleného aktivisty, který nechápe, že to extra ekologické není....
Taky ten příběh žije vlastním životem a dozvídám se věci, které se fakt nikdy nestaly...
Ty jsi vlastně zelený aktivista, jen o tom nevíš a nechceš si to připustit. Tvé domácí stavby rybníčků, zateplení domu, fotočlánky kolem celého domu, výkonná baterie, jímání dešťové vody a usilovné publikování o tom všem, to je jasný projev ekologického aktivismu. :D :D
Ne, nejsem aktivista.
Zelený? Ano, to možná jsem. Už před 25 lety jsem tvrdil, že ekologie se dělá kosou, ne přivazováním s k vratům Temelína.
Jenže prý pár rybnícky nic nespasíš, chce to "pořádnou ránu".
No, nechce.
Kdyby všichni, co jsou na toku těch malých, neviditelnych potůčků a potoků se chovali rozumně, nevysychá nám krajina a nejsou nicivé povodně.
A ono je to nakonec i hezký, když máš kolem zeleno, že jo.
Ono je to všechno takové hodně falešné a umělé rozdělování.
Vadí ti, že ti zelení aktivisté blokují cestu?
Jsi proti přírodě a chceš huntovat planetu (o lepení se k Manetovu obrazu radši mluvit nebudu).
Jsi majitel firmy? Tedy nutně jsi kapitalista co se žene imrvére za ziskem hlava nehlava.
Být ekologicky zaměřený, snažit se přírodě víc pomáhat než škodit je přirozené.
Stejně jako je přirozené, když máš nějakou firmičku, chápat své kolegy jako kamarády, ne podřízené partu lidí, která je spolu, aby vydělala peníze,ne aby se vzájemně srala a odírala.
Mám ale strach, že takhle to funguje jen v malém měřítku, u těch malých. Ve velkém jak se z toho stane organizace hierarchie, byrokracie a všeljaké zájmy jde do hajzlu můj "vnitrofiremní socialismus" i "ekologie"
Je to tak. V malém slušně vychovaném kolektivu lze i socialismus pěstovat.
Ty máš z toho slova aktivista pupínky, ale to tvoje domácí chování je hodně ekologické a hlavně přirozeně ekologické.
No, aktivisti - lezci na chladící věže Temelína, galerioví polévači a vozovkoví přilepovači pro mě nejsou aktivisti ale smečka pomatených zoufalců, kteří nevědí, co chtějí a nepřestanou, dokud to nedostanou.
Není aktivista jako aktivista. To jen lidé, kteří o tom nemají šajn si myslí podle svého oblíbeného zdroje informací noviny Blesk, že jsou jen lepiči k asfaltu a obrazům v galerii.
Nemám bic proti "angažovanosti".
Něco chceš, aktivně to prosazuješ, a můžeš s tím i být trochu nebo dost protivný. Ale nesnažíš se ostatní omezovat, jen přesvědčit.
Aktivismus je jiný.
V podstatě je to forma terorismu. Onehdá se tu Palmovka chlubil, jak pro nějakou vznešenou cykloideu blokovali silnice a nepustil n3koho za sanitkou, i když v ní byl příbuzný. To je na facku. Stehně jako ničení kulturních památek těmi "lepiči", blokády silnic, popř. přístavů (zažil jsem v Calais).
To není snaha přesvědčit, ale snaha diktovat a vynutit si něco, co ti aktivisté považují za správné.
Stalo se mi jen jednou, silnici blokovaly Žluté vesty, přišel jsem k nim vyjádřil jim sympatie, ale vysvětlil jsem jim, že jsem cizinec, že mam být v 6 v Montpellieru a že jin fakt nepomůže, když mě nepustí dál. Pochopili a mávali mi.
Větsinou jsem ale oběť, rukojmí. I kdybych stokrát sympatizoval s cílem akce, jsem přesvědčen, že tím, že mě omezí a škodí mi, ničeho dosájnout nelze.
Komu pomůže stávka na dráze? Jezdí Macron vlakem?
