Nedávno nám napsal jeden z návštěvníků serveru NaKole.cz. Povzdechl si, že rodiče dnes nemají zájem učit své děti jezdit na kole nebo posílat je do cyklistických oddílů. Při zadání slova „cyklotábor“ se přitom z vyhledávače vysype přes 4.500 odkazů. Jak je to tedy s cyklotábory pro děti?
Prázdniny se nám pomalinku blíží a vy jistě přemýšlíte, jaké dobrodružství podniknete. Velká část dětí školního věku stráví část svých prázdnin na táboře. Všichni víme, že na táborech se podnikají různé zajímavé hry, sportovní soutěže a výlety. Tradiční obrázek dětského tábora je louka nebo paseka uprostřed lesa, kde děti hrají přes den hry či chodí na výlety po okolí a večer si zpívají při kytaře u táboráku. Existují však i dnes novodobé specializované tábory, jako je cyklotábor.
Od běžného tábora se liší tím, že si chlapci a děvčata vezmou sebou jízdní kolo a podnikají výlety do přírody. Program tábora musí být předem dobře připravený a různorodý. Měl by dětem dávat prostor pro seberealizaci a rozvíjet v dětech dobré vlastnosti. Neměl by nikoho vyřazovat pro jeho schopnosti a znalosti a na druhou stranu nesmí ani nikoho protěžovat. Cyklotábor není jednostranně zaměřený, nejedná se pouze o výlety, ale i hry s kolem a sportovní soutěže (přejíždění překážek, dovednostní soutěže, technika jízdy ovládání kola) a mnoho jiného. Děti se zdokonalí v jízdě zručnosti, technice – jednoduché opravy kol (lepení duše) a v neposlední řadě si mezi sebou zazávodí. Formou soutěží a her se také seznámí s dopravními předpisy. Při společném provozování tohoto sportu máme vlastně dvojí užitek. Získáme nové kamarády a ještě něco uděláme pro své zdraví. Jízda na kole nám přináší zábavu a zlepšuje naši kondici i zdravotní stav. Chlapci a děvčata nejraději jezdí na horském kole. Věřte tomu, že cyklisté už nerostou uprostřed hrozivé záplavy automobilů velkých měst, kde kolo se stalo obětí modernizace dopravy. Jsou dětmi přírody, kde se mohou tomuto sportu plně věnovat. Při jízdě na kole umocníme svůj požitek prozkoumáváním tichých, neobjevených stezek, které nás odvedou od frekventovanějších cest a velkých přeplněných měst.
Osobně jsem se byl na jednom cyklotáboře podívat. Cyklotábor se konal v nádherné přírodě v blízkosti města. Děti si stany stavěli samy za pomocí instruktorů a moc je to bavilo. Na programu v jednotlivých dnech měli naplánované sportovní soutěže na kole, cyklovýlety a jiné sportovní aktivity. Soutěž měli rozdělenou na jednotlivé disciplíny, v kterých děti plnily úkoly (např. jízdu zručnosti, sprint, jednoduchou opravu kola aj.). Tábor nebyl zaměřený jen na kola, děti provozovaly také jiné sportovní aktivity – např. běžecký sprint, kde byla meta ve vzdálenosti 10 m a děti ji obíhaly a vracely se zpět. Dále přeskakovaly nízké překážky (dvě řady nízkých překážek postavených střídavě vedle sebe, které přebíhaly každou nohou samostatně). Výše uvedené dokládá, že pro děti bylo připraveno mnoho soutěží, u kterých se dobře bavily a sportovně vyžily. Děti byly rozděleny do několika skupinek. Úkolem těchto soutěží nebylo někoho zahanbit, ale naučit něco nového a nebo se v tom zdokonalit. Cílem tu byla radost z pohybu, dále se dbalo na hravost, uvolněnost, prožitek a v neposlední řadě také přiměřené ocenění. Instruktoři chtěli dětem vytvořit celoživotní vztah ke sportu – pohybu. O významu pohybových aktivit v běžném životě snad již dnes není potřeba nikoho přesvědčovat. Na táboře byly silnější i slabší jedinci, kteří jízdu na kole ovládali více či méně. Slabší jedince bylo nutno motivovat povzbudit je, protože psychika dítěte je velice důležitá. Dítě se musí těšit na další dny a tábor si užít naplno. Proto jsou důležité pochvaly a povzbuzení. Děti si při soutěžích užily mnoho legrace a mají motivaci se na tyto tábory zase vracet.
Nabídka táborů je neuvěřitelně široká. Jak se v tomto množství vůbec orientovat a jak vlastně vybrat ten správný tábor pro své dítě? Na zřeteli bychom měli mít především bezpečnost svých dětí. Nejlepší pochopitelně je poslat dítě na tábor, který vám doporučí známí na základě vlastních zkušeností – to jsou vždy nejlepší reference. Ne vždy se toto podaří a tak je nutné vybírat tábor velice obezřetně a řádně se na vše informovat. Na správném táboře by měla být zajištěna především hygiena, zdravotní pomoc, stravování a vedení kvalifikovanými instruktory. Pokud jsme dostatečně informováni, můžeme děti přihlásit. Na tábor neposíláme dítě ani za trest, ani přečkat část prázdnin. Správný tábor umožní dítěti rozvíjet jeho osobnost a kromě hezkých zážitků z programu by mu měl přinést také nové znalosti a zkušenosti. Na správném táboře se dítě naučí samostatnosti a je schopné řadu problémů řešit bez rodičů – tím získává, kromě samostatnosti, také tolik potřebnou sebedůvěru a chuť se o problémech bavit a vyjadřovat svoje názory. To všechno jsou vlastnosti, které využije ve škole nebo v běžném životě.
Co si o situaci s cyklistikou u dětí myslíte vy? Bylo vaše dítě někdy na cyklotáboře? Navštěvuje cyklistický oddíl? Napište nám svoje zkušenosti, tématu dětské cyklistiky se budeme věnovat i v budoucnu.
Proč je u dětí tak malý zájem o cyklistiku?
Kupujeme
dětské kolo