Prosím Vás, rozhodujeme se s manželkou a nevíme si rady s výdrží plynových kartuší při vaření. Jsme v tom oba úplni nováčci a proto Vás, jako zkušené cestovatele z bohatými zkušenostmi, prosíme o radu. Má partnerka má obavy z bezpečnosti natlakovaných plynových lahví, a také jsme se ještě nerozhodly jestli se vyplatí raději poříditi benzínový. Děkuji za odpovědi
Ahoj, myslím, že pohodlnost vaření na plynu předčí výhody benzínových vařičů, takže neplánujete-li cestovat letadly (kam se bomba brát nesmí), kupte raději plynový vařič, já doporučuji VAR + závětří.
Jinak si nemysli, taky se bojím vozit natlakovaný bomby, ale neslyšela jsem o žádném případu, kdy by to vybouchlo. Vozila jsem je i v jižních zemích, kde bylo poměrně vedro a nic se nestalo.
Výdrž záleží hodně na vaření. My vaříme ráno čaj a večer nějaké teplé jídlo (těstoviny, rýže), většinou ne instantní (takže dlouhé vaření). Na 3 týdny určitě potřebujeme 2 velké bomby.
Teď jsme jeli s dětma, tak toho vaření bylo víc, řejka bych tak jedna velká bomba na týden.
Ale třeba kamarád, ten si vaří ráno čaj, přes den občas kafe a sem tam nějaký jídlo, ale minimálně, tak si bere na 3 týdny jenom dvě ty menší.
Výhoda vaření na plynu je regulace, pohodlné zapalování vařiče. Nevýhoda je potřeba tahat s sebou bomby, protože je vždycky otázka, zda se bomba sežene (my jsme kupříkladu letos přejížděli celé polsko od severu k jihu a tyto bomby jsme nesehnali ani ve velkých městech). Narozdíl od toho benzínky jsou všude, na Ukrajině i v Albánii.
Jen dodám, že kartuše se dají koupit v OBI, Baumaxu a podobně, používají se při instalaterských pracích.
Už 10 let s sebou vozíme VAR a zatím nám v brašnách nebouchl :) měli jsme ho i při cestách na jih (Chovratsko, Itále, Albánie...) a v pohodě. Od té doby co jsme si pořídili závětří nám vystačí 1 malá bomba na týden pro dva lidi. Vaříme na snídani jen čaj, oběd těstoviny nebo rýže+ konzerva a na večeři sáčková polívka nebo hostinec. Na západě se daly koupit náhradní bomby ve sportech. Na východě jsme to zatím nezkoušeli, nejeli jsme tam na tak dlouho..
Holky děkuji za Vaše skušenosti. Zdá se, že jsme rozhodlý pro VAR 2. Už jme se dívali na domovskou stránku a vypadáto, že kvalita je více než dobrá. Tak vám pěkně děkuji a přejeme spousty krásných kilometrů.
No, posuzovat výrobek podle jeho domovské stránky, a usoudit z toho na kvalitu, ehm;-)
Všechny dnešní plynové vařiče, ať CG nebo závitové kartuše jsou na turistiku postačující. Některé mají lepší - malé a lehké - závětří nebo třeba piezozapalování, další jsou několikanásobně výkonnější (což hraje roli ve větru a v chladu), nebo třeba lehčí a menší (což hraje roli na kole).
Dá se jezdit na kole za 5 nebo za 50 tisíc. Dá se cestovat s vařičem za 500 nebo za 5000. Kvalita (konstrukce, výkon, úroveň zpracování) VARu odpovídá ceně.
Ale s přihlédnutím k tomu, k jakým účelům je určen, tak je ta kvalita, myslím, víc než dostačující. A pokud zohledníme jako důležitou vlastnost i nízkou hmotnost a skladnost - tak bych těžko hledala konkurenci. Na domácí vyvařování bych ho ovšem taky nepořizovala :-)
Vařič VAR 2
Obdobné vařiče používají snipeři SAS při dlouhodobých skrytých misích nebo na maskovaných pozorovacích stanovištích. VAR je spolehlivý malý kompaktní ...
