Myslím na delší (vícedenní) cestě, když začne vytrvale lejt. Jedete dál, protože nejste z cukru? Máte pláštěnky, které ochrání před deštěm shora, vodou od kola, vlhkostí a potem zevnitř? (podle mne neexistují). Odpískáte to? Mně kombinace dlouhodobého mokra a neuhlídatelného prochladnutí dost vadí a dlouhodobý déšť mi zkazí náladu... Podělte se o názory, jak na to... :-)
Já jsem zatím měl štěstí, že mě na kole déletrvající déšť nepotkal. Jen přeháňky. Ale na vandru pěšky jsem to zažil a byl to hnus. Když jsem byl poblíž domova, tak jsem to otočil domů a když to nešlo tak jsem to přetrpěl. Ale kombinace mokra a zimy je odporná. Teď to řeším prevencí a jezdím na jih k moři.
Kdyz ja to bubnovani do stanu tak miluji....
Kdyz je slejvak, kaslem na to. Ale kdyz je to jen takovej ten prd desticek, tak vetsinou jedem. Kdyz je nejhur, tak to nekam zalomime pod strechu.
Hadry na to mame. Horsi je to s brasnama, ale to ted uz poresime...nakup novych, lepsich:-)))
Pokud prší jeden den, s radostí si uděláme pauzu. Kdyz prší delší dobu, nebo je potřeba někam dojet nahodíme pončo (Tatonka nebo Jurek). Brašny máme 100% nepromokavé (SportArsenal). Gore věci jsme zavrhli - člověk se v nich potí. Na nohy sandály, ty aspoň rychle uschnou:) Nejdelší déšť - 5 dní jsme zažili v Dánsku. www.putovani.net
Doma to neřeším, to dojedu v pláštěnce. V cizích krajích, pokud leje moc a dlouho, tak se snažím najít úkryt na sportplatzech, warthauzech (čekárnách) nebo na nádražích. Pokud je blízko les, tak natáhnu mezi stromy autoplachtu z Baumaxu a problém je vyřešen. Jednou jsem v Bavorsku tak ležel v lese 3 dny a lidé z vesnice se na mě chodili dívat. Jelikož jsem musel dojet k busu CK Jenda na čas, tak následující porce ujetých km činily až na 180 km/den.
Jezdím tam, kde neprší.
V každém Lonely je statistika deštivých dnů po měsících pro danou oblast.
Minulé leto som aj s priateľkou putoval Šumavou. Zasitihol nás niekoľkodňový dážď a vylievaní vody z brašní ma prinútilo ku kúpe nových, vodotesných. Budem to riešiť tak, že ak mi treba šľapať v daždi, zmierym sa s tým, budem šlapať v sandáloch a nejakej pláštenke no a vždy keď dorazím do miesta nocovania, vytiahnem si suché veci z brašní a zaleziem do tepla.
presne tak to robím ja-v lete býva teplo-pokiaľ je zima,na sandále igelit.vrecko s dierou naspodu,aby voda mohla vytekaťpláštenku a znížiť tempo.človek je síce mokrý od potu,ale v teple-večer sa po kúpeli (pod príp. prírodnnou sprchou)prezliecť do suchého a ráno vliezť s odporom do včerajších vlhkých zvrškov(pri neutuchajúcom daždi) a tešiť sa až prestane.
Jako nejúčinější ochrana se mi ukázalo, být na to připravený. Loni v létě jsem zažil dlouhotrvající déšť a byl jsem z toho psychicky docela vyčerpaný. Letos jsem měl v plánu cestu, nemohl jsem ji odložit a věděl jsem dopředu, že s největší pravděpodobností hrozně zmoknu. Bylo to tak, ale kombinace pončo od Jurka, nepromokavé kalhoty a občasná zastávka v autobusových čekárnách a kafe na benzínkách mi pomohla to snášet.
5 dní z toho 3 dny nepřetržitého deště v Krkonoších mne trochu vyškolili. Ted už mám pořádné blatníky, nepromokavé brašny od S.A. a pláštěnku od CONDORA jsem vyměnil za JURKA,návleky, plachta z Baumaxu. I když mne to tenkrát nerozsekalo - skoro, tak moje kolo ano. Mazal jsem to každých 20km, ale voda to vymyla a pak to vrzalo jak ruský tank. 5 den jsem to vzdal a hurá na vlak. Navrhuju zkusit to co to dá je pak o čem vyprávět a na co vzpomínat za sluníčka to umí jezdit kdejakej pražák o))
Loni jsme jeli úsek Bodensee - Köningsee k Inu. Taky nás po dvě třetiny trasy stíhal déšť. Jeto sice nepříjemné, ale nejsme z cukru. Důležité jsou nepromokavé vaky a brašny. Základ, po dojezdu mít suché věci. Jinak běžně pláštěnka a nějaké nepromokavé kalhoty, ale když vás zastihne prudká prutrž tak je to stejně průser.Takže dobrou fyzičku a hlavně to nevzdávat. Odměnou až do česka nám bylo 14 dní nádherné počasí.
dokud mi nenateče do brašen, tak to jde....
