Hlavní město Praha je bezesporu světovou turistickou destinací. Podle cestovatelského portálu TripAdvisor je pro rok 2018 na sedmém místě v žebříčku 25 nejkrásnějších destinací. Jenže,…
… praxe bývá následující: Hradčany, Malá Strana, Staromák, hospoda, Kafka, Vyšehrad atd., na to dva noclehy postačí, odškrtnuto a rychle za dalším cílem.
Praha toho však může nabídnout mnohem více. Netvrdím, že pro uspěchanou cestovatelskou komunitu, ale pro Pražany a jiné, důkladnější návštěvníky metropole, určitě ano. Začít můžeme u zahrad, parků, následně u přírodních chráněných území, a dále u pozapomenutých historických, či technických památek nebo malebných zákoutí původní zástavby periferií, nacházejících se mimo hlavní turistické trasy. Právě tyto méně známé cíle a zajímavosti metropole pomáhají propojovat pražské potoky. Vydejme se na kole podél některých z nich.
Na internetu naleznete několik seznamů mapujících vodoteče, dotýkajících se území Prahy++. Magistrátní Odbor ochrany prostředí eviduje asi 131 nejrůznějších malých vodních toků. Jsou zde však zahrnuty i „nepotoky“ (asi 20 bezejmenných přítoků, dále odtoky od dešťových usazovacích nádrží, čistíren odpadních vod a náhony), po jejichž odečtení dostaneme počet 102 vodotečí pojmenovaných jako potok. I s tímto číslem lze polemizovat, neboť v seznamu je 21 potoků s délkou do jednoho km, jde tak spíše o strouhy, mnohdy část roku vyschlé. Ono totiž není přesně stanovena hranice, co je strouha a co již potok. Na opačném konci pak co je potok a co říčka. Potok Rokytka bývá označován za říčku a porovnáme-li třeba řeku Berounku s Obem nebo Amazonkou, stane se z ní větší potok, z Vltavy, nechť naše národní řeka promine, bezvýznamný přítok. Nicméně, zůstaňme u marketingově zajímavějšího čísla 100 potoků a dvě řeky.
Každý potok má v přírodě primárně funkci vodohospodářskou, a to sbírat a odvádět vodu v krajině, dále krajinotvornou, estetickou a samozřejmě i ekologickou, přírodovědnou.
Vltava – lávka pod Radotínským mostem
Ovšem poněkud jiná situace nastává, jestli se potok přiblíží, či dokonce vteče do zástavby města, natož Prahy. Pokud má potok tu smůlu, může se z něj stát až nevítaný host a je například sveden pod zem do kanalizace (odborně: je zaklenut či zatrubněn), případně je napřímen a vybetonován. Stává se z něj vlastně mrtvá stoka, co nejrychleji odvádějící vodu pryč. Naštěstí současnost je k potokům v metropoli příznivější. Nastala doba revitalizací, tedy navracení potoků zpět na povrch zemský, ale především do podoby přírodě blízké, vznikají meandry a tůně. Ve městě může revitalizovaný potok plnit i další důležité funkce: je prostorem pro rekreaci, případně je dopravní cestou, kterou využívají především cyklisté.
Jednoduchá otázka, odpověď nikoliv. Na území hlavního města Prahy je několik potoků, poskytujících mnoho služeb nejen cyklistům, ale i pěším návštěvníkům. Po Praze lze cestovat asi podél 40 potoků, možná i více. Jde o to, aby cesta byla bezpečná, pohodlná a měla smysl (nevedla od jednoho pole k jinému). Záleží na tom, co od vyjížďky očekáváte. Jak již bylo naznačeno, zda se budete chtít rekreačně projet nebo využít trasu čistě k přemístění se z jedné části města do jiné.
Trasa podél Rokytky je v Praze již takřka hotová.
V následujícím krátkém seriálu si představíme některé pražské potoky, podél kterých se dobře jezdí nejen na výlety, ale případně i do práce, jinými povinnostmi či zábavou. Věříme, že tyto tipy přinesou i vám něco nového, alespoň jiný pohled na tu naši matičku Prahu.
Partnerem rubriky „Tipy na výlety“ je AUTHOR – česká značka pro horská kola, silniční kola, krosová kola i elektrokola s tradicí od roku 1993.