Neděs!!! Fakt to někdo odmítne?!?
Tuhle zkušenost - naštěstí - zatím ještě nemám. Zatím mi vždy na požádání vodu do bidonu dolili - ať v hospodě nebo i když jsem požádala někoho v zahradě.
Stalo se, město Děčín,trasa přes Tyršův most/pro kolaře,restaurace s kavárnou a zmrzlinou ,Paroloď,.Chci si to zaplatit-prosím-můžete mi dát vodu? Nezlobte se,my to nesmíme dělat ani za peníze,máme tady kameru a šéf by to viděl.Fakt nee., Nashledanou.Tak voda bude až v Dolním Žlebu,jsem cukrovkářka,snad dojedu.,Máme to zakázaný,fakt./vodu v lahvích nevedou/.Voda tedy až v Dolním Žlebu.
A na záchodě sis nenatočila?!?
Tu hospodu znám, jeví se docela příjemně.
Neměla jsem kde nechat kolo-bylo tam plno,vpředu je chodník-plný lidí....prostě to nešlo.Nic se nestalo,dojela jsem...ale fakt mě to zarazilo-vždyť nic nechci zadarmo.Na cestě do Německa není potom možnost vody - až v tom Dolním Žlebu,pokud člověk nechce pít vodu z Labe a to asi raději ne.
Nikde jsem zatím nečet, že by Labe vyschlo. :-)
To bude asi tím, že z něj nikdo nepije :o)))
Tak v tom případě jediná šance pít vodu převařenou a neřešit to který pivovar ji převařil.
Hned za mostem je další hospoda, tam by vodu určitě dolili. Paroloď je holt hógo-fógo pro Němce.
To se omlouvám,dívala jsem se,ale opravdu žádnou hospodu jsem neviděla až do Dol.Žlebu...Jako diabetička vozím vždy vodu,ale zrovna tehdy jsem vypomohla jednomu staršímu pánovi,kterému se udělalo nedobře..moje hloupost,že jsem spoléhala na pomoc v té Parolodi...mea culpa...
Uhyst. Pekařství u hlavní silnice. Koupil jsem si tam kafe, koláč a chtěl doplnit vodu. Nedoplnili.
To je někde v Dojčlandu?
Neděs nás:-))
Ano, asi 70 km severně od Výběžku.
To potom, jak Ifča, koupit cestovní filtraci a spolehnout se i na Labe...
má jediná takováto zkušenost je stará tak 20 let.
Motorest Zubor, Vojkovce-Olichov.
Dostal jsem ji o 500 m dál v ústavu pro postižené.
Ten motorest mezičasem změnil majitele a vyhořel.
(a postavili ho znova)
Tak se to snad dnes nestane.
Přiznám se, že jsem si nezkoušel říkat, většinou si sám natočím na benzínce na záchodě.
A docela mě trápí kohoutky kde je napevno nastavená teplá. Kromě benzínek, např. RobinOil v Brandýse, se to rozmáhá i jinde, třeba na ČZÚ v Suchdole.
Žil jsem před třiceti lety v Libyi. Tam byl za prodání vody k napití trest smrti. Ten, kdo byl požádán a vodu měl, musel dát napít zdarma. Někdy jsme z toho měli skoro šok, když jsme dávali napít místním z našeho a oni hrdlo nádoby celé vrazili do pusy.
No, jak to tam je dnes nevím, ale už bych tam nejel.
V jedné hospodě ve Francii měli obyčejnou vodu i na čepu (EAU)
https://vrstevnice.rajce.idnes.cz/20070714...
A byla výborná.
Zatím se mi to ještě nikde nestalo, aby mi někde odmítli poskytnout vodu k pití. Ale řeknu vám, kdyby se mi to někde stalo, majitel anebo šéf by si mne hodně dlouho pamatoval. Těžký bojkot podniku. Neřešil bych že mi nechtěli dát vodu, řešil bych špínu na hajzlech a ta se na každém hajzlíku najde, teplé pivo, nikde není dost studené a všude za nějakou chvíli zteplá, neochotnou , protivnou a pomalou obsluhu. Špinavé nádobí, umaštěné sklenice, zaplivanou podlahu. Zkrátka bych si vymýšlel přenesené problémy a ty bych všude kde by bylo možno publikoval. A samozřejmě bych si tam už nekoupil ani sirku. Říká se tomu taky antireklama. Časem by to šéf zabalil lidi by se tomu kvelbu vyhýbali obloukem, protože se špatnou pověstí pohostinský podnikatel delší dobu nepřežije.
Jestli se takové podniky vyskytují, je třeba je zveřejňovat a hlavně nic v takových podnicích nekupovat.
Odmítnout pocestnému vodu k pití je sviňárna a navíc voda není jeho majetkem. Voda je majetkem státu, málo lidí to ví a já už chápu proč tomu tak je, když tady čtu že se vyskytují šmejdi kteří odmítají poskytnout cyklistovi vodu k pití.
Běžná délka vedení hospody v Brně je zhruba 10 let, pak to zapichnou až na pár vyjímek. Štamgasty to nerozhodí a statisticky 20% klientů ti dělá 80% tržeb.
Rovnou teplý bonz na ČOI s hygienou a byla by to rozhodně lepší varianta, než ztrácet čas s trolením. Bo oni tam vždy něco najdou i sami od sebe, jak píšeš :-D
Ten poslední odstavec má znamenat co? :-)
Asi neví, že stát vodu prodává ...
Ee, platíš za dodávku vody do baráku a nejčastěji i za odvod vody z baráku. Voda je zdarma. Opotřebení těch trubek a další srágory kolem dodávky a odvodu se musí mezi lidi nějak rozpočítat, tak se to dělá podle toho kolik vody komu tím proteče, ale stejně to není nijak přesné, bo se kalkuluje, že odteče stejně jak přiteče, což tak zdaleka nemusí být.
Jinak za tu celou šaškárnu kolem té komfortní dodávky vody do kohoutku a odvodu vody do kanálu zaplatí ten vodou obdarovanej cca 10 halířů za litr,takže účtovat 4O Kč je normální zlodějina, leda by to servíroval v křišťálu. Za chvílu si bude extra účtovat i to, že ti donese jídelní lístek? Taky s tím musí projít půl lokálu a prodrbe tím jeho supercennej čas...
O tom, jestli a za kolik by byla voda do bidónu, láhve pro turistu, nebo do skleničky k jídlu, nediskutuju. To je věc majitele zařízení, nikdo by mu do toho neměl kecat.
Ale co vím, tak voda zdarma není. Existuje cosi jako cena surové vody, vodárny tedy platí státu buď za odběr z povrchových vod, nebo za využívání podzemních. Netušim ale kolik.
Ten, kdo tu vodu odebere z vodního zdroje, platí poplatky "státu". Kolik to je taky nevím, ale určitě si to provozovatel vodovodu rozpustí v tom deseťáku... Ale tím, že to platí státu, tak si ju vlastně kupuje od nás, občanů toho státu...
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-254?text=voda
No a já jen reagoval na "zadarmo", taky mě to zaujalo, jako abyho :o)
Jestliže jdeš v hospodě, bistru ap. na WC a budeš se u umyvadla čabrat tak, že "vypustíš 10 litrů vody- máš to jako zákazník v ceně konzumného jako službu. Já zatím neměl nikde problém(ani za hranicemi)- buď jsem nabral na WC, nebo požádal u pultu a ten litr mi rádi dali. Pokud beru vodu večer na vaření a mytí(abych nemusel hledat potok/řeku)do dvou dvoulitrovek, tak si naberu taky na WC(po př. dotazu u obsluhy).V pátek jsem jel přes Vítkov a končil nad Kružberkem. Stavuju se vždy na náměstí v cukrárně, kde je i točené, na jedno nebo kávu a přitom naberu na WC vodu. Nikdy jsem neměl problém, ale v ten den vedoucí chtěla poprvé zaplatit "za ochotu" celých 5 Kč. Rád jsem dal- i když jsem si dal kávu a pišingr a na WC jsem mohl tyo množství vyžbrndat... :-(
Přesně, klidně's to mohl vyčabrat. Ale viditelně si to odnášet v petkách? Dyť je to jejích!!! Ty grázle, by sis jejích vodu bral? A zadara? Jak by k tomu přišli?
Příště jim tam pusť na hajzlíku kohoutek a nech ho téct. A zašpéruj něčím splachovadlo, ať to pěkně protíká...,žgrtům.
