Ahoj.
Letos jsme se s kamarády (jsme 3) rozhodli pro nějaký delší výlet na horských kolech. Všichni 3 už máme s kolem nějaké zkušenosti, ale nikdy jsme nepodnikli tak dlouhou (aspoň pro nás) cestu jakou plánujeme, a proto by se nám hodili jakékoliv rady.
Náš plán je v létě jet z ČR trasu Ostrava --> Polsko --> Litva --> Lotyšsko --> Estonsko --> Finsko --> Švédsko --> Dánsko --> Německo --> ČR
Pokud byste měli informace týkající se: Cyklostezek, cest, stanování/kempování, (nejlépe zadarmo někde v lese/na louce), ochoty místních obyvatel atd. ke kterékoliv z uvedených zemí, tak bych vám byl moc vděčný.
Potom by se nám hodily rady ohledně vybavení. Tím mám na mysli co je nejlepší na kolo, abychom byly schopni pobrat veškeré vybavení (1 společný stan, spacáky, menší celtu, vařič, trochu oblečení, trochu jídla, vodu, foťák, základní věci na opravy kol), popřípadě jaké další věci jsou nutné/zbytečné.
Potom je tu otázka s trajekty. Nemáte někdo zkušenosti s cestováním na trasách Talin - Helsinki a Turku - Stockholm? Obě trasy jsem na trajektu plul, ale ne s koly a pamatuju si, že to nebylo nic levného. Neznáte nějakou levnější alternativu než Siljaline a Viking? Ještě je zde Varianta plout z Talinu rovnou do Stockholmu a ušetřit tak nějaké peníze, ale Finsko je prostě nádherné.
Abych se přiznal, tak největší obavy máme z cest v Polsku a přespávání (ne v kempech) v Německu a zase Polsku. Za jakékoliv rady, podněty a připomínky týkající se čehokoliv budeme moc vděční.
Já z nám z Polska pouze pohraničí a tam silnice podobné jako u nás, nicméně řidiči na hlavních silnicích horší a v zapadlých vesnicích mne zas honili psi :). Víc neporadím.
Pokud jde o Švédsko, už na hodně místech jsem slyšel že se tam dá docela dobře přivydělat sbíráním a vracením plechovek a lahví a vydělá to na jídlo, takže náklady zadarmo, snad to ještě platí :).
Poslední jsem slyšel k Finsku, prý je tam super rybačka a nemusíš mít údajně povolení, je to info od kamaráda staré asi 5 let, tak pokud to stále platí, vzal bych alespoň jednoduchou udicu, prý tam ryby jdou úplně samy :)
Jidelnicek se da ve Skandinavii vetsinou docela dobre zpestrit i houbama. Roste jich tam vetsinou hodne, ale neni tam tak silna tradice je sbirat, jako u nas - takze kolikrat clovek najde treba spoustu krasnych pravaku hned vedle cesty, mistni je proste ignoruji... :)
Hlavně nezapomeň míč, převlek tučňáka a jídlo vynásobit dvěma :o)))
Vynechala jsi kytáru... A naučit se píseň proti trudomyslnosti: "Tam kde hy tam kde hy kde hynuli vlci, tam kde hy tam kde hy kde hynuli vlci, tam kde hy tam kde hy kde hynuli sobi; Čech se přizpůsobí, Čech se přizpůsobí." ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=71fcWFJEDBg
Polsko je v pohodě. Jeli jsme týden po pobřeží, je to už sice pár let, ale ono se tam téměř nic za tu dobu nezměnilo :) ani ceny. Na kraji lesa se dá spát téměř všude. Ale kempy jsou tam tak levné, že jsme si dopřáli komfort. Klasické kempy vycházely na 15-20Zl na osobu, kempy na zahradách rodinných domů na 5-10 Zl. http://www.putovani.net/index.php?tab=2&...
Mám radu ohledně komárů ve Finsku. Ze začátku to bylo fakt šílené, až do doby co jsem viděl jak místní aplikují repelent. Postříkají se od hlavy po paty a funguje to. Já se ze začátku jen tak decentně stříkl a to nijak nepomáhalo.:-) Dobrej je i malý ohýnek.
Ja ve Finsku spis potkaval mistni zahalene od hlavy az k pate - gumaky, dlouhe gate, dlouhe rukavy, dost casto i klobouk s moskytierovym zavojickem. Vzhledem k tomu, ze repelenty nemam moc v lasce, zvlast na vandru, kdy to ze sebe vecer kolikrat neni jak umyt, velmi brzy jsem najel na stejny zpusob.
Jinak, co se tyce repelentu do Skandinavie obecne - rozhodne doporucuju nevozit je uz od nas, ale ozelet i pripadnou financni nevyhodnost a nakoupit az repelenty mistni provenience. Stredoevropskym repelentum se - nejen podle mych zkusenosti - seversti komari jen smejou, je na ne asi potreba lokalne prislusna receptura.
Říká se, že při cestě do Polska vlakem je lepší a levnější si nekupovat celý lístek až do cíle, ale jen na hranice, a pak na první stanici teprve do cílové stanice, jako vnitrostátní. Ale jak to udělat při jízdě jedním vlakem, při zastávce se to docela určitě nestihne a kupovat ve vlaku od průvodčího je to vždy s horou řečí a ještě přirážkou. Jak to udělat třeba při ceste Pha-Warszawa?
Už jste asi určitě vyjeli, ale kdyby: Mezi Turku Stockholmem je nejlepší jet přes Ålandské ostrovy. Trajekty pžes ostrovy mezi Kustavi ve Finsku a největším ostrovem Åland byly pro cyklisty zdarma (před 10ti lety, ale snad i dnes), platil se pouze trajekt z Mariehamnu do Stockholmu. A to už moc peněz nebylo.
mám projeté FIN a NOR na Nordkapp. Kdekoliv ve Skandinávii mužeš spát kdekoliv, mají to dokonce v ústavě. Akurát nedělat bordel. To rybaření ve Finsku bez povolenky je pravda. Ale pouze na jezerách a v Norsku na moři.
Ve finsku cena kempu na noc a osobu je cca 10 EUR, v Norsku něco víc - cca 15-20 EUR. Lidi supr po celou dobu a cestu. Pozor na počasí - nevyspytatelné a hlavně čím dál na sever, pořád větší šance na déšť a déšť a déšť.