Za mě brašny. Jezdím týden až 14 dnů natěžko i po světě a brašny vždycky stačily. Alespoň nebereš cypoviny, které stejně nepoužiješ.
Ale je to individuální. Někdo zase nedá dopustit na přívěs.
Na druhou stranu, kolo míň trpí, když to těžké tájneš za sebou. A taky je v tom větší přehled, rychleji se rozbaluje i balí, ale asi pomaleji jede.
Jako když tě něldo furt drží za zadek.
Mi pořád straší v hlavě Extrawheel:
http://www.azub.cz/extrawheel-voyager-solo-bez...
ale zatím jsem se k jeho koupi neodhodlal, protože jsem váhavý střelec.
Takže praktickou zkušenost nemám.
Za obrovskou výhodu přívěsu považuji zmenšení poměrně extrémní zátěže zadního kola, větší objem i variabilitu úložných prostor.
Nevýhodou pak je vyšší hmotnost a větší problémy při přepravě kola vlakem, busem apod.
Nevím, jak je to v případě jízdy s vozíkem s ovladatelností kola.
Kdyby tady někdo Extrawheel měl, uvítal bych zkušenosti - pokud nedám brašny na přední kolo, ale jen na zadní nosič a na vozík, zlepší se tím ovladatelnost kola ve srovnání s jízdou s předními brašnami bez vozíku?
Extrawheel s dvěma brašnami Ortlieb mám dva roky a je bez chyb. Dřív jsem používal Cannondale, co odvozil postupně pět dětí, ale to je dvoukolák se všemi výhodami i nevýhodami, teď ho zrovna renovuji. Podle mě brašny na nosičích, byť sebevymakanější, dramaticky mění jízdní vlastnosti kola, průjezdnost terénem a kolo zatěžují, v mém případě jsem navíc většinou cestoval na kolech bez jakýchkoli navářek. Čtyři kila Extrawheelu, co se vezou v háku, jsou zanedbatelná. Ale necestuji vlakem, tam musí poradit jiní.
Průchodnost terénem – vážně myslíš že v terénu by byl vozík přínosem? S brašnami chňapnu kolo a snadno protlačím přenesu přelezu podlezu téměř cokoli, což si dost dobře s přívěsem nedovedu představit.
Dvoukolák Cannondale je odpojen za několik vteřin a jednokolový Extrawheel ještě rychleji. Přes plot tak často nelezu. Průchodností myslím v tomto případě třeba přes kořeny nebo blátem nahoru dolů – tam vozík stabilitu spíš podrží, než ubere, přes kořen zadní kolo bicyklu, chystající se proklouznout, postrčí a kolo nikde beznadějně nezapadne. V dvoukoláku je možné se beztrestně přehrabovat a nic nespadne, na noc pod něj schová boty apod. celá výprava. Sám bicykl má stále svých deset kilo a je ovladatelný – jen má zařazený lehčí převod.
Tak s dvoukolákem bych si na svých cestách neškrt už ani omylem :-).
No to vidím a věřím, když jsi zapáleným cyklo-nosičem. Měřils někdy kolik mají na šířku plně naložený brašny? Já to nevím, ale nejširší dvoukolák má 80 cm, víc asi nepovoluje etiketa silničního provozu. Málokde jsou problémy s šířkou, aspoň mě to nikdy výlet nezkazilo. A řidiči cyklistu s vozíkem berou vážněji, než prosťáčka. Extrawheel je užší, než zadní stavba bicyklu a lze ho přenést jednou rukou i s brašnami.
Asi 60cm ale to většinou není tak důležité, směrodatné je jak široká je cestička na kterou se plášť kola vměstná. :-)
Mě, jako špatného angličtináře, by cedule odradila na stezku vůbec vjet, abych nezmasil červy. S jednokolovým Extrawheelem by problém nebyl, dvoukolák bych zanechal u dobrých lidí a udělal si výlet nalehko.
To bys tam ale nemohl jít ani pěšky abys je náhodou nerozšlápnul. :-)
Napsal jsem záměrně průjezdnost – dokud jedu, jsem na tom líp, pokud dojde na opičí dráhu, což se v mém případě může stát jedině omylem, nebo v důsledku nějaké lehkovážnosti, přijmu trest a možná budu muset dvakrát.
Nemáš pravdu. Jedno jestli s dvou či jednokolákem, přívěs tě dělá minimálně o dobrou polovinu delším, navíc máš třetí nápravu a i kdybys ji měl říditelnou, budeš stejně omezen – když ne šířkou cestičky, tak její přílišnou zákrutovostí. Pro mé účely by byl zkrátka jakýkoliv přívěs naprostá hovadina a nikam bych se s ním nedostal. :-)
Teď hned to nemůžu ověřit, ale myslím, že Extrawheel jede ve stopě zadního kola a je zároveň užší, než stejné brašny nad zadním kolem biku a s dvoukolákem se dá otočit na místě do protisměru. Tys toho s vozíky moc nenajezdil, viď.
No to nenajezdil, to máš pravdu, ale zato vím kudy a po čem jezdím a fyziku zkrátka neošálíš. Nezáleží na tom jak je přívěs široký, jde o délku celé soupravy. Je to stejné jako tahač s přívěsem nebo bez přívěsu. S přívěsem taky nevytočí tak prudké zatáčky jako bez, a to i když má přívěsovou nápravu řízenou jako tenhle kterého jsem tu nedávno odchytil – i když pravda tento je už trochu delší :-).
Nerad opakuji, neb je mi to trochu trapné, ale mluví z Tebe neznalost. Připojení Extrawheelu nemá s Tebou zbytečně popisovanými automobily mnoho společného. Nesnažím se ošálit fyziku, jen vím, jak věci pracují, vozíky jsem shledal jako prima věc a ověřil si to za těch 23 let používání desítkami tisíc kilometrů. Myslím, že co jsme napsali by mohlo stačit k pomoci tazatelům při rozhodování, zda nějaký vozík ano, či ne, podle jejich preferencí a předpokládaného užití – ne každý má potřebu se probíjet přes ohrady zadních dvorků. Na stránkách výrobce je dost materiálu ke studiu včetně videí z pouští i velehor. Tak napiš, až ti někdy někdo něco podobného půjčí.
Pár vozíčkářů už jsem ale na svých klikatých cestičkách potkal – já jen kolem nich profrčel a oni se neustále lopotili s odpojováním a přepostrkáváním protože to prostě nemohli vytočit. Každý mluvíme o trochu jiném terénu – pro mě jen se 2 koly sjízdném i tam, kde pro vozíčkáře už je to nesjízdné a musí strkat nebo tlačit. U mě to přenášení začíná o něco později, až tam kde i samotné kolo bez nákladu je příliš široké na prostrčení :-).
No vida, kolik lidí je tak hloupých, jezdí s vozíky a přibývá jich. Nevím, na jaké nemotory s narazil, moje zkušenost je taková, že zatímco upocení bagážisté lámou stojánky svých přetížených kol na parkovišti pod Troskami, tak než to posbírají, jsem od hradní brány shora s károu zpátky. Jakpak by to taky na těch padesátikilových neovladatelných monstrech vyjeli.
Pokud se mne týče, tvoje argumenty i popis zkušeností jsem pochopil, jezdím 99% po silnicích, na cyklokamzíka si nehraju, takže mi nezbývá, než ti poděkovat za informace, si díky tobě ten Extrawheel nakonec opravdu koupím :-)
Kecáš nesmysly, ja s brašnama jezdím celý život a to i značně přetíženýma. Je to naprosto v pohodě a nic nikde nelámu.
Tobě se fakt moc nelíbí když má někdo jiný názor než ty.
Jel jsem i s vozíkem ale nenadchlo mně to.
Já taky, pokud na supertěžko, s vozíkem.
Ale je fakt, že s brašnama taky nelámu, prostě ta kola jsou lepšínež před 30 lety.
Myslím, že Jurimír zlomil :) Cyklo-poustevníkovi díky za korektní diskuzi, na jeho „lopotící se posunovače“ jsem však nemohl jinak, ale fakt s úsměvem… Když jel Honza Žďánský (www.zdana.cz) do Japonska, sypající se výplet pod báglama vzadu ho někde před Mongolskem psychicky zlomil na několik dní. Jak psal šíravník – ode mne už k jeho výzvě, aby se zkušenější provozovatelé EXwheelu podělili, stačilo, třeba se ještě někdo najde. Diskuzi začíná místo kompetentních moderovat známá firma, takže díky za pozornost a nashle.
Já měl z vypraskanejma dratama skaredou zkusenost pred 35 lety, proto jsem byl na rafky a vyplet desnej pes, vyplejtal jsem zadni kolo nejsilnejsima dratama, tusim 2,4.
Ani se to nehlo.
Ve vozejku je vsechno prehledne nalozeny, kdyz jedu pod stan, beru vozejk.
Experimentoval (neuspesne) jsem i ze solarni nabijeckou na horni plose voziku, myslim si, ze s jinou technologii solaru by to mohlo fungovat.
Ale je to uspiradani spus na silnici, nez na polnacky...
....výplet moc nepomůže, pokud stojí ráfek za prd. Od té doby, co jezdím s ráfky Remerx Panther a teď Dragon nevím co je to prasklý drát( běžná síla 2mm nerez)- silnější dráty se vyplatí při nadměrném zatížení, což běžný cykloturista nemá....
Mizernej ráfek, nába s ostrýma hranama děr, mizerný dráty, nebo dráty načnutý třeba řetězem ve výpletu. Normálně by slušnej drát neměl povolit. Vždyť i do terénu se běžně vozí zeslabované dráty. A že tam kola dostávají kolikrát pořádnou sodu.
Termín "na těžko" je vžitý, "na supertěžko" slyším poprvé a není mi jasný. Pokud vezu stan+ věci potřebné k přespání a delšímu pobytu, pak je to "na těžko".Jestli jedu na víkend, týden, měsíc nebo rok, tak není třeba vézt více věcí(pokud nezamýšlím cestu mimo jakoukoliv civilizaci či amazonským pralesem)- dělá to max. kolem 25kg. Jezdil jsem takto s brašnami jen vzadu až do r.2012(lepší ovladatelnost a manévrování kola při rychlé změně směru- přední brašny slouží jen na rovnoměrnější rozložení váhy, ale zhoršují ovladatelnost), od té doby jezdím s upravenou jednokolkou (číňánek za 1990Kč) a je to podstatný rozdíl. Jasněže to není pro jízdu v terénu, ale pokud projedu a nezachytávám pedály při šlapání, projedu i s jednokolkou. Kolo je líp ovladatelné, zdá se lehčí.Jasně že je delší, ale protože kloub je až za zadním kolem, tak není třeba se bátdélky. Pokud jde o "svádění" vézt více věcí či přehlednosti v uspořádání a balení- jde spíš o to, co potřebuju. Na vozíku mám sbaleno klasicky do dvou brašen (kteréjsem vozil na nosiči) a místo třetí spacákové je PVC krabice 20litrů pro potřeby na vaření- takže nic zbytečného či nepřehledného, jen váha vozíku navíc. Dvoukolák bych doporučil jen těm, kteří potřebují opravdu vézt kopu zbytečností nebo při cestování celé rodiny- tam už je omezení citelné (dané dvěma koly a tím i šířkou.Výplet mám (a vždy jsem měl)běžný,dráty 2mm+dvojitý ráfek s dvojitým kalíškem (Panther Remerx622x19) a nikdy žádný problém při mé váze 80kg ani s osmou, praskáním ap. a to po cestách necestách i polňačkách v Rumunsku či na Balkáně- takže nějaký zesílený a předimenzovaný výplet je zbytečnost.
To je jednoduché, zjemnil jsem členění, tady to máš, nalehko, natěžko, nasupertěžko (vezu i co nepotřebuju)
...poslední dva obrázky se liší jen tím vozíkem- to co máš na druhém v brašnách je na třetím ve vozíku(rozdíl bude asi ve složení obsahu).
Na lehko není třeba vozit postranní brašny- stačí 5-tilitrovka na zadním nosiči nebo na řidítkách na peněženku,pláštěnku či šušťačku, foto/mobil a tatranku- víc na celodenní výlet netřeba (na vícedenní ještě hyg.potřeby+kreditka v peněžence)....
Není tomu tak.
Zásadně se liší stanem, to kolo Quechua na nosič neumím umístit. Ten velký stan představuje významné pohodlí...
A potom objem přepravovaného ve vozíku je zásadně větší,vozím si třeba polštářek pod hlavu, neváží nic, ale je objemnej
"neváží nic" :-))) správnej nesmysl. Deko k deku, jsou z toho kila. Stejný, jako s nákupem v kaufáči - ve vozejku samý laciný věci za pár korun, ale u kasy účet na patnáct stovek.