Jo, zablokujte mu výjezd z domu, nepusťte ho ani na hajzlík, to má smysl, ale otravovat obyčejné lidi co jezdí vlakem? Proč?
Tsky nikdy nic nevystávkovali.
Aktivismus je zlo s nejhorší je pak "profesionalní aktivismus".
Vyděrač z povolání
Opravdu nevím, zda-li se to vyplatí nebo vrátí, ale zdá se, že sousedé a krajané ve výhodnost solárních panelů uvěřili, protože jich tady v okolí opravdu radikálně přibývá.
Možná za to může i ta inflace. Lepší koupit FV teď, než si nechat sežrat peníze inflací. Alespoň budou úspory makat víc než na úctu směšně úročeném.
A v tyhle slunečné dny to opravdu vyrábí a jsem si jist, že ta malá, rodinná FV dokáže z 80-90% pokrýt spotřebu domácností. A mnozí zřejmě přebytky odvádí i do sítě.
A tak čekám další problém.
Síť to nepřetíží, ČEZ nebo ten EOn ty malé výrobce prostě za slunných dní odpojí. Ale přesto, najednou dost prudce poklesne poptávka po elektřině, proč kupovat něco, co si umím vyrobit sám? Koncept "virtualní baterie" půjde kukat, kam by ten proud asi schovávali.
Ale všeho jen dočasu.
V zimních měsících se poptávka obnoví.
Rozdíly vyrábím ve dne - konzumuji i za tmy - si malovýrobci pořeší bateriemi. Když do toho narvou hodně peněz, tak i baterií lze vyrovnat dva dny pod mrakem. Ale přesunout energii z léta do zimy nedokáží žádné baterie.
Takže když plynu bude málo, nebo bude drahý, vypadá to v zimě zase na "oči topičovi": Antoníne, topiči elektrárenský, do kotle přilož...
Jak se a tím poperou zelení moc netuším, ale je tu fenomén, který bych nepodceňoval.
Podivná hra na ekologii, dotace na FV, dotace na tepelná čerpadla, jen prohlubují ten sezónní problém. V létě proudu moc, v zimě, protože zblbli řadu lidí do těch čerpadel, zase spotřeba mnohem větší než dříve.
Nezdá se mi to moc promyšlené
Nebo jsou v plánu nějaké "sezónní" elektrárny? Čím budou vytápěny?
Nebo přehradíme Dyji, zatopíme půl Moravy, a budem v zimě vyrábět proud kaplanovými turbínami?
Zdá se mi, že většina "zelených dotací" vnáší do systému jen chaos.
Kde bys tu hráz na Dyji chtěl dělat? Vždyž stačí malá u Děčína ;-)
Taky řesení, do Krkonoš budem od nás jezdit trajektem :-)
A hraju si pořád :-)
Solární systém běží slušně, i když vedra tomu zrovna nesvědčí, takže krátké ranní slunce na východní sadě panelů vyrobí víc než to odpolední na jihozápadě.
Někdo se tu zajímal o malý solární systém, na balkón, prostě aby si jen tak mohl pomoci.
Ecoflow teď přišel s takovou hračkou:
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-stream
Zase, jak oni to už mají, nacvakáš si to sám bez potřeby odborných znalostí a zlatých ručiček.
Jednoduchá věc.
Ořipojí se max dva 400 Wp panely,k napojí se baterie (Ecoflow Delta 2 stačí) a ten krám nastrčíš rovnou do zásuvky doma.
Funguje to tak, že to posílá 230 rovnou ze soláru do té zásuvky. tedy pokud ten proud něco doma spotřebovává. Když spotřeba není, ukládá to do té baterie. No a naopak, když nesvítí. Sosá si to zase z baterky. Kolik kam lze nastavit v mobilní appce.
Dva 400 Wp panely už není nic velkého, na vaření to nebude, ale počítač nebo ledničku to asi s přehledem dá.
No, instaloval jsem to včera, ale jen z půlky. Oni ten krám dodávají tak, že dodají jabel id krámu k zásuvce a pak kabel,do kterého se přicvaknou solární panely. ale nedodají kabel od krámu k té baterii, tak si na něj musím počkat.
