Dá se cestou i něco zajímavého vidět nebo raději jen sklonit hlavu a zvýšit průměrku, abychom byli co nejdřív v Blavě? Chceme jet podél Moravy k jejímu soutoku s Dunajem a pak do Rakous, ale na této části trasy to neznám, je tam cestou co vidět pro cykloturistu? Zajímají mě jakékoliv technické i přírodní zajímavosti... Díky.
Až na pár řopíků u cesty do Hohenau nic, jen nuda a šeď, prostě rovina rovina rovina.
Moc zajímavostí po cestě asi nebude. Ale můžeš se jet podívat na nejzápadnější místo Slovenska v Záhorské Vsi. Je tam přívoz do Rakouska, ale okolí vypadá dost nevábně - všude jen beton.
Nechceš jet raději Rakouskem, tam by se toho našli víc. Třeba Moravské pole, známé porážkou vojska Přemysla Otakara II.
Dobrý tip, díky, asi to opravdu švihnem Rakouskem.
Kus před Hainburgem je ještě pěkný zámek Schloshof a od něj se po novém cyklo-mostě dostaneš na Slovensko.
A pod tím mostem je muzeum železné opony...
Pamätník bitky na Moravskom poli je naozaj uprostred poľa medzi dedinami Durnkrut a Jedenspeigen a nie je nijako zvlášť značený, treba s tým počítať.
Pre niekoho by na slov. strane mohli byť zaujímavá napr. vrtné veže naftárov či bobry žijúce pri rieke Morave.
Doporučovaný zámok Schlosshof je pekne obnovený, no aj na jeho okuknutie len zvonka treba zaplatiť vstupné (tuším to bolo 12 éčiek).
Tak mně se ta trasa líbila, i když tam "nic" nebylo. Pro mě to byla krásná trasa po cyklostezce přírodou, lužními lesy, loukami, občas po hrázi, občas po asfaltce loukou. Nejsou tam sice nějaké turistické bomby, ale pohladí to na duši, přírodní a technická zajímavost je to samo o sobě. Desítky kilometrů bez lidských obydlí a cyklostezka, kterých je u nás a na Slovensku málo.
Naprosto souhlasim, jel jsem tam pred dvema lety na jare. Tam po Slovenske strane zpet po Rakouske.
Cesta tam ani zivacka spousta zviratek a krasna priroda (hnizdici cejky, liska hledici na podivneho lehokolistu, soubezna jizda v protivetru s hejnem vcel atd.) Nevzal jsem si krem, tak mne to prismahlo. Nazpet po Rakouske strane, bezpecne cestovani po silnici, velmi upravene vesnice a vse ostatni. Most z Devinske na Schlosshoff je vynikajici spojeni a zkratka.
Já to jel také, držel jsem se co nejblíže řeky Moravy, na Slovenské straně. Líbilo se mi tam, pěkná okolní krajina, klid, maálo lidí, pohodové cyklostezky. U Gajar mě zaujaly čerpadla na ropu, taková jaká znám z filmů:-) U Děvínské nové vsi je nový most pro cyklisty do Rakouska. Někdy se tam chystám na kola s dětma, chci jet z Břeclavi do Děvínské nové vsi po slovenské straně, potom přes nový most do Rakouska a Rakouskem zpět do Břeclavi.
A vemte si repelent. Je zde komáří kalamita...
Komáří kalamitu máme všude. Člověk nesmí holt zastavovat... :-)
A zrovna dneska jsem byl zkušebně v LVA a nebylo to ani tak hrozné jak jsem myslel, že bude. Snad jen, když jsem zastavil na ptačí vyhlídce, v lese u Mlýnského rybníka, tak byl atak trochu větší, leč nikoliv tragický. Tak snad přežijeme... :-)
Ahoj, už to bude snad v klidu ale jel jsem tu trasu Hohenau - BA a za obcí Vysoká pri Morave v Dolném lese jsem se musel otočit. Bylo to dva týdny na zpět a na stezce bylo moc vody ještě od povodní. Dokonce v nejhlubší louži už plavaly kachny :) Šlo to celkem snadno po radě od rybáře objet polňačků.