No, neváží skoro nic:-)
Když jedu s vozîkem, nepočítám na gramy ale kila a tak před úsporou 10 deka má prioritu bulík pod hlavu.
Je to o řazení priorit, ale když se śouráš do těch 120, nějaký to kilo na vozejku navíc moc nepoznáš. Ja znám lidi, co si místo pohodlnýho spaní vozís sebou vývařovnu a proviant o váze daleko větší než je bulík pod hlavu :-)
letos experimentuji s modely "nasuperlehko", dopracoval jsem se k poslednímu obrázku....
tedy batůžek na zádech nahradila brašna na nosiči....
Není tam to sedlo nadbytečný?
stejně ti enem rozdírá okolí řiti
Sedlo je fajn, pohnojil jsem to těma spodkama pod gatěma s vložkou, to se poddá...
Ale prd. Už jsem ti vysvětloval, že máš sedlo na závoďáka na cestovním kole.
A jestli je tohle na superlehko, jak bys potom nazval varianty poloprázdný třílitrový báglík a jak pár nezbytností v kapse dresu ?
...máš pomýlený výrazy- to je "nalehko"- superlehko je jen bicykl,pumpička pod sedlem a cyklista ve spoďárech...;-)
Píšu o několikadenním cestování, k tomu potřebuješ malinko víc, i když spíš v hotelech a baštíš po hospodách.
...na několikadenní a delší cestu jezdím natěžko právě pro tu nezávislost- pokud bych jedl a spal v hotelech, tak nevím proč bych toho potřeboval víc(krom jedné sady lehkého oblečení navíc(což se v pohodě vejde do 5-ti litrů). Je to o osobních potřebách a preferencích- na cestu nepotřebuju tablet, notebook ani powerbanku, stačí USB nabíječka na smartfon.
Potřebuješ především nářadí a náhradní duše, pumpičku, světlo a nabíječku akumulátorů světla a nějakou tu nepromokavou bundu. Zbytek máš na sobě.
Ostatní je už nadstavba, i když se hodí. Jde o lehké dlouhé kalhoty a náhradní triko, v cyklistickém leckde nemůžeš na večeři, a musíš mít něco na sebe, když ti drez schne. Ale to se nechá obejít, necháš si donést jídlo na pokoj, ale pak bych si připadal trochu jako vězeň a ne výletník. Já přidávám i lehounké sandále, v silničnčch tretrách se blbě chodí.
Kartáček a zubní pastu. Šampon a mýdlo je v hotelu a dá se tím i prát, jen musíš pořádně máchat.
Ještě pár léků, to záleží na zdravotním stavu.
Já si vozím sadu elektroniky, která sama o sobě mov neváží, a stejně je na řídítkách a ne v brašně, problém je s nabíječkama. Potřebuješ nabíjet současně, pokud nechceš v noci vstávat a vexlovat nabíječky.
Tady se dá ještě pracovat, asi foun s dvěma SIM by helfnul, nechat doma tablet a riskovat, že když bude něco potřeba, budu to honit po pěti palcích, repráček taky není potřeba, i když potěší, je toho dost. Jiné řešení je skutečně výkonná multinabíječka, žádný číňák, budu tlačit z obou stran.
Na litry počítat neumím, vezl jsem 3,5 kila z čehož ten batoh samotný vážil kilo....
Tedy 2 až 3 kila, myslím si, že do toho se dá vejít aniž by člověk byl nějak omezen v cestovním komfortu, pokud bydlíš po hotelech.
...vždyť říkám, že je to o preferencích jednotlivce- o tomnač je zvyklý.Nářadí na všechny běžné opravy a rozebrání+lepení+nová duše je v rámové brašničce, pumpa na rámu. Vše ostatní by se vlezlo do brašny, kterou vozíš "na superlehko" ta má kolem 5-ti litrů a vejde se do ní pláštěnka,šušťačka,nákolenky i všechny ostatní drobnosti(léky, nabíječka, telefon, hyg.potřeby i náhr. sada oblečení). Pokud jsem byl nucen spát i jíst na veřejnosti v penzionu/hotelu, stačily mi sebou věci v malé igelitce i s čistým trikem a kraťasy- ale nešlo nikdy o ubytování s nutností spol. oblečení.
Nejde vůbec o společenské oblečení, jen dlouhé kalhoty a nějaké triko.
V šortkách a dresu tě Frantíci večer nepustí ani do normální restaurace. V rámové brašničce mám nářadí, a za to mi estetická komise pěkně vynadala, že prej rámovou brašničku nemám vozit. Mám i pidipumpičku, co by se do rámovky vešla, ale neumím s ní ty galuskové ventilky nahustit, lámu je. Tak vozím raději velkou pumpu. Stejně tak neumím lepit ty uzounké duše, i ta nejmenší záplata je větší než šířka duše naplacato, tak prostě nelepím a jen měním.
Sadu oblečení nemám, jen to co mám na sobě, takže jak dojedu, okamžitě peru a suším a v rtěch dlouhejch kalhotách a triku razím na véču.
Myslím si, že by to takhle mělo jít cestovat i dost dní po sobě. Zatím mám takhle za sebou jen 5, nenarazil jsem na nic, co by mě chybělo, ale bylo léto.
Teď to půjde z batůžku na nosič a bude ještě líp.
Jediný co musím pořešit je to "nabíjecí peklo".
Jindra - nech si poradit kvalitní, funkční, pohodlnou a maličkou pumpičku, se kterou už nikdy žádný ventilek neulomíš. Mám dvě a nikdy už jinou.
http://www.kupkolo.cz/hustilka-airbone-xl...
Mají ještě jednu, o polovičku menší, ale to už je skoro úlet :-)
Akorát teda musí mít ventilek vnější tělo se závitem, ne hladké.
Pochopil jsem správně, že musím přezout, ten první ventilek, co je na Zelenáčovi to nevezme?
A jak je ta hustilka odolná proti špíně? Mám takovou pěknou malou hustilku a často když jsem jí potřeboval, tak nefungovala. Vozím jí pod flaškou na rámu horáka a tak se do ní dostala špína a bláto a přestala těsnit kde měla a přepouštět jinde. Když jsem jí doma rozebral a vyčistil, lehce namazal tu kupu O kroužků co obsahuje, tak se zase spravila. Jednu dobu jsem přes ní přetahoval preservativ, ale rychle se přilepil a roztrhal. Teď dávám špunt alespoň do nasazovací hlavice na ventilek. Kdybych našel malou pumpičku odolnou proti špíně, která bude vždy spolehlivě pumpovat, tak bych byl spokojenější. Jo a nejraději aby foukala galuskové i automobilové ventilky a měla hadičku aby ty ventilky nevylamovala.
Jindra - ano, je to tak, ten závit vnějšího průměru je nutný. V tom je ta finta, že pumpička je k ventilku přišroubovaná. Drží, těsní.
Probůůůůch, co to je, na té druhé fotce ?? To je nějaká instruktáž, jak co nejsnadněji urvat ventil, nebo pomrvit ráfek ? :-)
Brahma - odolná vůči špíně je neskutečně, protože na rozdíl od předešlých je maličká a lehoučká. A protože na horácovi jezdím prakticky zásadně s báglem (už využitá ochrana zad), tak ji vozím v něm. No a na žiletce v zas takovém humusu nejezdím.
To je zadní kolo mého Veterána, měnil jsem v neděli duši za lijáku a byl rád, že jsem dojel.
Mám takový problémek, u toho Veterána, asi to bude tím, že ráfky jsou nějaké mělčí nebo co, nasadím duši, nabouchám na tlak předepsanej na gumě a ya chvilku se mi na tom někde udělá boule a a plášť vyskočí z ráfku. Drží to třeba celou noc, ráno k tomu přijdu a je tam boule jako prase. Takže to dělám tak, že ho nehustím úplně naplno, ale až těsně před jízdou, za jízdy se ta boule neudělá.
No a v neděli jsem musel rychle vystřelit a zapomenul jsem dohustit. Rikal jsem si, těch 25 to vydrží, no vydrželo, ale těsně u cíle jsem to prorazil na dlažbě....
A jako vždycky, když se něco sere, začalo mi do toho chcát, byl jsem rád že jsem vyměnil, nahustil a dojel těch 25 zpátky. Těď to jdu poladit a projet...
Prosím tě, co je to za ráfky ? Mi připadají jak nějaké jednostěnné, tak na pláště 1 1/4", ne ty tvoje 23, nebo 19 mm šlupičky. Ale třeba je to jen dojem. Může bejt, že ta historie není se skládací kevlarovou patkou ompatabilní. A nebo je ráfek skutečně na ten plášť široký a pak prostě v něm nesedí a vyboulí se.
A napiš, prosím, prosím, že opravdu blbě vidím. Že tam není díra pro 8mm autoventilek, že je tam jen trochu vyšlochtaná 6 m díra pro galuskovej... ;-)
Bágl jako ochrana zad, to není špatný nápad. Také by se mi to už hodilo, ale ve městě, když jsem to salto nedotočil. Kdyby se pod ním člověk tolik nepotil...
Pumpičku mám na Favoritu a horácovi pro každého jednu na stálo připevněné. Nemusím na to myslet a kontrolovat, že je mám. Stačí že musím přehazovat nářadí, tachometr, světlo. Na Favoritu s pumpou žádný problém, na horácovi také ne, dokud jí opravdu nepotřebuji. Pak občas selže na špínu. Už jsem jí několikrát proklel a zahodil. Pak jsem jí zase vyčistil a ona funguje dál. Je pěkná, sofistikovaná, pumpuje směrem nahoru i dolů. Ale je proklatě citlivá na prach.
To nebyl nápad, ale hustá zkušenost, když jsem v trávě chytil žlábek a jeblo to se mnou o val u cesty. Přetočilo mě to zádama napřed. Křáp jsem se na pár místech, ale ledviny a záda bágl podržel spolehlivě.
Nepotím se pod ním víc, než pod běžným dresem. Je konstruovaný tak, že na zádech vůbec neleží, je tam několik centimetrů fuka. Vaude. Majitele ví :-)
Ten bágl má výhodu té poměrně pevné "konstrukce" s dištancem od zad. Asi by to musela bejt přeukrutná morda, aby flaška, nebo pumpička v báglu prošla a ublížila. Asi by to už člověku bylo víceméně jedno. Ale při hodně velké smůle se může stát cokoliv. Ale to se zrovna tak můžu přerazit o kořen, nebo řidítka kola...
Když jsem měl před pár lety ten zlomený obratel, tak jsem měl na zádech taky batoh se šikovným polstrováním. Kdoví jak by to dopadlo bez něj :)
A kdoví jak by to dopadlo, kdybych si to ráno do něj přibalil tu litinovou konvicku na čaj, kterou jsem chtěl převést do práce. To by měl konvička další obet :D
Přesně tak to je, jednostěnné ráfky Ambrosio s nějakou vetší dírou, netuším jestli tenkrát existovali galuskové ventilky, možná byly dělané na normální velo ventilky. Koupil jsem to ve stavu jak vidíš, jen jsem ty zpuchřelé gumy vyměnil.
Když jsem tam měl plášť Lugano nezlobilo to, tyhle superlehký Michelinky ten ráfek asi nemá moc rád.
Nechám to tak jak to je a odjezdím to tady kolem, nikam do daleka s tím moc jezdit nebudu. Ale asi si budu muset sehnat nebo postavit nějakou "obyčejnou" silničku, protože je to dost psycho se bát o kolo zamknuté před sámoškou, to je vlastně důvod proč furt rajtuju Veterána a na Zelenáče si sedám jen na opravdový výlet.
Dík Rondo.
Indicie stačily.
http://www.bikesport.cz/cz/produkty-v-akci...
A to je sranda ! Není Bikesport jako Bikesport
Jeden je v Liberci, druhej v Chrudimi.
Jeden za 22, druhej za 9 :-))
http://www.bike-sport-shop.cz/redukce-ventilku...
A já si pro ně byl v Novém Městě nad Metují.
Večer to máš skoro jistý, že tě do restaurace ve sportovním (lycra gatě) nepustí. Teda Fanoušové.
Nejen v cyklo, ale ani v plavkách s trikem, nebo nějak tak.
Přes den na zahrádce nebývá problém.
Ale nakonec je to fuk, protože musíš stejně mít dvoje gatě, když jedny sušíš druhý máš na sobě, tak jsem zvolil ty cyklo Vaude, vypadají jako normální gatě, ale nechají se odepnout nohavice.Jsou dost lehounké.
http://www.bike-eshop.cz/dlouhe-kalhoty-s...
