Chystáme se v létě s chotí na cyklodovolenou podél Odry od hranic ČR-Polsko až k Baltu a zpět. Spáváme nadivoko a vaříme si sami. Dotazuji se, zda se dá po trase cyklostezky Odra - Nisa zakoupit v Německu plynové kartuše systému Coleman. V Polsku je to údajně téměř neřešitelné, nerad bych táhl s sebou 4 ks 0,5 kg kartuší. Ještě doplňující dotaz, zda se dají koupit alespoň ty propichovací kartuše, vyrobil bych nástavec na vařič a pomocí něj bych přepustil tu propichovací kartuš do své prázdné. Je to ale nešikovné řešení.
Díky za odpověď.
Není jednodušší pořídit si i nástavec na ty napichovací kartuše?!? Právě proto, že netuším, co se mi kde podaří sehnat, tak vozíme oba typy nástavců a mnohokrát se to už vyplatilo.
Ano, máš úplnou pravdu. Jenže nevím, zda jsou tam po cestě k mání aspoň ty propichovací kartuše. Většinou tam cyklisté jezdí od penzionu k penzionu nebo vybavenému kempu a neřeší plynové vařiče. Nebo jedou jen z ČR k Baltu a zpět vlakem, pak jim stačí jedna kartuše ne celou akci.
Ať si choť nepřidělává starosti na dovolené s vařením :)
My jeli tam i zpět a stačila nám kartuš jedna. Stačí vařit vodu a mít "šikovné" potraviny :)
Dík za radu. Jedeme delší trať, rádi si večer a ráno vaříme také čaj. S ohledem na věk už potřebuji čaj na vysoký tlak, na prostatu...
Čaj se přece nemusí vařit, stačí ohřát vodu k bodu varu; tvrdší kusy vyrobí jen čajový "koncentrát" a pak dolívají studenou vodou, výhoda - čaj se dá pít hned;-). Totéž různé pytlíkové polévky, brambory (na drobno), těstoviny (skvělé jsou "express"). Nasypat to do studené vody, uvést k varu, vypnout a nechat dojít (dobré je ešus ještě do něčeho zabalit, tvrdší kusy balí do spacáku).
Měl jsem na Korsiku jednu kartuši na 10 dní a nejen že jsem ji nespotřeboval, ale v umývárně v kempu jsem pak našel ještě jednu poloprázdnou s nápisem FREE, kterou jsem si přivezl domů, fakt :-))) A to jsem vyvářel polívky, kaše, magoráky nejen na prostatu, ženě kafe, jen toho svařáka jsme dělali na slunci...
Není to prostatou, ale hodně nádobím i vařičem samotným!
Tak spotřeba ala výdrž jde spočítat. Vzal jsem takhle před týdenní dovolenou kartuš, nasadil hořák, pustil na plný výkon a měřil čas. Pak jsem vzal jídelníček a jal se spočítat časovou náročnost vaření. Vyšlo mi to na 3 půlkilovky a zpátky jsem dovezl třetí skoro plnou. I takto to jde.
Zkusil jsem na vařiči Primus Eta ohřát jeden litr vody z 10 C k varu v tom jejich hrnci s výměníkem. Teplota okolí 21 C, bezvětří. Trvalo to 2,5 minuty, spotřeba plynu byla 9,6 g. Použita zcela nová originální kartuše 250 g.
Tak z tohoto důvodu jsem si nakonec pořídil benzínový vařič. Benzínky jsou zatím ještě nejdostupnější nejen jako zdroj paliva ale občas i potravin.
nejel jsem tuto cestu nicmene podle mapy bych tipnul ze s zajizdkou do vetsich mest kde je baumax, obi ,hornbach je to resitelne. Ve zminenzch prodejnach se prodavaji kartuse urcene pro PB horaky. Klasika se zavitem kompaktibilni s Var-em.
obi najdes tady
http://www.obi.de/de/markt-finder/index.html
http://www.hornbach.de/shop/markt-aendern...
