Severní výběžek Brd se jako vražený klín mezi Berounku a Vltavu táhne téměř od Příbrami až k hranicím Prahy. A právě do těchto končin nás zavede parádní výlet, kde nebude nouze o náročná stoupání, překrásné výhledy, kulturní památky a možná potkáte i Fabiána, ducha brdských lesů.
Pro začátek výletu jsme vybrali Radotín, kam se můžete dopravit vlakem v rámci pražského tarifu, a tudíž nemusíte připlácet za kolo nebo můžete zvolit cyklostezku podél Berounky. V Radotíně přejedeme lávku přes Berounku, kolem golfových hřišť zamíříme do Lipenců a stoupáme do brdských lesů. Tyčící se vysílač Cukrák je nám dobrým vodítkem. V Jílovišti máme první část stoupání za sebou a další nás čeká až od údolí Všenorského potoka.
Lávka přes Berounku v Radotíně
Držíme se červené trasy Mníšecko, tj. žlutých pásových značek (pro pěší jsou bílé) s červeným pruhem uprostřed. A aby z toho značení byl ještě větší guláš, nad Černolicemi se ke stejné trase přidá ještě modrá trasa a cyklotrasa č.8129. Ale to už jsme hřebeni Hřebenů. Všechny tři cyklotrasy jsou tu vedeny po stejné cestě až k poutnímu místu Skalka, kde stojí za to si udělat odpočinkovou zastávku. Barokní areál na Skalce zahrnuje křížovou cestu, poustevnu, klášter a kostel sv. Máří Magdalény, odkud je nádherný výhled na Mníšek a jeho okolí. K dispozici je i ohniště, kde si můžete opéct buřtíka :).
Poutní místo Skalka nad Mníškem pod Brdy
Na rozcestí Červený kříž opustíme cykloturistické značení a pokračujeme po hřebeni rovně k rozcestníku Na Soudném a po červené k památnému Třebízského dubu. Pokud jste příznivci geocachingu, můžete tu ulovit další kešku. Odsud spadneme po asfaltce o pár desítek výškových metrů níž, projedeme kolem památníku Václava IV. a hájovny Knížecí Studánky dokud nás nezastaví závora před vjezdem na státní silnici č.114. Tu pouze přejedeme na druhou stranu a po lesní šotolinové cestě pokračujeme až k finálnímu stoupáku k rozhledně na Studeném vrchu.
Na střeše rozhledny na Studeném vrchu
Původní kamenná měřická věž je jako rozhledna zpřístupněná o víkendech a svátcích od dubna do října. Ze střechy rozhledny se nám otevře nádherný výhled na Dobříšsko a Hostomicko a my můžeme přemýšlet o zpáteční cestě, která už povede víceméně z kopce nebo po rovině.
Po terénním sjezdu k rozcestí Pod Studeným vrchem odbočíme vlevo a po naučné stezce Dobří(š) v poznání došlapeme k rozcestí u vrcholu Stožec. Odsud nás to svádí pokračovat po hřebenovce rovně, ale dojeli bychom k bývalému vojenskému areálu „Klondajk", který je stále oplocený a veřejnosti nepřístupný. Odbočíme proto vlevo a „Klondajk podjedeme z této strany. Terénnější variantu nabízí cyklotrasa č.8129, která se s naší trasou opět spojí za vrcholem Jistevník.
Výhledy z Hřebenů do krajiny
Po cyklotrase 8129 pokračujeme až ke křižovatce značených tras pod vrchem Vrážky, kde odbočíme po zelené turistické značce k bývalé hájovně Rochota a z lesa vyjedeme v Halounech. Z Haloun nás zelená značka KČT povede příjemně z kopce až k vlakovému nádraží v Řevnicích, kde náš výlet končí a pokračovat můžete buď vlakem nebo po cyklostezce podél Berounky.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
I když je trasa sjízdná na krosovém kole, nejlépe si ji vychutnáte na horákovi. Také vás čekají poměrně náročná stoupání a s celkovou délkou přes 60 km je tento výlet vhodný spíš pro trénované jezdce.
Trasa po hřebenovce nabízí několik pěkných dalekých výhledů do krajiny. Chcete-li se pokochat i finálním pohledem z vrcholu rozhledny na Studeném vrchu, zvolte termín výletu o víkendu nebo svátcích od dubna do října, kdy je rozhledna zpřístupněna.
Předem počítejte, že cestou nepotkáte příliš „občerstvovacích stanic“, energii můžete doplnit na Skalce, Halounech nebo ve finále v Řevnicích.
Vyhlášen na podzim roku 2009 a svojí rozlohou 184 km² je největším přírodním parkem ve Středočeském kraji. Zabírá území severního výběžku Brd přibližně od pražské Zbraslavi na severovýchodě až po údolí Litavky na jihozápadě. Jeho součástí jsou také přírodní rezervace Andělské schody, Hradec a Kuchyňka.
Poutní místo a barokní areál, který obsahuje křížovou cestu, kostel sv. Máří Magdalény, poustevnu a klášter.
Vrchol s nadmořskou výškou 660 m n.m., na kterém byla v roce 1940 postavena zděná, 17,5 m vysoká měřičská věž. V současnosti je věž jako rozhledna o víkendech a svátcích zpřístupněna turistům.
Bývalá vojenská raketová základna vybudovaná v 80. letech minulého století na brdských Hřebenech mezi vrcholy Jistevník a Vrážky. Základna byla zrušena na podzim roku 2001.
Partnerem rubriky „Tipy na výlety“ je AUTHOR – česká značka pro horská, silniční a krosová kola s tradicí od roku 1993.