Jízdy na kole se nemusíte vzdát ani s novým přírůstkem do rodiny. Právě naopak. Lásku k pohybu na čerstvém vzduchu můžete sdílet spolu s děťátkem už od jeho nejútlejšího věku. Stačí obstarat vozík nebo sedačku na kolo. Pojďte se podívat, jak pořídit to správné vybavení.
Vozík na kolo: vyrazit můžete ihned!
Vozík připojený za kolo můžete do svých cyklovýletů zahrnout hned, jak se na to budete vy i děťátko cítit. Jen pozor na délku výletu. Zprvu berte vyjížďky spíše jako alternativu k procházkám s kočárkem. S přibývajícími měsíci pak můžete vyjížďky postupně protahovat. Stejně tak nejprve vybírejte nenáročné trasy po rovné a hladké cestě. Vždy myslete na děťátko uvnitř vozíku a dělejte krátké přestávky. Cílem je, abyste si vyjížďku užili všichni.
Pokud chcete s cyklistikou začít od nejútlejšího věku miminka, pořiďte do vozítka také sedačku, do které jej položíte. Dobrou zprávou je, že u některých modelů se nechá použít i klasická dětská autosedačka – takže to jde i bez dalších výdajů. K dostání jsou také takzvané „miminkovníky", tedy lehátka, která do vozíku snadno nainstalujete.
Nevýhodou vozíků na kolo bývá jejich cena, která začíná na 5 000 Kč. Navíc pokud už se pěkný cyklovozík objeví na některém z dětských bazarů, bývá ihned pryč. Proto mnoho rodičů raději počká pár měsíců a začíná s polohovatelnou cyklosedačkou.
Kdy nastává ten správný čas pro nákup dětské sedačky na kolo? Cyklosedačky bývají testované přibližně od 9. měsíce věku dítěte a podle odborníků je vhodné je kupovat tehdy, když děťátko dokáže samo sedět, v této poloze vydrží a je mu příjemná. Pokud si vaše ratolest sice sedá sama, ale v pozici vydrží jen pár vteřin, ještě chvíli počkejte.
Při nákupu sedačky na kolo pohlídejte zejména:
✓ nastavitelné bezpečnostní pásy,
✓ nastavitelné opěrky nohou s řemínky,
✓ pohodlný a pratelný potah,
✓ prostor pro přilbu děťátka,
✓ velkou výhodou je polohovací zádová opěrka a odpružení sedačky.
Cyklosedačka s vámi bude držet krok poměrně dlouho. Někteří výrobci uvádí, že ji lze použít až do věku 6 let. Hlavní roli tu pochopitelně hraje velikost a váha dítěte – nosnost se většinou pohybuje okolo 20 kilogramů.
Vybírat můžete mezi dvěma typy modelů. Prvním z nich jsou samonosné modely, které nevyžadují nosič (montují se přes adaptér na rám), tím druhým jsou pak sedačky upevněné přes nosič. Ty však nepruží, a tak jsou pro dítě méně komfortní. Přední provedení, kdy je sedačka připevněná na rámu před vámi, a na dítě tak vidíte po celou dobu jízdy, je dnes k vidění už jen málo.
Každá sedačka na kolo by měla mít prostorné a nastavitelné opěrky nohou s fixačními řemínky a nastavitelné bezpečnostní pásy. Výhodou je polohovací zádová opěrka, kterou oceníte hlavně tehdy, když děťátko v sedačce usne. Jistě se bude hodit také měkký, odepínací, a tedy pratelný potah.
Určitě je dobré se zamyslet i nad pohodlím, které bude mít dítě v sedačce s přilbou na hlavě. Nasazená přílba by rozhodně v kontaktu se sedačkou neměla děťátko nutit zůstat v nepřirozené a nepříjemné pozici. Komfort vaší ratolesti zvýší také odpružení sedačky, které navíc chrání páteř – zejména pak v náročném terénu plném drncání.
Máte? Teď nezbývá než vyrazit pěkně všichni spolu! Přejeme šťastnou cestu!