Připíchnul jsem k tomu 110 Wp panýlek a vrazil do zásuvky. a opravdu mě to posílalo skoro 70W do sítě. Čekám tedy na ten kabel na baterii, a cvaknu k tomu 400Wp a uvidím co to dělá.
Nepočítal jsem jestli se to vyplatí a za jak dlouho, protože si hraju. Ale takové "instantní" řešení pro jaždého, kdo má kus osluněné plochy tu tedy už je.
No, nedalo mi to, tak jsem se pokusil to spočítat.
Vycházím z toho, že by vše bylo od Ecoflow, ten krám 9 tisíc, baterie 24 tis, kabel 1 tis, solarni panely 2x 400 Wp, nějaké ty kabílky. máme to 50 tisíc nákladů.
Předpokladejme cenu energie 5 Kč/kWh, ať se to dobře počítá - tedy aby se to zaplatilo musí se vyrobit 10 000 kWH.
V létě to může udělat tak 4 kWh za den,v zimě 1 kWh, fejme tomu v průměru ročně 2 kWh denně, tedy 2x365 = 730kWh.
Mám vyrobit 10 000. Tedy 13 let.
To asi ale nedá ta baterie. Zase cena energie může růst.
Tedy, 10-15 let, a investice se zaplatí.
Tak ti nevím, jestli je to cesta změsta...
Ja když jsem pořizoval solary a baterie na kempovaci auto tak jsem to finančně viděl tak, že se to vyplatit nemuže ale budu minimálně většinou soběstačný. Nakonec se ukázalo že soběstačný jsem vždy a odhadem si myslim že už se to i plus minus zaplatilo. Komplet mi to vyšlo cca na 25k a co zvedly v kempech poplatky za připojení na den tak se z té částky odškrtává poměrně rychle.
Ty jsi šikovný, tak dost ušetříš, že si to postavíš sám.
Oni tohle udělali jako stavebnici na balkóny. Mají i držáky na panely na zábradlí.
Jen asi má balkón orientovaný optimálně. tak 2 kWh denně za rok v průměru bude z říše snů.
Myslím si, že ty panely lze pořídit výrazně levněji než Ecoflow, ale zbytek asi musíbýt origoš.
Taky mě primárně jde o nezávislost a o to "abych těm kurvám z ČEZ platil co nejmíň,i kdyby to mělo být dražší :-)
Na kempování mají tohle:
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-hub...
K tomu plugneš už 1600Wp, na tom na cestách i uvaříš. Ale dáš do toho 100..
Jdou na to šikovně, aby to zvládala i lemra jako já
U toho ecoflow je fajn jak je to kompaktní. Ale cenově je to opravdu ranec peněz. Váhu baterek v autě neřešim ale vic kapacity zabirajici meně prostoru než olověná baterie to bych si pomohl. Vešla by se mi pak pod sedačku vedle baterek i lednička což by bylo hodně fajn sáhnout si pro něco do lednice aniž bych musel zvednout zadek. Jidlo je v pohodě, ale s pitim, hlavně pepsinu 2l v petce vyndam novou z ledničky prvni napiti studeny, pak ji prdnu v autě do rohu a pruběžně dopijim teplou jako chcanky. Libil by se mi do auta nějaky chladici box pouze na jednu petku ale asi to nikdo nevyrábí. Zkoušel jsem to vyrobit z peltier článku sám ale moc mi to nefungovalo, ta chladici strana musi být od té topici odzkočená alespon 2cm od té topné, jinak ten topicí chladič přihřivá ten chladící a to už je zase obr monstrum. Kdybych měl a uměl se soustruhem určitě by to vyrobit šlo, ale obyč dilenskym vybavenim to je bastlik.
Hraju si s tím tejden a je tu jedna věc,na kterou je potřeba upozornit.
Ta věc vůbec není tak chytrá, jak se tváří. Do sítě pustí, co jí nastavíš.
