http://www.npsumava.cz/cz/1336/sekce/nouzova...
pred 6 let nocovali jsme na vrchole Polednik,nadherne zapadni slunce. Rada vzpominam :-) Pred spani nevim proč asi 7 lidi spat na lavice,na trave bez strechy. My - 3 damy spali pod strechy,v noci hruze zima telo,po vstavani pokecali o zime telo. Nakonec jsme pochopili,že na zemi byli kameny,do dneska už opatrne prohližela na zemi :-)))
Nocoviště jsou super, loni jsem tam byl pěšky na treku a byl jsem z nich nadšenej. V podstatě je to jen posekanej kus louky s ohradou, stolem a dvěma kadibudkama opodál, ale úplně to stačí. Není třeba se stresovat, že mě mě někde chytí strážce parku nebo že zalehnu nějaký chráněný kytičky, navíc se tam často večer sejde fajn parta lidí.
Ale rozhodně to není plnohodnotná náhrada kempu! Na nocovištích není voda, není se tam kde umýt (kromě Modravy, kde teče potok), fakt je to spíš pro lidi, co by jinak spali někde na louce na divoko a jsou schopní se podle toho chovat a zařídit. Takže se psama a rodinou úplně nevím...
Cestou do/ze světa natěžko nocuju v Novém údolí, je to přesně jak píše emem. Umýt se dá kousek v potoce, možná je to Vltava, ale musíš tam dojít. Někdy se mi stalo že v té ohradě pro stany bylo dost těsno, prostě se tam putovníci večer nahrnou. Zrovna tohle nocoviště by mohli rozšířit. Jiná nocoviště v NP Šumava neznám, ale z toho co jsem četl je to právě zrobený jako systém na přechod Šumavy mimo civil.
Doporučuju Dánsko a jejich lejrpladsy, to fakt nemá chybu.
Co je to ten trek? Čím se liší od například čundru? ;-)
Psi jsou snad na nocovištích zakázaní, ne?
Na stránkách NP o zákazu psů nic není http://www.npsumava.cz/cz/1336/sekce/nouzova...
Nejsou zakázání ani piktogramem.
Takže já bych řekla, že psi tam můžou.
Taky jsem si to myslel, tak jsem prohledal navstevni rad a vypada to, ze je tam jedina zminka:
Návštěvníci se psy a jinými domácími zvířaty musí mít svá zvířata pod trvalou kontrolou,
pohybem domácích zvířat nesmějí být rušeni volně žijící živočichové5) ani poškozována strojově
upravená běžecká stopa. Pohyb psů ve strojově upravené běžecké stopě je možný pouze jako
doprovod handicapovaných osob, které se bez nich pohybovat nemohou.
( http://www.npsumava.cz/gallery/23/7054-7042... )
No, nerad slovo "čundr" používám, skoro to zavání tím, že si nesu na zádech usárnu, kytaru, vlastně se jen tak někde poflakuju a nedejbože ještě na večer vlezu do trampský osady ;-) Kdežto trek pro mě znamená z velký části sportovní výkon, předem danou trasu a tak. Viz http://martinmajer.wordpress.com/2013/07/28... - dole tam je i nějaký info k těm nocovištím.
Ale je to slovíčkaření, takže doufám, že se tu kvůli tomu nikdo nebude chtít hádat :-D
Nejsi první co řeší jak to pojmenovat. Když se do češtiny překládali Tři muži na toulkách, překladatel na tom byl podobně. V originále se to jmenuje prostě a jednoduše "Tři muži na Bummlu." Jenže to nešlo do češtiny takhle převzít, protože to slovo bylo pro Čechy (na rozdíl od Angličanů) známé, ale mělo negativní konotace.
V tvém případě bych použil asi slovo túra, ale asi je to dnes již archaismus.
Za mých mladých let se hodně používalo jako synonymum k čundru slovo vandr. Jenže to zase ve mě vyvolává tu cestu za prací.
Ještě k tomu Bummel. Doma to používáme ve vazbě Einkaufsbummel, což mi přijde lepší než nyní používaný neologismus šopování, to slovo mám spojené s povrchovou úpravou kovů.
Vývoj jazyka je někdy zatraceně složitý.