Co se tyce rady jaky varic na cyclovandry az do do prirody tak pan Smitak je nejvetsi expert ........
jj, texty Marka Chlíbka v jeho webšopách jsou nezaměnitelné:-D
Jasně, já jsem vozil na kolo Horal (vařič na tekutý líh za tuším 17 Kčs, btw vyrábí se dodnes), na polívku a čaj bohatě stačí. Tedy já jsem jej měl několikrát i na vandr ve sněhu. Jakýkoliv dnešní plyňák je luxus;-)
Jeden multifuel varic me darovali Australani s kterymi jsem se potkal v Portlandu Oregon , jeli jsem s nima tenkrat az do San Diega a byli to spravni tipci , o ten varic jsem prisel ve Francii a ukrad me me ho jeden z tech privandrovalejch africanu na camping site ze stanu vedet kdo z tech hajzliku tak jsem ho poslal na koleckovou zidli , byl to nejllepsi varic jaky jsem kdy vlastnil , ten varic spalil naftu , kerosin , benzin , lih a na Kube jsem do nej lil i acetronovy redidlo .
Jezdím s kartušemi více jak 12 roků. Sám si je plním a naprosto bez problémů. Denní spotřeba plynu je mezi 30-40 g. Takže je jasné jak dlouho taková 450-tka vydrží
Plyn je Ok , je to bez smradu ale komu se chce behat po vsech certech nekde po meste a kupovat predrazeny kartuse . Pamatujete se na Mevu , koupil jsem ji jeste pred emiograci za komancu a furt pracuje a muj letity benzinak Colemen taky , jeste me na zadnym cyclovandru v cizine - a ze neco pamatujou ty benzinaky nenechaly ve stychu a pak ta velka vyhoda kdyz si uvedomim ze benzin , technickej benzin nebo lih sezenu vsude ......, i v banovych republikach .
Také jsem vlastnil VAR2, před léty jsem přešel na lihový vařič Trangia a neměnil bych.
A neočuzuje ze spodu nádobí?
Hodně záleží na kvalitě lihu. Samozřejmě si asi nebudeš kupovat líh lékárnický či potravinářský (ten je nejčistší).
Běžný líh z drogerky je denaturovaný, obsahuje malé množství benzínu, a tím je to dáno. Po 1-2týdenním vaření je ešus zespodu trochu zašlý, ale dá se to vyčistit pískem.
Víc to čoudí při špatném spalování (třeba se do vařiče odněkud dostane zkondenzovaná voda, nebo ti tam upadne kousek sirky při zapalování, jehličí nebo jánevímco).
Taky jsem kdysi koupil 5l kanystr od někoho, kdo to měl na čištění (výškové práce a úklidy), smrdělo to po benzínu hodně, taky to tak hořelo. Kafe bylo sice skoro stejně rychle jak na plyňáku, ale ešus byl začouzený jak když važíš na ohníčku:-(((
Používám běžný líh z drogerie, nádobí je sice zespodu lehce očouzené, ale nikdy tak, aby špinilo. Čouzení lze zabránit přidáním malého množství vody do lihu.
Tak to jsem nevedel . A jak v tom varici tu vodu rozdelis na vodik a kyslik aby horela?
Zeptej se strejdy Googla, ten ví všecko ...
8-)
Nevi ani to co takovy pridavani vody do lihu udela s varicem .
Ono to bude asi jako bys pálil slivovicu. Hoří to, ale plamen nic moc ...
Pálit slivovicu? Taková škoda... :-) To se víc zahřeješ jejím vypitím. :-)
Ona asi při 78°C či při kolika vaří líh, se na vodík a kyslík nerozkládá. Spíš bych řek že prachsprostě ochlazuje (pohlcuje teplo), pak to nefajruje tolik (ty dirky jsou tam asi napočítaný, aby to hořelo přiměřeně možnému přísunu kyslíku), stíhá se to dokonalejc spalovat a proto to nečódí.
To je teda takový moje selský vysvětlení;-)
k nebezpečnosti bomb : nesmíš je moc zahřívat. Když se dovnitř vypouklé dno začne vyboulovat ven - je to hodně špatný. Rychle bombu spotřebovat a už znovu neplnit.
Nějak ti nerozumím, proč bych měl bomby zahřívat? Nornálně bomba "přežije" i zavřená v autě při 50° C.
...kamarádi vyprávěli jak jim bomba bouchla ve vlaku - v přetopeným kupé. Naštěstí tam nikdo nefajčil, tak jen prorvala ruksak chvilku lítala z rohu do rohu, a nikoho netrefila, tak to v podstatě dobře dopadlo. Byla amatérsky plněná.
Nevážil, zaplatil. Po naplnění musí bomba šplouchat a hlavně se musí zvážit. Jak známo, kapalina je nestlačitelná. Pokud se celý prostor bomby vyplní kapalinou (tekutý plyn), po zahřátí nemá kam expandovat a pak se dějí věci. Proto plnit jen tolik, kolik udává výrobce na obalu a pro sichr ještě 10 % ubrat. Toho se dosáhne jen vážením a případným odpustěním přebytku.
Přesně, stručně, správně. Pak se netřeba obávat.
Já plním tolik, co váží originální bomba a pro sichr 10% přidávám, pravda, takto plněné bomby používám jen v zimě;-)
já nevážím - jen třepu. Když je moc plná, promptně , ještě doma , na ní uvařím cafe nebo tak něco.
Právěže třepáním nepoznáš, jestli jsi 100g pod originální váhu nebo 100g přes... když to nešplouchá, jsi asi 170g přes, a to už zavání průserem, protože se to nedá ani pořádně používat (přes trysku jde kapalná fáze, pak to prská hořízí kapky PB po podlaze okolo).
Jeste jednou, kup si varic ktery Ti bude v podminkach v jakych ho budes pouzivat vyhovovat. Pro cycloturistu by mel varic byt skladny a pro cyclistu jezdicim v bananovych republikach bu mel byt fuel do varice lehce k sehnani a proto kazdy backpacker, climber nebo cycloturista ma o varici ruzne predstavy. Na jakym fuel (kazdy ma svy vyhody i nevyhody) budes varit se musis rozhodnout ty sam.
Díky holky a kluci. Už jsme se rozhodly. Do banánových republik se asi nevydáme. Pro mne osobně rozhoduje jednoduchost a možnost si uvařit polívku nebo čaj i na zastávce nebo v parku na lavičce. Krom toho nebudeme mít začuzený spodek ešusu (nemám to rád). Tak Vám všem pěkně děkuji za Vaše rady a připomínky a šťastnou cestu.
No, nevím kam se vydáte ale ona ta naše republika je docela dost banánová a některé okolo ještě banánovější. :-)
No, ale kartuše pořídím v každém sportu, jak jsem se výše dověděl. A naše cesty na začátek, asi nebudou delší než týden. My jsme takový měščí balíci co potřebujou trochu otrkat v té naší banana republice, získat trochu zkušeností, zbavit se nejistoty a nabrat trochu sebedůvěry do delších výletů, třeba až na bananové pobřeží.
Jo to jo. Tak šťastnou cestu. Hele a to vyrážíte ještě letos?
Letos to už nestihneme, bohužel v pondělí musím na operaci kolena. Ale plánujem vše na jaro. Ono je toho více co se musí zařídit. S náma je to trochu složitější.
Kartuši sice pořídíš v každém sportu, ale bohužel nemusí mít zrovna ten tvůj typ :o)))
Jsou totiž dva základní typy - "šroubovací" nabo "nasazovací". Vzájemně jsou nezaměnitelné!!! Pokud máš vařič VAR, tak potřebuješ šroubovací.
Pokud se pohybujeme na cestách tady po Česku, tak to není tak dramatické, ale když jedeme na delší cestu a do ciziny, tak sebou pro jistotu vozíme oba tpy vařiče - nikdy nevíš, na jaký typ kartuše se ti prostě podaří narazit. A musím říct, že třeba ve Francii jsme na první kartuši narazili až po 4 dnech - pohybovali jsme se prostě v místech, kde něco takového neměli. Letěli jsme tam letadlem, takže jsme sebou kartuši nemohli vézt.
Zase nás to ale vyškolilo v tom, že je vždy dobré sebou mít pro případ nouze třebas jen obyčejný maličký lihový vařič...
Tak hodně štěstí na cestách :o)))
Tak v případě nouze se dá uvařit i na normálním ohni:-)
Nebo si pořídit vařič Primus.
http://www.obchod-outdoor.cz/variceagrily...[321443]?ItemIdx=3
Pak je ještě jeden druh kartuší a ten je napichovací. Třeba v Řecku je právě tenhle typ nejběžnější a dá se i s ventilem sehnat pomalu v každém obchodě za pár eurošupů. Já mám ten nasazovací ventil - Camping gas, a kartuše k němu se shánějí obtížněji. Ale dají se tam koupit taky. Ty šroubovací jsem tam vůbec neviděl. Možná je to ale tím, že jsem je nehledal. Jinak co se týče bezpečnosti, tak jsem je vozil v brašnách v průběhu července a srpna, tedy v období největších veder. Nikdy jsem neměl žádný problém. To bych tu už možná nepsal :-)
Jo přesně. Ony tyhle napichovací kartuše jsou asi dost rozšířené v jižnějších zemích.
Běžně tedy v Řecku, ve Španělsku (železářství), na Kypru, v Maroku.
A naopak o šroubovací tam fakt nezavadíš.
Dá se na ně napíchnout starý Bluet, který se, ale u nás asi už neprodává.
A opravdu není problém koupit je tam po příletu i s vařičem za velmi rozumnou cenu.
...a když nebudete vařit čaj, ale jen takové nápoje, kde stačí vodu ohřát , a polívky instant - vydrží vám bomba ještě dýl.
No fuj tajbl...
Tolik místa zase kartuše nezaberou a na váhu moc nepřidají. Radši vezmu bomby dvě než šetřit na horké vodě. To musí být fakt chuťovka, jen vlažná instantní polívčička nebo vlažný čajíček...
Přečti si napřed pořádně, co napsal ten, komu odpovídáš.
" Člověk je nesvoboden teprve tehdy, když se nechá omezovat svýma chutěma a zlozvykama" ...nebo tak nějak...řekl Buddha
....opravuju na "chutěma a potřebama"....
Kovboji ty zraješ jako víno, s tím Buddhou jsi mi udělal radost. Také připojím jednu buddhovskou myšlenku, kterou právě nosím v hlavě. (volný překlad):
Myšlenky jsou jako házené klacky a vaše mysl jako pes, který se za nimi stále vrhá. Buďte raději jako lev, který nepronásleduje klacek, ale otočí se na toho, kdo ho hodil. Lvovi hodíte klacek jenom jednou.
To jsem chtěl poznamenat ....ehm... k těm kartuším. :-))).
nevím jak vám, ale mně většinou utkví v hlavě "myšlenky", které se hodí do krámu. Třeba tahle Konfuciova : záměrně pečlivě upravený honosný šat působí , vzhledem k nestvůrnosti člověka , skličujícím dojmem.
Tak proto se v obleku cítím tak mizerně.
To je hodně zenový příměr. Tak zenový, že jsem ho ani nepochopil:-(
Musíš nad tím hluboce meditovat.
Tož to s tyma klackama gómu, akorát nechápu co to má kartušama...
A v tom je právě jádro celýho koánu.
dyť je to jasný....když hodíš po lvovi kartušó - von po tobě vokem
A já to šacoval na Karpatské hry. Mmmmh. Česnekoláda :D
Pokud tomu nebrání nedostupnost kartuší, plyn je nejkomfortnější. Zatímco majitelé benzínových vařičů ještě roztápějí, na plynových je už čaj hotový. Někdy je i dobré, že je plyn nenápadný - žádný hukot a ohnivé koule při zatápění jako u benzínového, zvlášť když nikdo nemusí vědět, že se kempuje. Jen když je teplota s mínusem, tak plyn ztrácí tlak, ale to se dá řešit přibráním kartuše do spacáku. Asi záleží, co se pořádá za akci. Na vandr po Uzbekistánu spíš benzín, naopak na kratší výlety po Evropě bych volil plyn. Vařičo-hodiny na plynu jsou dražší, holt za luxus se platí.
