Jednu z našich nejkrásnějších krajinných lokalit, kterou navíc chrání UNESCO, nevytvořila z větší části kupodivu příroda, ale ruce lidí, pracujících (přesněji robotujících) pro šlechtický rod Lichtenštejnů. Jedná se o Lednicko-valtický areál na Jižní Moravě. Procházet se tudy je radost, ale vzhledem k rozsáhlosti území a k množství kvalitních cest, je ještě větší radostí jezdit zde na kole. Přijměte proto pozvánku na pohodový výlet, při kterém si můžete v duchu připadat jako šlechtična či princezna.
Nabídka tras, křižujících oblast mezi městy Valtice, Lednice a Břeclav je více než bohatá. Kromě hlavních silnic, spojujících uvedená města, je zde síť značených turistických cest, které jsou v naprosté většině vhodné i pro jízdu na kole. Samozřejmostí je i dostatek značených cyklotras (CT), například Knížecí, Valtická, Břeclavská, případně označených číselně. To vše doplňují naučné stezky (NS) Lednické rybníky a Lužní les.
Svůj výlet můžete začít například v Lednici, kde je přímo v centru rozsáhlé parkoviště. Na prohlídku zámku a okolního parku, Minaretu a dalších zajímavostí si vyčleňte dostatečný čas. Ještě jedno upozornění, po parku v okolí zámku je zakázána jízda na kole.
Z Lednice vyjeďte po červené značce, společně s CT Knížecí a 5045, které vás dovedou k hrázi mezi Mlýnským a Prostředním rybníkem (po které netypicky jezdí vlak a uprostřed je zastávka), kde je informační tabule NS Lednické rybníky. Pokud zde odbočíte vpravo, po necelých 4 km dojedete k Hraničnímu zámku, kde si můžete dopřát první malé občerstvení. Po modré značce pohodlně pokračujte přes Hlohovec do Valtic, tento úsek pojedete po klidné silnici. A jste u další atrakce, kterou je zámek ve Valticích. Další pokračování vede po červené a CT 5045. Cestou po rovině ve stínu lesů minete několik staveb, které si zde pro potěchu nechali vybudovat Lichtenštejnové. Minete Dianin chrám (Randez-vous), Chrám Tří Grácií a jste zpět u hráze mezi rybníky, kde jste před asi 22 km začínali.
Pokud se vám předchozí trasa líbila a máte ještě chuť pokračovat, můžete se před hrází napojit na žlutou značku a po břehu Mlýnského rybníku pokračovat k Apollonovu chrámu, za kterým je kemp U Apolla, a tím i další možnost k občerstvení. Pokračování výletu vám bude určovat CT Knížecí, která vás doprovodí do lužního lesa v blízkosti řeky Dyje. Právě tudy vede naučná stezka, která vás poučí především o okolní přírodě. Po asfaltové silničce pohodlně dojedete k další pozoruhodné stavbě, k Janovu hradu. Zpět do Lednice se projedete obloukem podél regulovaného koryta Dyje, kudy vedou CT 5066, Lednická a Velkopavlovická. Tato druhá část výletu měří do 15 km.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Jak již bylo naznačeno, Lednicko-valtickým areálem se dá projíždět křížem, krážem. Celý popsaný výlet, jehož tvar připomíná osmičku, je dlouhý necelých 40 km a vede takřka stále po rovině a po kvalitních cestách
Prodlužte si víkend, pořiďte si mapu Lednicko-valtického areálu a navštivte všechny popsané, ale i ostatní zajímavosti v této lokalitě. Projíždět se můžete na trekingovém (crossovém) nebo horském kole.
Území o rozloze necelých 300 km2 je od roku 1996 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se vlastně o rozsáhlý anglický park, kde se můžete setkat s řadou drobných staveb v romantickém stylu. Jedná se například o Lovecký, Rybniční a Hraniční zámeček, Obelisk, Janův hrad, Nový dvůr, kaple sv. Huberta, Belveder, zámecký skleník, Minaret atd.
Zajímavostí je, že Lednicko-valtický areál je považován za největší člověkem uměle vytvořené území v Evropě.
www.lednicko-valticky-areal.cz
Dominantou města je zámek a jeho park. Lichtenštejnové získali panství již v roce 1249 a následně jim patřilo dlouhých 700 let. Současný zámek stojí na místě původní tvrze, která byla mnohokrát přestavována, až postupně vzniklo honosné letní sídlo pro šlechtice, vlastně venkovská výletní vila. Nynější podobu získal zámek přestavbou v letech 1846 až 1858, kdy byl přeměněn ve stylu anglické (tzv. windsdorské) gotiky. Interiéry zámku si můžete prohlédnou ve dvou návštěvnických okruzích.
Velice unikátní a neobvyklá stavba se tyčí nad hladinou Zámeckého rybníku. Jedná se o naši nejstarší 60 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru minaretu. Zároveň jde o jediný minaret na území ČR a nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země. Stavba vznikla v letech 1797 až 1802 a stavělo se na popud Aloise I. z Lichtenštejna. O kvalitě stavby svědčí i to, že dodnes na ní můžete vystoupat a pokochat se dalekým rozhledem.
Zámeček byl vybudován v letech 1816 až 1819 na tehdejší hranici mezi Markrabstvím moravským a Dolním Rakouskem. Středem zámečku, jako symbol hranice, protéká potůček.
Zámek stojí na místě hradu, který byl údajně založen již ve 12. století a následně mnohokrát přestavován až do současné barokní podoby. Zámek si můžete prohlédnout díky Císařskému a Knížecímu okruhu, případně si zaplatit prohlídku s degustací vín.
Imitace hradní zříceniny, známá též pod jménem Janohrad, vznikla na počátku 19. století a sloužila jako lovecký zámeček. K výstavbě byly využity kameny z nedalekého velkomoravského hradiště Pohansko.
Partnerem seriálu „Tipy na výlety pro ženy“ je Author Sport Lady – kola pro ženy se smyslem pro detail.