Ahoj,
zajímá mě co vše potřebuje člověk k tomu, aby mohl vycestovat na kole do zahraničí?
Plánuji cca 3000km přes devět států.
A taky bych potřeboval věděl jak řešíte jídlo? Vaříte si sami nebo si ho kupujete?
Děkuji moc za Vaše odpovědi :)
To máš tak, debatili jsme o tom nedávno.
Záleží jak si to rozvrhneš, když budeš chtít ty 3000 udělat za 15-20 dní, bude lepší spát po penzionech, a jídlo si kupovat cestou a nezdržovat se vařením, stavěním stanu, balením a tak. Jet kolem 200ky denně pár dní za sebou je docela záhula co ti nejvíc chybí je čas. Každé zdržení na vaření, nebo při skládání, rozkládání a balení se večer krutě vymstí dojezdem za tmy.
Pokud slevíš, a pojedeš tak do 150ti denně, můžeš si táhnout polní kuchyni....
Tohle jsme potřebovali na 2600 km, 22 dní, 5 zemí v roce 1981.
Jídlo jsme řešili sardinkama. Každý den dvě ty plechovky, po jedné doprostřed bagety, vylejt i s olejem. Nebylo nic levnějšího cy by mělo takovou energetickou hodnotu....
Jde o to chtít někam dojet...
já jsem ten s brejličkama :-)
tak to je pecka.To vybavení.....a taky to šlo.Podobné fotky z cest mi ukazoval a vlastně i dnes ukazuje známí,kterému je 63 let a stále takto po Evropě cestuje.Se starým rámem od Favorita,který má teda osazen komplet Shimano.Nocuje jen pod plachtou....nyní se chystá do Estonska.Mít čas jako on,tak bych jezdil s ním.Ty fotky mi udělali radost.
Způsob, jakým ku.víš mateřštinu, mě radost neudělal ...
... mně ... (3.pád - komu, čemu).
Jop opravdu přínosné komentáře...
Oprava tak zasadnich chyb JE prinosna. Bohuzel vetsinou chybi. Pritom by stacilo, kdyby pisatel, ktery vi, ze nezvlada, vyuzil kontrolu pravopisu, kterou nabizi uz snad vsechny internetove prohlizece.
Vono je to někdy vošajstlich s těma spelčekrama, pane kolego, a nejhorší jsou ty, co ty aplikace podstrkávají slovíčko, které si myslí, že máš na mysli....
Jinak, mám vozkoušeno, že mnozí z lidí, kteří nechápou obsah, či obtížně shledávají, co by onomu obsahu vytknuli, se s chutí povozí na formě, jejíž platnost, oprávněnost a podstata mizí exponenciálně se vzdáleností od Rozvadova na západ, až někde u Waidhausu dokonalá znalost oné formy je našinci docela k prdu...
n'cest pas, jak říká náš zcestovalý kolega Abernathy
A ted cekas, ze Ti opravim ten "cestovni pas", nebo to pred nim? 8-)
vyučuji k evropanství....
Nějak jsem to ale přehnal, předevčírem se vrátila dcerka z Berlína, byla tam za nějakou kámoškou co tam studuje, a oznámila mi, že jak to půjde, odjede tam taky, že prej u nás je to tak "strašně provinční"
Přitom Provence je tak krásná :-)
Jo, byl tu jeden, co ho strašně uráželo, když mu někdo opravil gramatickou chybu. Že prý je to nedůstojné a má se mu to posílat tajně přes obálku:-))
Jinam Murphy, to mě/mně mi můj "opravář pravopisu" nechce opravovat a nevím, jak ho to mám naučit:-))
Mozna to bude jednodussi naucit sebe... 8-)
Vetsinou to nekomentuji, obcas nejaky preklep taky udelam. Dokonce i hrubku. Ale co nejvic nesnasim jsou spatne pouzite tvary, ktere autor pouzije jen proto, aby se ukazal. Zejmena prechodniky. Treba Klus ma na Rackovi 3, ktere primo tahaji za usi. 8-(
A kdyz uz jsme v tomto tematu, tak pri souboji "na tezko" x "natezko" bych osobne hlasoval pro prislovecnou sprezku (jak). Ale mozna se pletu.
Psala nám kdysi jedna velmi vzdělaná a chytrá dáma. V dopise byly dvě hrubé chyby (i já, tehdy 15ti letý, jsem si jich všiml).
I dozvěděl jsem se, že je to chytrá a vzdělaná paní, co umí a zná mnoho ze svého oboru a že konec konců to napsala tak, že každý inteligent pochopí, o co kráčí (i s ´hrubicemi´).
To máš tak, ve většině případů nejde celkem o nic jiného, než obyčejné lemplovství a ignoraci, prostě píšeš rychle a na nějaká ta pravidla pečeš, protože ti jde o věc a ne o tu formu, kterou do tebe nacpali někdy v dětství, a kterou od té doby stále dál úspěšně pouze zapomínáš.
Někteří lidé ovšem mají s pravopisem opravdu potíže, což neznamená, že jsou hloupí, jen nějaký ten závit, určený na ten pravopis mají obsazen něčím vonačejším.
Velkou ránu pravopisu pak zasadily IT, absence diakritiky vede k zjednodušování a pak nějaké z/i taky už není tak důležité, opticky to neničí tak, jako v textu s diakritikou.
Ovšem v češtině jsme na tom docela v pohodě, kdybys viděl, jak dokázali domrvit jazyk Shakespearův....