Děkuji za konkrétní užitečnou informaci. Je to řešení, tu "nudlovou" kartuš pro hořáky dokáži "přeplnit" do vařičové kartuše. Díky
nemusis prepoustet, jsou to klasicke kartuse 250g co vypadaji jako pulkilova konzerva.
takoveto:
http://www.var.cz/produkt/06-Plynova-kartuse...
Čtyři kartuše? To jedete na měsíc?
Vypadá to možná i na déle než měsíc. Proto jsme čekali s cestou, až choť bude v důchodu. Jezdíme cca 60 - 120 km denně, standard je 80 km. Máme v plánu se i někam zastavit, navštívit muzea a ponorku v Peenemunde aj.
Tož to potom ja. ;-)) Ale v původním "zadání" měsíc nebyl, obvykle se to jezdí na týden, max dva (přeci jenom dovolená je vzácná; případně delší dovolená už by v práci neprošla).
Nicméně, i tak by mělo stačit "tahat" dvě kartuše, jednu "provozní" a druhou rezervní; a když se načne ta rezervní, tak se začít pokukovat po nové náhradní (je na to cca týden). A jak psal cibi, v obi apod kartuše mají, tak si halt uděláte občas výlet do města. Čas, jak jsem pochopil, a trošku i závidím :), nehraje u vás roli.
V původním zadání stálo "...podél Odry od hranic ČR-Polsko až k Baltu a zpět"... tzn od Bohumína, resp. od nás z Orlové. To se za týden až dva normálním tempem ujet nedá. Rada o Cibiho je dobrá. Máme fakt výhodu času. Choť má důchod a já jsem OSVČ, tož na měsíc zastavím práci.
Borci dali Praha-Balt na jeden zátah. Ale to jsou mimozemšťani, to se nepočítá... :-))
No, to máte tak cca 2000 km. To fakt na týden ani dva není... :)
Tak z Orlové říkáš? To bychom mohli někdy se někde stavit na jedno... ;-)
V Sasku se jezdí pravidelný amaterský nonstop závod Lipsko-Balt
http://www.ostseetour.info/
letos 14. června na Rujánu (start je stejný, cíl se v jednotlivých letech mění)
...pokud máte v plánu jezdit odteď častějc, vyplatí se opravdu benziňák- je sice dražší, ale zas benzín je všude a pohotovost je stejná- vytáhneš, natlakuješ a vaříš....
Jezdíme s plyňákem cca 8 let. Dostal jsem jej kdysi za body v T-mobile a slouží v poho. Kartuše plním sám, provzní náklady tudíž minimální. Na tak dlouho jsme nikdy nejeli, proto jsem položil dotaz na kartuše. Benzíňák je objemnější, těžší a může "zakouřit". Pro snížení spotřeby jsme zakoupili hrnec s tepelným výměníkem na dně (Vango).
..."benziňák je objemnější a může zakouřit"...teda že by byl objemnější než plyňák na 0,5kg kartuši+ min.1ks náhradní-asi mám nějaký speciál(hořák je stejné velikosti a nádržka na 2,5dl benzínu je poloviční)a vařím převážně venku- ještě nezakouřil. Navíc vezeš min. jednu náhradní kartuš- pokud si plníš kartuše sám, jistě prázdné vezeš zpátky- potom o objemnosti a váze benziňáku nemože byt ani řeči. Také plnění dnes- při ceně plynu ve dvou/deseti kg lahvích až tak ekonomické není. Z 2kg láhve naplníš(teoreticky)4/0,5kg kartuše, tak jedna vyjde kolem stovky a litr benzinu polovic a uvaříš min.3x víc- pokud je chladněji,část plynu v kartuši zůstane.
