Česko je dnes protkáno stovkami kilometrů cyklotras. Jak to ale vypadá, když se s kolem chcete jít najíst nebo někde přespat?
Provozovatelé hotelů a restaurací v České republice už zjistili, že cyklisté jsou nezanedbatelnou skupinou klientů. Představa cykloturistů jako mladých lidí, kteří spí pod širákem či pod stanem a jídlo si vaří v ešusech, je dávno překonaná. Cestování po Česku na kole naopak holdují často lidé s vysokými příjmy, kteří si potřebují odpočinout od městského ruchu. Naši krajinu objevují také turisté z Německa, Holandska i z jiných evropských zemí. Mnoho z nich je rozčarováno nízkou úrovní služeb pro cyklisty. „Zahraniční turisté, především ze Západní Evropy nebo USA nejsou opravdu zvyklí na uniformní nabídku smažených jídel doplněných těžkým pivem bez čerstvých salátů a čerstvé zeleniny vůbec. Nebo například na ubytovací zařízení nenabízející možnost bezpečné úschovy kola přes noc nebo podání kvalitních informací o možnostech cyklistiky v okolí,“ říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství, který pracuje jako koordinátor mezinárodních projektů programu Greenways.
Cyklistům se ale blýská na lepší časy. Nadace Partnerství bude vydávat osvědčení pro kvalitní turistická zařízení, která jsou umístěna u cyklistických stezek v Česku. Projekt nazvaný Cyklisté vítáni vznikl po vzoru Rakouska a Německa.
Osvědčení smí například získat jen ubytovací zařízení nabízející nocleh na jednu noc a poskytující energeticky vydatné snídaně pro cyklisty. V zařízení musí být místnost pro umytí kola a jeho bezpečné uložení. Další podmínkou je možnost vyprat a usušit si oblečení či vypůjčit si základní vybavení k opravě kola.
V nabídce restaurací, které získají příslušný certifikát, by zase měly být osvěžující nealkoholické „cyklonápoje“, ovocné nebo bylinkové čaje, menu s malým obsahem tuků, pokrmy z celozrnných těstovin, luštěniny a aspoň jedno vegetariánské nesmažené jídlo. Podle certifikátorů nesmějí být cyklisté odkázáni na smažený sýr nebo bůček.
Kompletní podmínky pro získání certifikátu jsou již vyvěšeny na internetové stránce Kritéria certifikace. O získání tohoto osvědčení se mohou ucházet nejen hotely, penziony, kempy a restaurace, ale i správci hradů, zámků a dalších turistických zařízení. Pro každý druh zařízení vypracovala nadace jiná kritéria.
Nadace partnerství vyškolila pro tento účel zhruba 70 certifikátorů, z nichž každý má na starosti jeden či více regionů ČR. Zájemci o značku Cyklisté vítáni mohou kontaktovat „svého“ certifikátora – jejich seznam je k dispozici na stránce Hodnotitelé.
Osvědčení lze získat až po splnění stanovených podmínek zajišťujících pohodlný pobyt pro cyklisty. Seznam všech držitelů značky Cyklisté vítáni bude k dispozici na stránkách www.cyklistevitani a také na portále NaKole.cz.
Plánování dovolené na kolech tak bude mnohem pohodlnější Zájem o certifikaci je veliký. Není divu, hotely a restaurace získají s touto značkou značnou konkurenční výhodu. Informace o nich dostanou turisté nejen prostřednictvím internetu, ale také například v mapách od firmy SHOCART i v dalších tiskovinách.
„Certifikace zavede konkurenci a cyklisté si budou moci v dohledné době vybírat mezi službami ušitými na míru této zákaznické skupině. Jedná se o taková zařízení, kde mají vhodné úschovny kol, nářadí k opravě malých závad, vhodnou nabídku nápojů, informace o dalších službách v okolí apod. Časem snad zmizí restaurace, kde nemají ani stojany na kola, přestože se v nich zastavují projíždějící cyklisté,“ komentuje to Mourek.