V červnu 2012 vyšla nová verze Cyklotras 2.28, volně šiřitelné aplikace pro PC/Windows. Přináší kurzor v mapě a profilu, na jehož pozici se přidává další místo, export statistiky trasy do obrázku, bohatší nastavení exportu mapy a profilu do obrázku, export keší do obrázku a další vychytávky.
Aplikaci Cyklotrasy si můžeme stáhnout a nainstalovat do stolního počítače, notebooku či netbooku s operačním systémem Windows (nebo jeho emulátorem) z webu www.cyklotrasy.info . Po spuštění otevřeme jednu nebo více map. Na výběr je v současnosti 108 cyklomap. Pokryto je celé Česko, Slovensko, Praha a Brno jsou zpracovány na úroveň ulic. Zahraniční mapy zachycují atraktivní evropské lokality, konkrétně Solnou komoru, Berchtesgaden, Stubai, Julské Alpy, Makarskou riviéru, Lago di Garda, Olymp a Slezské Beskydy v Polsku.
Zdroj: www.cyklotrasy.info
V mapách můžeme naplánovat libovolnou trasu. Jednoduše poklepeme na jakoukoli křižovatku a ta se přidá do naší trasy. Během vytváření se rovnou vykresluje výškový profil, do kterého jsou zakresleny též názvy míst, cyklistické a pěší značení a druhy cest. Souhrnné informace o trase, jako je její délka, převýšení, vystoupaná a sjetá výška, nejprudší stoupání a klesání, či podíly jednotlivých druhů cest se vypisují ve statistice trasy. Zobrazit můžeme též itinerář, ve kterém jsou všechna průchozí místa, značení, čísla cyklotras nebo poznámky k místům a cestám.
Zdroj: www.cyklotrasy.info
Způsob, jakým program vyhledává trasu mezi zadanými místy, může uživatel ovlivnit v bohatém nastavení, kde určí, po jakých typech cest a jakém značení se má trasa hledat a zda má být hledaná trasa nejkratší, nejméně do kopce, málo nebo hodně po terénu, po značených cyklotrasách nebo po pěším značení. Každá mapa obsahuje již několik hotových tras, které se dají seřadit podle délky, obtížnosti a typu kola. V mapách jsou také fotografie vybraných míst, a informační texty.
Zobrazenou trasu můžeme uložit, vytisknout, poslat e-mailem, exportovat jako obrázek, webovou stránku, tabulku, soubor vhodný pro GPS, vložit ji do deníku nebo veřejného deníku na webu http://denik.klenot.cz . Vkládáme-li projeté trasy do deníku, můžeme zobrazit celkovou, roční nebo měsíční statistiku ujetých kilometrů, průměrných rychlostí, času stráveného na kole a dalších veličin. Program též umožňuje vést deník servisních zásahů na kole, zobrazovat v mapě skrýše z geocachingu nebo projeté stopy z GPS.
Zdroj: www.cyklotrasy.info
Nová verze přináší kurzor, puntík, který se objevuje v mapě a výškovém profilu. Na jeho místo může uživatel přidat do trasy další průchozí křižovatku. Hodně změn doznal export trasy do obrázku. Uživatel v něm může podrobně nastavit vzhled výškového profilu a mapy, exportovat se dá nově také statistika trasy, v exportovaných obrázcích jsou nově vidět načtené kešky a waypointy z GPS. Upraven byl zoom mapy pomocí stisku kolečka myši. Statistika trasy zobrazuje v nové verzi též názvy křižovatek. A další novinky.
Zdroj: www.cyklotrasy.info
Program Cyklotrasy si může uživatel bezplatně stáhnout z webu www.cyklotrasy.info . Zkušební verze je omezena pouze opisováním čísla. Cena registrace závisí na množství registrovaných map. Jedna mapa stojí 89 Kč, při objednání většího množství map jsou zavedeny množstevní slevy až do výše 50%. Cena programu na prohlížení map je 189,– Kč. Registrace není časově omezena. Pokud si přeje uživatel koupit novou verzi programu, stojí ho to 99,– Kč. Aktualizace map je zdarma.