reklama

Do Schengenu a zpět (1.) – Praha – Porýní-Falc

Média zrovna zaplňovaly zprávy o vstupu naší země do Schengenského prostoru. Cíl naší jarní cesty byl tedy jasný – městečko Schengen na pomezí Německa, Francie a Beneluxu. Na cestě z Prahy do Lucemburska a zpět jsme na vlastní kůži zažili, co znamená Schengen.

Na kolonádě v Mariánských Lázních
Na kolonádě v Mariánských Lázních
Foto: NaKole.cz

V polovině dubna 2008 se společně s Jiřím (alias Jurimírem) vydáváme na cestu na západ. Naším cílem je Lucembursko, kde na nás čekají přátelé Vašek s Pavlou. Jsme vybaveni jedním klasickým kolem a jedním lehokolem, kompasem, stanem, spacáky, polní kuchyní a notnou dávkou odhodlání.

První kilometry jsou zkouškou odolnosti. Při odjezdu nás provází zima a hustý déšť. Je příliš časné jaro a okolo nás to ani trochu nevypadá jako na propagačních letácích. Teplota se pohybuje kolem devíti stupňů, déšť neustává a k tomu nás čeká první lepení píchlé duše. Přemýšlím, jestli cesta v tomhle ročním období byla dobrý nápad. Navyklý na civilizační vymoženosti, jako je čistá postel a teplá sprcha, se rozhlížím po nějakém hotelu. Jurimírova reakce: „No, jak chceš, ale já mam u sebe jenom dvě stovky,“ nedává pochyb – dnešní noc strávíme pod stanem. Aspoň že ho s sebou nevezeme zbytečně (ten stan samozřejmě).

Člověk si nakonec zvykne po cestě na všechno. Na ty nekonečné kopce od Berouna k Českému lesu i na ranní mrazíky ve Slavkovském lese. Při pohledu na zasněženou sjezdovku u Mariánských Lázní jsme, pravda, trochu zapochybovali, jestli jsme přeci jenom neměli vyrazit o pár týdnů později. Procházka po prosluněné lázeňské kolonádě nám ale zase dodala naději. Postupně jsme získávali na odolnosti a začali se těšit z jinak běžných věcí. Už jsme tolik neproklínali každý kopec, místo toho jsme raději fotili krajinu z pěkné vyhlídky. Do Českého lesa už přijíždíme s pocitem, že na světě je přeci krásně.

V Českém lese a Smrčinách se také poprvé na naší cestě setkáváme se Schengenem. Najíždíme na signálku – cestu podél hranic, po které se dopravovala vojenská technika a pohraničníci. Teď slouží jako turistická cesta. Kdo by řekl, že před revolucí tu stály ploty s ostnatým drátem nabitým elektřinou a střeženou vojáky. Kolem nás se prohánějí cyklisté po cyklostezkách, chvíli v Česku, chvíli v Německu, bavorský zemědělec jede s traktorem na své české pole. Železnou oponu tu dnes připomíná jen památník se jmény lidí, kteří pokus o přechod hranice do Bavorska zaplatili svým životem.

Logo Main Radweg

Česko-německé hranice překonáváme na Valdštejnově cyklostezce u Pomezí nad Ohří. Před námi je evropské rozvodí na vrcholcích Smrčin. Německý název pohoří je doslovným překladem toho českého – Fichtelgebirge. Cesta se postupně začíná zvedat, nebe se opět zatahuje hustými černými mraky a cyklostezka se odklání někam pryč. Prší a my se na okraji rychlostní silnice pomalu suneme kamsi vzhůru. Kolem nás sviští kolony kamionů. Klepou se mi kolena. Vysvobození přichází až několik kilometrů za vrcholem. Po lesní cestě se vydáváme k prameni řeky Mohan (Main). Ta se stává dalším symbolem naší cesty, protože nás bude směrovat několik příštích dnů.

První kilometry podél Mohanu jsou úchvatné. Cesta po Main-Radweg tu vede po bývalé železnici. Jedeme po hladkém asfaltu a užíváme si cestu z kopce podél divokého koryta Mohanu.

Logo nás bezpečně vede po trase podél meandrující řeky. Main-Radweg vede většinou po cyklostezce nebo vedlejší silnici. Díky jednotnému značení nemusíme mapu vytahovat na každé křižovatce. Na celé cestě jsme se ztratili jen několikrát – to když jsme přehlédli ukazatel nebo informace o odbočce chyběla. Sotva ale vytáhneme mapu, hned k nám zamíří někdo z okolí, aby nabídl svoji pomoc a radu.

řeka Mohan
Řeka Mohan pramení v blízkosti česko-německých hranic. Než se vlije do Rýna, je její přes 500 km dlouhý tok hodně členitý. (zdroj: mainradweg.com)

Z cesty podél Mohanu se mi obzvlášť dobře zapsal do paměti Bamberg, první větší město v Bavorsku. Ve městě s více než 70 tisíci obyvatel jsou k vidění na kolech školáci, rodiče s dětmi, vozítka bakfiets, senioři, byznysmeni… Cítíme se tu dobře. Centrum města je od roku 1993 součástí kulturního dědictví UNESCO. Jak je vidět, bicyklům to nijak neubírá na přitažlivosti.

