Začal jsem velmi lehce přemýšlet, že bych se v létě vydal natěžko do Polska. Jenže to je země, o které jen vím to, že leží na našich hranicích, byl jsem tam jen když jsem projížděl mezi Žitavou a Hrádkem, prostě naprosto neznámá země. Navíc se tam mluví jazykem, který neznám.
Vzhledem času, který bych na to měl a možnostem dopravy jsem si vymyslel takovouhle trasu
https://mapy.cz/s/2jOGF
aby to mělo nějaký cíl, tak tam mám tu Vratislav jako otočku.
A když jsem to předložil při obědě, dostal jsem otázku: Polsko? Pro boha proč?
Tak se ptám zkušenějších.
Co ta trasa, není to úplná blbost?
Kde sehnat papírovou mapu?
Jak se dá cestovat bez znalosti polštiny?
Jak je to se spaním "nadivoko"?
Snažil jsem se prohlédnou některé blogy, ale většinou jsou o cestách podél pobřeží, maximálně o cestě k pobřeží. O tomhle koutu jsem nic nenašel.
Na trasu ti nic nepovím... já byla na Mazurách (taky tu mám odsud blogy). Tam byla hejna kempů, takže spaní na divoko jsem taky neřešila. Byla jsem tam tuším v roce 2011, tak nevím, jaký byl od té doby posun - tenkrát se tam v kempech spalo opravdu velmi levně.
Mapu jsme tam koupily první den v nejbližším městečku a byla velmi dobrá - leč platí totéž, co pro kempy. Je to turistická oblast, takže nabídka byla zřejmě lepší než průměr.
Jazykově jsme se domlouvaly dobře - něco čímsi, co spolujezdkyně nazvala "panslovanské esperanto", ale na němčinu nebo angličtinu se chytnul prakticky každý, koho jsme potkaly.
Já mám pro Poláky slabost už asi pětatřicet let z doby, kdy jsem o prázdninách pravidelně pracovala v mezinárodním tehdy pionýrském táboře, kde jejich harceři byli pro nás takovým zjevením v tom nejlepším slova smyslu... Takže já ti ten cíl jednoznačně chválím. (A ještě si v klidu proběhnu tu tvoji trasu, abych věděla, co ti vlastně přesně chválím. :-)
Myslíš, že v Kiwi by sis mapu nevybral?!?
http://www.mapykiwi.cz/e-shop?kontinent=evropa...
Díky, proto jsem to sem dával. Nikdy jsem to nemusel řešit, dosud jsem si pro mapy chodil do Sebnitz na náměstí. :)
Někde tu mám mapu Západního Pruska (z války). Ta by ti mohla stačit, ne?
Raději ne. Kdysi jsme darovali známému moc pěknou knížku o Českém Švýcarsku. Byl to překlad z češtiny do němčiny. A narazili jsme na ten problém, že tím jak nebyl z rodiny odsunutých, tak mu ty názvy obcí nic neříkaly. Vždycky jezdil do Brtníků a co je Zeidler musel dohledávat. Samozřejmě to platilo i o většině ostatních místopisných názvů.
V Polsku jsme byli čtyřikrát, vesměs v oblasti kolem Krakowa-Czestochowe. Dvakrát kolmo jen dva dospělí, dvakrát loďmo s bandou s dětmi, letos se chystáme potřetí loďmo s bandou s dětmi.
Spaní nadivoko: Přišlo mi, že 1) je Polsko tak velké, že si vždycky najdeš místo, kde nikomu nezavazíš 2) i když na tebe Poláci narazí, je jim to putna a za 3) Poláci nijak extra neznají a neholdují "trampování", takže moc nabito nikde nebylo. Spíš jsme se setkali s reakcí "Jóoo kemp, ten už tady roky nemám, ale tak si ten stan postavte tady na zahradě, ať už nikam dál nemusíte" (když jsme sami dva dospěláci hledali kemp ve vsi) nebo pak "Omlouváme se, že vás rušíme, ale my tu máme na prázdninách vnoučata, tak jsme si sem s nimi udělali noční výpravu" (když naši bandu 30 lidí u ohýnku na břehu řeky navštívili po setmění obyvatelé statku vzdáleného cca 1 km. Donesli nám jako "vstupné" čokoládu a bonbony, zazpívali jsme si navzájem písničky (trošku to připomínalo koledování v létě) a zdvořile a dlouze jsme museli odmítat pozvání na ranní kávu...
Domluva: panslovanské esperanto se super výraz, mohu používat dál??? V reálu fakt funguje směs češtiny, slovenštiny a ruštiny, pár slovíček pochytíš vzápětí. Mladí ovládají i angličtinu, střední a starší generace se chytala i na tu slovenštinu.
Další praktické info pro plánování: v každé větší vesnici mají malé smíchané zboží, kde koupíš základní suroviny (pivo, nanuky-lody, když přijedeš dopoledne, tak i pečivo a taky pochopitelně těstoviny, rýže, ovoce/zelenina, jogury). Ceny podobné jako u nás, ovoce a zelenina nižší. Výborné (ale nevím, jestli to není oblastní) mají ryby - u hranic s Náchodem "smaziarna pstruh" - na místě pečený pstruh za řádově 70 Kč, případně různě nakládané "slanečky, zavináče" apod. měli i v těch vesničkách;-).
Na té vodě jsme opakovaně byli kolem 15. srpna, to tam drží mariánské poutě, kdy opravdu celý týden jsme kolem řeky potkávali procesí zpívajících poutníků, docela zajímavá atmosféra...
Rovnou musím napsat, že jsem rád za první reakce. Začínám fakt z nuly, takže mě těší, že mi tu káru někdo pomůže rozjet.
Polsko ti chválím- na začátečnickou cestu dobrý. Trasu ti nijak komentovat nebudu, zajímavosti zjistíš buď od místních cestou, nebo průzkumem dané oblasti na netu. S nocováním problém není- vhodných míst je vždy dost, na vsích je dobrý se zeptat a můžeš se dočkat i pozvání na zahradu ap. Nákupy v pohodě, jen pečivo na vsích dopoledne/po ránu. Komárů je dost poblíž vody, jezer a rybníků, dobrý je stan(jen si je nepustit dovnitř při zalézání).Pokud jde o domluvu- polština je slovanský jazyk a to dost příbuzný, takže používat němčinu/angličtinu se mi zdá divné- nebát se kontaktu s "domrodci", ptát se i na samozřejmé věci a tím "cvičit" místní jazyk- domácí vždy ocení snahu porozumět/učit se jejich řeči. Většině porozumíš a čemu ne- zeptáš se. Já s domluvou problém nikdy neměl. Pokud neseženeš vhodnou mapu, nic nebrání si např. na stránce
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/#pos=50... nebo podobné, příslušnou oblast podle potřeby zvětšit,udělat snímek obrazovky, a vytisknout třeba na A4 i černobíle. Je to lepší než rozkládat celou mapu kvůli kousku na kraji.
Z toho minima co znám, v Karpaczi nahoře bych doporučoval neminout kostelík Wang a pak hned dole udělat maličkou zajížďku do Kowar. Jako městečko žádný velký zázrak, ale za projetí možná stojí - zvlášť kvůli historickému ručnímu železničnímu jeřábku, který stojí u nádraží. Dneska ho mají už vypiglovaný a možná až přečančaný, pamatuju ho před nějakým osmi lety jako skoro trosku, které mi bylo líto, že asi skončí ve šrotu.
Polsko je zajímavá země. Trasa vypadá zajímavě. Ve Wroclawiu jsem byl ale přijel jsem podél Odry a odjel jsem podél Odry na sever takže jinudy než chceš jet ty. K ubytování ve Wroclawi doporučuji olympijský kemp. Olympijáda se tam sice nekonala ale za to poláci nemůžou. Kemp byl postavený a tak slouží. Wroclaw je velké město s docela pěknou sítí cyklostezek. ale na kole jsem jen projel a na návštěvu města jsem si tam extra zajel na podzim vlakem.
Stravování není problém v každé dědině je tam nějaký malý obchod kde se základní potraviny dají koupit.
Nocleh na divoko není problém buď tak, že se zašiješ a co není vidět neexistuje, nebo že se optáš na svolení a nechají tě přespat na poli nebo i někdy na zahradě. Rozdělávání ohně se nedoporučuje.
K silnicím má zkušenost, že se vyhýbám silnicím s číslem. Ideálně jezdím po polních cestách, které vypadají ideálně tak, že kde je zástavba jsou asfaltové, skončí zástavba následuje hlína.
Mapy jsem si na svou cestu Polskem objednával v Polsku přes internet ale myslím, že se dá lépe využít mapy v mobilu ze OSM. Protože papírové mapy bývají zastaralé a Poláci alepsoň hlavní tahy docela dostavují, takže křižovatku kterou jsem si třeba v Opole načetl z google maps už byla v reálu víceúrovňová dostavěná.
V Polsku se domluvíš i česky, teda většinou. Poláci z nějakého mně neznámého důvodu mají čechy rádi.
Zrovna před chvíli jsem na olympijský kemp narazil.
Začíná se mi ten nápad líbit čím dál víc.
Skoro všechno podstatné už zaznělo. Poláci mají čechy opravdu ze sousedů nejradši(stačí se podívat, s kým ještě sousedí). S porozuměním polštině je to různé, my od hranic nemáme problém, lidi třeba ze středu Čech mají to cítí jinak. Zažil jsem v praxi při jednáních s Poláky, my jsme většinou mluvili česko - polsky, když přišli další kolegové, přecházelo se do angličtiny. Hodí se najít si ve slovníčku pár základních slovíček. Hodně pomůže uvědomit si jak se čtou jejich tolik oblíbené spřežky, porozumění se rázem výrazně zlepší. Cyklostezky - szlaki rowerowe - jsou asi na stejné úrovni jako u nás, narazíš na různé povrchy. Najdou se i perly, které nechápu, kousek od hranic jsem našel třeba tohle:https://mapy.cz/turisticka?x=15.9734464&y...
Když by se ti nechtělo se prát s kopci na severní straně Krkonoš dá se mezi Kamiennou a Jeleniou górou jet velmi hezky podle řeky Bóbr. Celkem Polsko opravdu doporučuju.
s tím Bobrem potvrzuju, jel jsem kousek trasy stejně na sleh do Příhraz...a podle zkušeností z posledních let, v PLR jsou řidiči ohleduplnější než u nás; polský kamionista a turista se doma chová jinak!
