V roce 2013 se pětici nadšených hendikepovaných cyklistů – handbikerů podařil doslova husarský kousek, když za 19 dní štafetovým způsobem zdolali vzdálenost 3200 km spojující německé město Brémy a Gibraltar, nejjižnější místo Evropy.
Je potřeba ještě tento druh bicyklu představovat? Vždyť díky aktivitám řady handbikerů se s nimi v Česku setkáváme poměrně často, a to mnohdy i na nečekaných místech. Nicméně, pro jistotu, či pro opakování. Handbike je speciální jízdní kolo – tříkolka, určená pro pohyb pouze pomocí rukou. Jezdci na těchto strojích prostě z nějakých důvodů nohy používat nemohou. Ovšem na druhou stranu chtějí svůj život prožívat maximálně aktivně, proto usedají na tato speciální kola a vyrážejí na závodní akce, cestovatelské projekty nebo pouze na silnice a na cesty do přírody. Handbike má velmi blízko k lehokolům, ale zde se sedí pouze 7 až 15 cm nad zemí a vše se musí ovládat jen a pouze rukama. Handbikeři potřebují při svých cestách asistenci či pomoc zdravých = chodících cyklistů, a to minimálně jednoho.
Jako první se vynořila výzva projet od nejsevernějšího bodu Evropy k nejjižnějšímu, tedy z Nordkappu k Gibraltaru. K této myšlence byli inspirováni kolegy lehokolisty, kteří tuto trasu dlouhou 6500 km absolvovali v roce 2007. Uskutečněním této cesty by se naši handbikeři stali prvními nejen v ČR, ale i ve světě, kteří by tuto trasu ujeli bez přerušení. Ovšem organizátoři velmi rychle zjistili, že uskutečnění je nereálné především z časových důvodů. Proto došlo krácení, až vznikla varianta Brémy – Gibraltar, teoreticky dlouhá 2900 km, ale ve skutečnosti se ujelo 3200 km. To vše za celkem 19 dní. Denní průměrná porce tedy dosahovala téměř 170 km. Úctyhodné.
Nebudeme zacházet do zbytečných detailů, celá akce se obešla bez větších zádrhelů a pro všechny zúčastněné byla velkým přínosem po všech stránkách. Nutno však upozornit, že nešlo o žádnou rekreaci. Na kochání se, kulturní či jiné, prostě nebyl čas, takže aktéři s těžkým srdcem ignorovali místa, kam se původně chtěli podívat. Dokonce došlo i k těsnému minutí oblíbené Tour de France.
Nicméně, i tak si členové expedice z trasy spojující Brémy s Gibraltarem přivezli mnoho cestovatelských poznatků. Například objevili, že čím byli ve Francii nebo Španělsku severněji, tím se setkávali s nepříjemnější obsluhou kempů. V mnoha zemích byli jezdci doslova okukování, protože handbiky zde neznají. Jen minimum kempů má wifi připojení. Nejlepší cesty má Španělsko, pro cyklisty je nejpříznivější pochopitelně Holandsko. V Belgii je málo bezbariérových kempů. Nejvíce se bloudilo v Německu, paradoxně pro přebytek orientačních tabulek.
Z nejrůznějších důvodů se celé expedice nakonec zúčastnilo pět vozíčkářů (Luděk Benada, Radek Krupa, Matěj Kužílek, Michal Šmíd a Mirek Večeřa) a celkem 11 osob doprovodného týmu, který byl rozdělen na dvě skupiny, ty se ve francouzském Toulouse vystřídaly. Dalšími, skrytými, členy týmu byli podporovatelé a sponzoři, kteří například pomohli zajistit potraviny, automobily, přívěsné vozíky atd. V neposlední řadě patří velké poděkování kamsi hodně vysoko, protože za celou dobu akce nezapršelo, a tak se mohlo šetřit a spát pod širákem.
Rok 2014 plánuje celý tým jako „odpočinkový“, ale aktivně. Bude se plánovat hlavní akce pro rok 2015, ale zde je vše v utajení, nicméně je jasné, že expedice bude mít opět charitativní podtext. Veřejnou informací naopak je účast na štafetě Okolo Slovenska, která propaguje akci Kola pro Afriku. Dále by se celý tým handbikerů rád projel na těžko přes Šumavu. Opět se samozřejmě počítá s účastmi na závodech, určitě na 24 hod. ultramaratonu okolo Lichnova.
Plánů je plno, vše závisí na zdraví a penězích, nicméně zájem a především vůli mají vozíčkáři – handbikeři obrovskou.