Jinak krásná a velmi klidná stezka přírodou. Jak bylo již zmíněno, nezastavovat :)
Díky za založení diskuzního tématu, sám se chystám jet z Vídně do Blavy a zpět do Čech. Nevíte někod, jestli existuje nějaká dobrá mapa dané stezky? Je problém jí sehnat na místě v Bratislavě? Díky moc
Z Vídně do Blavy je to podunajská a na to mapy rozhodně budou.
Ahoj, Z Bratislavy do Viedne urcite existuje dobra mapa, lebo je to vlastne dunajska cesta. Mapu zozenies asi v kazdom knihkupectve. Ale podla mna ani mapu nepotrebujes, cesta je dobre znacena v terene. Akurat si musis vybrat ten sravny breh. Do Hainburgu po pravom brehu a z Hainburgu po lavom. Das a pokracovat aj po pravom brehu, ale ten nemam odskusany, vraj na niektorom mieste treba prejst prevzom zase na lavy breh. Nemas kde zabludit.
Trasu Vídeň-Bratislava mám projetou, mapu mám taky. Zajímá mě ten úsek podél Moravy z Bratislavy do Čech. Existuje nějaká mapa cykostezky podél Moravy, nebo bude stačit nějaký autoatlas? Díky
Mapa určitě existuje, jen třeba hledat a ptát se. Nejlíp v Bratislavě. Já jsem jel podle cyklomapy Cyklotrasy Trnavského a Juhomoravského kraja do každého počasia, kterou jsem "uzmul" na veletrhu ForBike v Praze. Cyklotrasa je EuroVelo 13, tak možná bude i nějaká mapa přímo k tomu.
Ale popravdě nebude žádná mapa třeba, značení na této trase je luxusní, až nadstandartní (kam se hrabou Čechy). Na některých křižovatkách je tolik směrovek, že člověk neví kam se dát. :-)
Je taky možné jet po rakouské straně, je tam toho víc k vidění, ale jede se většinou po silnicích. Kladem je, že rakouští řidiči jsou ohleduplnější.
Kdybys chtěl, můžu poslat záznamy trasy v .gpx
Právě jsme se odtam vrátili - v prvním infocentru v Rakousku se podívej po mapě Radkarte/Cyklomapa Weinviertel - Sudmahren Sud/Jižní Morava jih (teda možná by to měli i v íčku někde na Moravě). Byla dokonce i gratis a celkem i souhlasila. Teoreticky bych ti ji mohla naskenovat a poslat emailem, ale prosím, dnes už rozhodně ne (kdyžtak mi pošli do obálky email, zítra bych to možná i dokázala)
A ti komáři - v podvečer to chce zalézt někam "do krytu", takové roje, jako v okolí Marcheggu jsme ještě nezažili (a repelent zabral tak na 5-10 vteřin)...
Na tu dálnici mapu nepotřebuješ... Spíš něco proti 40ti kilometrové nudě...
V Bratislavě je Bike Info přímo pod Novým mostem (jak je restaurace UFO), v takové unimo buňce, tam by ji snad mohli mít, ale nevím jistě, koukal jsem po jiných věcech, protože tu mapu už mám. 100-procentně ji mají v infocentru v Hainburgu, tam jsem ji dneska osobně viděl. Já jsem ji získal tak, že jsem si o ni napsal někde na webu Vídně, ale adresu teď z hlavy nestřelím - najdu a dopíšu. Poslali mi ji zdarma domů. Ale není třeba, fakt tam není kde zabloudit a značení je luxusní. Dá se jet po obou březích, já doporučuju jet z Vídně nejdříve po levém (ve směru toku) a v Orth an der Donau přejet cyklopřívozem na druhý břeh do Hasslau. Potom je po cestě Petronell-Carnuntum, moc pěkné místo s archeologickým parkem a Heidentor - Pohanská brána. Pěkný je i historický Hainburg, infocentrum bohatě zásobené a paní milá, ochotná. V Hainburgu taky doporučuju dojet na břeh Dunaje a prohlédnout si Děvín na druhém břehu, dneska jsem to absolvoval, moc pěkné...