Oni se totiž živí podáváním nápojů a jídel. Přitom jaksi podružně si lze k nim odskočit na WC, spláchnout, umýt ruce a načepovat do bidonu.
V bance ti vodu dají zdarma a napočítají si bankovní poplatky. V lékárně ti dají vodu zdarma a napočítají si za léky, a to i v případě, že ty léky životně nutně potřebuješ.
A psychiatrickou diagnózu zdarma dostaneš také jen na zdejším diskusním serveru:-))
Kdyby byl každý domorodec ve vesnici vstřícný a pocestnému na zazvonění na zvonek načepoval vodu, nemuseli by pocestní chodit na vodu do hospod:-))
Když člověk takhle chodí krajem, tak mnohdy zjistí, že nejen na vodu, ale i na jídlo ho tu a tam někdo domů pozve a nic za to nechce.
V hospodách většinou platíš jak za nápoj, tak za jídlo.
Do hospody se chodí na pivo! Jeste jsem vzivote nezazil ze by si nekdo rekl, pojd pujdeme do hospody na vodu! :-D
kdybys jezdil na řeku, tak tam to je běžné. Jede se na vodu ale sedí se u toho v hospodě a pije se pivo :-p
Tak zadarmo. Dyť my (stát jsme my) za poplatek někomu dovolíme odebrat vodu ze zdroje. A když si tu vodu pak od něho bereme, tak mu ten poplatek vracíme...
Pokud je ten odběratel "malej" (viz uvedený zákon), tak od něho ani ten poplatek nikdo nechce, bo si tu vodu stejně od něho vezmou lidi z nejbližšího okolí a je zbytečný se s tím vůbec zabývat.
Ten poplatek akorát svým způsobem chrání tu vodu před tím, aby se s ní neplýtvalo a dobře hospodařilo. Ten poplatek není platba za vodu, to je prostě poplatek za to, že s tou vodou může někdo manipulovat.
A stejně tak vodné, není poplatek za vodu, jako takovou, ale za to, že někdo vybuduje čerpačku, koupí a položí trubky, vybuduje a provozuje úpravnu, zaměstnává třeba i pár odborníků co umí dělat rozbory atd, atd, .... plus ta platba za surovou (zanedbatelná).
Ty bys vlastně mohla chtít v restauraci biftek taky zdarma - vždyť ta kráva se zadarmo pase na trávě, kterou taky nikdo nesel a roste sama ...
tak to ještě upřesníme...
ano, vybudovat a udržovat zařízení co dopraví vodu k tobě PLUS zisk té společnosti
Neznám moc podrobnosti, ale ta privatizace nebyla moc čistá, tedy pod cenou bylo prodáno to první a aby se udržel zisk, když lidi začali vodou šetřit, zdražuje se.
Problém je, že konkurence nefunguje a nikdy nebude, takže stát má hlídat.
Pokud nemáš studnu jako já
A stát by měl přesně určovat jaký zisk je přiměřený, nejlíp aby ho měli všichni stejný. A taky by měl stát pohlídat, aby byla všude stejná cena knedlíku i tý svíčkový a kuchaři měli stejný platy ...
Nebylo tohle už tady náhodou?
K vodárenským společnostem - když jsem před polednem koukal jak se určuje cena vody, narazil jsem na článek, jak se stále povídá (hlavně po hospodách), jak Veolia odvádí zisky do zahraničí, jak jsme blbí, že jsme jim to prodali atd. Ale ve skutečnosti prý u nás investuje do vodovodů mnohem víc, než je její místní zisk.
A nebyl to firemní píár článek.
Ale ne, Pepíku.
Jsem už moc dlouho sám za sebe, abys mě tohle podsouval a ještě tak dětinsky.
Stát to nikdy neměl pustit z ruky.
Byznys, ve kterém není možná konkurence, z technických důvodů, musí mít pod kontrolou občané. Protože to je zlatej důl, když nemáš volbu, klidně si tě zmáčknou.
Ale to neudělal stát, ale jednotlivá města a obce. Zastupitelé prodali své podíly a dnes je někde hodně draze zase vykupují.
Já fakt nevím, jak to bylo, nezajímalo mě to, mám tu studnu, draho vybudovanou.
Ale zase, pokud stát tohle pustil obcím aby sami mohli rozprodávat, bylo to špatně.
Něco, není toho mnoho, ale přesto něco náleží státu, jinak bychom ho nepot#ebovali
Ale zrovna svoje vodovody (i kanaldy) by si měly obce budovat (a souhlasím - i provozovat, tedy ty menší obce) samy. Neumim si představit, jak by to vypadalo, kdyby to bylo státní.
Problém by byl u větších obcí (měst) - ty by to určitě spravovaly hodně neefektivně.
Hele, domu fakt nerozumím, nevím proč ne státní a proč obecní, nebo naopak, ani nevím nic o vodárenství a byznysu kolem.
Ale vím, že dát monopolní pozici privátu prostě je špatně, a to se stalo.
A důsledky vidíš.
A to jsou slušní, já mít monopol, tak chci za jitr vody o 10% méně, než stojí nejlevnější balená :-)
Důsledky? Jako že ti v hospodě odmítnou načepovat zadara do bidonu (ještě mě to nepotkalo), o ničem jiném tu nediskutujem?
No,tohle je jiná věc, a chabý pokus.
Důsledkem je, že voda je neustále dražší. Nejdřív se to vysvětlovalo nutnými investicemi, teď k tomu přijde legrační argument "aby se vodou neplýtvalo".
Akorát, že pitná voda se leje do betonu a tam se šetřit nemusí...
No, pitná zrovna ne, Arnošte, ale požadavky na chemické složení vody do betonu jsou taky věda.
Proto použití pitné je jednodušší.
Pitnou vodou se běžně zalejvá, splachuje a tak, nemáme zvláštní vodovodní síť pro užitkovou vodu.
Jsou takové pokusy, jak využít dešťovku, ale nevidím to nadějně.
Místo šetření vodou bychom měli důsledně držet vodu v krajině, taky se o tom hodně mluví, ale dotuje se řepka.
Jindra včera 10:22
Včera v TV prozradili, že řepky se letos urodí málo. Chudák Bureš.
Čín méně vypěstuješ, tím více vyděláš
viz Hlava XXII
Tak si zvýší dotace pro své četné reprodukční kliniky :-D Škodný rozhodně nebude :-D Stát má vysokokapacitní komíny :-D
Aby: třeba Agrofert založí novou divizi - Dešťovka. Víš co tam teď bude mířit dotací?
Kdyby bylo nějaké Ředitelství vodovodů a kanalizací, jako je Ředitelství silnic a dálnic, nadávalo by se na ŘVK stejně jako na ŘSD pro nekoncepčnost, pomalost, neefektivitu, neschopnost, ............
Silnice jsou holt propojené, tak být musí, vodovody ne, tak nemusí. Co by ještě stát měl všechno "řídit"? Podle mě co nejmíň.
A znovu, kde "vidim důsledky" a jaké?
Už se to nedozvíme, ale kdo ví, kolik by stál kubík vody, pokud by se neprivatizovalo, ale spravovaly by si vodovody obce, potažmo stát. Až by začaly opravovat, budovat, investovat, až by přešly od "socialistické" ceny (co do privatizace tak nějak přežívala) k té reálné. Dost možná, že by Veolii záhy předhonili. Jenže se žije ve vzpomínkách na dobu neinvestování a s tím se srovnává. Podobně jako u nájmů...
viz reakce na petrpa.
A doba "neinvestování" - přesně tak. Pak se snadno kecá o tom, jak ČSSR neměla žádný státní dluh ...
Ten "vnitřní", skrytý, byl ohromný.
My tady máme vodárnu pro pražáky, obecní vodovod a kanalizaci. A protože obec vodovod a kanalizaci pronajala externí firmě, aby se o to nemuseli starat, máme vyšší vodné a stočné, než v sousední vesnici, kde se o to starají svépomocí.
Může to být jen prostou nenažraností, ale zrovna tak i nesrovnatelnýma podmínkama, stavem trubek atd. Těžko to takhle jednoduše porovnávat jen podle koncové ceny. Nejsou to jogurty v podobné prodejničce ze stejného velkoobchodu.
Pak můžeš mít taky vesnice, kde bude o bůro levnější voda, ale o polovičku vyšší daň z nemovitosti. Zdánlivě nesouvisející, ale ve finále furt jen prachy na jedné obecní hromádce.
Vodovod, kanalizace, čistička, není to tak dávno, kdy se to budovalo..
Zahradu zalévám ze studny, ale i v té je málo vody. Pražáci nám totiž vychlastaj i spodní vodu.