Ale je fakt že na kole snáším déš´t podstatně hůř než při pěším vandru. pěšky chodím v dešti dovela rád. Stačí dobrý boty, návleky a pláštěnka s hrbem od Jurka. A nevadí mi ani když prší týden. naopak. Lidi jsou doma a jsem v lese sám a je to krása.
Na kole to je pro mě horší. Používám oblečení od CZBMI
http://www.czbmi.cz/obleceni.htm
ale nakonec vždycky někudy zateč. Nejčastěji zipem. SIce jen trošku a dá se v pohodě jet, ale stejně. Pokud je to slejvák, pak se nedá jet rychle protože nevidím... takový poprchávání nebo slabý deštím mi neva, ale slejváky nemám rád... Nicméně pokus trvá dlouho a nedá s epřečkat někde pod mostem nebo v čekárně tak prostě jedu....
Docela obdiv k Ivasienkovým, to co popisují v knížce (pod mt. Blanc) je síla. Mně nakonec stejně při delším dešti přes dobrou brašnu a igeliťáky všechno provlhne, takže mám jenom mokré věci a zvlhlé věci, což je skoro jedno. A zvlhlý spacák mne dostane, náchlada a je zle.
Letos v červnu jsem zrušil cestu na Moravu natěžko, protože půl hodiny před odjezdem (vše sbaleno) začalo pršet. Odjíždět v dešti se mi nechtělo, čekal jsem v sílícím dešti hodinu dvě, pak mne odvolali do práce, vrátil jsem se ve tři, den v háji a už se to nedalo stihnout, tak jsem nejel vůbec (nakonec autem). A lilo potom každý den.
No prostě jsem se nechal odradit deštěm.
a udělals chybu. V dešti jsem loni vyrážel na cstu do Lucemburku. S bejvalou jsme při cestě k Baltu taky jeli tak 3/4 času v dešti. A jaký to byly krásný dovolený!!! Já tedy déšť němám nijak moc rád, ale dovolit mu, aby mi zkazil vejlet?!
Ještě odjinud. Nepromokavé super brašny (brašna vozíku) sice ochrání věci před vnější vodou, ale dokonale zapaří vlhkostí od čehokoli uvnitř, čemuž se nedovedu ubránit, vždy je v dešti něco aspoň vlhké co tam strčím a od toho zvlhne všechno ostatní. Nevíte jak to eliminovat? Do krabiček léků např. se dávají takové sáčíčky na odchycení vlhkosti....existuje něco podobného ve větším?
Není problém to sehnat ve větším (je to silikagel http://www.eobaly.cz/produkt/vysousedlo... nasypat si to můžeš třeba volně, a po večer to sušit nad vařičem, ale kdo by se s tím tahal, byla by to další balastní váha.
vlhký věci zabal zvlášť do igelitky a večer je vysušíš na těle.
-:))
Četl jsem v nějaké knize o Roaldu Amundesenovi, že mokré ponožky při cestě na jižní točnu sušil na těle ve spacáku.
To dokáží jenom hrdinové jako Amundsen a Howgh. :-)))
Howgh jako zkušená osoba (to zas bude kidů o mé neskromnosti :-)) nezkouší sušit něco přes noc ve spacáku. Já takhle neusuším ani vlhký kapesník. Na noc obléct suché věci....To mokré obléct ráno těsně před odjezdem .... na těle nechat suché triko a až na ně vzít to mokré. Takhle se dají věci usušit aniž bych moc strádal zimou. Teda --- když prší i ráno, je to špatný.
ps. mokré ponožky nasadit na ruce na způsob rukavic...pokud zrovna neprší.
...:-) - a před "náchladou" - jak říká básník, raději prchat zvýšenou frekvencí pedálů...:-) Pak než mě doženou plíce, buď přestane pršet, nebo je vše suché anebo se převlékám večer do suchého... za c) je správně :-)
já to nečet,ale několikrát použil-samože ne klasiky z bavlny,ale moiru(uschly po vyždímání)za 15min,triko takytak a bez nachlazení-co to vůbec je?posledních 8 let to neznám.