K tomu lehké pásková sandále a triko a jsem skoro civil.
Pumpučku jsem koupil tu co poradil Ronda, funguje to, má úchyt na rám, ale v pohodě se vejde do rámová brašničky.
Jo, s tím vypraným oblečením bývá problém se sušením. Dost hotelů nemá klasický radiator, a když má, na netopí...
Takže předsušuji a dosušuji fénem, ten v koupelně bývá. Rychlosušení fuseklí si snad nechám patentovat...
Teď mě napadlo, že tobě u veterána budou Mavic vložky do ventilové díry úúúplně k prdu. Jsou do dnes běžného dvoustěnného ráfku. To, že tam máš prehistorický plechový korejtko s dírou pro ventilek mi při myšlence na řešení uniklo. Prostě, pokud chceš veterána zachovat, kup na něj běžné širší pláště. Nebo zahoď ráfky a přepleť na běžné současné dvoustěny. Dá se to pořídit za pár peněz a odvděčí se ti to neuvěřitelně zlepšenýma jízdníma vlastnostma.
Přepletení ti udělá kdejakej servis, v zimě s nadšením. Nebo to i zvládneš snadno sám (budeš pak vyjíždět s pocitem pýchy, že to ty sááám :-)) , jen necháš pak vycentrovat.
Dvoustěný... Ty zas jsou o tu jednu stěnu těžší :))
Já si to přepletla i vycentrovala na ten historickej ráfek a dala tam Schwalbe matičku, která drží ventilek uprostřed díry. On to má Jindra daný křivě, ventilek musí bejt kolmo do ráfku (viditelně to nemá ve stejným směru jak špice okolo), pak to matička vycentruje a drží v díře pěkně. Jsem si říkala, že když by se chtěla povolovat, dám tam ještě jednu kontra, ale nepovoluje se to.
S ventilkama problém nemám, zatím jsem jej neurval, to řešit vůbec nebudu. Problém je s těma patkama pláště, budu tam muset vrátit ty Lugana.
Už mám objednanýho veterána Peugeot Ventoux z 80týho, jak jsem koukal, tak má stejné osazení jako můj Veterán, takže bych z toho mohl něco vyskládat. Ráfky asi taky budou jednostěnné, hakou bude mít díruna ventilek vůbec netuším.
Tak až to přijde, rozhodnu co dál, jestli budu mít 2 veterány, nebo vymazlím jednoho, ale na cesty do Stověžaté to stačí. Když pak přesedlám na Zelenáče mám pocit, že letím :-)
...to bude asi tím, že nemám zkušenost s frantama- i když se mi nechce věřit, že by mne vyhodili v létě v čistých běžných kraťasech a triku s krátkým rukávem(ne cyklo). Pumpičku vozím podobnou té na obr.- je na všechny druhy ventilků, má hadičku schovanou v prolisu těla(nehrozí teda ulomení ventilku)a upínací hlavici v prolisu rukojeti(výklopné),výklopnou šlapku, úchyt pod koší,dost vysoký tlak a délku do 30cm(mohu vyfotit a zjistit značku).....
Já na vozíku vozím všechny 3 brašny co navěsím běžně na kolo, plus polní lehátka a na horní plochu připevním ten vystřelovací stan, co se jinam díku tomu tvaru vlastně ani nevejde. A pak tam mám ještě nějaké to nářadí, náhradní díly a tak. Na nosiči je ještě Ortliebka na věci co chci mít po ruce.
Pohodlí nocování je vykoupenou jistým nepohodlím, nebo zvýšenou námahou za jízdy.
I když jedu "nalehko" vozím celkem dost krámů, náhradních dílů, nepromokavého oblečení a tak, takže se dají ty dvě brašny zaplnit jako prd.
Na superlehko už musím rezignovat na nějaké náhradní hadry, nepromokavé kalhoty a návleky, prostě zavazadlo je osekáno docela na dřeň.
Když se překonám, nechám doma ještě tablet a lte router a tím malinko, asi o 300 g odlehčím, ale míň už to asi moc nepůjde....
Takže to jsou ty dva extrémy, nasupertěžko a nasuperlehko....
Ale vlastně jo, mám jednu nezapomenutelnou zkušenost s vozíkem, ale to byl dvoukolák. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=6ijnEr1kn98
Nejde o délku, ale o způsob připojení přívěsu za tažným vozidlem.
Už jsi někdy byl na nádraží a viděl si jaké používají vozíky na přepravu zavazadel a balíků?
Vím, že už se asi moc nepoužívají, ale někde třeba ještě jo.
Je úplně jedno jestli jede sólo 1 vůz (tahač) nebo má za sebou 3 nebo třeba i 5 vozíků. Kudy projede 1 vozík, tam projedou i všechny ostatní. Naprosto přesně kopírují stopu.
Něco podobného mají i za nákladními auty přívěsy tandemy, které taky přesně kopírují tažný vůz.
Myslíš toto?
https://www.youtube.com/watch?v=FiWRHKRexXU
Vážně jsou takhle řešeny i závěsy na kolo? Já mám za to že vozíky u kol fungují takto
https://www.youtube.com/watch?v=t6e0Xu1bTbU
Krásně je tam několikrát v detailu vidět otočka do protisměru. V prostoru bez překážek pohoda, i na celkem úzké cestě se na místě otočil – to je asi i to o čem mluví kublay.
Teď si ale vezmi že bys těmito 180° zákrutami měl takhle natěsno obtáčet rohy vyčnívajících skal na uzoučké kroutící se pěšince někde v pískovcích (nebo cokoli jiného kdekoli jinde) – bez vozíku bez problémů, ale s přívěsem? – leda snad kdyby to byl vozík co projde skálou jako duch. Koukni zpomaleně na to video, to je to o čem stále mluvím zase já.
Ten extrawheel zda se byt v tomto ohledu o fous lepsi tim ze je uchycen az a zadnim kolem a ze to extra kolo neni kilometr daleko jak na tom videu, ale princip je stale stejny – je to jen obycejny zaves, takze v zatackach nikdy nebude presne kopirovat stopu zadniho kola. Pro ‘beznou’ cykloturistiku verim ze bez problemu a ze to ma i spousty prednosti, avsak ve velmi clenitem terenu typu vyse by myslim vic prekazel a obtezoval nez aby byl k uzitku.
Extrawheel je uchycený jinak, než ten ve tvém videu, což podle mě opravdu způsobuje efekt, o kterém píše Lelek.
https://www.youtube.com/watch?v=aptAhe16TsU
Navíc má znatelně užší stavbu, než zadní vidlice, brašny na vozíku jsou hned za těmi na nosiči. Bych za to moc nedal, že toho zvládne podstatně víc, než si myslíš.
Skoda ze se drzis jen silnic a 'dobrych' cest a nemuzes toto overit v praxi. Vzit extrawheel na klikatou uzkou pesinku do skal, projet si to tam s extra kolem i bez, a pak to porovnat.
U tveho zpusobu vyuziti ale zadne problemy s privesem nevidim, verim ze ocenis a vyuzijes vsech jeho prednosti.
Tohle video je pěkně natočené:
https://www.youtube.com/watch?v=Ap--Wdr1g8g
Tenhle na to dokonce narval i horní brašny:
https://www.youtube.com/watch?v=6WLYQIaIHys
A tenhle na něj kromě brašen pověsil rozkládací židli a "vystřelovací" stan:
https://www.youtube.com/watch?v=X9yr2RjLiAA
Tohle je ten druhý a méně vhodný způsob uchycení jednostopého vozíku.
Já mám tohle, uchycení podobné Extrawheelu: https://www.youtube.com/watch?v=P1UUOa_XQ8c Je to vhodnější, dobře to drží stopu. Tyč na sedlovku má jistě také své výhody, ale já na lehokole sedlovkou nedisponuji :)
stejně funguje BOB Yack, Weber monopter... Ale pochopitelně na Bikealpinismus to není. :) Na to je vhodné asi něco takovéto: http://www.bikepacking.cz/clanky/jak-zabalit...
Když já mám pocit, že ty se na kole znažíš dokázat to co dovede kamzík nebo lama, popř. jak.
Dvoukolák se ovšem do terénu moc nehodí, občas se mi stalo, že jsem něčím co nemělo jen hladký asfalt jel, a párkrát vozík převrhnul. Ono stačî, když jedno kolo nadskočí a točí se to celé...
S vozíkem je pohodlnější cestování, nepohodlnější jízda.
Dovolím si trošku oponovat.
Jednou jsem v Praze viděla cyklistu s vozíkem, který se potřeboval výtahem dostat dolů do metra. Do výtahu se ale s celou výbavou nevešel a měl jen jeden zámek, takže řešil docela zásadní dilema, zda riskne v metru odemčené kolo nebo nahoře odemčený vozík.
Jak to dopadlo, to netuším, ale nezáviděla jsem mu.
Nicméně stejnou situaci můžeš řešit v podstatě kdekoli po cestě, pokud se pustíš do terénu.
A přiznám se, že ani nepomohla - po ránu mi došlo až o dost později, cože to tam u toho výtahu koumal...
Z toho lze vyvodit, že cykloturisté, chystající se strávit dovolenu v pražském metru, pro jednou nechají vozík doma a brašny navěsí na kolo, protože mají volbu. Pokud se do metra nechystají, jako třeba já za čtvrt století ani jednou, užijí si výhod vozíku. Poberou náklad celé rodině, srovnají rozdíl ve výkonnosti a výprava bude spokojená.
Nevím jak v Praze- ale na Moravě i Slovensku po tzv. modernizaci a přestavbě nástupišť jsou nové výtahy "mini"-asi pro úsporu materiálu. Zkoušel jsem jej využít pro cestu s "obrašněným" kolem mezi nástupišti a Jsou dvě možnosti:
1/odstrojit a kolo do výtahu "nastojato"- s blatníkem nemožné
2/neodstrojovat- na délku se nevejde ani křížem (chybí asi 15cm) a teda vláčit po schodech jak blb a nemusíš mít ani vozík.
Nákladní velké výtahy zrušili, protože vlakem už nikdo nic neposílá, na schodech nejsou pro jednodušší výjezd/sjezd kola plošinky- tak naše dráhy rozvíjí služby pro cyklisty :-((
Chce to trošku cvik, ale kolo neodstrojuji a do výtahu ho zvednu na zadní naložené.
Tu chvíli to zatím vždy vydrželo.
Mluvíš o výtahu (výtazích) na Moravě a na Slovensku (?)
Mluvím o malém výtahu, kam se kolo "na dél" zkrátka nevejde.
Ty nejsou jen na Moravě a Slovensku.
Když se nevejde, tak se nevejde a cvik nepomůže.
Možná máte i jiné představy o tom, jak vypadá naložené kolo.
Navíc, v pražském metru je to trošku naprd, někde jsou výtahy, kam se s kokem smí, jinde je přeprava kol zakázána, i když by se vešlo.
S vozíkem, natož dvoukolákem, je to pak úplně naprd. To člověka zastaví i schůdek. Když je to někde venku, dá se odpojit, překonat překážku a zojit.
V rušném městě plném "potřebných" se člověk nedokáže rozpůlit, a hlídat současně kolo a vozík. Navíc, vozík sice lze zamknout k něčemu, ale zabránit tomu, aby jej někdo "neodlehčil" neumím.
Cestování s vozíkem má své limity.
http://www.nakole.cz/blog/zobraz/368-ja-sam
Pro mě je naložené kolo toto http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/140825_Nach...
Dvoukolák či jakýkoli vozík je už jiný level, ale řeč také byla jen o naloženém kole.
A v Praze výtahem s kolem jezdím vždy podle aktuální vytíženosti. Když je volno, nikdy jsem neměla problém. Když je nával, tak holt výtah nevyužiju.
Netroufnul bych si tvrdit, že se vejdu s kolem do každého výtahu a stejně tak do výtahu, kde je zakázána přeprava kol s kolem nevlezu, i kdybych byl na peróně samotinký jak ten Jakeš.
Občas se mi stane, že mě recepční požádá, abych kolem neušpinil stěny výtahu, takže odstrojím, kolo do teplejch a schody...
Někdy jsou výtahy prostorné, že by se tam vešlo kol i víc, ale mívám kliku na ty uklízečky s vozejkama, co jsou schopny ten "nákladní" výtah blokovat celé dopoledne.
Tak vznikla zkušenost, vozit s sebou tolik, abych byl schopnej naložené kolo pár pater vynést.