Od řeky Mohan se oddělujeme až po čtyřech dnech, v městečku Miltenberg. Z malého potůčku se mezitím stala mohutná dopravní cesta pro nákladní i výletní lodě. Vydáváme se směrem na jihozápad kolem Mannheimu do Germersheimu. Cestou se množí lehokola, tříkolky či velomobily. V městečku Germersheim mají dostaveníčko na veletrhu speciálních šlapacích strojů Spezi.

Je osmý den našeho putování a konečně poprvé za celou cestu nespadla ani kapka vody. Jurimír také poprvé za celou cestu odpočívá od neustálých dotazů na své „podivné“ kolo. Lehokol je tu k vidění více než dost, stejně tak velomobilů, tříkolek a dokonce i konferenční kolo. Je příjemné potkat se tu s přáteli a slyšet znovu češtinu. Trávíme na veletrhu celý den a potom pokračujeme v naší cestě do Lucemburska.

Pokračovat

Další části seriálu „Do Schengenu a zpět“:

2. část – Příjezd do Lucemburska
3. část – Přes Francii do Freiburgu
4. část – Přes Švýcarsko zpět do Prahy

Užitečné odkazy:

Mapa cesty – úsek Praha – Germersheim
Co znamená Schengen pro cyklisty?

Valdštejnova cyklostezka – propojení Cheb-Waldsassen-Marktredwitz
Main-Radweg – oficiální stránky
SPEZI – die Spezialradmesse – reportáž z 13. ročníku
Spezi – oficiální stránky veletrhu

Fotogalerie

Na kolonádě v Mariánských Lázních První defekt přišel ještě před Berounem Prší a prší, my s úsměvem odoláváme Městečko Úterý na Konstantinolázeňsku Klášter Teplá Kolonáda v Mariánských Lázních Karolinin pramen Kostel ve Vysoké na okraji Českého lesa Kostel ve Vysoké na okraji Českého lesa Jurimír v Českém lese Bývalá signálka na Chebsku, dnes příjemná cyklostezka Památník obětem železné opony, který stojí na česko-německých hranicích nedaleko Chebu. Bílý Mohan jen několik kilometrů od pramene Jeden z rozcestníků na Main Radweg Slauchomat, tedy automat na duše Infotabule pro cyklisty na Main Radweg - mapa, ubytování, cykloservisy, zajímavosti v okolí Jaro na Main Radweg Jaro na Main Radweg V ulicích Bambergu Opouštíme Bavorsko Cyklostezka podél Mohanu, ze kterého je už velká řeka Přírodní park Neckar-Odenwald Městečko Hirschorn na řece Neckar Na veletrhu Spezi v Germersheimu
Václav Vrtal, 18.07.2008
Vyzkoušejte
 (CK Vlha)

Alsasko na kole

Francie
09.08.2024 - 10 dní
cyklistický
Autobusem
21 900 Kč
 (CK Kudrna)

Moselská cyklostezka

Německo
20.08.2024 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
9 800 Kč
Do vaší knihovny
Blogy

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

 ()
Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle období ráda. Fyzička je zpět, člověk něco málo pohubl, cítí se skvěle a každý kopec vyjede jako nic... Ale ouha, místo toho ho pobolívá břicho, a... no však to znáte. Tolik já a děti, my na…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

 ()
Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy si tady odložím další kousek svých cestovních deníků... Tak tenhle cíl zrál už docela dlouho. Už ani vlastně nevím jak k tomu došlo, ale jednoho dne sedím s Radkem na pivě, koukáme do mapy.cz…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

 ()
Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11 kilometrů a klesli do 2700 metrů. Kolem uhelného dolu nocleh možný nebyl, nenašli jsme žádné rovné místo a navíc vše bylo pokryto vrstvičkou šedého prachu. A ani mezi zaparkovanými…
Peggy | 02.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

 ()
Sonkol, zázraky na počkání nebo do tří dnů Kratičké intermezzo - které se přihodilo úplnou náhodou, přesně mezi psaním 6. a 7. části Miluji takové ty nádražní či vesnické knihovničky, kde se lidi zbavují starých knih. Většinou to bývají nějaké blbosti, ale už jsem v nich párkrát narazila na…
Peggy | 26.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 6. část

 ()
Naše první třítisícovka Slibovali jim ráj na zemi a místo toho je čekala jen pustá step. Tak zní úvod příběhu bratrské pomoci zhruba tisícovky Čechů a Slováků, kteří se v letech 1925-32 vydali pomoci budovat Kyrgyzskou socialistickou republiku, tehdy už jako součást Sovětského svazu, v rámci…
Peggy | 20.05.2024

O čem se mluví:

Technické rady Jaký materiál brzdových destiček zvolit? dnes v 06:40
Cestování na kole nabídka nebankovní půjčky dnes v 03:26
Co vás zaujalo 279 dnes v 00:15
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 148 včera v 22:32
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 192 včera v 22:28
Elektrokola SAVA Deck 9.1 - motor Shengyi CMT03 včera v 18:24
NEcyklo Co vás vytočilo 153 včera v 17:01
Ukrajina 44 včera v 14:52
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

385 cyklistů (6 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024