Na brněnském výstavišti se koná už dvacátým rokem veletrh cestovního ruchu GO/Regiontour. Přehlídku domácích i zahraničních destinací doplňuje nabídka řady cestovních kanceláří. Co nabízí veletrh zajímavého pro cyklisty, to jsme zjišťovali přímo na brněnském výstavišti.
Nebyly by to veletrhy cestování, kdyby chyběly expozice cestovních kanceláří, agentur a zahraničních centrál cestovního ruchu. Veletrh GO v pavilonu F brněnského výstaviště oslovuje všechny zájemce o výjezdovou turistiku širokou paletou zájezdů do celého světa.
Na ploše pavilonu F jsou nejvíce vidět velké cestovní kanceláře jako např. EXIM tours, FIRO tour, Sunny Days, Eso Travel či Neckermann. Sportovní či aktivní zájezdy v jejich nabídce najdete ale jen těžko. Velcí touroperátoři se obvykle soustředí na to nejžádanější – pobytové zájezdy u moře a země jako Chorvatsko, Itálie či Španělsko.
Pokud chcete poznávat cizí země ze sedla kola, je lepší vybrat si některou z osvědčených cestovních kanceláří, které se zaměřují na aktivní turistiku. Před pavilonem F rozbila svůj stan brněnská CK Kudrna, která patří mezi české stálice. Pokud se do Brna vypravíte, doporučujeme navštívit také některou z akcí kudrnovského scuku. Nechcete-li dovolenou proležet, můžete navštívit i stánky dalších cestovních kanceláří, které vám umožní dát si během dovolené trochu do těla. Mezi velké hráče na poli aktivní dovolené patří cestovní kanceláře Poznání, Nomád, S.E.N. a Juhász, osvědčené jsou i další – Alpina, Hoška-Tour. Od loňska zařadila do svého programu sportovní pobyty nově také CK Victoria.
Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří dávají přednost cestování na vlastní pěst. K návštěvě lákají hlavně regiony sousedních zemí – Rakouska, Německa a Polska. Za zmínku stojí především cyklisticky vděčný region Dolní Rakousko, který se rozkládá na jih od česko-rakouských hranic zhruba v úseku mezi Českými Budějovicemi a Břeclaví. Na stánku je k dispozici mapa se zakreslenými nejpopulárnějšími cyklostezkami tohoto regionu. Kromě Dunajské nabízí Dolní Rakousko i cyklostezku Kampa-Dyje-Morava, údolí řeky Traisental či síť 1600 km vinařských cyklotras v kraji Weinviertel. Z méně známých tras na rakouské straně můžete projet 60 km dlouhou Triesting-Gőlsental či lužními lesy vedoucí údolí Piestingtal. „Vídeňské Alpy“ posledně jmenované trasy vybízejí vyzkoušet také horskou etapu do obce Rohr im Gebirge.
Cyklistickou mapu s trasami v celkové délce přes 500 km si odvážíme také z italské Sardinie (je k dispozici pouze na vyžádání). Tiskové materiály pro cyklisty se už staly standardem, který nabízí turistům většina zemí na západ od našich hranic. Nově pak můžeme objevovat Maďarsko, Černou Horu či Ukrajinu.
Poprvé se na veletrhu budou prezentovat zahraniční destinace v rámci pódiového doprovodného programu. Vystřídají se zde země Černá Hora, Maďarsko, Dominikánská republika, Jamajka, Tahiti a další, které vyčleněný časový prostor zaplní ukázkami typického folklóru, kultury, gastronomie apod.
Znovuobjevování českých zemí, to je nikdy nekončící dobrodružství. Cestovnímu ruchu v tuzemsku je věnován největší z pavilonů brněnského výstaviště. V hale P se až do neděle budou prezentovat všechny kraje ČR, doplněné přehlídkou českých regionů, destinací a turistických cílů.
Z tuzemských krajů a turistických regionů zde žádný nechybí. Ale veletrh Regiontour už zdaleka neukazuje pouze krásy České republiky. Díky přeshraničnímu partnerství se v společně s tuzemskými regiony prezentuje stále více zahraničních destinací. Zastoupeny jsou například regiony všech sousedních zemí – zejména Slovenska a Polska.
Slovensko totiž tradičně patří k nejpočetněji zastoupené zemi na těchto veletrzích – jak co do počtu vystavovatelů, tak i návštěvníků. Je to také jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů. Prezentace slovenských regionů v pavilonu P je zaměřena především na zimní a lázeňskou turistiku.
Cykloturistika u nás pomalu vyrůstá z dětských nemocí. Čeští cyklisté volají už léta po bezpečných cyklostezkách, které jsou zcela běžné v Německu či Rakousku. Jejich budování ve velkém umožnily až dotace z evropských strukturálních fondů. Od roku 2007 se tempo výstavby zvyšovalo a překotný rozvoj cyklistické sítě dnes působí trochu zmatek. Některé kraje přiznávají, že samy netuší, kde všude se budují nové stezky a kdy budou připraveny k otevření. Na druhou stranu už dnes existují regiony, které mají velmi dobře připravenou nabídku. Mezi takové patří například Orlické cyklo&inline království, jižní Morava, stezka podél Baťova kanálu nebo nově budované cyklostezky Bečva či Ohře.
V kuloárech se mluvilo i dalších problémech – například o velké hustotě českých cyklotras, která způsobuje problémy při údržbě. Oficiální značení KČT (známé žluté tabulky) navíc doplňuje řada tématických tras, které jsou značeny nejrůznějšími logy a marketingovými názvy. V České republice tak máme několik Pivovarských tras, k záměně může dojít mezi Mlýnskou a Mlynářskou trasou apod.
Nově chystaný projekt „Česko jede“ má ambice zlepšit pozici české cykloturistiky. Jeho cílem bude vybrat a sjednotit prezentaci toho nejlepšího, co může Česko cykloturistům nabídnout. Změny v praxi ale uvidíme nejdříve za dva roky.
Besedy s cestovateli, přednášky a filmy z celého světa nabízí stálice doprovodného programu – největší tuzemský festival cestovatelských filmů, fotografií a publikací GO KAMERA 2010.
Organizátor festivalu – cestovní kancelář Livingstone – opět připravil více než dvě desítky poutavých přednášek, projekcí a besed se zajímavými osobnostmi. 13. ročník festivalu je věnován legendě ŠANGRI-LA – hledání ztraceného ráje. Do Brna přijedou například cestovatel M. Stingl, herečka E. Holubová, L. Abasová, S. Lichtag, P. Barabáš, M. Slobodník ad. Festival potrvá až do neděle 17. ledna 2010.