Jo, s vozíkem je to mnohem komplikovanější, jenže vozík s sebou člověk netahá, aby spal po hotelích, takže spíš vošajstlich jsou ty překážky na cestě. Podchody ale i takové ty šikany, co mají cyklouna sundat s kpla aby si prošel takovým esíčkem. Díky délce soupravy je to bez odpojení vozíku taky neprůjezdné.
Prostě vozíčkáři to nemají lehké, a musí být na to připraveni :-)
....máš výhodu, že kolo můžeš postavit na zadní naložené- já píšu o treku/crossce s blatníky. Že bych zadní sundal? :-(
Pak delší liják cestu ukončí.
Ani omylem. Celodenní déšť zvládám i bez bletníků. Projela jsem bez nich i Norsko, kde nám lilo každý den.
Byly jen pro zlost - věčně upadávaly nebo se různě natáčely. A zaprasená jsem s nimi byla stejně jako když jezdím bez nich.
Zahodila jsem je a mám po starostech.
Mám stejnou zkušenost a na kolech mám jen vzadu krátký blatník, aby se zespoda nestříkalo na brašny a na kablík nataženej mezi nosičem a blatníkem k zadnímu světlu. Když prší, mám nepromok a je mi šumák, jestli na mě krom vody shora ještě něco stříkne zezadu, vepředu většinu pobere rámová trubka.
Pokud ty blatníky pořádně dovyvineš a připevníš, tak fungují zcela spolehlivě a to i v terénu na horáku. Neklepou, nedrnčí, drží. Jedinný problém kdy to selže je hluboké bláto jako na tankodromu, kdy se to totálně ucpe. Pak se to musí klacíčkem vydloubat a následně v potoce umýt. Tak tohle jsem zažil jen párkrát a vyhýbám se tomu.
Nehodlám nic dovyvíjet. Jsem jen prostý uživatel - chci koupit, nechat si namontovat a chci, aby to fungovalo.
Když to nefunguje, tak to zkrátka nepoužívám.
Věřím a proto to nepoužíváš. To nemohlo jinak dopadnout. Universální blatníky na většině kol drží jen universálně, tj. jen chvilku.
V universálních botách, tj. v šedém moru, se také nechodilo nijak skvěle, i když to byla zcela universální bota.
Srovnání s botami je hodně mimo.
Ale s tím universálnem to naopak sedí. Universálníí věci jsou ve všech směrech trochu horší než ty speciální. Všude se trochu sleví a ono to pak všude funguje na principu nejmenšího společného jmenovatele. Občas jsou ty ústupky už moc velké, jako u toho "Šedého moru". No a u blatníků zaplatíš tím, že ti tam moc dlouho nedrží a také často moc neblatníkují.
Píšeš:"Byly jen pro zlost - věčně upadávaly nebo se různě natáčely. A zaprasená jsem s nimi byla stejně jako když jezdím bez nich.
Zahodila jsem je a mám po starostech."
Já na to odpovídám, že padají, protože jsou universální a že mně drží, když se přizpůsobí tomu kolu. Opozici v podstatě jen aby byla, tvoříš momentálně ty.
Tak už toho nechme, snad nemusíme soutěžit o poslední slovo. Nebo jo?
Ty ještě nevíš, že ženská musí mít poslední slovo? :-))
....já zase zvládám bez problémů nedělní oběd. V Norsku je teplota poněkud mimo normu-jezdit bez pár gramů navíc a nebýt "strakatý" od špíny je každého věc.......
Když se jede na těžko, tak jsou blatníky celkem zbytečné - Brašny na nosiči to pochytají spolehlivě.
Jel jsem natěžko lijákem 6 dní, jsem rád za blatníky.
Nalehko jsem jel bez blatníků jeden den a vzdal to, už jsou i na karbonu...
On je možná rozdíl mezi 80tia 160ti kilometry denně...
Mezi osmdesáti a stošedesáti rozdíl jistě je.
Ale nemyslím, že by měl vliv na zachytávání vody brašnami. A když už stejně lije, tj. voda jde i shora, tak je to úplně fuk, i kdyby nezachytávaly. (Jo, slunečné počasí a průjezd kalužemi, to je jiná.)
Já jsem příznivcem blatníků. Jednak si pořád myslím, že voda, která padá zhora je čistější než ta, co mi ze silnice cáká na brašny a na záda, jednak je mi nepříjemné, že mi od předního kola stříká do bot. Já vím, že nakonec je člověk stejně mokrý s blatníky i bez. Ostatně dneska jsem si to ježdění na těžko v lijáku zrovna užil. Prostě na blatníky jsem zvyklý a přišlo by mi divné je nemít.
Já je na treku měla.
Leho jsem koupila bez nich - a ač jsem už na něm předělala a dokoupila kdeco, tak to, že vlastně na něm nemám blatníky, mi došlo až teď (vodu zespoda na něm chytá i sedlo, nejen brašny). Než jsem koupila Ortlieby, tak jsem cosi kurtovala zespoda na nosič, právě aby mi nestříkalo na brašny. S ortlieby už se mi párkrát stalo, že první, co jsem udělala po příjezdu bylo, že jsem je nevybalené, tak jak byly, vzala nejdřív do sprchy.
Přinejmenším to má tu výhodu stavění ve výtahu. :-)
....blatníky jsou odvozeny odslova bláto- teda nejsou určeny pro pochytání vody, ale bláta a nečistot na cestě- jestli to pochytaj tvoje brašny, nosič nebo zadek je každého věc a výhoda stavění kola ve výahu je sporná- výtahy na nástupištích by měly být službou pro všechny, ne jenom pro někoho!!!!
A to by bylo zajímavý zjistit, jestli je slovo blatník opravdu jen jednoduše odvozené od bláta - nebo jako docela obvykle k nám přešlo z němčiny, například nějakým tím vývojem, připodobněním a pozměněním významu od slova Blatt.
Tak to co říkáš o člověku čistícím ulice od bláta je pravda. Ale jen částečně. Blatník byl původně obyvatel blat, podobně jako vodník se staral o čistou vodu, tak blatník se staral o to, aby bláto bylo správně lepivé, a případně aby pořádně smrdělo. Ale ten přesun významu přes člověka čistícího ulice od bláta až k zařízení zadržující bláto, aby při jízdě nešplíchalo cyklistovi do ksichtu, či na záda, ten proběhl až posléze.
Tak teď tomu nějak nerozumím.
Bletník by měl přece pochytat vše, co cáká od spodu - tedy bláto, vodu a bůh ví co ještě.
Osobně jsem si myslela, že bletník na středové tyči se tam dává právě kvůli tomu, aby ti voda necákala na stehna.
Nebo kam se teda poděje ta voda, když bletník odchytá jen to bláto?!?
....to byl jen (podle názvu) příklad-doufám že nejsi tak nechápavá a je to "jen" rýpnutí. Každé zařízení, tvořící pevnou a neprostupnou překážku nedovolí NIČEMU projít na druhou stranu, takže se nic nikam nepoděje- ještě nic? ;-)
musí to být kombinovaný blatník s vodníkem.
bohužel- dlouhý vlákno. Nevím o jaké nadsázce mluvíš. Prošel jsem vše a nikde nic. To, že blatník podle názvu by měl ochránit hlavně před blátem (proto se nenazývá vodník či jinak) není nadsázka- je jasné každému, že pokud ochrání před blátem, tak i před VŠÍM odstřikujícím (teda i vodou a jinými nečistotami. Jak jasněji to napsat?
Tož moje zkušenost je, že ten blatník pochytá toho bláta tolik, že se přestane točit kolo. Je to nepříjemné, když tím blátem vede cesta ještě půl kilometru. To se pak nejen že netočí kolo a musíš to nadnášet, ale máš to bláto aji na botách a ve finále úplně všude a za příjemných březnových teplot kolem desití stupňů meješ kolo v ledové vodě v potoce...
Tak nějak. Zvlášť když se člověk uvězní s kolem na cestě plné lepivého bláta - to se mi stalo jednou někdy v mých cyklistických začátcích a od té doby vím, že je lepší najít jinou cestu než zarytě pokračovat s tím, že se to prostě projít musí.
Jasně, s tou výhodou to bylo míněno v nadsázce, taky tam byl smajlík...
Nicméně s přírodními zákony nic nenaděláme. Pokud se do výtahu nevejdu, tak si samozřejmě nemůžu stěžovat, že služba není "pro všechny". :-)))
Tak nevím- dráhy jsou pro cestující. V rámci služeb pro ně zařazují vozy pro přepravu kola. Ze zkušeností a pozorování zavádí pro usnadnění přepravy invalidů a cestujících s rozměrnými či těžkými předměty na/z/mezi nástupišti výtahy. Je samozřejmé, že do vozu pro přepravu kol se musí to kolo nějak dostat. Jak se tam dostane s běžným cestovním kolem(když odmyslíme brašny)žena nemající patřičné svaly či partnera když ne tím výtahem? Pokud nemá dětské kolo nebo skládačku- tak nijak- přes velkou propagaci cyklistiky. Proč si nemůže "samozřejmě" stěžovat, když na výtahu není zákaz přepravy kol- protože ja to tak? To znamená, že když se s kolem na nástupiště nedostanu, tak "samozřejmě" nemám jezdit s kolem vlakem?
Nechci obhajovat České dráhy, ale ony ty výtahy nevlastní. Dnes nádraží, koleje a podobnou infrastrukturu vlastní SŽDC (Správa železniční dopravní cesty). České dráhy a ostatní dopravci (Jančura, Leoš....) mají jen vlaky.
Ale jo, stěžovat si samozřejmě může. Nicméně tím ten výtah nenafoukne - to je to, oč mi šlo. Buď najdu způsob, jak se tam vejdu, nebo mám smůlu...
Jinak asi jo - když se s kolem na nástupiště nedostanu, tak asi vlakem samozřejmě neodjedu. (To není otázka, jestli "mám" nebo "nemám". Prostě pokud chci do vlaku, tak se na to nástupiště dostat musím.)
Jestli řešíme obecné plánování činnosti železnic, tak jistě. Bylo by fajn stavět velké výtahy a mít je na každém nádraží a ke každému nástupišti. Nicméně otázka většinou stojí tak, že já jsem na tom nádraží právě teď a na to, až mi postaví větší výtah, čekat nemůžu.
No, já měl taky možnost otestovat blatníky včera, ale jako na potviru jsem vyjel na Veteránovi "bez".
Naštěstí čistá silnice...
Mě nejvíc na jízdě bez blatníků vadí, že mám brejle od bláta a prd vidím. Zablácené brýle ani nelze moc čistit aby se nepoškrábalo sklo....
Ty máš kolo samý elektrický udělátko - co zkusit namontovat ostřikovače brejlí ?
To jsou pomluvy, na tom mém kole elektrického není skoro nic, jen já jsem občas "na baterky"....
Brýle opravdu musíš opláchnout, jak po nich začneš šmejdit hadrem, je šlus. Člověk by si řek, stačí sundat, a nechat omýt deštíčkem, jenomže ten hajzl vždycky když pořebuješ umejt brejle jen tak zlehka mrholí, žádnej tlakovej ostřikovač....
Ještě netuším jak to dopadne, mám k těm blatníkům těsně nad gumou značnou nedůvěru, asi to pořeším jako Air, kus toho kus něčeho jinýho, nebo ještě úplně jinak. Na Veterána jdou nastrčit normální aluminiový trekový blatníky, ale Zelenáč má mezi vidlí a pneumatikou strašně málo místa...
Co takhle "blatníky" z flašek od mattonky ? Stylově zelený, maximálně gramařský, snadno nahraditelný, pořiditelný za hubajze i na cestě :-)
S brejlema máš naprostou pravdu. Ty mohe uvexky mám nejmíň osm let, jedinkrát nepoznaly otření hadrou. Jsou furt jak nový. Jen je meju pod proudem vody mejdelem. Totéž plexi na motorce i přilbě.
Jo jo krátký rám, krátká stavba, málo místa mezi kolem a vidlicí. Tam se vejde jen ten petkový blatník. Závodníci blatníky nevozí. Také jsem to řešil na novém horáku. Lepší víc závodní rámy prostě na blatníky nejsou zařízené.
No, nejsou.
Pořídil jsem tohle:
https://youtu.be/9fIB3-cyvvM
Na tom videu to vypadá náramně, ale skutečnost je trochu jiná. Prostě to, že máš mezi gumou a blatníkem milimetr neokecáš, jak tam vlítne bláto, kamínek, nebo jinej sajrajt, je to v hajzlu a to nemluvím o tom, že ty postranice z plastu, co mají držet blatník v příčném směru jsou málo tuhé, tak každou chvilku se uhnou a drhnou o gumu.