Hrnec s tepel.výměníkem používám u benzínu taky a denní vaření ráno a večer trvá celkem pod 5min (ráno čaj,káva/0,5lvody vře do minuty, večer to samý + večeře-max.4min.),2,5dl benzínu na týden je ažaž+ 2,5dl v zásobě a je po problému s kartušema. Plyn je čistý, ale právě ne všude k dostání- pak musíš vozit zásobu, nebo dělat zajížďky.Já plyn používám na cestách v civilizaci a hlavně na víkendovky či trasy do týdne- jinak benzín.
Podle toho, jak píšeš, vypadá ten benzíňák opravdu lepší řešení, hlavně v zimě (což ale není náš případ). Benzínku natrefíš v civilizaci všude. Co se týče ekonomiky plnění, tak 2 kg láhev - výměna - stojí cca 100 Kč, naplnění kartuš 0,5 kg pak vyjde na cca 25 Kč. S ohledem na to, že se budeme pohybovat i poblíž větších měst, povezeme s sebou jednu 0,5 kg a jednu 0,25 kg záložní. Jakmile dojde ta 0,5 kg, budeme cestou hledat OBI aj. Navigace v mobilu mi je ukáže v okolí. Je mi jedno, jaký typ kartuše koupím. Vyrobil jsem si jednoducjý nástavec, který našroubuji namísto trysky do svého vařiče a pomocí něj přepustím do té své prázdné 0,5 kg kartuš typu Campingas. Ještě vyrobím obdobný nástavec na propichovací kartuše a jsem v klidu. Nástavec váží několik gramů.
Ahoj Stando, musím Ti poděkovat za bezva tip na přepouštěcí ventil. Ten nápad s tryskou vařiče je geniálně jednoduchý. Už mám vyrobenou trysku s hadicovou koncovkou a funkční zkouška dopadla na 1 :-)
Mám dobrou zkušenost s benzínovým vařičem MSR Dragon. Hoří na všechna paliva, je výkonný, odolný, nezklamal. Nevýhodou je jeho hmotnost a složité čištění (chce to cvik a pravidelnost čištění,rozhodně není bezúdržbový, jako třeba plynový vařič. Čím víc na východ a do hor(Himaláje, Altaj) se nám osvědčil.Je vhodnější pro větší skupinu (3-5 lidí)
Při cestování na jih (Balkán) se mi osvědčil vařič na tekutý líh Trangia. Když není líh, hoří na alkohol. Na čaj, kávu, polévku pro 2 cestovatele úplně stačí. Akorát to chce používat pořádné závětří. Ve Švédsku i v zimě snad ani jiné vařiče turisté nepoužívají.Zajišťování paliva do těchto vařičů je asi všude v civilizaci nejjednodušší.
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107382...
Nejvíce používám plynový vařič, je to nejjednodušší, ale jen do okamžiku než dojde poslední bomba a nemůžu koupit novou.(Tady platí Marfiho zákony...:)
Dřívkáč je úplně bomba vařič, mám ho rád, používám ten bez ventilátoru.
Před každou delší cestou složitě vymýšlím který vařič je ten pravý.Po cestě je tam vždy nějaké ale... Za tři týdny vyjíždím na cestu Morava-Balkán-Kavkaz... a beru Dřívkáč + plynový vařič Pinguin HIKER + redukci Edelrid pro vařič. Je to adaptér pro kartuše bajonet/závit. Adaptér umožňuje použití kartuší i s ventilovým systémem kartuší CG.
http://www.sunshop.cz/edelrid-redukce-pro-varic...
K tomu vařiči na tekutý líh...
Je zcela zbytečné něco "zázračného" kupovat, stačí víčko na dušičkovou svíčku (krytka s dírkama po obvodu). Nalít, zapálit, hrnek postavit na to. A jako závětří výborně poslouží tužší alobal (kupř. z misky na grilování). Cena vařiče (skoro) nulová, váha taky.
