Potkat cyklistu bez šatů může v někom vyvolat pobavení, v někom údiv, někdo může být pohoršený. Co si ale pomyslíte, když potkáte peloton stovky naháčů?
Kolem 300 nahatých cyklistů se vydalo do ulic Madridu pod hesly „Nahotou proti provozu!“ či „To je moje město!“. Ve většině evropských velkých měst je stále auto považováno za hlavní a nenahraditelný dopravní prostředek. Neustálé ústupky automobilovému provozu mají za následek špatnou kvalitu vzduchu, neosobní prostředí ve městech s obrovskými plochami země nikoho, a v některých případech i naprostý kolaps veškeré dopravy.
Čím dál tím víc lidí ve městech se zajímá o své okolí a odmítá přijímat automobily ve městech jako hlavní dopravní prostředek. Podobné akce se konaly i v aragonské Zaragoze, v Pamploně a v Barceloně. „Navrhujeme model města, kde občané investují do jeho prostředí a kde se dává přednost chodcům a efektivnějším a méně znečišťujícím dopravním prostředkům, jako jsou kola,“ uvádí se v prohlášení aragonské asociace.
Také v Londýně bylo k vidění kolem stovky nahých cyklistů. Trasa Londýnem měřila zhruba 10 kilometrů. Cyklisté projeli přes Piccadilly Circus, Big Ben, Covent Garden, Oxford Street a kolem amerického velvyslanectví. „Jako většina lidí se stydím ukazovat se na veřejnosti nahá, avšak ještě více se bojím ekologicky nešetrných paliv,“ řekla BBC dvaatřicetiletá Melissa Evansová z Londýna.
Podobným způsobem protestují proti automobilové kultuře lidé v 54 dalších městech světa. Počkáme si, zda tento originální způsob demonstrace dorazí v dohledné době i k nám do Česka.