Prostě fajn výrobek pro Horsta, v jeho rukách fungovalo vše.....
To je švanda. Nejprve jsem si prohlédl video a pak dočetl tvůj příspěvek. Už z toho videa jsem získal totožný pocit s tím, co líčíš.
Ale zase co dát na silničku, která na to není moc připravená aby to ještě bylo lehké a snadno sundatelné? Asi to chvíli držet bude a pak to hodíš do příkopu.
Když ten rám připraví pro blatníky, tak bude nutně delší a bude mít horší jízdní vlastnosti. Bude to těžší a tužší blatníky také. Brzdy budou muset mít delší ramínka a budou hůře brzdit. Vyrobíš Favorita :D
No, mezi kilometry sice rozdíl je, ale v tomto případě jde o čas, který na dešti strávíš a tady bych řekla, že to bude tak nastejno.
Vydatný nebo vytrvalý déšť je vopruz - pro mne je podstatné mít v suchu věci v brašnách, mít v suchu tělo, mít suchý kapesník v kapse a mít teplo v botách. Toho jsem schopná docílit a pak můžu jet v dešti bez obtíží dle libosti.
Paradoxně jezdím v dešti ráda - úžasně se dýchá.
:-)
To je dovela legrace, mít suché tělo a dokonce suchý kapesníček.
Už tomu rozumím, ty jsi v dešti ještě prostě nejela, v tom dešti, o kterém mluvíme. Jestli jedeš deštěm dvě hodiny, nebo 14 hodin, to je safra rozdíl, a nastejno to fakt nevyjde.
Pláštěnka je neprodyšná, v tom se jet nedá, člověk je mokrý potem. No a i ten nejlepší Goretex po čase vodu pustí. Člověk je mokrý durch, s tím se nedá nic dělat. Důležité je, že je v teple, ne suchu.
Blatníky pak zařídí to, že člověk je sice mokrý, ake není oházenej blátem a nemá kropenatej ksicht.
Blbý je, že při takové cestě je noc příliš krátká na to, aby všechno uschlo, tak ráno znova do toho mokrého a na trasu, nemůže pršet věčně.
Ale ten tejden to vydrželo.
Omyl, jela jsem v dešti celý den, tj. cca od 10 do 16 hodin a ne jednou.
V celodenním nebo intenzivním dešti nejezdím v žádném funkčním oděvu. Takovou bundu mám jen do mírného deštíku.
Jinak používám tohle http://www.takos.cz/oblek-hydra-pvc-polyester...
resp. jen tu bundu, kalhoty ne. Říkám tomu "termoizolační vodoodpudivý oděv" nebo také "atombordel".
Je v tom sucho, je v tom teplo, zevnitř je to podložené tenkou látkou, větrá to, protože to není vypasované na tělo a já jsem se v tom nikdy nezpotila.
Pořídila jsem to než jsem jela v roce 2002 do Norska. Dcerunka se nad tím doma dost ofrňovala, ale pak z toho celých 14 dní nevylezla a já rovněž.
Nevozím to pořád - jen když vím, že hrozí přes den nějaké deště nebo když jedu na víc dní.
To je prodyšné?
Dá se v tom šlapat?
Celý den není od 10 do 16, to je jen 6 hodin, tedy podle mého výpočtu asi 80 km.
Já musel jet 14 hodin, tedy od 6ti do 20ti.
Snažil jsem se s mokrem bojovat, ale Zdeněk mě vysvětlil, že se to nedá vyhrát, důležité je být v teple.
Tohle je z kousku stoupání, ake byl jsem durch taky:
https://goo.gl/photos/2fwhqygZvemcHSbL6
A hůř, dolů z kopce, žádná námaha, kromě brždění, tedy šílená zima. To je nejblbější model, promoknout, zpotit se, a pak promrznout.
Neradím nikomu opakovat.
Ano, je to prodyšné a ano, dá se v tom šlapat.
Doba odpovídá cca 60 - 80km. Mě tahle porce kilometrů stačí. Dalo by se v tom jet ale i víc.
Navíc v tom Norsku jsme s deštěm vstávali a chodili s ním spát jak jsme se dostali nad 600 m n.m., takže atombordel tam byl mnohdy celodenní nutnost.
Sice nevím, o koho jde, ale souhlasím se Zdeňkem - důležité je zachovat se v teple a to mi tenhle "atombordel" zatím vždy zajistil.
A právě díky zachování tepla navlíkám při dešti do bot na ponožky mikrotenové sáčky. Na pocení nohou netrpím a jde v tom jet naprosto v pohodě.
Nicméně jezdi si jak chceš. Já jsem jen uvedla jak to řeší blondýna tak, aby to bylo jednoduché a funkční.
Když jsem vymyslel jak na déšť (návleky, goráč bunda, svrchní gatě z goráče) 14 dní mi nekáplo a vez jsem 2 kila zbytečně.
Teď na "superlehko" přijmu úděl, že budu durch.
Nepřijmu, abych byl k tomu od bláta, ale třeba se i k tomu propracuju. Nebo ne.
Mě stačí vzít atombordel a pár mikrotenů (náhradní se pak dají vzít v každé sámošce u pečiva) a na delší cestu bych bez toho rozhodně nejela. Mám to složené do balíčku na kraji nosiče u sedlovky, kam stejně nedosáhne nesesér.
Nemám zkušenost, ale silně pochybuji, že "polyester silně vrstvený PVC" može být prodyšný jinde než v otvorech tomu určených. On je také rozdíl jet v dešti za venkovní teploty pod 15°C a 25°C a víc, ještě ktomu do kopce. Tam teda o nějakém suchu nemůže být ani řeč (a je fuk, jestli máš na sobě hydru, goratex nebo igelit- rozdíl je jen v ceně. Teplo ti bude za nízké venk. teploty, jinak se "vaříš ve vlastním". Nejhorší je jemný hustý deštík- bez ochrany z tebe kape a s pláštěnkou se zase potí i ten za horka se nepotící (sice míň, ale mokrý po hodince v terénu bude). Kalhoty proti dešti třeba nejsou- nohy se nepotí.
To, že je nevozíš ty neznamená, že nejsou součástí kola- pak reaguješ jak reaguješ. Běžný cykloturistický kolo je má spolu s nosiči. V dnešním často a rychle se měnícím počasí- pokud nechci po jízdě v dešti vypadat jako prase- jsou vítaný komponent....Proto ta reakce na výtahy a služby cyklistům. Měl jsem za to, že dráhy modernizují na několik desetiletí dopředu a počet cyklistů "na těžko" ve vlacích klesat nebude- pak je montáž těchto výtahů a zrušení nákladních spíš krokem zpět než službou do budoucnosti.
Rozhodně nepopírám, že bletníky jsou součástí kola.
A moje reakce (a vlastní zkušenost s výtahy) je opravdu jen důsledek toho, že s bletníky nejezdím a tudíž mi zkušenosti s nimi chybí.
....tudíš reakce mimo....
Jenom jsi přehlédla takovou drobnost - blatník. Na kole nemáš blatník, alespoň ne dlouhý.
S dlouhým blatníkem kolo na zadní bez poškození blatníku nepostavíš.
Přesně. S naloženým lehokolem se na stojáka vejdu naprosto do každého. (Je pravda, že to je sice rozměrnější, ale zas se zásluhou těžiště na zadní staví snáz než klasika.)
Dodatek: Jo, problém je jedině, když je někde zákaz přepravy kol. Tam taky nelezu...
A po téhle stránce mě fascinuje Břeclav, která je pro mě jinak jedním z cyklisticky nejpřívětivějších měst u nás. Na nádraží na dveřích výtahů přeškrtnuté kolo... :-( (Kdyby měli aspoň nájezdní rampu na schodišti - ale ani to ne.)
V Břeclavi se nechávají kola před nádražím :))
Nojo, ale já je potřebuju mít doma a ne v Břeclavi před nádražím. :-)
Normálně bych to tak moc nezaregistrovala, ale je to nejčastější přestupní stanice při návratu z dovolených, tj. fakt natěžko, k tomu leho... to váží nějakých padesát-pětapadesát kilo, navíc tvarově poměrně těžko uchopitelné. To prostě do schodů nevynesu.
Není to neřešitelné - sundám brašny, vyběhnu s nimi na podestu, vrátím se pro kolo, to hodím až nahoru... a vrátím se pro ty brašny. Ale štvou mě tím, ne že ne. :-)
České dráhy i slovenské železnice sice rozšířili počet vagonů s háky na zavěšení pro přepravu "pod dohledem", ale nedomysleli, že se do toho vlaku musí cyklista taky dostat a že na lehkých kolech vozí většinou těžké brašny. Když už na to nepamatovali u výtahů, mohli aspoň dát na schodiště sklopnou fošnu. Třeba v Olomouci je na nástupiště krom schodů i eskalátor- ale na ten bych si netroufl ani s prázdným kolem....Všude se propaguje cyklistika, ale dráhy to moc neulehčují...:-((
To mají pro výletníky, ne pro cestující s brašnama.
Na brašny jsem vymyslel fintu, Soňa mi ušila vak na záda, lehounký 10 deka, skladný. Nacpu doněj brašny, hodím na záda, a ruce mám volné na nošení kola.
....jo- to máš, ale zapoměls, že jsi chlap a "docent". Jak to pomože starším a míň svalnatým?
Eskalátor jsem natrénoval i s 12letou dcerou. Sice to zkraje málem oplakala, jak se bála, ale naučila se to.
Ale když to tady čtu, fakt nechápu, že se ty výtahy nestavějí o těch pár centimetrů delší. Co jsme jezdili v Německu výtahem, vždy se tam kolo s brašnami vešlo pohodlně, občas i dvě otočené řidítky proti sobě.
Hůř, v metru v Praze, jsou někde výtahy, kam by ses s kolem i vešel, ale je tam zákaz.
Jinde, v témže metru, je zase kolo výslovně povoleno.
Ale nerypákoval bych v tom, buďme rádi, že vůbec do metra s kolem smíme...
Jó, Břeclav, tam se pro cyklisty na nádraží už dávno zastavil čas. Je to výstupní zastávka z vlaků do krásné jižní Moravy, ale dostat se s obtěžkaným kolem z nástupiště před nádraží, to je tedy něco! Jezdím tam dost roků každoročně, a vždy se tomuto nestačím divit, že ani po letech tam neudělali něco na těch schodech pro kola, a přitom by to až tak velká investice nebyla, jistě jen v řádu tisíců.
Zeptej se Billicka, jak se s tímhle vypořádává na skládačce. Někde tady má videozáběry (trošku roztřesené), kterak z nástupiště do podchodu i bez vejtahů, plošin a jiných pomůcek :-)
A sundání té cedule s přeškrtnutým kolem z výtahu by bylo úplně zadarmo.
Ta je jen u jednoho výtahu.. :) Teda, pokud si pamatuji.
To máš pravdu. Bohužel zrovna u toho rozhodujícího, od nádražní budovy do podchodu. Jednotlivá nástupiště už tu ceduli nemají. (Ale na to jsem přišla až posledně, když jsme jeli na Moravské Pole. Do té doby mě nenapadlo se jít koukat na další výtahy, když jeden měl zákaz.)
jj, vím. Proto vlakem jezdím pokud možno jen tam a zpět po ose. :)
Vyjímkou je vlak (rychlík) na Olomouc, ten jezdí obvykle z prvního a na první přijíždí.
Ten zákaz jen u "prvního" nechápu. Buď teda všude nebo nikde.
Dolů se nějak z toho prvního dostanou, ale aby se jim dole nehromadili a někam odjeli :))
Trošku mimo téma jsem si vzpomněla na jeden zážitek s cestováním výtahem na nádraží, nad kterým mi dodnes zůstává rozum stát...
Široký podchod, na jedné straně výtahová kabina (dveřmi směrovaná ne kolmo k chodbě, ale rovnoběžně). Když jsem k výtahu docházela, zrovna se otevřely dveře, vystoupila paní s kufrem. Tak jsem zastavila.. dobře dva metry před tím výtahem. Paní zůstala stát proti mě se slovy "Tak budete dělat, že mě nevidíte, nebo co?". Hodila jsem úsměv, chvíli přemýšlela, zda ji znám nebo co vlastně... ona ještě nějakou dobu významně stála a pak s trpitelským výrazem se s tím kufrem bokem takřka plazila podél zdi, aby se kolem mě protáhla. A na druhé straně bylo tak pět metrů volného místa... (Já bych jí i uhnula, kdybych tušila, že jí jde o to, aby mě míjela přesně z této strany, ale pochopila jsem to, až když už se prosoukala.)