Lidi neblbněte. Chytla mne taková chuť posedět u ohně, poslouchat jak den tiše zhasíná, koukat na hvězdy, něco opéct...
Díky neustálému pobytu v Německu jsem si ohně odvykl a o to pečené taky moc nestojím. Ale to všechno ostatní sedí. Každý večer, když si otvírám okno na spaní přemýšlím, že bych měl jít spát ven.
Z dovolené v Sasku: Soumrak a hodně odvážný německý otevřený oheň v zahradní osadě.
Co má Německo společného s odvykaním si na oheň? Právě mě překvapilo,že to tam plápolá všude kolem řeky a rozhodně to není žádný indiánský udušenec. Je to něco podobnýho,jako se spaním "nadivoko".Ani poliši s tím nemají problém a tady se to řeší jako přestupek na vyhoštění.Jasně,chce to zapojit trochu selskýho rozumu a vyloženě neprovokovat,ale jde to všude.Najel jsem na kole s báglama víc jak 140tis.km ,nikdy jsem nespal v kempu a ještě mě nikdo nikdy nevyhodil kvůli tomu,že tam nemohu přespat!
Tak slovo trek je podle mě pro delší cesty s plnou polní na zádech celkem ustálený výraz, a to jak ve smyslu aktivity, tak konkrétní trasy. Takže neřeším, jak co pojmenovat, mám v tom jasno :) Túra je pěkné slovo, ale oproti treku ho vnímám jako jednodenní akci / trasu.
Ale třeba ani v angličtině není pojmenování těhlech věcí jasné... Backpacking, hiking, tramping, rambling, trekking, multi-day hiking, long distance walking. Je to ho fakt spousta, ale dokuď si lidi rozumí, tak to nemá moc cenu řešit.
Na těch šumavských nocovištích je zákaz ohně, všichni vaří na plynu nebo podobně. Neviděli jste tam někoho s dřívkáčem? Prošlo by to?
Hele, když tam nic nezapálíš a budeš se s tim chovat slušně, tak v tom nevidim problém. Nocoviště (prý) docela často kontrolují strážci NP, ale podle toho, co jsem slyšel, to jsou vesměs rozumný lidi, takže jim musí být jasný rozdíl mezi dřívkáčem a dvoumetrovou hranicí... Beztak jsou všechny tyhle zákazy v Národních parcích a CHKO kvůli lidem, co neví, jak se chovat, a ne kvůli buzeraci těch slušných.
Domnívám se, že když budu používat lihový vařič na tekutý líh, opatřeny spořičem, kde plamen není vidět, mělo by to projít. Přesně jak píšeš, klasický ohen není možné nevidět..
Normálka tam vař,jestli líh nebo benzín je jedno.Počítám,že takto z jara tam nikdo nebude ani nocovat(leda tak já).Šumava ožije jen na dva letní měsíce a jinak je klid.Ten klid je až takovej,že se nemáš kde najíst a něco nakoupit.
Rozumny lidi? Kdyz vim, co podnikali proti vodakum.... Ha ha ha. Leda by vsechny puvodni vyhazeli a nabrali mladou krev.
Myslis Kremelnou? Tu bych nekdy chtela jet.
Snad ten NP zrušej a pude to, čet sem, že je v parlamentu nějaký návrh v tomto směru.
Zase tak extra bych to nehrotil, nebo bude razem cela Sumava zaplevelena novymi stavbami.
Jasně, ale proti extremistům, kteří tam chcou zakázat všem (kromě sebe) všechno, je potřeba postavit extrémně racionální stanovisko. Pak se třeba dojde k nějakému přijatelnému kompromisu.
U nas se prave bojim, aby to nebylo ode zdi ke zdi.
IMHO by to ničemu moc nevadilo. Na chvilku uvolnit pravidla, kdo chce, rychle si Křemelnou sjede, nebo postaví chatu (protože dnes v NP mohou stavět jen vyvolení). A pak zas zakázat. A po pár letech to zopakovat.
Preferuji variantu, ze ochranari budou tise ignorovat lidi, kteri se chovaji k prirode slusne, i kdyz delaji veci oficialne zakazane, nez aby se pravidla uvolnila a na nicitele prirody nebyla zadna paka.
