Elektrické koloběžky se za posledních pár let staly jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků napříč světem. Setkat se s nimi můžeme nejen ve městě, ale i na výletech v přírodě. Jak už tomu ale bývá, s rostoucí oblibou přišly na řadu i jejich regulace. Jak se k používání elektronických koloběžek staví česká legislativa?
Pro začátek si povíme něco málo o tom, co jsou to elektrické koloběžky. Ve zkratce se jedná o běžnou koloběžku, která je poháněna elektromotorem. Jde tak o další pokus, jak alespoň trochu ulehčit životnímu prostředí. Tento nový dopravní prostředek totiž nevypouští do ovzduší žádné emise.
Popularitu si vysloužil především díky své flexibilitě a rychlosti. Jeho uživatelé už nemusí trávit čas v dopravních zácpách nebo se mačkat v přeplněném MHD. Kromě toho mohou na místo určení dojet za pár minut a zároveň ušetřit nemalé peníze za benzín či parkovné.
Tohoto trendu si všimli i v některých městech, kde se běžně můžete setkat s takzvanými sdílenými elektrokoloběžkami. Ty jsou určeny pro všechny občany bez rozdílu, kteří se tímto způsobem mohou snadno pohybovat po městě. V souvislosti s tím se snižuje i počet aut na silnicích, což přispívá k rychlejšímu a plynulejšímu provozu.
Pokud jste se rozhodli, že sobě nebo někomu ze svých blízkých pořídíte elektrickou koloběžku, měli byste se nejprve seznámit se všemi předpisy. Stejně jako jiné dopravní prostředky je i tento součástí silniční dopravy, která se řídí zákonem o silničním provozu.
V něm stojí, že je koloběžka svojí podstatou považována za běžné jízdní kolo. To znamená, že se při jízdě na ní budete muset řídit stejnými pravidly jako cyklisté. Ve výsledku se tak s koloběžkou nesmíte pohybovat na chodníku, ale pouze na silnici či cyklostezce.
Na nich smíte jet maximální rychlostí 25 km/h. Při jejím překročení vám může být udělena pokuta. Během jízdy byste měli dbát i na svoji bezpečnost. Případným zraněním můžete předcházet nošením ochranné přilby nebo chráničů. Odborníci doporučují nezapomínat ani na reflexní prvky, díky kterým vás řidiči uvidí i v noci.
S rostoucími počty nehod způsobených nezodpovědnou jízdou na elektrických koloběžkách se rozhodla většina zemí včetně ČR začít jednat. Nově nesmí parametry tohoto dopravního prostředku překročit stanovené limity.
Konkrétně se jedná o maximální rychlost 25 km/h a maximální výkon 250 W (u dodatečně namontovaného motoru to je 1000 W). Pokud je jedna z těchto hodnot vyšší, je elektrická koloběžka automaticky považována za motocykl.
K jízdě na ní tedy potřebujete řidičský průkaz minimálně skupiny AM, registraci, platné STK a povinné ručení. Mimo to s ní budete moci vyrazit pouze na silnici, a to zásadně s ochranou přilbou. V opačném případě se pravděpodobně nevyhnete pokutě nebo dokonce ztrátě řidičského průkazu.
Na začátek je nutné říct, že něco jako povinné ručení na elektronickou koloběžku prozatím neexistuje. Místo něj budete muset sáhnout po běžném pojištění motocyklu. To si můžete sjednat u většiny tuzemských pojišťoven online nebo na pobočce.
Jeho sjednáním předejdete problémům při platbě za vzniklé škody, které napácháte případnou nehodou. Cena povinného ručení se odvíjí od velikosti a parametrů samotného dopravního prostředku. Zpravidla však počítejte s částkou okolo několika stovek korun ročně.
S jeho výběrem vám mohou pomoci specializované srovnávače, které dokážou v řádu několika minut porovnat všechny relevantní nabídky na trhu. Podle výsledků si pak můžete vybrat, které pojištění pro vás bude nejvýhodnější.