Dobrý večer,
plánuji cyklotrip skrz Německo a Dánsko. Nevíte, jak je to v těchto zemích se spaním pod širákem (dejme tomu na lavičce za městem, v případě nedostupnosti kempu)? Ještě by mne zajímalo, jestli zákon nějak neomezuje cyklisty na silnicích 1. třídy (Bundessstraße) a 2. třídy (Landesstraße) v Německu, to samé i v Dánsku.
Děkuji
Volné táboření v přírodě je v Německu nelegální.
Jsou jisté možnosti to obejít, neradím je používat, je-li jiná možnost
Čti:http://travel.stackexchange.com/questions/16377...
V Dánsku se zdá, že někde je to možné.
Obecně informace najdeš tady:https://www.bergzeit.co.uk/journal/wild-camping...
...asi na té lavičce nebude chtít tábořit....
Už se to probíralo víckrát- nouzové přespání jedné noci NENÍ táboření a proto je zakázané jen v rezervacích. Pokud se nebudeš "ukládat na noc" na veřejnosti dostupném a viditelném místě(jako na té lavičce), tak v tom nevidím problém. Večer zalezeš a ráno brzy vyrazíš ...
Ale to tam v tech odkazech je popsano, jen ty mas asi pronlem to precist...
dík za opožděnu reakci- já problém se čtením nemám, ale proč bych měl číst info v odkazech, které mne nezajímá.
obecně je to leckde na cyklotrasách značeno jako zakázané, ale na druhou stranu když člověk " píchne" a v místě " opravy ho přepadne tma" :)
Akorát nevim jak to může být letos, my třeba každý rok jezdíme Donauweg a letos se bojíme, jestli to nebude trošku moc průda... jak s hranicema, tak případně s množstvím pěšáků..
jako, že by šli pěšky? s ajfounama? tihle lidi chodí pěšky jen v rámci zrychleného přesunu v rámci výcviku, jinak je snazší si počkat až pro ně Merkelová pošle bus nebo vypraví vlak.
V Dánsku jsou ještě volná tábořiště. V jednom z nich jsme u Frederikshavnu v roce 2008 spali (http://goo.gl/qmYQSf).
Mapa s nim je tady: http://www.udinaturen.dk/ - Overnatning . Taky se jejich seznam dá koupit jako kniha.
Zdar.
V Německu je kempování na divoko zakázáno. Nicméně lesy a louky nebývají oplocené a často najdeš místo, kde můžeš nepozorovaně zakempit na jednu noc. Já nikdy neměl problém. Omezení
na 1. a 2.třídě není, ale i tak se musíš řídit značkami a v Německu se stává, že se i z 2.třídy se stane rychlostí silnice. Je to označeno značkou a tu musíš respektovat.Němci nahání cyklisty na cyklostezku aniž by věděli kam cyklostezka vede a kam jede cyklista. Cyklostezky taktéž vedou obvykle jen na jedné straně silnice a přejíždění pruhů bývá nebezpečné.Němci jezdí jak šílenci.
Nemci, protoze jsou systematicti a ukazneni, kdyz povesi cedulku se zakazem vjezdu cyklistu, daji pred tim cyklistovi sanci jet jinudy, a objizdnou trasu maji vyznackovanou.
Faktem je, ze muze byt o dost delsi nez "zkratka" po rychlostni, ale kdyz se kouknes do mapy, reseni najdes. Na rychlostni na kole nenajizdet, to fakt ne, kdyz se to omylem prihodi, troubi a blika snad kazde auto, aby te upozornilo, ze tam nemas co hledat.
Ano, cyklostezky casto vedou po jedne strane silnice, prejizdi se sem tam, ovsem neni na tom nic nebezpecneho.
Prejezdy, prechody jsou dobre vyznaceny a oznaceny, a jsou na prehlednych mistech. V oblastech z vyssim vyskytem cyklistu a hustejsim provozem (treba v Poryni) jsou tam semafory na tlacitko.
V Nemecku je mimo obec povoleno jezdit 100 km/h, silnice jsou kvalitni a tak se jezdi rychle.
Ovsem nikomiv "jako silenci" ale ukaznene a tolerantne a to tak, ze by pro nase ridice mohli byt Nemci vzorem.
Byl jsem teď 10 dní v Německu. Jeden den z toho v Halle. Měl jsem z toho docela strach, ten den pršelo, my jsme jezdili po Halle sem a tam, všude dlažba, tramvajové koleje, provoz šílený. Přesto mě žádné auto nijak neohrozilo.
Když jsem se vrátil do ČR, tak hned na druhé křižovatce mi vjel z vedlejší do cesty nějaký magor a doma jsme se dozvěděl, že jedna nám známá paní je v nemocnici s těžkým otřesem mozku, protože ji, jako cyklistku, nějaký šofér vytlačil ze silnice na kamennou zídku. Tak nevím, jak je to s těmi šílenci.
Mimochodem, v Halle jezdí na kole spousta lidí, ale přilbu jsem skoro u nikoho neviděl.
S tou ukázněností souhlasím, hlavně byla někdy až přehnaná, jeli jsme po nějaké pidisilničce a proti auto, nějaká Audina, řidič zajel skoro až do příkopu, aby nás neohrozil, počkal, až přejedeme, je to příjemné a rychle se na to zvyká, to zase jo!
Na druhou stranu, ať jsou Němci sebeukázněnější řidiči, těch aut je tam strašně moc a to se mi jako cyklistovi moc nelíbilo, v podstatě neustále nějaké auto za tebou, před tebou, skoro ani chvilka během dne bez auta. Jako kdyby bez toho auta už neuměli žít, v rodině má každý člen asi víc aut, jezdí se pro rohlíky, pro noviny. Důsledek toho, že ve vesnici nemají konzumy, jako u nás, že se musí nakupovat jet do obchoďáku někam do města, a všude pochopitelně jedině autem.
Akorát, že si myslím, že zaměňuješ příčiny a následky. Vývoj jde od zavření vesnických obchodů či centralizace škol k nutnosti mít dvě auta pro rodinu.
Pamatuji si jak v Steinigwolmsdorfu nejdřív byly normální malé obchody + samoobluha co tam byly z časů DDR. Pak tam postavili malý PennyMarket či něco podobného a místní začali nakupovat tam a tak postupně ty obchody zmizely. A pak to Penny jednoho krásného dne zavřeli a obec je bez obchodů, zbyl jenom pekař a řezník.
U nás většina těch vesnických obchodů je provozována Vietnamci, saští Vietnamci pracují třeba v Lipsku na lince u BMW.
Ano, auto pro kazdeho dospeleho clena rodiny je bezna vec pro zivot na venkove.
Ono nejde jen o skoly, obchody ale take dost casto o zamestnani. V nasi kancekari v Bochumi pracovali bezne lide z dojezdove vzdalenosti 50-80 km, tedy zhruba hodina autem. Hodinu do prace to ma i lecjaky prazak, a je furt ve meste.
Proste auta k zivotu na venkove dnes patri a otocit zpatky to nepujde. Spis jde o to, aby ta auta byla ekologictejsi, delala mene smradu a splodin, a po tom Nemci ted velmi tvrde jdou a emisni limity zda se zase pritvrdi.
U nas tohle je problem, o vikendu jsem jel okreskama Ceskeho raje, temer bez aut a pak v jedne vsi me oredjel fekal a za 200 metru jsem se nadejchal vic smradu, nez za hodinu na prazske magistrale.
Já nevím, ale žijeme na vesnici a máme v rodině jen jedno auto. Ale pravda, uznávám, že nejezdíme do práce. Jo a v Praze jsem zažila dojíždění ze Žižkova do Modřan, tramvají 55 minut. Nikdy více! Jediný plus toho dojíždění - přečetla jsem mraky knih. Dojíždění po Praze autem nechápu, co si pamatuju, tak zpravidla 1 auto = 1 člověk. Popojížděli v koloně, každej nadával.
Tak jedna věc jsou imise a emise, druhá věc nějaké rozumné používání auta. Když vidím sousedy, jak jedou autem x krát denně, jednou pro noviny, podruhé pro chleba. My když už někam jedeme, tak jak typický venkovani :-)) Vezeme basu piva na výměnu pro jiné sousedy (starší lidi), nabídneme nákup, svezení, vezeme plyn na výměnu, prostě když už jedu, tak ne jen pro noviny, ale vyřídím víc věcí najednou.
Já žil na venkově 40 let, auto jsme měli jedno společné pro obě rodiny a ani to nebylo moc využité. Žeby mne nebo otce napadlo jezdit do práce každý den autem nehrozilo- jen vyjímečně(sobotní, nedělní či noční směna) a to se spojilo i s větším nákupem. Po odchodu otce do důchodu se auto prodalo, páč nebylo využité. Na dojíždění do práce ve městě slouží MHD, v malém si stačí přivstat o 30min a "projít se". Jenže čím míň se lidi v práci "nadřou", tím jsou pohodlnější- nadávají na malé platy, drahotu, nezaměstnanost- přitom kupují auta na úvěr a vyhazují prachy zbytečně za benzín. Pokud budeš trochu soudný a posleduješ obsazenost aut, tak zjistíš, že min. v polovině aut je jen řidič, už dvě osoby jsou výjimka. Pokud jde o ekologii- ekologické auto neexistuje, jen více či méně škodící. Ty sám cestuješ "ekologicky" na kole a pak pro tebe jede žena tam i zpět- to jsi mohl jet rovnou autem ty(protože to "patří k životu na venkově"),když už nechceš využít hrom. dopravy. Něco jiného je, pokud jedou do jednoho místa rodiče a cestou berou do školy/školky děti. Pak se nedivme návalovým dešťům, bouřkám, záplavám, krupobitím, sesuvům svahů a jiným tzv. katastrofám- je to jen "obraz" našeho pohodlí(některých) a zbytečně uspěchaného života....
Ať si každý jezdit jak chce a čím chce...
Ač na vesnici a auta nemaje, souhlasím.
Jen musím konstatovat, že občas bych ho potřeboval a že si uvědomuju, že s ním by spousta věcí byla mnohem jednodušší či pohodlnější, případně bych mohl podniknout věci, které nyní nemohu.
Pred chvilkou jsme to resili, potrebujeme aby kolega udelal 4hodinovou presentaci v Leedsu.
Letadlo tam ted lita 2x do tydne, spousta hlucheho casu, placeni hotelu, taxiku na letiste, do kanclu, proste vylet na tyden kvuli 4 hodinam.
Videokonference se pro tento ucel nehodi.
Tak jak to resit? Jednoduse.
V nedeli rano sednu do auta, zajedem do Roterdamu, nocni ferou do Hullu, v 10 jsme v Leedsu, odpresentuje, vrratime se na lod do Hullu a v utery rano se probudime v Roterdamu, vecer jsme doma.
Jakekoliv letecke spojeni v kombinaci s vlakem, nerku-li cesta busem, neni rychlejsi nebo pohodlnejsi.
Kdyby hoch mel papiry, moh by jet sam, takhle mu budu delat sofera, ale porad to je nejrychlejsi a nejefektivnejsi reseni i na takovouhle velkou vzdalenost.
Takže místo letenky do Manchesteru, zpátečního lístku na vlak Manchester - Leeds, jednoho noclehu v hotelu, dvou dní času jednoho člověka, který v tom vlaku, případně na letišti může ještě neco dělat a vrátí se relativně odpočatej, se budou dva lidi bloncat tři dny autem přes půl Evropy a vrátěj se úplně vyřízení. Jo, to má logiku.
Pres Manchester lita David. Ten si ovsem nechava auto v Manchesteru.
V kazdem pripade cely den na ceste tam, nocleh v Leedsu, odvoz do kanclu (nekdo z UK staf) nebo taxi, a to same nazpatek, zase den na ceste.
Tedy odlet v nedeli, navrat v utery, stejne jako kdyz to vezmu autem.
Pres pul Evropy?
Ale ne, do Roterdamu jedes furt po dalnici, 900 km, 8-9 hodin v aute, a pak hotel na lodi, pokojik se sprchou a hajzlikem, vecere, snidane...
Trik je v te nocni plavbe, dobrej timing, hotel mas na lodi v 10 si ofísu a v 17 odjizdis zpatky.
Zkus to, asi o dost pohodlnejsi nez taxik na Ruzyn, 2 hodiny pred odletem stepujes, pak chvilku letis, pak zase taxik na nadrazi, nebo kolega co te musi hodit z Manchestru do Leedsu a zpet.
Slabina je,ze mladej nema ridicak, takze musim delat sofera, ale ja si taky svoje tam vyridim, tak nebudu jen soferovat.
Me teda vic stve stepovat na letistich, vlacet furt sem tam nejake zavazadlo, nez se par hodin pohupovat na dalnici...
A furt musis vzit do uvahy, ze i na to letiste se musis nejak dostat, coz pro mimoprazske je nakladnejsi nez pro prazaky.
S tou kajutou je to o něco lepší. Ale ne o moc. Furt každá z těch cest zabije den, letadlo půlden. Přičemž na letišti je WiFi a člověk může řešit aspoň maily, když už nic jinýho...ale asi to bude o osobních preferencích - někomu víc vadí dlouho řídit, někomu šacování na letišti...
Vec se ma tak, ze to mas vzdycky jeden den v trapu na cestu.
Pri doprave letadlem + vlak + taxi je tam spousta presedani, prenaseni zavazadel, cekani na neco.
