Pro milovníky cykloturistiky neexistuje kalendář. Své milované kolo mají po ruce po celý rok, a to bez ohledu na počasí. Pokud jste se rozhodli, že letos neodložíte bicykl stranou ani vy a přidáte se k otužilcům, pak nepřestávejte číst. Prozradíme vám pár základních tipů, díky kterým si výlety či každodenní jízdu po městě užijete na sto procent.
Vyznavači extrémních podmínek mají jasno. Jejich šatník je nabitý funkčním oblečením, na kole mají široké pneumatiky, nevyjíždějí bez termosky s čajem a zpod helmy se jim rýsuje kukla. „Běžný" cykloturista, tedy člověk jízdou v chladnějším počasí nepolíbený, však může udělat osudovou chybu a vyrazit v nešťastně zvoleném outfitu. Vy se však ničeho takového nedopustíte, protože počasí nepodceníte.
Měli byste si uvědomit, že není dobré vybírat oblečení pouze na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Roli hrají i jiná kritéria, na která mají přímý vliv na tepelnou pohodu cyklisty. Vlastně je to logické – čím rychleji pojedete, tím více rozproudíte vzduchu kolem vás a budete se cítit chladněji. Chcete konkrétní čísla? Je-li venku 10°C a vy se rozjedete rychlostí kolem 20 km/h, budete mít pocit, jako by venkovní teplota klesla na cca –3°C. Proto se na kolo oblečte lépe než např. na jogging.
Pokud jste se doposud bránili speciálnímu cyklistickému oblečení, protože ho považujete za zbytečný rozmar, možná byste měli přístup přehodnotit. Funkční cyklooblečení se vyrábí s ohledem na optimální odvod potu a perfektně se svým střihem přizpůsobuje pozici cyklisty. Jinými slovy – budete se v něm cítit mnohem lépe než v běžném oblečení.
Nepsaná „povinná" zimní výbava cyklisty zahrnuje zateplený dres, cyklistickou vestu (je dobré ji mít v pohotovosti, kdyby se zhoršilo počasí), cyklistickou bundu (pro teploty pod cca 10°C), dlouhé cyklistické kalhoty, cyklistické návleky a funkční prádlo. Nohy vám spolehlivě ochrání zimní tretry a ruce zimní cyklo rukavice.
Pamatujete, jak vám rodiče říkali, abyste si v zimě dávali mnohem větší pozor na to, kam šlapete? Vzpomeňte si na ně při šlapání na kole, protože během zimního období se jízda v mnohém liší. Někdo sice považuje zasněžená a zledovatělá místa za výzvu, ale hraní si s ohněm může skončit nepěkným úrazem. Proto nikdy nepřeceňujte své schopnosti, buďte pozorní a dbejte zvýšené opatrnosti.
Chystáte-li se na dovolenou do cizí země, nezapomeňte si sjednat pojištění do zahraničí. Na svou EHIC kartu se rozhodně nespoléhejte, protože rozsah jejího krytí je do značné míry omezen (nevztahuje se na soukromá zdravotnická zařízení) a nezahrnuje ani zásah horské služby či převoz vrtulníkem.
Podstatné je, aby pojistka pokryla všechny aktivity, které chcete v cizině provozovat. Například ERGO pojišťovna nabízí pojištění rekreačních sportů zdarma – zahrnuje cyklistiku, cyklokros, koloběh, kolovou a další sporty, ovšem pouze na rekreační úrovni. Budete-li se účastnit jakékoliv soutěže registrovaných sportovců, musíte si sjednat připojištění adrenalinových sportů.
Zdá se vám, že při jízdě v chladném počasí trpíte? Pak se raději ani neptejte, jak se cítí vaše kolo. Největším nepřítelem je agresivní posypová sůl, která snižuje životnost plášťů. Proto bicykl pravidelně kontrolujte a před jízdou se vždy přesvědčte, že je v odpovídajícím stavu. Jde o vaše zdraví!
Co dodat na závěr? S kolem si jistě užijete spoustu úžasných chvil i v zimě, ale musíte se na ni dobře připravit. A jezděte pomaleji než obvykle – do cíle sice dojedete pomaleji, ale v pořádku.