Ale jak jsem řekl, není to až tak podstatné, protože to, že jsi skvělý v gramatice může zajímat tak 10 milionů lidí, zato když si bourák ve fyzice, například, jde pak už o miliardy, lidí, pochopitelně.
Kdyz ale clovek neni bourak v nicem, nemusel by alespon bourat matersky jazyk.
Diakritika je porad omilana otazka. Kdyz 50 % casu travis u masin, ktere maji pouze EN klavesnici, vytoci Te, kdyz si nekdo priinstaluje UK k te US, nebo dokonce CZ. Krasne si pak zamknes server, protoze pri preskakovani z jednoho na druhy tezko udrzet v hlave, ktery ma jakou klavesnici. Ani Te pak nenapadne si priinstalovavat CZ na vlastni stroj, protoze kdyz se zapomenes a pouzijes RDP se spatnou, server si ji taky nainstaluje. 8-(
A kdyz z tehle masin obcas ctu i nakole, mam tu a tam problem precist tu pitomou diakritiku, protoze misto ř vidim prumer a podobne.
Ale udrzet v hlave informaci o mně/mě/mne, to by snad vetsina zvladat mohla. Kdyz ne, staci vynechat diakritiku a hned je "mne" ve valne vetsine pripadu spravne. 8-)))
Dobrá, dobrá, uznávám, omlouvám se, už to NIKDY neudělám (snad)
Ale to víš, starýho psa nový kousky nenaučíš (starý nedoučíš)
8-)
Kdyz jo, my Ti v tom zase vymachame cumacek, pejsku. 8-)
Do přechodníků se raději nepouštím, není ani důvod, jeden Vančura tu byl, a lépebv literatuře už je asi nikdo používat nebude.
S mě/mně se trápím furt, y/i zvládám, když si dám záležet. Největší průvih je interpunkce, Soňa mi furt přidává nebo maže nějaké ty čárky.
Přesto, mimo jakoukoliv skromnost, mám pocit, že mateřštinou vládnu o dost lépe, než kdejaká učitelka češtiny. Ovládat jazyk, je víc než se nadrilovat pár pravopisných pravidel, soudím.
Íčka nebo ty čárky vždycky opraví, když bude nutno....
Z kterého století ty fotky jsou? Dnes bys asi takto nevyjel, bez té elektroniky, kterou znám z Tvých fotek.
Prvních šest až sedm dní mám v plánu jet cca 120-150km za den (z čr do lucemburska) Tam se asi tak půl dne zdržet.
Poté dojet za den a půl do bruselu (cca 200km)
Dále pokračovat přes Terneuzen, Nizozemsko do Brugg (120km)
Poklidnou jízdou do Calais, zde zůstál asi tak den u moře.
Přesunem do Paříže (263km - asi tři dny + jeden den zůstat v Paříži)
Následně Zürych (546km asi na šest dnů)
Poté přes Vaduz - Lichtenštejnsko (96km)do Bolzana v Itálii (226km)
A nakonec přes Innsbruck, Salzburg a Linz zpět do ČR (588km)
Chtěl bych to sjet pod třicet dnů - tak snad se to nějak podaří :)
Chtěl bych se zeptat kolik € mám tak průměrně počítat na den, pokud budu spát ve stanu?
V žádném případě tě nechci podceňovat, jen by mě zajímalo, jak moc jsi zvyklý jezdit takovéhle poměrně nadupané série víceméně bez pauz. Jsou tací, co to dávají s prstem v nose - já bych si to taky takhle pěkně naplánoval, ale vím, že bych po pár dnech asi chcípnul... :-)
Měl jsem letos osm dnů dovolené s denním průměrem 187 km - to jsem ale jezdil nalehko, bez bagáže, každé ráno jsem vyjížděl z penzionku a večer se tam vracel. I při těchhle kilácích jsem se dokázal koukat kolem sebe, nebylo to jenom "hltání" kilometrů.
U jízdy natěžko, navíc do zahraničí, kde to neznám, bych měl tu koukací potřebu podstatně větší - myslím, že denních cca 80 km by úplně stačilo.
Co budeš mít z toho, že to tak poženeš?
Poženu? No já si tak nějak představuji vstávat v šest, něco udělat k snídani, pobalit, v sedm vyrazit na cestu a jet čtyři hodinky občas něco vyfotit jak co bude (při 15km/h to dělá 60km) no pak někde zakempit, udělat oběd, nejpozději v 14:00 vyrazit na další cestu a jet čtyři či pět hodinek (samozřejmě zase někde zasatavit - a to dělá dalších +-60km), na večer někde zakotvit, vybalit stan, udělat večeři a do hajan. Do větších měst mám plánované půl a až celodenní prohlídky, den či dva u moře. :)
Nevím, možná se pletu, ale nepřijde mi to jako honění kilomutrů.
Mne to teda nějak časove nevychází... Vstávat v 6, za hodinu chceš vyjet? Včetně snídaně a balení a všeho? No, budiž, když bude snídaně studená (voda, chleba) tak snad. V 7 vyrazíš, 4 hodiny pošlapeš, to je 13 hodin. Za hodinu chceš zakempovat, UVAŘIT si oběd, sníst ho, všechno sbalit abys nejpozději ve 14:00 vyrazil?!?
A to těch 2 x 4/5 hodin jen pošlapeš (abys při průměru 15 km/h ujel těch 120 - 130 km za den)? Bez zastávky? Bez focení? Bez nákupu svačiny? Nabrání vody? Zorientování se v mapě? Třebas jen nákup rychlé svačiny plus její konzumace zabere minimálně 1/2 hodiny.