Tedy preferuješ přísné zákazy všeho, vědět, že jsou nesmyslné, a předem počítat s jejich porušováním?
Nikoli, s takto zobecnenou verzi se neztotoznuji. Uplne nejlepsi reseni by bylo, kdyby zakazy byly jen primerene a policie se nevymlouvala, ze za tech okolnosti nema paky na narusitele poradku (tyka se napriklad i alkoholu ve meste). Me tvrzeni vychazelo pouze ze soucasneho stavu postihovani narusitelu a z neviry v to, ze se to v dohledne dobe zlepsi. Primarne se musi zlepsit postihovani prestupku a vymahatelnost prava, pak je teprve mozne uvolnit stavajici zakazy.
S poslední větou bych si dovolil ostře nesouhlasit. Naopak, prvně bychom měli mít smysluplná pravidla, které by pak bylo efektivní vymáhat.
Příliš mnoho zákazů blokuje kapacity orgánů, a navíc vytváří zbytečně prostor pro šikanu a korupci.
Když jsou příliš utažené šrouby, tak začít řešit situaci dalším utahováním šroubů podle mne není šťastné řešení.
čundr vandr trek a další slova přejatá do češtiny z cizích jazyků jen matou. Prostě a jednoduše všechno to je delší nebo kratší procházka :-)
čundr je z cizího jazyka?
Vandr vím, to je z holandského van der :-)
je to původem hindské slovo čundra, které se k nám dostalo z romštiny a označuje dlouhou, předlouhou cestu s kotlíkem, povozem s koněm a spoustou dětí. Po cestě je potřeba se živit drobnými krádežemi (hindsky čór, česky čorkami) :-)
Orwel na hrad!! Právě jsme se dozvěděla že jsme čundráci. Jen místo koní mám čokly.
čundru je možno konat i se psy :-) což třeba takový hadž nelze
Chceš říct, že se cestou živíte drobnými krádežemi?!?
Jednou asi před pantácti lety jsem na čundru ukradla z pole brambory. no a minuly rok jsme na jedne trepmské osadě viděli brambory v kýblu. Nám už jídlo docházelo a tak jsem pokradla dvě brambory do polévky a zbytek brambor jsem v tom kyblu přeskládala tak, áby to nebylo poznat. Pak přišli trempíci a pozdějc říkaj, vemte si ty brambory, to tu někdo nechal.Jinak se trapně živíme prací..
Né, jenom mne zaujal pojem trek v souvislosti s Šumavou, nevěděl jsem, že se to dá provozovat i tady :-D
Taky dík za odkaz, letos asi ne, ale příští rok tam půjdu na čundr s dětma, dík za varování, že to bývá v létě plný, takže buď mimo hlavní turistickou sezónu, nebo se těm tábořištím vyhnout.
Tak jasně, treking v Himalájích, okolo Mt. Blancu nebo GR20 je trochu něco jinýho, ale princip zůstává stejnej, a na čundr mě jen tak nikdo nedostane :-D
Já zas nejsem žádný velký sportovec, a občas taky zabloudím, takže o plánované trase nemůže být řeč. Já bych trek v životě nezvládnul :-p
Čundru po turistických cestách kolem Bílé hory, tomu už se taky říká treking?
Okolo Blancu jsem coural předloni a žádný "trek" jsem tam nepotkal. Pořád jen TMB :-)
Dyť řikám, že je to slovíčkaření :)
Já to vidím takto- chodím dogtreking, tj pochod se psy na 80 km a více. To je pro mě trek, chodím ho sama bez děti, s minimální zátěží a hlavní náplní dne je chůze( pravda, nejlépe mezi hospodama) , ráno si dávám budíka na 4 hod, abych stihla časový limit dany pořadatelem akce a jdu bez zbytečných zastávek.
Jdeme li pak s dětma, pladnáme se krajinou, vaříme na ohni, cachtáme se v říčkách, ráno spíme dosytosti, zatáboříme klidně už ve tři odpoledne, to prostě není trek, ale čundr, ráda bych patřila mezi trempy, ale pere se ve mě praktické oblečení s romanticky zeleným..