Celá vesnice je v podstatě vodárenský komplex, vodárenské pásmo, neprůjezdná oblast, a spousta jiných omezení, včetně pár tisíc chatařů, co se sem kvůli vodárně naučili jezdit, no, nějakou tu slevičku bychom si bývali asi zasloužili :-)
Tak slevičky se panáčkovi zachtělo... Zrovna včera jsem poslouchal v rádiu reportáž z Litomyšle. Zvedli tam daň z nemovitosti. Většinou jen o pár procent, v jedné okrajové části (přifařené vesnici), jak jsem pochopil, asi na trojnásobek.
Čekám, že nám ji brzy zvednou taky.
Poslední dobou občas slyším, že mám moc velkou zahradu, že je tu málo stavebních pozemků, kdyby se rozparcelovala po pěti stech metrech, spoustě lidí bych udělal radost... naposledy jsem něco podobného slyšel za totality od předsedkyně národního výboru.
Říkat to můžou, ale na rozdíl od doby dávno minulé, kde by ti to mohli rozkulačit, s tím nic nenadělají. Neměl bych strach z takových závistivých keců :o)
Koneckonců ty závistivé kecy by asi přišly až potom. Teda nevím, jak velká je ta "spousta" lidí, kterým by parcela na stavění udělala radost, ale při ceně za jakou se prodávají stavební pozemky by z toho zřejmě byly velmi slušné peníze.
Řeknou, že tam povede silnice a znárodnímu to natotata a pak jen změníš územní plán. To se stalo kamarádovi...
Arnošte přesně tak, se zahradou mi to udělat nemůžou, ale s polem u lesa jo, v územním plánu ho zařadili do OV, což je občanská vybavenost, kde lze v obecném zájmu v krajním případě i vyvlastnit.
Přitom po stavebních parcelách v čistě obytném území se tady můžou lidi utlouct.
To pak člověk přijde na úřad a poslouchá zas něco jiného: "Změně územního plánu jsme příznivě nakloněni".
Smějou se ti do ksichtu a čekaj, co z tebe vypadne.
Já se taky usmívám jak ididot, hezky jim za tu "přízeň" poděkuju a odcházím. Ale čert ví, jak to nakonec dopadne.
Tak znovu.
Smyslem podnikání je vytvářet zisk.
Pokud máš na něco, co lidi potřebují monopol, trh nefunguje, a můžeš si nastavit zisk jak potřebuješ.
Neviditelná ruka trhu si přihrábne tak jak zákon trhu velí. Musí se kontrolovat a regulovat, to že to nefunguje páč "ouřad je dobré bydlo".
Tyhle gigantické firmy jsou nastaveny na zisk, nic jinéhho je nezajímá, jestli prodávají vodu, uhlí nebo brambory, management musí akcionář7m zajist zisk, a za to jsou královdky placeni.
A mám-li monopol na nezbytnou věc, pročbych nezdražil - nejjednoduší cesta. Zdražíš, lidi omezí spotřebu, zisk jde fo hajzlu, musíš zdra6it znovu, a tak dokola
Ndjsem si jist, jestli by to fungovalo líp, bylo - li by to v rukácb obcí, okresů či státu, protože ten socialistický kocourkov, ale jsrm si jist, že tenhle model je špatně.
V souladu s ekonomickými zákony
A přesto na reálných hodnotách cen je vidět, že ty velké firmy nemusí být nejdražší. Oni asi přes svůj monopol v oblasti musí ceny vyjednávat s obcemi a městy, možná to bude tím. Nebo i přes velký zisk dokážou být efektivnější, než některé místní správy. Nevím, ale čísla vidím a zjevně neplatí mezi lidem rozšířená rovnost "velký firma = dražší voda".
Čili marnost nad marnost.
Soukromníci primárně generují zisk, ale alespoň občas fungují hospodárně při údržbě, najímání služeb a dalších investicích. U státní nebo obecní správy tahle hospodárnost víc vázne. Jestli je to v prvním případě 80:20, tak ve druhém 20:80.
No a že by se obce, kraje nebo stát neuměly orientovat na zisk ? Jen iluze. Co chvíli slyšíme o tom, že se nějaký poplatek zvyšuje jen proto, že se už několik let nezvyšoval (to je fakt pádný důvod).
V téhle souvislosti si nemůžu nevzpomenout na éru "podnikání" města HK. Dneska nějakou formou probíhá stále, ale už v tichosti. V začátcích ale naprosto nepokrytě a s halasnou reklamou v lokální drbně se vydali do konkurenčního boje s běžnými podnikateli. Vybraní úředníci si s městskými zdroji (vybranými mj. od těch "konkurenčních" podnikatelů) hráli na podnikatele. Bez rizika, bez odpovědnosti, s jistotou stabilního platu, s podporou města v zádech. A chlubili se tehdá úspěchy, zisky. Určitě ne jen pro dobrý pocit.
Dneska už je to asi omezené jen na činnosti s fungováním města úzce spojené, ale stejně ty jejich obálkové metody výběrů a další podivné praktiky pro co nejefektivnější činnost (rozuměj, co největší hromádku na konci) mi vždycky nepřipadají pro běžné obyvatelstvo zrovna nejčistší.
Tady je na místě se ptát proč je obec méně efektivnější, kde je chyba?
Proč obecní ouřada umí méně "ohlídat" než zaměstnanec nějaké vodárenské flrmy.
Ten je stejně zaměstnanec jak ten obecní.
Proč?
Já to vidím tak, že stát se pod rouškou privatizace zbavil všeho nákladného a "hodil" to na obce- pak jim dá pár korun a ať se starají. Mimochodem- pokud vím, tak i vše pod zemí patří státu (teda i voda ve tvé studni), aby někoho nenapadlo namontovat vodoměr za čerpadlo! ;-)
Konkrétně u té vody to byl od začárku promyšlený plán, včetně toho "motivování" zastupitelstev
Jo, o tom už taky špekulují, že by nám zpoplatnili ty studně...
Jednou k tomu dojde jistě
Jak v kterém oboru, někde může velikost být výnodou (do určité velikosti), levnější nakupy ve velkem, lepší využití strojů a techniky.
Větší jsou náklady na reżii, větśí administrativa. Jde o ten balanc.
Jenomže tohle už jsou giganti, ti mají tolik zaměstnanců co "jen řídí" že cena musí být vyšší. Jdou na to jinou strategií, nikoliv férovou konkurencí, ale konkurenci buď koupí nebo zlikvidují. A pak získají monopol a šroubují ceny. Než je sežere ještě někdo větśí.
To máś dneska všude, od stavebnictví, přes sw až třeba k těm hamburgrárnám, a hotelovým řetězcům.
Ještě že ten poslední příspěvek. Už jsem se začínal bát, že na tebe začíná intenzivně působit atmosféra místa pobytu, genius loci. Jseš ještě v té Bruseli, nebo tam někde okolo ?
Jsem neustále v pohybu.
S tou vodou to byl promyšlený a dobře připravený a úspěšně uskutečněný plán.
Podobně jako agrofertizace zemědělství.
Je nesmysl, aby mě někdo podsouval nějaké socanské myšlení, je to takhle:
https://youtu.be/bierCEYMWaU
jednou tam, jednou sem...
Jakože by sis do baráku natáhl trubky na vodu dvojmo nebo trojmo a pouštěl by sis z té, ve které by zrovna byla voda v akci?
Ne, tak to není koncipováno.
Jde o nádrže na dešťovku, kterou lze splachovat hajzlík, a asi ještě v ní prát.
Technicky řešitelné, ale nákladné, to je slepá ulička.
Ts... nákladné...
My takhle žili půldruhého roku, když nám - na samotě u lesa - vyschla studna. Zrovna v roce, kdy se narodil můj brácha a praly se plíny.
Dešťovku jsme trychtýřem nalévali i do automatky a hajzlík se splachoval teprve tou vodou, ve které se předtím pralo. Až na ty kýble a jiné nádoby, co jsme měli prakticky všude, to nebylo ani technicky složité, ani nákladné...
(To byla jen vzpomínková vsuvka - nemyslím to jako doporučení. Na to, jak jsme každý den chodili do sklepa zkusmo nahodit čerpadlo, zda přece jen nezabere... a zabralo po půldruhém roce přesně na Štědrý den... na to se nezapomíná. Byly to tenkrát úžasné Vánoce.)
Já takhke funguju na chatě pořád. Ale letos je to slabota, půlku bazénu jsem musel dopustit od souseda ze studny. Musím přikoupit další nádrže a tu vodu si schovat na další koupací sezónu.