Ano, na silnici jsem měla taky ten dojem. S pravidly se zdají nějak zvlášť nezalamovat, ale přitom tam byla taková přirozená ohleduplnost. Při průjezdu Varšavou (autem) jsem se tenkrát "motala jak žába v mixeru", ale vždy, když jsem na poslední chvíli zjistila, že mám být v jiném pruhu, stačilo ťuknout na blinkr a okamžitě jsem tam měla volné místo...
jo a ta trasa http://mbp.rajce.idnes.cz/sleh_2011_-_Prihrazy/...
Do Veselí nad Lužnicí pojedem taky přes Polsko?
Jel si po té trase ER2 od Bukowky?
Pokud jo, tak určitě víš proč tam je takový divný vylamovák :-)
Nejel, přišel jsem na to náhodou při zkoumání map okolí Bukówky spíš z vodáckého hlediska, splutí úseku Bóbru od Bukóvky, případně i nad ní. Co tam je zajímavého?
Taky jsem koukal jak se tam stezka kroutí, ale pak mi došlo, že prostě řešili stezku přes pozemky a asi některý vlastník měl námitky prosti asfaltovému tébichu. Abych pravdu řek, tak taky nechápu proč musí být všude všechny stezky za naše "evropské" peníze luxusně vyasfaltovaný.
Kousek vedle přes hraniční přechod Bobr bývala taková pěkná, ale obyčejná polňačka a dnes tam je asfaltová široká silnice.
Co napsat, abych jen neopakovala jiné? Poláci jsou fajn, maj Čechy rádi, ceny jsou v pohodě, obchody (bacha, řekne se to SKLEP :-) všude, už začínají i s hospodami, polské jídlo je fajn (miluju žurek - polívka)
Jazyk po chvíli nasaješ, hodně slov je podobných, hodně jich ale zase má úplně jiný význam - polština je díky tomu taková roztomilá. (a taky kvůli tomu, že přídavné jméno se dává až za podstatné, nebo že když tě někdo osloví, nepoužívá se "ty" nebo "Vy", ale pan nebo paňstvo :-)
Papírovou mapu? My máme autoatlas Polska, ze kterého bereme vždycky jen potřebné listy, ale je pravda, že my tam jezdíme často.
Trasa vypadá zajímavě, Wroclaw je dobrý cíl, je to moc pěkné město, já osobně bych doporučila další cíle kolem Walbrzychu, Góry Sowie atd., ale to bych ti to rozhodila úplně! A může to být třeba příště....
Polsko mohu jedině doporučit! Mám projeté pobřeží, Nyská jezara a potom pohraničí v oblasti okolo Nysy, Zloteho stoku. Polsko je příjemná země, nějaký velký rozdíl oproti Česku tam asi není. Cenově stejné, nebo levnější. Přespat nadivoko asi jako u nás, prostě se někam zašít, krásných míst v přírodě je tam spousta. Kempy levné. Poláci jsou podnikaví, takže ve vesnicích mnoho domů nabízí "noclegi", pokud to není nějaké přeturistované místo, tak za ceny rozumné. Na hlavních silnicích je hustý provoz, hodně kamionů, takže doporučuji vedlejší cesty a poklidný venkov. Vratislav, neboli Wroclaw jako cíl je dobrý nápad. Jak města nemusím a dávám přednost přírodě, tak Wroclaw se mi líbí, krásné historické centrum, z části na ostrovech na řece Odře. Na náměstí doporučuji Pijaniju czekolady, tak lahodnou horkou čokoládu jsem jinde neměl. :) Na jednom z ostrovů jsou plynové lampy, které večer ručně rozsvěcí muž v cylindru a dlouhém kabátě. :) A také je Wroclaw plná trpaslíků, kteří jsou zajímavou turistickou atrakcí (polsky "krasnale").
No Polsko nás bohužel předběhlo. Na to jak na tom byli špatně za komunistů se neuvěřitelně posunuli
To záleží na tom, kam v Polsku přijedeš. Když se budeš držet velkých měst a turistických lokalit, případně pohraničních měst s tržnicí a obchoďáky, tak to tak působí. - Zamotej se ale do vesnic a městeček mimo hlavní tahy a propadneš se o padesát let zpátky. Začínají s tím taky něco dělat, ale ty změny jsou jen malé a postupné.
První otázka proč na těžko? Maximálně bych si vzal lehký spacák a karimatku. Ubytko se dá sehnat od 200 Kč. A obchodu je tam více než u nás.
A stejně tak nechápu na co papírovou mapu? Přilepím lepicí páskou stary mobil na řidítka a jedu. Velké mapy jsou dnes všude na cyklotrasách, případně se dá pustit mapa z mobilu na velké TV v hotelu.
Polština je celkem v pohodě, když tak to angličtina jistí. Je vhodné se podívat na některé slovíčka jako je "záchod", "západ", a "hledám".
Jak píšu v druhém příspěvku Polsko je v pohodě a má co nabídnout.
Natěžko? Protože rád spím ve stanu.
Papírovou mapu? To je jako s tím stanem. Normálně používám mapy v mobilu, ale papírovou mapu mám rád někde poblíž.
Já taky rád spím venku, ale dost se mi zalíbilo ježdění na lehko. Pokud je léto tak stačí karimatka, tenký spacák a celta. K tomu trochu jedno čisté oblečení na spaní/ vycházky do města. Jídlo se dá koupit kdekoliv a oblečení vyprat v prádelně.
Výhodou je že se nemusím motat mezi kamióny a můžu jet po pěšince kde s těžkým kolem by to nemožné.
Papírovou mapu mám taky radši, ale na takový výlet by jich bylo potřeba několik. Škoda našich lesů...
Karimatku, tenký spacák, celta, oblečení ? To přesně vozíme taky (OK, místo celty máme stan...), ale říkáme tomu natěžko.
Natěžko se říká, když mám vše potřebné na přenocování venku s sebou - třeba mě opravte...
Nalehko si představuju jen to čisté oblečení a spát po penzionech.
A mezi "motat se mezi kamiony" a pěšinkou je ještě tisíc možností, kudy se dá jet.... nemám ráda tyhle závěry :-(
PS: Za prádelnou nakonec stejně musíš někam do města (a celkem by mě pak zajímalo, kde se tyhle prádelny vyskytují, nej jsme tyhle služby zatím našli jen v Itálii a Srbsku)
Na těžko beru dvě brašny vpředu, dvě na zadním nosiči s celkovou váhou 40 kg a více.
Maly batůžek se spacakem, letní karimatka a trochou oblečení je pro mne výlet na lehko.
Jak "malý" baťůžek vozíš?
Víc jak 3kg bych na zádech delší dobu nesnesl. Na to jsou lepší backpackingové (beznosičové) brašny.
Batůžek je samozřejmě na nosiči. Výhodou je že ho sundám a můžu se jít někam podívat pěšky.
A já si myslela, jak blbě balím, že se nemůžu dostat pod dvacet kilo...
(Pravda, já mám k tomu zas to čtvrtmetrákové kolo, tak to v součtu vyjde nastejno, ale stejně - co proboha sebou bereš, aby to překročilo čtyřicet kilo?)
Rád ti pomohu vzorovým seznamem, abys věděla, co s sebou (bez čeho by ses při cestování neobešla).
http://dcgi.felk.cvut.cz/home/havran/ARTICLES...
Piknikový stolek a židličky taky něco váží. :-)
Kup si malý batůžek to tě donutí balit úsporně.
Co se týče těžkých nabalenych kol občas takové potkáváme a spousta lidí má uvedeny ve svých cestopisech i větší váhu. Někteří mají na věci dokonce přívěsný vozík. A to jsou lidi co jezdí v Evropě.
na lehko tedy jezdím i do práce, protože si vozím převlečení a cestou domů se zastavuji v pekárně pro chleba. na těžko mám dvě zadní brašny a prostřední na sundání, ale nevozím stan a spím v penzionu a přesto svým cestám říkám na těžko :-)
Přesně. Vozím to samé, ale stan ano, kdybych nesehnal penzion. Říkám tomu taky natěžko :-)
Každý chválí to, co mu víc vyhovuje.
Zřejmě jsi už (na kole) projel mnoho destinací a strávil ´hafo´ dní na cyklocestách.
Mrzí mě (snad se to změní), že jsi nezveřejnil (nedal´s tipy na) některé ze svých výletů (+ zkušenosti z cest)
Zrovna jsem to chtěla napsat, jsou lidi, co natěžko jezdí rádi, protože rádi spí ve stanu, v klidu, v přírodě. My k nim taky patříme.
Takové ty rady, jako že "mapy jsou všude" a "mapy dostaneš zadarmo v infocentrech" bývají většinou od lidí, co moc nikam nejezdí.
My jsme si koupili kdysi v Polsku na benzínce autoatlas Polska s měřítkem 1:200 nebo 1:300 tis. s kroužkovou vazbou. Doma jsme ho rozdělali a když někam do Polska jedeme, bereme si jen ty potřebné listy do eurofolie. Bohatě to stačí, bývají tam i ty nejmenší silničky, i takové ty "lepší" polní a lesní cesty.
Cyklotrasy jsou v Polsku většinou dost naprd. Vedou hodně terénem, bahnem.
Slovíčka také doporučuji předem, aby nebyl člověk zaskočen dotazem např. "Co pan šuká?" apod. :-)
http://www.preklady-polstina-cestina.cz/polsky...
Cyklomapa ke stažení, oblast mezi Krkonošema a Jizerkama.
http://rowerowakraina.com/index1cz.php...
K tomu Wangu v Karpači si vyjeď, stojí to za to.
Kousek vedla trasy máš dolinu Bobru, jak už tu bylo. Tam je pěkná "Perla Zachodu". Jelení hora je krásný městečko a sousední lázně Teplice ještě hezčí. U Pěchovic zajímavá zřícenina hradu Chojník.
Sklářská Poruba přelidněná, dinopark a letní bobovka tě asi nenadchnou :o)
Jo, ještě to, že Biedronka (beruška) i Dino mívaj otevříno do desíti večer. Kvalita potravin jako u nás, ceny nižší.
