Vaříme to co se dá uvařit na malém plynovém vařiči. Kaše Emco nebo jiné ovesné, pudingy. Taky vozíme mussli tyčinky, neberem tyčinky s čokoládou, hrozí rozehřání. Taky jsou dobrý pytlíkový polívky, za chladnýho počasí zachrání život. Taky sebou vozíme jedlý olej (asi 100 ml v plastu) . Téměř vždy najdeme houby. Koupíme vajíčka a cibuli... Ještě nikdy jsme ten olej nevezli zpátky. Vajíčka co nespotřebujeme hned tak uvaříme natvrdo. Když už jsme z těch kaší přeslazeni tak koupíme párky, ty taky vaříme (nerozděláváme v lese oheň). Jo a kromě piva pijeme ještě Ferneta, toho přelijem do petky od coly. Je to lehčí a Fernet má stejnou barvu jako cola, takže když si člověk večer v kempu přihne rovnou z láhve, nevypadá o tak hrozně ;-).
Jééé, JÍDLO ... tak to je moje oblíbené téma :-))
Díky, Miki :-)
Sem s receptama na cesty !! :-)
No ja ted premyslim, jak ti Indove, Nepalci a vsici tam kolem tech hor delaj Capati:-) Obcas si to dam i u nas a moc mi to chutna. Jako nahrazka za chleba to je dobry a levny. Je to snad jen mouka, drozdi, voda...Oplacas placku a hodis na rozehratej kamen (hold se musi udelat ohen). A podle meho by se do toho dalo zaplacat i vselijake prisady....syr, salam...A dost. Tohle je blbe tema:-) Zacinam mit hlad:-)
Ne, tohle je super téma :-))
Ty placky mě taky lákají, ale chce to ten oheň. Jestli jsi četl Kneblíky, tak ti s sebou neměli vařič vůbec, takže museli dělat oheň, když si něco chtěli uvařit. A ty placky dělali dost často. Máte s tím někdo zkušenosti dělat placky v přírodě?
Když jsem začala jezdit na čundry, v 16ti, dělávali jsme třeba i palačinky na víčku od ešusu nebo jednou na vodě v kotlíku třešňový knedlíky ... dneska už bych se na to vyprdla :-)) Jo a jednou jsme s kamarádkou dělaly v lese dokonce nějaký maso v alobalu - to byla mňamka !
Knebliky jsem necetl....ale uz se tu o nich psalo...kde je sezenuj???? :-)
Je to tahle kniha
http://www.cykloserver.cz/cykloserver/CsKnNfo...
Ale jestli se dá ještě sehnat, nevím. Já jí dostala před 5 lety.
V knihovne. Alespon v te Budejcke jsou.
My většinou vaříme jenom večer. Ráno si dáme čaj a chleba s "něčím". Přes den si koupíme jogurty a mlíko někde v obchodě (je-li při cestě) a nebo si zajdeme na burek (na Balkáně) a nebo si uvaříme polívku (pokud je zima, nebo pokud třeba čekáme někde pod střechou, až přestane pršet).
Večerní vaření - to si užívám. Je to takový rituál, postavíme stan, naladíme rádio, v ešusu to bublá, píšu deníček. Jedině v Pobaltí to bylo trochu dramatické, díky komárům jsme si té večerní idylky před stanem moc neužili :-(
Dokonce jsem na našich stránkách založila sekci Kulinářské okénko.
Kromě tradičních pytlíkových polívek nakoupíme takový to kuře na paprice atd.... takový ty těstoviny s nějakou omáčkou ....
V podstatě se ty jídla opakují na každý cestě stejný: těstoviny, čočka s cibulí, rýže se sojovým masem, bramborová kaše, párky .... asi tak jako Marco - co jde uvařit na vařiči VAR 2.
Kdysi jsem kupovala takový omáčky v pytlíku (koprovka...), ale příprava byla moc pracná, protože se muselo přidat sušený mléko a vařit těstoviny zvlášť - tak to se moc neosvědčilo - lepší je koupit rovnou těstoviny s omáčkou v 1 pytlíku.