K ceste z Breclavi do Bratislavy nmam este dve poznamky:
1. na Moravskej hradzi na Slovenskej strane je dost zle urobeny mostik cez rieku Myjavu, treba bud ist po schodoch dolu (strmych) , alebo ist po brehu proti prudu Myjavy az po prvy cestny most. Nam pri ceste po schodoch dolu padol bicykel.
2. Na rakuskej strane vedie cesta dalej od Moravy, ale zato vedie cez kellergasse (vinne pivnicky), nam sa podarilo nahodou stretnut vinara v pivnicke a ochutnat jeho vinko. Tak nam chutilo, ze sme si zopar flias kupili.
Přeložím pro pražáky: vinné pivničky jsou vinné sklépky... ;-)
No je to skoda, ze treba prekladat zo slovenciny do cestiny. Moj 8 rocny vnuk ked cita knihu, tak nerozlisuje, ci je pisana po cesky, alebo po slovensky, je mu to uplne jedno. Suvisi to asi s tym, ze tych ceskych kniziek je u nas celkom dost a tak sa skor dostaneme s cestinou do styku.
No vidíš, a když vám onehdá slovenskou hymnu přeložili do češtiny, tak byl oheň na střeše :o)))
Tohle jsem pochopila spíš jako vtip. Patřím ke generaci, která slovenštinu mívala několikrát týdně na obrazovkách TV, dokonce jsme měli slovenský jazyk jako maturitní otázky. Troufám si říci, že díky častým návštěvám Slovenska a také tomu, že jsem jednu dobu bývala v práci v kanceláři jedné nejmenované firmy coby Češka v menšině, nemám se slovenštinou absolutně žádné problémy, přesto se najdou jednotlivá slova, která, když není správný kontext, neznám a překvapí mě významem.
Pivnice sice vím co je (jak česky, tak i Slovensky:-) ), ale rozhodně si zrovna myslím, že to je slovo, které nemusí být každému jasné.
Momentálně mě jich napadá jen pár: olovrant, bielizeň, vankúš ...
Další mě nenapadají :)
Jo a k tomu mostku, zase taková hrůza to není, zvládli jsme ho i naložení na 6 týdnů a s vozíkem ;-)
http://www.epastorek.cz/wp-content/gallery...
Lopta, kefa, ťava, smädný... :-)
Zapomněla jsi na klasiku - drevokocúr a chrobák vrecko :o)))
Pri školeni v čechách sa mi stalo, ze jedna poslucháčka rozumela môjmu výkladu " Stlačíme ikonu kľúčik" tak, ze si slovo kľúčik (po česky asi klíček) vysvetlila ako malý kluk.
A tiež slovo lievik (trychtýř) si vela ľudí prekladá do češtiny ako malé lvíče. Ja osobne som dlho myslel, že slovo houska má niečo do činenia s husami. Tiež som dlho nevedel, čo to je jíška.
zajímavá je i zvuková podoba slov riť a ritier i když myslím obsahově nemají mnoho společného :-)
A jak se po slovensky řekny jíška a houska?!?
cencúľ a priaďka
Cencúl je jíška?!?
Tak tohle slovo jsem ještě neslyšela.
není, je to rampouch i tlumočník se občas splete :-)
Jíška je po slovensky zápražka a houska je žemľa.
Tak třeba kapusta je v každém jazyce úplně jiná zelenina. Ale z obojí je dobrá polévka. :-)
Kapusta je profláklá, ta snad už nikoho nepřekvapí.