Mám podobnou zkušenost, Ifčo.
Vody ve studni málo, tak se pralo dešťovkou, do pračky se nalejvala jak říkáš, a vpda z pračky se zase chytala a splachovalo se s ní, popřípadě zalejvalo ten vyprahlej trávník.
My to měli kombinované s malou žumpou, takže pod umejvadlem odšroubovanej sifon a voda do kýble a vylejt, to samé dřez a ve sprše velka plastová nádoba, aby do žumpy fakt netekla voda zbytečně
To je zhruba princip, na kterém by to mělo fungovat, ale bez té baby na mateřské, co se o to všechno stará, protože mít babu trvale na mmateřské není dlouhodobě udržitelný koncept.
Takže vyřešit technicky.
U novostavby takový koncept stavbu trochu prodraží ale když se a tím počítá předem ne tolik, u rekonstrukce je to pak mnohem nákladnější, a vyžaduje zásadní stavební úpravy.
Protože tu čtvrtstoletí starou zkušenost mám, snažil jsem se při rekonstrukci domečku pro holku na to myslet. Vody prší málo, ale nepustím ji pryč, chytám do té bývalé žumpy a užije se k zalévání.
Druhá fáze, jímání relativně čisté vody z umývadla a s po rchy budu řešit, až dojde k rekonstrukci koupelny a kuchyně. Jak moc chci jímat vodu z pračky a myčky nevím, budu si muset o tom něco přečíst, nechtělbych zalejvat nějakou škodlivou chemií.
Ve svém domě mám studnu a čističku, z ačisti"kou jímku, a z ní přepad do kořenové čističky. K fomu, abychom museli zalévat idpadovou vodou zatím nedošlo, ale bude to snadné, stačí čerpadlo.
Horší je to s jímáním dešťovky, technicky jednoduché, ale nákladné, a když skoro neorší, málo efektivní, ale jednou k tomu určitě taky fojde, ale to pak nemůže jít o sudy pod okapem, ale skutečně velké nádrže.
A to bude stát majlant.
Ukazoval mi před lety jeden pán v Německu, jak když si dělal v 80. letech příjezdovou cestu ke garáži, tak pod tou cestou vybudoval nádrž na dešťovou vodu. Sousedi si tenkrát klepali na čelo a dnes závidí, že má čím zalévat.
Rodiče bývalého švagra si udělali na dvorku taky zapuštěnou betonovou nádrž na dešťovku v impozantních rozměrech 3x3x3m ve Velkých Bílovicách, ale během těch pár let v tom neměli víc než 50cm, běžně kolem 30cm. Na záchody a sprchy to ale v deštivějších obdobích stačilo.
Jak tu vodu pro bazén, Billícku, dlouhodobě skladujete? Se to nezkazí nebo do toho sypete nějakou chemii?
Cena vody podléhá regulaci a bez souhlasu nemůžou zvyšovat cenu vody.
Tak to má být.
Teď ohlídat ty, co "regulují" aby nebyli "motivováni".
No, a pak ohlídat hlídače :-)
zapoměl si paleček :-)
Bylo to skoro jak píše Lelek. Zastupitelstva byla masivně přesvědčována aby vložila svůj vodovod do nějakého podniku. Vložila - neprodala! Jedním z argumentů bylo i to, že vodovodní síť byla po letech budování socialismu obvykle ve velmi špatném stavu a zástupci vodáren (u nás SČVaK) dramaticky vyprávěli jak ta obec nebude mít na to, aby vodovod udržela.
Podíly skončili ve velký společnostech a obce z toho nemají dnes nic, protože na nějaké valné hromadě nejsou schopni cokoliv ovlivnit.
A pokud to dneska chtějí zpět, tak krom ceny narazí i na to, že neseženou člověka s příslušnými certifikáty, který by mohl být garantem provozu.
Ono to ale ve skutečnosti může vypadat jinak, než by sis představoval, nebo než se povídá Pod ledem :o)
Na Frýdlantsku obce tenkrát nepodlehly a neprodaly! Společně vytvořili akciovku Frýdlantská vodárenská (FVS), žádný soukromý subjekt, žádná velká firma, 100procentně v majetku obcí. Dneska lidi svorně nadávaj na nejdražší vodu v republice (2018:105,29; 2019:115,00Kč/m3).
Kolik si účtuje Veolie, Aqualie, nebo jiní? V Děčíně máme aktuálně 86,57 od SVS/SčVaKu (svad s podílem tý Veolie).
Taky snad jsou obce vlastnící samotné sítě a od velkých společností berou jen vodu. A za trubky si účtujou pronájem (supééér, vydělávaj), který samozřejmě je pak v ceně vody ...
Jo, jak Děčín, tak Frýdlantsko bere podzemní s nižším poplatkem státu a snažší úpravou.
V západní části Výběžku myslím, že jen Velký Šenov stále provozuje vodu sám, také to bylo v Lipové, ale myslím, že už to dávno vzdali.
Aktuální cena vody ve Šenově je 45,54 vodné, 49,85 stočné.
http://www.velkysenov.cz/download.php?aname...
Tak zatim nikdo asi dražší vodu, než z obecního v menším výběžku nemá? To je v nesouladu s jindrovými ekonomickými zákony!
Je tu ovšem Theorie celostátního, asi vládou (že by i Babiš?) řízeného a dopředu dobře promyšleného spiknutí (možná i globálního v diktátu Aquanátů pod rouškou MMF a neziskovek?) a ty gigantický firmy neplatěj královsky jen svý menežéry, ale i starosty po celém frýdlantsku (možná i ve Velkém Šenově v druhém výběžku - 95,39Kč/m).
A kdoví, jestli nitky nevedou přes Vatikán!
:o))))))))))
Fakt je, co jsem tak slyšel, že frantíci taky umí optimalizovat daně, vodárenskou firmu rozčlení na několik a pak si fakturují navzájem každou píčovinu. A jezdí zásadně ve francouzských autech, od osobáků, po náklaďáky.
"Každý podnik musí mít strategického partnera, jinak nepřežije!"
Jenže mnohý strategický partner pojal nově nabytý majetek (peníze na to měl) jako rýžoviště zlata (a zároveň se zbavil konkurenta) ...
Nemusí a každý nemá. to sou zas jen takový pindy, viď?
Hlavně lidi "spravedlivě naštvat" ...
petrp výše:
"Zastupitelstva byla masivně přesvědčována, aby vložila svůj vodovod do nějakého podniku."
No a podlehla všechna, jak předjímáš? nutil je k tomu stát? Museli?
Asisisi nevšim uvozovek (tehdy se to hlásalo), nebo to nepamatuješ, popř. máš selektivní paměť
AV: Petr psal o přesvědčování (nerozporuju) a ty o "každý musí" a o likvidaci konkurence ... v čem selektuju? Mě vadí to zevšeobecňování a "laické rozumy", hlavně když je to hodně negativní, to se dneska nosí :o(
Měl by ses zeptat manželky, jak to (v kontextu) chápe ona.
Ty zřejmě nechápeš text, že: "... zastupitelstva byla masově přesvědčována ..."
Příklad masového přesvědčování zastupitelstva : https://www.youtube.com/watch?v=Qd9gqWCiihE&...
Promiń, ale tvůj příspěvek mi připomněl co se šíří po těch internetech za výkřiky, nebo co tady u nás na jaře šířil J. Černohorský
https://aliancenarodnichsil.cz/televizni...
Konkrétně o Sedlčanské mlékárně. Jak francouzský vlastník mlékárnu zavírá, zařízení a know-how převeze do Francie a my budeme příště naše hermelíny a pepíny kupovat cizí, z cizího mléka, dovezené za eura (eurohermelíny) ... že frantíci koupili Sedlčany jen aby zlikvidovali konkurenci a v Sedlčanech zůstanou jen zoufalí nezaměstnaní!
A skutečnost? Je úplně jiná, dokonce sebereme polákům jejich výrobu:
https://region.rozhlas.cz/slavna-vyroba-syru-v...
Havel tomu říkal "šíření blbé nálady" a dnes to je na plný obrátky (a zadarmo, díky aktivním šiřitelům) :o(
Kablo Kladno vyrábělo jako jedna z cca 4 firem (ve světě) samoznášlivé kabely. Po převzetí NKT byla tato technologie odvezena "do pryč", v bývalém Kablu se vyrábějí pouze obyčejné kabely.
Také "šíření blbé nálady"?