Nojo, to jsou takoví samonasrávači. Občas se s takovým pánem setkávám v autobuse. Prostě chce sedět na tom konkrétním místě i když je autobus prázdný. A je schopen ztropit scénu, když ten, kdo tam sedí nechápe, proč by si měl přesednout.
To naprosto chápu.
Mě nebetyčně naprdne, když je úplně prázdná hospoda, akorát "u mého" stolečku sedí dvě fifleny, cucaj kafe a kouří....
Za těch 30 let mám pocit, že mám na ten "můj" stoleček právo.
A máš uplnou pravdu, že těch míst mám na výběr hafo, ale ony mi sedí na "tom mém" a to mě fakt, ačkoliv naprosto nevysvětlitelně, vytáčí do běla. Holky servírky to pak slíznou, maji tam hodit včas rezervačku..
Záleží k čemu to chceš, k jakému kolu, na jaké cesty a tak.
Pokud chceš silniční uhlí, tak je extrawheel nutnost. Kromě toho někam dojedeš, na tři dny zakempuješ, zprasíš se na kopcích kolem bez nutnosti někde něco montovat a pokračuješ.
Na dlouhou cestu, kde bych nepředpokládal oddělení od bagáže bych začal tím, že bych si koupil bytelný pevný rám. Tomu bych naložil na nosič. Nechal bych si udělat vlastní, bytelný a delší, takže by se nekroutil pod zátěží a nemusel bych vršit bagáž na kopec.
Mám na měšťáku nosič na kterém můžu vozit lidi (vzadu je plná osa a nábové řazení), váží dvě nebo tři kila.
Chci to za silniční uhlí i expediční kolo.
Co se uhlí týče, nejraději bych příští rok vyrazil do Španělska na něm, to by byl hukot, panečku.
Ale k tomu bych počeboval parťáka, abychom si mohli kola vzájemně ohlídat před marketem, sám si to nejalznu, na to mám Otíka moc rád.
Exp. kolo mám postavené jak říkáš, tlustý železný trubky, nosič od SA, ten mi přijde betelnej i dlouhej dostatečně, takže samotné kolo zvládá bagáž v pohodě, problém mám já, chci se zbavit brašen na předním kole, protože mi vloni přišlo, že mi moc kecaj do řízení.
Si představuju, že bych nejtěžší věci pověsil na vozík - nářadí, náhradní díly a hlavně tu vodu, fanouši.
Včera už jsem ho málem objednal, ale jsem se z too vyspal a teď znovu váhám, jestli mi ty min. čtyři kila nebudou vadit víc, než ty přední brašny :-)
S uhlím mě vyhodili z jedinýho obchodu - Tesca v Letňanech, když jsem nesl ke kase několik lahví ne-zrovna-levné kořalky. Tak jsem jim ty flašky vrátil. Od té doby jezdím do Globusu kde pochopili, že zabírám méně místa než vozík a že se jim to vyplatí.
Takže bych se nebál a bral to dovnitř.
Fakt jako myslíš, že bych mohl někde v Německu, ve Francii, ve Španělsku, vniknout do supermarketu s Otíkem?
Extrawheel myslíš nechat venku?
A co když mě vyhodí?
Já bych to neukecal a šel bych spat o hladu, nakupuju vždycky před večerem a strašně se na to čerstvý levný žrádlo těším.
V opravdu malém supermarketu bych vozejk nechal někde vevnitř, za kasou, případně i s kolem (vzal bych si přední do ruky, aby se na tom nedalo odjet). Do většího bych napochodoval s plnou polní.
Dobrý je, když kolo vypadá, že je drahý. Nemusíš vysvětlovat, že máš drahý kolo a proč ho tedy nechceš nechávat venku.
Chodíš rád na večerní slevy? :-) Tak to si někdy udělej cestu k nám za kanál, Asda tu jednoznačně vede, ale ani Tesco není vůbec špatné :-)
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/Asda...
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/Tesco...
Jsem si tak nějak zvykl, bez ohledu na slevy, pokud je to možné, k večeru nakoupit větší množství jídla k večeři a na následující den + pití, prtoe v noci mě často budí žízeň.
Ale brát kolo do marketu se bohužel asi nenaučím, se mi ta představa příčí, ani pořádně nevím proč, nerad na sebe upozorňuju a přijde mi, že kolo zkrátka do marketu nepatří.
Ja s sebou do velkych supermarketu kde vim ze budu treba i pul hodiny beru jen brasny - z kola je to vyhaknute hned a voziky jsou velke a hluboke, takze neni problem. Kolo kurtuju (vzdy a vsude 2 zamky - dobra sila zvyku) nekde venku ke kandelabru nebo bytelnemu stojanu na kola, do kramu bych ho taky nebral. Ale mam jen obyc 'neatraktivniho' cestaka za nejakych 15.000, takze nic co by nejak zvlast pritahovalo pozornost.
Ideální i jako nákupní košík ;) http://www.mayacycle.com/bike-trailer-gallery
Jediná chybka je, že nemají zastoupení v EU. :(
Po me se sapal dole v DBK, jak jsou ty bufety, sekuritak, ze tam kola nesmi, ale dal si rict, nakonec.
Jak to chodi v Nemecku a ve Francii povim za 14 dni, ale spis si planuji vybirat male obchody nebo benzinky, nez se s gim vydat do supermarketu.
Jo, pak jsem měl výstup ještě ve Fenixu na Vysočanské. Ale vedoucí optiky mu vysvětlil, že kupuju dost drahý skla na to, aby sklapnul podpadky. V supermarketech už velmi často zákaz vjezdu s kolem už ani není.
Ja to chapu, kdyz je nekde hromada llidi, tak se mezi nima motat s kolem je naprd.
Ale tam, kde nikdo neni, je to trochu buzerace.
Jednou name vyjel i cisnik, ze jsem si kolo vzal do zahradky, ze prejj mam pred hospodou stojan. Tak jsem sel pryc.
Nema cenu se dohadovat, pijdem tam, kde nam rozumeji...
Jenze mezi nalestenou ziletkou bez zateze, a nalozenym expedicnim kolem, co projelo leccims, je trochu rozdil...
Chtěl jsem na to založit vlákno...
Mám podobné pocity, několikrát jsem byl hodně překvapený, když jsem viděl jak si lidi táhnou kolo supermarketem, aniž by to někoho vzrušovalo. Dokonce jsem měl rozhovor s jednou aktérkou, napřed si myslela, že se se mnou bude hádat, ale vysvětlil jsem ji, že mne to upřímně zaujalo.
Povšiml jsem si základních znaků takového tahání kola po nákupních centrech a obchodů s potravinami.
Tito cyklisté jsou většinou oděni do elasťáků a dresu, nemají nášlapy a helmu, působí velmi nalehko, asi jako že jedou kondiční jízdu, došlo jim pití, nebo si právě vyzvedli kolo v servisu vedle.
Většinou nejsou zpocení, venku svítí slunce a neprší, kolo je čisté a většinou jde o nějaký model silnice, nebo fit kola, či trekking, v dobrém stavu.
Absence zámku je u takového cyklisty jakousi vzhledovou samozřejmostí, takže není problém potkat děvče s karbonovou silničkou u regálu s vejci a jogurty.
Naposledy jsem viděl dokonce takovou slečnu odjet po ose přímo skrz nákupní koridor.
Vím o některých lidech, že to běžně dělají na hlavním nádraží v Praze, nikdy to nikomu nevadí, v mém případě se zdá že mne registrují, ještě než vstoupím do budovy.
Moje zkušenosti se stejným nákupním centrem jsou diametrálně odlišné, jednak bych kolo už z principu dovnitř netahal i kdybych neměl zámek, mé kolo má spoustu šrámů, takže určitě nevypadá trendy a vpodstatě na první pohled vypadá jako pracovní stroj, což také je.
Absence reklamních nápisů všude na kole a na mém oblečení asi prozrazuje že jsem zarytý cyklista schopný všeho, a ne jen bezproblémový návštěvník nákupního centra, který se pouze snaží dělat něco pro své zdraví, v úzuse uznaném systémem, a jde si pouze nakoupit.
Když to shrnu, ochranka se na mne jde podívat i když jdou tzv. pro rohlíky a mám batoh na křivo, o kole se vůbec nebavíme.
Vlastně jde asi o to, zda na první pohled člověk s kolem vypadá upraveně, trendy a celkově bezproblémově - teď popisuju pohled ochranky na monitor. ;)
Já ti nevím.
Neřeším jestli trendy nebo ne, Zelenáče chci mít na očích, ne proto, abych se natřásal u regálu, ale aby mě ho někdo neukrad. Zámek není překážka.
No a Veterána, Authora nebo Pepíka klidně nechám zamčeného venku a zase vůbec nezáleží na tom, co mám na sobě a jak "působím".
Já mít kolo za 50000Kč a možná klidně i víc, tak ho také nepustím z ruky. No možná bych si na nákup vzal jiné kolo, nebo tam šel pěšky.
No pochopitelně!
Jenže když jedeš celý den, musíš se najíst, napít (a to ostatní je s kolem v zalidněně oblasti ještě horší :-)). Tak kolo vodíš s sebou, volíš pokud možno provozovny, kde to bez problému lze.
Je otázka, zda se chceš držet striktně hranice nebo budeš volit cesty co nejblíž hranicím.
Pokud se chceš držet víceméně striktně hranice, pak jsou lepší brašny.
Pokud chceš jet po cestách, pak lze volit i vozík.
Osobně jsem zatím jela jen s dětským vozíkem a musím říct, že pro mě by byla jednoznačná volba brašny. Vozík občas s kolem pocukává, což mi nebylo příjemné.
Ano, pocukávající vozík – neumíš správně šlapat. Konzultuj s vyspělejšími cyklisty.
To je ten problém, že s přívěsem se musí jezdit zcela jiným způsobem než bez přívěsu a pokud to není natrénovaný bude to mnoha lidem dělat dost potíží.
S přívěsem musí být trvalý záběr a kolo stále v tahu, při každém povolení a opět přidání musí logicky přívěs s kolem cukat. Zrovna tak bude cukat na nějaké hrbolaté lesní cestě.
A udržet pravidelné šlapání aby bylo kolo stále v tahu bude na delší trase dělat dost lidem potíže.
Nevím, asi je to docela subjektivní, ale nepocítil jsem žádný velký rozdíl ve způsobu jízdy. S dvoukolákem je akorát potřeba vybírat stopu, jede-li se mimo asfalt, počítat s šířkou, chceme li se vlézt do nějaké "díry" nebo dávat bacha aby nenajel jedním kolem třeba na obrubník.
Jednostopé, pokud jsou konstruované na připojení za zadní kolo prakticky kopírují stopu bicyklu.
Když už je tady vozíkové vlákno - máte někdo zkušenosti s nastupováním do vlaku s vozíkem? Projde to dveřma, a tak vůbec? Platí se za vozík nějaký příplatek nad rámec dopravy samotného kola?
Počítej s tím že ve spoustě vlaků můžeš mít s přívěsem problémy.
Máme natěžko sjeto už dovolím si říct hodně, ale samozřejmě se nemůžeme měřit se zdejšími borci. Přesto bych ráda přispěla do diskuze. Naše zkušenost je jak s brašnami, tak s cyklovozíkem, a druhé vítězí, zpět bych se už k brašnám nevracela. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli těžišti. Vozík nemění těžiště soupravy, jen je potřeba zařazovat o stupeň nižší převod, než nalehko.
Terény nejezdíme, většinu našich cest jsme absolvovali po víceméně zpevněných cestách /asfalt, makadam, šotolina.../, nic MTC či horského.
S vozíky jsme absolvovali 2x cykloputování natěžko v Norsku a 2x ve Finsku.
Nechci se opakovat, naše zkušenosti mám sepsané na svém webu, kde jsou k nalezení.
Ještě doplním: busem jsme zatím nejeli, ale vlakem několikrát a vždy jsme za vozík platili, jako za kolo. V osobáku s tím až takový problém nebyl, v rychlíku jsme většinou mívali rezervaci kvůli místu.
My jsme s vozíkem jeli tak ... :)
Právě kvůli nastupování a schodům jsem vymyslela, že se z vozíku udělá zavazadlo. Žádný poplatek jsme neplatili.
