Jedno cykloturisticé téma.
Jestliže se letos dostanete na Šumavu, tak pokud budete mít možnost, udělejte si výlet k pramenům Vltavy. Les v jejich okolí pomalu umírá a máme pravděpodobně poslední možnost shlédnout okolí pramenů v podobě, v jaké ho dlouho známe. Minimálně pár generací už tuto možnost mít nebude.
Více ve článku zde:
http://cestovani.idnes.cz/lesy-u-pramenu-vltavy...
To je smutnej pohled...:-(
Nojono :-( Jedna etapa končí, druhá začíná. Nic neni věčný.
Šumava je prostě odepsána.
Nicméně doufám, že tato etapa nekončí. Je velmi důležité potrestat viníky jako je pan Krejčí a jeho předchůdci ve vedení tzv."národního parku". Už proto, aby se jimi spáchané trestné činy nemohly v Čechách opakovat. Dále jde hlavně o to nepředávat těm zeleným grázlům další moc vyhlašováním nových "chráněných území", kde by mohli zase bezuzdně řádit. Jestli se tohle nestane tak vážně hrozí zničení dalších oblastí.
No já se snažim bejt trochu optimista :-) Ale taky mi to trochu připadá jako ode zdi ke zdi. Buď "tady je to chráněný, tak se to musí zavřít aby sem nikdo nemohl", nebo opačně "tady by se na tom daly vyrejžovat slušný prachy". V poslední době mě doslova dostal návrh správy NPŠ, kdy po x letech, kroutíce se jek žížaly teda připustili, že by se mohl otevřít Modrý sloup, ale zase vymysleli kličku a jako podmínku si dali uzavření hraničního chodníku. Problém made in tetřev. Docela klasika. Dobře, pustíme vás sem, ale za to vám zakážeme a zavřeme tohle. Tak jako fakt takhle ne. To máš pravdu.
Jinak tě zase rád vidim ;-)
Šumava není odepsána, to teď konečně dostává šanci postavit se na vlastní nohy. Ano, pro některé z nás to znamená že už za svůj život neuvidíme rozlehlé a jednolité plochy lesa. Na druhou stranu se les oživí, nebude už převážně monokulturní. Já osobně se na to už těším. A pokud se někdo provinil, byla to minulá vedení, která i v nejvzácnějších zónách parku nechávala těžit napadené oblasti.
Já národní park tohoto typu chápu jako oblast kde máme možnost vidět přírodu v její krásné divoké a drsné formě. A tohle jsou konečně kroky, které k tomu povedou.
taky jeden z nich, co?
jeden z NICH. copak nevis, ze ONI ridi vse? kaceni na sumave, tajeni ufa, tajeni motoru na vodu, i valku v iraku...
To ne, jeden z těch naprosto konkrétních zelených grázlů zodpovědných za zničení Šumavy.
Ale už se začínají bát. V každé diskusi o Šumavě jako tady se jich najednou několik objeví a začnou se sofistikovaně, vždy stejným a pro neznalé velmi matoucím způsobem obhajovat. Nejtypičtější je, že se neustále staví do role bojovníků proti kácení. "Kácení, kácení..." jaká hrůza, slušný člověk se přece otřese. Kácení Šumavu nezničilo, zničili ji zelení svou ideologií. bezzásahovosti a tedy tím, že nechali rozšířit brouka. Bůh dá, že za to budou jednou sedět.
No ten brouk se tam rozšířil hlavně proto že se kácelo v minulosti a byly vysazeny smrkové lesy, většina z nich ve stejnou dobu. Původní šumavský les byl smíšený.
To je problém většiny lesů. V okolí Nového Boru také všechen původní les zmizel pod sklářskými pecemi. "Tradiční české sklo zhouba tradičních českých lesů!" :)
S ekologickými fanatiky nesouhlasím a spíš je nesnáším. Pokud jde o konkrétní případ Šumavy, měl jsem tu příležitost už cca od roku 1985 být z pohledu mého táty, klasického lesáka (tj. správce hospodářského lesa), v kontaktu se situací v Německé části Šumavy (národní park Bayerischen Wald) a později i vzniku Národního parku na české straně. A prošel jsem si všechna stádia od prvotního naprostého odmítnutí principu "žádné těžby", po seznámení se se zkušenostmi a spoustou informací, až po to, že jsem dospěl k nějakému konkrétnímu názoru.