Ono zřejmě jak kde a jaký "nový pán" ...
... nebudu oplácet ...
Víme o tom skutečně a objektivně všechno, proč se ta výroba kam přesunula (na čem a jak efektivně se u nás ty kabely vyráběly), za jakých podmínek a co se přesunulo k nám ?
Nebo je to jen takový laický pohled (viz třeba - přes 100 let tady ČKD jelo na většinou původních mašinách a teď to najednou zavírají...)
Jasně, vhled chybí. Ti co vědí, se nechlubí (snad aby nebyli vyvrhely)
To je pravda, že ta výroba v kablovce není.
Na druhou stranu znám několik výběžkových firem, kde mají výrobu, která byla převezena z Německa. V Německu zůstala obrazně řečeno jen kancelář, ale mašiny jsou tady.
Ve Španělsku na to mají zákon.
Vodu ti musí dát každý a zadarmo. K pití.
I v hospodě. V zemi kde bývá horko a sucho je to rozumné.
Ve Francii vodu z kohoutku dostaneš v karafě vždy k jídlu, pokud zapomenou, stačí požádat a donesou grátis.
No, ale to neznamená, že se nenajdou grázlové, frajer v Arrasu mi účtoval za vodu z kohoutku 4,50 euro, protože ji natočil ho láhve od Evianu a měl mě za Belgičana....
Já bych to viděl tak, že jestli někdo staví byznys na tom, že ti za bůra nechá natočit bidon, dlouho v podnikání nepřežije.
Pak jsou ovšem zákazníci, které se snaží hospodští odradit, tchán když míval hospodu říkal, že takový sobotní výlet seniorů, kterých přijde 30 výletem, a každý si dá čaj v poledne a posedí hodinku a půl mu zruší obědy a
Ale Bára nechce aby to byla další zákonná povinnost! probůh jen to né! Ona chce jen a pouze aby to dělali všichni "zadara a sami" :o)
Já bych taky z toho nedělal zákon a povinnost.
U nâs asi, zatím, nikdo žízní neumře.
Zadasmo na světě není vůbec nic, a to co je údajně BEZPLATNÉ sis dávno jinde zaplatil, nebo ti do zaplatili spoluobčané, bez možnosti to odmítnout.
"Pak jsou ovšem zákazníci, které se snaží hospodští odradit, ..."
Přesně. Smradlavý hadráky se zablácenejma kolama, co si chcou poroučet jak v Hiltonu :-)
To můże být důvod a způsob jak naznačit: to kafe co si u nás dáváte nás nevytrhne, zabíráte místo někomu, kdo si dá stejk, ali do je jen spekulace.
Pivo jenom k jídlu.
Za Husáka často používaná methoda.
Kamarád Káro se vždycky vztekal a chtěl, ať mu k pivu donesou lžíci, že si ho sní
Pane vrchní! jednu držťkovou a 20 piv na spláchnutí!
Ano, odmítnout pocestnému vodu k pití je sviňárna, o to větší, že tu vodu, jak píšeš, vlastní stát, čili my všichni. Proč tedy stát tu vodu zdarma pocestným odmítá? Ať stát vybuduje systém veřejných kohoutků a pítek, kde si každý pocestný, ať už jde kamkoliv či jede na čemkoliv nabere co mu hrdlo ráčí.
Prostě každá obec, která provozuje veřejný vodovod, by měla povinnost, vytáhnout jednu trubku s veřejným kohoutkem na návsi. A garantuju vám, že v tu chvíli by nastal problém. Všichni by sledovali, zda Růža z návsi si nechodí pro kýble plné vody na zalejvání svých rajčat, co ji tak pěkně plodí, zatím co ostatní to za ní platí.
Stejný problém, jaký vzniká v bytových domech, kde je rozdíl na patním vodoměru a součtu bytových vodoměrů. Protože to určitě Franta z přízemí si chodí brát vodu z úklidové místnosti ve sklepě:-))
A další aspekt - co se neplatí (byť symbolicky), tím se plýtvá.
můj dědeček neměl vodovod. Měl nedaleko domu asi 150 metrů pramen a chodilo se k němu s kbelíkem. Jako dítě z paneláku jsem zpočátku hledal kohoutek, kterým bych tu vodu zavřel aby se "neplýtvalo". Jenže voda má svůj koloběh v přírodě. Voda se neztrácí, voda nikomu nepatří. To jen když se musí uměle upravovat aby byla pitná tak platíš za tu úpravu, za tu distribuci, když chceš aby ti tekla doma z kohoutku. Mě překvapilo v Rakousku na Innské stezce to množství veřejných míst kde se dala dobrat voda. Nebyly to přímo prameny. Obce když dělaly obecní vodovod tak prostě protáhli vodovod až k cyklostezce a tam upravili vývod tak aby to prvak hezky vypadalo a druhak aby každý kdo má žízeň se mohl napít. Hospodský, který nechce dát vodu pocestnému nebude dobrořečen = nebude se o něm mluvit dobře ale bude zlořečen = bude se o něm mluvit zle. Takový hospodský ať jde raději do šroubárny k pásu. Nakonec ty případy co znám takhle skončily.
Zas povinnosti... Asi se pohybuješ v prostředí, kde něco jinak, jak nařízením nejde.
U nás ve štatlu to dělají zadara a sami
http://www.brno-stred.cz/vodni-prvky-a-pitka...
Tak to je fajn. To je potřeba hlasitě propagovat, aby kolaři nechodili pro vodu do hospody, když teče na ulici:-))
Tak když to fungovalo za císaře pána, není důvod, aby to nemohlo fungovat zas. Některý s těchto kašen s pitnou vodou toho císařepána aji pamatují. Přímo tu kašnu s koňskejma hlavama na čáře jsme mohli mít na ranči na dvoře. Stávala na Křídlovické a když se to tam předělávalo, jednali jsme o její koupi, ale pak ju dali na Českou.
http://www.cestikon.cz/fontany-a-pitka-s-pitnou...
Si pamatuju, že na každým nádraží byla litinová výlevka s kohoutkem a pitnou vodou, na každým peróně.
To, že se z lidí stávaj chamtiví vlci nic nemění na skutečnosti, že bychom v některých věcech neměli zůstávat lidmi. Chápu, že to nějakej zmrd rozfláká, nezavře kohoutek a nechá vodu cachtat, zasviní či nablije do toho. Ovšem nevidím jako řešení, že se z pitné vody kvůlivá tomu stane tržní zboží s omezeným přístupem. To je prostě věc postoje a filozofie, ze mě nevyrazíš rádoby silácké řeči o nějaké tržní hodnotě a výmluvy na vandalství a náklady..., jsou věci, na které se tyhle broskvoviny prostě nevztahují, máme-li zůstat lidma.
A víš, co je fakt blbý?
Žes tuhle v tomto tématu dnes zrovna před chvílí jsi někomu radila:
"Příště jim tam pusť na hajzlíku kohoutek a nech ho téct. A zašpéruj něčím splachovadlo, ať to pěkně protíká...,žgrtům."
:-))
to byla od Báry aplikace přísloví "Každý klacek má dva konce" :-p
Fakt si myslíš, že zadara?
Ve Šluknově mají kašnu do které ústí pramen s pitnou vodou. Loni v létě tam došlo na nějakou rvačku, protože tam lidé jezdili s velkými barely a už samotné čekání než si někdo natočí svých několik desítek litrů vody ty lidi vytočilo.
Pred par rokmi sme boli na cyklistike vo Francuzsku (Zamky na Loire). V kazdom malom,mestecku mali na namesti k dispozicii pitna voda Vzdy bezplatne) a zachod (vacsinou bezplatne). Spoplatenenie toaliet bolo castejsie vo vacsich mestach.
Co se tohle téma objevilo, tak hledám v mobilu fotku, kterou jsem loni pořídila, ale bohužel už asi zmizela v propadlišti dějin. Tak jen ústní popis...
Loni v létě v době těch nejvyšších teplot, jsem v Brně potkala hospodu, která před vchod vytáhla velký polystyrenový box s nachlazenými petkami s vodou s nápisem "Pitná voda - vezměte si, prosím, zdarma".
Jestli to bylo ze soucitu s kolemjdoucími, jestli si tím chtěli udělat reklamu nebo jen nechtěli, aby jim uvnitř zabírali místo lidi, co houby udělají kšeft a přijdou se jen napít a zchladit, nevím, ale dojem to na mě udělalo.