Protože nedodávají kabel k baterii ani zásuvku SmartPlug v balení, jel jsem na skládací panel Ecoflow 110W. Před třemi dny odpoledne jsem připojil další panel 400Wp a baterii Delta 2.
Konečně to začalo dávat malinko přes 1 kWh denně. To by bylo fajn, plugnout druhej 400W panel a mít zhruba 2 kWh na počítač a monitory.
Ale je tu ta zrada. On ten krám nefunguje tak, že pustí do sítě ze slunce co potřebují tvoje spotřebiče. a přebytky uloží do baterie, jak slibují. To ani náhodou.
Nastavíš odběr sítě, třeba 100W a to do sítě pustí, a co slunce vyrobí navíc, dá do baterie. A když slunce nevyrábí těch 100, ale třeba jen 50 dalších 50 si vezme z té baterie.
Ten stroj neví, kolik právě ze sítě bereš. a pišle do ní, co nastavíš. Myslel jsem si, že ro funguje jinak, tak jsem nastavil 800W. A vida. do síti lezlo nějakých 750W do baterie nic.
Říkám si, tohle není možné, 750W mi teď barák nebere, svití v něm jen pár ledek, žadný spotřebičnení zapojen, lednice a mrazák jede na ostrovní solár.
Tak jdu ven kouknout na hodiny, a točí se pozpátku. Ta mrcha mě prostě posílala přetok ČEZu. Jen asi minutu, tak problém nebude, ale prostě takhle se to chová.
Když chceš, aby to fungovalo tak, že krmí jen tvůj spotřebič a ne ČEZ musí se nastavit odběr do sítě 0W a spotřebič připojit přes zásuvku Ecoflow SmartPlug. Tu skutecně pozná a pošle do ní co potřebuje. Když slunce nedává dost, pomůže si baterií. A když je baterie prázdná, bere ze sítě. Jedině tak to funguje jak slibováno.
Je potřeba baterie Ecoflow, snad jde připojit všechny prodávané modely, jen je potřeba koupit správný kabel a pak ještě "chytré" zásuvky Ecoflow.
Ta škatulka prý zvládne obsluhovat 4.
Bez toho budete krmit ČEZ a mít asi problémy, tedy jestli si těch pidi přetoků všimnou.
https://photos.app.goo.gl/KR3GJzLLvmmPBmXC9
V síti, kde máš paralelně svůj panel s řídicí jednotkou a ČEZ a nějaké spotřebiče s proměnným odběrem se kontrolér nedozví jaký je aktuální odběr spotřebičů. Ani elektroměr ČEZu ani ty spotřebiče nedávají zprávu, kolik tam teče. Pokud to má řídit odběr, tak musí mít ten spotřebič zapojený na sebe. Jinak bys musel měřit proudy jednotlivých zdrojů, abys to mohl inteligentně regulovat.
Pokud tě nenapráská elektroměr, tak se to ČEZ nedozví o tom přetoku.
Moc tomu nerozumím, co jsem četl. elektroměr přetoky napráská.
Nevím jak to dělá ta jejich zásuvka, ale ta si fakt bere jen co potřebuje, a když slunce nesvítí, z baterie. A i když ta nemá, tak ze sítě.
Ideální pro můj počítač, spíše než pro domácnost.
Ale musíš to zapojit tak jak píšu. Jinak nabitou baterii klidně dá grátis ČEZu. Prostě reklamní spoty lžou, ale nepřekvapilo mě to, protože jsem si říkal, jak ty mrcho v zásuvce můžeš vědět,co jiné zásuvky berou.
Jen přes ty SmartPlug zásuvky co jsou na stejné wifině
jestli máš obyč elměr,tak přetoky zaplatíš,točí jedním směrem
četl jsem to naštěstí fakt jen pár wattů a pár vteřin.
Jestli si toho všimnou problémy budeš mít velký.. Možná tě i odpojí. Pokud nemáš příslušný měřidlo, a stykač, umožňující pomocí HDO dálkově přetoky vypnout, musíč mít nastaveno na střídači 0 přetoků.. jinak ohrožuješ docela dost stabilitu sítě (účiník, atd...), dále si načerno snižuješ skutečný odběr (to točení hodin pozpátku) a je to docela záminka jak si na takovém odběrateli legálně smlsnout a pěkně ho poždímat
Četl jsem o tom, ale pochybuji, že by si všimnuli, že se jim sotva minutu točili hodiny pozadu a to ještě půl kilowatou.