Ach jo, takže mám zase tip na další výlet :-)
Jo a v té oblasti jsou ještě kolorowa jeziorka, kdysi jsem taky na ně měla zálusk:
http://kolorowejeziorka.pl/
A hlavně nezapomenou sebou vzít aparat cyfrowy
Opisnost polštiny je úžasná. Denně bych to slýchat nemusel (teď v práci občas slýchám), ale když už k nim jedu, nastražím uši a mlsám :-)
Polsko je zajímavá země a má co nabídnout. Na dovolené jsem tam byl 5x,autem i na kole. Naposledy jsem byl v Gorach Izerskych, což je na druhé straně Krkonoš a Harrachova. Na silnicích je často mnohem silnější provoz než jsme zvyklí u nás. Země nabízí řadu lokalit, kde se na kole vyřádíš a přírody nabažíš, chce to jen plánovat. Kolo se dá převážet i ve vlaku. Kouzelný je Balt, Suwalské i Mazurské pojezeří a řada jiných míst. Existují i cyklostezky mezi obcemi, ale místy. Některé zase mají úseky s písčitým povrchem jako u moře. Města jsou často pěkná a udržovaná. Mnoho památek. Výborná kuchyně. Ceny příznivé. Bělověžský prales doporučuji navštívit v Bělorusku, které se o něj dělí s Polskem. Na řadě míst jsem ještě nebyl, ale člověk nemůže být všude. V polštině se dá porozumět a domluvit v základních věcech. Mapy se dají koupit i u nás, na pumpě nebo v knize. Spát se dá všude, nejlépe se uklidit z dosahu lidí.
pěkná trasa, druhá polovina dost kopcovitá, na to, že nemáš rád kopce :-), ale cesty jsou v Polsku kolikrát lepší než u nás. v oblasti Szklarske Poreby. z Orle počítej, že od mostku přes Jizeru kolo potáhneš po dřevěných schodech, jinudy se totiž nedá. na naší straně je zase panelová cesta, ke knaipě například, ale od Čihadla už je to skoro jen z kopce. taky mám historku se sklepem, chvilku trvalo, než jsem pochopila, že mluví o obchodu, ale jinak jsou Poláci moc vstřícní a mají nás rádi.
S těmi schody ho nestraš. Když zvládne cestu k nim a od nich, ty schody jsou maličkost, nejsou to klasické schody.
Nestraší. Ještě je to dlouho, ještě se dají dělat korekce. Minimálně v tom, že v aktuální variantě cíl nemá být na Bedřichově, ale v Hrádku n. N., takže ty Jizerky lze nakonec objet.
Díky za tipy i podporu.
Pár schůdků ... přece kvůli tomu nebudeš Jizerky objíždět!
Ale kdybys je chtěl vynechat (ty schody), dá se to objet skoro po rovině: https://mapy.cz/s/2op6l
Sice ve staré sklárně v Orle vařej slušně, ale taková kielbasa u paní Polanské na chatce Gořistow, ta nemá chybu. Nebo nalečniky z jagodami (na místě po lesích nasbíranými) a krásná cesta podél meandrů Jizery až k hranici! To za ten terénní kousek po neznačené zarostlé cestě od čáry na Písčinu stojí.
Jen ten kousek mezi Smědavou a Novou Loukou raději ve všední den. O víkendech je to fakt magistrála jak u Národního muzea.
nestraším, nejsou tak hrozné. šíleně to letí, už tam jsou od roku 2013
Tak to jo, co je to proti šprévský cyklotrase.
.....ale aspoň tam máš kolejničky- ty v podchodech a na nádražích k/z naástupišt absentují....:-((
Jedny móooc pěkné schody jsou i na "Natural weg" z Gmündu. Tady to bylo označeno jako "pushing section"
http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/20140825_Nach...
To jsou krásné jezdecké schody, tohle se dá i jezdit :-)
dolů určitě a nahoru při troše šikovnosti a po chvíli tréninku by to šlo taky a s heslem kdo dál a výš by to mohla být i hezká zábava.
Takový se dají i vyjet, ne? Teda na těžko asi spíš ne, ale na vytlačení to tak hrozně nevypadá. Kolik jich tak je (jak dlouhý úsek)?
Mimo téma, ale připomnělo mi to léto... takovou veselou historku z výletování.
Cestou z Plechého jsme šli přes úsek takovýchhle chodníků, zrovna je budovali. Na dvou místech byly schodky, vždycky jen jeden - asi by to ideálně měla být rovina, ale holt terén nedal. Budovatelé ale nezaváhali, a i když na výstražné označení těch schodků (mohly být fakt zákeřný, na rovným chodníku najednou jeden...) nebyli předem připravení, poradili si. Ale co to tu povídám, zkusím najít fotku...
tak dolů by se asi dalo jet s naloženým kole nevím, nezkoušela jsem. na jedné fotce je, jak cesta vypadala dřív, kamení, na druhé jsou schody dolů. celé to má asi kilometr.
Překvapuje, že tam dali jenom dřevěný chodník a ještě se schody a že to nevyasfaltovali.
a máš už termín? koukám, že máme podobné nápady jako vloni podle Labe :-) letos chceme jet Dámskou do téhle oblasti, konkrétně okolo Frýdlantského výběžku a v polovině července.
U nás se to zatím přesně neví. Závisí to od zaměstnavatele.
I když, loni jsem takhle půl roku vymýšlel cestu do Brém a nakonec jsme jeli podél Labe, Ohře, Střely kvůli zdravotním problémům. A řešil jsem to téměř ze dne na den.
A hele Frýdlantsko - pojedete !okolo!, tedy Polskem, nebo "okolo" ale uvnitř? :o)
Něco jsem tam pojezdil, tak se klidně ozvi na rady.
Například: http://pepikw.rajce.idnes.cz/Kolmo_Frydlantskem/
plán je zatím takový, že ze Semil do Křižan, další den přes Kryštofovo údolí, Hrádek nad Nisou, Německem a Polskem zase zpět k nám, Višňová, Andělka do Arnoltic, kde bychom měly přespat. a pak už dojedeme do Liberce na vlak co nejvíc výběžkem Jindřichov, Nové město pod Smrkem, Raspenava, Libverda. kouknu se, vím, že tohle je tvůj kraj. raději bych takhle kolem, protože v kopcích to znám a tady jsem nikdy na kole nebyla.
Jestli můžu pokračovat v polském tématu ...
Tak to bude ze Semil přes Kozákov i Ještěd?
Mohu doporučit cestu přes Sychrov údolím Mohelky a podél Ještědky přes Český Dub a Osečnou.
snad to Petrovi nebude vadit. ráda si nechám poradit, Ještěd je výzva, ale bude záležet na počasí a na naší kondici. Semily jsou taky zatím nejisté, má to být spojeno s návštěvou kamarádky, která o tom ještě neví a zatím je brzy jí o našem plánu říkat, nejspíš by to do července zapomněla :-)ale kdyby náhodou Semily odpadly, výběžek zůstane. tak to se určitě ozvu na doladění trasy a třeba bys nás mohla i kousek doprovodit.
Tak jo, ráda, když nepojedete moc rychle a nebudou tropy :)
Ne, rozhodně mi to nebude vadit, nejsem tématický purista.
jak pokračuješ s plánováním, tedy jestli tě Jindra nenalákal na dálky a Francii. my už máme domluveno spaní úplně na hranicích Černousy na kozí farmě :-) a před tím v Kryštofově údolí kousek od krásného viaduktu. a co mně docela překvapilo, přespání nebylo snadné najít, ačkoliv je ještě do prázdnin daleko, už je obsazeno.
Zatím nijak.
I když vlastně ano, včera jsem to namaloval do kalendáře, máme zase rozlítané léto, tak aby bylo jasné, kdy kdo potřebuje jaké vybavení.
Občas si pustím nějakou polskou televizi abych trochu chytnul tu řeč do ucha a abych se dozvěděl, co se v tom Dolním Slezku děje.
Co se spaní týče, mám v mapě jeden či dva kempy po trase, zbytek se bude řešit ad hoc.
Poté co jsem loni půl roku plánoval cestu a pak jsem během dvou dnů musel vymyslet něco totálně jiného jsem to přestal řešit do nějakých podrobností.
Tak z Kryštofáče (betlém) bych jel po žlutý na modrou k Roimundu (zřícenina, nic moc), do Dolní Suchý, Grabštejn (zámek), Barbora (super koupání). Pak buď přes Bohatyni na Kunratice - docela hnus, doly, výsypky. Nebo od Kopáčova (Kopaczow) do Čech a přes Horní Vítkov na Albrechtice - trochu kopec, ale ty výhledy, větrníky, opevněná Curia Vítkov, staré větrné mlýny. kousek po silnici I/13 z kopce na Pašeráckou. V Heřmanicích se pokochat rozhlednou "Pindík". Pak už po tý Pašerácký na Višňovou.
Letos se chystám do Polska taktéž, jenže jinudy. Vlakem do Varšavy a odtud kolem Wisly do Česka, kolem Ostravy a poté do Prahy, přesně ještě nevím. Když budete mít někdo něco zajímavého i pro mne, budu rád.
Zakoupil jsem atlas MARCO POLO, vyškubu z něho listy, které vůbec nebudu potřebovat (jmenný seznam obcí), založím do igeliťáku a podle toho se budu zhruba držet.
Budu rád za rady a porady.
Říkám s oblibou, Petře, že Polsko je omyl dějin.
To současné.
To je vlastně z poloviny na území Německa, Stalin prostě Polsko posunul na západ, a tam nepatří. Kulturou, tradicí, historií.
Omyl dějin.
Byl jsem se španělskými přáteli v Krkonoších.
K čemu jsou tam ty bunkry?
Ty jsou proti Němcům.
???
Tam je ale Polsko!
No právě.
Celý Lvov přestěhovali do Vratislavi (Breslau). To, že náckové po právu dostali na frak, neopravňovalo Stalina posouvat etnické hranice v Evropě.
A pak to tam je jak u nás v Sudetech. Tebe to fakt učit nemusím. Kvetoucí země se stala kořistí poválečných zlatokopů, a dnes domovem cikánů.
Polsko?
Musím vzpomenout zase ten tátův:
Výhra v soutěži o nejlepšího kuchaře.