Kunstmühle Ludwigsdorf na cyklo Odra - Nisa. Dal jsem si pivo. Pak jsem požádal o dolití vody do bidonu. Místo toho mi prodali nějakou minerálku za dost vysokou cenu, i když jim voda tekla.
oni ti germáni mají vodu co jim teče z kouhoutku tak přechlorovanou, že se nedá pít jak je hnusná. Balená voda je sice drahá ale aspoň se dá pít.
Úplně nejraději mám, když řeknou, že pitnou vodu nemají, jen užitkovou... V čem myjí sklo např. od piva by mě zajímalo.... Oběd za 250 Kč/os a problém natočit trochu vody - např. Srub Podkozí.
Pokud nejsou napojeni na obecní vodovod, tak nemusí mít pitnou vodu, stačí jim užitková. A těch pár litrů pitné pro vlastní potřebu si dovezou.
Když jedu do oblasti, kde není častá možnost doplnit vodu, tak přece není problém si vzít sebou o litr víc vody. Není přece problém vézt třeba 3 litry a to docela dobře stačí i v hodně parném dni. A pak mi je úplně jedno jestli mi někde vodu dají, prodají nebo mě odmítnou.
Stravovací zařízení MUSÍ být napojeno na zdroj pitné vody (ať už z vodovodního řadu nebo ze studně), jinak ho hygiena neschválí do provozu a nelze ho zkolaudovat. Jakékoliv dovážení pitné vody, byť v postačujícím objemu, je pro provoz takovéhoto zařízení nepřípustné.
Jen technická: Bufety pod to nespadaj?
Týká se to jakéhokoliv legálně provozovaného zařízení tohoto typu v ČR (a asi i obecně v civilizovaném světě). Nevím jak třeba v Kongu nebo v Bangladéši, ale kdy já se tam vůbec podívám... :-)
Mě napadly třeba ta různý bufety na horách. Naposled jsme zrovna šli okolo Promenádního, v autě v kufru měl barely (asi na vodu) a velkou baterku (a kabel do boudy).
No, hlavně abys tam teď neposlal kontrolu !!!
V 1 bufetu u Vltavy jsme požádali o vodu, dali nám, že prý ale jen trochu, že ji dovážejí.
Pamatuju kdysi dávno na Ručičkách začátky současného bufetu (dnes už skoro restaurace). V zimě ta takovej dědek (připadal mi děsně starej ...) tahal naložený sáňky s plynovou bombou, vařil kafe a grog, tušim asi za 4 koruny, měl i nějaký tatranky. Vodu rozhodně topil ze sněhu :o)
A dobrý to bylo!
Jó, kde jsou ty časy! Až na toho dědka.
Jsem měl napsat "dědka" :o)))
Stavoval jsem se vždycky na běžkách, nebo když jsme na sjezdovkách přejížděli z Lysý na Studenov, nebo do Harrachova.
Mě by třeba zajímal stánek s kebabem u Hlaváku v Sherwoodu. Provozují ho dva přičmoudlí cizinci a že by k němu byla zavedena voda nebo aspoň byly vidět nějaké barely s vodou, to ani omylem.
Nepožádala bych tam ani o ubrousek, nechápu, jak se tam vůbec můžou uživit.
Nebo možná zrovna tady kebab není ten hlavní prodejní artikl, byť je na jídeláku uveden...
Nemusíš mít přípoj vody, na uvaření kafe a umytí nádobí si přivezou a to jim stačí.
V lese u Hradce jsou tři dost velké bufety a vodu nemají a těch pár potřebných litrů si dovezou a záchody jsou suché :-)
Jak píšu - tady bych prodej kebabu, falafele apod. viděla jako zástěrku.
Nedovedu si představit, že by si někdo koupil v těchto teplech něco z nabídky z umolousaného a mastnotou páchnoucího stánku od dvou podivných arabů, či co jsou zač.
Ti dva vodou výrazně šetří - to je vidět.
Tohle možná platí dnes při výstavbě a zřízení nové restaurace, ale asi ne co je provozováno už řadu let. Je dost různých chalup a bufetů, které nejsou napojené na vodovod a mají jen vlastní studnu nebo používají vodu z nějakého pramene a přitom ten pramen nesplňuje přísné požadavky na pitnou vodu, ale bez problému se smí používat po převaření. Podobný stav občas nastává i v obecních vodovodech, kde se voda nemá bez převaření použít k přímé konzumaci, ale po převaření je naprosto v pořádku. Na přímé použití musí vodu dovážet v cisternách.
To áno, já si v pařákách vozím i 5 litrů vody celkem běžně se zálohovacíma sušenkama, bo su zvyklý na rodinných výletech zásobovat rodinné bidony popř. kamarádům :-D
Pročítám si tohle téma a nestačím se divit. Vážně je možné, že civilizovaný člověk odmítne dát, nebo prodat vodu jinému? Kam jsme to dospěli.....
Je to sice poněkud mimo téma, mohlo to být v rubrice "technické rady", ale když je řeč o té vodě k pití, tak snad jsem s tím tady správně.
Pro letní vedra mám v mrazáku vodu zmrazenou na kost
v PET lhvích na cyklistické výlety ale taky do auta. PET lahev se zmrazenou vodou vsunu do mirelonové hadice vnitřního průměru lahve, obalím bavlněnou hadrou aby pohlcovala rosu a dám si to do brašny.
Během horkého dne voda v lahvi pomalu rozmrzá a já mám takhle perfekt vychlazenou vodu k pití. Zpravidla tak voda vydrží celý den až do večera, kdy se zcela rozmrazí a je pořád ještě chladná. Osvědčeno na jednodenní výlety.
Když jedu na jeden den autem, zmrazenou vodu dám do igelitové tašky. Tašku dávám v autě na podlahu, je tam nejchladněji. Igelitová taška má tu výhodu že je možno do ní přidat potraviny, které je dobré přichlazovat. Salám, sýry, pomazánky, ovoce, zeleninu a podobně. Celý den tak mám v autě přichlazené potravina a nepotřebuji pak autochladničku, která zabírá zbytečně hodně místa. Od té zmrazené vody se to v igelitové tašce pěkně vychladí všechno.
V běžném mrazáku -18 st.C je třeba mrazit vodu celý den, tzn. 24 hodin. Od večera do rána se voda nezmrazí dostatečně aby led v láhvi vydržel celý den, ovšem i tak lepší než nic. Já osobně mívám v mrazáku dvě, tři lahve v zásobě, jednak kdybych si zapomněl vodu zmrazit a taky pro případ, že by nás na výlet jelo víc, tak ať máme chladnou vodu všichni.
Taky někdy zamrazím, avšak ne v mrazáku a ne cíleně – stačí zapomenout vzít flašu na noc do spacáku :-). Během horkého zimního dne pak stejně jako tobě voda v lahvi pomalu odmrzá, a večer už v ní poskakuje pěkný ledový špunt. První foto ráno, další 2 obrázky večer. :-)
:-))
To bychom mohli téma přejmenovat na "Kde ti vodu nenalejou, ale nasypou:-))
JJ, na sypání by se stály fronty :-D
Právě jsem se začala zaobírat myšlenkou, co je pro nalehko jezdce lepší?
Vozit vodu tekutou nebo zmraženou?
Myslím, že zákon zachování hmotnosti říká, že vážit bude stejně.
Pokud bys ovšem neřešila hmotnost, ale zabrané místo, pak voda má nejvyšší hustotu (zabírá nejméně místa) při cca 4C.
Je tu ale i aspekt, že různá teplota vody může při stejném množství hasit žízeň různě. To ovšem kvantifikovat neumím. :-)
Jedenáct z deseti gramařů varuje zejména před těžkou vodou.
LOL
Co jsem pochopil, tak o 10% vyšší hmotnost nebude jediným problémem, když by to někdo vozil k pití... :-)
Chemicky by se to mělo chovat stejně, tak jaký problém?
Ne: https://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_water...
Ve zkratce dvojnásobný rozdíl atomových hmotností už nejde zanedbat a ovlivňuje některé chemické reakce. Ale je nutné ji pít několik dní aby se účinky projevily, když si dáš občas trošku tak se nic nestane (ale kdo by to dělal).
Naopak vidím obchodní potenciál v prodeji ultralehké vody ze které bude odstraněn vodík 2 a kyslík 17 a 18, zejména kyslíku 18 je prý 0.2 %, což už je dost na to, aby to gramaři kupovali.
Můžou vozit polotěžkou, HDO. Děda, starej wehrmachťák, jí přivez z Vemorku malej demižónek, mám ji schovanou, tak kdyby měl někdo zájem...