Když jsem vedla skautíky, oblíbené jídlo bylo polévka s těstovinami. Do libovolné pytlíkové polévky (vskutku jakékoliv, od vývaru, po gulášovou, rybí ......) až se začne vařit vhodit pytlík těstovin a vaří se. Těstoviny mají pak chuť té polévky.
Když zakoupíš instantní nudle (4 porce 10kč nebo instantní rýži a k tomu Chef-koch omáčky vařit nemusíš jen zaléváš vařicí vodou (omáčku tedy 1 min.)
Presne tak, pytlikove polivky a do toho testoviny. Jednoduche, rychle, levne, a neda se na tom nic zkazit. Polivky kupuju vzdycky ty poctive velke 100-135g, nebo i rodinna baleni cca 240g. Na 1litr vody pul pytliku polivky (tretinu u tech velkych), do toho tak 1/5-1/2 pulkilovych testovin – podle toho jestli delam polivku s testovinami nebo testoviny s polivkovou omackou, do toho nejaky ten parek (kdyz je), a hlad neni az do rana - taky varivam jen vecer. Ty cinske instantni imitace mit ale nemusim. Sice na ne staci tepla voda, ale clovek aby jich rozdelal 5 aby se z toho najedl. Navic uvarene nudle v nich zbytecne zabiraji moc mista. Pytlikove polivky jsou sice z kramu take plne zataveneho vzduchu, ale ten ja z nich pred cestou vzdycky vypoustim - staci mala dirka spendlikem, vzduch vytlacit ven, dirku prelepit izolepou, a hned zabiraji o tretinu min mista. Testoviny ale take delavam nasladko, treba s grankem. Stejne tak pytlikovou ryzi. Tu je ale na rozdil od testovin potreba nejakou dobu varit, takze pro toho kdo kuchti na plynu budou asi uspornejsi ty testoviny. Ja ale varim v kamnech na drivi, takze nejaka nadmerna spotreba paliva me trapit nemusi.
Hej hej hej heeeej...ty mas drivkac? Neco jako je tohle? http://www.spacaky.cz/varic.htm
Jeden cas mi to prislo jako bezva vec, ale casem mi to lide rozmluvili, ze je to hracicka na vikend. Ale stejne mi to porad prijde fajn
A to já ty čínský polívky zase jo ! Do litru vařicí vody polívku a 1/3 pytlíku ovesných vloček - než to ochladne na konzumovatelnou teplotu, vločky vodu vsáknou a změknou (a ochutí se). Též vařím na dřívkáči - ve smaltovaném kastrolku - očazení se dá snadno smýt, takže nemaže ...
A mas kupovanej nebo delanej po domacku? Stale me ten napad drzi. VAR2 asi nikdy doma nenecham, ale premyslim ze bych s sebou vozil i drivkac. Bohuzel mame velkou spotrebu vody. Jsme dva a kazdej po ranu vypije snad 0.5l caje...a vecer to same. Takze na to vzdy padne hodne plynu a to mi prijde zbytecne. Tak hledam nejake reseni. Bud rozdelam ohen, nebo to budu resit nejakym drivkacem...
Samo-domo, vypadá jako původní Condor (zřejmě jsme oba měli tentýž nápad ve stejné době. Var jsem koupil synovi, pro mě jsou lepší ta ,,kamna"
www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/default.asp?id_serialu=26
P.S. PO SVÝCH (rubrika vpravo), Vaření - vařič podle Karla, vařič podle vrabiho ...
Zadny Condor!!! Ani nic podobneho k cemu potrebujes baterie a ventilator. Kdyz rikam kamna, myslim tim kamna - sice malinka a skladaci, ale zato opravdova. Neco malo jsem o nich sepsal na
http://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
Jee...to jsou tvoje. Vcera jsem na ne koukal a uz schanim starej hrnec:-) A v hlave par napadu (kdyz uz se zivim jako konstrukter:-) )
Pro nápad jukni sem:
http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek...
Třeba se to jako inspirace bude hodit.