1. cena - týden v Polsku
2. cena - dva týdny v Polsku
3. cena - tři týdny v Polsku
:-)
srovnávat naše pohraničí po vyhnaných němcích a území kam se nastěhovali repatrianti v Polsku nelze. V našem pohraničí jsou většinou jen chalupářské vesnice neb se lidi stále bojí, že jednou se to bude němcům vracet. V Polsku tohle není, tam se repatrianti zabydleli a udělali z toho Polsko se vším všudy. Jen zámky a statky jsou většinou ruinami, protože nikdo z těch repatriantu neměl tohle uvažování co německá šlechta, která tam původně bydlela.
Ono nic jiného než výrazně chalupářské vesnice tady vzniknout nemohlo. Dnešní osada Severní, dříve Hilgersdorf, měla v roce 1930 1448 obyvatel a skoro 300 domů, dnes 54 obyvatel, 24 domů. Mikulášovice, dříve Nixdorf, měly 6137 obyvatel, nyní něco málo přes 2000, Brtníky 1243, dnes 251, atd, atd.
Kde by se ti obyvatelé, kteří by to mohli dosídlit vzali?
Nehledě na to, že se tady prodávaly roubené chalupy na palivové dříví, cihlové se rozebíraly a cihly vozily na Slovensko.
Doporučuji knížku mého přítele, rodáka z Jablonce a kurátora musea skla a bižuterie tamtéž, "Soumrak perličkového kraje".
Historie "českého" skla je velmi česko-německá, a jsou lidé, kteří bez havlovské servility a zbytečných omluv, zaznamenávají pravdivě, jak to tenkrát bylo.
Pro našince z vnitrozemí to zní velmi absurdně, ale dvojjazyčné rodiny byly běžné.
Oni nebyli Čeśi nebo Němci, byli Böhmové, ale to Tobě fakt nemusím vyprávět.
Stejně jako v kraji mého děda a babičky. Tam se teda tak trochu trumfovali jako sparta se slávii, jedna ves německá, druhá česká.
Babi vzpomínala, jak se Češi radovali, když Němcům o zábavě pršelo, a naopak.
My vyhnali naše Němce, ale s Polskem šoupli tam, kde nikdy žádnej Polák nežil, nebo jen minimum
To se nedá srovnat. Oni šli na dobyté území, my to území vylidnili, a pak..
On ten Výběžek je dost specifický, tady těch Čechů moc nežilo. Pak za první republiky se to trochu změnilo, ale i tak byli Češi spíš jen ti státní úředníci, kde stát moc nechtěl aby to dělali Němci. (poštmistr, přednosta stanice, ...)
Jednou se mi dostala do ruky taková knížka snad někdy ze 30. let (to ještě nebylo GDPR), kde je napsáno kdo, ve kterém baráku bydlel, tak tam je to patrné.
To máš recht, slezskou Breslau, dříve Vratislav, co patřila pod českou korunu, poláci změnili ve Wroclaw, se vším všudy.
S tím oni problém nemají. Jako v Anglii. Celou čtvrť změní v Polsko.
To byla akce Wisla, zbavili se tenkrát všech co nebyli poláky.
Jako "rodilý sudeťák" jsem tady snad nikdy neslyšel o strachu z vracení majetků. Ani ve městě, ani na vesnicích. Tedy až na období první přímé prezidentské volby :o)
Chalupáři do těch chaloupek nainvestovávali snad i víc, než kdyby tam bydleli natrvalo. O navracení určitě nepřemýšleli. Ten fenomén vznikl, jak píše Petr, že prostě nebyli lidi.
Jenže když to nezkusím, tak to neuvidím.
Naopak, právě to, že je to výsledek nějakého poválečného uspořádání mě vlastně zajímá. Budu mít srovnání. S Výběžkem, s tím co jsem viděl loni o dovolené podél Ohře a Střely.
Výběžek je tomu Polsku dost podobný, nebylo tady smíšené obyvatelstvo jako někde na Šumavě, bylo tu v podstatě 100 % německé obyvatelstvo, takže i tady se dá říct, že původní obyvatelstvo odešlo na západ a přišlo nové z východu.
Zkus Francii, Polsko je za rohem, tam dojedeš i na kolečkovém křesle :-)
Ns, chraň Bůh, nechci tě odrazovat a ani jakkoliv hanobit Řečpodolitu, jen si myslím, ž v EU je dalších 25 zemí, které má smysl navštívit.
...mnóóó, doporučovat někomu, kdo chce navštívit a poznat zrovna Polsko jinou zemi jen proto, že "je to za rohem"je trochu "mimo"- každý má jiné preference a zájmy. Proč jako zrovna Francie? Že jsi tam "jako doma"? On bude dost podstatný rozdíl skoro ve všem- od vzdálenosti, přes jazyk, kulturu, mentalitu, památky ap. Polsko- ať je to s jeho vznikem jakkoliv- je přece jen slovanská kultura s příbuznou řečí, nenáročným terénem a hlavně je "za rohem". Kolikrát jsi byl v Polsku "kolmo" ty (a proč ne)?
On to myslí dobře. Já také vychvaluji Sasko.
A na dovolené preferuji to, kam mohu dojet od garáže na kole bez řešení nějaké dopravy.
...jak to myslí nemožeš vědět- já nepreferuju nic a také jezdím všade ôkolmo".....;-)
Sasko je fajn, stejně jako Švábsko, Bavorsko nebo Bádensko. Problémové jsou ty průmyslové lokality jako NRW, ale i tam si zvykneš, teda já musel, zítra zas jedu :-)
V Polsku jsem byl jen jednou, a nikoliv na kole, tedy pokud nepočítám Bradford jako kus Polska.
Těch míst, kde jsem nebyl na kole je furt dost, ale říkám si, teď budu jezdit dál, a pak až mě to nepůjde, a třeba si to nebudu už moc ani dovolit, pak budu jezdit blízko.
S tím slovanstvím bych to ani moc nepřeháněl, Češi jsou kulturou blíž Bavorsku než Polsku, i etnicky jsme tak namíchaní, že slovanský je spíš jen náš jazyk, než původ.
Panaka malinoveho sirupu by sis do piva asi neoklopil, co ?
To fakt ani ne....
Ale moji milí Frantíci s pivem taky zacházejí jako prasata, nabrindaj do píva limonádu půl na půl a říkají tomu "panaché"
No, u nás zase matláci lijí do vína colu a říkají tomu "bambus"
Svět je zábavné místo.
Tak to "daleko" a "blízko" ve vztažení k tomu, jak moc toho člověk na kole zvládne, je velmi relativní. Když třeba čtu ty šílené kiláky, co najezdí Ai a přitom pořád jezdí "blízko"...
Pro mě je zas třeba nepochopitelné si vyrazit na cyklodovolenou po silnici a stavět na benzínkách jen abych na konci mohla říct, že dosažený cíl je dostatečně "daleko". Radši uberu jak na denní porci kilometrů tak na vzdálenosti cíle, ale aby mi i z jednotlivých dní zůstaly i nějaké vzpomínky či zážitky, nejen zápis počtu najetých kilometrů a fotka večeře v restauraci.
To neber jako kritiku - tebe to baví takhle a kdo jiný by ti do toho měl co kecat. Ale s Petrem jsem byla na dovolené dvakrát a kdybych nebydlela tak daleko, mám obavu, že bych se na něj ráda navěsila víckrát, případně alespoň jeho plány zkopírovala pro vlastní akci. Zrovna nad tím Polskem tu docela "slintám". Ale že bych někdy jen náznakem zatoužila se inspirovat na některé tvé cestě, to bych fakt říct nemohla.
No, ono je to všechno trochu jinak, nejde o dálku na dojezd, ale dálku geografickou.
Člověk, bohužel, stárne a tak si říkám, že je celkem moudré si ty věci "blízké" nechat na potom a zkusit vidět to co je daleko.
Máš podivnou představu o tom, jak se jede po silnici, vedle svištících aut, od benzínky k benzínce, stovky a stovky kiláků vypadají spíš jako ty na fotkách.
Kolo se pohybuje dostatečně pomalu, aby člověk stíhal vnímat okolí, které je tak zajímavé tím, že je úplně jiné a na mnohá místa, kolem nichž jen přeletěl, se pak vrací.
Taky je omyl, že jde o dovolenkový výlet. Je to závod, boj. S pohodlností, nepohodou, dálkou a čím dál častěji i bolestí. A vyhrát ten souboj je něco, jako vylést na vrchol nějaké hory, nebo přeplavat Kanál.
To člověk nedělá proto, aby si užil "pohody" ale dělá to. A kluci pak častěji než holky.
Já myslím, že nemám podivnou představu. Už jsem na silnici taky "párkrát" jela, tj. vím, jak rychle tam kolo jede apod.
I ten tvůj úhel pohledu, že ti nejde o dovolenou, ale o závod, chápu.
Ale už méně chápu tu tvoji posedlost to pořád vnucovat jiným. Dotaz je na Polsko? Odpověď "jeď do Francie"... Tohle nechápu.
Mluvit o "geografické dálce", kterou si člověk chce užít, dokud je mladý, v souvislosti s pohybem v rámci poměrně stejnorodé EU? To snad ne...
Radím Petrovi, ať se na Pšonky vykvajzne a jede dál :-)
Proč jezdit do Polska, když je tu Francie.
Toť můj pohled na svět i dobře míněná rada.
Na Polsko si pak může vzpomenout v Nancy u sochy krále Stanislava, či popřemýšlet o kněžně Waleské nad hrobkou Napoleona v invalidovně, v pianobaru na rohu ulice madame Curie si pak může poslechnout něco od Chopina, a to musí stačit :-)
....a proč jezdit "až" do Francie, když chce poznat Polsko? Na Francii vzpomene na hist. nám. v Krakově, na Napoleona v solných lázních Wieliczka. Je to "za rohem, tak projede za stejný čas větší oblast a pozná víc památe,líp se domluví a míň utratí- to je víc, než "musí stačit" ve Francii!!!
:-))
Jak je to s tou "stejnorodostí" EU bys pochopila, kdybys jela třeba do té Francie, hezky od severu podél Rhony až k moři.
Stejnorodé?
Možná v hlavách bruselských úředníků. .