Nemám hodiny, co by on-line komunikovali s ČEZem.
Ale protože, jak říkáš, to problém může být. píšu to sem, když už jsem tu ten systém Power Stream zmínil.
Prodávají to mírnyxtýrnyx i v Bauhausu nebo snad Hornbachu jako "balkonovou elektrárnu" aniž by uvedli, že v určitých okamžicích mohou být přetoky reálné, pokud to nenastavíš,jak jsem osal.
O tom, jak to nastavit a že musíš všechno coát do baterie a používat výhradně zásuvku SmartPlug nepíší nikde, ani v manuálu, ani instruktážní videa to neřeší.
Je možné, že v cizině tyhle pidipřetoky ignorují, a tak to nepovažovali za důležité.
Ono to bude asi zanedbatelné, pověsí-li někdo dbva panely na zábradlí balkonu. (dodávají snad i háky na uchycení). 800 Wp visí svisle, tedy slunce nikdy nebude v optimu, vyrobí to tedy v nejlepším tak 500W, ale spíš dlouhodobě tak 300-400 hodinově, po dobu 10ti hodin, teď, v létě.
Kolik žere takový byt, kde jede furt lednička, nějaká ta světýlka, co já vím? Trochu možná přeteče, ale žádná raketa.
Já mám všechno na ostrovní systém (tedy kromě třífázového sporáku a čerpadla ve studni) a světýlek a isvětlení vitrínek, tak mě barák trvale z těch 230V rozvodů žere jen asi 12W. Takže narvat tohle do záduvky, mohl bych reakizovat klidně 2kWh přetoků denně...
Musí se s tím prostě opatrně
Tak jsem nakonec zkušebně koupil 100Ah life a poskládal si z nich 12V kempovací baterku paralelně k pb trakčním. Přepínání vybijení jsem pořešil přepinacim autorelem tak snad to bude fungovat :)
Hm, já solár (9 KW, baterie 11,5 KWh) i tepelo mám, využívám PRE Solar Proud, kdy přebytky dodávám PRE a oni mi za to za každou dodanou KWh kterou potřebuju, když nesvítí, sleví 3,50 (pokud jim dodám víc, tak jen do výše mý spotřeby - tedy vlastně platím poplatky za využití infrastruktury a nejakej drobnej bakšiš). Docela pohoda.
Kolik těch 9 kWp vyrobí?
Dává ti to nějaké grafy?
U těch napojených na síť asi bude brzy problém, nevím tedy jak u PRE, ale ČEZ už v době, kdy se hodně vyrábí v některých oblastech prostě přetoky odpojí a nevykupuje. Takže jim prodáváš elektřinu jen když se jim to hodí, tedy v době, kdy zase tolik nevyrábíš.
A ještě jsem četl, že mají účtování po fázích. takže, když máš kliku, vyrobíš 3, spotřebovàváš 3, ale protože účtovàno po fázích, jim prodáš z těch tří dvě za lacino a zároveň ty dvě co potřebuješ od nich za draho koupíš, hezká sviňśrna. :-)
Čekám na revizáka, až zapojí stykač a pak teprve zapnu přetoky. Mám to měsíc :) Oni u PRE mají vychytávku, že zúčtování solárníků je v říjnu, tedy ti vrátí přeplatek... protože do zimy jdeš s málem.. tedy zatím nijak na urychlení připojení nespěchám.
Vzhledem k tomu, že barák mi s bojlerama, mrazákama, kropením, atd sežere 10-15 KWh denně (podle toho co se dělá) a panely mám na východ i západ, tak mi to jede na slušný výkon už od rána.... a v poledne se už fláká, protože akumulátor dobit (včera se to flákalo od 9:30). Maximální výkon, který jsem odchytil bylo něco přes 7KW. Podle toho, že se mi to cca 3/4 doby osvitu fláká, soudím, že při povolení přetoků to v sezóně vyrobí kolem 30KWh, možní i víc denně.
