Pojmy jako Vysočina, nebo Českomoravská vysočina se mohou zdát pro netrénované cyklisty hrozivé. Jenže menší i větší kopečky najdete jednoduše všude, křížem krážem naší vlastí, takže o co jde. Následující výlet vám ukáže kopcovitý kraj v poněkud příznivějším světle. Na stoupání samozřejmě také dojde, odměnou za ně ale budou příjemné sjezdy.
Jako začátek tohoto výletu doporučujeme zvolit město Přibyslav, přesněji jeho nádraží, kde začíná jedna z nejluxusnějších cyklostezek v naší republice. Ovšem, všeho dobrého tak akorát, takže první vaše kilometry povedou jinudy, přes Opečenku, Bukovou a následně dolů do Nížkova. Následuje poslední otravné stoupání, ale to je následně odměněno návštěvou rozhledny Rosička. Další cesta vede po žluté značce na modrou, na kterou se napojíte v Matějově. Slibná cesta skončí u Matějovského rybníku, nicméně tento zarostlý úsek lze objet po přilehlých silničkách, po kterých se vrátíte na modrou značku. Po ní se již bez problémů dojedete do Žďáru nad Sázavou. Jak si užít toto město, je jen na vás. Zajímavostí nabízí víc než dost na samostatný jednodenní výlet.
Opusťme však toto pozoruhodné město, a to po rovněž zajímavé cestě. Nejprve sledujte červenou značku, která vás dovede k Hamroňovi, následně jeďte stále rovně do Hamrů nad Sázavou, kde se napojíte na cyklostezku číslo 19. Tato trasa následně kopíruje zaniklou železniční trať, pojedete tedy takřka po rovině a z města Sázava do Přibyslavi přímo a po asfaltu, kde se o svůj prostor budete muset podělit s in-line bruslaři.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
I tento výlet lze rozdělit na několik částí. Z Přibyslavi na Rosičku budete stoupat, ale pak se již a jen pouze povezete. Cesta po zaniklé železnici pak vede takřka po rovině. Celý popsaný okruh je dlouhý okolo 50 km.
Pokud dáváte přednost pohodě, projeďte se jen po drážní cyklostezce mezi Přibyslaví a Hamry nad Sázavou. Případně se zajeďte podívat na bývalý vodní mlýn Šlakhamr a na Rozštípenou skálu.
Největší zajímavostí tohoto města, které je věrohodně připomínáno od poloviny 13. století, je, že v poblíž zemřel Jan Žižka z Trocnova. Nejstarším objektem města i dominantou města je gotická městská věž z roku 1497.
Zde naleznete mnoho zajímavých výletních cílů, proto budeme jen jmenovat: Santini, UNESCO, Zelená Hora, zámek, Dolní hřbitov atd. To vše spojuje vrcholné baroko pod taktovkou Santiniho Aichla.
V okolí Žďáru nad Sázavou naleznete několik betonových soch, které se svým obsahem velmi liší. Asi nejoblíbenější je Hamroň, vymyšlená pohádková postava, ale jsou zde i další, třeba v močálu se topící mamut nedaleko Šlakhamru.
Partnerem seriálu „Tipy na výlety pro ženy“ je Author Sport Lady – kola pro ženy se smyslem pro detail.