No, zrovna voda, je taková divná chemická sloučenina, která při změně z tekutého do tuhého skupenství snižuje hustotu.
Takže když vezu plnou láhev vody, po odtátí mi z ní jakoby ubyde:-))
Chyba, nebude vážit stejně. Podle známého vzorce e=mc2 je zmrzlá voda lehčí. :-)
takže kilo páry je lehčí než kilo ledu a kilo ledu je lehčí než kilo kapaliny. ;-)
Tak klasická odpověď na hádanku, zda je těžší kilo peří nebo kilo železa, bývá ať si to zkusíš pustit na nohu... ;-)
Každopádně, kde Marin v tom vzorci vidí teplotu vody nebo skupenství, opravdu netuším... :-D
Ve vakuu se stejněhmotnostní předměty liší tím, že ty s menší hustotou jsou těžší. Objem tedy "zatěžuje". Tedy jestli si tu fyzikální poučku pamatuju dobře.
To asi ne....
Ano, pokud na vzduchu budu mít dva předměty s různou hustotou např. na rovnoramenných vahách v rovnováze, tak ve vakuu ten s menší hustotou kecne dolů. Ale ne tím, že objem zatěžuje, ale naopak - že objem ve vzduchu (ve vodě apod.) nadlehčuje. Pravil už Archimédes.
To je pravda, ale hmotnost zůstává stejná. Samozřejmě hmotnost ve vakuu.
Myslel jsem jiný zákon, na starého dobrého Einsteina.
Ve vzorci e=mc2 nezáleží na skupenství ani na objemu, ale pouze na hmotnosti a na energii.
energie=hmotnost
Takže energie něco váží.
Když tedy flašku s vodou zbavíte energie (ochladíte), tak bude lehčí. Molekul vody v ní bude ale pořád stejně.
Tak si to zkuste :-)
Jasně, já nereagovala na tvého Einsteina, ale na Arnoštův objem ve vakuu.
Mně už nad rámec klasické mechaniky toho v hlavě beztak moc nezůstalo. Tvůj základní vzorec sice jo, ale nejsem si jista, zda ty úvahy nemají být naopak. Ty vycházíš z toho, že hmotnost je odvozena od energie, ta ochlazením klesne a tedy musí klesnout i hmotnost... ale není to obráceně? Tj. že energie má být odvozena od hmotnosti a když je látky pořád kilo, tak i energie je pořád stejná, jen se mění její formy? Ochlazením klesne pohybová energie základních částic, ale zase vzroste jejich potenciální energie způsobená vyššími vazebnými silami mezi nimi?
Mám to správně. Horká voda má více energie a je tedy těžší. Potenciální energie vzroste, až když flašku dovezeme na kopec. :-)
Vždyť je to jasné:-))
Litr vody váží kilo. Litr ledu jen 920 gramů.
Proto, když ti spadne na nohu ledová kra bolí to víc než obyčenská voda:-))
Pročež, jak jsem psala výše, gramaři vozí raději litr ledu, protože je lehčí než litr vody:-))
Já si myslím, že ne...
Buď jsme v klasické mechanice, kde potenciální energii měníme jen vyvezením na kopec...
Nebo jdeme dál, kde energii měníme i změnou teploty (což je fakticky kinetická energie pohybu jednotlivých částic) - tam bych hledala i potenciální energii jednotlivých částic v silových polích těch ostatních.
Já si fakt myslím, že dokud nevyžbrndám, mám pořád stejné kilo.
Každopádně je to vážný problém a dneska nebudu spát.
:-(
....a já nebudu spát, dokud se nedozvím, kde dostanu vodu zadara a kde jen za úplatu! ;-)
Tady je to pěkně popsáno:
http://www.qwertasip.estranky.cz/clanky/e-mc-2...
Jenom je třeba jezdit pomalu. Protože se vzrůstající rychlostí voda zase zvyšuje svoji hmotnost.
Nemáme to my cyklisté jednoduché. :-(
To je ovšem ve prospěch teorie, kterou zastávám a to že pára tedy voda ve skupenství plynném umožňuje vyšší rychlost. Takže ať to pára tlačí.
Při ohřátí tělesa se zvýší jeho hmotnost o delta m = delta e / c2.
Jenže ta "konstanta" - rychlost světla, je táááák véééélkáááá a ještě v mocnině, že se hmotnost, alespoň u předmětů tady na zemi které taknějak umíme vnímat, nezvětší.
Nelehko jednoznačně tekutá, pod kopcem lze přebytečné zásoby vycmrndat.
Pro cyklogramšpióny, když je celý den pod nulou, jednoznačně výhodnější voda mražená, nejlépe porcovaná v ledových kostkách z ledotvořítka. Netřeba vozit ’’těžké’’ plastové lahve.
V létě sice bude odtávat takže flašky nutné, ale než roztaje tak pořád praktičtějčí než tekutá – před použitím si ji snadno ohřeju na teplotu dle svého přání mezi 0-36C. Navíc když se mi vysype tak si ji zase snadno posbírám, což tekutá forma běžně neumožňuje. :-)
Uz by bylo nacase zacit pouzivat tabletovanou vodu. Do prazdny petky hodis tabletku a za chvili mas plnou lahev cisty a svezi vody.
Tabletnuju znám pouze vodku... Alias pevnej líh.
Deset tablet za 1299 Kc, kazdou staci zalejt litrem vody. K dostani pouze u Horsta, dvojnasobne baleni vyhodne s postovnym zdarma!
Kdyz objednas ihned, dostanes fantastickou slevu 10%!
Tak teoreticky můžeš vodu převážet rozloženou na vodík a kyslík. Jak známo vodík je lehčí než vzduch, takže bude cyklistu nadlehčovat. Kyslík sice váží stejně, ale ve vzduchu ho je dost, takže na Zemi ho sebou vozit ani nepotřebuješ...
Pro přeměnu na vodu stačí vodík zapálit. To bude výhodné hlavně v zimě, neboť se tak navíc ohřeješ. Přeprava vodíku má sice určitá rizika, ale to jízda po silnici nakonec taky... :-)
Toto bude možná o něco bezpečnější způsob výroby. :-)
http://extrastory.cz/bezedna-lahev-pro-cyklisty...
Zajímavý nápad, jen nepříliš praktické při jízdě po rušných silnicích, kdo ví, co všechno ze vzduchu v té vodě pak skončí...
Navíc při suchém parném dni bude vlhkost pod 50%, což efektivitu určitě omezí...
A coz teprv plicnich komurkach ... Vozis respirator?
A je to tady, možná ne respirátor, ale neco pres pusu musí mit každý
....nebo to cestou dostane! :-)))
Na tomhle by si Horst vydělal na novou jachtu před každou sezónou :-D
nejpraktičtější skupenství vody je pára. Jednak stlačená ta se dá použít jako pohon místo elektromotoru, nebo spalovacího motoru a druhak jako plyn musí být logicky lehčí než jako kapalina. Takže kilogram páry je určitě lehčí než kilogram tekutiny ;-)
Tak v létě je ledová voda vražda, bo se začneš potit ještě víc, protože tělo tu studenou vodu ohřívá na 37°C.
Čím je voda studenější, tím méně ji potřebuješ:-))
Já zde na nakole dokonce jednou četla, že když se kolař na vyjížďce párkrát vykoupe v chladném rybníce, tak vodu k pití vůbec nepotřebuje:-))
S tím rybníkem to do určité míry rozhodně funguje. Tu vodu potřebuješ v horku k pocení, protože je to způsob, jak se organismus ochlazuje. Když se ochladíš jinak, spotřeba vody bude menší.
Asi podobně spotřeba při výletě v +15C versus +30C, ale nějakou vodu budeš potřebovat pořád... teda když se nenapiješ rovnou v tom rybníce. :-)
Nemyslím si ale, že by studenější na pití bylo pokaždé lepší. Spíš bude existovat nějaká optimální teplota.
Pokud skočíš do rybníka, abys uhasil žízeň, tak to asi vůbec nepomůže:-))
Jestli je studenější lepší než teplejší, to nevím, ale nejhorší je ledová.
Pokud bude horko, budeš mít žízeň a nenapiješ se rovnou, ale nejdřív strávíš čtvrt hodiny ve studené vodě, jsem přesvědčen, že toho potom vypiješ méně než kdyby ses napila před tím.
A když ta voda bude ledová, je možné, že dokonce před napitím nastane potřeba se přebytku zbavit... ;-)
Jo, vodu pijou žáby...
Navrhuju, vodu nekonzumovat, přijímat pouze formou koupele:-))
Ale vážně.