Jinak známej to má už rok a ještě se mu nestalo, že by byl odpojenej.. tyhle malý zdroje se moc neodpojujou :)
Já jsem taky vlastně totalně elektrickej, jen mám malinko větší kapacitu baterii, 18 kWh.
Když jsem doma, dokážu si s tím poradit, je-li nabito moc, prostě chvilku kropím trávník (bere to kilowatu) a spotřebuji vše co vyrobím.
Horší to je když jsem pryč, teplá voda nemá odběr, tak občas mám "plno" a nevím kam bych přebytky šoupal,i když zalejvám a jede i filtrace v bazénu furt.
Ale ČEZu nedám ani watt, to to radši odpojím :-)
já mám řešení od Wattsonicu, koketuju s tím, že bych ještě jeden buřt s aku koupil, ale stojí kolem 70 tícek a nevím jestli to má smysl... těch 11, 5kWh je prý optimum (cena/poskytnutý komfort). Střídač je docela inteligentní, a když není spotřeba a je dobito a přetoky zakázaný, panely odpojí.. a pak to jen balancuje z akumulátoru, kdy si připojí na dobíjení jen takový výkon, který potřebuje (má to několik stupňů...). V cloudový aplikaci vidíš podrobný grafy všeho...
Nevím, ty baterie jsou strašně drahý, jestli se ti může zaplatit to, že si nadprodukci uložíš.
Tady je každý výpočet dost na vodě, protože mevímejakse bude vyvíjet cena energie a taky inflace.
mám to oddělené, do domovní instalace nic nepouštím, tak to nepřeteče nemá kam.
Leda tahle vychytávka do zásuvky, ale to už mam pod kontrolou. Nato pojedou počítadla, ro tak akorát bude fungovat, 800 Wp panely, poc8tadla berou od 100 do 200 W. Krmil jsem je přes tu naterii, ale takhle napřímo to bude lepš8, tedy pokud jde o ztraty i pohodlí. Nemusím hlídat, jestli nebude baterie vybitá
no za cenu jednoho bateriovýho modul WATTSONIC 3,84kWh (tvrdí, že i po 10 000 úplných cyklech bude mít minimálně 80% kapacity) lze pořídit jednoduchý jednofázový ostrovní systém i s jakýmsi sranda aku.. Tak nějak vím, tam bych si to dal a udělal si separé obvod v hospodářské části.. ale počkám s tím až uvidím, jak přesně funguje to co mám. Ono na jednu stranu není proč spěchat - přes zimu to stejně nic nevyrobí a pak každým rokem je znát pokrok. Soused má soláry 10 let (bez aku) a celý to je veliký vlastně jako šatní skříň. Známý to má 5 let a zabírá to místa jako větší botník (i s aku). To moje je veliký asi jako skříňka nad umyvadlem a menší pojízdný šuplata pod stůl.
https://shop.iftech.cz/skladovani-energie/3329...
To je rozumné.
Už jsem celkem pochopil co to dělá, jen v zimě bych potřeboval 4x víc panelů než v létě. A pak nějaký zařízení, co by je odpojilo, když dávají moc proudu, nebo naopak málo.
Jak se slunce točí, nebo teda Země, abych nebyl osočen, je osluněna vždy jen nějaká skupina panelů, a ta neosluněná v inventoru jen zabírá sloty.
Třeba se taky tom něco stane.
Panely jsou celkem levná záležitost, proti úložišti.
V zimě, když je jasno, vyrábí taky slušně, jen mnohem kratší dobu a když napadne sníh, je ho potřeba odmetat. Ale pak za mrazu,když je kolem bílo a svítí, taky jedou jak Temelín.
No a když je pošmourno a mlha, je to v háji, i kdybych měl FV plantáž.