Pri doprave autem si vezes hardware pohodlne vsechen co potrebujes ode dveri ke dverim a jsi celkem dost flexibilni, jediny pevny limit je stihnout vypluti.
Prejezd v nedeli do Roterdamu je klidny a pohodovy, horsi je vsedni den nazpatek. Pokud je to do 1000 km, je cesta autem celkem pohodlna i pro ridice.
Jinak ta lod je fakt dost velky hovadado....
> jediny pevny limit je stihnout vypluti
Jo. Takže rezerva dvě hodiny. Minimálně.
Zavazadla: z HW tahám akorát notebook, na 2-3 dny lítám s "malou polní" - batoh na notebook, v něm pár hadrů, kartáček na zuby a nějaká ta drogerie v igelitovým pytlíku podle EU foršriftu. Je pravda, že nějaký dresscode se u nás neřeší, tak s sebou netahám saka, kravaty a tak.
Dostat se na/z letiště není - co mám zkušenost - v západní Evropě problém snad nikde - v Porýní stejně jako ve Skandinávským zapadákově.
To ja si toho vozim podstatne vic, a na Ostrov i teplomet do hoteloveho pokoje, hajzlici setri na topeni...
Jo, rezerva urcite 2 hodiny, spis vic, ale je tam gap asi 3 hodiny protoze se naloduje uz od 18ti ale odplouva az ve 21 takze to tak vychazi na jedno pivko v pristavu, a naloduju a pak tu "rezervu" uz vetsinou bydlim....
Dostat se na letiste a z nej problem neni, jen platis taxik, nebo prudis kolegy, a to ze by sis sebou vzal box Plzne je vubec nemozne...
Za ta leta v Poruri jsem navykle sednout do kary a valit to 8 hodin bez zastavky. Ale ted uz to flakam, zadne "na otocku" jako driv. Vopruz byly Helsinki, tam uz litam, ale kolega litat neumi, protoze pry nema kridla, tak jsme jeli pres Stockholm a ferou, a to fakt uz bylo celkem dlouhe.... :-)
"a to ze by sis sebou vzal box Plzne je vubec nemozne..." -- koupíš v IKEA za pajsku modrou tašku na zip. Vyztužíš kartonem. Narveš 6packama do váhovýho limitu. V cílové destinaci rozdělíš do nádob na tříděný odpad :-) Lítal jsem tak na sever, do zemí sužovaných prohibicí. Chtělo to mít připravený drobný na půjčení vozíku na letišti...a když se letí na lehko, tak ve Schwechatu mají vcelku rozumný ceny EU-schválenýho (ouředně v igelitu zatavenýho) chlastu...
Na každým letišti, který jsem kdy viděl, se dá sehnat taxík, je tam autopůjčovna a jezdí tam autobus. Dokonce i v Brně, kam skoro nelítají letadla...
Dobrej hint, tak se na ně musí :-)
Teď už mě moc ježdění nehrozí, jednou za měsíc Bochum, dvakrát do roka Leeds, a pak ta Paříž asi 4x za rok, ale tam letět byl by hřích, neb zpátky naložen žrádlem.
Do Helsinek už jen letadlem...
Ale ten trik si budu pamatovat, ve Vltave v Helsinkach stoji plzen 8 éček...
Třebas na kancelářský židli, že jo :o)))
....to je zajímavý, jak jsou dnes lidi fajnoví a smrdí jim i jejich vlastní "odpad"..:-((
Asi jsem to blbe napsal, nesmrdel mi odpad co ten fekak vezl, ale ta stara VSka co sr0e halila do modrosedeho vyfukoveho dymu.
Jinak, tohle moralizovani, jak nekdo auto nema a nemel, a tak ho nepotrebuji ani ostatni, natoz dve, je docela na nic. Konstatoval jsemsituaci jaka je v Nemecku, a v nasi priprazske lokalite je velmi podobna. Proste dve auta nejsou vyjimkou, a protoze auto a jeho provoz je nakladna zalezitost, asi kazdy jeden vi zda-li je potrebuje nebo ne.
Ono bycg0hom v tom moralizovani mohli totiz byt daleko duslednejsi. K cemu jsou nam golfova hriste? Jen se na nich pri sekani spaluji hektolitry benzinu velmi neekologockym zpusobem. Zverstvem proti prirode je treba takovy motokros,kraval, smrad. K cemu tenisove kurty? Zase jen ubiraji zelene.
A co teorve ten lyzarsky sport. Bezduvodne vykacene pasy na sjezdovky, energeticky narocna doprava lyzaru na kopec aby pro vlastnisobeckou potechu pak jeli doli na umelem zaanezeni, ktere je rovnez naprosto neprimerene energeticky narocne.
A coteprv doprava osobnimi auty do tech hor,
Proc? Protoze he nekdo sobecky lyzar, gokfista, tenista, nebo motokrosar?
Co vsechno chceme lidem vycitat?
Neni proti tomu doprava osobnim automobilem za obzivou vlastne radove vic ospravedlnitelna?
Asi bychom se do takovych uvah nemeli vubec poustet, protoze takovych 80 procent veci, co clovek dela, by vlastne vubec delat nemusel, a mohli bychom vsichnitancit na rynku jak v Prodane neveste....
Máš skoro pravdu. S tím ospravedlněním vypouštění odpadu výfukem je obtížně řešitelné, co je důležité a co je zbytné. Problém nastává, když se podíváme co se děje třeba jen v Čechách s počasím. To pak to vypouštění skleníkových plynů dostává úplně jinou významovou dimensi.
Ano, můžeme to popřít, můžeme říkat, že se vlastně nic neděje. Můžeme tvrdit, že ke změnám klimatu docházelo a bude docházet vždy. Ale zrovna teď se s tou planetou něco s tím klimatem děje a vypadá to poměrně neblaze.
Já na to globální oteplování a klimatické strašení nevěřím, ale to neznamená, že bych nějak horoval pro zbytečné zasviňování přírody.
Mě hodně trápí spíš voda, pokles hladiny podzemní vody vidím naprosto zřetelně a měřitelně. A bojuju s tím statečně.
Ale pokud chceme v rámci "boje za planetu" někoho nutit se začít uskromnovat, mělo by se to týkat spíš těch lyžařských areálů (jen příklad za jedno z mnoha) než cest za prací.
No ono je to na jednom každém, kdo si to uvědomuje. Každý s tím může něco dělat podle svých schopností, možností a chuti. Jeden konreetně zásahem ve svém jednání, druhý při volbách do parlamentu a podobných volbách.
Třeba ten pán na Hradě nedávno za ty lyžařské areály významě loboval.
1.jo-jak napsaný, tak pochopený...
2.nešlo o nijaký moralizování- jen reakci na "...auto je pro dospělýho člověka na venkově běžná věc a k životu na venkově patří"-nic jinýho, co v tom objevuješ ty i s argumentama o výhodnosti přepravy ve firmě- co to má společnýho s běžným venkovským člověkem a životem na venkově nebo Německem víš snad jen ty...:-O
Ahoj, vůbec bych to neřešil, zvlášť pokud jedeš sám a neděláš bordel. 70 nocí na divoko - Rakousko, Německo, Švýcarsko, Francie, Itálie - bez jediného problému a to jsem byl viděn třeba 10ti lidmi než se setmělo.
Znám lidi co mají v těchto krajích 150 nocí za poslední 2-3 roky, taktéž bez problému.
Nemám problém si pospat do 9:00, samozřejmě pokud se alespoň trochu uklidím.
Jediný problém nastal v ČR.
Trochu k dotazu:
Lavička je pro mě symbolem Rastplatzu, často jsme měli blízko nějaké postavený stan a ještě zatím nikdy nemuseli nikomu vysvětlovat, že zde odpočíváme v noci. Lavičky vyhledávám i jako oporu pro opření kola.
Bundesstrassen ... jestli to jsou všechny ty s označením B, tak jsme už taky po několika jeli, pokud tam nebyl zákaz vjezdu a nevedla podél cyklostezka. Provoz přes den je velký, cítila jsem ale respekt ze strany řidičů.
Stan nějak takhle?
Mám to zafixované taky tak, co jsem vypozorovala, tak si většinou uvařím večeři, dopíšu deník a až tak mezi 20-21h, kdy přestanou kolem chodit pejskaři nebo běžci, tak stavím stan. Ráno už to většinou neřeším. Ovšem co musím před každou nocí řešit, zda-li se v tom místě dá nepozorovaně ráno odskočit na velké WC. To jsem jednou takhle večer v Rakousku neodhadla a protože bylo ráno ze všech stran vidět, tak byl problém kam (vyřešila jsem to, ale o fous). ;-D
Nebo taky nějak takhle ;-) ... To víš, sama ženská, chce mít trochu soukromí a navíc nemusí každej vědět, že je v tom stanu žena. Jo a taky, když v noci leje, tak ráno balíš suchej ;-D ... Tohle je na Labský za Wörlitz.
My jsme nyní na přístřešky štěstí neměli, docela problém bylo sehnat v potřebnou dobu i tu lavičku. Po celém dnu v dešti jsme si jednou troufli nastěhovat se na lávku. Nepříjemný byl pocit, že pod námi proudil určitě hluboký kanál. První psovodkyně se na nás nejdříve pohoršeně podívala, ukopla se o stan, v půlce lávky se obrátila, prý jestli nechceme jít spát k ní domů. Při zpáteční cestě se ptala, jestli nechceme aspoň něco přinést. Vypadali jsme jako zmoklí bezdomovci. Ráno šla ta hodná paní opět kolem nás.
Sama bych se v noci bála. Pes je dobrý hlídač, manžel se s ním ale nadřel a prohlásil, že už se mnou nikam nepojede.
Kde to bylo, je mi to povědomé?
To je mezi Wolfratshausen a München, přímo na Jakobsweg nad kanálem Isaru.
K tomu odkazu níž se doufám dostanu později a půjde to i bez fcb. Já mám teď nějaký fofr, ještě bych si tu chtěla přečíst víc věcí.
Co se týče toho psa, já už bych ho taky neuvezla, vozík mám složený na skříni a kdoví jestli jej ještě někdy vytáhnu - možná jako boudu pro psa v bytě ;-D.
Jinak jestli se sem dá dát odkaz na stránky putování kamaráda, co byl s náma vloni ve Francii i s čubinou, tak teď se vrátil z okružní cesty Kolín-Labská-Hamburk-Lübeck-po pobřeží-Rujána-Anklam-Odra-Nisa-Liberec...cca 2000km
https://www.facebook.com/sepsemnakole/?ref=aymt...
Spaní taky všelijak a bez problémů.
Což mi připomnělo. Kdybyste v Dessau chtěli nějaký kulinářský zážitek, tak mohu jen doporučit Cafe Mrosek.
https://mapy.cz/s/J7mn
To jsi ten typ nemohl napsat dříve, když jsi věděl, že tam jedu ;-( .
Nemoh'. Byl jsem tam přesně před týdnem. Dokonce snad na hodinu přesně.
Tak to tě omlouvá ;-D
Já tam byla 26.5. odpoledne, ale tam dolů do centra jsem nejela. Bauhaus a pak k soutoku s Muldou a frčela dál abych ještě stihla Wörlitz (ze kterého jsem byla zklamaná) připadal mi takový nějaký moc umělý (krásný náš to Lednicko-Valtický areál) mám radši větší prostor...
....toto se snažím praktikovat co nejvíc- výhoda balení v suchu suchého za deště je neocenitelná! Zatím se daří- až na pár ojedinělých případů....
No tak ještě jednu, kdy to bylo se vším komfortem...akorát, že první den nahoře v horách a nevím proč je mi vždycky první noc na začátku cestování zima...(rozmazlenost z paneláku) ;-D
To je pěkný domek!
Jj, úplně se vším komfortem (i ohniště bylo)... akorát pitná voda ne... no nabrala jsem aspoň tekoucí rašelinovou a na uvaření polívky večer a ranní kávičky dobrý...dokonce se v tý čočkovce a černé kávě ta rezavá barvička ztratila... ;-D
No já tam snad pojedu jen kvůli tomu domku. Se na to zítra podívám :)
Já si myslím, že saská strana Krušných hor je vůbec zajímavá. Teď jsem navštívil hrady Mildenstein (úžasný krov sýpky) a Kriebstein (interiér poměrně tuctový, zato pohled zvenčí monumentální). A městečko Leisnig, ve kterém se Mildenstein nachází, to mě hodně překvapilo svými starými, křivolakými uličkami.
Jsem si říkala, že je mi to povědomé, to je Freibergská Mulda a řeka Zschopau. Tu jsem dělala 2014. Já ty hrady atd., ale obdivuji jen z venčí.
Na "dálkových túrách" hrady také většinou obdivuji jen zvenčí, protože se mi moc nechce nechávat naložené kolo někde opřené.
Pro příště: Na Mildensteinu mají pro kola dvorek za kasou kam návštěvník necyklista nezavítá.
Jo jsem na tom stejně a protože jsem chtěla do Labyrintu v Irrgarten Alt-Jeßnitz, tak jsem uklidila kolo taky do boxu. Trochu jsem nevychytala ten můj dlouhý zámek na kolo ;-D , ale nic se neztratilo a nakonec jsem za ten box byla ráda.