Já mám jednokol."číňánka" upraveného tak, že závěs zůstává na kole a samotné zadní kolo se i s nápravou sundá, gumicukem připne ke kolu a korba s nákladem se za dvě uši vezme do vlaku pod sedadlo jako zavazadlo zdarma- zatím žádný problém
s průvodčím...
fotku máš? prosím
Nevím, jestli to bude viditelné dobře- pro odstranění "vyklouznutí" byly spodní oka na nasunutí nápravy doplněny z venkovní strany navařenými čtverečky 1mm nerezplechu 20x20mm s vyvrtaným otvorem pro rychloupínák. Popruh/ucha na úchop je provlečen vpředu (kolem horní konstrukce obtočen jeden závit) a vzadu po stranách uchycen sponami.
...ještě náklad
Kdo by měl chuť pročítat se desítkami osobních zkušeností brašny versus vozík, tady je spousta dalšího materiálu ke studiu :-)
http://travellingtwo.com/5850
Děkuji za dyskuzi pečlivě zvážit vaše rady a názory Je fakt že toho povezu hodně např. Stativ velký foťák navigaci co je zizniva po el.energiji stan spacak a myslym že do brašny na zadní kolo bych vše nenalozil nechci zatěžovat řidítka a odpruženou vidlici naše české kolo lidrfox mě nikdy sesklamalo a snad i kotouče to preckaji
Jen u toho foťáku bych byl opatrnější. Zvlášť jestli to je zrcadlo s nějaký kousek s jemnější mechanikou (stabilizace, zrcadlo atd.) tak na výraznější otřesy na vozejku.
S tím foťákem naprostý souhlas. Dříve jsem vozila zrcadlovku na řídítkách v řídítkové brašně /snímač APS-C/, před rokem o přechodu na plnoformát jsem musela z tohoto slevit a foťák vozím ve fotobaťohu na zádech. Na vozík, nosič či kamkoliv jinam na kolo.
Ups, uniklo mi slovíčko v poslední větě a příspěvek již editovat nelze. Chtěla jsem říct, že bych foťák nedala nikdy na vozík ani na nosič.
Stativ na vozíku máme běžně, tam problém nevidím.
Naložit vozík do vlaku problém není, odpojení od kola trvá řádově vteřiny, a naložení vozíku do nákladního vagónu či nahoru do osobáku či rychlíku není pro průměrného muže problém /řeč je o vozíku, v němž dlí výbava na jízdu natěžko/.
Naložit problém není, ale co ta cesta k vlaku přes všechny podchody.
To uznávám, že tak jednoduché není. My jsme to řešili porušením zákonů a přesunem přes koleje přímo na nástupiště, byť to bylo piktogramy zakázáno... Ano, vím, že se to nemá, ale ve velkých městech /Brno apod./ to prostě jinak nejde. Bohužel ČD jsou v tomto tajnůstkáři a rádi zveřejňují nástupiště u vlaku tak 3 minuty před jeho příjezdem...
cesty a výjimečně lehký terén, hodně věcí - vozík
lehký terén,málo věcí, přestupy ve vlaku - brašny
Těžký terén, málo věcí - batoh
Takže pro mne když jedu sám je zbytečné tahat vozík, když se vlezu do dvou brašen.
Loni jsem to vzal na vandru s 3 letou dcerou do nějakého krpálu. A postupoval jsem v před po sto metrech stylem - vytlačit naložené kolo, vrátit se vytlačit naložený vozík, vrátit se pro dceru. Ale pak půlkilometrový zabere půl dne.
Jeden místní uživatel, Murphy, ČR objížděl ve snaze jet co nejblíže podél hranice. Pár kousků (třeba Sněžku o půlnoci 26.12. :-) ) jsem s ním absolvoval.
Pokud chceš jezdit po turistických cestách, volil bych pevný kolo s menšími brašnami.
děkuji vsem asi si koupim jen jednostopí přívěs ten musi stačit a brasny na nej pověsím
a vybral jsem tento vuz
http://www.azub.cz/extrawheel-voyager-solo-bez... děkuji za diskuzi
Ale bez kola ti to bude jezdit špatně!
Tak můžeš vézt 2 sady 40l Ortliebů :)
Nebo priprahnout druheho extrawheela, za toho prvniho, a kolo mit stale bez nakladu. To mozna jeste ani nikdo nezkusil. :-)
Teda 6táců vysolit jen za závěs a nosič s vlaječkou a blatníkem- nezdá se ti to předražené? (a to musíš mít doma/dokoupit ještě přední kolo)
Já bych i teď sáhl raději po jednokolce (http://ekovelo.mimishop.cz/katalog.php?typ=18471)
koukám jak šla cena nahoru- mám za 1990Kč a upraven o odpružení, místo brašny balím do dvou klasik na nosič a dám do vozíku+jednu krabici.
S Extrawheelem za karbonovou silničkou jsem ujel v pátek 70km po slušném asfaltu, a protože byl prázdnej, byl dost jankovitej.
Občas si poskočil a trochu se smýkal do stran a tak, při jízdě v sedle to bylo v pohodě, ze sedla to nebylo nic moc.
Dneska jsem na něj naložil brašny s plnými PET lahvemi, chtěl jsem ho připojit za zimního bika, ale nastala tam kolize se Sport Arsenal expedičním nosičem.
Musel jsem dole na nosiči ohýbat ty trubičky, co jsou vyhnuté ven.
Tak nějak nouzově se mi to podařilo, ale nosiče je mi chudáka líto.
Při jízdě už jsem o vozíku skoro nevěděl, a to i při jízdě ze sedla, jsem z toho docela nadšenej.
Nemá moc rád kličkování - krátké změny směru jdoucí rychle za sebou, obzvláště ve vyšších rychlostech mají tyhle pohyby znatelné dozvuky, ocas, rezonanci, čili ozvěnu, asi tak nějak bych to popsal.
Ale i to se dá zvládnout a navíc to s žádným, natož naloženým kolem, stejně nikdy nedělám.
Kývání kola ze stany na stranu naopak vůbec nevadí, jde to snadno, protože brašny i těžiště jsou na vozíku proklatě nízko.
Ale pozor na obrubníky a pod, dám na něj nějaké levnější, obrovské, obyčejné, nepromokavé brašny.
Zadní Ortlieby na něj nedám, protože bych se bál, že je zničím.
Časem ho takhle naloženýho znovu připojím za tu silničku, a především ho otestuju na expedičním kole, ale asi na něj budu muset koupit jiný nosič:-(
Na exp. kole mne zajímá hlavně rozdíl mezi jízdou na těžko bez předních brašen s vozíkem, a bez vozíku s předními brašnami.
Ale po dnešku mám pocit, že ty zhruba čtyři a půl kila navíc se na dlouhé cesty vyplatí, protože se to bude o poznání snáz šoférovat.
A když nejtěžší věci pověsím na vozík, zadní kolo tažného bicyklu nebude zdaleka tak zatížené.
Vozík i s brašnami s PET lahvemi vážil 16,5kg, z toho 2,7kg šlo na zadní kolo tažného bicyklu.
A jízdní odpor extrawheel x přední kapsy, je poznat rozdíl? To, že extrawheel je lépe ovladatelný jsem pochopil.
Si myslím, že jedna pneumatika navíc nějaký odpor mít bude, to je jasný, při jízdě na karbonové silničce to bylo trochu znát i na rovině, ale byl jsem ten den notně utahaný a bylo vedro, takže nevím nakolik byl můj pocit pravdivý.
Zase ale - na ten vozík můžu můžu dát lehčí (subtilnější) kolo, užší pneu a víc ji nabušit, protože nebude zdaleka tak zatížené, jako zadní kolo tažného bicyklu a na pohodlí to nemá vliv.
Navíc na nezatížené přední kolo taky můžu dát lehčí kolo i užší pneu, takže se domnívám, že ve výsledku to vyjde skoro nastejno.
Jsem nakonec na chvilku vyrazil na silničce, s tím šestnácti kilovým vozíkem.
Ale vrazil jsem do něj lehoučké kolo, s tenoučkou plášťovou galuskou. V sedě naprosto bez problémů, tam je váha vozíku i její případný pohyb do stran pod kontrolou skrzevá sedlo, ruce k tomu nejsou vůbec potřeba.
Vestoje už to chce trochu víc soustředění, chce to držet řidítka pokud možno v klidu, ale když si představím, že bych měl ten samý náklad na zadním, nebo nedej bože na předním nosiči, pořád je to nesrovnatelně klidnější.
Po rovině to letělo krásně, velká setrvačnost, malý valivý odpor, ale v kopcích je šestnáct kilo navíc hodně znát, tam už bych měl obavy, aby mi v těžkých kopcích stačily převody (39 x 27).
Takže v této kombinaci budu pečlivě vážit, kolik toho povezu, abych výhody lehkého silničního kola úplně nepotlačil.
To chce dopředu kompakt. Převodníky 53/39 jsou na turistiku moc těžké.
Když už přívěs, tak ať to stojí za to.
http://jihra.rajce.idnes.cz/Sraz_lehokol_Novy...
http://jihra.rajce.idnes.cz/Sraz_lehokol_Novy...
http://jihra.rajce.idnes.cz/Sraz_lehokol_Novy...
Rozhodně bych volil brašny. Vozík na psa, kde jsem vezl věci celé rodince, mi odřel zadní stavbu kde byl připojen, dost omezoval mimo cesty a ani na cestách to nebylo nic moc a nakonec se mi rozbil v území nikoho. Nemít na telefonu kolegu s firemní Toyotou Hilux, tak jsem byl přímo v pr.. Takhle dorazil cestou necestou, naložil kola, rodinku i torzo vozíku a dovezl nás do civilizace. Táhnout nepojízdné kolo se nějak dá, ale táhnout kolo a nepojízdný vozík (ustřihla se osa jednoho kola) opravdu nejde.
Po dvoudenní zkušební jízdě na supertěžko zodpovědně prohlašuji, že extrawheel za zadkem mi vyhovuje víc, než brašny na předním kole.
Souprava je za všech okolností nesrovnatelně stabilnější, tedy bezpečnější, což je pro mě priorita. I kdybych zvolil variantu "všechno na zadní nosič", stabilnější by to rozhodně nebylo.
I mi přišlo, že "long vehicle" vzbuzuje u motoristů větší respekt.
Možná je to s vozíkem o něco pomalejší (protože vozík 4 kila a valivý odpor třetího kola navíc), ale já to při jízdě, ani na konečném počtu kilometrů, nepoznal.
Za devět hodin jsem ujel 130km, takže ujet od časného rána do večera 170-180km by neměl být problém.
Hřálo mě i vědomí, že veškerá váha je rozložena na tři kola, čímž pádem jsou všechna tři kola i rám mnohem méně namáhány.
Na vozík jsem v rámci možností naložil nejtěžší věci, kterým nevadí voda, tedy stan, náhradní díly a do každé brašny dva litry vody.
A řidítka typu Bulhorn vřele doporučuji. Letos nemám nic moc najeto, přesto mě skoro nebolely ruce, ramena, za krkem.
co to máš za stojník? a když o něj nemáš opřené kolo kam ho dáváš? a skládací nebo vcelku?
Je půlený, ze dvou starých, duralových lyžařských hůlek, váží asi dvacet deka a je boží.
Zaháknu ho za lanko na horní rámové, čímž ce celá souprava betelně zabrzdí, nepohnul s tím ani mistrál vloni ve Francii :-)
Edit: Von jak je duralovej, do asfaltu i betonu se zakousne a neuklouzne, na šotolině drží taky, na měkkém podkladu, kde se boří, nebo na kluzkém podkladu však musím spodní část zajistit provázkem za pedál, což většinou dělám jen večer na louce, v lese a pod.
supr sice pro mne jako pro lehokolistu nepoužitelný ale přijde mi to geniální. využít stojník i jako brzdič. :-)
až ti to nebude brzdit tak aspoń budeš vědět proč. To musí docela slušně vytahovat lanko.
Myslíš, že se už zajeté (vytažené) lanko, ještě víc vytáhne?
To je zajímavý dotaz. Existuje nějaká mez dalšího protahování? Je jasné, že krystalická mřížka se dokáže posunovat po plochách a dislokacích a protahovat se ve směru působení síly. Když se ovšem už dislokace natáhnou a posunou na samý konec, co se stane? Nebo k tomu nedochází a klouže to vesele dál a dál?
Jinými slovy může se vytahané ocelové lanko dál vytahovat? Konopná oprátka se po vytažení už neprotahuje a oběšence dobře a rychle zabrzdí se všemy důsledky.
Myslím, že pří brzdění je lanko mnohem víc namáháno, než při použití takového stojanu.
A aby se narušila krystalická mřížka, bys musel použít o hodně větší sílu.
Co to používáš za lanka, že vůbec připouštíš možnost jejich vytažení ??
