Městské informační centrum v Plzni nabízí novou službu kolařům.
Tuto sobotu se mohli obyvatelé i návštěvníci Plzně vydat poprvé na novou trasu cykloprohlídky, která je zavedla do povodí řeky Úhlavy. V republice ojedinělý projekt cyklistických jízd s průvodcem po Plzni a okolí odstartovalo loni městské informační centrum. Cyklisté si na čtyřech různých trasách projedou pamětihodnosti a přírodní zajímavosti Plzně a jihu Plzeňska.
Nová trasa cykloprohlídky nazvaná Povodím Úhlavy měří do 50 kilometrů a trvá šest až osm hodin, řekla průvodkyně a autorka projektu Radka Žáková. „Nové trasy za hranice města si přáli všichni účastníci loňských cykloprohlídek. Cyklisté totiž dávají přednost klidným cestám s přírodními i historickými zajímavostmi,“ uvedla Žáková. I když trasa je delší než jízdy po Plzni, zvládají ji i průměrní cyklisté. „Není se čeho bát, vždy čekáme na posledního,“ slíbila průvodkyně.
Trasa vede jen minimálně po silnicích, většinou je po lesních a polních cestách. „Kromě zastávky u nebílovského zámku se budou moci účastníci pokochat výhledem až na Šumavu, pokud vyjde počasí. Přírodovědné zastávky zahrnují návštěvu přírodní rezervace Zlín, jejíž koncentrace zvláště chráněných a vzácných teplomilných druhů rostlin nemá na Plzeňsku obdoby,“ popsala Žáková. Cyklisté navštíví také přírodní památky Pod smutným koutem, ukázku tradičního českého hospodářství ve středisku Ametyst v Prusínech. Na trase jsou také méně známé zámky v Dolní Lukavici a Štěnovicích, bývalý klášter trinitářů. Poslední zastávka s výkladem je na místě, kde stával litický hrad.
Prohlídka stojí 30 korun, dítě platí deset a rodina 50 korun. Součástí jízdenky je cyklistická mapa Plzně, popis předpisového vybavení kola a pamětní list. Cykloprohlídky na čtyřech různých trasách se jezdí každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci od května do září. Veškeré informace o cykloprohlídkách lze získat v informačním centru.