Dopln: prostě toto... :)
a vařit se dá i na té svíčce a trvá to stejně dlouho jak na tom tekutým lihu.
nebo se dá použít plechovka z konzervy do toho písek a trocha benzínu a i na tom se dá uvařit, špiní to sice jak prase, smrdí to jak auto a trvá to stejně dlouho jak na té svíčce nebo na tom tekutým lihu. :-)
...souhlas- Trangia je přesně to, co se u nás prodávalo před léty za 31Kč v drogerii(kulatá pozinkovaná krabička se skládacíma nožičkama po obvodu).Dá se to jednoduše vyrobit i z plechovky od koly či piva, ale to je spíš pro mladší kategorii na ohřátí, než na měsíční vaření dvou důchodců- navíc líh má malou výhřevnost.
Trangia je jiná liga.Věř že experimenty s Horalem (viz.kulatá pozinkovaná krabička se skládacíma nožičkama po obvodu) a s výrobou vařiče s plechovky od piva mám za sebou.
Nechci něco hanět ani tvrdošíjně obhajovat, ale pokud máš na mysli celý set Trangia (podstavec, závětří, miska a víčko-pánev na vaření)-pak souhlas s jinou ligou(ale není to nic, co by se nedalo sestavit i k Horalu a za míň). Když mrknu na "srdce" vařiče, teda vlastní hořák, vidím pár rozdílných drobností(uzávěr s těsněním na přepravu se zbytkem paliva,místo pozinku mosaz), jinak princip je stejný a o jiné lize(krom ceny) by byla řeč v rozdílné výhřevnosti a době uvedení vody do varu (což je věc paliva). Je mi jasné, že pokud sis Trangiu pořídil, měl si své důvody- já jen chtěl upozornit, že to samé dokáže i daleko lacinější(nebo z odpadu vyrobené)zařízení. Osobně- a jistě nejsem sám, na cykloturistice mám osvědčený plyňák v civilizaci a benziňák mimo či na dlouhá putování.Vyšší výhřevnost, dostupnost paliva-kartuše a tím krátký čas vaření jsou hlavní výhody normální ligy...;-)
Zdravím tě Honzo.Vyšší ligou je míněn rozdíl mezi Trangií a Horalem či plechovkou od piva.Jak výše uvádím,na cestu (v plánu je půl roku)beru plyňák + dřívkáč.Trangii nechávám doma,ve vyšších horách hůře zplynuje a benzíňák je příliš složité zařízení a nejsem si jistý,že ho tak dlouho udržím v chodu.MSR na Kavkaze nebo na Ťan-Šanu asi neopravím.Ne malým důvodem je i váha.Na to že většinu cesty (stejně jako ty) jedu sám,volím plyňák + dřívkáč.Času mám dost a k mému tomšíčko-vlasákovskému stylu cestování to stačí.
zdarec- cestuju podobně a jsem rád, že jsem před léty "naďabil" na burze na nepoužitý benziňák Mechaniky Praha(bez tlak.pumpy, se zár.listem z r.1968)a koupil jej za 150Kčs. Jeho jediná "nevýhoda" je v nahřátí hořáku na provozní teplotu čímkoliv, jinak se na něm právě proto nemá co pokazit (těsnění kolem uzav.ventilu je grafit. šňůra 2mm) a funguje spolehlivě- na rozdíl od tlakového Colemana 20x dražšího...Držím palec nad úspěchem akce!!!
Trangia (jakožto celý komplet) je opravdu normálně použitelný vařič pro běžné vaření (nejen ohřátí vody). V porovnání s PB vařičem (konkrétně VAR) vaří za letních teplot znatelně pomaleji (řekl bych, tak dvakrát déle, tedy žádná katastrofa), s klesajícími teplotami se poměr dost rychle obrací. Kupodivu spotřeba paliva (kg lihu vůči kg propanbutanu) mi v praxi nevychází ani zdaleka tak špatně, jak by vypadalo podle poměru spalného tepla (je to víceméně nastejno) ... jestli za to může závětří, nebo jestli VAR prostě víc plýtvá teplem nevím.