No a když už jsem tu nakousla ten Labyrint, tak něco o něm. Vstupné 2 éčka do celého parku. Napřed si to hezky všechno v klidu obejdu, nafotím a pak se vrhám do Labyrintu, půl hod., 3/4 hod, 1 hod. a furt se motám a motám (párkrát jsem již byla na dohled středu) a nic. Doprčic... po 1,5hod. to vzdávám a lezu ven... no tak aspoň zvenčí si ten blbej střed na kterej jsem chtěla vylézt FOTÍM :-(( Vřele doporučuju si koupit předem mapku Labyrintu... teď už se směju ;-D jo a nijak si to zkrátit skrz roští nemůžete, maj tam vždy pletivo až nahoru!
Na tu vodu bych teda neměla odvahu.
Co je tekoucí (nepáchnoucí) a převařené je v pohodě. Už u mne i na dešťovku, kterou jsem chytala ze stříšky stanu došlo. A protože to bylo v lese, tak jsem ten bordel (jehličí atd.) cedila přes síťku ze vchodu stanu.
Dešťovku ze stanu jsem už také použil. Po několikahodinovém dešti si myslim, že už bylo vše dost omyto.
Čím jsi "kyselý" déšť neutralizoval?
....tak tomu se říká "samoobslužný interhotel"..:-)) Začátek cestování je nezvyk, já mám problém zase se spaním- první 2-3dny nemohu usnout a brzy s probouzím, pak se to ustálí a jen brzy vstávám(kolem čtvrté ranní)....
Tak v tu dobu já mám ještě půlnoc...budím se až tak mezi 7-9h a když se mi opravdu nechce, tak to zalomím a vylezu i klidně v 11h... vždyť mám dovolenou...
No, ale vlastně to záleží i na tom v kolik jdu spát, někdy se stane, že jsem ještě i klidně po devátý večer na cestě a teprve hledám nocleh...
Taky to tskhle mám rád... :)
Střecha pod střechou.
No a když se nedaří...tak seš ráno, jak zmoklá slepice :-(
Kecám, byla jsem zrovna na soutoku, když začalo bouřit, fotka a rychle pryč, zvedl se vítr a hnalo se to jak děs...úprkem do prvního lesa co byl nejblíž...rychlá úvaha, to bude asi divoký, takže ne až nahoru na kopec, vybrat trochu závětrnou stranu a už poprchává...přidávám na rychlosti s děsem v očích a buřinou v zádech (už se i blýská)...ovšem kurňa do toho kopce mi to zkrátka nejede ;-) ale už jsem v lese...první odbočka ze silnice...hledám nějakej širší vjezd přes roští z cesty...a hele tudy asi chodí zvěř...zahučím tam co nejrychlejš i přes nějakou zákazovou ceduli (ta mi je teď úplně ukradená)...sjedu pro jistotu kousek dolejš, ať nejsem z cesty vidět...a tu, kuk posed...rychlý blesk mi projel hlavou...kdyby bylo nejhůř, tak nechám všechno bejt a zahučím pod ten posed (sem si myslela, abych nedostala kroupou do hlavy)...zajímavý je jak se vám ten moment v tý hlavě rodí všechno jen katastroficky, ale s úděsnou rychlostí ;-)... no a výsledek...stihla jsem to akorát...3h počítala snad i minuty...a ráno a pak dva dny...prádelna...jo a ten posed by mi asi moc nepomohl... ;-D (ale po tom co teď ukazujou v TV to byla brnkačka)...akorát se ten stan až do večera fakt nedal usušit...
Podobnou honičku jsem zažil jednou veřer, vlastně už v noci z Děčína směrem na Sněžník. Někde okolo Kristina Hrádku. Uháněl jsem po silnici, bouřku v zádech, první obří kápance už dopadaly a vlastně jsem ani nevěděl, kde přesně jsem. Uprostřed křižovatky (sice v lesích) se objevil krásný přístřešek. Zaplul jsem tam, ani jsem nad ničím neuvažoval smí se/ nesmí se - bylo tam sucho. Bouřka byla taková, že jsem měl občas pocit, že celá boudička nadskočila... Fotky jsou z dalšího roku, docela jsem si to místo na přespání oblíbil.
Já si takhle jedu ve španělsku, najednou se na pravoboku objevil takový ten černý válec, co vypadá, že je schopen semlít tě na masokostní moučku, prostě kurevsky rychlá fronta.
No a široko daleko nebylo kam se schovat, navíc jsem byl skoro na vrcholu toho jejich kopce-holusáka, takže jsem jel dál jak ta blbá vovce na porážku a když to na mě vlítlo, málem jsem z toho šoku zkolaboval, lapal jsem po dechu jak kapr na suchu, vítr, ledová voda ze všech stran, tma jak v prdeli, ze třiceti stupňů bylo v tu ránu jen patnáct.
Z čehož pro mě plyne poučení, že příště si musím první ze všeho navléknut hadry do deště, co je s sebou za tímto účelem táhnu celou cestu, aby to nebyl takový teplotní šok.
Mi je tenkrát přišlo líto oblíkat do takové sloty, protože byly úplně nové, nepoužité :-)
A na kolečkách :D To ses ráno mohl probudit jinde.
Já obdivuji každou ženskou, která je schopná sama někde v přírodě přespat! To jsem ještě nedokázala. Možná bych to viděla jinak, kdybych neměla s kým jezdit, ale ... stejně, klobouk dolů před všema. Mám to jako takovou životní výzvu, jít někam do lesa a tam SAMA přespat, ve stanu nebo pod širákem.
....možeš si to "nacvičit" nanečisto u vás za domem nebo u tvrze Bouda- není to daleko, mimo civilizace, nehrozí žádní "lapkové" a je se tam i kde schovat při bouřce....:-))
U nás za domem - hmmm, to sice jo, ale ... když já se bojím spát i sama doma :-)))) Natož sama v lese :-)))
A u Boudy vím, jasně, je tam teď dokonce nový luxusní přístřešek...
S bouřkou dobrý rejpanec, koukám, že už tím začínám být pověstná :-)))
.....když pominu, že člověk není nikdy nikde úplně sám, tak se musím přiznat, že zaslouží obdiv při cestování "natěžko a nadivoko" dvě ženy a před ženským "samotářem" smekám- je to přeci jen o odvaze!!!(chlapa si-bohužel;-)-ženská přepadnout netroufne)
Já jsem se s takovou potkal v neděli. Také je obdivuji. Kdyby nic jiného, musí překonat mnohem víc nechápavých pohledů okolí než muži.
A nepotkal jsi náhodou mě?
V neděli jsem jela po Labský z Riesy až do Dolního Žlabu (teda večer jsem se už spíš plazila) stan jsem stavěla až někdy kolem 11h v noci.
Ne, to bylo sice v neděli v Schandau, ale někdy v po půl druhé a ona dáma byla Němka.
Nemysli si, jakmile jsem viděl v okolí Labe samotnou ženu na kole na těžko, zkoumal jsem, zda-li není z Čech, protože jsem tušil, že se někde poblíž pohybuješ.
Hmm, tak kolem půl druhé jsem byla teprve v Seußlitz a fotila tam tuhle krásu...
V Bad Schandau jsem byla až tak kolem 21:45 a taky fotila... z druhé strany... (ovšem tahle kvalita je po zmenšení děsná)...
Já myslím, že bys to prostě měla zkusit. Jistě zjistíš, že ti nikdo hlavu ani nic jiného neutrhne a vše proběhne normálně a dobře. A ty získáš sebevědomí.
Nebo mastnou pokutu, proste jal kde...
Ale hlavy fakt netrhaji...
Škoda, že ses nepodíval, na co Brahma reagoval.
Že sis nepřečetl nějaký Peggyin příspěvek "z cest".
Od Peggy jsem cetl vsechno, ale od tebe nic :-)
Jsou zeme, kde se smi stanovat nadivoko, ale Nemecko mezi ne nepatri.
Me tyhle ty "rady" pripadaji, jako by se nekdo zeptal, s kolika desetinama promile alkoholu se u nas smi ridit, a odpoved by znela: to mas fuk, klidne mej dve promile, jen se nesmis nechat chytit...
CHA CHA, zrovna od tebe tohle sedí :D
Já se nenechal chytit 25 let :-)
Ale neslyšel si mě nikdy, že bych komukoliv radil, dej si dvě piva, i když se to nesmí, pravděpodobnost, že tě chytí je malá, a jen si tím posílíš sebevědomí. Navíc, po dvou pivech nejsi na silnici nebezpečnější, než vyjukaná blondýna.
Kdežto ty klidně radíš, dělej v Německu co se tam nesmí, když to máš pod kontrolou,nicse nemůže stát.
A já říkám, nemusí, ale může, náhoda je blbec, to co prošlo stovce cestovatelů před tebou, zrovna tobě projít memusí, a nude to drahý.
Pan Škromach nám už připravuje novelu, abychom mohli na kole chlastat i legálně. To bude úleva. Jen aby nám to ti závistiví řidiči zase nezkazili.
Jo a k té blondýně: Jeden auto rallye závodník mi jednou říkal, že dokud v opilosti udrží ruce na volantu, tak řídí lépe než většina žen. :D
Věc se má jinak.
Strejcové, když se v Bavorsku rozjíždějí z těch hospod, dávají si bacha, jezdí pomalu. Stejně tak strejcové u nás, proto se za 25 let nic nepřihodilo, i když by nafoukalo spousta lidí.
Nebezpeční jsou mladíci, co se posilní, nafutrují auto vrstevníky a rozhodnou se při jízdě z diskotéky ukázat, že to mají v ruce.
Stejně tak cyklisté, rozjíždějí li se večer z hospod, svítí a blikají, mají na sobě vesty, si maximálně nabijou tlamu, když neudrží balanc.
Když se mladíci posilní pár pivky a uspořádají víkendové odpoledne privátní závod na Modřanské, je to nebezpečné.
Přimlouval bych se za implementaci Unijních (německých) pravidel jak pro cyklisty, tak pro řidiče, a Škromachovi nasadot košík, aby někoho nepokousal...
Musím říct, že mají i můj obdiv. A Arabice dvojnásob - ta se zcela vymyká.
Pro mě je to ale zcela nedosažitelná meta, protože já se v noci děsně bojím. Ani ne tak zvířat jako lidí...
Na to je právě dobré spát v lese. Tam se bojím akorát divokých prasat (případně zdivočelých psů), ale nedovedu si moc představit, že by mě tam nějaký člověk potkal. Co by tam tou dobou dělal?
To si říkám také, ale pak mě vždycky napadne, že když jsem to místo našla já...
Zkrátka ne...
No dobře, tys to místo našla protože si hledala místo na nocleh. Co a proč tam bude hledat ten další člověk?
To si říkám taky a v lese mám větší pocit bezpečí než právě na různých rastplacech, o těch právě víc lidí ví a můžou tam kdykoliv přijít...vyjímku tvoří ty, ke kterým je to od jakéhokoliv obydlí tak daleko, že ani se psem, to nestojí za to, se tam trmácet takovou dálku...
To je asi pravda, ale ... přes den, když je světlo, si to můžu říkat tisíckrát, ale pak jak padne tma ... nevím nevím :-)
máš recht jak padne tma tak je každý les plný medvědů, vlků, divočáků, zubrů a loupežníků. A kolikrát když utichne vítr je v noci takové ticho, že se až bojím dýchat, abych to ticho nerušil. :-)
Uprostřed lesa, na hřebeni, konec října...
Muž - spokojeně tvrdě spí, protože celý den tahal na zádech xx kg krosnu, večer po tmě létal po lese kvůli dřevu, pak dělal oheň, udržoval oheň, ulovil :) večeři, postavil stan. A od včera přikrmuje exkurzi k Jelínkům ve Vizovicích tam nakoupenými dobrůtkami...
Čas - někdy hluboko v noci.
Teplota - těsně nad nulou.
Fouká vítr.
Les šumí.
Tma jak v...
Žena - nespí.
Náhle muže budí dloubanec do hlavy (!)...
M: Co co, je?!?
Ž: Miláčku, TADY NĚKDO CHODÍ!!!
M: Kdo by tady uprostřed noci uprostřed lesa uprostřed hřebene chodil. Spi!
Ž: Já se ale bojím!
M: Není se čeho, divá zvěř tu není, na to je tu moc civilizace a od civilizace jsme pár km do kopce. Není tu nikdo.
Ž: No dobře...
Muž opět upadne do "kómatu"
Žena nespí.
Další dloubanec do hlavy muže...
Ž: SLYŠELS?!? TEĎ, TEĎ TADY NĚKDO PROŠEL!!!
M: Co zááás?!? Aha, zase ty tvoje kroky...
Ž: Já mám strach!!
Muž, celý už ženou zblbý, se konečně zaposlouchá.
M: Miláčku, to nic není, jak foukne větší poryv větru, tak to padá listí ze stromů.
Ž: Ne, to není listí, tady někdo chodí! SLYŠELS?!?
Muž analyzuje zvuky. Jo, je tak, foukne vítr a padá listí. Hmm, vono to fakt zní, jako by někdo kolem chodíl, jak to listí postupně padá do již napadaného listí.
M: Jasně, že je to vítr.
Ž: Já CHCI, aby ses podíval ven!
...tak to dopadne, když se chlap hraje na gentlemana- když je dělba práce i nákladu, tak je pokoj.Ještěže žena není "strachopud" a nejezdí na kole...;-)
Moje žena jezdí i na kole . :)
A na kole je ta dělba práce i nákladu ještě markantnější... :-))
....to se to pak jezdí s úsměvem!!!(kde se směješ ty- za foťákem? ;-)
...to máš výhodu- aspoň nemusíš tahat všechno sám...:-))
Muž si myslí "chjoo, ale co, ať je konečně klid! a hrabe se z vyhřátého péřáčku.