No, třebas umíš nějaké kouzlo, jak ta "hluchá" místa zkrátit... ;-)
V 7 vyrazíš, 4 hodiny pošlapeš, to je 13 hodin.
Jop :D Mimochodem nabízím komplexní doučování z matematiky...
No to je přece i s těma rezervama na svačinky, bloudění, nákupy, nevyjedeš v sedm ale o půl osmé... Mne to štymuje skoro na minutu... ;-))
Tak jsem se splet, no! Já to tak mám, že když vyjedu v sedm, oběd mám ve 13... :-p
Ale musím uznat, že jak si to teď čtu tak to ráno mám nějak moc nadupadé, odpoledne tam mám do tmy dost velkou rezervu na vše.
Původně jsem to sem nenapsal, ale co by mě zajímalo je Lichtenštejnsko? Mohu přes něj v pohodě přejet nebo je tam zapotřebí vyřízení nějakých papírů ohledně vstupu?
A co pojištění do zahraničí? Řešíte to nějak? Jak se to řeší při více státech, když netuším od kdy do kdy v jakém státě budu?
Ráno mi to trvá tak hodinu a půl, pokud i snídám (a s vařením třebas čaje/kaše i klidně ještě déle). Než člověk vyfoukne a sbalí nafukovačku, nacpe spacák do obalů, pokud stan, tak než ho složí a smotá, snídaně, nějaká ta ranní hygiena, pobalit věci, nacpat do brašen, přikurtovat stan na nosič, zjistit, že je něco blbě, že něco zapomněl, takže odkurtovat stan, prohledat brašny, zjistit, že jsem to nezapomněl, jen to dal jinam, už skoro vyrazit, zjistit, že má vybité baterky v GPS, takže znovu odkurtovat stan, prohledat brašny... ;-))
Lichtenštensko je v poho, nepotřebuješ nic, je v "Šengenu".
S pojištěním já nevím, já mám ke kreditce, ale určo ti někdo kvalifikovanější poradí.
Takže při vstávání v šest je možné se do osmi "vymotat"?
Promiň jsem začátečník, ta trasa co jsem sem dával je někdy v plánu, ale prvně samozřejmě začnu s něčím menším.
Jak probíhá tvůj klasický den na kole? Chci nasbírat co nejvíc rad a zkušeností ostatních předtím než někam vyrazíme.
Každý to má určitě jinak...
Ráno počítej spíš s hodinou a půl, co mám zkušenosti já i zepár jiných, zejména pokud si ráno budeš něco vařit (čaj, kávu). Vem si, jen jak dlouho trvá, než ten horký čaj vysrkáš ;-).
Pravda, teď jsem udělal rekord, od vymotání se z peřin jsem za 37 minut vyrážel (bez stanu a express snídaně krajíček chleba, pár koleček salámu a voda; večer jsem prakticky nic nevybaloval a měl jsem jen jednu brašnu), ale to jsem musel, protože jsem spal na verandě "krmítka" a majitel musel do práce :)
Svou aktuálně poslední cestu jsem popsal zde: http://www.nakole.cz/blogy/hekynen/701-od...
Osvědčil se mi systém 2 + 1. Blok dvě hodiny v sedle a hodina pauza. Jedu zhruba hodinu, krátka pauzička, pak další hodina a delší pauza ("svačinová", případně i s nákupem). Pak "obědový" blok (kolo dvě hodiny, hodina oběd; ale jím většinou někde v "krmítku" aka restaurace, bufet a tak, prostě nevařím) a pak další dva až tři bloky, podle toho, jak vychází čas. Hlavně prostě na pohodu, jsem na dovolené a ne na galejích. ;-)
Jestli nemáš ještě zkušenosti s vícedenním "výletem" (neřku-li pak do zahraničí), doporučoval bych, jak už tady psali i jiní, vyrazit si na pár dní (třebas víkend) někam po okolí, abys vyzkoušel vybavení, co ti chybí a co naopak přebývá a jak ti to půjde časově. Ale není to jaderná elektrárna, nic složitého v tom není, hlavní je si to UŽÍT! :)
A kolik se dá tedy za tu hodinu shruba odjet, když jsi plně naložel? Je to těch mých odhadovaných 15km/h nebo je to míň či víc?
Díky za odkaz, přečtu si to (:
Já jezdím někdy docela terénem, takže ten průměr hodně padá dolů. 15 km/hod v mírně kopcoidní trase, v terénu počítám 10 km/h. Je tam celkem solidní rezerva, je to zkrátka na pohodu. Po rovině by se dalo počítat 20 km/hod, ale znáš to, může foukat protivítr, nohy tak nejedou, vedro, žízeň no a průměr jde hned dolů... ;-)
Taky záleží, na jakém kole jedu, mám těch kol víc a každé jede jinak ("nejpomalejší" je bajk "jednička" - do terénu, pak "expediční" bajk, cyklokroska, silnička).
Samozřejmě vůbec nevím, jak na tom jsi ty, takže ty průměry jsou pro mé "potřeby".
Dodatek: na dlouhé štreky na těžko po "silnicích" jsou tady jiné kapacity, než já. Já jsem totiž ultramagor (na jaře jsme kupř. jel na těžko z Břeclavi na Králický Sněžník, loni čs hranici přes hřebeny, a tak)... :-DD
No já mám bez zátěže průměr cca 17km/h ale jezdím hlavně z kopce do konpce, protože jiný terén v okolí bydliště nemám .