Roald Amunden taky nikdy nebyl nachlazen. Nakonec na Jižní pól a zpět došel on a nikoliv Robert Falcon Scott, který vsadil na nové věci a bídně zahynul...
to mám štígro,že nejsem ani jeden ani druhý a už vůbec ne na sev.pólu-proto stále žiju -:))
p.s ...a proto používám kolo a ne něco na benzín!!!
tak když je to fakt mokrý, tak mi tohle pomůže akorát k tomu, že se nevyspím. Je to možný u něčeho, co je jen vlhký a je to něco rychleschnoucího, ale i tak.... Přesně jak říká Howgh, suším přes den na těle. Je to rychlejc a navíc když makám, tak se ta vlhkost hařeje a nevadí mi to.
Náš kolega na tříkolce to řeší tady - http://www.nakole.cz/diskuze/8919-tema-destniky...
Dulezita je vybava a suche veci coz je pri dlouhym destivym cyclovandru nekdy problem . I pllastikovy pytel ktery poslouzi jako obal pro obleceni a spacak nez je ulozis do cyclobrasny aby to zustalo v lijaku suchy pomuze . Jednou jsem si v lijaku vypomahal s taskama z plastiku , natah jsem je prez boty aby me do nich pri jizde neteklo . Nejdulezitejsi je neprostydnout , high energy food , dostatecny prijem tekutin a kazdodenni odpocinek v relativnim comfortu by melo byt pravidlem . Kazdy cyclista by mel byt vynalezavy a resit to po svym . Na jednom cyclovandru na Aljasce na tezko dobre vybaveny proti mizernymu pocasi kdy byla zima a lilo jak z konve celych 10 dni jsem jezdil 80 az 130 km denne docela v pohode .
Ano, mokré prostydnutí a zima z mokra je větší problém než samotné mokro. Mně to ničí morál.
já byl v krizi z totálního zmoknutí naposled 13.8. (nebyl to pátek) na Oravských Beskydech. Tam se nemáš kde schovat. Hustý liják, hustý prales, bahno (místy řídké). Měl jsem jiné starosti, než dumat nad psychikou I:--().
Řešení - oheň, ale to už musí nepršet. Jináč utéct do nížin. Někdy to jinak nejde než zneužít umělé teplo a bytelnou střechu. Podle toho jaké máš vybavení. Být těžkej a zvládnout každé počasí, nebo fičet relativně na lehko....toť otázka.
Jednou jsem potkal v Italii cyclovandraka na lehko , nemel ani spacak a ani stan , prespaval v kupkach sena , v cekarnach na autobus atd ..... a ten tvrdil ze voda i v nejvetsim lijaku se dal nez na kuzi nedostane ............
Mám štěstí,že mne déšť zastihl vždycky v horkých letních dnech.Tak to řeším obutím sandálů a meší rychlostí z kopce-za tepla je to příjemné osvěžení a navíc se mi propláchne upocená Moira(dres nepoužívám právě kvůli pomalému schnutí) a kalhoty večer vyperu,přes noc uschne i vložka a může pršet další den.Na podzim lehkou šušťačkou s membránou a snížením rychlosti-pak není velký mokro zevnitř.Kvalitní a drahé membrány mají význam spíš u pěší turistiky-a i tam se do kopce zapotí a nestíhají-je proto zbytečné vyhazovat peníze za něco,co ochrání před deštěm akorát ve stoje!!
Jenom otázka - KDE ty kalhoty i s vložkou v noci uschnou?
žádnej problém -- velký kamna a dostatek dříví to řeší
anebo rozpálený partner ve stanu :-))) (šetřme naše lesy!!)
Co se týče nálady, tak tu mi v takovým počasí celkem spolehlivě vylepší oheň. Jde od něj teplo, dají se usušit věci, uvařit... Stačí aspoň na půl dne, a můžu zas pokračovat i v dešti.
a teplo je teplo- i živočišným,sálajícím z pertnerky přece nepohrdnem!
Janku, jak to děláš, ža máš tak žhavou partnerku? Já musím vílu spíš rozehřívat, a pokud jsem sám propršen a zmrznut, je zahřívání v háji...:-(((
nejlíp sehnat cestou nebo na místě-aspoň se máš přes den na co těšit :-))
Kde je problém? V dešti se schovám nebo zmoknu. Když mne čeká večer horká sprcha a suché převlečení a kalíšek 60%, není problém. Když nečeká, postarám se aby čekaly. Voják se stará voják má. Jo tys nebyl na vojně, co?
Celej rok, jako absík. Ale já se tam moc nezařizoval. Spíš než vojásestará vojákmá jsem říkal Heslo: číslo kleslo. :-)))
Jasně, absík. Houby vojna. Ti nastoupili a mohli hned začít štípat dvoumetr. Když se ztratily štípačky, tak jsi mohl jít za absíkama najisto.
já si památeční metr v rakvičce pořád schovávám.