Rozepíná trochu stan, baterkou svítí kolem...
M: Jak říkám, nikdo tu není, je to jen padající listí.
Ž: Já ALE TRVÁM NA TOM, abys VYLEZL VEN A PODÍVAL SE POŘÁDNĚ!!
M: Ach jo... (no nic, aspoň se vychč..čůrám).
Muž se hrabe ven, narve se to ledových bot a lehce se klepající zimou rychle objede stan světlem.
Žena se vyhrabe ze stanu taky.
M: Vidíš, nikdo tu není.
Ž: Ještě se jdi podívat TAM!
M: Chjo... Dobře... Vidíš, nic a nikdo tady není. Můžem už jít spát?
Muž se v mezidobí "vybočí" a hrne se zpět do stanu.
Náhlý poryv větru sundá další várku listí, které postupně padá na zem.
M: Vidíš? Slyšíš? Bylo to JEN LISTÍ.
Ž: Tak jo, přesvědčil si mne.
Muž, pomalu již modrající zimou, se už už hrne zpět do peřin...
Ž: Já bych se taky vyčůrala...
M: No tak se vyčůrej (co já s tím)
Ž: Ale já bych chtěla, abys tady zůstal se mnou...
Muž klepající se zimou trpělive čeká, až se ženuška vytento, počká, až ženuška zaleze do stanu a zachumlá se do peřin.
Muž zaleze taky, zavře stan.
M: Tak dobrou noc, miláčku. Jsem ti říkal, že je to jen vítr a listí.
Ž: Dobrou noc, miláčku.
Muž (pro sebe) kua, to je kosa, jsem fakt promrzl jak sobolí ho.no. Naštěstí péřák hřeje jak kamna, za chvilku je teplo.
Muž upadá opět do spacího komatu.
Žena - nespí...
Máš přes den tahat s sebou ještě psa a nemusel bys vylézat z peří :)
....jen psa, nebo ani toho! ;-)
Já se taky potmě bojím a všechno slyším, nevím, jestli bych to někdy zkusila aspoň se psem.
Tak na potmu jsem se ještě nikdy na svých cestách nesetkal. Ale nebyl jsem všude, takže je možné, že někdy někde na potmu narazím. I když, já se moc nebojím, i s duchama si klidně pokecám, mne to nevadí, ba skoro to vyhledávám. :)
ty rozhovory s duchama jsou náhodou děsně prima já takhle zjistil, že po smrti už duše nemá věk. Potmu jsem taky nepotkal. Jak taková potma vypadá?
..nevím jak je to potmě, ale v noci se má spát a ne šmírovat!!!
No právě, ale vykládej to těm, co v noci brousí kolem stanu...
...a jak to víš, když po celodenní makačce tvrdě spíš? :-)
Arabice je něco jako přírodní úkaz, živelná pohroma, světový unikát... :-))
To časem dáš, začala jsem takhle sama jezdit až co děcka vylétla z hnízda. Samosebou, že jsem poprvé byla vyplašená ze všeho, co se šustlo, postupem času jsou už ty různý zvuky povědomý a neděsej (pokud se nevyskytne nějakej novej).
Vlastně mi ani nic jinýho nezbylo a časem jsem si tu samotu i oblíbila (jezdím si kam a jak chci). A navíc tím jak je člověk sám, tak, tak nějak víc, vnímám tu přírodu kolem sebe. ;-)
Tohle bylo nejhezčí spaní z celých 12 dní (na spasené trávě a bobcích po ovcích) dokud při večeři se nerozsvítilo tohle...a jen jsem hodinu mlčky seděla a koukala a vnímala to vše kolem...
Já jsem minulý týden spal "pod širákem" sice ne nadivoko, ale za to na molu u jednoho z jezer v Dübener Heide. Zcela nový zážitek, to šplouchání vody pod sebou.
Už se těším,až to dáte na rajce.Obrázky nejen z min.roku jsou parádní a inspirující.
Makám na tom, ale jde to ztuha, je jich zase hafo...doufám, že o víkendu ;-)
Tak jsem zmákla jen část...vysvětlení tam...
http://krusnohoraci.rajce.idnes.cz/NEMECKO...
Jé to je úžasné. Od fotky kostela s popisem "na to koukám hezky z údolí" až do Grimmy jsem to také viděl na vlastní oči. I když převážně autem, takže ne všechno. Tvoje fotky mi to krásně připomněly.
To je dost inspirující ... :)
Ono prostě to podkrušnohoří je pěkné, až tedy na ty kopce. Člověk i když si vymyslí, že pojede podle řeky, tak to často znamená šplhat se nahoru nad údolí a zase sjet zpět.
Zato je tam poměrně málo cykloturistů, není to moc objevené.
Množství hradů a zámků na řekami je příjemným bonbónkem.
Mimochodem v té Americe je/byl nějaký superkritický objekt, už si to nepamatuju přesně o co šlo, byl jsem tam před 4 roky. Něco jako komunikační spoj pro celé Německo.
některé fotky jsou pěkné a dost povedené
No, vyprovokovala si mě.
Tak víkendovka v Döbeln:
http://petrp.rajce.idnes.cz/Dobeln2016/...
Zatím na to odvahu nemám a tak mi nezbývá než obdivovat!
..na spaní odvahu nepotřebuješ- kdo spí, ten přeci nic neslyší....;-)
Bojíš-li se, polospíš.
Polospíš-li, moc se nevyspíš.
Následující dny jsi "nepoužitelný", usínáš na každé zastávce, padáš z kola - cestování je utrpením - to ale nechceme, ne?
Pospávání už poslední léta beru jako pozitivní věc, usínám v nudných pasážích, líp to uteče, naberu síly za jízdy, neztrácím čas pospáváním v průběhu zastávek :-)
Tuten měsíc pozor! Začal Ramadán, tudíž se jí pouze po slunce západu a (maximálně) do svítání. Přes den "ani ránu", neboť šaríja ...
Ale ne, on Alláh je prý docela fajn, chápe lidské slabosti a odpouští ...
(říkal jeden Tunisan, co byl v NVÚ)
Jak by jste porozuměli této tabuli?
Je to na okraji Ženevy na břehu jezera. Na louce jsou zřízena ohniště i s grily. Samozřejmě jsme tam bez problémů spali, bylo to v říjnu, přijeli jsme tam už za šera a ráno po osmé vyrazili.
rozdělat oheň, upéct psa, zalézt do stanu a od 22 hodiny nedělat hluk.
Kdybych takováto červená kolečka viděl kdekoliv jinde nebo u nás, tak to beru jako zákaz těchto činností. Ve Švýcarsku že by to bylo jinak?
Ne, není.
Měli jste kliku, že bdělý občan nenahlásil...
Prostě se jedná o travnatou pláž na břehu jezera, kde se nesmí rozdělávat ohně, nemají tam pobíhat psi a je zakázáno tábořit. Navíc, po22 hodině nemáš na té plázi dělat kravál.
Já taky párkrát stál o malinko déle, než by se dalo považovat za zastavení, na zákazu stání a nedostal jsem pokutu, ani mě neodtáhli. Ale vyfotit u toho auto, a vyvěsit to na web s tím, ze stát na zákazu stání je normální a bezpečné, no to mě ještě teda nenapadlo. :-)
"... Je to na okraji Ženevy na břehu jezera. Na louce jsou zřízena ohniště i s grily ..."
ty tvrdíš, že:
"... jedná o travnatou pláž na břehu jezera, kde se nesmí rozdělávat ohně ..."
není ono to jinak nebo jsi "jen" něco nedořekl?
To, že máš dnes svátek, na amnestii nestačí ...
Třeba v hradeckých městských lesích je asi 10 vyhrazených míst s veřejnými ohništi postavených lesy, přesto je v lesích přísný zákaz rozdělávání ohňů. To se snad nevylučuje.
Nerozdělávat ohně na jiných místech, než jsou k tomu určená....
To, ze nevíš jak to chodí, neznamená, ze to tak není.
…. řekl odborník na rozdělávání ohňů v přírodě s bohatými osobními zkušenostmi s bdělými vše hlásícími občany :-). Zajímalo by mne jak by sis potom vyložil ceduli s takovýmito obrázky:
https://www.google.co.uk/search?q=zakazy...
:-)
http://goo.gl/wHjqPP
nejezte se špinavýma rukama.
https://goo.gl/gv3eAc
nejezte psy
http://goo.gl/triii6
nepijte brčkem
https://goo.gl/GcU8mP
nemluvte sprostě (třeba Baník pičo a tak podobně)
http://goo.gl/ZShJTI
pozor kradou mobily
http://goo.gl/ddmqVV
nepoužívejte vodní pistole
atak dále a tak dále.
Když ty z toho prdelákova ve Walesu máš pocit, že celá Evropa funguje jako kousek toho Ostrova.
Svýcaři jsou známí jako "práskači", nechtějí, aby jim hordy turistů z té zahrádky udělali Balkán....
Ohníčky se nesmí rozdělávat, mimo nísta k tomu určená, a to z dobrých důvodů, skoro všude, v civilizované části Evropy. No a plázovat se v psích hovínkách se zřejmě taky nikomu nechce.
Zakaz táboření ve Švajcu má zřejmě dvojí důvod, jednak nechtějí, aby tam po tábořících zůstával bordel, a pak taky z toho, že provozují kempy, penziony a tak, vlastně docela profitují.
Chceš-li tábořit, jeď do Francie, tam si můžeš, mimo vyhražené zóny, užít dosyta.
V Německu nebo Švajcu raději nikoliv, to že to prošlo jednomu, neznamená, že to orojde všem.
No jo no jo však já vím, to jsou ti vyhlášení bdělí orgánové ve Švýcarsku, co číhají po lesích za každým druhým stromkem, jen aby načapali znaveného cyklopoutníka jak zalézá do stanu. :-)
http://www.nakole.cz/diskuse/19908-potrebuji...
http://www.nakole.cz/diskuse/19908-potrebuji...
Právě ve Francii jsem letos na jaře dost často viděl takovéto cedulky. A bylo to v horách - Ardèche.
Ano, je to tak, jsou místa, kde je to zakázáno, a pak jsou ta místa označena, tak jak ukazuješ.
Kde taková cedule není, je to dovoleno.
Opačný přístup než v Německu, tam zakázáno všude, vyjma míst, kde je to cedulí dovoleno.
Obecně ve Francii tyhle zákazy najdeš v národních nebo přírodních parcích, protože ta zem je safra velká, míst, kde si můžeš zatábořit a udělat oheň je tam furt dost.
Ještě jsem nedoplnil, že hned vedle bylo i v noci otevřené sociální zařízení.
A pšes den ho zavírali? :-)
To vše dává smysl. Přijel si v noci, na kole, nenadělal bordel, a zmizel. Mimo sezónu. Bdělý domorodec, zjevně francouzského kantonu, necítil potřebu tě vystrnadit, pokud tě vůbec zaregistroval.
Kdybys připustil jiný, než zákazový výklad, znamenalo by to, že v létě z toho je bezplatný kemp pro pejskaře, což jistě není.
‘‘Kdybys připustil jiný, než zákazový výklad, znamenalo by to, že v létě z toho je bezplatný kemp pro pejskaře, což jistě není.‘‘
*****************************************
Všechno vím, všechno znám, všude jsem byl,... - nemám pravdu? :-)
https://www.google.co.uk/search?q=allowing...
Můžeme jen doufat že dopravním předpisům a značkám na silnicích rozumíš lépe, přestože je mnohdy nerespektuješ. :-)
No, tak je to pláž určená k rozdělávání ohníčků, venčení psů a táboření :-)
Zkus to.
Mě je to dočista fuk.
Ano, nejsem matka Tereza, občas zastavím na zákazu stání, když není zbytí, občas jedu rychleji, než je povoleno, ale v zemích jako je Švýcarsko nebo Německo, to raději neudělám.
Sankce jsou hodně přísné.
Nebyl jsem všude, a zdaleka neznám všechno. Jen některé země znám trochu víc. Ty víš, jak to chodí v části UK, ve Walesu, a extrapoluješ všechna pravidla tam platná na ostatní země, jako by všude to mělo být stejné.
No, není.
A je dobré, pokud se tomu lze vyhnout, neporušovat pravidla a zákony zemí, ve kterých jsme hosté.
Ale to je furt dokola...
Na rozdíl od brouků pytlíků co si jen vymýšlí, Karel-ch tam byl, spal, možná i ten ohýnek rozdělal, a myslím že se mu tam moc líbilo a že může toto místo jen doporučit. :-)
*************************************
’’Ty víš, jak to chodí v části UK, ve Walesu, a extrapoluješ všechna pravidla tam platná na ostatní země, jako by všude to mělo být stejné. No, není.‘‘
*****************************************
Opět se mýlíš, najít vhodné místo na zakázané spaní na divoko a rozdělání ohýnku je ve Švýcarsku mnohem snazší než tady v UK, a to je (nejen moje) osobní zkušenost. Stačí se podívat kolik procent zalesněné plochy mají britské ostrovy a kolik Švýcarsko.
V části Anglie, kam 20 let jezdím, takové místo není.
Ale je to fuk, až uvidíš kulatou značku, s bílým polem uprostřed, lemovanou červeně, není to zákaz vjezdu všem, ale naopak, všichni tam mohou....
