Máme to nastřeleno jako plán pro toto léto, ale jinak ani hrubé obrysy, nevím, od čeho se odpíchnout. Jsou nějaké obvyklé oblíbené trasy, kudy se jezdí, protože je to hezké/dobré/pohodlné? Spát chceme ve stanu, raději nadivoko, než v kempech (asi až na závěr). A preferuji Polsko kvůli cenám. Nemusíme jet celou cestu z Čech, na start a domů bychom se vezli vlakem ze středních Čech, takže třeba i s ohledem na železniční tratě. Přesný itinerář už si udělám, ale potřebuji trochu nasměrovat na začátek a ráda si přečtu všechny zkušenosti a doporučení. Děkuji moc.
Tak asi nejoblíbenější a nejvíc jezdící se trasa je cyklostezka Odra-Nisa. Informací k ní se dá najít na netu mraky. My jsme jí jeli hodně dávno (2009), od té doby se dají najít mnohem čerstvější informace, ale ono se skoro nic nezměnilo.
https://www.epastorek.cz/vypravy/2009/odra-nisa...
(Dokonce jsem o našem putování napsala knížku)
Hezké to je, pohodlné a bezpečné pro děti taky (většina trasy je samostatná cyklostezka), volné táboření kdekoliv, na nákup se dá (alespoň v první půlce) přejíždět do Polska - Němci to taky dělají. Můžete trasu začít symbolicky u pramene Nisy, ale nemusíte.
Jestli chcete směřovat do jiných míst k Baltu, pak je nejlepší hodit to do map.cz a nechat si trasu naplánovat po co nejmenších silničkách. Nevím, jak jsou děcka velká, ale s úplně malýma, co teprve začínají, bych úplně přes Polsko po silnicích nedoporučovala. Sice tam stezky dost přibývají, hlavně přes města, ale mimo města je v PL docela nepříjemný provoz.
Jestli chcete nějaké další info k té Odra-Nisa, tak sem občas nakouknu, ale myslím, že to lidí už jelo tolik, že je informací nadbytek.
koukám, že to zhruba odpovídá našim představám. díky!
jak jste se vraceli?
Jel jsem to, ale sám bez dětí. Můj postřeh je ten, že je vhodné to jet obráceně, do Rostocku vlakem nebo busem a vydat se směr domů. Cestou se stavit na Rujáně a vybírat si, jestli Německem nebo Polskem. Doporučuji Německem. Tento směr má tu výhodu, že byste jeli po větru a kdybyste toho měli z nějakého důvodu už dost, nasednout na vlak a šup domů.
Přeji příjemnou cestu.
Ovšem má to jednu vadu na kráse. Cesta k moři je pro nás suchozemce mnohem poutavější cíl než cesta od moře.
Přesně tohle jsem doporučila kamarádům, co jeli Odru-Nisu chvíli po nás. Tak zvolili cestu OD moře a celou cestu nám nadávali, protože jim foukalo proti.
To je ale neobvyklé, protože u nás, včetně té cesty, fouká vítr ze severozápadu. No, je to i o štěstí.
Schválně jsem se díval na předpověď. Dneska a zítra u Odry fouká severozápadní, ale od čtvrtka jihovýchodní.
Ve čtvrtek je úplněk a já jsem tenkrát psala:
Ani cestou zpět nefoukalo do zad - že by se vítr při úplňku obracel? Největší vichr byl cestou tam za Küstrinem na valu a v polích mezi Mescherinem a Penkunem.
Kolik času na to putování máte ?
omlouvám se za opožděnou reakci
času máme celkem neomezeně, ale odhadujeme 2 týdny s pobytem u moře.
jak píše petrp, preferujeme jízdu k moři, prostě z důvodu romantiky
kouknu na odra-nisa, díky!
Chystáme se jako trio invalidů Odra-Nisa, což odpovídá kategorii dětí, s nějakou tou podporou spolujezdců, a cesta samotná počítáme tak 10 dnů, a celých 24hodin na cestu zpátky. Tak a zbyly 3 dny u moře, když bude ideálno.
Tak jsme to zvládli. Nakonec z Hrádku nad Nisou Nisa-Odra, Štětín, pak Polskem so Medzizdroje, po brehu do peenemunde (protože máme tři syny) a neměckými lokálkami domů. manžel koupil nějakou jednodenní jízdenku pro rodinu za celé německo za něco před 50e, jeli jsme třemi přestupy. V osobákách němci mají mraky místa na kola, ale místy tam bylo dost těsno. Průvodčí jsou vstřícní, ani jsme asi nemuseli tak panikařit a poškodit si ve spěchu věci (1 tachák a 4 brašny) a nejfantastičtější je, že ve vlaku hlásí z kterého nástupiště v následující zastávce jezdí návazné spoje a v Berlíně na hlavním graficky kde přesně vlak zastaví a kde přesně budou dveře pro kola!
Nisa-Odra je spíš hec, než nějaká krása, jede se po rovině většinou po protipovodňové hrázi. Stezka vede německem, je fakt hezká, když jsme zajeli do Polska, byl to děs. velký kontrast podél hranic, Němci ale valí do Polska nakupovat, Poláci tam mají za hranicemi takové ty ohavné tržnice.
stanovat se dá úplně v pohodě nadivoko, lesy jsou ploché a místa dost.
Voda naopak veřejná nikde není, prameny ni kohoutky, ptali jsme si od lidí.
Přívoz Trzebież - Kopice - všechny telefony na internetu jsou na jednoho člověka, který nám nejdřív řekl, že dnes ne, ale když jsme řekli, že to teda objedem, tak to najednou šlo za 4 hodiny. Cestou vzal další zakázky, takže funguje, ale lépe domluvit si to dopředu (což na kole úplně nejde).
U moře jsou úžasné cyklostezky vedle hliněných cest s loužemi :-)
Moře na nás studené, 17°C, ale krásné.