No dogtreking je ještě něco úplně jiného... Ale líbí se mi definice trekingu z http://www.treking.cz/treky/alpinismus-treking... -
"Treking je královskou disciplínou turistiky. Jedná se o pochod se zátěží a s minimálně jedním bivakem. Trasa treku může vést ve vysokohorském i nížinném prostředí, technická obtížnost nepřesahuje II. st. UIAA."
Snad jen to slovo královské tam působí trochu mimo. Ale každopádně takhle význam slova trek vnímám a používám. A šmitec, fakt to podle mě nemá smysl řešit :)
Pánové s tlustými lýtky a chlupatými podkolenkami patří již ke ***KRÁLOVSKÉ TŘÍDĚ TURISTŮ***. Těžkých poutníků. S velkými batohy hřbetolamy procházejí přírodou, nezřídka i hornatou, velmi bytelně a zajištěně. Bydlí v chatách, srdnatější ve stanech stálých táborů. Milují spolky sobě rovných, hlaholí a společně loví turistické odznaky, plakety, diplomy, uznání. Jsou solí turistické země. Udržují poutnické povědomí, sčítají míle uchozené po ztuha naplánovaných trasách, jejich počty kamsi nesmyslně hlásí a lesy pomalovávají tisíci barevnými čtverečky, čím hustěji, tím lépe. Ti s nejchlupatějšími podkolenkami jsou i držiteli výkonnostních tříd, ano, i Mistry turistického sponu!
Jo to sedí. Akorát místo chlupatých ponožek se teď nosí goráčové hadry a rydžojsy.
Tuhle mi někdo povídal, že Češi se ve světě poznají podle rydžojsů.
Svět se mění, za mého mládí, když už konečně bylo povoleno vandrovat s buchtama do světa, byly poznávacím znamením vietnamské prestiže:-))
Prestizky jsi sice mohla koupit od vietnamcu , ale byly plastove na rozdil od orginalu z kuze. Cenove to bylo tusim 200/650Kcs.
Pro mne byly prvni vylety spis spjate s ovesnymi vlockami, lihovzm varicem a u nas nekoupitelnymi komponenty na kolo - napriklad retezem Sachs-Sedis...
Jako zajimavost- dodnes se da koupit klasicke "botas" tenisky vcetne presizek od firmy ze Zlina.
nyni reklama:
http://www.botas-sport.cz/sportovni-obuv-prestige/
omluva za reklamu, ale jsem spokojeny zakaznik...
Prestige jsou společně s flanelovou košílí dodnes součástí uniformy...
Co si dostal k Vánocům?
Boty.
Bílý nebo černý?
http://www-ucjf.troja.mff.cuni.cz/scheirich...
Ale už to neplatí, nějaké barvy už přidali.
Rydžojsy, Hannah a Alpine Pro. Dávám si bacha abych něco od těchto značek nevlastnil.
Kromě prestižek to byl ještě batoh Gemma. Bohužel usnuli na vavřínech a dnes dělají už jen podprůměrné batohy.
Stastny to clovek, kteremu jsou skatulky, do kterych spadaji nejake znacky, u prdele, a vybira si podle pomeru cena/vykon a co se mu libi a hodi.
A to je také hlavní důvod proč se těm značkám vyhýbám.
Ne ze bych od nich neco mela, ale ciste z toho duvodu, ze se mi kostkate hadry nelibi, o Hannahu jsem neslysela nic moc dobreho a Alpine Pro me nikdy nicim nezaujalo, v jejich kramu jsem si jen jednou koupila podkolenky od nekoho uplne jineho. Ale dovedu si predstavit pouziti, na ktere je treba kvalita stanu od Hannahu dostatecna, takze proc se proti majitelum techto veci tak vymezovat?
Rydžojsy jsou už pár let "diagnóza". Do nich mě nikdo nedostane (stejně jako Schwargenberga do riflí).
Hannah ani Alpine Pro nenabízejí ani levné ani špičkové výrobky. Všechno šijou v Číně a podle toho to vypadá.
Kdybych chtěl český stan, koupím Jurka, české hadry od Schwarzkopfu (teď už High Point) nebo Axonu (výhodná cena).
Pinguin vozí také stany z Číny, ale jsou (teď nevím, bývávaly) lepší než Hannah.