Těm číslům o cyklech zase tolik nevěřím,po zkušenostech s bateriema do elektrokol
Wattsonic si dost věří, na těch 10 000 cyklů dává záruku, jsou to LiFePO4
U LiFePo4 se uvádělo více než 3000 cyklů, pak přihodili 6000 a teď dokonce 10 000.
Záruka, kterou bys theoreticky uplatnil za 20-25 let má cenu slibu politika.
Ono se to taky blbě měří, 80%, to je jen takové slovo. Kapacita baterie zavisí dost i na teplotě, na způsobu používaní, nebyl bych takový optimista.
Ale jestli vydrží 10 let, bylo by to fajn.
Mám baterie rok. Nevím jak poznat pokle kapacity. Něco lete dovnitř, něco ben, cykly to nepčítá, LiFePo4 všechno, jasně.
U kola to poznám, vím, že na tu baterii se stříbrným deklem ujedu míň, má něco za sebou, ale když to jde do baráku, mám jen rámcovou představu, a tam těch 20 procent asi nepoznám, zvlástě, když kapacita nebude klesat skokově.
Uvidíme, nic jiného se dělat nedá,než to ozkouset
Ona ta jejich aplikace, nebo i displej ukazuje i skutečnou kapacitu.... Jak říkám, dost si věří.
Mají schopný marketing :-)
Všechny ty apky ukazují něco jako "kapacitu" baterií. ale asi to bude jen taková přibližná hodnota. Nevím, jak by jí přesně změřili, ona bude pokaždé také malinko jiná,soudím.
Určitě někdo z kluků co sevyzná v elektrice nám to bude umět vysvětlit.
Podle mého dokáží asi přesně změřit, co do toho pouštíme, a co z toho leze. Ale kolik toho se tam vevnitř použitelného naakumulovalo spíš jed odhadují.
Jako ty čárky na displeji elektrokola. Jen orientační záležitost,ovšem apka nám předstírá. že to umí přesně na procenta...
Mě to ukazuje takhle, vidím co dávají jednotlivé stringy, kolik si bere barák, a pak předstírají, že ví, kolik toho je v bateriích...
8 hodin, pod mrakem, žádná hitparáda...
https://photos.app.goo.gl/AuM3zmP6cJBJJjAW8
Lítiové batérie majú väčšinou takmer 100% coulombickú účinnosť, pokiaľ vie zariadenie presne merať prúd tak nemá problém presne na percento zobraziť nabitie akumulátora alebo odmerať reálnu kapacitu. Pri plnom nabití/vybití sa prípadná malá odchýlka skalibruje. Jednoduchšie systémy odhadujú stav nabitia z napätia a to má za následok nepresnosti.
hele, LiFePO4-> tak 2000 cyklů k 80% kapacitě.
trakční použití vybíjecí proudy tak 0,3-1C. Výsledek vlastních měření v rámci projektu elektromobility - zahradní techniky u mého bývalého zaměstanavatele.
pack měl 48V 100Ah a 48V/200Ah
Nevím jak máš nastaveno BMS+ měnič (nabíjecí/ vybíjecí proudy, balancování) ale pro odběr kolem 0,5C opravdu s o hodněc vetší životností nepočítej.
Případná vyměna jednotlivého / jednotlivých (nejhorších) článků to moc nezachrání :-(.
Ono bude dosť záležať na type akumulátora a režime jeho prevádzky. Nedá sa to zovšeobecniť na všetky LiFePO4.
Inak ak by niekto chcel použiť batériu s ozaj dlhou životnosťou tak treba ísť do LTO. Veľké prúdy a desaťtisíce cyklov nie sú žiadny problém. Akurát je čosi drahšia a ťažšia.
Tak jsem 12 panelů dal na střechu, tedy přesněji,sehnal jsem kluky co to tam nandali.
Výkon, protože ráno začínají fungovat dřív, se zlepšil tak o 15 procent, ale hlavně Soňa nebrblá, že z terasy kvůli panelům nevidí do zahrady.
Teď jestě osadím západní stranu střechy.
Funguje to, vyrábí to, jestli to má nějaký ekonomický přínos - tedy - jestli se to vyplatí zjistíme až za pár let.