Věřím, že tady jsou experti na štreky po silnicích, ale jak sám vidíš tak skoro nikdo se k mé diskusi moc nehrne přidat :(
Já počítám na den expedice cca 80km, při cestě na Nordkap jsem počítal cca 2000 km na měsíc. Jezdil jsem mezi 60 km - 160 km /den. První den po devadesáti km jsem byl s naloženým kolem mrtvý a po třech měsících bylo těch 120 km standart. Každopádně počítej, že budeš třeba bloudit, vracet se, pojedeš pře město, hledat nocleh a to ty průměry jdou dost dolů. Hlavně to nehroť a jed na pohodu a užívej si to. Ať to šlape a vítr v zádech.
Taky jsem dal Nordkapp. 2500km mě zabralo 23 dnu, 2 dny volna.
vstával jsem ráno v 8 cca 9:30 jsem byl na kole a končil jsem vždycky kolem 6-7 večer a to jsem se neflákal. Ale prostě oběd, svačina, něco vyfotit, někde se na něco podívat, někdy si jen tak sednout a dát si pivo...
Záleží taky na mnoha okolnostech. Zafouká ti "do tlamy" a jedeš skoro poloviční rychlostí, navíc pro druhý den vyždímanej jak hadr. Potkáš kopce, do kterých se plazíš a dolů to nejde plynule pustit. Napletou se ti vesničky a městečky, objížďky, kde se budeš chvíli motat. Nedej boše kufr. To všechno ti sakramentsky sníží průměr. A s přibývajícími dny a kilometry se začnou prodlužovat pauzy a snižovat rychlost. Pokud nemáš najeto a není to tvůj běžný způsob pohybu, musíš s tím kalkulovat. I v autě přijde časem únava a musí se častějc pauzovat, natož když to taháš nohama...
Ty špiníš vodu ráno i večer? To z tebe ´zelení´ asi moc radost nemají ...
8-)
Ranní hygiena = vyčistit si zuby (na to stačí opravdu jen troška vody) a hlavně se, s prominutím, pořádně VYSRAT! Jsem to nechtěl tak na tvrdo. Večer naopak s vodou šetřím... ;-))
V knize Daleká cesta za domovem je použit termín "vytrousit hraka". Ale obsahově to je totéž jako se vysrat.
Nejkrásnější zážitky z cestování jsou bez časového omezení. Jet časovku je sport a závodění:-)
Také to mám takhle raději.
Nezáleží mi na kilometrech, chci se prohlédnout místa, kudy jsem jela.
Jo, v penzi bude príma :-)
Bobe není to tak, není to závodění, vidíš toho víc, než hlava stačí pobrat. Jen musíš trochu racionalizovat veškerou svoji činnost, neztrácet čas věcma, které za použití správného vybavení stihneš mnohem rychleji.
Také nemusíš za pár dní nutně vidět všechno ze seznamu "musí se vidět", nechat si něco na příště je taky fajn.
Nechme každému jeho styl poznávání a putování.
Jindro ty jsi vzácná vyjímka a jiná kategorie.
Ale jinak máš pravdu, v důchodu bude času habaděj:-)) Pokud ale nebudeš zdráv bude ti .... však víš k čemu. Já už nemám odvahu se pustit dál jak 140km od domova. Tedy tam a zpět tak že jen 70km okruh.
Bobe,
u nás v Perle je pár kluků s podobnou diagnozou.
Do hospody se nějak dostanou, aj zpátky.
140 od domova?
Všechno je to v tom tátovém:
Co chceš, to dokážeš!
Musíš opravdu chtít.
Ty jsi důkazem, a spousta dalších lidí. Ono to bolí, vyžaduje kázeň, u nás. Mladí to dají bez odříkání a dřiny, ale i oni budou klucii jsme mym jednou, když budou mít štěstí.
A my, Bobe, jakkoliv zdraví v prdeli,jsme dost v pohodě.
Kluci budou dál brázdit Evropu, budou spát po pangejtech a 10 euro za kemping vymění s chutī za 5 piv. Kurnik, přilbičky, zvonečky, cyklostezky....
Sednout na kolo a jet daleko a dál než daleko, poznat cizí města, lidi a svět.
To ti,co potřebují ranní rituální kafe, nikdy nepoznají.
Kráčet zvolna zvládne každý a Tobě Bobe bylo určeno a dáno, nebýt jako každý.
To ti mohu bez uzardění závidět.
Člověk potřebuje vlastně jenom chuť to udělat a pak už to jenom udělat. A to ostatní je lépe zkusit na kratší cestě před tím, na pár dní, to dá víc než tisíc otázek a odpovědí.
...
...
Horší potom je, že když se ti to zalíbí, nějak bez toho nemůžeš být. Jezdíš dál a dál, abys nezahynul (nudou).
Raději si to včas rozmysli :-)
Ano, to varování bych bral vážně. Návraty do "civilu" jsou velmi obtížné.
Mám chuť cestovat a tahle varianta mi připadá mnohem lákavější než s cestovkou do hotelu.
No uvidíme, avšak velice děkuji za Vaše odpovědi (:
Jedeš sám?
Počítat 15 km/h rychlost přesunu je natěžko v cizině dost ambiciozní, bezpečný odhad je 12,5. Tedy za 12 hodin ujedeš 150 km, nastavíš-li den, 180 se dá stíhat za světla. Ráno raději v 5 a v 6 už na kole, lepší než dojíždět za tmy.
