Poradí mi někdo jakou mapu si koupit pro bajkování po Čechách ,Slovensku i popř. Evropa --zkušenost Díky Renda Praha
Ahoj, já jel ze Vsetína přes střed Slovenska na Ukrajinskou hranici, pak severem Slovenska zpět na Moravu a v Tatrách jsem přibral kousek Polska (co mi dovolila právě mapa Slovenska - výběžek Polska na Slovensko) a to vše s autoatlasem slovenska 1:200000. Ze začátku jsem měl trošku obavy, ale pak jsem zjistil, že se to dá. Myslím si, že když člověk má sice plán cesty, ale stejně ví, že ten plán bude cestou neustále upravovat, měnit apod. tak je použití takovýho autoatlasu to asi to nejlepší co znám.
Jenže tohle je tak pro ježdění po silnici (a ani ty silnice tam nejsou všechny), ne pro bajkování na které se ptá.
Autoatlas je pro bajkování naprosto nepoužitelný, když v něm není jediná cesta.
Nejlepší budou cyklomapy, komplet Česko pořídíš asi za 6 K, Slovensko asi za 4 K, a na zbytek Evropy by ti takových 50 K mohlo stačit :-)
Prohlížel jsem mnoho map a nejlépe mi vyhovují naše ShoCart a to jak přehledností tak snadnou čitelností, a měřítko 1:75000 je docela optimální.
Těmi 6 K a 4 K myslíš 6 a 4 tisíce Kč ? By mne zajímalo, který nadšenec by to dal :-)
Existují komplet atlasy, které stojí zlomky těchto cen...
http://www.shocart.cz/e-shop/select_det.php?id...
http://www.shocart.cz/e-shop/select_det.php?id...
Obojí od Shocartu.
A aby mne tu hned někdo nezpražil, že nabízím pitomosti, tak hned zkraje radši píši, že ten Turistický atlas tu pár lidí i kritizovalo... Už si nepamatuji proč, ale nějaké takové názory tu byly. Tak bych před unáhlenou koupí nejdřív doporučoval pořádné prostudování někde v reálu...
Ja ma oboje, aj turisticky atlas Cesko aj turisticky atlas slovensko 1:50 000 od shocartu . Slovensko ma napriklad vyuhodu v tom, ze to je jedina mapa , kde su znacene turisticke znacky rpe pesich aj cyklisticek nacenie (aj ked to je na slovensku v terene dost biedne.). Mapy maju zopar nevyhod,a le niektore su uz v novom vydani odstarnene (napriklad v Ceskom atlase chybal kusok ceska, pri sutoku Dyja a Moravy). V ceskom atlase neboli vyznacene elektricke vedenia, uz su. Co je stale problem su presahy stran . V Ceskom atlase nie su ani milimeter. Ja to riesim tak, ze si do mapnika dam dva listy vedla seba. V elektornickej forme atlasu sa uz da vytlacit A4 vyrez mapy z hociakeho meista, takze aj tie nejstvujuce presahy sa daju eliminovat (ale stoji to cenu za farebnu talc strany). Inak som s mapami spokojny, aj aktualizacia je celkom fajn, daju sa dokupit len jednotlive listy(ak sa ti znicia). Inak si myslim, ze kazdy uz ma opozeranu tu svoju mapu a v nej sa najlepsie orientuje, ina mapa mu pripada taka neprehladna.
Já používám mapy.cz a barevnou tiskárnu. Vytisknu si 1-2 stránky oblasti co zrovna potřebuju a nemám problém do ní dělat poznámky, nebo použít jako papír k jinému účelu;-)
Dík za radu mám stejný pocit ale chci vyzkoušet vytisknout mapu tady ze stránky cyklomapa . Nevím jak to dopadne ale dám vědět R.
Cyklotlas Česko od Shocartu (v současnosti 1:75 000),vykroutit spirálu z vazby a používat jako jednotlivé listy. Není problém s rozměry a případná aktualizace vzhledem k ceně tolik nebolí.
Hodně záleží co přesně jezdíš a jak moc podrobnou mapu potřebuješ.
Já nedám dopustit na mapy, které jsou z podkladů 1:10000, třeba Topo Czech 2 Pro od Garminu.
Zmíněné mapy na seznamu jsou velmi slušné a nemusí se nic kupovat.
Jestli myslíš opravdu na bikování tak:
1. V Čechách 50ky od KČT, jsou dostatečně podrobné. pro bikování je v ČR většinou ok značení KČT zachycené v těhle mapách. Dá se podle nich uspokojivě jezdit i mimo značené cesty.
2. Na Slovesku jsou obdobné 50ky , ale pozor hory jsou tam přece jen už vyšší a méně sjízdné.
3. V Evropě KOMPAS, taky většinou 50ky, jsou na nich vyznačeny i "cyklotrasy", ale opatrně někdy jsou trasy vyznačené pro kola dost náročné. Po značce v Alpách jedu jen tehdy, když mám itinerář, svědčící o její průjezdnosti nebo alespoň průchodnosti. Legrace většinou končí tam, kde je trasa označená "nur fur geubte" o))
Na bikování u Gardy vydal KOPAS i 25ky.
4. Zejména v západních Alpách není vše pokryto Kompasem, takže tam je třeba hledat. K doporučení jsou francouzské IGN 25ky, taky 100ky, ale ty spíš v nouzi
Pokud jsem chodil po horách, tak Kompass má suverénně nejhorší malůvky ledovců, skal a cest. Ale je možné, že údolí má lepší.
Chápu, že né každej si na tři dny ježdění koupí mapu LDS za 30CHF nebo kolik dnes stojí:-/
Ono v Alpách záleží hodně na tom podle jakého itineráře jedeš. Mám takových itinerářů tři knížky a odkazují vždy na KOMPAS, pokud pro tu trasu existuje. Takže když vezmeš jinou mapu tak ten itinerář nemusí úplně v detailech sedět.
Jediný, kde jsem měl s Kompasem problémy byla Tenerife, realita byla úplně jinde než mapa, asi to zapomněli předělat o)).
Dražší mapy kupuji jen tam, kde Kompas není a rozhodně neváhám s výdaji na ně, vyplatí se to.
Já mám doma opravdu spoustu map, hlavně česka, takže ti napíšu jak tyhle vidim já:
1) Shocart - mapy maj pěkné, barevné, informačně obsáhlé. Jejich nejnovější 1:60 000 jsou asi nejlepší, mají vysokou čitelnost a jejich největší výhodu vidím v tom, že zabírají velkou oblast, a přitom ta mapa je dobře složená a proto ji nikdy nemusíš celou rozbalovat. Nevýhodou jsou často špatně značené polní cesty a nepřesné informace
2) KČT - cykloturistická řada je asi mrtvá, byla pitomá, že tam neměli vůbec turistický značky, ale není špatná. U těch padesátek je velkou výhodou jejich přesnost, hlavně cesty a terén, někdy mají nedostatečné informace a špatně nebo vůbec cyklotrasy. A hlavně je musíš pořád rozbalovat
3) žaket - dneska dělají mapy na Tyvaku, ten papír je nezničitelný. Graficky mají mapy pěkné a přehledné, ale ty informace nic moc, ještě nemají celou republiku.
4) ostatní značky většinou nestojí za řeč a nebo mají data od těch tří nahoře (hlavně shocartu)
Já sem si koupil několik map slánska, abych mohl porovnávat, mě nejvíc vyhovuje Shocart, krásně se skládají a jsou pěkně přehledné, pokud chceš podrobnej terén bez informací, tak KČT jsou jasná volba. žaket je tak nějak za nima, ale ten Tyvak je fakt dobrej, pokud jsi extrémní biker, ber ten, ten tě asi přežije :-D
Len mala poznamka k neznicitelnosti map. Mapa sa sice neznici, ale dost rychlo zastara. vznikaju nove cesty, mosty, pribuda, alebo meni sa znacenie. Takze po troch styroch rokoch si aj tak musis kupit novu mapu, lebo ta stara je uz neaktualna. Na druhej strane je zaujimave prezerat si stare mapy a zistovat, co sa vsetko zmenilo.
Aktuálnost map od toho či onoho výrobce moc neřeším, zatím jsem nenašel takovou, ve které by nebyly chyby v polních a lesních cestách už 40 let stejné. Pravda, tam kde se staví velké komunikace či obchvaty obcí (třeba okolo Prahy, tam je aktuálnost asi potřebná)
Já vím, morálně zastarává hodně rychle. Tu odolnost sem myslel tak, že pokud chceš mapu zmenšit na víc kusů, tak jedině nůžkama :-D Jinak to prostě nepřetrhneš, což je problém hlavně KČT map, které se prodřou uprostřed. Nebo se ti mapy rozmočí, tyhle prostě nikdy :-) Mám to ozkoušeno, skoro mám tendenci udělat nějakou recenzi :-)
Já nejvíc používám mapy od firmy Verlag Dr. Andreas Barthel, série Schöne Heimat. Některé jsou bezva, třeba mapa cyklotrasy podél Sprévy je úplně špičkově vymyšlená a asi nezničitelná, zato mapa Sasko-České Švýcarsko po pár otevření rupla v překladech, naštěstí se trhliny nešíří.
Topo Czech 2 Pro se mi taky zatím nepodařilo ani přetrhnout, ani rozmočit, vypadá to, že je velmi odolná :-)
Ale cd na kterém je poškrábeš, GPS se vybije, rozbije, unaví... :-D
... tak ji na servru ai v klidu domova si ji můžeš zase stáhnout, je to prostě nezmar :-)
Některé chyby sice klidně těch 40 let pořád přetrvávají, ale na druhou stranu spousta věcí je opravená, spousta cest je nových od té doby a některé v novějších mapách jsou zaneseny ok.
Tedy ve výsledku některé novější mapy jsou na tom o několik tříd lépe, co se týká menších lesních cestiček. A i když tam je pořád spousta chyb a nesrovnalostí, tak je přeci jen lepší mít tam těch chyb mnohem méně.
Teď srovnávám např. starší mapy KČT x Topo Czech 2 Pro.
V Topo Czech je v určitém rozlišení uveden název naší obce Mikulášovice místo Vilémov, to ji u mě naprosto deklasuje. Je to jako kdyby místo Praha bylo napsáno Makotřasy. ;)
To není problém mapy ale přístroje jak při daném měřítku zobrazuje které vrstvy a jak se vypořádá s tím, aby se to vešlo na displej.
Ale jinak díra jako díra, to vyjde nastejno :-)
Mne na ní spíš štve to, že při větších měřítkách dost často nezobrazí velká města, zato nějaké zakopané díry vidět jsou... Nedávno jsem takto hledal Beroun a nenašel :-) Hlavně že tam byly vidět Zdice nebo co to bylo za vidlákov...
Menu, hledat, Beroun, máš ho :-)
To jo, to vím :-) Ale když máš odzoomováno, tak jen podle oka to prostě nenajdeš ;-)
Jasně, s tím hledáním přímo v mapě souhlas, taky občas takhle něco nenajdu, proto už většinou raději používám hledání v menu.
Tohle je ale prostě s malým displejem těžký, občas když hledám něco někde, kde to vůbec neznám, tak mám problém při hledání přímo v mapě i na 24" monitoru :-)
Spíš si myslím, že je problém v prioritách zobrazování. Podle mne by velká sídla měla být zobrazována skoro vždy, ty malé obce okolo si už člověk dohledá při bližším zoomu. Otázkou je jestli ty mapy vůbec umožňují sídlům přiřadit nějaký atribut, který by určoval jejich "velikost" a podle toho by to pak vypadalo na mapě...
To jste celí vy, pražáci :-)
Proč ? :-) Zrovna jsem nadával, že na mapě nebyl vůbec zobrazen, natož i jeho popiska, Beroun, zato nějaké vesničky okolo něj ano... To je podle mne špatně. Nebo to snad vidíš jinak ? ;-)
Taky řeším mapu - konkrétně Slovensko. Cykloatlas od Shocartu 50.000 je zbytečně těžký a drahý. Jinak jsem našel cyklo mapy od VKÚ Harmanec 100.000. ale ty nemají vrstevnice a pěší značení. Cena jedné asi 150Kč, na plánovanou akcí bych potřeboval asi 3, což není tak moc - sever po Spiš a k jihu Nízké Tatry. (Celé Slovensko pokrývá 9 map.) Máte někdo nějaký lepší typ?
Mrkni sem, třeba tam něco objevíš.
http://www.mapyapruvodce.cz/Index/SLOVENSKA...
Pak něco málo mají i tady
http://www.kiwick.cz/
Ja pouzivam tyuristicky atlas 1:50 000 od Shocartu. Asi nie je najlacnejsi, ale je urcite lepsi ako cyklo mapy z Harmanca (tie mam skoro vsetky, ale nepouzivam ich). Uz som to tu niekde pisal turisticky atlas od Shocartu je jediny atlas, kde su na jednej mape pesiacke ( pesiacke znacky su oznacene aj casovym udajom ) aj cyklo znacky. Je to sposobene tym, ze cykloznacky ma pod palcom slovensky cykloklub a pesiacke Klub Slovenskych turistov a tieto dve oranizacie sa nemaju velmi radi. A nikto iny sa nedohodol s oboma oragnizaciami naraz. Navyse cykloznacenie na Slovensku je daleko horsie ako v Cechach a tak je niekdy lepsie sa orientovat podla pesiackeho znacenia.(malokedy sa mi na Slovensku podarilo ist celu vypravu podla cykloznacenia, skor si myslim, ze nikdy) Atlas je tazky, lenze na vylet si mozes vybrat len tie strany, ktore ta zaujimaju.
Mapu pro ČR nekupuji - podle potřeby si vytisknu co chci na http://www.trekview.cz (tisk je tam daleko lépe vyřešen než třeba na mapy.cz nebo na cykloserver.cz/cykloatlas) - je tam vše včetně turistického značení, cyklostezek, vrstevnic,...
Ideální je nejdříve trasu naplánovat a tisknout mapu už s plánem cesty.
Tištěnou mapu koupím pouze tehdy, vyjde-li to levněji než když si to vytisknu sám (cena za 1 list)
Hele máš to ochočený? Mapa mi připadá stejná jako na mapy.cz. Na co je dobrý to přihlášení? A jak měříš vzdálenost?
Dík
Koukal jsem na to, celé je to postavené na programovém rozhraní od Mapy.cz - tzn legálně to využívá jejich mapy (stejně jako třeba Bikemap.net je postavený na rozhraní od Google). Mapy jsou samozřejmě stejné jako na Mapy.cz, ale tisk u vícelistých map je vyřešený podstatně lépe.
Podmínky používání jsou zřejmě úplně stejné jako u Mapy.cz - tedy jen pro vlastní potřebu. Co se týká přihlášení, myslím že je nutné jen pro vkládání vlastních tras do archivu. Přečti si nápovědu - všechno je tam docela srozumitelně popsanél.