Jinak by to bylo přeškrtnuté. Když tam v tom bílém poli bude kolo, znamená to, že tam kpka smějí, ne že je to zákaz, stejně tak bývají označováný stezky pro chodce, prostě uprostred bílé plochy olemované červeně, je namalován chodec. Kdyby mu to chtěli zakázat, tak ho přece přeškrtnou...
Třeba jako tady....
Prostě červený lem s bílou plochou není zákaz, bez škrtnutí....
Je dobře, že neřídíš, peo tebe, ale hlavně pro ostatní....
A když je uprostřed auto, je to silnice pro motorová vozidla, když je tam pes, je to výběh pro psy, a když je v tom bílém poli lemovaném červeně plavec, je to koupaliště.
Ten zákaz z toho dělá to škrtnutí...
Podle českého odborníka dočasně ve Walesu :-)
Je fajn že alespoň dopravní značky na silnicích ovládáš. Naštěstí po lesích ani u rybníků nepřespáváš (zřejmě kvůli obavám z bdělých občanů a chybějícím zásuvkám?), tudíž to že nevíš co znamená nepřeškrtnutý piktogram na informační ceduli u jezera se stolky a s vybudovanými ohništi, tě trápit opravdu nemusí. :-)
*******************************************
’’V části Anglie, kam 20 let jezdím, takové místo není.‘‘
*******************************************
Jaké takové místo tam není? Však říkám že zašít se někam na noc je obecně v UK mnohem obtížnější než ve Švýcarech.
Hele nezamlouvej to, odvolej brouka, jen ze sebe děláš blbce, a přiznej si, že si to špatně pochopil.
Ten zákaz ze zákazové značky nedělá to přeškrtnutí, ale ten bílý kruh s lemem. Lhostejno jestli přeškrtnuto nebo ne, lhostejno jestli v lese nebo na poli, nebo na silnici.
To ti ten tvůj link vysvětluje, jenže tys to nepobral a ještě jsi neuvěřitelně hloupě dál nabíháš na vídle...
Uč se, studuj, cestuj, a až něco budeš vědět, zase napiš...
jenže Jindro to co je na té ceduli u toho tábořiště to nejsou dopravní značky ale piktogramy. A u piktogramu platí to co je povoleno není přeškrtnuto.
Nejsem si ani malinko jist, ani to nedává ani malinko smysl použít zákazovou značku jako piktogram povoleného.
To jen protože se stále držíš pouze silnic tak máš zafixováno jak je to na dopravních značkách, ale s těmito označeními žádné velké zkušenosti zdá se nemáš. S ohledem na Karlovu fotku od jezera ta povolení z toho textu naopak celkem logicky vyplývají. Je to naprosto běžný způsob značení, a ani ten tick jak vidět na fotce níže tam obvykle nebývá.
Zakazove piktogramy chapu o tech nediskuruji
Povolovaci pijtogramy ve formě zakazu nepreskrtnuteho mi smysl nedavají, a obecne je to hovadina a nikde jsem nenasel, zeby cokoliv takoveho existovalo, tedy v podobach zakazu.
Proste kdyz je kolo v bilem poli s cervenym rafkem, a je to preskrtnute, jde zakazovy piktogram, neni li preskrtnute, je to zakazova znacka, nikoliv oznaceni cyklostezky.
Povolovac piktogram v teto pidobe neexistuje,
Logicky.
Pro oznaceni taboriste, stezky, koupaliste, jsou jednoznacne dane jine symboly a pouzit zakazovou znacku je blbost.
Řekl já Jindra a tak to je. Howgh.
Tak zase že si někdo nakreslí piktogram s červeným ráfkem (dobrý termín!) a zaškrtávátkem, to ještě nemusí znamenat, že je to něco, co by mělo být "obecně vnímáno" jako povolení.
No ale "povoleno fotografovat" - slyšel jsem zajímavou věc: v různých zemích se de iure nesmí na veřejných místech fotografovat. Je ale jen několik málo zemí, kde se tento zákaz skutečně ve větší míře vynucuje: Severní Korea, Čína a USA. Jaké s tím máte zkušenosti? Jak jen to v Německu?
No podle masívně různě a všude fotících lidí a hlavně návštěvníků z Asie to asi moc regulované není. Jinak na Užockém průsmyku jsem jednou musel ve foťáku smazat nějaké obrázky, které se nelíbily vojenské kontrole na hranici oblastí.
Tak jsem si zagooglil a věc ve Švajcu není jednoduchá.
Protoze anglické zdroje jsou plné dohadů, polopravd, a domněnek, ostatně jako zde slyšíme, tak se kouknem na zdroj ze Švajcu
http://www.nachhaltigleben.ch/39-natur/2369...
Stručný obsah:
Ve Svajcu není stanoven pro celý stat zakaz, tak jako treva v Nemecku. Jedine co ne celostatne spolecne, je ze je zakazano stanivat i bivakovat v chranenych uzemich.
Pak platí ruzna pravidla v ruznych kantonech a nejen to, i v ramci kantonu si svoje pravidla stanovují obce. V zonach turisticky frekventovanych byvá stanovaní "zapovezeno", jde o prachy. Pry lepsi a volnejsi je to v horach.
Doporucují se vzdy na miste informovat, jednoznacne, kromě tech chranenych uzemi nelze nic rici.
Sami Svycari zjevne zamerne informují, ze je divoke taboreni ve svycarsku zakazano, viz:
http://www.traveling.ch/index2.php?title=camping
Ale jak z vyse uvedenoho vyplyva, nic "geberalne" zakazano není, zakazuji si to obce sami.
Zkusenosti, jak a kde to komu proslo tam kde zakazano a kdy to neproslo a jake byly sankce, lze taky nagooglit, jen je potreba si ty debaty procitat, coz kazdemu, kdo se tam chysta, doporucuji.
Vzdyt je to pod tim napsano francouzsky a anglicky. Zachovat zivotni prostredi tak jak jsi ho nasel, to znamena nenechat po sobe bordel, ohniste tam kde uz je, a tak dale.
Mě to taky připadá, že je to tam určené pro ty činnosti vyznačené v červených kroužcích. Když tam jsou zřízena ta ohniště a ještě poblíž stále otevřené záchody.
Karle, prosímtě, vzpomeneš si kde to bylo, souradnice u fitky, nebo tak.
Napisu dotaz na mistni urad, a bude jasno, to je lepsi nez se tu dohadovat jak to je.
Dii
Bylo to v Chambésy, asi 5 km severně od Ženevy.
https://mapy.cz/turisticka?vlastni-body&x=6...
Viz též stránky o právu Allemannsrätten, dají se přepnout do různých jazyků. https://de.wikipedia.org/wiki/Jedermannsrecht
Ok, napísu jim tam, nevidím souvislost s tím "severským právem" a informací, jestli ty tři značky jsou zákazové, nebo naopak povolující.
Podle toho co jsem si nagooglil o tom kde se smí nebo nesmí tábořit rozhoduje ve Švýcarsku obec, ne nějaký celostátně platný zákon, tak věřím, ze z maire v Chambésy dostanu vysvětlení, co tím mysleli a uvidíme.
Ok, vidím to, takže se jedná o oplocenou pláž Vengeron na břehu ženevského jezera jned vedle parkoviště, ke kterému přísluší to sociální zařízení. Hned vedle je plachetnicová škola.
Tedy tady:
https://www.google.cz/maps/@46.246235,6.1523349...!3m1!1e3
Ze street view obrázků z července 2013 to fakt nevypadá jako veřejné tábořiště :-)
Webová stránka toho to městečka je tady, http://www.pregny-chambesy.ch/fr/portrait...
mail na info tady:
[email protected]
a já jim právě "possé une question...." i když mi je jasné, že budu vypadat jako pitomec, protože teď už jsem si na 100 procent jist, že se nejedná o nějaké vybájené povolovací piktogramy ale jednoznačne o zákazy....
jeste juknem zhora....
Tomu rozumím, ale nikde není napsáno, že je to veřejné tábořiště.
Značku v červeném kruhu vnímám jako zákazovou,odle mě jde o pláž, kde se nesmí rozdělávat ohne mimo vyhrazená území, stanovat, a nechat pobíhat psi. Socialní zařízení jsou na plážích běžně.
Vyzva, že to po sobe mas nechat ciste me neexplikuje, ze tam muzu stavet stan, navic, kdyz je v zakazove znacce.
Googlil jsem fest, piktogram jsem ve svycarskych predpisech nenasel.
Vskutku je tak obtížné tomuto porozumět?
https://www.google.co.uk/search?q=allowing...
já na příští zasedání evropského parlamentu navrhnu opatření ke sjednocení piktogramů
Já mám zato, že ta page ukazuje právě jen ty "forbiding signs"....
Alowing signs budou na jinde a page z google pict fakt neni pro me law, ale znovu prominam, bavime se o Svycarsku a ne UK.
Jak jsem si to prohlid satelitem a street view, jsem si temer jist, ze tam to fakt znamena zakaz
Ohledně toho odkazu – z toho mi jasně vyplývá že horní půlka je zákaz a spodní povoleno, žádná druhá strana tam není. Byl to jediný ‘oficiální‘ zdroj kde jsem ty nepřeškrtnuté ‘ať je to co je to‘ našel nějakým způsobem zdokumentovány. Ale jak říkáš, je to jen výstřel naslepo z netu. V ISO symbolech zatím marně hledám. Ale poslal jsem jim ohledně toho dotaz ať se k tomu vyjádří co to je, protože standardy jednoznačně definují zákaz pouze a jen s pruhem přes. Tak doufám že brzy odpoví.
Jinak taky jsem kouknul na pár obrázků z toho parku u jezera, spousty vysmáté omladiny u grilů, ale psisko ani jedno :-(. Večer bych si však na takovémto místě ustlal jen ve stavu nejvyšší nouze – příliš otevřené, příliš snadno dostupné, a prakticky přímo v civilizaci, vím že bych se tam v klidu nevyspal. Obdivuju každého komu takovéto potenciálně rušivé prostředí nevadí. Já pro klidnou noc se vždy musím zašít někam kde vím že mi tam nikdo ani omylem nezabrousí, jedno jestli hluboko mezi stromy do lesa, nebo jako nedávno tady – do štěrbiny mezi skály nad mořem – noc přímo pohádková :-) :
Uvidím co mi napíšou z te vesnice.
Ono je to u jezera, kousek od Ženevy, a pokud by to znamenalo "povoleno" byl by to luxusní kemp zdarma se socialkama, a to mi na Svýcarsko fakt nesedí.
Pokud jde o piktogramy, měly by být self-explaining, tedy, červeně lemovaný kruh - zákaz, trojuhelník - výstraha, modrý čtverec - povoleno, modrý kruh vyhraženo pro...
To by dávalo logický smysl.
Vem si takovou ceduli "průchod zakázán". Běžně se používa panák v kruhu.
Pak je piktogram vstup zakázán, přeškrtnutý panák v kruhu, většinou k tomu i nějaký text.
Jakmile by červeně lemovaný kruh měl znamenat jednou to, podruhé ono, vnese to neskutečný chaos.
Navíc, nejsem si jist, jestpi existuje nějaká obecně závazná norma pro všechny státy jak mají znacky vypadat a jakou mají mít velikost.
Možná nějaká základní sada je, ale velikost znacky asi mezinárodně stanovena není. A jak pak rozeznám piktogram od značky?
Chlap v cerveně olemovaném kruhu by jednou znamenal, že tam je průchod, jindy že není?
To nedává smysl, když mohu použít chlapa v modrém čtverci, a je jasno. Nevěřím, ze by tvůrci ISO dělali takové zmatky.
Já v kempech mám už taky problém spát, protože mě sere ten kravál, dětičky, jsem už starej mrzout.
Tak už mi ze Ženevy dorazila odpověď: :-)
******************************************
The standard which sets out the design principles for safety signs and safety markings is ISO 3864-1:2011.
Within ISO 3864-1:2011, the prohibition shape is a red circle with a diagonal bar. There is no red circle without a diagonal bar contained within the standard.
Cordially,
joseph martinez
Information Expert | marketing and sales services | marketing, communication & information | iso central secretariat | phone: +41 22 749 03 17
**************************************
Z čehož mi vyplývá že ty nepřeškrtnuté symboly budou nejspíš jen lidová tvořivost, bez jakékoliv právní podpory.
Nepřeškrtnutý symbol (ať už s ‘fajfkou‘ nebo bez) společně v kombinaci se standardními zákazy na jedné ceduli zřejmě pokus vrchnosti říci občanu že toto je povoleno (proč jinak ta nekonzistence), naproti tomu konzistentní sada nespecifikovatelných symbolů typu jako u toho jezera nad Ženevou snaha vyjádřit zákaz. Tak nebo tak, když by došlo na konfrontaci s orgánem, pravděpodobně jako by tam taková cedule nebyla.
Potkat v lese značku bez pruhu, třeba i s fajfkou, se symbolem plamene, společně s dalšími správnými zákazovými piktogramy, tak dost možná že rozdělat oheň v tom místě opravdu povoleno je, avšak nikoli na základě tohoto symbolu. Podobně pokud by v Chambésy chtěli těmito piktogramy označit zákazy, tak třeba ten na psy by u soudu asi neobstál – pokud tedy není ve CH obecně platný zákaz psů všude. Naproti tomu ‘zákaz‘ stanovaní nebo ‘zákaz‘ rozdělávání ohně by tam platily i kdyby žádná cedule se symboly jaké tam jsou nebyla.