A to je to, že pokud chceme nějakou oblast zachovat jako silný přirozený les, musíme ji nechat svému vývoji. Samozřejmě že to s sebou nese nějakou cenu - v tomhle případě je to možný negativní dopad na přímo sousedící plochy slabých a neodolných hospodářských lesů.
Další variantou by bylo dál v tomto lese pečlivě hospodařit a udržovat ho k obrazu svému, to ale nevytvoří ten přírozený a silný les.
Poslední variantou je to, co ještě donedávna praktikovala správa NP Šumava - t.j. v principu nezasahovat, ale když toho bude hodně tak začít hospodařit (=těžit). To je naprosto nejhorší varianta, nejprve se v oslabeném lese problém rychle rozšíří ve velkém měřítku a potom se hodně vytěží a tím se les dál oslabí - začarovaný kruh ze kterého není úniku.
A protože věřím že smyslem NP Šumava je zachování přirozeného, silného a odolného lesa pro další generace, jsem přesvědčený že varianta "žádná těžba" je ta správná.
Dělá mne to jedním z nich? Pak tedy asi budu jedním z nich. Co nadělám.
Shodou okolností jsem dneska četl článek zhruba na téma rostlinná skladba na výsypkách hnědouhelných dolů v podkrušnohorské pánvi. Zdá se,že přirozeně vznikajíci porost (jíl-->rumištní byliny-->břízy, osiky-->doubky, buky) je druhově pestřejší a odolnější než umělá výsadba. Jen to prostě trvá dlouho než je z výsypky opět lidská krajina.
Uschlý les na pramenech Vltavy má ještě to velké plus, že při pohledu na něj nemusím řešit jestli chci svítit, topit, psát příspěvky do nakole.cz,... jako člověk musí řešit při pohledu na zdevastované podkrušnohoří.
Pokud to není zrovna vydolované podkrušnohoří je pohled na krajinu vždy ovlivněn nějakými aktuálními stavy a vzpomínkami. Třeba u nás se mi líbí naše lesnatá krajina a přitom staří lidé vzpomínají, jak to tady bylo krásné, když všude byly upravené vesnice a obdělaná pole místo lesů, ze kterých sotva vykukují vršky rozhleden.
Jo to verim. Je to dane momentalni situaci. Mozna nasi deti budou znat okoli pramene jako louku...a bude se jim to zdat uplne normalni.
Taky by clovek nerekl, ze Skotsko bylo drive lesnate. A pro predky to bylo uplne normalni. Ale drevo se vytezilo, stavelo se z nej, palilo se....a....a jsou tu jen pastviny, vresoviste, podmocene louky....tak moc typicke pro dnesni Skotsko. A musim rict, ze je to zatracene krasne!
no to nevim, jestli tak bezuzdna devastace krajiny je krasna. zajimava je jiste. ale pri uvedomeni si zbytecneho odlesneni ta zajimavost skotska zhorkne.
ostatne tolkien se pri psani o mordorskem pleneni stredozeme inspiroval odlesnovaci tezbou v okoli jeho bydliste.
Středomoří je také odlesněná krajina. Tam už to stihli v antice.
ano, piniove lesy obepinaly cele stredozemni more a take vnitrni turecko :( skoda, ze se to jiz nezdari napravit.
Ja myslim, ze zrovna sever Skotska je hodne krasny a nevsedni kraj. A nemyslim si to jen ja. Kazdy Skot je na tu cast zeme neuveritelne pysny. Spousta mych znamych rika o Skotsku, ze je moc krasne. A i v knihach, pruvodcich se prave o te zvlastni skotske krajine pise jen chvala. A Skotsko je odlesnene skoro cele (hlavne horske oblasti). Je to typicke a krasne...Kdyby bylo Skotsko zalesnene, tak me urcite tak neokouzli. Vubec, tam, kde byl ve Skotsku les jsem si pripadal tak nejak jako doma za barakem. Obycejna a vsedni krajina. Navic lesy museli ustoupit taky diky hlavni obzive domacich...ovce.