Den na Paříž je tragicky málo, půl dne pojedeš jen z periferie do centra, zůstal bych 2 noci, trochu se refrešnout. Kemp nebrat, doporučuji hotel F1, nejlepší lokalita nejblíž centru kousek od metra je u Pte St Quen: http://www.accorhotels.com/gb/hotel-2539...
Nahnal bych čas na rovinkách v Holandsku, Belgii a Francii a ušetřenej dal na odpočinek ve větších městech. Ve Francii zastanuješ nadivoko v pohodě, Německo hůř, Holandsko a Belgie spíše ani omylem. Takže kempy.
Nevím jestli sis to uvědomil, ale hned na začátku sis vybral docela hustej přejezd Arden přes ten Lux. Já bych Lux nechal na jindy a jel na Brusel přes Německo víc podél vody, než napříč Ardenama, můžeš chytit skluz co pak těžce budeš honit.
Díky moc (:
Sám rozhodně nejedu, pojedeme tak tři až čtyři. Tak ty Ardeny jsem nějak opoměl.
Nějaké špatné zkušenosti se spaním nadivoko v Belgii? Máme v plánu spát pouze na divoko, protože na kempy či hotely nejsou peníze.
Ty zastávky v městech jsem nějak podrobně vůbec neplánoval a to co jsem zde psal byl jenom takový hrubý nástřel toho jak bych si to představoval.
Ahoj, myslím si, že ve čtyřech se bude nocleh nadivoko hledat dost špatně. To nemáte žádný z Vás nějaké zkušenosti? Já bych nejprve volil nějaký prodloužený víkend ideálně v Čechách. Natrénuješ balení i to hledání kempu. Když to nevyjde podle představ tak alespoň vychytáš mouchy.
My se chceme kempům úplně vyhnout, protože si to nemůžem dovolit, ale to už jsem myslím psal.
Ve Francii je velká šance to dokázat.
V Holandsku a Belgii (kromě těch Arden) stan nepostavíš. Dá se zalést někam do parku s igelitem (dneska máte i další vychytávky), ale v takové tlupě to taky nebude nic moc.
Jeďte do Francie a do Beneluxu či Rakous až jindy, až přišetříte na kempy.
Německo přejedete za 3 dny jako prd, a pak už jste v zemi svobody, v Německu se dá, ale buď se zašít, nebo ještě lépe se zeptat majitele pozemku.
Prvně jsi mluvil jenom o Beneluxu, to je stejné i v Rakousku? Tam se taky nikde nedá?
No nevím, Rakousko moc projeté nemám, ale na divoko jsme spali bez problémů. Např. jsme ssebou švihli na hráz Dunaje. Ale je fakt, že Rakousko JE docela zastavěné. A autobusové budky vhodné na spaní tam moc nepěstujou... :)
Nestanoval jsem tam nadivoko a ta země mě připadá strašně moc spořádaná na to, aby mi to prošlo.
Je to už nějaký čásek, ale v Rakousku jsem byl na kole 3x (odhaduju 1992, 1995 a 2002, ale můžu se o rok-dva mýlit). Ty první dva výlety jsme spali výhradně nadivoko pod igelitem, ten poslední myslím jen tak 2-3x z 10 dní. Bez problému.
Pod Dachsteinem jsme dokonce odložili kola "do křoví", zakryli igelitem a šli na dvoudenní výstup na vrchol. Jediný problém po návratu byl, že se pod tím igelitem nějak zalíbilo mravencům, takže jsme je vytřepávali z brašen a oblečení ještě další den.
Ja v Holandsku bydlela a jinak mam vyzkousene tak ruzne po Evrope stanovani na divoko. I to Nizozemsko se da, vdycky se da nekam zasit, i kdyz je to neci pozemek a ofiko je to nezakonne, tak pokud je clovek rozumny, da se to. Koupila jsem si stan ve vyblite khaki a stejne ho skladam, jen pokud je to nutne(dest, vichr, klemra...) jinak se nim zakryju a je to. Ted se s sebou chystam vozit jen vojenskou celtu. Pokud si nejsem jista, jestli na mne neprijdou sousedi s vidlema, tak radeji vstavam hodne brzo rano a vetsinou si nikdo ani nevsimne, ze tam nekdy nejaka pochybna divcina byla... Ale vetsinou je to naopak a sousedi mne jeste zvou na snidani, kaficko a tak vubec,...lidi k cestovani patri :-)
Jinak, pises v mnoznem cisle, ale kdybys hledal partacku na nejaky cyklotrek, dej vedet. Hodila jsem post i na cykloseznamku. Pokud nikoho neulovim, vyrazim solo, ale asi by nebylo spatne s sebou tentokrat nekoho mit...
Jinak jeste vyuzivam couchsurfing, coz teda vyzaduje vic planovani dopredu a pak eventuelne dohledavani adres, takze na kole to bude dost zrat cas. Jinak je to ale skvela zalezitost, prilezitost poznat i super lidi. Dat si teplou sprchu a vyspat se jako clovek. Hlavne ve vetsich mestech je to super, precejenom kempit v parku neni jako stanovat nekde na venkove. Na to uz zacinam byt trochu moc stara a vzhledem k tomu, ze cestuju dost samotna, casto se pak ani necitim bezpecne.
díky moc (:
couchsurfing mě taky napadl, ale jak říkáš to už by chtělo větší plánování a ne jenom takové orientační
Jak dlouhé jezdíš trasy? A na jak dlouho? Chtěl bych někam vyrazit ke konci října na pět dnů.