No uvidíme co napíšou tobě, a jestli nějak okomentují ty nestandardní piktogramy. :-)
Čekám netrpělivě, napsal jsem ji servilně žabožroutštinou a nic...
Přesně tak jsem to čekal, prostě Švýcaři by na takovém plácku nezřídili tábořiště zdarma.
Ale je dobré vědět, že bys měl šanci se bránit, kdyby tě chtěli omastit pokutou.
No, pro mě je to spíš theoretická záležitost, ale pro lidi, co se toulají světem co nejlevněji je každá informace, jak se vyhnout případnému postihu dobrá.
"Nebylo škrtnuto, považoval jsem to za tábořiště"
Chtěl bych vidět ksicht toho policajta, kterej by volal šéfům, co má s tím pazdrátem kempujícím dělat... :-)
V říjnu tam byl absolutní klid, jen ráno tam procházel rybář a vůbec se nepodivoval, že tam máme stan. Něco jiného by to bylo v létě. Jednou jsme v Montpellier spali v parku na okraji města (druhý den ráno jsme jeli vlakem k odstavenému autu). Bylo to v červnu, večer až do tmy dost lidí hlavně s dětma. Pak zhasli, všichni zmizeli a do rána byl absolutní klid. Jinak spíme taky nejraději na co nejodlehlejších místech, ale to tvoje je originální. Mám však docela rád vyspat se nepozorovaně zašitý i uprostřed velkého města, docela pěkně se nám to jednou povedlo v Göteborgu.
Našel jsem toto - ISO/ TC 145 standards
http://www.iso.org/iso/graphical-symbols...
Zajímavé čtení začíná na str.27 (zákazové a nařizovací piktogramy 29-30)
Kdyby se k jezeru nesmělo se psy, stany, rozdělávat oheň (v k tomu určených ohništích),…. – pak by byly symboly přeškrtnuté dle standardu – explicitní zdůraznění činností které jsou v dané oblasti zapovězeny a kterými by se tu jinak občané pravděpodobně nejčastěji prohřešovali. Samozřejmě u toho jezera je zakázáno dělat hromady jiných věcí co však žádné speciální piktogramy buď vůbec nemají nebo jen na ceduli zdůrazněny nejsou.
Kdyby bylo nařízeno mít s sebou psa, stan, a k tomu ještě zapálit oheň,… budou tam bílé symboly v modrém plném kruhu.
On je to však černý symbol v červeném nepřeškrtnutém okruží, a toto označení zdá se ISO standardy postrádají.
A proč tam chybí? Já bych hádal jestli ono to nebude proto, že se od člověka předpokládá určitá minimální inteligence (no offence) a zdravý selský úsudek by měl každému říct že v tomto případě se jedná o zdůraznění těch činností které zakázané nejsou, avšak co na jiných podobných místech obvykle zapovězeny bývají – jedno jestli vyznačeny zákazovou cedulí nebo bez cedule.
************************************
Pro případné rýpalíky :-) zdůrazňuju že toto je pouze můj výklad (selský rozum), takže nebrat osobně a nebrat to ani jako fakt. Kdo ví, třeba je má interpretace mylná, třeba má Jindra pravdu a ty nestandardizované piktogramy znamenají něco úplně jiného. Doufám že až to zjistí – a já pevně věřím že uspěje a zjistí to, tak nám to i poví. Jelikož v tom odkazu výše je i e-mail na ISO centrální sekretariát přímo do Ženevy, bude to mít myslím velmi snadné. :-)
Jak jsem psal, zeptám se na radnici, pod které tenhle plácek patří, co tím mysleli.
Pro mě je to jednoznačně a logicky zákaz.
Jednak proto, že používat na dopravní značky zákazové symboly, které v tvém pojetí "piktogramu" jsou vlastně povolovací, a pak logicky mi nedává smysl ten pes.
Proč věšet piktogram, že tam pes smí, když pes smí všude, kde to není zakázáno. Proč tam je značka s tím psiskem?
Jako ze ta pláž je místo určené pro venčení psů?
Chybí mi logické zdůvodnění.
Inu, místo googlování považuji za nejlepší se zeptat těch, co tam tu ceduli nechali pověsit, co tím mysleli.
Jinak, pozoruji u mladších kolegů takový sklon, když si nejsou jisti, vykládat si význam ve svůj prospěch. Nejsem si jist jestli mi ta značka něco povoluje nebo zakazuje, vyložím si to tak, že to mám povolené.
Já uvažuji opačně, když nevím, volím bezpečnou variantu. Budu-li to považovat za zákaz, nehrozí mi pokuta nikdy, i když se pletu. Budu-li to považovat za povolení, hrozí mi pokuta, budu-li se mýlit.
Better safe than sorry...
‘‘Jak jsem psal, zeptám se na radnici, pod které tenhle plácek patří, co tím mysleli.‘‘
*************************************
Díky, jestli můžeš tak sem pak zkopíruj jak jejich odpověď, tak i tvůj dotaz ať jsou zřejmé všechny souvislosti.
‘‘Já uvažuji opačně, když nevím, volím bezpečnou variantu. Budu-li to považovat za zákaz, nehrozí mi pokuta nikdy, i když se pletu. Budu-li to považovat za povolení, hrozí mi pokuta, budu-li se mýlit.‘‘
*****************************************
Pakliže si nebudeš plést nařizovací dopravní značky a piktogramy které neznáš se zákazovými, potom proč ne, tím nic nepokazíš. :-)
Takže přišla odpověď:
Dotaz:
De : J.Parik [mailto:[email protected]]
Envoyé : dimanche 17 juillet 2016 11:24
À : Mairie de Pregny-Chambésy
Objet : L'explication supplique
Bonjour
Nous vous saurions gré si vous aviez l'obligeance de nous envoyer plus d'informations sur le lieu Vengeron.
https://www.google.cz/maps/@46.2457655,6...!3m1!1e3
Nous ne comprenons pas si est il possible faire du camping la ou si est il interdit.
Nous ne comprenons pas exactement quoi cette marque signifie.
Interdit ou pas interdit.
En vous remerciant par avance, merci beacoup
Odpověď z radnice:
Bonjour
La plage du Vengeron est publique et le camping y est interdit. Ce lieu appartient à l’Etat de Genève. http://ge.ch/eau/baignades-et-plages/acces...
Cordialement
Corinne ESCALERA
Secrétariat
COMMUNE DE PREGNY-CHAMBÉSY
[email protected]
Tél direct : +41 (0) 22 758 98 34
Tedy:
Je to veřejná pláž a táboření je zakázáno.
Odvolej Brouka Pytlíka :-)
Nejsme male děti :-), navíc já tě broukem nenazval, na Pytlíka jsi se pasoval sám :-). Taky mám pocit že pravda byla někde mezi – je to veřejný plac kde se nesmí stanovat, avšak nejsou to ty obrázky na ceduli co to zakazují. Každopádně myslím že závěry z této diskuse jsou víc než užitečné, hlavně co se týče těch nestandardizovaných piktogramů.
Termín piktogram si sem zanesl ty.
Pro mě to byly vždy a jednoznačně zákazové symboly, nejen proto, že skutečně zákaz vyjadřují, ale i proto, že jiný výklad postrádá logiku, což jsem napsal hned na začátku, a ty jsi se ze mě pokoušel dělat blbce, co si plete louku ze silnicí, a podobné kydy.
Když jsi usvědčen z omylu, chováš se právě ty, jako to malé décko.
Chlap by přiznal, že se spletl.
Ty budeš spíš googlit a vyprávět něco o nestandardních piktogramech.
Ne.
Ten zákaz z toho nedělá to přeškrtnutí, ale to, že je to bílý kruh s červeným lemem.
Tečka.
Nějaký zákaz je především daný zákonem, vyhláškou, nařízením. A obrázek nebo piktogram o tom zákazu teprve může informovat. V nějakém prostředí (např. silniční provoz) jsou obrázky a piktogramy i jejich umístění (dopravní značky) závazné, jinde můžou mít vzhled a umístění nebo neumístění různé. Je fůra zákazů a příkazů, o kterých se ví i moc neví a platí i bez piktogramů a značek. A neznalost nebo neinformovanost neomlouvá.
Tím to nechválím, neobhajuju, nebo neomlouvám, jen konstatuju.
Jasně.
Ale tyhle symboly jsou celkem zřetelné a jasné, jen kolega z Walesu se, za vydatné pomoci několika jedinců, pokoušeli přesvědčit, že to nejsou zakazovací symboly, ale "povolovací piktogramy" což je pitomost.
V Německu nikde žádnou zákazovou značku neuvidíš, tam je táboření a rozdělávání ohňů mimo místa k tomu určená, zakázáno zákonem.
Přesto, a veškerá debata výše tomu nasvědčuje, jsou lidi, co tomu nevěří a jako důkaz, že tp tak není, uvádějí snímky a historky jak a kdy jim to v pohodě prošlo.
Prošlo, ale na věci, že je zakázáno to nic nemění. Karel zastanoval ve Švajcu kousek od zákazové cedule, a protože byl podzim, večer, nenadělal bordel, prošlo mu to. Kdyby tam prijelo v červenci cyklistů 10a rozbilo by si tam ležení, zřejmě by si je už z tech stanů zvedli...
Pochyboval jsem o tom, že kdokoliv soudný, by takhle jasně vyznačený zákaz mohl považovat za opak, tedy výslovné povolení.
Pochybovala o tom zjevně i radnicevtoho městečka.
Přesto, jak vidíš, se tací najdou :-)
Další věc je, že celým tímhle tématem se jako zlatá niť táhne myšlenka "když se chováš slušně a nechytí tě, je to povoleno i tam, kde je to zakázáno".
Představa "já můžu".
Těžko s tím něco nadělám.
Ono je to jak v tom starém.
Samozřejmě, že se můžeš vysrat uprostřed Rudého náměstí, jen radím, nesundavej si přitom kalhoty...
‘’Samozřejmě, že se můžeš vysrat uprostřed Rudého náměstí, jen radím, nesundavej si přitom kalhoty...’’
********************************************
Neprotiřečí si tak trochu tahle rada s jedním ze tvých základních principů slušně vychovaného cyklisty, a to tím že i cyklotulák na dlouhé osamělé cestě by měl mezi lidmi stále vonět po fialkách? :-)
Hele, to že sis naběhnul jednou ti nestačí?
Furt se budeš do starého psa, co kus tý Evropu protrajdal navážet?
Vytrhávat z kontextu, překrucovat?
Myslel jsem si, že máš jinou úroveň...
To byl, zdá se nepochopený :-(, pokus o žert. Jinak myslím že s tou zlatou nití tady skoro nikdo problém nemá a nevím proč tebe to pořád a pořád tak čílí. Když tím přespáním na zakázaném území nikomu neublížím, nikdo se o tom nedozví, navíc to místečko po mně zůstane čistší než bylo jelikož ani cizí odpadek tam nenechám, tak proč ne? Jen protože tam platí zákon namířený proti těm co se neumí v přírodě chovat?
Když si nedám pozor a nechám se bdělým občanem vyčíhnout, ten mne nahlásí orgánovi, a orgán si pro mne přijde, je to pak už jen a jen na domluvě. Pokud by s orgánem nebyla rozumná řeč (což se mi zatím ještě nestalo), potom samozřejmě jsem připraven za svůj nestoudný prohřešek nést plnou zodpovědnost. Co se ti na takovémto přístupu pořád tak příčí? Moje svědomí je čisté a přijde mi to jako čestné a férové jednání.
Jo, taky jsem jezdíval načerno MHD. A když přišel revizor, rovnou jsem mu podával padesátku na pokutu. Že by to ale bylo úplně férové bych se tvrdit neodvážil.
Neber to ode mě jako nějaké dogmatické trvání na zákonech, taky co chvíli něco porušuju. je to jen taková obecná úvaha k napsanému.
Malinkatý rozdílek tu vidím. Ty jsi bezplatně vyžíval služby která není zadarmo, náklady spojené s provozem busu nebo tramvaje které jsi použil musel někdo uhradit, minimálně cestující kolem tebe, využívajíc stejného komfortu jako ty.
Spaní na divoko je sice bezplatné, ale je to zadarmo pro všechny kteří takhle nocují, není to tak že by můj podíl komfortu musel hradit někdo jiný (tedy pokud nezačneme spekulovat ztráty místních hoteliérů kteří přišli o výdělek jelikož jsem nevyužil jejich služeb o které jsem vůbec ale vůbec nestál). Navíc to že nic neplatím je jen příjemný vedlejší efekt, to není hlavní důvod proč to dělám. Kdybych si však myslel že tímto praktikuju něco špatného, asi bych měl docela problém takhle přespávat.
I v kontextu s tím, co jsem popisoval jinde - prostředím jako kapitálem a legálníma ubytovacíma kapacitama jako prostředkem obživy místních ? Pak už ta paralela s jízdou načerno začíná být zřetelnější.
Pak samozřejmě ano, avšak když o ‘komfort‘ a prostředí nabízených služeb nestojím? To je pak těžké, když chybí nabídka, musím to holt řešit jinak. :-)
Sice nestojíš o služby, ale do svým způsobem zpoplatněného prostředí jsi přijel. To máš podobně, jako když přijedu autem ke Karlštejnu, nebo do Špindlu. O nějaké placené parkoviště sice nestojím, ale je to jediná možnost zaparkovat, všude jinde platí v oblasti zákaz stání.