Horal jsme v ruce nikdy neměl, ale klidně věřím tomu, že to bude prakticky stejný princip. (Ad cena: ona ta drahá Trangia je kompletní set, samotný hořák by vyšel možná víceméně stejně ...)
Proč jo: v pohodě sehnatelné palivo, "čistý" vařič, kterému nevadí zima, nemá se na něm prakticky co pokazit.
Proč ne: vaří poměrně pomalu, omezená velikost hrnce (pro dva, max tři hladové lidi), občas člověk natrefí na líh s nějakou hnusnou denaturační přísadou (smrad, saze, ..).
Horal jsem provozoval dokud jsem nejel do Slovinska. Tam jsem nikde nenašel obchod kde bych koupil denaturák a na rakiji se mi zase nechtělo vařit. Přišlo mi to hříšné :-)
Plyn jsem taky provozoval dokud jsem nenarazil na to,že v cizině nevím kde ho koupit.
A benzín jsem vzal na milost hlavně kvůli té snadné dostupnosti.
Ale nejhezčí vaření je na ohýnku ze dřeva.
Proto jsem ještě stále neopustil myšlenku dřívkáče. Vyrobený a vyzkoušený je, jen jsem si zvykl na to pohodlí benzínu.
Přípravu mám hotovou. Vyrobil jsem dva "bazmeky", které se dají našroubovat namísto trysky do mého vařiče (Coleman). Namontuji ten průběžný, nasadím gumové těsnění a shora přitlačím ventilkovou kartuš jiného typu (Campingas). Nebo použiji ten s hrotem, nasadím těsnění a shora napíchnu tu propichovací kartuš. Horní kartuš pak ohřeji hadrou, namočenou v teplé vodě. Kartuš se ohřeje, stoupne v ní tlak nasycených par a kapalný plyn krásně přeteče do má prázdné kartuše. Celá setava dvou "bazmeků" a těsnění váží 4 g. Je to super.
prosim, mohl by jsi zverejnit nejaky nacrt / vykres pro "redukci" na napichovaci kartuse?
Pověsím na fórum nějaké fotky a krátký popis. Založím k tomu samostatné téma, aby se o tom dozvěděli i kamarádi, které cyklostezka Odra - Nisa nebere. Jen musím najít chvilku čas.
Jak jsem slíbil.....
http://www.nakole.cz/diskuse/18088-plneni...
http://www.mujoutdoor.cz/mhoutdoor/eshop/9-1...
Budu upřímný - ve Francii jsem neměl plyn a došel mi i tuhej líh v kostkách - znáte to vůbec ještě někdo? Takže jsem v nouzi zaběhnul do nejbližšího obchoďáku a koupil něco jako naše PEPO, no a na tom jsme vařili skoro 14 dní. Zkuste to, tisíce děkovných dopisů a půl metráku dobrodružství k tomu!!!
Pevný líh se normálně prodává.
http://www.matum.cz/pevny-lih-6x14-g-623?gclid...
Ale pravdou je, že na pevném lihu jsem vařil naposledy někdy za socíku.
Pe-po
http://www.srovnanicen.cz/q/pevny%20podpalovac/
mě přijde výhřevnější(a levnější)
a jako bonus úžasně smrdí a při vaření ve stanu nezapomenutelný zážitek ;-)
Kluci, nikdy nevařte ne PE-POvi, zvlášť ne v předsíňce stanu za deště, to si radši kupte pořádnou butelku vína! Asi 700 ml vody vám to uvaří tak za půl až třičtvrtě hodiny a jak říká orwell strašně to smrdí, ale navíc to i čoudí, takže stan po návratu vyprat, sebe taky a to nádobí - to mám ještě pořád rok ve sklepě neumytý!
I když zas je pravda, že ve francouzských kempech nemají na rozdíl od Čech ani varnou konvici, neboli vodu na kafe tam uvaříte leda v pračce! Takže když je opravdu nouze.....