Ono polske more ale taky neni zrovna za bukem. A kdyz se vyhlida to spravne pocasi, stoji to fakt za to. Uplne neco jineho, nez ten zapareny jih, presto krasne teploucko. A je to neco jineho, nez u nas, v Nemecku nebo ve Francii. A o to jine snad kraci, ne ?
Podívej - buď myslíš "geografickou vzdáleností" kilometry. Pak je to do Paříže zhruba stejně daleko jako třeba na Mazury.
Nebo tím myslíš přejezd do "jiného světa". A pak takhle vidím lidi, co jedou na jiný světadíl... nebo aspoň na Balkán.
Ta Francie prostě není ani daleko ani exotická.
Jistě je krásná a zajímavá, o tom nepochybuju. Stejně tak je i Polsko.
Já neshazuju tvůj cíl - jen nesouhlasím "proč do Polska, když je tu Francie".
(Za mě by bylo spíš "proč do Francie, tam byl přinejmenším s cestovkou každej, když je tu Polsko, o kterém paradoxně většina lidí neví skoro nic. Ale zdůrazňuju ta slova "za mě".)
Řekl bych, že do Paříže to je výrazně dál než na Mazury, možná i 2 x :-)
Podle toho odkud. Z Prahy je to zhruba stejně.
Ale ten rozdíl bys asi nechtěla šlapat po svých, nebo jo? :-)
Takhle - vzdálenost tisíc kilometrů je pro mě vcelku limitní na to, co jsem ochotna a schopna o dovolené ujet. Takže z tohoto hlediska ano - pár desítek km pod tisíc nebo pár desítek nad tisíc vnímám jako rozdíl. Ale pořád by to i pro moje rekreační tempo byl rozdíl jen jednoho dne. Určitě mi z toho nevychází porovnání, že tohle je "za bukem", zatímco tamto "daleko".
PS - ale po pravdě řečeno, tohle bych nechtěla šlapat ani jedno. Ne kvůli vzdálenosti, ale proto, že jsou to dost zajímavé oblasti na to, že by se mi nechtělo vyplýtvat čas a síly už na cestu tam. V Paříži jsem byla autobusem, na Mazurách autem. :-)
Tuhle řádově stejnou vzdálenost jsem na kole jela do Cuxhavenu, kde se člověk na konci prostě už jen vyplácnul u moře a pár dní na něj čuměl a relaxoval.
Za bukem není a určitě ani jedno, ale já pokud bych si měl vybrat cestu na kole, tak určitě radši k Mazurám, ne pro vzdálenost, ale pro tu cestu samotnou.
Tak jsem se přiměl kouknout do mapy s trasovačem a na silničním kole to dává z Perly do Paříže 1.030 km a na Mazury 790 a tak rozdíl 240 km by rekreačním tempem byly určitě 2 dny :-)
Ale je to jedno a navíc bych to nejspíš nikdo nejel trasou pro silniční kola a tak by oboje bylo o trochu dál, ale přece jen ty Mazury vycházejí o poznání líp.
Pravda, já Mazury počítala do Wiegorzeva. Což je nějakých 950 (přece nepojedu na Mazury tak, abych dojela jen na kraj).
Jo, po stránce toho, aby člověk z té cesty něco měl, taky bych jednoznačně brala ty Mazury, to nakonec říkám od začátku. :-)
Ale pokud jde o ty kilometry, tak pokud vezmeš, že republikou od západu k východu najedeš nějakých 600, tak ta Paříž vlastně od nás nijak moc "geograficky vzdálena" není.
Akorát jak to tak po sobě čtu, tak to vyznívá jako "kyselé hrozny" a tak jsem to fakt nemyslela. Štreka je to pořádná, cíl impozantní a ujet to za tak krátkou dobu, klobouk dolů. Ale je i spousta dalších cílů, a proč se soustředit jen na jeden a neustále každému "dobře radit", ať jede právě tam?
Já to počítal doprostřed, do Gižicko, podobně jako do středu Paříže a ne jen na okraj předměstí a oboje měřeno z jednoho místa, z Perly :-)
Cestu na Paříž vůbec nemohu doporučit, je celkem fádní a územím, a vlastně polovinu času jedeš Německem. Ta trasa je můj osobní boj.
Doporučuji ten směr na jih, podél Rýna, kanálu a Rhôny a pak dole už buď do prava pod Pyreneje, nebo doleva na Azurové pobřeží.
Populární je i cesta podél Loiry k Atlantiku. Pro tuláka co má rád kopce, francouzské středohoří, Vichy, Clermon Ferrand, Millau.
A když opravdové kopce, pak Pyreneje.
Sever a jih Francie jsou jako dvě odlišné země, hranicí je právě řeka Loira.
Logisticky je to náročnější, protože vždy musíš těch 500 km připočíst. Takže v Paříži je pro mě Soňa autem za den, asi jako by byla v tom Gdaňsku, třeba, na jih potřebuje už na cestu dny dva.
Blbé je i to, že tím směrem nejezdí žádné vlaky, jeden noční snad tě dostane něksm do Karlsruhe, ale četl jsem, že ho ruší, stejně jako ty noční spací po Francii. TGV bere kolo zřídka, většinou jen rozmontované jako zavazadlo. Zkus to někdy autobusem do Paříže, 14hodin, a to si furt "nahoře"
Je mnoho příčin, proč ta země je pro cyklistu prostě daleko a obtížněji dostupná než sousední země, proto fyzicky, časově i finančně náročnější a v pokročilejším věku zbudou asi jen vzpomínky..
Praha- Sartrucken(hranice)asi 700km(Paříž +400)
Praha- Mikolajky asi 815km, obé nejkratší trasa(zruba rozdíl přes 100km jen na hranice....:-((
No, Paříž je fakt hodně blízká Francie, a je daleko asi jako Gdaňsk, nebo Lyon, a ten je tak zhruba uprostřed, do Varšavy je to daleko jako do Štrasburku a ten jak víš je na východní hranici.
Do La Rochelle, Perpignanu nebo třeba Saint-Tropez je to už o dost dál.
To pokud jde o geografickou vzdálenost.
Pokud jde o přírodu, kulturu nebo památky, to se fakt vůbec, ale ani malinko nedá srovnat.
Jo, do prvního patra Eifellovky vlezl skoro každý, ale chytit do zad mistrál u Avignonu, nebo šplhat Pyrenejema, zápasit s větrem od Atlantiku v Akvitánii, to fakt je úplně něco jiného, a jeden život na to, aby člověk viděl jenom to, co v průvodcích bývá označeno "has to be seen" asi vůbec nestačí.
Zkus to někdy, třeba podél té Rhôny, dojet k teplému moři.
Možná pochopíš, proč říkám:
nač jíst krupicovou kaši, když můžu mít šťavnatej řízeček :-)
Jo, pochopím. Jsi strávník, pro kterého je vrcholnou gastronomií "šťavnatej řízeček", kterej je pro mě zas východiskem z nouze, když nemám ani nápady, ani se mi vlastně nechce vařit... :-))))
Ne, vážně... nechme si každej to svý.
....nebo proč se "cpát řízkama", když je po ruce zdravější žurek nebo bigos? :-O
Nechtěně jsem tady rozpoutal zbytečnou diskusi.
Jindrovým argumentům sice rozumím, ale je to asi nastejno jako když jsem se před lety dohadoval s Jurimírem o tom, že z jeho pohledu nejsou v
Německu pěkné holky. A já to vidím jinak.
Jo, samozřejmě občas mě popadne chuť podívat se někam dál, ve škole trochu spoluorganizuji cestovatelské přednášky místních lidí - jeden by nevěřil, kam všude se podívali lidé žijící okolo mě - Jamajka, Tanzánie, Sasko ;), ..., takže i ta Francie už několikrát v různé podobě byla, dokonce moje nejbližší kolegyně se tam, tímto inspirovaná, letos chystá. Ale mě to prostě nijak neláká. Tečka.
..a přitom stačilo ten jeho první nenávistný plk smazat a byl klid. Bylo úplně zřejmé, kam to tlačí. Kousek vedle se řeší třísezónni spacák..a už zase máme spát na polním lůžku :-)
Polsko máme v plánu na příští rok, oblast Orlich hnízd u Krakova. Tak sleduji příspěvky o Polsku, i když tvoje cílová oblast je jiná. Ale taková Biedronka je klasika v celém Polsku :-)
Zatím jsem nikdy nikoho nesmázl.
Když mi Jindra (už tedy asi po sto padesáté páté :) ) napíše, ať jedu raději do Francie, musím alespoň o tom znovu začít přemýšlet. Minimálně proto, abych si znovu ujasnil proč jo, proč ne. Nemám rád úvahy typu "ten blbec už sem zase tlačí tu Francii".
Když to smáznu, protože vím kam se to tlačí, utrpím možná vítězství, ale nic mi to nepřinese.
Kdysi jsem hrozně moc toužila podívat se do Francie. Pak jsem k Vánocům dostala od dcerunky průvodce a cesta začala mít reálné obrysy.
V roce 2007 jsem se tam podívala poprvé, v roce 2011 (s NaKoláky) podruhé. Ano, najde se tam spousta zajímavostí, ale i dost odlišností. Mě nesedla mentalita lidí a společně s Jindrovým soustavným vnucováním mě to definitivně odradilo od jakékoli další návštěvy. Osobně už na Francii nevidím nic, proč bych se tam měla vracet.
Má to ale i jeden pozitivní dopad - začala jsem se rozhlížet po bližších cílech a zjistila jsem, že je blbost vláčet se někam do dáli tisíc kilometrů, když najdu krásnější a i zajímavější místa na půli cesty. Jde jen o to mít oči otevřené a vidět je.
Ne, neodrazuji tě od návštěvy Francie. Udělej si vlastní názor. Jen chci říct, že je na každém, kde si tu "svou Francii" najde. A můžeš ji objevit i mnohem blíž.
K tomu vtipu - plusem bylo, že když se po devadesátém otevřely hranice, tak tam bývalo vidět víc docela hezkých štíhlých holek. Jenže blahobyt dolehnul i tam a tak nějak se rozdíl smáznul...
To, ale fakt si už koleduju, ale pošlu ho ven, teda ten starej, tátův.