Dojet na Karlštejn můžeš ale i jinak - máš na výběr, třeba vlakem nebo na kole, pak tě parkovné trápit nemusí. Nebo nechat auto v sousední bezejmenné vesnici a dojít to pěšky.
Komu a kolik mám ale platit já za to že chci přespat jednu noc daleko od lidí na opuštěné skále nad mořem nebo uprostřed lesa, přitom dopředu nikdy nevím kdy a která skála nebo les to bude? Tady legální možnosti mnohdy chybí, tak jak to potom řešit? Buď slevit ze svých požadavků a jít do kempu plného rušivých elementů a ‘luxusu‘ o který nestojím, nebo to brát tak že nedělám nic špatného a tu ‘nezákonnou‘ noc na útesu si plně užít.
To máš pravdu, že na Karlštejn můžu přijet jinak - ty ale zase můžeš jet jinam, kde zákaz volného nocování nemají. To vyjde nastejno. A že jsi nechtěl jinam, ale právě tam ? Já zas chtěl ke Karlštejnu autem...
:-) Zkrátka každý si to musí nejdřív sám v hlavě srovnat – co chce, proč to chce, jak to chce,…., a hlavně si také ujasnit zda-li ho to zakázané spaní po venku bude těšit a bude si to užívat, nebo naopak jestli se nebude celou noc se třást strachy že to co šramotí za tím pařezem je bdělý informující občan, a mít výčitky svědomí že dělá něco špatného co by neměl.
Ale pro mě za mě, nocuj, kde se ti zlíbí a jak se ti zlíbí. Já ti to rozmlouvat nebudu. Ber to jako obecnou debatu. Řeč šla o obcích, které si vymiňují způsob nocování. Způsoby zdůvodnění, proč je nedodržet a nerespektovat jsou někdy zábavné, občas dětsky naivní. Ale co nakonec kdo udělá je fakt jen jeho boj, nikoho tím přímo neohrožuje, tak jde o prd.
Přesně tak :-)
Nic proti čundru, taky rád ušpóruju. Ale jak by ses na to tvářil, coby majitel opodál stojícího poloprázdného kempu ? Podobné je to s (námi) paštikáři, hodujícími z vlastních zásob před hospodou.
No a někde se tomu holt docela pochopitelně brání.
Já vím, ale i v té obecné debatě, jde o přiměřenost konkrétním okolnostem...
Je rozdíl mezi tím jestli jen nepřizpůsobuju své cestovní plány výlučně úhlu pohledu, že když přijde večer, musím být poblíž nějakého kempu, ale hlavu skládám tam, kde právě jsem... a tím, když kemp sice na dosah mám, ale nechce se mi tam, tak spím "opodál"... a ještě pak tím, že přespím za nejbližším stromem, ale ráno se do toho kempu proplížím osprchovat.
V tom prvním případě opravdu věřím tomu, že mnohde ten zákon buď vůbec neplatí (to jedermansrecht) nebo jen formálně a nikdo by to nejen nepostihoval, ale ani dotyčného hned nezařadil mezi necivilizované východoevropany.
Nejde o nějaké zařazování, s tím ať se fakt každý popasuje po svém. Taky občas švindluju tam, kde se mi to hodí. Ale je blbost to svoje švindlování okecávat a mnohdy racionální důvody zákazu nebo nařízení (mě se nehodící) bagatelizovat, nebo překrucovat. Jen proto, abych měl pocit, že jsem morálně i právně čistej.
To mi připomnělo grotesku z česko-polské hranice kousek od Broumova. K čáře se dá dojet z obou stran autem slepou silnicí, samotný přechod je jen pro pěšáky a kola, je tam zákazová značka. Přijel z naší strany pšonek maluchem, před značkou chcípnul motor, rozhlídnul se, deset metrů přetlačil, nasednul, nastartoval a s dobrým pocitem menšího porušení zákazu odftčel do polského vnitrozemí :-)
Ale já opravdu první z těch tří popsaných případů vnímám jako "být morálně čistej". (A to jsem v životě na divoko nespala; jsem holt "civilizační" cyklotůristka.) To snad ani není okecávání, to je prostě popis specifické situace.
Tady jsem ale furt navazovala sama na sebe..
První případ - jedu s tím, že složím hlavu tam kde jsem a ne že bych si dopředu plánovala cestu tak, že nutně musím s večerem dorazit ausgerechnet do kempu.
(Považuju za "čistý" jak morálně, tak z hlediska velmi nepravděpodobného postihu.)
Druhý - nejdu do kempu schválně, protože ho nemám ráda a spím "opodál". (Morálně jakž takž, ale chápu, že předpisy chtějí nahánět kšefty místním podnikatelům a že mi to asi neprojde, pokud mě nachytají.)
Třetí - přespím u kempu a ráno se do něj nenápadně vmísím, abych využila jeho sociálky (což považuju za neospravedlnitelné i z morální stránky bez ohledu na předpisy)
Já (my) jednou v Rakousku večer vlezl do kempu do kuchyňky a načepoval jsem si tam vodu. V kempu jsme nespali, protože byl skoro plný a hlavně tam byl děsný hluk (+ nějaké duc duc mecheche kousek od kempu, nějaká "slavnost"), popojeli jsme si o pár km do klidu.
Hrůza, co? Zastřelit málo... :)
Porušením zákona?
Když je v lese zakázáno rozdělávání ohně a ty tam povoleně přenocuješ a chceš si opéct buřta a protože ti majitel lesa neudělal nabídku a nepostavil ti tam kryté ohniště, tak ty nedodržíš zákaz a oheň zapálíš?
Divný přístup.
Nemám s tím problém :-). Už se to tu dříve ale debatilo. Vyhodnotím-li okolnosti pro rozdělání malého ohýnku na ohřátí večeře jako bezpečné, jedno jestli ve svých kamnech nebo na kamenech, a je-li to dle mého uvážení dostatečně daleko od možného výskytu rušivéch elementů (nemám potřebu zbytečně přitahovat nevítanou pozornost), potom ano. S klidným svědomím přespím na mnou vytipovaném vhodném místě a to i přes zákaz, i toho buřtíka si tam někdy opeču, avšak třeba v tom Chambésy parčíku bych nečmudil nikdy, stejně tak bych tam nikdy dobrovolně nezalehnul, a to i kdyby to bylo ze zákona dovoleno. Podobně nemám problém jet na kole vedle rušné silnice po prázdném chodníku, nebo jako chodec přejít na semaforu červenou když široko daleko žádné auto.
Na druhou stranu nikdy bych na kole nevyrazil motat se mezi auta na hlavní tah jen proto, že dle zákonů to stále ještě stále není dálnice, tudíž cyklista tam dle předpisů papírově pořád ještě smí, žádný zákaz tímto neporušuju a nikdo mi přeci nebude upírat právo na to tam být. Můj selský rozum by mě tam nepustil.
Každý si holt musí sám v hlavě srovnat co je pro něj důležitější. Někdo se raději bude řídit striktně předpisy povoleno – zakázáno, bez ohledu na konkrétní situaci a okolnosti, já raději common sense – když tím nikomu neublížím, neuškodím, nebo to v dané situaci bude bezpečnější než kdybych se řídil pravidly. Jindra se také na magistrále řadí do pruhu před křižovatkou o kilometr dřív než by správně měl, neboť je to bezpečnější a ačkoli jinak všude hlásá respektovat pravidla dané země, zdá se že v tomto případě je i pro něj pud sebezáchovy nad zákon. :-)
Porušení zákazu pro svoje pohodlí ale není o pudu sebezáchovy. To mícháš dvě věci dohromady, aby sis to okecal ;-)
Prdlajs míchám, naopak – záměrně to rozlišuju aby byly zřejmé okolnosti kdy tak činím. :-)
*****************************************
‘’já raději common sense – když tím nikomu neublížím, neuškodím, nebo to v dané situaci bude bezpečnější než kdybych se řídil pravidly.’’
Tak toto vědomí mě vskutku po nocích nestraší. To že nedám vydělat hoteliérovi za to že těmi nevyžádanými službami spojenými s mým jednonočním ubytováním uškodí (z mého pohledu) mnohem víc než já když se večer natáhnu jen tak bez ničeho pod stromem na mechu, to beru naopak jako velké plus. :-)
Všichni to holt máme v hlavách nastavené trošku jinak. Z mého pohledu to je v pořádku a morálně mnohem čistší přístup než jak to třeba vidíš ty, resp. akademický diskutér :-). Ovšem teď musím naší ušlechtilou debatu bohužel přerušit protože v práci mě platí za trochu jiné věci než za klebetění na netu :-).
No, já s tíím mám problém.
Jsem rád, že nejsem Polák, protože ty předchází v Evropě pověst lidí, co nedodržují žádná pravidla, dělají si co chtějí, pořád s něčím kšeftují a chovají se jako prasata.
Vadilo mě začátkem 90tých, když jsem v Německu vídal cedule "Češi nekraďte".
Nerad bych se dožil toho, aby po Evropě byli cedule v češtině "Češi nezapalujte zde ohně" popř. "Tohle je park a ne noclehárna, drazí Češi".
Jenže ty Jindro ještě dodej, že jsi naprosto jiné nátury, než "přírodní cestovatelé". Ty jsi přespávání bez stanu v mládí bral jen jako nutné zlo, kterého jsi se rád zbavil. Od té doby sice znovu jezdíš na kole, ale s veškerým ostatním komfortem, který si dokážeš zajistit. Prostě jsi nikdy dobrovolně a s láskou netábořil a ono kradmé skryté přespání a divoký pobyt v přírodě nechápeš a nevyhledáváš. Jsi důkladně civilizovaný a tvůj pohled na svět tomu odpovídá. Nechápeš, co ti lidé na té divoké přírodě a divokém přebývání mají. Každý jsme jiný.
Ty víš prd, Brahmo.
Našinci pošilhávají po Německu, líbí se jim ta spořádanost, čistota, zdvořilost a moc by chtěli mít stejné platy a životní úroveň jako naši západní sousedi.
Ale respekt k pravidlům, jako mají oni, prostě v sobě nemají.
Veškeré ty vaše litanie, kterými tu skutečnost, že nedodržijete zákony a pravidla tady okecáváte jsou odpovědí s vysvětlení, proč nikdy úrpvně Německa nedosáhneme.
Kvůli takovým, jako jsi ty.
Jeden můj příbuzný hrozně rád pytlačil. Ulovit někde rybu nebo divokého králíka, to pro něj bylo velké potěšení. Nikdy si nechtěl opatřit rybářský, natož myslivecký lístek. Říkal, že to by přišel o všechnu radost.
K pošilhávání:
Nemysli si, znám německé manžele, kteří rádi jezdí do Čech, protože tady si troufnou spát nadivoko i když ví, že se to tady taky nesmí. Ale mají pocit, že by jim to tady prošlo snáž než u nich.
V Anglii je strašně populární rybaření. Ale oni rybu chytí, vyfotí se s ní, a pustí ji. Některé ryby mají i jména.
Teda bylo tomu tak, než se tam začali houfně stěhovat Poláci. Ti ctí svoje pravidla, takže co chytí, sežerou.
Nemám s Němci žádný problém, vážím si jejich pracovitosti a pořádku, ale není to vždy můj způsob. V práci mám pořádek rád, ale ordnung a způsoby třeba v Siemensu se mi už protivily. A v osobním životě a způsobu trávení volna jsem jasný Čech. Nechtěl bych žít v Německu, aby mi velel každý pošťák, který má uniformu.
Ty tohle zřejmě vůbec necítíš, ale mohl bys alespoň pochopit to, že to někteří cítí jinak. Zvláště, když žiješ v Čechách a většinové myšlení zdejší populace je jiné než to německé a tvoje. To, že tu stále dokolečka tvrdíš, že se venku stanovat nesmí, že se ohně rozdělávat nesmí a podobně, tím české způsoby nezměníš. Stejně jako Poláci si se svou ulovenou rybou naložíme podle svého způsobu.
Já jsem taky Čech jak poleno, a jsem přesvědčen,mže kdybychom se jen trochu malinko dokázali ukáznit, a dodržovali důsledněji pravidla, natrhli bychom Němcům zadek.
Jenomže, jak vidíš, nejde to.
Prostě ten tvůj přístup "je to zakázané, ale prd se stane, já vím nejlíp co dělat" se táhne celou společností a nejen při rozdělávání ohnícků v lesích, ale i ve výrobě, v přístupu k práci a úkolům.
Něco vochcat, ošvindlovat, místo 20 hřebíků dát 10, a zbytek ukrást (deset stačí, koukrj jak to festově drží), to nás strašně hendikepuje.
Je to škoda, protože fakt by stačilo jen malinko, nemusíme šlapat jednotným krokem v sevřeném šiku, ale jen o malinko víc disciplíny by nám nezaškodilo.
Asi souhlas, ale jen částečně. Určitě by nám to pomohlo. Naše schopnosti by se zlepšily, naše vážnost v Evropě by vzrostla. Stali bychom se ještě většími "skoroněmci", než už jsme nyní. Ale národní povaha se tvoří celé generace soužitím se sousedy. Podobně chladní Slované jako jsme my Češi jsou i Slovinci, poloviční Rakušané. Po přejezdu ze Srbska či Chorvatska do Slovinska je docela cítit, vřelost je pryč.
Ale tohle se mění velice velice pomalu.
Kdepak, všechno jde, jen chtít.
Co takhle začít s tím, že nebudeš stanovat tam, kde je to zakázané, a už vůbec tam nebudeš rozdělávat ohníčky.