Vařičohodiny na plynu jsou dražší?
Já kupuju 2,2kg (cca 100MJ) plynu za 80 korun.
Litr benzínu (necelých 40MJ) stojí cca 26 korun, takže prosté teplo je levnější od benzínu (ovšem rozdíl je v řádu korun na měsíc vaření). Ovšem trocha benzínu se spálí při každém zapálení vařiče nevyužitelně, takže nakonec na litr uvařeného čaje to bude šul nul.
Benzínový vařič je dražší, na plyn je potřeba počítat s pořízením pár kartuší a přepouštěcího ventilu, takže jsme zase na srovnatelné částce.
Já tedy používám plyn, ale na nějakou cestu mimo civilizaci bych bral nějaký hodně dobrý multifuel, protože v Rusku můžeš taky dostat nerafinovanou ropu v kýblu, a poraď si s tím:-)))
Co třeba tenhle? http://www.affekt.cz/primus-benzinove-varice...
Já si teda zatím vystačil s plynem a letos se dřevem, ale dál na východě už by to asi nebylo ono.
Fakt nevím, já mám plyn, benzíňáky jsem používal jen vypůjčené, a jen benzíňáky (nějaký starý český, Juwel, MSR), nikdy jsem sám nevařil na multifuelu.
Je to tak, že buď je to benzíňák a pálí slušně ale pouze benzín, nebo je to multifuel, pak pálí blbě, ale všechno (ideálně včetně tekutého lihu).
Kamarád má předchůdce toho, co odkazuješ (jen s dvěma tryskama), mrkni na jeho stránky, případně mu napiš:
http://howadoor.wz.cz/rady.html#Vařiče
na uvedeném webu se o vařičích na tekutý líh píše, cituji: "Vařiče na tekutý líh jsou totiž úplný nesmysl - líh nemá potřebnou výhřevnost, aby se na něm dalo v konečné době něco uvařit. Jediný způsob, jak se lihem na cestách zahřát, je ho vypít. Pak se hezky motáte, a když máte opravdu štěstí, tak svůj vařič na tekutý líh rozšlápnete a máte od něj pokoj. Raději na vařiče na tekutý líh rovnou zapomeňte a lidem, co by vám je případně nabízeli, je omlaťte o hlavu."
V jediném bych s autorem toho webu souhlasil, líh (slivovička) dokáže zahřát ;), ostatní info o vařiči na tekutý líh je však absolutní nesmysl a blábol. Pokud však dotyčný použil do vařiče slivovici tak se mu ani nedivím :)). Jak jsem psal o několik příspěvků výše, cca před 3 roky jsem vyměnil VAR za vařič na tekutý líh a rozhodně bych neměnil zpět. Samozřejmě je to věc názoru, ale info dotyčného je opravdu dezinformace ;)
Jak to vlastně funguje? Předpokládám, že tam musí být nějaká vychytávka, protože když jsem si jako děcko hrál s hořlavinama, tak proti acetonu, benzínu, práškovýmu hliníku, střelnýmu prachu a acetylénu nestál ethanol za nic.
Vaříček na tekutý líh jsem používal několik let, má to půvab, ale přešel jsem na plynové kartuše. Lihový vaříček jsem měl takovou tu pánvičku. Funguje na principu zplynování, ale nedá se regulovat. Je třeba odhadnout množství lihu, protože pokud ti dojde, do horkého vařiče nelze dolévat a pokud ti naopak přebude, lze plamen uhasit, ale zbylý líh z vařiče nedostaneš (jen vyleješ, takže vyplýtváš). Vozil jsem s sebou flašku denaturáku. Došel jsem nakonec k tomu, že plynové kartuše jsou komfortnější.
Jo...vařilo to dobře, výhřevnost jsem neřešil, vždy jsem uvařil co jsem potřeboval. Ale plynová kartuš je pohodlnější a rychlejší na manipulaci. Líh byl citlivější na průvan a vítr, víc než kartuš. Plamen byl takovej víc plachej. :-)))
Funguje to takto:
http://www.metacafe.com/watch/839102/cool...