Tohle jsem nasel z hladu:
Recept: ČÁPÁTÍ - INDICKÉ PLACKY
Suroviny pro přípravu jídla:
50 dkg hrubé mouky, olej,voda a sůl
Postup přípravy jídla: ČÁPÁTÍ - INDICKÉ PLACKY
ČÁPÁTÍ - INDICKÉ PLACKY -z 50 dkg hrubé mouky,1 lžíce oleje,vody a soli vypracujeme tuhé těsto.Vyválíme tenké placky a pečeme(na pánvi nebo v troubě)po obou stranách.Hotové můžeme natřít margarínem nebo tence potřít kvalitním olejem.
Recept na pokrm: ČÁPÁTÍ - INDICKÉ PLACKY pro Vás připavil(a): Denisa
Nezname Denise dekujeme:-)
Capaty,je indicky chleb,ktery se dela jen z mouky a vody,muze byt trocha soli.
Co pak si das na placky ,ktere po odpocinuti tohoto testa vytvaris a peces i treba jen na horkem kameni,je na tobe.
Pokud mas na olej ,tak tyto placky smazis v oleji a oni se jak na kameni tak na oleji krasne nafukuji.Pak se ale jmenuji Pury.
Ziji v indicke rodine pres rok , tak mam zkusenosti s jejich vyzivnym a lehce stravitelnym jidlem.
Jeje..diky za objasneni. Tak to bys nas mohla zasobit receptama:-) Indicka kuchyne je moc dobra...a prijde mi i jednoducha...
To je sice pravda ze je velice jednoducha,ale jejich recepty jsou vzdy ryze jako priloha s kterou se micha sos ktery se sklada ze zeleniny a hodne paliveho koreni.Je to jakasi smes vseho a prave temi plackami pak vytiraji talire,protoze ji rukama ,ne priborem.
Jinak maji hodne receptu z hodne druhu lustenin ,ktere se ani v Cechach nepouzivaji,nebo velice malo.Hodne druhu cocky a mouka z ni,hodne druhu mouky z ryze.Vse se jen vari ci pripravuje v pare a pak micha s korenenym sosem.
Sos se vetsinou vari : male mnozstvi oleje,na to vse koreni : kari list,smes koreni - bobkovy list,hrebicek,pepr,sul,zazvor se rozmixuje,
sarlotka,cerstvy zazvor,cesnek.Do toho se davaji rajcata ci brambor,tim se to zahustuje.Vse se pak mixuje a micha na taliri s ryzi.
Jejich jidlo neni pro kempovani,jen ty placky ,ktere jsou vlastne jejich chlebem.
Praktický tip :
Nejjednodušší je bramborová kaše, zalévaná jen vodou.
Doma osmažené vločky s kusy ovoce apod. zbavují starosti o to mít chleba k snídani.
Nepříliš praktický tip:
Ostrov Milos je sopečný a není moc na kolo. Tak jsem ho objížděl na gumáku. Dá se tam nádherně vařit ve vyhrabané díře v písku. Dokonce jsem kvůli tomu nakoupil brambory, kuřecí řízky a alobal. Zahrabal jsem to na 20 min. Ke kuřeti přidal broskev a bylo to něco. Jen je třeba dobře ozbnačit místo, aby člověk věděl, kde vyhrabat večeři.
Já vařim jen večer a to ještě jen když mám náladu, ale jsou to většinou těstoviny se všim možným, dobré jsou třeba s grankem, rybičkama, tvarohem, sýrem nebo taky se sýrovýma omáčkama Apetito. Ty vydržej v brašně nezkažené i několik dní. Nebo třeba instantní kaši s mlékem od Vitany (ta je dobrá) s osmaženou cibulkou. Teď jsem objevila instantní thajskou rýži do které se jen nalije asi 2dcl vroucí vody a za 7 min je hotovo. A maj tři příchutě. Stojí sice kolem 36Kč, ale je opravdu dobrá.
ulov slavíka, přidej krávu, naděláš si slavičí paštiky na rok
... teda, voni sou hlava, ...
vše co je poživatelné