Ahoj!
Nejaky tipy, postrehy, co neminout, dojmy apod.?
Mam za sebou loni prvni vetsi vyjizdku, ale na jih.. jen se sortkama a tilkama si nahore asi nevystacim, ze? Funkcni s dlouhym rukavem a vetrovka? (V planu je prelom cervenec/srpen) A pritel zvazuje varic - nejaky tip?
Loni jsem jela jen s nejnutnejsim, prece jen jsem to nemela daleko ani zpatky domu, ani dal do cile. Neco na co si dat na takove trase pozor? Co kola a vlaky v polsku? Chceme pak prejet vlakem gdansk - krakov.
Pokud budou jeste sily a cas, tak bysme se pak jeste radi presunuli na kole z krakova do popradu, ale nejsem si jista, jestli jsme na takovou trasu fyzicky/psychicky pripraveni :-D
Taky jsem o par postu nize cetla, ze s kempy to v polsku neni uplne valny?
Jo a na celou dovolenou mame 3 tydny (z toho ale 2 dny vlakem na cestu tam/zpatky, 1-2 hamburg a to same krakov). Ozkouseno z lonska mam, ze dovolenkove tempo je v mem pripade 70-90 km/den.
Sice jsem jela loni poprve, ale uz se nemuzu dockat dalsiho tripu :-D
Diky za jakekoli postrehy postrehy a tipy!
K.
Eurovelo 13 jsem sice nejel, ale na kole v Polsku jsem byl dvě dovolené. V roce 2017 a 2018, takže něco málo bych mohl poradit.
V roce 2017 jsme jeli podél Baltu (EV10) z Svinoustie do Gdyně a na Hel. Další rok pokračovali dál z Gdyně přes Gdaňsk do Krinice Morskej na ruské hranice, dál na Marury a do Varšavy. Tam i zpět jsme z ČR jeli vlakem.
Vlaky v Polsku jsou bez problémů. Kvalita je různá, jezdí jak staré vagony, tak už i plno nových souprav. Přeprava kol je bez problémů, u některých společností ani za kolo neplatíš (např. Koleje Mazowickie). Je třeba počítat s tím,že na většině nádraží nejsou pokladny. Lístky si pak koupíš ve vlaku, ale je potřeba aktivně vyhledat průvodčího (ne jak unás na něj počkat).
Počasi je vždy loterie, ale u Baltu většinou fouká a teplota +/- 20st. Voda moc teplá není, ale koupat se dá.
Kempy jak kde, ceny byli od 15 do 25Zl za osobu. Některé jsou docela luxus, některé sparťánské, ale bez problémů. Ve vnitrozemí moc kempů není, ale lze sehnat ubytování v soukromí od nějakých 40Zl/osoba/noc. Stačí se zeptat, např ve Sklepě (obchod).
Na pobřeží doporučuji navštívít staré majáky.
Odkaz na blog:https://www.nakole.cz/blogy/malej-jarda/1019...
V Gdaňsku určitě projít staré město, navštívít maják v Novém Portu (přístav), bývalou loděnici - centrum Solidarity a Westerplatte (místo, kde začala II. sv. válka).
Červenec srpen je na baltu teplo,pres dem staci kratasy,tilko sandaly.vecer dlouhasyjen když jsme spali na plazi(skoro porad
tak to napíšu ještě jednou.červenec i srpen je na Baltu teplo.V moři se dá koupat od rána. Kempy - navštívili jsme párkrát ale vždy vybavené:kuchyňka,nádobí, příbory lednice,jídelna pračka, sprchy s teplou vodou v ceně,záchody čisté.o prázdninách jsou kempy na Baltu dost zaplněné.Většina kempů je v závětří,když je večer Zubrovka, ani není potřeba teplejší oblečení:-)
Bomby do vařiče jsme viděli prodávat jen napichovací,vezeme vždy velkou šroubovací na týden a vydrží nám.
Ahoj,
polskou část trasy jsme jeli vloni na přelomu července/srpna - Swinoujscie- Hel-Gdansk-Krynica Morska-Gdansk. V první části (Západní Pomořansko) cyklostezky buď luxusní nebo luxusní-ve výstavbě. S hranicemi vojvodství pak financování pravděpodobně skončilo a kvalita stezky proměnlivá - včetně brodění se 15 cm hladkého písku, 15 cm široké lesní cesty přes kořeny nebo brodění v kalužích černého bahna. V úseku Rowy - Leba bylo občas lepší objet cyklostezku po silnici (dají se tu najít k tomu komentáře), úsek Kluki-Skorzyno je cca 3 dny po dešti úplně neprůjezdný. Stezka často vede mimo asfalt, takže se nám ukázal v těchto částech reálný nájezd cca 50-60 km za den, přestože je to po rovině. To je ale samozřejmě pro každého jiné. :)
Pokud máte volbu, doporučuju používat hasičské stezky v lesích - "droga pozarovwa" - mají pevný široký povrch, jsou dělané pro zásah hasičských aut při lesních požárech, takže vždycky někam vedou a jsou sjízdné.
Počasí - v první půlce jsme měli 30+ stupňů, přesto mělo moře 16-18, pro mě v pohodě, ale žena tam nevlezla :). Pak začalo pršet, ale zima nebyla. Vítr nás překvapil tím, že foukal z východu na západ.
Vařič - šroubovací kartuši jsme dokupovali v Decathlonu v Gdansku - doporučuju pro dokoupení jakéhokoli materiálu. Není daleko od trasy a je vybavený stejně jako většina větších u nás.
Cestování vlakem s kolem bylo v pohodě. Paní na přepážce v Gdansku nám dokonce našla jízdenku zpátky do Čech cca o 1500 Kč levnější než jsme našli my online - v Polsku není jeden dopravce, takže není úplně triviální se v tom vyznat.
Kempy na tom byly podobně jako u nás - některé skvěle čisté a vybavené, jiné tak průměr. Všude se ale dalo za dobré peníze vyspat a umýt. Určitě doporučuju kvalitní repelent a klidně i moskytiéru - v některých částech jsou jich mračna a na spreje jsou snad imunní.
Servis jsme potřebovali 3x, vždycky jsme naštěstí byli poblíž většího města (Darlowo, Ustka, Gdansk).
Šroubovací kartuše se dají koupit taky v Mrowce (Mravenec), něco jako naše OBI. Jen byla trošku větší než klasika (300g plynu).