Jurek je vyrazne drazsi, takze treba ja mam pro spani s detmi Colemana, protoze pouziji stan 2x do roka v neextremnich podminkach a na to nema cenu kupovat neco lepsiho a 2x drazsiho. Prece jen ma kazda vec nejakou zivotnost, i kdyz se nepouziva. Kdybych nekoukala na cenu, koupim si asi na zimu goracovku od tilaku, ale kdyz vim, do jakych podminek jezdim, vim, ze bunda za 10 litru je pro me zbytecnost. Proste pro kazde pouziti jsou ty parametry pro nakup trochu jine.
Já bych Jurka pro sebe nekoupil za žádných okolností, to co prodávají mi nevyhovuje. "Když už bych kupoval český stan...".
Psal jsem "kvalitní" nedělají a "levné" také ne. Je to dražší než nejlevnější použitelné a špička také ne. A to mi přijde jako nesmyslný kompromis. Buď něco používám často (nebo na to mám peníze), tak si pořídím pořádné vybavení.
Nebo peníze nemám (nebo to potřebuju jednou za čas) a zase vyberu něco jiného.
Tak dukladne jsem to nezkoumala, abych vedela, co je nejlevnejsi pouzitelne, jen mi ty stany prisly dost levne, ale mas, samozrejme, pravdu.
Nejhorsi je, ze je ted ve vsem hodne velky vyber a clovek aby stravil den procitanim netu, nez neco koupi. A kdyz si vzpomenu, jak dlouho jsem vybirala skialpy...
S panem majitelem alpine pro jsem cetl rozhovor pe dvem lety. Vyjadril se tak, ze cesky zakaznik je debil co ceka jen n slevy a nechce si ty jejich hadry kupovat za plnou palbu. Tim u me tato firma skoncila. (Ty veci nemaji ani polovocni pomer cena/vykon)
Vidím že jsem úplně v háji. protože nevím cojsou to ty Rýdžojsy. Já bloud zatím nakupovala v kramě sedí- nesedí, jak cena, vetšinou nám to i dlouho vydrželo, holt tady se poznají lepši lidi.
To jsou takové kalhoty (a řidčeji sukně) z károvaného materiálu velmi populární mezi Čechy.
to sem netušil, že se to jmenuje rydžojs. Mi takové karované kdysi žena ušila a když jsem v tom vylezl ven tak se ke mně seběhly děti a křičely: "pane vy jste z cirkusu? a kde budete mít představení? "
Tak jsem si koupil v armyshopu normálka maskáče jako ostatní rybáři a už na mě nikdo nepokřikoval :-)
Nic proti.
Já to moc neřešila. Prestige jsem vlastnila, apartní kostkaté minišatičky Rýdžojs mám dodnes. Expediční batoh od Gemmy 75litrů taky pořád máme, i když můj současný Ospray je třikrát lehčí, a nedostižný kultovní dvouplášťový samonosný stan od Gemmáků se mi sice už rozpadl, ale byl to nejlepší stan, který jsem měla.
Od Hannahů mám bundu, ale příšerně se na ní kondenzuje vlhkost zevnitř. Od Alpinů zatím nic.
Gemma stan byl parádní a bohužel, narozdíl od batohů, ho už nedělají.
Byl tam nějaký spor mezi majiteli firmy a Gemma přišla o licenci, proto ho už nedělají.
To se mi nezdá. Firma se rozdělila a stejné batohy pak šili pod značkou Tramp, ale ti ten stan také nedělali.
Myslím že skončili kvůli tomu že to nikdo nekupoval. Stan byl hodně drahý.
Ehm, malinko lidi od Gemmy znám:-))
Tenhle drb neznám (o ztrátě licence). Končím u toho že se docela dost hádali a pak si každý začal šít pod vlastní značkou.
Měl jsem pocit že ta vopičárna s laminátem je jejich vlastní výmysl a konstrukce.
Nějak nechápu jak by mohli přijít o licenci, ta by snad byla psaná na firmu...? Pochopil bych kdyby to měli přihlášené společně jako užitný vzor (či jak se tomu nadává) a nechtěli si to vzájemně pustit.
Jak to bylo s tou licenci? (treba SZ)
Gemmacky stan jsem mel, stal mne vsechny prachy co jsem nasporil za 2 roky...