Jinak o zalesneni Skotska uz se mistni pokouseli. Ale ustoupilo se od toho.
Tato zeme dostala tuto podobu a myslim, ze ji maximalne slusi. Je zvlastni, ze tuto podobu dali teto zemi prave lide. Mozna jedna z mala veci, ktera se jim povedla... Ikdyz cilene to nebylo:-)
Mi to tady občas připadá, že si toho kůrovce snad sami nasadili do revíru, jen aby mohli pokácet (a zpeněžit) i to, co se jinak nesmí...
Jardo, je to právě naopak. Správa parku už nějakou dobu napadené oblasti kácet nechce. Proto je trnem v oku mnoha lidem z různých důvodů. Já osobně s jejich přístupem souhlasím a mrzí mne, že minulé vedení parku se klonilo k variantě kácení - zničlo se tak mnoho významných území.
Jak už píše Honza, ono by se tam snad těžit nemělo (?), takže tam snad nevzniknou ty strašný holoseče co na druhý straně Černý hory. Má se tam ten les nechat přirozeně omladit. Já doufám, že doba toho divokého těžení už snad pominula.
Já se spíš bojim jiný věci. Pokud tam ten starej les odumře a bude tam plno suchejch stromů atd. tak aby to náhodou nebyl další důvod, jak něco někde uzavřít. Budou tam suchý stromy, bude to nebezpečný, tak to raději zavřeme. Aby to nebyl zase další tetřev. Aby tam zase nevznikla další "Zelená opona" jako už mnohde. A byl bych příjemně překvapenej, a byl bych hrozně rád, pokud bych neměl pravdu.
Myslím, že jsi uhodil hřebík na hlavičku. Příroda si s tím poradí, poradila si s opuštěnými vesnicemi, proč by si neporadila s mrtvým lesem. Jen to nebude hned zítra. Ale už zítra by ta oblast mohla být "pro naše dobro" uzavřena.
Snad poradí, doufejme. Já nejsem v tomto oboru nikterak vzdělanej, nejsem žádnej ekolog, žádnej aktivista ani odborník, já jenom jdu, čumim a vidim. A vidim, že tam co je ten tkzv. "mrtvej les" roste vespod novej a tam co se tkzv. "hospodařilo" roste metrová tráva s pár vysázenejma chcípákama. Možná bych dohledal i fotky. Takže snad ta příroda ví co dělá.
Štve mě zavírání rozsáhlejch ploch ať už z důvodu ochrany, nebo z důvodu jakési bezpečnosti. Co mě konkrétně naposledy zvedlo ze židle, je návrh "Divokého srdce evropy" a toho (jak píšu nahoře) doslova kupčení a handlování s přechodama hranice. Neboli, když povolíme tohle, zakážeme tohleto. Naštěstí jim to Bavoři smetli ze stolu. Asi vědi proč.
No a k tématu. Toho se právě obávám v téhle lokalitě. Přesně jak píšeš "pro naše dobro".
je to pravda, nedavno jsem cetl na toto tema studii, ktera ve zkratce rikala to, ze semenacky malinkych stromku ziji i par desitek let coby malicke a cekaji, az zacne odumirat velky strom nad nimi a jak tento umira, tak pousti vic a vic svetla na maleho, ktery tak roste a zaroven je tak i trochu stinen pred spalenim a pak az ten predchozi uhyne zcela, tak poskytne i svym drevem novemu ziviny. kdezto nove vysazene na holine nemaji stin, vodu ani ziviny.
No každopádně u pramenů Vltavy je pěně vidět rozdíl mezi vykácenou a uschlou částí. To co je vykácené je normální paseka, která se v létě rozpálí a vysuší. Naipak ty uschlé stromy tam pořád stojí, pod nima rostou další.
nebál bych se ani toho že to odrazuje turisty, víc mně odradí obyčejná paseka, ten uschlý les vypadá celkem zajímavě. A s omezením vstupu by to nemuselo býát tak horké, v NP se stejně smí jenom po cestách takže by přinejhorším stačilo porazit a nechal ležet stromy blízko cest.