Horší je, když řekneš Slovákovi, že je sprostej. Třeba když východňár v zápalu řeči začne používat za každým druhým slovem něco podobnýho ludolfovu číslu. Pro něho to není jemné upozornění, aby si dal bacha na výrazivo, pro něho je to těžká urážka, že o něm říkáš, že je blb.
Ještě znám: rušeň, budzogáň, žubrienka, cencúľ, zimomriavky, smädný...
Jistě bych vzpomněl i další, jen to taknarychlo nejde... :-)
Tak z tohoto výčtu rozumím jen "žíznivý".
Ostatní bych musela vrazit do překladače...
Ta jíška by jen tak z legrace zajímala i mě, ani jeden překladač nic nenašel... :-)
Mně našel google "zápražka", což se nakonec používá i v češtině.
kdysi mi napsal provianťák do jídelního lístku "Rebierká na rasci" a docela jsme se pobavili, ani já ani on jsme si nemohli vzpomenou na překlad. No on to byl "šialeny" vychodňar a já pauzák.
A co jste teda nakonec uvařili?!?
klasika, žebírka na kmíně :-) ani nevím jak jsme pak na ten kmín přišli
No, ono když je v jídelním lístku "morčecí maso", tak taky neznalého přejde chuť :-)
Maso jako maso... ;-)
No jo, pravda, zápražka :o)))
Tak a vieš čo znamená slovenské slovo vedro?
Nemá to s teplom nič spoločné.
Kýbl. To je jako po moravsku :o)))
Tak opačné garde: nedávno som si s mojou českou kolegyňou vyjasňovala význam slov ako hvozd, zasmušile či cloumat.
A na tom mostíku cez riečku Myjava som už jednu rozbitú držku videla, keď bol naložený bicykel dolu schodmi rýchlejší ako jeho majiteľ.
Jo, když ti nic jiného nezbývá, tak sneseš naložené kolo i po kolmé stěně... :-D
Ten mostek zas tolik tragický není. Kdo se bojí má o půl kilometru normální most.
Když máš dobrého fulla, tak to můžeš v plné rychlosti vzít parádním dropem... :-)
A když se dobře rozjedeš, doskočíš možná až na tu hráz...
Ten mostík jsme měli naštěstí předem najetý (nalehko), takže jsme ho vynechali, natěžko bych tam nejel, to je fakt o hubu. Je to udělané blbě, místa na stejnou rampu, jaká je na druhé straně, je tam dost. Tam když někdo neznalý pojede a bude trochu nepozorný, tak to hrozí nepěkným úrazem.
Mas pradvu mostik je urobenyu uplne blbo. Miesto, aby viedo z jednej hradze na druhu tak v polovici konci a schody vedu dolu k vode a na hradzu musis bicykle zase vytlacit. Miesta je tam dost, asi nemali Zahoraci (to my tak volame obyvatelov tejto casti Slovenska) dost penazi.
Alebo to jednoducho nedomysleli.
Popravdě je to nebezpečné (strmé) i pro pěšího. Řešit se to možná bude, až se tam stane pár úrazů. Z mých známých, co jsem se bavil, už tam nikdo nejezdí, všichni to berou raději po silnici přes Kúty a pak teprve odbočka na hráz za Myjavou (říčkou). Takže to možná i tak časem dopadne - mostek zrezaví, zaroste a budou tam jezdit jen silné nátury nebo DH...
Když si sedneš do pendolina či adekvátního vlaku, máš to rychle za sebou a když neusneš při cestě, i něco z okna uvidíš. A nepoštípou Tě ani komáři.
A proč ne rovnou do auta? Jsi na správném webu?
pozri turistickú mapu, daj Užitočné linky a Legendu /Vysvetlivky/ - ne/najdeš čo pozrieť http://mapy.hiking.sk/