Pujdeš vzorem svým dětem, a vysvětlíš jim, že ten zákaz je třeba ctít, i když ti nevyhovuje.
Nikoliv, miluji volné putování krajinou, kdy nevím kde a jak budu spát, kde se zdržím, kudy přesně pojedu. Miluji prázdniny mimo civilizaci a současně se rád i do té civilizace podívám. Své děti jsem v tom vychoval. Dokud se mnou jezdili, tak jsme jezdili se stanem a spali jedině divoce. A zapalování ohňů je skvělá věc. Divil by ses, kolik je v našich civilizovaných lesích kousek o Prahy trempských tábořišť s velikým stálým ohništěm. Jsou uprostřed lesa, mezi stromy a jsou lesáky tolerovány, protože ti vědí, že od těchhle hořet les nebude.
Nerad bych se dožil toho, aby po Evropě byli cedule v češtině "Češi nezapalujte zde ohně" popř. "Tohle je park a ne noclehárna, drazí Češi".
***********************************
Myslim ze driv budou na recepcich zapadoevropskych hotelu viset cedulky ‘’Cykliste, mame vas radi ale nenoste nam prosim kola na pokoje. Dekujeme.’’
Kolikrát si spal v hotelu s kolem?
Tvoje obavy jsou nemístné, protože nikde, kde jsem spal, nikde není zákaz vzít si kolo na pokoj.
Recepční občas vyjádří spíše obavu, aby to pro mě nebylo nepohodlné a abych se při vynášení kola moc nenadřel. V uplynulých pár letech jsem tak s kolem bydlel asi 30x.
Pokud tu jsi za stejnou dobu blahpskloně rozdělal oheň,tam. Kde je to zakázané, máš velký problém s respektem k pravidlům.
Ale zase, furt jen okecáváš fakt, že jak trefně poznamenal petr, projíždíš dědinou, kde jw povolena 50ka klidně 90kou a hledáš si pro to morální zdůvodnění.
Já si ti taky tak myslel. Nojo,ale camping - táboření na delší dobu a jednorázové přespání bez ohně podle práva Jedermannsrecht je trochu rozdíl. I když vím, že se to týká spíš volné nekultivované krajiny.
Na švýcarské straně Lac Léman byl většinou na veřejně přístupných místech (pážičkách) zákaz stanování vyznačen nebo slovně, na francouzské straně jsme až na jednu vyjímku žádný zákaz neviděli. I když tam žádné Jedermannsrecht neplatí.
Jak jsem nagooglil, upravuje si to nejen každý kanton, ale každá obec, takže nějaké striktní pravidlo platné pro celou zemi není.
Ono jim asi nejde tak o tuláky na kolech nebo s batohem na zádech, jako spíš o turisty motorizované, a ty, co si za autem táhnou chatu na kolečkách. Ty na noc vypuzuji i z parkovišť.
Ono jde taky o kšeft. To turisticky lákavé prostředí je jejich kapitál - a byla by blbost se koukat na divoká tábořiště a živořící kempy a penziony.
Naprosto přesně.
Proto jsou Švycaři pověstní tím, že vyhání spáče z parkovišť, stíhají stanování nadivoko, apod.
Chtějí je dostat do penzionů, hotelů a kempů.
Nejen Švýcaři, ale například i Chorvati. Co vím od známého, například na svou vlastní loď smí vzít jen svoji rodinu (konkrétní členy hlásí před sezónou) a pak má ještě povolenou nějakou návštěvu v minimálním počtu, taky hlášenou předem úřadům (myslím na ubytování, přespávání). Za nenahlášené lidi v případě kontroly jsou mastné pokuty. Úvahy o tom, že se "návštěva" bude počesku vydávat jen za náhodného kolemplavajícího párminutového návštěvníka jsou prý liché a výrazně narušují rozpočet i časový rozvrh dovolené :-)
V Chorvatsku platí pro cizince přihlašovací povinnost, myslím i teď, když jsou v EU. Ale nevím, jestli i pro občany EU.
Tohle se týkalo ubytování na lodi. Pokud se návštěva prokázala, že bydlí někde v hotelu nebo v kempu, tak nebyl problém. Šlo o to, aby svojí "ubytovací kapacitou" nebral kšefty místním ubytovatelům.
Myslím si, že hlavně jde o to, aby ti ubytovatelé své ubytované řádně přihlásili a řádně zaplatili daně.
a co ti psi? můžou se teda na těch plážích opíkat na otevřeném ohni? nebo si musíš u stánku koupit HOT DOG?
se jich zeptej aji na tohle, to je taky důležité.
Piktogram to je a basta fidli akorát ve významu neodpovídajícím piktogramu.
Prave ti psi jsou signalem, ze je to zákaz.
Ostatně, psal jsem to hned, a pak se Velšan splašil a začal rozvíjet kravské theorie.
Je to pláž. Travnatá.
Na pláái nechceš ležet v psích bobkách, tak jim tam zakázali přístup. Ale když si psa přinesešm můžeš si ho opíct ale jen na vyhraženém ohništi. Udělat si fajrák kde se ti zlíbí nesmíš. Stejně jako tam nesmíš stanovat.
Všechno má jednoduché a logické vysvětlení, použiješ li selský rozum, nebo stačí použít rozum vůbec.
Pokud začneš vymejšlet hovadiny, a hrát si na byrojrataxs ISO, dostaneš se tak akorát do řitě.
Actam si strč i ten svůj paleček :-)
Jenze ty ses zeptal spatne, ptas se na camping, coz znamena alespon ve Francii rozbalit kempovaci cajky a zustat trcet na miste vice dni, tady byla rec o prespani pokud mi neco neuteklo. Kdyby byl povolen camping, tak bude plaz zavalena pres vikendy karavanama, coz je velmi oblibena cinnost, asi jako u nas chalupareni, proto ti to ta urednice zatrhla. A nebo jen spatne pochopila tvou francouzstinu, pripadne chtela zarazit dalsi diskuzi, clovek co se pta na takovyhle voloviny vypada jako potizista, a ona ma jiste dost sve prace i bez toho.
Dulezity je, ze to tam takto funguje s pozehnanim mistnich, lide to tak pouzivaji, a to ne jen cesi, cestovani na kole s nejakym zasitim na noc je oblibene v cele zapadni Evrope, problem s tim ma akorat jeden clovek z Prahy, a to je akceptovatelne riziko na prespani na brehu Zenevskeho jezera.
Další expert.
Zeptal jsem se blbě, a ona mi nerozuměla, tak napsala, že se tam nesmí tábořit.
Zatímco podle tebe se tam smí stanovat, pokud nemášckaravan.
Víš co, s tím jdi doprdele.
Jinak jsem si skoro jist, že protože Švýcarsko, že by tě tam v létě v noci zvedli, i kdybys tam spal jen zachumlanej do deky, bez stanu.
Stejně jako na lavičce v městském parku.
Je podivuhodném, jakou kreativitu dokážete v sobě najít, abyste okecali, že zákaz není zákazem.
Asi jsi po tom Švýcarsku moc nejezdil. Já už jsem tam spal, a ne sám, nadivoko dostkrát, často na ne moc zašitých místech a ještě se mi nikdy nestalo, že by mě někdo vyhodil. Musí mít člověk taky trochu čuch, kde to asi jde a kde by to někomu vadilo. O Německu a Rakousku to platí stejně, i když tam nemají Jedermannsrecht.
Když on nám Jindra vlastně vůbec nerozumí. Pro něj je tramp jen opilý vandrák, co huláká v noci po lese. Cestovatel co přespí někde skrytu na divoko je jen překračovatel zákonů a nařízení. Tak jak my milujeme svobodu a volné cestování přírodou, on miluje civilizaci s hospůdkami, dobrým jídlem, sprchou a dobrou postelí. Společné máme jen to ježdění na kole.
Vidíš to vidíš. Furt si tu stěžuješ na nějakou šikanu a osobní napadání - teď jde Jindra po předpisech a postojích úředníků, ale ty honem přichvátáš s ad hominem...
Takže když se mi nelíbí šikana, tak už jako nesmím mít ani svůj názor? Mně nevadí jiný názor odlišný od mého, mně vadí, když mi někdo za můj názor nadává. Nebo mi hloupě oponuje jen proto, že jsem to já a nemá mne rád.
A jaké pak "vyvracení oponentova tvrzení poukazováním na jeho vlastní názory či jednání, případně i na jeho skutečné či domnělé nedostatky"? Snažím se Jindrovi vysvětlit, že to cítí jinak a že některým našim pocitům a způsobům nerozumí. Tím míním pocitům lidí podobných mně, kteří rádi spí na divoko venku. (Aby mi zase někdo neoponoval, za koho to jako mluvím.) Já mu jeho tvrzení a způsoby nevyvracím. Také by to bylo zcela zbytečné.
Zase je to furt dokola.
Prošlo ti to.
Ale to neznamená, že to není zakázané.
Ale nemá to cenu, protože je to debata o hovně.
Interdit není interdit, ale podmíněný interdit a psi tam mohou, ale jen na jednu noc :-)
Je to tak, debata je úplně stejně o ničem jako dohadovat se jestli se má přes obec jezdit 50 nebo jestli se to nedá projet rychleji.
Všichni víme, že je tam tam 50, ale občas to někdo poruší.
S tím spaním mi to přijde analogické. Prostě někdo rád jezdí rychleji navzdory předpisům a někdo rád přespí nadivoko. I ti Němci, kteří doma úzkostlivě dodržují 30 si tady plynový pedál přišlápnou.
To souvisí s celkovým vnímáním státu, jako státu bez pořádku a disciplíny (my říkáme "to je pro mě španělská vesnice", Němci mají podobné úsloví "česká vesnice")
V Rakousku si to nedovolí.
Když je podél silnice hromada odpadků, papírků a plechovek, málokdo má zábrany, a klidně tam tu svojí plechovku taky hodí. Když je všude čisto, udělá to jen obzvlášť zhovadilá povaha.
Právě tito lidé, kteří se na noc nejraději někam zašijí, z drtivé většiny bordel nedělají. Nedávno u nás na louce na břehu řeky na divoko přespali nějací mladí vodáci a nezůstalo po nich ani smítko. Schválně jsem se tam jel podívat, bylo tam asi pět stanů.
Nemysli si, že se v Německu nenajde občas nějaký ten bordýlek, o Francii nebo Itálii nemluvím. I v takovém Švédsku se dá docela obstojně živit vracením plastových lahví posbíraných po příkopech.
a poláci mají podobný termín pro cokoliv nepochopitelného a to je Czeski film :-)
Hele víš o tom, že Britové nerozlišují východoevropany a označují je globálním označením Polen? takže ty jsi v Britsku taky polák :-)
Nejsem.
Jsem z Československa :-)
Většinou se mě ptají, jestli nejsem Němec, asi mám přízvuk víc do toho německýho než slovanskýho. Vztah k Čechům Angláni, alespon v západním Yorkshire je kladný, narozdíl od těch Poláků, těch je tam už moc.
a tak oni jsou zdvořilí, do očí ti to přímo neřeknou ale v globálu jsi v množině poleno :-)
Ani ne, dělám tam už 20 let, a snažím se, abychom nebyli za nekulturní barbary co každou rybu co chytí, hned sežerou.....
A u některých Britů se mi to i daří.....
http://www.glassfairs.co.uk/Articles/2011visit...
možná pro některé Brity co tě osobně znají jsi trošku jiný polák než ti ostatní ;-)
Asi ne, jsem na Ostrově vnímán jako expert na Czechoslovakian glass design acto s Polskem má fakt málo společného.
Ale jspu tam i ignoranti, jako u nás, taky znám pár lidí co byli v Cardifu nebo Glagow a tvrdí, že byli v Anglii, s tím nic nenaděláš.
Ale už mě taky jednou rozbrečeli....
https://www.webareal.cz/ceskoslovenskesklo/25...
Ne, oni, když vidí cestovatele na kole, tak se ptají: German? Nederland? Polish? to jsou totiž země, jejichž příslušníci nejvíc takto cestují. Češi, pro hodně lidí stále Čechoslováci, jsou v absolutní menšině. Platí to nejen v UK, ale i v ostatních zemích.
tys mě to zkazil :-) tak krásně jsem chtěl Jindru polechtat že ho považují za poláka v té Británii :-) Protože být polákem to je výsada a poláci jsou velcí patrioti. Tak velcí, že jich je možná více mimo Polsko než v Polsku samotném :-)
Nějak se jim to nedaří, jsem rád, ze pověst Poláků nemáme.
Takový mírně nekorektní vtip z německého Porůří:
Víš jak se pozná, že Polák přišel do nebe?
Velkému vozu zmiznou kola....
Myslím si, že jsem vlastenec a myslím si, že jsem udělal a dělá, docela víc, než leckdo z vás, aby nás svět vnímal jako kulturní, vzdělanou a přátelskou zemi. Někdo mi možná může vytknout, že za svou zemi považuji neexistující Československo, ale to je tak asi všechno.
Myslím si, že pověsti vlasti víc prospěje článek nebo kniha o dovednývh krajanech, než schopnost zapálit si ohníček na zakázaném místě, nebo vyžráním rybníka včetně věhlasného kapra Donalda..
Hlásím se jako další expert :D
Dnes v noci a ráno jsem měla nádherné výhledy ze spacáku, balzám pro duši.
Vítej mezi divoké nocležníky!