Zkoušel jsi už warmshowers.org ? Tam si cykloturisti navzájem nabízejí ubytování, rodiče zatím mají dobré zkušenosti...
o tom slyším poprvé, děkuji za radu jistě vyzkouším (:
C'est la vie...
Kde jsi byla před 35 lety?
Taky si myslím, že čtyři jsou na divoko už docela dost. I když, teď o víkendu jsme byli tři a problém nebyl; ale to jsme byli u nás a v krajině, kde to trošku znám(e)...
Seberte se v pátek a vyjeďte do neděle. A uvidíš hned, co a jak... ;-)
Hele, já byl na kole v Belgii a Holandsku naposledy v tom 81nim a už tenkrát nebylo kde stan postavit.
Ono je to celé jedna velká vesnice, myslím, že se to za ta léta moc nezlepšilo, spíš naopak.
Pokud nemáš vůbec plán a prachů omezeně, kašlal bbbby na Benelux a prosvištěl jen Francií, vrchem přes Reims a Arras k moři, pak dolů až někam k Mt.St Michel a invaznímu pobřeží a pak zpátky k Seině a na Paříž.
V F1 bydlíte za jednu cenu ofiš 3, ale 4týho propašujete jako prd.
Já chtěl do Bruselu hlavně kvůli tomu, že tam mám příbuzné, kteří nejezdí skoro vůbec do Čech, tak jim udělat takové milé překvapení, ale když říkáš, že tam není kam složit hlavu na divoko tak to asi budem muset celé přeplánovat.
Leda naplánovat tak, aby se spalo u těch příbuzných. :)
Na divoko v Bruseli fakt ne.
V Paříži se na divoko kempuje v Bois du Bologne, u Seiny, policajti to ráno budí a vyhánějí, zkus googlit "free campsite Paris" nebo tak, jestli nepřitvrdili pravidla a nepokutují.
Dá se taky projet městem světel, a píchnout se někde v údolí Marny, ale to budeš od centra tak 50-60 km. Tam už zastanuješ i s ohníčkem.
ráno to budí - v kolik je pro Paříž ráno? šest, osm, devět?
Vstával jsem dneska kousek od Lyonu, a vzpoměl jsem si na tebe. Jedu s madam autem na jih, ale to uvažování tam furt je.
Než se v Lyonu probudí, musím ho mít za sebou, stejně tak na kole, pokud musím frekventovanou státovkou, raději si přivstanu.
Proč jsem na tebe myslel.
Psal jsem vstát raději v 5.
To platí u nás.
Tady jsou fakt o hodinu na západm i když používají stejné časové pásmo.
Svítá okolo půl sedmé, Sete, Francie, dnes
Německo se minulé století dostalo přes Ardeny dvakrát a pokaždé jako nůž máslem. Takže žádný problém by to být neměl... ;-)
Pokud pojede na tanku :-)
Ardeny nejsou vysoké, ale jsou to svinsky hnusné kopce, furt nahoru dolu, pod slušnými sklony.
Pod slušnýmy sklony znamená kolik procent?
Tak na trojku, v zatáčkách raději za dvě :-)
Mám to protrajdané Škodou 105, chvilku jsem studoval v belgickém Liege, na kole to neumím :-)
aha, tak uvidím, tu trasu asi celkem pozměním, ale prvně vyrazíme někam tady nebo na Slovensko, tohle bude tak příští či přespříští léto :)
Stopětka na trojku - to na kole zůstávají ještě dva nejlehčí převody v rezervě - a na kopci v zatáčce se musí brzdit, aby nevynášela... :-)
Rondo ty víš, že jsem na moderních kolech jen začátečník, na malej dvojtác a velký kolečko vzadu, přejedeš všechno.
Průšvih je, když ti ukáží, že to jde jednodušeji. Pak máš pár možností, jak z toho vycouvat.
Hrát chlapáka nebo blbce.
Já zvládám obojí simultáně.
Skoro na den před sto lety to dali ještě i bez tanků... ;-))
Ardeny? Tam jsem taky nebyl... :) Neznám. Dá se to k nějakým našim kopcům přirovnat? Co jsou to slušné sklony? 12%? 20%?
Di ty brebto, ty že si nebyl v Ardenách?!? A v roce 2011 jsi to ve Francii jezdil kde?!?
http://www.vrstevnice.com/akce/2011...
:o)))
To byly Ardeny? :-) No supr, já už sám ani nevím, kde jsem všude (ne)byl, (de)bil... :-DD
Po třech týdnech na cestě se ti kolo a stan stávají domovem.
Dovolím si ještě jeden poznatek - pokud jedete čtyři, je třeba počítat s větší prodlevou, než když jsi sám/ve dvou - čekání na pomalejší/unavenější, příprava jídla pro 4 lidi, horší hledání místa na stan, balení 4 lidí v jednom stanu, technické poruchy někoho z týmu nebo vozového parku...
Navíc mi tam chybí varianta, že by třeba víc dní pršelo - pojedete i v dešti (bez vyhlídky něco někde usušit) nebo budet čekat, až přestane? Nebo naopak - budou 40 vedra, pojedete i přes poledne?