Ta střecha je veliká, máš ještě prostor pro expanzi.
To jo, i když zase tolik moc ne, ono to musí být v nějak4é vzdálenosti od hromosvodů nebo co, s panelama problém není, limituje mě omezený psolární příkon toho Ecoflow solárního zařízení.
Ono je to taková stavebnice,nacvakáš si to snadno sám, ale asi nechtějí, abys doma stavěl Temelín, tak každý string má limit nějakých 1600W. Nacvajneš víc a hlásí "overload".
Tak mi přišlo vyúčtování od ČEZ.
Roční spotřeba, díky té solární habaďuře mi klesla na polovinu. Tedy, při stávajících cenách energií, by se mi celý ten siolární systém mohl zaplatit zhruba za 10 let. Otázkou je, jestli těch deset let to zařízení vydrží.
V každém případě, nás se zdražování energií netýká, naopak, snížili nám zálohy....
Docela citelné snížení spotřeby a úspora. Pokud se cena bude dál zvyšovat a nejspíš nějakou dobu ano, tak se ta doba návratu bude dost snižovat.
Já změnil i topení - místo plynu tepelný čerpadlo. Zatím to vypadá, že přes léto neplatíme za elektriku lautr nic a přes zimu půlku toho, co jsme platili dohromady za elektriku a plyn. Tedy ve "stálých platbách" úspora značná. Jenomže ani počáteční investice nebyla malá a jde o to, jestli se investice umoří rychleji, než se rozbije :)
My topíme dřevěnýma briketama, nakoupil jsem je ve velkém, v nějaké té akci. Mám kotel na PB a bombu zakopanou na zahradě, ale udělám z ní nádrž na vodu.
Koupil jsem i dvě tyhle hračky:
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-stream
ke každé té hračce 2x400W panel
to se napojí přímo do zásuvky, teď v zimě to dává skoro prd, asi dohromady 200W, ale utáhne mi to v pohodě počítač. Přebytky lze cpát do baterie, ale tu v zimě nepoužívám a všechno jde rovnou do sítě.
Je to už docela vychytaná hračka.
já mám klasiku, 22 panelů, 9.02kWp výkon, aku 11.5 kWh
Ja si tohle pořídil jen na ten počítač, jinak mám solarium :-)
Jestli ze zásobníku na PB uděláš nádrž na vodu tak si odepíšeš požnost topení "na jedno cvaknutí knoflíkem"
Teda nejen sobě, ale i manželce, pokud Tě něco schvátí a budeš pár měsíců v špitálu.
(nepřeji Ti to, jen naznačuji, že je dobré s něčím takovým počítat).
No, ono to není "jedno cvaknutí". To musíš nejdřív objednat předem cisternu s tím plynem, a to není hned. Pár let nepoužívaný plynový kotel taky není to pravé.
Tyhle věci řeším elektrickým přímotopem. Když jsme v zimě pryč, temperuji dům také elektrikou a když se chystáme domu, pořádně to v obývaku rozfajruju, abychom nepřijeli do mrazu.
Na plyn, zdá se, zvláště celkem drahý PB, už spoléhat asi nepůjde. Ostatně se to bruselští stejně chystají zakázat.
Jak ses tu Jindro jednou ptal na panely 80cm šířka, tak jsem objevil při plánování elektrifikace trika. Jako montáž ohebných panelů na takovou tu "střešní" konstrukci ala Veltop. Panel je teda 1,4x0,8m a odhadem tak 120W by to mohlo dávat a za zhruba 3000 je to i od Allpowers. Pod heslem na alikovi "ALLPOWERS Balcony Power Plant 200W / 100W Flexible Solarpanel IP68 Solar Cell Solar Charger Photovoltaic 12V/32V off-grid for RV"
Mně osobně by pak stačili dva a řekl bych, že i vyřešení pro nepřízeň počasí by bylo více než vyhovující.
Při čtení "80cm", "trika¨, "ohebný" jsem si říkala, že střihnout by to z osmdesátky šlo, a těšila se na využití elektrického trička... :-D