Jak známo, jsme živočiši teplokrevní, co se snaží udržovat stálou teplotu těla. Pročež je naše termodynamika řízená hypotalamem a celou plejádou termoreceptorů. V ledové vodě se sice ochladíme, ale ochladíme-li se příliš, musí se tělo zase ohřát na "provozní teplotu"
Jasně, topení stojí organismus hromadu energie. Nic se nesmí přehánět...
Diskuze ale byla o tom, zda ochlazením v rybníku v horkém dni ušetříš vypitou vodu a já si myslím, že ano. Určitě to ale neplatí absolutně (nepít vůbec) ani bych netvrdil, že čím studenější, tím lépe... hypotermie může cyklovýlet dost pokazit... :-)
Já si myslím, že ochlazením v rybníce v horkém letním dni na kole té vypité vody moc neušetříš.
Při tom ochlazení v rybníce se rozhodně osvěžíš, zaženeš první projevy dehydratace, únavu, rozproudíš krevní oběh a ošálíš pocit žízně. A ano, taky ochladíš povrch těla, tělní jádro zůstane teplé.
Pak sedneš zase na kolo, únavu a žízeň necítíš a dehydratace se zvyšuje.
Tak když rajčata umí přijímat vodu skrz šlupku, tak třeba kolař umí přijímat vodu z rybníka skrz kůži :)
To samé odvede čistá ničím neochucená voda, protože se rychleji "vsákne" :-D
Hmmm, pomalu zmrazena a potom rozmrazena voda meni chut (vysvetleni nejakymi fyzikalnimi pochody pri tvorbe krystalu ledu - proto taky v mrazirnach se mrazi sokove, dusikem, vetsim mrazem a pod.). Nic moc na piti. Ale kdyz ti to nevadi, tak proc ne. Jako chladak urcite dobry.
Když jde třeba o potenci, tak se na nějakou lehce pozměněnou chuť vykašli:
"Podle některých autorů je rozmrazená voda všelék. Nejčastěji popisují, že snižuje chuť k jídlu, normalizuje hladinu cukru, obnovuje potenci u mužů, lépe pracuje mozek, ............"
https://www.prozeny.cz/clanek/zmrazena-voda-pry...
V mrazírnách se mrazí šokově protože tam jde o to, že když mrazíš pomalu, mají krystalky ledu z vody obsažené v buňkách čas narůst a roztrhají je.
Mozna ze ti neni primarni duvod, ale te chutove zmene se tim pry pedchazi taky. U jidla dost podstatne.
Vyzkoušené to nemám, u něčeho se složitějším složením bych věřil, že tam něco může zreagovat a chuť změnit, nicméně co by se po rozmražení mohlo stát z vody než opět H2O?
Navíc prakticky vzato většina vody na Zemi už zmrzla hodněkrát... ;-)
Vem si dve sklenicky stejne vody, jednu zmraz a rozmraz, druhou nech tak. No a muzes jednoduse posoudit chut.
Treba ale jenom ja mam soupnuty chutovky, nebo jen neco vsugerovaneho. Ale proste rorazena chutna jak kdyz cucam rampouch.
Sám rozdíl nepoznám, ale máš pravdu, rozmražená voda je jiná – lepší a zdravější :-)
*******************************************
‘‘…Voda z ledu má jinou skladbu než běžná – mnohem lépe prochází přes buněčné membrány a tím se dostává snáz dovnitř buňky a ve větším množství. Následně rychleji proplachuje a vylučuje škodlivé usazeniny. „Buňky je nutno vyčistit. Jak do nich ale propašovat potřebnou vodu v takové podobě, aby uvnitř mohla ještě něco rozpouštět? Aby cestou do buňky rozpouštěla balastu co nejméně a v buňce zase co nejvíce a to ještě pozvolna? To umí jedině čerstvě roztátá voda z ledu a sněhu…‘‘
https://www.uspesna-lecba.cz/pitny-rezim/zmrzla...
https://www.rehabilitace.info/zajimavosti...
Kdyby jen rozmražená, ale co třeba "včelí voda", nebo upravená "spinováním", či "pránickou energií", nebo dokonce samotným "orgonem"!
https://viahuman.cz/pamet-vody/
Prima reklamni slint pro ty, co ti budou prodavat tretinku ledovcove za padesatku. :-))
Já ti mohu draze prodat vodu filtrovanou, je taková žlutá s mnoha minerály.
A nepůjde spíš o to, že ta voda něčím v mražáku načichla než o samotný proces mražení?
(Ale když by šlo o ty chutě - voda z rampouchu mně osobně chutná líp než natočená z kohoutku.)
Tak voda z rampouchu je vlastně destilovaná voda s prachovým znečištěním.
Doporučil bych to dát do zavřené nádoby, voda ve skleničce může natáhnout smrad z lednice. No a pak říct kamarádovi ať vzorky náhodně zamíchá a ověřit jestli to dáš i naslepo.
Jinak řekl bych že všechna voda na Zemi už někdo prošla zmrznutím, takže bys mohl taky zjišťovat za jak dlouho se ta vlastnost „vyresetuje“
Taky si to tak myslím. Jídlo se mrazí šokově, kvůli tomu, aby voda, co v něm mrzne, v něm nedělala neplechu. Že by rychlost mražení mohla mít nějaký vliv na tu vlastní vodu, to se mi nezdá.
K udržení teploty,alespoň po jistou dobu,se dá použít jakýkoli izolační obal.Třeba vojenskou polní láhev v bavlněném obalu stačí namočit ten obal do vody a odpařováním té vody z obalu na slunci se ochlazuje obsah té lahve.Já jsem měl do auta udělaný obal na PETku z papírové krabice vylepené polystyrenem ze stropního podhledu.Skutečně to funguje a rozdíl teploty je znát.Jenomže bidon dost dobře ničím obalit nejde,nevešel by se na místo.Musel by se udělat obal kolem toho držáku.
To se jsem viděl už před mnoha roky v Kalifornii, jediná nevýhoda je v tom, že před vyjmutím láhve to musíš rozepnout/rozvázat dle systému :)
Většinou se to prodává rovnou s držákem/příchytem a dává se to na řidítka.
Pak jsem viděl i rozepínací " závin" na suchý zip, kterým se dá obalit klasická láhev i s držákem a rámem, opět se z toho blbě pije za jízdy.
No a co když dostanete žízeň dřív, než odtaje potřebné množství ledu?
Já nevím, já bych možná ten led ještě pro jistotu prosolila:-))
Tání ledu v PET lahvi urychlíš dvěma způsoby. Buď vyjmutím lahve s ledem z izolačního obalu anebo pokud máš ještě jednu lahev s pitnou vodou, tak po odebrání trochy rozmrazené vody přilitím vody z druhé petky. Vodu pak máš ochlazenu a chutnou k pití. Nikdy jsem s tím neměl problém. Počítám že než vyjedeš na cestu, napiješ se vody z domu a jak vodu z lahve potřebuješ, vždycky je tam část vody odmrazena. Chce to jenom sbírat zkušenosti a přemýšlet.
Tak nějak to řeším jednodušeji. Prostě si doma naberu vodu do izolované flašky a přes den popíjím. Když dojde, v civilizovaném světě doplním.
V necivilizovaném světě v horku rovnou udělám doma čaj, ten se dá velmi dobře pít teplej.
A v úplně necivilizovaném světě, pitnou vodu vyrábím:-))
Kde jsem nedostal vodu?
V cukrárně u nás kdesi za Pardubicemi. Nechtěl jsem ji za darmo, dal jsem si zmrzku aby se neřeklo. A jednou v létě v nějké Horní Dolní Lhotě, obchody zavřené, horko jako v pekle. Hospody nikde žádná, a kolem domů taky nikdo.
Obyčejná voda, kolikrát se to už vymstilo? Prostě jsem si říkal v další vesnici koupíme vodu na zbytek dne. Je dobré na to myslet i u nás.
Ale musím říci že lidi pomáhají, stačí se zeptat. A nikdo nechce ani zaplatit i když donesou místo vody celou láhev drahého džusu, protože nic jiného nemají. Kolega kouří, takže to řeší aspoň pozváním na cigaretu.
Kolik by měli chtít za litr, když za kubík se platí ve vodném + stočném cca 100,- :-))
Mi to vychází cca 0,10 Kč. Kolik tobě ?
Za pět dvoulitrovejch petek kačku. Takže buď s sebou vozit kanystr nebo drobný z mariáše.
Nebo dohlédnout, aby devět litrů pustili do kanálu.