Ještě jsem fakt neměl potřebu někdy dotahovat kvůli vytahání. Je možné, že se o nějakou desetinku časem natáhnou, ale to by musely být nějaké nepatrné hodnoty.
Takže ty bowdeny na brzdách už nedotahuješ? A jak často ta lanka a bowdeny měníš? Já to totiž dotahuji tak po roce. Jestli to není tím, že to vyměňuješ rychleji, než se to stačí protahovat a projevit. Nebo nám prozraď, jaká lanka a bowdeny používáš a my si je hned poběžíme koupit. Tedy pokud nejsou zevnitř pozlacené :)
Co používá už to tady psal několikrát a za poslední rok snad nejméně 5 x :-)
Vždyť přece víš, že já používám jen nesmyslně předražené věci, které mají (nejen) podle tebe naprosto stejné vlastnosti, jako ty "kauflanďácké" a "lidlácké". Tak k čemu by ti bylo vědět, jaké já používám a že je měním preventivně až po několika sezónách.
Vloni cestou do španělska jsem neměl s brzdama žádný problém, ale příští rok lanko pro jistotu vyměním, stojí pár korun a tyčí je namáháno krapet atypicky.
Nemyslím že by se vytahalo, spíš se bojím, aby se nezačlo lámat.
Akorát jsem zjistil, že s vozíkem není tenhle stojan tak úžasně stabilní, jako s těžkými předními brašnami, protože těžiště je mnohem víc vzadu.
Né, že by mi to někdy spadlo, ale přední kolo je málo zatížené a na nestabilním povrchu (písek apod.) má tendenci klouzat do strany.
Bazíruju na tom, aby mi to stálo neochvějně i v poměrně extrémních podmínkách, na blátě, ve větru a pod :-)
Nejlepší by bylo zapřít tu tyč víc vzadu, někde u sedla, a zadní brzdu něčím zabrzdit nezávisle na tyči.
To ale nebude problém, přes zimu na to vymyslím novou vopičárnu, mě to baví :-)
Nestačí soupravu (kolo+vozík) v kloubu "zlomit"?
na zabrzdění používám suchý zip, kterým zafixuji zmáčknutou páčku brzdy k řídítkům.
To zkusím, ale jako vopičárna nic moc, chtělo by to něco brutálnějšího.
hlavně je to lehké a když není sucháč v činnosti tak je namotaný na bowdenu. Používám to hlavně k fixaci kola ve vlaku
....brutálnější je omotání brzd. páky gumicukem- pokud je dost dlouhý, "obslouží" obě brzd. páčky..;-)
Když to mi přijde moc zdlouhavý, zaháknout tyč za lanko a opřít o ni kolo je asi nejrychlejší, to budu používat i nadále.
Pro podmínky, ve kterých tohle řešení nestačí, zkusím najít něco pružného, co narvu mezi lanko a horní rámovou, nebo přichází v úvahu silnější gumicuk, který potáhne lanko z horní rámové dolů, tyč bych uchytil někde u sedla a navíc bych zafixoval řidítka, pak se to nehne ani kdyby čert na koze jezdil. Nebo by ještě šlo, když to bude stát opravdu za hovno, to opatrně položit na bok dobrovolně. Jenže to se pak člověk nedostane do brašen a vo tom to je.
Třetí kolo bez blatníku ? Nedohoní tě třeba cestou z kopce po mokré silnici ta odstřikující voda ?
S blatníkem si tak trochu nevím rady, vodundal jsem ho, prtoe se mi tam nelíbil. Abych vyzkoušel jízdu v dešti, na to jsem línej, tak to asi nechám jak to je.
Možná by stačilo něco přidundat na ten nosič zespodu, až se budu v zimě nudit, zkusím to.
Já ho taky sundal. Když však jela dcera z Holandska na kole domů, raději jsem blatník vrátil a už zůstal. Vlastně se mi začal líbit. Jakou máš zkušenost s tím malým držákem? Co je ve střední rovině před a nad blatníkem? Ten nemám, ale uvažuji o dokoupení.
Držák mi přijde dost nepraktickej, protože je do oblouku, ale podařilo se mi na něj přikurtovat stan a to mi stačí.
Snad na něj i prodávaj jakousi brašničku, ale kupovat ji nebudu.
Spíš přemýšlím, jak líp využít nosnost vozíku, se 13 kily jsem jen na polovině maxima, což mi přijde škoda.
Dalo by se to vyřešit druhým párem zadních Ortliebů, ale je mi líto peněz, navíc se bojím, že bych je brzy odrbal, protože ve srovnání se zadním nosičem jsou mnohem níž.
Hele a ten blatník, proč jsi ho na vozík vrátil?
Blatník jsem vrátil protože dcera jela na kole z holandského Nijmegenu do Prahy a během asi osmi dnů potřebovala ujet necelých 1100 km (nejela nejkratší cestou) takže kdyby nevyšlo počasí... Ortlieby jsou nízko, ale zatím jsem je neponičil. Na některých videích jsem viděl snad žluté brašny jiného, předozadně protaženého, tvaru, podobné brašnám na lowracery-lehokola.
...orig.Extrawheel- asi pro jiný typ nosiče se sítěmi po bocích, do kterých jsou jen vloženy.
Není to zrovna s přívěsem, ale natěžko je to dost.
Dnes navečer jsem pomáhal nakládat tohle monstrum do vlaku. Odhadem to mělo nejmíň 70kg.
Jak pomáhal nakládat? Spíš přizvednout. ;-) Vždyť podle typu sedaček se jedná o nízkopodlažní vlak. Nepopírám, že 70 kg je velká váha, ale pojem nakládat, je u mne do toho vysokého zeleného vagonu o 3 schůdcích (pro mne ve výši ramen). ;-D
To je sysel. Jsou tam sice široké dveře, ale taky 3 schody. Nízkopodlažní ani náhodou.
Aha, tak to mě zmátlo, znám tyhle modré sedačky jen u nízkopodlažních. Tenhle typ jsem ještě neviděla, nejezdím tak často a když už, tak právě volím kvůli kolu, které si natěžko musím naložit sama nízkopodlažní. Jo tak tohle pomáhat zvednout nahoru, tak mám po zádech :-( Stačí, když po mě chce průvodčí, abych zavěsila kolo na hák a pak začíná dohadování, že ho neuzvednu a ať mi teda pomůže (občas to pak bývá groteska) ;-)
Dostal si alespoň od té slečny telefon?
Hehe, to mi připomělo jak Marian se mohl na Hlavaku přetrhnout, aby pomohl dámě do vkaku se zavazadly, pak s ní začal konverzovat, a když se vkak rozjel, viděl z okénka vlastní kufr na peróně.
Prostě byl tak ochoten dámě pomoci, že zapoměl na vlastní zavazadlo....
Jinak dalši co vozí sekundový stan. To kolo nahoře...
Jaké vozíte na těžko (na těžko s přívěsem), převody?
Při testování Extrawheelu (28" kola) jsem použil 44-32-22 vpředu, vzadu osmikolečko 13,14,15,16,17,19,21,23.
Velkou placku jsem řadil jen při jízdě z kopce, nebo po větru.
Nejdřív jsem uvažoval, že ji nahradím čtyřicítkou, nakonec jsem ji nahradil rovnou osmatřicítkou, a vypadá to dobře.
Když řádně roztočím nejtěžší převod(38x13), jede to skoro čtyřicítkou, což mi bohatě stačí.
Když na velkou placku zařadím (nej)lehčí převod (38x17;19) a jedu nízkou frekvencí, dá se to po rovině valit cestovní rychlostí, teda okolo tý dvacítky.
Klasické kazety mají nejmenší pastorky s jedenácti zuby, přijde mi, že při jízdě na těžko jsou tam minimálně první dva nejmenší pastorky akorát na parádu, alespoň pro mě, protože z kopce a po větru zásadně odpočívám.
čísla ti neřeknu ale vepředu malý a střední talíř a vzadu nejhornější až max pátý počítáno zhora. Rozjezdy hodně často naco nejlehčí převod a i tak si to šlachy v koleně docela pamatují. Ale na lehokole se nejezdí jak na kolobce, takže je nutno na kolena brát ohledy.
Velký talíř možná tak z kopce, ale s extrawheelem se snažím nejet více než 45 km/h jelikož mám véčka a kdyby byla potřeba brzdit nějak neočekáváně tak jsem si vědom toho, že ta souprava je poněkud těžší.
To mi taky přišlo na mysl, na velkou placku se vybodnout a nechat tam jen prostřední a malou.
Ale občas by mi velká placka přeci jen chyběla, tak jsem to vyřešil takhle.
Velká se s prostřední překrývá o dva převody.
Při řazení mezi velkým a středním je to spíš podobné zařazení "půlky" u náklaďáku.
Ale ve srovnání s původním stavem nelze říci, že jsou tam některé pastorky na nic, naopak, jsou lépe využity a řetěz se tak často nekříží.
Je to i pohodlnější, protože jednodušší - nemusím vpředu tak často řadit a při změně převodníku můžu vzadu nechat stejný převod.
Zrovna když jsem to testoval po vsi a šteloval přesmykač, šel okolo starej Vejvoda a povídá "taky už tam cpu malý placky", jenže jemu je přes osmdesát.
Ty musíš bejt ale bejk, zvlášť v kopcích. Uděláš ze silničky náklaďák, ale kazetu si tam necháš frajerskou, jak na městské kriterium :-)) Já vím, že ta dvaadvacítka vepředu to zachraňuje, ale stejně...
Já ti nevím, nejlehčí převod mám teď ještě o malej fous lehčí, než jsem měl vloni do španělska. Trochu problém, spíš takovej jako dyskomfort, jsem měl jen ve stoupání na Přimdu a pak až v jednom kopci ve španělsku.
Není problém dát dozadu ještě lehčí převody, ale i takhle jedu na nejlehčí tak pomalu, že pěšky by to vyšlo skoro nastejno.
Ale pěšky jsem nešel ani jednou. (a kdyby, tak co) Kdyby mě bývali pustili na Ventoux, tam bych asi pěšky šel :-) letos jsem pozorně sledoval tu zkrácenou etapu na Tour, to bych asi fakt nedal. Naštěstí to zavřeli už na té křižovatce na začátku lesa, hned za ní ten trhák začíná.
Ventoux mě láká, kdyby to nebylo tak z ruky, hned bych jel zkusit tu čtyř-sérii. Koukal jsem po profilech a žádné extra trháky tam snad nejsou. Jestli si dobře pamatuju, tak by to mělo bejt všechno tak nějak do 8%, ale táhlejch a s poryvy větru. Peklo z toho ale bude dělat v tom větru závodní tempo. Při ploužení na pohodu by snad problém bejt neměl.
Z Bédoinu až k lesu mi kopec náramně vyhovoval, jsem si říkal, že jestli to takhle půjde dál, vyjedu to s prstem v nose.
Ale když si najdeš záznam té etapy, rafani dojeli k lesu a na té křižovatce, kde mě zastavili policajti, tam zatočili doleva, a pak se to kurevsky zvedlo, tam by mě to asi bolelo i na karbonovém Otíkovi.
Mě na tu čtyř-sérii furt láká kolega cyklista a přijde mi to magořina, jet na stejnej kopec čtyřikrát za sebou, to když už, vyjel bych to jednou a jel se podívat jinam.
Ale to se jede pokaždé z jiné strany, jinou cestou. Dublujou to akorát mimozemšťani (3x2)
No to já vím, ale stejně bych se na to vybod, vyjel bych to jednou a pak by si to nejspíš namířil k moři :-)
Le Vent, vítr, to bude ten problém...
Proto Mt Vent oux... Větrná hora.
Na kazetě odstupňování po jednom zubu u pěti pastorků je mrhání převody- já "tahám" jednokolku s kazetou 11-13-15-18-21-24-28-32 a trojtác 44-36-26
Zatím nebylo stoupání, co bych šel pěšky...
Kolik obrátek utočíš? 38x13 a čtyřicítkou?
Mám 42x14 a při otáčkách 65 dám 25 km/h, na třicet bych si musela ukvedlat nohy, o čtyřiceti nemluvě!
Zkoušel jsem to z kopce, krátkodobě, jel jsem asi 38-39km/h, otáčky jsem měl asi jako cirkulárka :-) já nevím, bylo to hodně, minimálně 120, ale to je mi jedno, 38km/h natěžko fakt jezdit nepotřebuju ani z kopce, jakmile to jede samo přes těch 23-25km/h, stejně přestávám šlapat, odpočívám.
Leda by to bylo hodně dlouho z mírného kopce, nebo na rovině silný vítr v zádech a tam těch 30km/h dlouhodobě v pohodě utočím.