To jak ten Polák přijede do Itálie, chodí po městě a mumlá si: "kurva to je madon"
A pak Talián přijede do Polska a uchvácen křičï "Madona, to je kurev".
Do Polska by se měli podívat všichni. Hlavně ti co si pamatují životní úroveň u nás a v Polsku po revoluci. Je neskutečné jak nás dohnali. Kdepak jsme udělali chybu?
Ono hodně moc záleží, kam v Polsku přijedeš. Městečka u hranic (tržiště), turistická centra, nebo průmyslové oblasti kvetou. Když ale zajedeš krapet bokem, tak se sice všude hnuli z místa, stejně se ale posuneš v čase o pětadvacet let zpátky.
....asi to myslel všeobecně- Poláci byli vždy "kšeftmani" a obchodníci, navíc se u nich podnikalo "v malém", tak jsou zvyklí se o sebe starat. U nás byl přechod od socíku ke kapitalismu extrém a tak to dopadlo. Převzaly se i chyby, největší kapitalisti a nejvíc zbohatli bývalí komouši- využily kontakty a známosti + kuponky!!!
Já tedy znám jen polský "příhraničí", od Zhořelce přes Jelení Horu po Vratislav, ale zdá se mi, že nedohnali. Sice staví spousty nových "luxusních" vil ve stylu podnikatelského baroka (které u nás už dávno skončilo), ale infrastruktura - chodníky, čističky, obecní pozemky, regulace řek ... jak tady začátkem devadesátých. Stejně tak ty tržiště s igelitovými stánky a dekama rozloženýma na zemi, rozpadlý evangelický kostely, černý skládky. A to to porovnávám s naším pohraničím!
Ona i ta "kulturnost" je trochu jiná.
Aby to nevyznelo protipolsky, na dovolenou bych tam jel. Dcera byla vloni z polskyho pobrezi a mestecek nadsena.
tak už se domlouváme kudy bude nejlepší jet, kopcům se nevyhýbáme, ani to nejde :-) jedna z variant je ze Semil na Český Dub, Proseč pod Ještědem, Rašovka, po hřebenovce na Pláně pod Ještědem a po červené hřebenovce na Ještědku a jestli zbydou síly tak výjezd na Ještěd. podle mapy vypadá, že je hřebenovka sjízdná, je tam tečkované cyklo, ale jak to vypadá doopravdy, jel jsi tam někdy?
Náhodou jsem při rolování narazil na tento tvůj příspěvek. (Pohybovali jsme se vlastně v tom prostoru, o kterém píšeš.) V podstatě vše sedí, jen to tržiště s igelitovými stánky, na to jsme snad nikde nenarazili. Podnikatelské baroko je dost šílené, ale oni mají prostě jiný vkus.
Zajímavé bylo, že směrem od hranic se počet černých skládek prudce snižoval, někde v okolí Boleslawce ten binec okolo silnic a cest byl srovnatelný s tím co máme tady, naopak první kilometry za Zhořelcem byl jeden velký smeťák.
Proti situaci u nás jsme ocenili:
Na vesnicích bylo hodně takové té "komunitní vybavenosti", různá místa pro posezení, dětská hřiště, prostě prostory, kde se scházejí lidé.
Občas jsme byli v nějakém městě v podvečer, tak se nám líbilo, že tam posedávají lidé v zahrádkách restaurací, na lavičkách, etc. U nás ve Výběžku v té době už je město prázdné či přenechané Romům.
Ve většině vesniček alespoň malý obchod s polskou obsluhou (ne, že bych měl něco proti Vietnamcům, ale tady na vesnicích skoro jiné obchody než vietnamské nemáme, díky za ně, v Německu není na vsích nic.)
Při plánování letošní dovolené to také vypadá na Polsko. Už jsme byli loni, tak víme do čeho jdeme. :-)
Původně byly dvě možnosti: vlakem do Gdaňsku a okolo Wisly do Varšavy, nebo vlakem do Bialystoku a okolo Běloruských hranic do Košic na vlak.
Nakonec to vypadá na jinou variantu. Vlakem do Gdyně a přes Gdaňsk do Krynice a na Ruské hranice, pak pokračovat na Mazury a někudy do Varšavy na vlak. Máte někdo tip, co zajímavého je v těhle oblastech k vidění?
Ještě tip pro ty, co by chtěli dojet pohodlně k Baltu:
Od 22.6. jezdí přímý noční lehátkový vlak Bohumín - Hel. Odjezd z Bohumína okolo 20h. Bohužel tento vlak nebere kole. :-(
Zkousel jsem najit pro letosek vlak k polskymu pobrezi a opet to vyhralo auto.jedeme presne 22.6.ale od Prahy.Cesta vlakem by vysla pro 4 s kolama na dvojnadobek nez autem.za usetrene penize mame na tyden vydatny pitny rezim zdarma a jsete zbyde na hlidane parkoviste :-)
Přes vodu naproti Gdynie je Helská kosa s majákem na Helu. Helská kosa stojí za projetí, místy je jen pár desítek metrů široká, na jedné straně Gdaňský záliv s teplou vodou a klidnou hladinou, na druhé otevřené moře s případnými vlnami. Z Gdynie do Helu jezdí vlak, takže není problém třeba jednu cestu jet vlakem. V létě také jezdí "vodní tramvaj" - turistická loď mezi Gdaňskem a Helem.
Cesta do Krynice Morskej byla také zajímavá, takový konec světa, ale byl jsem tam po sezóně, tak tam bylo liduprázdno. Jinak na plážích na té kose do Krynice Morskej se nachází v písku jantary, ale asi spíše na jaře po zimě, nebo po nějakých větších vlnách.
Mazurská jezera nemám projetá na kolech, ale na lodi. Z lodi i z auta jsem měl dojem, že cesty a silnice nevedou moc kolem vody a z jezer tak z kola moc vidět není. Ale spousta městeček leží u vody. Celkově je tam krásně. :)
Na Helu jsem byli loni. Letos chceme pokračovat dál.
Vlastně jsme projíděli dost podobnou cestou jako ty. Ze Swinoustie do Ustky na kole okolo moře, pak vlakem do Gdyně a dál kolmo na Hel. A pak zpátky vlakem na Moravu.
čas pokročil, plánování cest je v plném proudu, tak vytahuji Petrovo téma Polsko. doufám, že se Jindra nebude opakovat, jeho názor již známe a snad i on už brázdí svou milovanou destinaci.
my na dámské Polsko jen "lízneme" těsně po hranici, doufám, že červená je sjízdná, alespoň podle mapy vypadá, že ano a vede po ní i cyklo.
Blíží se to. Mezitím jsem zjistil, že je zavřený můj oblíbený kemp v Hagenwerdenu, takže trochu přeplánovávám začátek, přibyla tím další noc na divoko. "Pola namiotowe" se na naší trase moc nevyskytují.
tak co, už jsi vyrazil? my už skoro balíme a taky máme maličký problém. je vlaková výluka, takže jsme musely upravit trasu. problém bude i s návratem, nejspíš budeme několik hodin ve vlaku.
Dnes jsem sháněl polské zlatky. :-)
Dvě směnárny, kde jsem je kupoval loni, jsou bohužel zavřené. Takže jsem zkušel další. V první neměli - prý nevedou, v druhé měli, ale jen 90,- Zl, což je málo.
Nakonec mě zachránily České dráhy, které mají v mezinárodní pokladně i směnárnu. Překvapivě byl i docela slušný kurs.
Tak už nic nebrání tomu, abychom mohli v sobotu vyrazit. :-)
Jen sbalit tu velkou hromadu do dvou brašen, umýt kolo, postříkat vinohrad, rozdělit úkoly dětem, uglohnit sváču na cestu a může se vyrazit. :-D
Jj, taky jsem si připravila prvních pár věcí, které nechci zapomenout na Dámskou a teď se hrozím, kam to dám. Ale nic nemůžu nechat doma, všechno jsou to potřebné věci :o)))
taky doufám, že se mi vejde fen :-) tak si to užijte, jdu taky balit
To vypadá, že se zítra vydáváte na cestu! Tak ať přeje počasí a těším se na fotky a blog. Ať vám to šlape!
Jen poznámka - kdybych si na tandem chtěla sbalit fén, tak budu tuším rázem bez pilota :-). To by fakt asi neprošlo!
Jedu na kola do okolí Mazurských jezer a sháním topomapu do Garmina. Kde hledat a která je nejlepší?
Používám OpenMTB mapy https://openmtbmap.org/download/odbl/
a fungují velmi dobře. Jen je potřeba si zvyknout na odlišný vzhled od naši seznamácké mapy.
Vybírám si mapu na tomto serveru
http://garmin.openstreetmap.nl/
Taky v zahraničí jezdím podle OS map upravených pro Garmina.
Z Mazur jsem si dovezl dvě mapky, co jsem dostal v kempu. Můžu ti je poslat: "Warmia a okolice" a "Pólnocne Mazury".
Stáhl jsem si mapy obě a nakonec jezdil podle té openstreetmap. Měla méně barevné cesty, takže na malé obrazovce Oregonu byl menší zmatek. Mapy seděly velmi dobře, spokojenost. Jen zpočátku mne mátlo, proč jedu po polňačce plné písku, když je to na mapě silnice vyznačená dvojitou čarou. Dokonce jsem to kontroloval na mapy.cz a tam to bylo stejné. Až po čase mi došlo, že zde silnice neznamená automaticky asfalt.
Díky oběma za dobrý typ :)
Hlásím návrat z Polska. :-)
Na trase Gdyně - Mazury - Varšava jsme ujeli 750km. Zážitků mraky. Zkusím časem nějak zpracovat, aspoň na fotky. Pěkné to bylo. :-)
Také jsem se zrovna vrátil. :) Sice jen z Dolního Slezka a o 100 km méně najeto. Velmi spokojený. Jediné co mě vadilo bylo to vedro. Na bidon s nechutně ohřátou vodou už jsem se nemohl ani podívat, ale pít se muselo. Ještě, že v každé alespoň trochu v větší vesnici je nějaký ten krámek, kde se dalo koupit něco chladnějšího. I džus stojící v regálu byl vlastně studený proti tomu co bylo venku. Nealkoholických rádlerů, což bylo krom nějakých přeslazených limonád jediné nealko pití co měli v chlaďácíh, jsem vypil asi hektolitr.
