Veletrh cestovního ruchu, to není jen křepčení okrojovaných dívčin, které mají za úkol přitáhnout pozornost návštěvníků k regionu nebo městu. Na letošním Holiday World se dají sehnat i užitečné informace pro cestování, ať už individuální nebo s cestovní kanceláří. Byli jsme se tu podívat, co může být zajímavého pro cykloturisty, bikery, in-line bruslaře nebo turisty.
S výjimkou Francie jsou na veletrhu zastoupeny všechny hlavní evropské destinace pro české cykloturisty i bikery – tedy Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Itálie (ta má letos skromnější podobu), z Německa se tu prezentuje hlavně Sasko.
Na stáncích všech uvedených vystavovatelů lze najít specializované materiály pro aktivní dovolenou, mapy pro cykloturistiku, plány hlavních evropských dálkových tras nebo sítí in-line stezek. Některé materiály jsou dokonce v češtině, pro většinu z nich je ale potřeba jazyková výbava němčiny či angličtiny. Trochu horší to bylo s novinkami. „Obraťte se na místní zastoupení, pošlou Vám aktuální informace," tak vypadala nejčastější odpověď na otázku po nově otevřených trasách, zajímavých akcích nebo nových značkách.
Ať už se rozhodnete navštívit kteroukoli část Rakouska na kole, pěšky nebo na in-line bruslích, na velkém stánku expozice Rakouské národní turistické centrály najdete odpověď na svoje otázky. Špičkou je katalog dálkových tras s názvem „Radtouren in Österreich", který obsahuje popis všech hlavních národních produktů. Čtenář tu najde popisy a výškové profily všech tras od nejznámější Dunajské stezky, přes Drávskou, Innskou, Ennskou, Murskou či Tauernskou, stezku okolo Nezideského jezera (Neusiedler See) a stezky Solné komory. Tematické trasy odkazují na historii, jako například trasa vedená po starověké římské silnici Via Claudia Augusta, či stezka Římanů vedoucí velkým okruhem z Pasova do Enns. Čechy potěší také téměř 200 km dlouhá Příhraniční trasa (Grenzlandradweg) na pomezí Rakouska a jižních Čech, která vede z Křemže na Dunaji až do Arbesbachu.
„Prakticky každá spolková země vydává vlastní cykloturistickou mapu s nabídkami regionálních tras," informuje mě zástupce centrály a na stole se postupně vrší materiály Dolního Rakouska, Korutan, Tyrol a Burgenlandu (Hradska). Přestože většinou se jedná jen o schematické nákresy s nabídkou hlavních atraktivit, například Burgenland překvapil podrobnou mapou, která si nezadá s komerčně prodávanými průvodci.
Rakousko je zkrátka cyklistickou velmocí. To nejlepší z aktivní dovolené je možné najít i ve vyhledávači cestovních kanceláří na portále KamVen.cz.
Na stánku Saska je už k dispozici aktualizovaný průvodce po Labské stezce pro rok 2012, letos poprvé je zvláštní leták věnován i české části této oblíbené dálkové trasy. I když celkově má Labská stezka v České republice ještě velké mezery, úsek v Ústeckém kraji se už velmi blíží německé představě o tom, jak má vypadat dálková cyklotrasa. Zaujala mě i společná nabídka železničních společností ČD a Deutsche Bahn, která spojuje cestování v českém příhraničí a Sasku jednou společnou jízdenkou pod názvem Labe-Elbe. Přestupní jízdenka stojí 200 Kč na den, za kolo zaplatíte 90 Kč. V rámci denního paušálu je možné cestovat několika různými spoji, ideální je právě po jednodenní výlet podél Labe, při kombinaci cesty na kole a vlakem.
Německá Lužice (Lausitz) vsadila na podporu in-line bruslení. Jen kousek za českými hranicemi, v krajině Lužických jezer bylo v posledních letech vybudováno téměř 100 km tras vhodných pro in-line bruslení. Stezky vedou hlavně jako okruhy kolem několika jezer a jejich hlavní výhodou je dostatečná šířka (v průměru 3,5 m). Cyklisté a bruslaři se tu tak pohodlně vyhnou. In-line stezky slouží i cyklistům, jednotlivé tematické trasy propojují okruhy kolem jezer a najdete na nich spoustu místních turistických cílů. Letos v dubnu se tu nově otevře čerstvě proznačená Seenland-Route, dlouhá kolem 180 km. Na ní leží i legendární Krabatův mlýn, kde se podle legendy učil malý chlapec černému učení.
Hlavní tváří letošní saské expozice ale byla Popelka, přesněji řečeno zámek Moritzburg, který se stal v zimě roku 1972 kulisou pro natáčení klasické pohádky o kouzelných oříšcích. Libušku Šafránkovou si naši sousedé nesmírně oblíbili, takže se její tvář stala hlavní atrakcí zámku Moritzburgu. Pohádkový zámek hostí až do 26. února 2012 výstavu věnovanou příběhu o Popelce a filmu, který se tu natáčel.