Fakt by bylo nejlepší si to zkusit alespoň na víkend a zároveň otestovat spolujezdce. Jinak my jezdili tak průměr 80-90 km denně (s brašnami, spaní ve stanu na divoko, vaření ve vlastní režii).
Tak ho tak nestrašte. Já jel na první cyklovandr ve čtyřech lidech, na 14 dní, denně průměr 180 km, s sebou houpací síť, sekyrku a podobné nesmysly, tepláky a bavlněné tričko, a byla to naprosto úžasná jízda. Pravda, bylo mi sedmnáct.
cykliska a von to přitom chlop; teda snad! ;-)
... on i ´heky´ je někdy ´kaňour´ a jindy ´serióza´ ...
no nám čtyřek je všem okolo 19 takže asi to dopadne podobně, nabaleno plno nesmyslů, pojedem o závod (tedy spíš kamarád, protože ho nebaví "pomalá" jízda), ale doufám, že si z toho odneseme spoustu úžasnýh zážitků a zkušeností pro něco dalšího (:
Na to vem jed, že na to budete vzpomínat ještě po letech :o)))
Napiš, jak to dopadlo...
Po pár dnech se i kamarád závodník zklidní, neboj.
Hlavně furt dost vody při sobě a když je hlad, ty volejovky na chleba..
Nějak to dopadne.
S tou vodou se nám osvědčilo vozit ještě jednu 1,5 l PETku čisté vody jako železnou zásobu, na kterou se stahá opravdu až když je nouze nejvyšší. I když se pohybujeme v relativně zabydlené bývalého východního Německa, někdy bývá problém se k vodě dostat, člověk nenarazí na živáčka.
Já vozím 2 petky, jak jednu vypiji, už se sháním, kde ji doplnit. Jak říkáš, ono se zdá, že všude obydleno, ale není tomu tak.
Ve 23 jsme neměli problém somrovat vodu, kde se dalo, kluci na cestě je něco jiného než pětapadesátiletý strejc. Tak vodu beru jen b restauracích nebo na pumpách, ale kluci se žinýrovat memus. Ale sichroval bych se jako ty
Žízeň a touha se napíy je tím větší, čím méně vody zbývá
Myslim, ze v tomhle zrovna na veku nezalezi. :-)
Ale jo, Lucie.
Somrující stařec, ausgerechnet v té části Evropy, která je jednou velkou vesnicí, není nic moc. Pokud jde o stav nouze, budiž, ale cíleně cestovat s tím, že budu somrovat vodu tím, že budu zvonit po barácích, to fakt ne.
To raději vytáhnu tablet, juknu, kde je nejbližší pumpa nebo hospoda, byl bych málo rozumný cestovatel, kdyby mi hrozilo akutní uhynutí žízní.
Nemít v mém věku pár drobných na vodu bych bral jako životní prohru. U studentíka to chápu úplně jinak.
Jinou věcí je ten systém vzájemné pomoci cykloturistů s ubytováním, tam si myslím, že člověk cti věkem netratí protože nabízí tutéž službu ostatním. Jde tedy o vzájemnou pomoc a ne somrování.
No ono v křesťanském světě a nejen v něm se stále ještě považuje požádání o vodu za jakousi přirozenou potřebu. "Nepodání vody" se stále ještě považuje za zvláštní hrubost. Zatím jsem s žádostí o vodu nikde problém neměl a dosud mi nikdo nedmítl. Ale je pravda, že zvonit u domů jsem si nikdy netroufl, snad jen u samot by to šlo. Ale to v kulturních krajinách není třeba.
Zkus navštívit pekařství v Uhystu v Horní Lužici. Podle místních příspěvků jsem nebyl sám, kdo byl odmítnut. A to jsem tam udělal i nějakou útratu!
Ve Španělsku je právo na vodu zdarma stanoveno zákonem, všude ti musí vodu dát, když požádáš.
V téhle zemi to má logiku.
Před těmi mnoha lety, když jsme někde v Německu prosili o vodu, většinou nám strčili i něco k snědku, prostě na klučiny vandrující a kole, se hledělo jinak. Taky se nás po silnicích ploužilo jen pár, ve srovnání s dneškem.
Tam, kde je zvýšený cyklistický provoz docela chápu, že místní mohou být na somráky alergičtí. On z toho poskytování občerstvení u takových tras vzniknul byznys, stejně jako dřív u stánků na koupalištích.
Má zkušenost z Německa je taková,že mi poskytli vodu balenou.Nikdy ne z kohoutku,což dodnes nechápu proč.Snažím se zařídit tak,abych nikoho žádat nemusel,ale občas to prostě nevyjde.Tu balenou jsem vždy zaplatil.A vůbec.....co mám projeto,tak pohostinnost "západních" dle mého pokulhává za pohostinností států na východ od Česka.
Nejde jen o žízeň, někdy je bohužel potřeba voda i na vypláchnutí špíny z nějaké odřeniny.
Tak tak. Vozím v lahvi jen čstou vodu.
Navíc pít je nutno průběžně. Když přijde žízeň je pozdě.
Nestraš,
a na to je lepší líh. :-)
tatínek dělá ve zdravotnictví takže pochybuji, že by mi na nějakou takovouhle cestu nevnutil malou lahvičku desinfekce
Jsem doktorské dítě taky, trocha salicylového lihu neuškodí nikdy, vymejvat vodou je záležitost estetická, z hlediska desinfekce k prdu, to už je lepší si to počůrat. :-)
Teď s sebou tahám ještě malinký akutol ve spreji, desinfikuje a zároveň zalepí tu krvácející ranku.