Bodejť by ten džus z regálu nebyl chladnej, když je ze "sklepa".
O jak jsme vždy při průjezdu nějakou vesničkou ten sklep vyhlíželi. Většinou však marně. Dokonce jsem uvažoval o pořízení si druhého košíku na bidon a vozit v něm čistou vodu na kropení hlavy.
My standardně jezdíme se dvěma košíky, v jednom bidon, ve druhém PET lahev s čistou vodou. Teď jsem měl ještě další PETku na brašnách. Co se týká těch obchodů, několikrát jsme narazili na obchod jen díky tomu, že jsem viděl od někud vycházet lidi. Barák bez firemní cedule, ale uvnitř malá prodejna. Dost mi v tom pomáhalo, že jsem ty obchody hledal na OsmAnd.
Nojo, když ono to plné váží 1kg navíc. Kdo se s tím má tahat? Když jedu na těžko, tak v brašnách vozím ještě jednu petku na vodu, ale tu plním až večer před tábořením. Ale v těhle horkách by se nějaká menší lahev s čistou vodou na zchlazení hlavy a umytí obličeje občas hodila.
Ale no tak - kolik váží 1,5 litrová PETka s vodou?!?
Já třeba zpravidla vozím půl litrovou petku a ta váží 0,7 kg :-)
Furt něco extra...
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9B%C5%BEk%C3...
Je to hodně, že jo? Taky se mi to zdálo dost, tak jsem se šel podívat ještě jednou a má 0,57 kg. než jsem došel z kuchyně k počitadlu tak se mi v tom horku pětka nějak vypařila a zbyla jen sedmička :-))
si radši pořiď instatní vodu v prášku
https://www.zbozi.cz/vyrobek/instantni-voda-v...
Před pár dny jsem měl v ruce flašku s vodou, která hrdě inzerovala, že byla připravena tak, že se destilací získala čistá voda a do ní bylo doplněno to jediné správné složení minerálních látek.
Takhle podobne se to dela s "mlekem", tim trvanlivym.
Já vím. Ale tam jsem alespoň schopen nějak tolerovat, že mléko se nejlépe skladuje jako sušené. Ale destilovat vodu jen proto abych ji mohl následně mineralizovat? To mě přijde jako zvěrstvo z důvodu plýtvání energií.
Ja bych to jeste marketingove vylepsil. Destilovat bych ji nechal na slunicku a prodaval ji jako 100% bio a eko za dve stovky litr. Nemam strach, ze bych neprodal.
Jdu shanet sklo... :-)
edit - i nejaka dotace by se urcite vyloudila. Zalezelo by na pribehu.
Já jsem někde psal o 1.5litrové petce s vodou?? Asi máš nějaký prohlížeč, který ti tvůrčím způsobem mění texty. :D
Ale no tak, stačilo říct, že vozíš litrovku nebo prostě přiznat, že jsi se sekl.
Hele, vycházím z toho, že v případě zásoby se zpravidla vozí 1,5 litrovka, protože se díky tvaru lahve dobře kurtuje na kolo. Co jsem viděla, tak se většinou vozí české petky, které jsou 0,5 - 0,7 - 1,5 nebo 2 litry.
V litrovkách se prodávají fanty apod. a tohle pití moc na kole nevídám.
Takže asi tak.
Ale no tak, stačilo říct, žes zase něco předpokládala, co není tak úplně pravda.
V držáku na rámu vozím bidon, něco přes litr, nevím kolik. Petku 1l vozím v brašnách a plním ji pouze večer před postavením stanu. Petka v rámu kola se mi hrubě nelíbí. Myslím, že tam nepatří. Ten jeden bidon mi celkem stačí, poněvadž jak stárnu, tak mám stále menší pocit žízně. Už mne to dvakrát pěkně vytrestalo, když jsem zkončil večer doma v parádních křečích do všech hlavních svalů na nohách.
Takže jsi se sekla ty a nikoliv já. Ale mně to navadí a tobě jistě také ne.
...Myslím, že tam nepatří. :))) Tak to by moje kolo přes módní policii neprošlo, mám tam nejen petku, ale dokonce stahovací páskou na rám přidělané oko z pruženky aby tam lépe držela.
Hrůza hrůza, hrůza. Už nepiš o dalších tvých vychytávkách, nejspíš to bude stejné hrozné domarobo. :D
Kolo je jen ta věc která mě má odvést z místa A do místa B. Pokud možno spolehlivě a bez problémů. Jak vypadá je mi vážně jedno. Na to abych se díval na něco hezkého mám doma ženu. ;)
řešení :
http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/wohnout...
Protože do psaní o dovolené v Polsku se pustilo mé dítě, nemá smysl to duplikovat. Stejně píše lépe než já.
http://bethulda.cz/doku.php?id=dovca
Cesta nehodná následování :D
Nějaká pozitiva jsou určitě taky postřehnutelná. Pěkně to Bětka vylíčila - palec nahoru, jako ten cyklista. Slunce bylo nejen nad hlavou. Textu písně nerozumím, ale muselo se na ni frčet hezky - Paradise. Defekt na ortliebce je opravitelný? Trpaslíka ve Wroclawi jste nepotkali ani jednoho?
Koukám na Bobra, jak se kroutí, moc dobře asi nevede.
V Polsku jste si četli o Německu. No ale ty jazykové znalosti jen tak nezahodíš, nebo příště raději jinam?
Vida, jak se liší úhel pohledu. Já jsem teprv v půlce, vybavují se mi každou chvíli moje zážitky, když jsem byla na Mazurách, a mám pocit, že do toho Polska fakt nutně ještě někdy brzy MUSÍM.
Dokud tam jsou ty aleje podél silnic, dokud řidiči sice kašlou na předpisy, ale chovají se k sobě navzájem i k cyklistům přirozeně ohleduplně (ne že by se nenašly výjimky), dokud je v každé zapadlé vesničce nějaký ten místní krámek (ač má v nabídce často tak akorát dvoje rybí konzervy a jeden druh sýra, bývá otevřený i v neděli)...
Stále s sebou na takové delší cesty vozím pytlíček s různými šroubky a matičkami, tak jsem ji opravil snadno.
Nejspíš se do Polska ještě vrátíme, už se mi klube v hlavě plán. ;)
Ve Wroclavi jsme byli vlakem na začátku prázdnin na průzkumné výpravě, tak to jsme i nějaké potkali.
Zajímavé, co pro Bětku bylo na cestě zajímavé :o))) Ale pobavila jsem se.
Jen teda ten Mariental projela trošku rychle - našli jste tu křížovou cestu?!?
Moc pěkný popis cesty. Zaujaly mě i krásné vztahy mezi vámi třemi. Navíc to, že Bětka je schopna pojmenovat jakýkoli pocit či problém. Nedalo mi to, abych se nepodívala i na její ostatní články. A gratuluji rodičům k tomu, jaké prostředí "pro pravdu" jí doma vytvořili. Má to v hlavě pěkně srovnané a hlavně - nebojí se říct svůj názor. Nemyslím, že je to dnes zcela běžné.
Mám z toho úplně stejný pocit! Líp než ty bych to nenapsala. Dopoledne jsem četla článek z dovolené, málem to ohrozilo vaření. A odpoledne několik Bětčiných článků, k dalším se určitě vrátím. Teď video, i to se mi moc líbilo.
Polsko určitě stojí za průzkum, my ale pořád jen tak nějak stydlivě na půl dne od hranic :-). Nedávno Otmuchowské a Nyské jezero. Není to Německo, ale je tam určitě co k vidění.
Máte štěstí, že ten Herkules co nad vámi profrčel má zatahovací podvozek:
https://www.novinky.cz/zahranicni/480788-nizko...
To poslední městečko v Polsku, nebyl to čistě náhodou Mirsk? Ten by na nejhnusnější v Polsku kandidovat mohl :o)
Polsko hlásí atypickou nemoc šílených krav na farmě nedaleko hranic s Českem
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni...
Já se ani nedivím, že v Mirsku i krávy zešílí.
No letos jsme taky trochu vyzkoušeli Polsko. Cestou k Baltu jsem si projeli pěkný kus lesa.
Lesní cesty jsou udržované, ale ne všude, tam kde se zrovna nepracuje je to to na konci léta docela džungle. Ke dobré se podívat na satelitní mapy a předem si vybrat několik tras.
taky jseme se letos do Polska podívali, poslední týden v červnu.Auto jsme nechali na hlídání v kempu Nichorze a jeli po pobřeží do Jaroslawice a zpět.
Spaní na pláži u ohýnku v Polsku stále ještě jde.
Levné ryby, pivo i zubrovka.Balt je krásnej.
Při pohledu na směrovku Wroclaw a cyklostezku u Jelení Góry jsem si hned vzpomněla na vás cestou ke Kolorowim Jeziorkam a přehradě Pilchowice na Bóbru.
Pěkné, Korowe jeziorka a přehradu jsem zaznamenal na cedulích, ale bylo to mimo naší trasu, takže je to v plánech do budoucna. Teď s těmi tvými fotkami o to víc.
Místo na "Reagovat" jsem klikla na palec nahoru :)
Myslím, že to na fotkách vypadá lépe než ve skutečnosti, na místě byla první reakce "nic moc", asi jsme si taky nevybrali vhodnou dobu, sice tam nebyly davy, ale třeba žluté jezírko bylo skoro vyschlé. Červené nebylo červené. K modrému je to lepší pěšky. Voda v přehradě byla zkažená.
V Německu se jezdí líp, chystám se na 40 km (s cestou zpět 80) Odry-Nisy. Nevím, proč se nás minulý týden průvodčí ptala, jestli jedeme do Weisswasseru, ale Kromlau mám na seznamu :) Moje holka už taky někde zjistila, že tam mají fotogenický most. Někde jsi tam taky jednou doporučoval nějakou zrušenou železničku.
K fotogenickému mostu letos nejezdi. Jezírko je v podstatě jen nebeské, takže letos už v květnu bylo vyschlé. Kdo ví v jakém stavu je nyní.
https://www.instagram.com/p/BiY6e6Nhs-v/?taken...