Pro Čechy je Sasko především výzvou pro individuální kratší výlety či na příjemně strávený víkend. Cestovní kanceláře sem příliš často nejezdí, a v Německu se soustředí na osvědčené značky Dunajské a Labské stezky, Bodamské jezero či pro in-line bruslaře Flaeming Skate.
Foto: NaKole.cz
Stánek Itálie byl v porovnání s loňským rokem podstatně skromnější, na veletrhu se prezentují jen některé regiony jako například Abruzzo. Hlavním cyklistickým lákadlem Itálie je Trentino, které představuje na veletrhu svoji perlu a zároveň nejoblíbenější cíl českých bikerů – jezero Lago di Garda. Značka Mountain&Garda Bike se snaží ukázat blízké okolí destinace a snad i trochu odlehčit přehuštěnému provozu na gardských stezkách. Trasa dlouhá 218 km, během které nastoupáte 10 000 m, je okruhem spojujícím hory a údolí italského Trentina. Pokud plánujete letos dovolenou na Gardě, určitě si nezapomeňte vyzvednout podrobnou mapu v měřítku 1:40 000. Vydat se sem můžete i s některou z cestovních kanceláří, které vás provedou po nejhezčích stezkách této oblasti.
Tato evropská země má jedinečným způsobem propracovanou síť tras od dálkových až po regionální, to vše v jednotné podobě a s propojením na veřejnou dopravu pod názvem SchweizMobil. Švýcarsko zdaleka nejsou jen silničky v Alpách, jak se odsud může zdát. To nejlepší napříč celým Švýcarskem nabízí u nás několik cestovních kanceláří, vyzkoušet můžete jak pohodovou cykloturistiku v okolí Bodamského jezera, MTB treky či ferraty v Bernských Alpách, nebo třeba výlety na některé z dokonale vybavených in-line stezek.
Návštěvě stánku s nápisem Monte Negro jsem se neubránila pocitu určité zmatenosti. Po dotazu na možnosti cykloturistiky následovala rozpačitá odpověď, že jezdit na kole se v této zemi určitě také dá. Protože cyklocestovatelé tuto zemi chválí, uvádějí ji jako tip na novou zajímavou destinaci a vyrazit sem s kolem lze také organizovaně, očekávala bych lepší informace. Takto nezbývá než nastudovat programy cestovních kanceláří, které sem jezdí.
Na veletrhu letos nenajdete materiály Francie, jejíž nabídka aktivní dovolené se vloni slibně rozjela. Chorvatsko stále platí především za zemi, kde se dá strávit dovolená u moře, přesto čím dál tím více návštěvníků hledá i něco jiného. Návštěva chorvatských ostrovů propojuje cykloturistiku s plavbou na jachtě, Francie zase láká do regionů, které už jen svým názvem vyvolávají představu vína a gurmánských požitků.
Foto: NaKole.cz
Tradičně nejsilněji je zastoupená Česká republika včetně krajů, regionů a měst. Cyklistiku na národní úrovni zastupuje především Nadace Partnerství. Na stánku České centrály cestovního ruchu si lze zakoupit její nový katalog ubytovacích a stravovacích zařízení s certifikací Cyklisté vítáni, které u nás garantuje služby pro cyklisty.
Na Holiday World 2012 najdete celkově více než 870 vystavovatelů zhruba z padesátky světových zemí. Dveře do světa jsou otevřeny pro návštěvníky veletrhu až do neděle 12. února.
Na závěr jedna praktická rada: před vyzvednutím katalogu či informačního materiálu rozvažte, zda pro vás bude užitečný. Většinu informací lze dnes najít na internetu a někdy stačí i malá vizitka s kontaktem a webovou adresou. Holiday World je tu především pro inspiraci, je plný barev, chutí a vůní cizích zemí. A je škoda, když brožury na křídovém papíře po prvním prolistování končí v koši.
Datum konání: 9. – 12. 2. 2012
9. – 10. 2. – pro odborníky
11. – 12. 2. – pro veřejnost
Místo konání: Výstaviště Praha – Holešovice
Otevírací doba:
Čtvrtek, 9. 2. 2012 (pouze pro odborníky): 10.00 – 18.00
Pátek, 10. 2. 2012 (pouze pro odborníky): 10.00 – 18.00
Sobota, 11. 2. 2012 (pro veřejnost): 9.00 – 18.00
Neděle, 12. 2. 2012 (pro veřejnost): 9.00 – 17.00
Vstupné pro veřejnost (o víkendu 11.-12. 2.)
Vstupné plné: 150 Kč
Rodinné vstupné: 300 Kč (2 dospělí + dítě nebo děti do 15 let)
Zlevněné vstupné (pro seniory, studenty, děti a mládež do 18 let):
80 Kč
Zdarma: Děti do 10 let, ZTP, ZTP+P vč. 1 osoby doprovodu
Další informace najdete na www.holidayworld.cz.