Má-li být cyklostojan v našich podmínkách pokládán za kvalitní, musí být především funkční. V Česku stále ještě přetrvává názor, že k zaparkování kola postačuje kolo postavit. Málokdo přemýšlí nad tím, zda si cyklista může také kolo dobře zamknout (tedy spojit vlastním zámkem běžné délky rám kola se stojanem) nebo zda si kolo parkováním nepoškodí. Řešení splňujících tyto podmínky přitom najdeme dost nejen v zahraničí, ale už i u nás.
„Říkat cyklostojan je zavádějící,“ říká Jaroslav Sobota z občanského sdružení Plzeňsko na kole, které se zlepšením parkování pro cyklisty v Plzni zabývá. „Spíš bychom měli říkat ‚cykloopěradla‘, protože základem dobrého zaparkování kola je stabilní opření kola a možnost zamčení rámu kola ke stojanu. Správný stojan se také nemá dotýkat žádné z mechanických částí jako je přehazovačka, přesmykač či kotoučové brzdy. Jen při takovém uchycení se kolo nepoškodí,“ dodává spoluautor návrhů nových plzeňských cyklostojanů. Z hlediska běžného užívání je důležitá také vandaluvzdornost a způsob instalace.
Parkovacích stání pro kola bylo v posledních dvou letech vytvořeno dost i v Praze. V rámci akce „Stojany pro Prahu“ nainstalovalo hlavní město Praha jen v loňském roce stovky stojanů, které splňují všechny požadavky na funkčnost a bezpečnost. „Stojan na kola musí být hlavně funkční. Pokud tomu tak nebude, cyklista si kolo raději zamkne k nejbližší dopravní značce, protože je to bezpečnější,“ říká Pavel Polák, předseda Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu. „Stojany, které neumožňují bezpečné zamčení kol, do Prahy nechceme. A to se často týká i designově zdařilých řešení, která se pak stávají jen nefunkční ozdobou veřejných prostor, například staré pražské ‚spirály‘,“ dodává Petr Introvič z Technické správy komunikací, který měl instalaci stojanů v Praze na starosti. Nefunkční cyklostojany jsou navíc často financovány z obecních rozpočtů.
Řešení v Praze není výjimkou. I v Čechách už máme kvalitní řešení parkování pro kola, kde se snoubí funkce s estetikou. Příkladem jsou tulipánové cyklostojany v Plzni, které byly navrženy k umístění do zatravněných ploch. „Chtěli jsme ukázat, že cyklostojan může být funkční, ale i krásný a nemusí být vždy tou šedivou „Popelkou“ zastrčenou někde v rohu. Proto jsou naše tulipánové cyklostojany žluté a na trávníku přímo ‚kvetou‘,“ říká spoluautorka návrhu Radka Žáková z občanského sdružení Plzeňsko na kole.
„Mrzí mne, že zásady kvalitního parkování ještě nejsou v povědomí naší odborné veřejnosti,“ říká národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. „O tom, jak by měl vypadat kvalitní cyklostojan, neví ani zadavatelé, tedy starostové či jejich úředníci, ale bohužel často ani architekti a projektanti, od kterých se to jako od odborníků očekává. Tuto situaci bychom chtěli změnit a doufáme přitom v podporu médií,“ dodává.