Do Kromlau opravdu nejezdit, jezírko není vyschlé, ale vypuštěné protože tam probíhá rozsáhlá oprava. Dám sem fotku z loňska a i z letoška, dokonce jsem si fotila i tu ceduli o probíhající opravě, jela jsem kousek okolo, tak jsem se zastavila a byla jsem zklamaná nejenom já, ale i plný autobus polských důchodců :-(
Tak místo 80 to bylo ve 2 dnech 102, silně vzpomínkové, taky vlastně kousek Polskem, k rovinám jsme si přidali rozhlednu nad Modrou lagunou s výhledem na Krkonoše a Jizerské hory, hlavním cílem bylo ale koupání v barevném a čistém "Berzi".
Kromlau bude doufám někdy příště, letos už ne.
I 2. fotka odBuLenky je pěkná.
Dobrý den,
mohu nabídnout ubytko ne svém pozemku na Mazurách - Jedwábno kousek od jezer. Já tam jezdím rok co rok. Mám tam 2x mobilheim + možnost stanovat nebo si dojet s karavanem , přípojky jsou na pozemku . foto mohu dodat 774343639
Patnáct hodin cesty vlakem, to už je i pro mě moc.
Uz jsem davno planovala letos budem Polsko, Madarsko, Ukrajina. Polsko, Madarsko na kole, Ukrajina na pesi.
Nemusis bat, muzes jit diky chytry mobil preklady cizi jazyk, google obbrazky, .....atd.
Od napsání otvíracího příspěvku uplynul víc než rok. Od té doby jsem byl v Polsku 3x a když to klapne, podívám se tam i letos. :)
My jsme teda nepodnikli čistě výlet v Polsku, ale na česko-polských hranicích. 3 dny jsme strávili v okolí Ještědu (mimochodem bombastické ubytování https://www.jitrava.cz/ ) a pak jsme se přesunuli na Singl pod Smrkem. Bylo to nějakých 40 km a tam jsme měli další ubytování v nějakém penzionku. Celkově týdenní výlet a přitom jen kousek od Prahy.
hele, je to tvuj 3. příspěvek a třetí reklama.
https://www.nakole.cz/clanky/810-inzerce-nakole...
Zdravím, chtěla jsem se zeptat zdali jste již podnikl tu cestu do Polska a co se vám osvědčilo vzít s sebou? S přítelem přemýšlíme, že taky vyrazíme, ale je to pro nás taková neznámá, že nevíme co dřív zabalit a připravit. Stejně tak jsem se chtěla zeptat jestli jste na cestu sjednával nějaké pojištění? (vyplatí se to vůbec?) myslím, že by tam měla platit naše evropská karta, ale všude jsem četla je cestovní pojištění nutné, ikdyž nevím co by mi vlastně pokrývalo. Na srovnání na https://www.yespojisteni.cz/cestovni-pojisteni/ jsem si už něco vybrala, ale zase nevím jestli je na to kolo nutné nějaké připojištění nebo něco extra.. Děkuji za každou radu a přeji hezký den.
já mám na balení věcí systém. Všechno co chci ssebou naházím na hromadu a pak se to snažím narvat do dvou brašen. Většínou se to nevejde všechno a tak selektuju jak Mengele v Ausschwitzi. Až nakonec se to povede a sem sbalený. Pojištění je vhodné ale ne nutné. Evropská karta ti pokryje návrat ostatků do vlasti určitě.
první příspěvek, první reklama na jakési pitomé pojištění.
viz https://www.nakole.cz/clanky/810-inzerce-nakole...
S trasou neporadím, ale free camping je tolerován i s karavanem, na kole se stanem úplně v pohodě, samozřejmě nesmíš nikomu vlézt na soukromý pozemek a nenechávat po sobě binec. Polštině není těžké porozumět a stejně tak Poláci většinou rozumí česky. Cenově je to stejné jako u nás - kempy, jídlo, restaurace. Cyklostezky, jak kde a Poláci jsou k turistům velmi vstřícní a pohostinní.
Děkuji. Cesta proběhla loni, ale i letos se na pár dní do Polska určitě podíváme, moc se nám tam loni líbilo. I když samozřejmě ten komfort jako v Německu, kam jsme jezdívali dřív tam není, ale ani jsme ho nečekali.
No jo, jsem tele, nekoukám na datumy :-D Já bydlím u hranic s Polskem a na FB jsem v jedné skupině cvoků, kteří mají Polsko a hlavně pobřeží Baltu rádi a podle fotek je tam vážně krásně i ty kempy jsou bezva. Snad se tam taky jednou juknu. :-)
Nakonec se i letos stala cesta přes Polsko součástí naší dovolené.
Dva velké zážitky:
Poprvé jsem jel 18 km z kopce aniž bych musel šlápnout.
Kulturní šok při přejezdu z PL do DE. To zaslouží trošku popsat - v Polsku byly vesnice spíše neupravené, ale všude nějací lidé, hrající si děti, atd. A pak jsme přijeli do Německa, tam bylo ve vesnicích vše tip top, ale absolutně mrtvo, jak po výbuchu neutronové pumy. Obojí samozřejmě bylo očekávané, ale ten kontrast, ten mě zarazil.
To je důvod proč Merkelová pozvala ty prchlíky do Německa. Aby nima osídlila německo - polské pohraničí. Protože jak to tam na té německé straně vymírá tak germáni ty chalupy prodávají. Kupujou to poláci a poláci jako správní patrioti vyvěsí polskou vlajku. A to germány správně dráždí, protože na jejich území vlajou polské státní vlajky.
A tys někde slyšel nebo dokoncve viděl, že by tihle "uprchlíci" žili a chtěli žít někde na vesnicích?
Oni chtějí být ve městech a pokud možno co největších a hlavně tam, kde už žije větší skupina jejich krajanů.
nojo ono mezi tím co by chtěla mama Merkel a co chtějí prchlíci může být docela diferenc.
To vypadá hezky, spojení dobrých míst, skoro Rundreise, i mým revírem jste projeli a zapojili Odru-Nisu. Už to Bětka zpracovává? :)
Letos už to bohužel bylo bez Bětky. Už je velká holka, co nechtěla jet s rodiči.
Začátkem prázdnin jsem jela na kole od Baltu domů a měla stejnou zkušenost. V Německu mrtvo a v Polsku život. Polsko mě fakt bavilo víc.
A my zrovna balíme, letos natěžko taky do Polska.
Naším cílem je Szlak orlich gniazd.
https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta...
Tak hlavně ať máte pořádný materiál. Přikládám fotky mého nosiče a výsledek primitivní opravy, kterou jsem dělal po cestě. Trubka samozřejmě měla být rovná, jak naznačuje přímka. Šroubek, matičky i podložky jsem měl náhodou s sebou i když k ničemu na kole se vlastně nehodí.
To vypadá na hliníkový nosič. Já se pořád držím oceli a ta zatím drží. Při předstartovní kontrole vše v pořádku.
To může být zajímavá cesta. Zkus pak po návratu dát k tomu pár slov a fotek.
Dali jsme si letos od Ustky na Hel a zpet.zatim nejhorsi usek co jsme projeli od Svinousti.Jeli jsme letos na konci cervence,takze vsude mraky lidi.Hel byl zklamanim,prelidneno,predrazeno a hroznej provoz.
Zdravíme všechny příznivce cykloturistiky po Polsku. Po dvoudenním přejezdu jsme najeli na cyklotrasu Szlak orlich gniazd. Putování zatím předčilo naše očekávání.
V úterý ráno jsme se v pořádku vrátili z Polska. Kdo se má chuť kouknout na fotky, budu je postupně dávat na Rajče, odkaz níže..
https://mildaz.rajce.idnes.cz/
To jste z těch hradů a zřícenin moc neviděli.
Co ty pláště, to jste je zlikvidovali po cestě nebo tam prostě jen skonaly po dlouhé a záslužné práci? :-)
Beru jako svůj nedostatek, že pořád máme proti vám navíc dvě přední brašny. Ale už pomalu nevím, kde ještě ušetřit místo.
To je tím, že máš právě ty přední brašny k dispozici. Kdybych je Ivě pověsil na kolo, tak je schopna je naplnit :-)
Ale jeli jsme v létě, to nepotřebuješ teplé oblečení. A do civilizace, kdy nevezeš jídlo na víc než 3 dny.
Tyhle ortlíbky mají dohromady 40 litrů, to je v podstatě jako krosna na hory. A do 65litrové krosny se sbalíme do hor i s jídlem na 11 dnů. Tak na kolo se to musí vejít taky.
Konečně se mi podařilo nějak zredukovat fotky z dovolené m.j. i v Polsku
https://petrp.rajce.idnes.cz/Dovolena_2019
Blog asi bude nejdřív tak za podzimních plískanic.
Moc pěkná dovolená !! Jo a kouknul jsem i na nějaké starší fotky na Rajčeti. A všiml si, že byly časy, kdy jsi se do dvou ortlíbek taky sbalil :-)
Tak to máš ženu hodně rád, že jí vozíš část věcí. Já mám tu svou taky rád, ale sbalit se musí sama. Na kole bych něco navíc určitě uvezl. Ale co pak s ní na horách? Tam má prostě jednu krosnu a do té se musí taky vejít. To je pak ta nejlepší škola balení :-)
Jak vždycky tvrdím: Zabít ji, to už jsem měl chuť mockrát, ale rozvést se, to mě nikdy nenapadlo.
Já blbec odkládal hory až na někdy. Dneska by uzrál čas, ale nemůžu ze zdravotních důvodů.
Takže na balení krosny asi už nikdy nedojde. :(
To sice nesouvisí s tématem, ale používám to jako argument proto, že člověk by měl věci realizovat když to jde a nečekat.
Mám zpoždění, musím to vydržet se nepodívat. Ještě to dlužím mildovikh.
Už jsem se podívala včera :) Rundreise zajímavá.
Kdepak je ten altán za Lomnicí?
https://mapy.cz/s/dabazajora
V pravém rohu pod lavicí je vosí hnízdo. Ale domluvili jsme se s vosami, že je nebudeme štvát a ony nás. :)
Vzledem k současné situaci, nemaje co dělat, jsem našel na Youtube pěkné video.
https://www.youtube.com/watch?v=WtATxLBM7uw
Nejeli jste někdo Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy?
https://greenvelo.pl/detal/1-greenvelo-szlak...
Docela by mě to lákalo, hlavně oblast u hranic s Ukrajinou a Běloruskem.