Zajimavost - byl jen "licencni" sity ve Fatranu Ruzomberok.
Ale to bylo jeste za dob kdy bylo vsechno vsech...
Moc se mi libil Gemmacky kopulovy ministan obdelnikoveho pudorysu. Bohuzel nez jsem ho koupil, prestli ho vyrabet. No a Gemma AT - vaha byla kolem kila... co k tomu dodat...
Mel jedinou vadu, a to dost maly vchod, ale jinak byla gemma super, kdyz se ve vetru clovek smiril s tim, ze na nem stan lezi. Ja tedy byla v te dobe jen uzivatelem cizich stanu, protoze jsem jeste i v kempech spavala maximalne pod natazenou celtou, kdyz uz se vsichni znami nastehovali do stanu, a na tech par vyprav na ledovec jsem se vzdycky nekam vesla.
Batoh, co si pamatuju, nejakou dobu jiny nez Gemma prakticky nesel koupit, takze jsem ji taky mela jako nejlepsi mozne reseni, ale i nejmensi Gemma (kufrikovych 50 l) mi byla velka a vrzaly ji popruhy. Deuter je sice stejne tezky, ale sedi mi dobre na zadech a nevrze. Ted uz bych ale vybrala neco jineho nez Deuter, jenze pred 7 lety byl v damskych 50 l - 60 l velkych batozich pro male holky mnohem mensi vyber nez ted.
Outdoorové kalhoty jsem objevil na Křížovém Buku a vyhovují mě zatím nejvíc. Teď si je pořídily i moje holky. Navíc se šijí tady v okolí, což je další důvod pro jejich výběr.
Úplně nejvíc výdržné byly nějaké americké armádní pracovní kalhoty. Mám je už spoustu let (10? 15?), musel jsem je už znovu obarvit, protože z černé byla šedá a přešít všechny stehy, ale látka je netknutá. Jediné co odešlo byly kapsy, tak jsem je zašil a nechal jen ty na stehnech. Poměr cena výkon je neuvěřitelný.
Přesně tak. Šijou to bůhvíkde v Číně, cena pro většinu lidí fajn, ale kvalita bídná. A to oblečení většinou ještě navíc vypadá dost děsně.
Kdyby chtěl někdo kvalitní český oblečení (ušitý u nás, s kvalitním servisem), tak můžu doporučit Direct Alpine, High Point, Tilak. Cena samozřejmě odpovídá kvalitě.
Co se stanů týče, tak Jurek je podle mě OK vzhledem k poměru cena / výkon. Kdo chce super kvalitu, tak ať si koupí třeba Hilleberga, ale taky oproti tomu je Jurek skoro zadarmo.
Firma Hannah je původem z Plzně. Když začínali, nechala jsem si od nich na zakázku ušít péřový spacák. Sloužil výborně víc než 10 let. Ještě ho mám doma jako "záložní". Bohužel s přestěhováním výroby do Asie úroveň jejich výrobků poněkud klesla.
A nejsou Prestige jako Prestige. Ty původní celokožené byly vynikající a odjezdila jsem v nich na kole a odchodila pěšky hodně kilometrů.
Kruci, existuje v ČR nějaká firma, jejíž kvalita výrobků by s úspěchem firmy na trhu neklesla?
Třeba Probos Slavičín. Šije docela slušné boty, i pohorky a dodává pro policii a armádu.
Už tu byly zmíněny. Tilak, High Point, Rakoncaj, Jurekm Var (i když já ho zrovna nemiluju) a pár dalších si vzpomenu až se prospím.
Taky jsem slysela dobre reference na Saltic.
Já jsem si koupil boty Saltic (místo původnich Hanwagů Alaska, které se rozpadly), ale bohužel jsou děsně tvrdé a bolí mě z nich nohy. Tak teď chodím po venku spíš v nízkých botech. Pokud byste někdo chtěli Salticy velikosti 43, napište do obálky.
Vloni jsem si na Prestižky vzpomněl, koupil je a odehrál v nich celou tenisovou sezónu. Přežily to bez úhony, což je vzhledem k mé až nelidské schopnosti zničit obuv vynikající výsledek.
http://www.prestizky.cz/