Naopak si pamatuju že když se těžilo kolem Březníku tak tam byl zákaz vstupu zdůvodněný hrozícím nebezpečím kvůli těžbě.
Ano, přesně tak to je. Nově vysazené sazenice na velkých pasekách jsou v extrémně drsných podmínkách - šok z přesazení, nové prostředí, sucho, přímé slunce, atd.
Zatímco semenáčky rostoucí v lesích mají ideální podmínky.
Tak jsme si udělali výlet. Není to moc radostný pohled. Pokud se chcete podívat na obrázky, máte dvě možnosti. Buď se můžete podívat na fotky z celého víletu s mejma kecama tady:
http://picasaweb.google.com/humpliki/PramenyVltavy
A kdo nemusí povídání atd. tak tady jsou jenom samotné fotky z Pramenů Vltavy:
http://zakarr.rajce.idnes.cz/Prameny_Vltavy/
U pramenů jsem nedavno byl, podobně na Plechým (tam bez kola :-) )... neřekl bych, že je to tam nějak strašné. Šumava je krásná, pod uschlými stromy se to zelená a myslím, že si příroda poradí s kůrovcem asi snáze, než s člověkem.
Vzal by mě ďas, když vidím, jaké silnice se stavějí třeba v oblasti kolem Stožce, N. Údolí a Jelení a možná leckde jinde. Pro inlajny to ještě není, pro MTB kola už to není, lesní technika projede i terénem...TAk proč tohle proboha?
Pjeknýýýý!
Urcitě jeden z tipů na výlet.. Pojedeme tam s rodinou někdy posledni týden prázdnin.
a po cestě z kvildy potkáš asi tolik lidí, jako když půjdeš od Muzea na Můstek :o(((
A víš že to nebylo vůbec tak strašný. Až jsem byl překvapenej. Asi nejvíc lidí bylo v úseku Borová Lada - Knížecí Pláně.
http://www.bikemap.net/route/63166
Ty si k tomu určitě něco přidáš (počítám několikanásobek :-) )
:o)
Asi ani neee.. Budu tam sebou mit kecaci brzdu a znudenyho dzejaara... Takze nic moc prostor pro vetsi akce :(
Pěkné, moc pěkné!! A to dítě Vám roste jako z piva mladý pane... :o)
V Horské Kvildě je mimochodem velmi šikovný řezbář. Má baráček na konci vsi kousek od cesty a uvnitř krááásné věci. Nějaké mám už doma. Párkrát jsem se stavil... :o)
V tom lese mezi prameny a Kvildou rostlo takových hub... Ani nevím, jestli se tam chci podívat až tam nebude....
A ta opona mi připomněla vojnu. něco podobnýho bylo okolo obrovskýho muničáku, který jsem chodil hlídat. Já chodil mezi a nijak se nedalo z toho dostat ven. 1,5km tam a zase zpátky a kolega na druhý straně totéž. Jen nám u toho setkávání hajzlíci udělali mezeru, abychom tam viděli, ale nemohli kecat :o( V noci to bylo ale fakt fajn. Člověk nic neviděl a v každý zatáčce narazil na ostnáč. Poznat, kdo v noci chodil a kdo chrápal pod telefonkem šlo jednoduše podle rozervanejch hadrů... :o))
Jojo, roste a zlobí asi tak přibližně shodným tempem :-)
Pravděpodobně máš na mysli pana Tittla, to je skutečnej mistr. http://www.rezbarstvitittl.unas.cz/vyrobky.htm
Houby tam rostou. My jsme kdysi projížděli pod pramenama tím průsekem po oponě, směrem k silnici Kvilda - Bučina o kolem cesty tam rostlo hříbků, že jsem to před tím ani potom v životě neviděl. Nemusíš se bát, les kolem cesty do Kvildy je zcela v pořádku.
O stráži mi něco povídej, já když jsem zrovna nebyl na Doupově, tak sem tvrdnul ve stráži.