Když se řekne Dolomity, většině lidí se vybaví především trasy pro horská kola. Jezero Lago di Garda se stalo bikerskou ikonou. V hlavní letní sezóně tu začíná ale být přeplněno.
Skalní masivy Dolomitů leží na pomezí Rakouska a Itálie. Bikerům nabízejí stovky kilometrů značených i zcela neobjevených tras. Značkou kvality a tahounem této oblasti je Lago di Garda, jezero obklopené dvoutisícovými velikány (nejvyšší Monte Baldo má 2 218 metrů) se stovkami kilometrů vyznačených tras. Velká popularita má ale i svou stinnou stránku – v sezóně tu bývá beznadějně plno.
Vzrůstající obliba horských kol nenechává chladnými okolní regiony, které se také vrhají do soupeření o přízeň cyklistů. Jižní Tyrolsko, známé především pro lyžaře, v současné době pracuje intenzivně na vytvoření ucelené nabídky pro cyklisty všech kategorií. „Většina tras pro horská kola tady vede po soukromých pozemcích a trasy nejsou nijak značené,“ říká Tobias Fischnaller, organizátor závodu 24h Transalp a dodává: „Vlastníci lesů a vinic bikery tiše trpí, protože jich zatím není mnoho. Nebude to ale navždy.“ Bikerské stezky jsou hlavně v lesích, vedou ale také na svazích prostředkem ovocných sadů a mezi vinicemi. Kromě GPS a dobré mapy proto není na škodu vzít s sebou na výlet také jednoho z místních průvodců.
Před rokem a půl v této oblasti byla založena organizace s názvem Bike Competence Center.
Jejím cílem je vytvořit v regionu síť bikerských tras s dobrou
infrastrukturou.
„V následujících třech letech bychom chtěli návštěvníkům
nabídnout 10 regionů s kvalitní nabídkou pro horskou cyklistiku,“
tvrdí sebevědomě Tobias, který se stal koordinátorem celého projektu.
Součástí standardní nabídky budou přitom značené trasy rozlišené podle
obtížnosti a povrchu, síť ubytovacích zařízení pro cyklisty,
cykloprůvodci, specializované mapy pro bikery, informační materiály
v několika jazycích.
Dnes je Jižní Tyrolsko především symbolem kvalitní zimní dovolené. Pomalu a nesměle jej objevují i jezdci na horských kolech. Zatím neobjevená část Dolomitů se možná v blízké době stane bajkerským rájem.
Mimo sezónu jsou ceny služeb výrazně nižší. Podle místních je
ideální přijet sem v polovině dubna – sluníčko rychle vysuší cesty,
takže po dopoledním lyžování je možné vyrazit na kolo. Navíc v tuto
dobu pořídíte dovolenou nejlevněji.
Dobrá doba na prozkoumání Jižního Tyrolska je ale i teď. Mimosezónní
slevy trvají obvykle od konce srpna až do začátku prosince, kdy nastává
hlavní nápor lyžařů.
Oblast na jižním úbočí Alp je známá produkcí kvalitního ovoce, především jablek a vína. Nejsevernější italské vinice produkují především bílé bíno. Nejvíce lidí sem přijíždí během zimní sezóny, aby si užili bohaté nabídky sjezdového lyžování, běhu na lyžích, sáňkování nebo výletů na sněžnicích. Jižní Tyrolsko hostí světový lyžařský pohár ve sjezdu v Gröden nebo světový pohár v obřím slalomu ve známém středisku Alta Badia.