Podzimní a zimní měsíce se vyznačují často zataženou oblohou, mlhami a celkově špatnou viditelností. I ohleduplný a nespěchající řidič se tak může dostat do situace, kdy špatně viditelnou postavu na ulici spatří až příliš pozdě a tragédii již nemůže zabránit.
Většině těchto kolizních situací mohou chodci a cyklisté, jako nejzranitelnější účastníci silničního provozu, předejít třeba jen vhodnějším oblečením.
Bílé či světlé oblečení chodců totiž samo o sobě nezvyšuje jejich viditelnost v noci na větší vzdálenost. Aktivním prvkem zvyšujícím bezpečnost za snížené viditelnosti jsou retroreflexní materiály fungující na principu zpětného odrazu (tzv. retroreflexe), což je fyzikální vlastnost zajišťující, že světelné paprsky dopadající na povrch retroreflexního materiálu jsou odráženy zpět ke zdroji tohoto světla.
Retroreflexní materiály jsou materiály, které jsou schopny odrážet dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů. Mají proto perspektivně velké uplatnění při zajištění bezpečnosti chodců a cyklistů v silničním provozu. Chodec je účastníkem dopravní nehody za snížené viditelnosti v 70 % případů a cyklista v 35 % případů.
Trh nabízí široký sortiment našívacích pásků pro výstražné oděvy, sportovní a pracovní oblečení, bundy, kalhoty, mikiny, trička, batohy, tašky, čepice, rukavice, výstražné pásky na rukávy, cyklistické a běžecké vesty, obuv apod. Dále je možné využívat zažehlovací folie, samolepící folie určené k aplikaci na pevné podklady (přilby, jízdní kola, hole), výrobky s vetkaným reflexním proužkem (vodítka a obojky pro psy, zdobící prvky batohů a brašen, lampasy pro sportovní oblečení) atd.
Reakcí na uvedený problém bylo také od konce roku 2003 organizování velmi zajímavého a přínosného projektu s názvem „Více bezpečí pro děti při pohybu na ulici“.
Cílem tohoto projektu je vybavit mateřské školy dětskými reflexními vestami. Jasně zářivé vesty se navlékají malým dětem na jejich oblečení. Podle zkušeností řady států západní Evropy, kde je užívání takovýchto reflexních vest zcela běžné, stačí, když pouze některé z děcek na začátku a na konci celé skupiny má přes své oblečení navlečenou jasně viditelnou vestičku a každý řidič již z dálky vidí, že se blíží ke skupince dětí z mateřské školy na procházce a může tak včas reagovat a přizpůsobit rychlost jízdy. Na počátku projektu se rozdělilo 100 dětských vestiček do 17 mateřských škol zejména v rámci Severočeského kraje. Akce byla sponzorována jednou akciovou společností. Protože zájem o vestičky byl značný, bylo dalším cílem získat více sponzorů, které by se do tohoto projektu zapojily a postupně tak byla většina mateřských škol v celé republice vybavena bezpečnostními reflexními vestami.
Popisovaný celostátní projekt, který je hodnocen v oblasti prevence nehodovosti a ochrany zdraví a životů malých dětí jako velmi přínosný, má plnou podporu Ministerstva dopravy – oddělení BESIP, odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra, Policie ČR i dalších institucí Vznikl a úspěšně byl realizován nejprve v Liberci.
K počátku září letošního roku již bylo rozdáno téměř
1300 vestiček do 135 mateřských škol ve 42 městech a obcích. Do
projektu se zapojilo již 15 sponzorů, kteří nechali na své náklady
vestičky pro děti vyrobit.
Vestičky jsou vyráběny z jasně zářivé žlutozelené síťoviny, mají
dva reflexní pruhy a z jedné strany reflexní nápis DĚTI. Vyrábějí se
v jedné standardní velikosti.
Mimo oblečení a dalších bezpečnostních doplňků patří k základní výbavě každého jízdního kola zejména: