Na internetu je spousta podivných rad a jaký zkušenosti mají nákoláci? Čím je mažete?
Nemažu, předcházím... používáním kvalitního koženýho sedla od Brooksů (kdysi jsem si myslel svý při oslintávání Periče s podle mě zbytečně velkým a těžkým koženým sedlem - majitel exreprezentant to komentoval "víš, kdo nechce mít hemroidy"... a měl pravdu). Pokud už jsou (a nebo se jezdí extra dlouhý štreky), pak se vplatí kupovat sedla s prořezem (u Brooksů "Imperial"). PS nedělám Brooksům reklamu, jen na nich jezdím, bohužel teprv asi 5 let, já hlupák :)
Nějak nechápu výhody koženého sedla (krom přehnané ceny za značku). Měl jsem možnost zkoušky na celodenním treku za horka a nějaký rozdíl mezi Brooksem a kvalitním sedlem nekoženým jsem nepoznal- krom tvrdosti. Výřez i tvar má na výběr víc značek- že nejsou z kůže nemá na hemeroidy vliv, spíš záleží víc na stravě(a na kole materiál eliminuje cyklovložka- holý zadek ve styku se sedlem přímo není). Za éry "totalitní" se ani jiná sedla jak kožená nadělala a žeby to mělo vliv na hemeroidy....Pak nechápu profíky, proč si ničí zdraví na jiných sedlech, když je Brooks tak výhodný...:-0
Přehnaná cena za značku se řeší nákupem nového sedla z druhé ruky (od troubů, co je cpou na odpruženou sedlovku), nebo ze zahraničních webshopů (akce, minor bugs - neviditelný otlaček, výstavní kus bez origo obalu) - nejdražší mě stálo 1500. Když nechápeš výhody, tvoje mínus, aspoň zbyde na mě. Jeden Amik to shrnul takhle: Kožená sedla Brooks mají jednu podstatnou nevýhodu. Když si je koupíte, začnete si nadávat, že jste to neudělali již dávno
Já radši sedím na pohodlném sedle, než na sloganu.
Já už taky - na B17 a jejích variantách.. netlačí mě ani nová, nemusím jezdit s cyklovložkou nebo v recyklovaných petkách, v kterých se zadek zapařuje, ale v normálních prodyšných kalhotách z přírodního materiálu (v teple... v zimě v zimních cyklogatích, ale bez vložky..), kůže tlumí i na silničce rázy do páteře.... a co teprve, pokud to má pera :) na rozdíl od odpružené sedlovky nelítáš nahoru a dolu, sedlo pruží jinak a líp se šlape.... Nejsem gramař, takže vyšší váha sedla mě nerozhodí. A kdyby, tak to půlkilo sádla můžu shodit na sobě :)
...eštěže nejsu Američan a mám "svoje" oblíbené sedlo, na které mi pasuje zadek. Normální kraťasy a kalhoty se mi po pár km-ech v rozkroku nakrčí a protože nemám plechový pozadí, tak s ním "dělaj divy", které omezují dojezd. Koža sedla musí být našponovaná a neprosezená- tímpádem tlumí víš co...Městské sedlo s pery koupíš za pár šupů- ale není to značka...:-( Asi tolik k vychvalovanému Brooksu- pokud ti vyhovuje, nic proti, ale doporučovat jej....Zatím jsem se na cestách setkal jen s jedním starším pánem v Rakousku, co je měl. Asi ty výhody nejsou až tak výhodné....;-)
...jo- a na favoritce jsem "kožaka" jezdil- ne to původní(jiné,tehdy za 95Kčs, což byla kopa peněz), tak vím o čem to je- a taky zadek nemažu, problémy nejsou ani při +40°C!
Nevíš o čem píšeš, favoriťácký edlo a B17 je úplně něco jinýho, stejně to jen vypadá (z dálky)... na tomhle si pohodlně sedím i 8 hodin v kuse...
Ale to přece jde na každém měkkém anatomickém sedle, kůže nekůže.
..jo, to je-hlavně cenou! Když máš sedlo "na svůj zadek", nezáleží na ceně a materiálu-já na svém(Specialized AVATAR CompGel) jezdím šestý rok, objel jsem Rumunsko i Balkán při 38-40°C ve stínu, min. 8hod/90-100km/den taky v pohodě.
Když kožený sedlo "našponuješ" na krev, tak ho .. zničíš. Cílem není sedlo prosezené nebo s vytahanou kůží, ale vysezené. U mizerných kůží (Favorit) nedosažitelné. Naopak i 100 letý Brooks, nebo ES-KA co mám funguje bez problémů.
Já jsem favoriťácké sedlo po namočení tvaroval. Docela to šlo. Jen se nesmělo znovu namočit. Pochybuji, že by to Brooks vyráběl z nějaké specielní krokodýlí kůže. Nejspíš je to ze stejné krávy, jako to dělal ten Favorit. Jen Brooks kolem toho dělá větší tanečky.
Sedlo kožený máčet? To ho rovnou můžeš natřít stříbřenkou a vlastně ani se s tím nemusíš obtěžovat, prostě ho hoď do popelnice ....
A jak jinak ho chceš tvarovat v domácích podmínkách? Nemám napařovačku a lis s kopytem. Moje metoda docela fungovala. A zkus toho svého Brookse nechat na dešti a uvidíš ten výsledek :D
Počkej, ono to sedlo za ty peníze vážně nesmí ani zmoknout? Jakože cyklista si musí ohlídat počasí a příjde-li slejvák, tak smůla? A zpotit se ten cyklista můžeš?
To mi začíná připomínat ty módní boty, co se rychle rozpadly, když se v nich chodilo a reklamovat to prý nešlo, protože k tomu ty boty nebyly určeny nebo co... :-D
Zmoknout samo může, v dešti normálně jezdím (nechávat to ale stát na dešti je blbost, vozim obyč igelitový pytlík, odstavím, prší, přetahnu.. ten pytlik přes sedlo), ale pak se musí nechat vyschnout a až PAK případně mazat a dopínat..... normálně stačí, když je namazané voskem s lanolínem (namažu každý zespodu tak 2* do roka).. potit se samozřejmě můžeš, když se vybere dobrá kůže tak tim pocenim a zahříváním ho vysedíš, když mizerná, tak prosedíš.. no a když ho budeš jako ignorant koupat a pak natahovat, tak rovnou házej peníze do kanálu. Já když to sedlo zajíždím, tak cca 2*, 3* ho musím utáhnout.. pak si to sedne a třeba 2 roky na šroub sáhnout nemusím. Vám pánové nabízet výborný sedlo, to je lepší házet perly sviním :)
Balit, sušit, mazat, zajíždět, šponovat, nepřešponovat... Kdo si hraje, nezlobí.
To ze sebe toho hlupáka a nechápavce jen děláš, nebo jim jseš? Měl si někdy ručně šité kožené boty, koženej kabát, nebo bundu? Já to mám.. a o sedlo se nestarám ani z 10% tak jako o ty boty a hábity.. např. to sušení spočívá v tom, že kolo stojí pod střechou...
Jen porovnávám s jinými sedly, nic víc ;-)
V tom případě ti prozradím, že se běžná pravidelná údržba kola protáhne tak asi o 2 minuty, který věnuješ koženýmu sedlu.
Vzhledem ke svému věku jsem v éře kůže vyrůstal i žil a mohu porovnávat. Dnešní kvalitní tur. boty jsou úplně jinde, bunda jakbysmet. Pokud nejde o polobotky nebo módní kabát, tak jde spíš o nostalgii než o užitné vlastnosti- kdo by se dnes tahal s těžkou kůží(ale nic proti jejím zastáncům)...;-)
No kožené společenské boty vypadají dlouho skvěle a dobře se nosí. Kožené sedlo, vypadá hodně retro a když ho dobře vytvaruješ a vysedíš, tak je pohodlné. Ale u toho sedla je ta užitná hodnota spíš daná libůstkou majitele, než skutečnou užitnou hodnotou toho sedla. Na trhu je nepřeberné množství dobrých a pohodlných a zcela bezúdržbových sedel. Stačí si jen dobře vybrat. No a kdo to neumí, ten si to pak musí na tom koženém vysedět a dotvořit. No a aby si svého výtvoru dostatečně vážil, tak je to podšprajcováno neuvěřitelnou cenou za luxusní zboží.
Co se vlastně rozčiluju kvůli vašim naklepaným zadelím? Moje nejsou.....
Nedej se a bojuj. Třeba někoho přesvědčíš, že jen kůže je to to nejlepší a hned si ho někdo poběží koupit :-))
Jo tůdle ... vyžere mi výhodnej kup a budu muset kupovat za draho.... Brookse si nekupujte, stojí za pendrek. Já se obětuju za vás.
V domácích podmínkách tvaruješ po namazání základní dávkou vosku (která je přiložená) vlastní zadelí při jízdě. Nenapařuješ, nepřikládáš kopyto, nelisuješ.. jestli tak jak píšeš výše zacházíš s koženým sedlem (i favem) sám jseš kopyto :)
Milý pane Michálku001, já chápu vaše nadšení pro kožené sedlo, ale ani to vás neopravńuje k osobním útokům na diskutující, kteří vás nijak nenapadají a jen vám oponují. Kultivovaná diskuse totiž nespočívá ve vzájemném urážení a napadání, když dojdou argumenty. To si to zřejmě pletete s politickým zápolením některých dnešních českých politických aktérů.
Sedla Brooks znám jen podle vzhledu a hlavně zcela nepřístojné ceny. To co píšu o tvarování koženého sedla se událo před 40 lety na mém prvním Favoritu. Tehdy skoro jiná sedla než kožená nebyla a ta umělá byla strašně tvrdá a nepříjemná. Kožené sedlo, když se napnulo a dotvarovalo, bylo docela pohodlné. V současné době je koupení koženého sedla jasně jen libůstkou majitele a ten ať si o něj pečuje jak chce. Nepovažujte se za spasitele světa přes kožená sedla. Jsou na světě i jiné a důležitější věci.
Tam nejde o krokodýla, ale odkud (z které části těla zvířete) se ta kůže vezme. Jiné vlastnosti má kůže za hřbety, jiné z břicha, boků, krku, kýty... Každá se vytahuje jinak. Pevná, ve všech směrech stejně nevytahatelná je na hřbetě.
PS: Navíc se dělají slepence (dřív to bývala taková stříbřitá kůže, se jí říkalo chromka), což je namletá kůže a nějak s lepidlem slisovaná, to se vytahuje jak hadr.
Je fajn, že jsi spokojený- já také se svým! Kde však vidíš napsáno "našponované na krev"? Nejsem blbec ani začátečník a kůže je kůže- nebo myslíš že Brooks si pěstuje spešl zvířata? Taky z info není jasný tvůj věk a tudíž jestli víš o čem je řeč z vl. zkušenosti. Jak jsem napsal- nikdo nikomu jeho značku nebere, nehaní, ale chápu urputnou obhajobu majitele předražených věcí, který platí převážnou sumu za značku a odmítá přiznat stejné/podobné vlastnosti u jiného zboží- ono není vždy pravidlo(hlavně v dnešní "trhové" době), že jedna značka určuje kvalitu.
A už tu někdo zmínil existenci lehokol? Teda netvrdím, že Azubí sedlo je úplně levné nebo dokonalé, ale tlak na ona místa bude zaručeně menší a v případě ventisitu bude i odvětrání nesrovnatelně lepší... ;-)
Přesně. A navíc při jízdě ani nedochází k přiškrcení žil a nervů v rozkroku. Tím pádem lehocyklisté neznají " Dřevo v rozkroku ". :-)
Taky proto jsou lehocyklisté obvykle v pohodě. Krevní oběh nenarušený, lymfa rozprouděná a hemeroidy spokojené (rozuměj nepodrážděné).
Zkusil jsem nyní i lehosedlo z azubí tříkolky na lowraceru a jediné čím jsem to na zimu vylepšil je kus karimatky, aby mi nefučelo na hřbet.
A když přibereš ještě spacák, nebude to mít chybu.
Zkus hrejivou konskou mast, ta prý zabírá
...má ostřejší zuby...;-)
Kdysi jsem je měl také, trápily mě několik let. Až jednou zase jsem šel Prčice, 72 kiláčků. Cestou mi praskly, dvakráte jsem i omdlel, ale od té doby nic. A to i na kole jezdím celkem dost.
Sedlo s drážkou je dobré pro pány kvůli prostatě, kde se tolik nemačká a tím se má méně možností poškodit. Na hemeroidy coby prevence vliv buď nulový, nebo minimální. Hemoroidy jsou vlastně křečové žíly, neslušně umístěné.
Tím neříkám, že dobré sedlo si nemá význam pořídit. Jen ten důvod je jinde.
Sedlo může mít vliv. Asi ne pro vznik, ale pro trápení při problémech. Když někdo podlehne dojmu, že jedině uzoučký kulatý závodní sedlo je pro jeho vejlety to nejlepší a nejvhodnější, že s ním bude nejrychlejší (nebo alespoň že bude fríkulín), tak holt trpí.
Na závodním uzoučkém tvrdém sedle se musí závodit. Potom se nad tím sedlem vlastně hodně nadnášíš, protože usilovně šlapeš hlavně směrem dolů i když šlapeš kruhově. Pak ti to sedlo nepřekáží. Na turistické výlety s pomalejší partou je třeba měkké sedlo, na kterém člověk vydrží celý den sedět.
..ono sedět na měkkém sedle při +30 a více stupních 8hod denně není žádný med- zadek je ve styku se sedlem větší plochou a při takové teplotě
asi moc nevětrá. Proto je sedlo lepší užší- podle sed. kostí(do 140mm), s otvorem a tužší gel...
Měkký sedla jsou pohodlný na kratší cesty bez cyklo kalhot, ale na delší cesty to nemusí být vždy výhoda.
Na léto něco jako Tioga Spyder nebo čínská napodobenina Vertu
"na kratší cesty bez cyklo kalhot"
Tak ano, k problému lze přistoupit různě... :-D
Teď je otázka, zda takhle hodně děravé sedlo nebude fungovat spíš jako struhadlo? Větrat to bude, ale menší plocha znamená větší tlak na tom zbývajícím povrchu...
Pokud tě trápí už delší dobu, tak pomůže jedině drobný chirurgický zákrok a máš klid.
.....absolutní souhlas- mazat jedině "pod nůž"!!!
Jak bylo řečeno výše, hemeroidy jsou křečové žíly na velmi nevhodném místě. Jejich vznik je dán i geneticky. Ale dá se mu předcházet vhodnou stravou (hodně zeleniny, lehká jídla) a správným pitným režimem (pozor na alkohol a kávu). Jako prevenci, ale i v případě akutního podráždění, je dobré užívat Detralex (na posílení žilní stěny) a aplikovat mastičku Faktu.
Aplikuji ledovou sprchu na postižené místo. Funguje to jako dobrá prevence, žíla se chladem smrští. Mazání pak není potřeba.
To je dobré proti zapaření, ne proti hemeroidům.
Skutečně to pomáhá proti hemeroidům.
Oni ti nevěří :-) A přitom máš pravdu. Horká voda hemeroidy povzbudí, chladná voda zklidní.
Přeju všem velké díky za dobré rady, šťastné vánoce a rok 2019 plný lásky.
Já zkoušel třeba dubovou kůru, ale moc mi to teda nepomohlo. https://defekace.info/otazky/onemocneni/hemoroidy/ ted jsem našel tenhle článek a přemýšlím, že tam vyhledám lékařskou pomoc, máte někdo zkušenosti? Díky :)
hele, stejná reklama na nakole i bike foru...
https://www.bike-forum.cz/forum/hemoroidy...
Jak na ně? No prostě se na ně vyser.
...ani denodenní "vysírací kůra" někdy nepomáhá.... ;-)
Na hemeroidy Dubová kůra gel, několikrát denně do odeznění příznaků.
Pokud dubová kůra nepomůže tak Faktu čípky dle příbalového letáku.
A pokud nepomohou ani Faktu čípky, obrátit se na lékaře, patrně bude nutné chirurgické řešení, ale tomu lze účinně předejít.