Desinfekci samozřejmě mám s sebou v lékárně. Vodu mám pro umytí.
Také tak. Lékárničku mám stabilně na dně neseséru. A několikerá zkušenost potvrzuje, že ne zbytečně.
A já zas tiše spoléhám na to, že nějaká takováhle zdravotnice dobrovolnice zrovna pojede kolem, až bude nejhůř... :-)
Něco, jako základní poučka při provozu auta - lano sebou vozí ten, kdo chce tahat.
Takových je víc, co spoléhají :o)))
Já na to ale nervy nemám a radši jedu "na jistotu".
Akutol :-)) Dobře si pamatuju, když se někdy na začátku sedmdesátek objevil jako novinka a doporučoval se do autolékárniček. Tehdy jsem se jako malej někde děsně sedřel a táta šáhnul pro tenhle sprej a dle návodu mi to plošně zastříknul. Byl jsem tím nalakovanej jak piáno. Perfektně se to pod tím zanítilo a hnisalo. No a čekalo se až popraskám a oloupu se... :-)
To tě nalakoval moc.
Já to používám na drobná zranění, když jde o to, aby to přestalo krvácet. Desinfikovat před tím lihem, pochopitelně.
Na větší rány to asi není.
S těma autolékárničkama si mi připoměl, že pro ně znám jediné uplatnění, aby sis ošetřil kloubky sedřené přo amatérské výměně žárovky :-)
No on k té vodě je na kole potřeba ještě kartáček, třeba zkrácený vydensifikovaný kartáček na zuby. Přestříkat silniční lišej bez vyčištění Akutolem je zárukou zahnisání. Já bych řekl, že ten kartáček je důležitější než úplně sterilní voda.
Ty si taky dobrej saďour :o)))
Vodou (s kapesníčkem) se dá ledascos lehce omýt i bez kartáčku. Pak používám septonex nebo teetree olej a doma se to dočistí.
Jo doma ve vaně kartáčkem. Vždy, když jsem byl na sebe hodný a nevykartáčoval jsem to, tak to zhnisalo.
Chlapi, kudy a jak to jezdíte?
Za posledních 8 tisíc jsem upadl asi 2x, a to kvůli nezvládnutým nášlapům, takže tak lehce na bok a spíš modřiny než šrámy.
Silniční lišeje, štěrk v koleni, lokte na hadry, to si pamatuju s dětství, ale to jsme na kolech fakt blbnuli, hráli na babu, různě si vymýšleli teréní vložky a tak. To jsem byl odřenej furt.
Na horácovi si na to dětství hrajeme furt :-)
Sem si to myslel...
Tam, kde já zabrzdím a kolo opatrně snesu, rafan na horákovi si skočí. Vídávám to docela často.
Nejen na horákovi. V sobotu jsem "slaňoval" u Jedlové přes šutry na trekovi.
jj, já i do penálu si sebou vezmu pastelky a Merkura :-)
A proč si urničku z toho merkura nesložíš?!? :o)))
Ty naděláš. Aspoň můžeš koukat ven.
Hele a nebyly v některém "díle" takové neděravé stěnové vycpávky?!?
Potvrzuju, taky uz se mi jednou vyplatilo, ze sebou primarne vozim cistou vodu (s bublinkama), nic sladkeho bych na cerstve odreniny nelil a nez bych se dostal domu, pravdepodobne by mi tam prach a hlina prischnula...
No na nějakou první velkou cestu to vidím na konci října (podzimní prázdniny nejlepší termín) a to bych viděl kousek na Slovensko (asi Trnava) a zpátky, pětidenní, nic těžkého.
Samozřejmě až se vrátím tak dám vědět jak se nám vedlo a napíši asi i nějaký článek.
No doufám, že se zklidní jinak budu muset hledat někoho jiného.
První velkou cestu se spaním na divoko na konci října?!?
Tak to bude křest ohněm :o)))
Na první zkušenost bych si osobně zvolila nějaký letní víkend, kdy je přece jenom déleji vidět a teploty, hlavně v noci, jsou příznivější.
Koncem října to může být klidně i křest ledem... :)
Osobně koncem října (a "později") vyrážím max na pěší "čundry", dny jsou fakt už hodně krátké, brzo je tma. Navíc těch "krámů", co si člověk tzv musí vzít, je prostě víc, než v létě.
No, nesere se s tím... :-D
v oktobri to bude krst ohňom,to je pravda, osobne by som išiel až v novembri, v okolí Trnavy bude krajší čas oproti októbru a decembru, jedna báseň, balada, baladička, slniečko a hlavne bez dažďa
Jet koncem října na Slovensko na pětidenní vandr se spaním nadivoko je nápad šílený. Kluci, jděte do toho. Na plány moudré, promyšlené a životními zkušenostmi zajištěné máte pak celý život.
Držím palce, každý rok takovou cestu absolvuji, každý rok si kladu ty samé otázky...myslím, že není zásadně špatné řešení,jen je třeba dle své představy něco víc něco míň "zohlednit", nic nelámat přes koleno a nehnat za hranu...k tomu co tu již byli řečeno jen doplním dobrou zkušenost s posíláním si části věcí na pošty "po cestě" a prioritní spoléhání se na doporučení místních štamgastů v hospodách na cestě oproti asertivním asistentkám infocenter zabalených do křídových papírů plných naprosto nepoužitelných blábolů pro bicyklistického dálkoplaza...ať to sviští po strništi !!! H.