na auta, pokud jedeš po silnicích
zkusit zredukovat množství a váhu sbalených věcí a cestovat na těžko tak, aby to bylo nalehko. Tohle je sice o chodcích, ale v zásadě si ssebou taky tahá to co potřebuje k životu na zádech, takže se dá inspirovat http://www.nalehko.com/node/26
:-)
Mě osobně se před první ostrou jízdou an těžko vyplatilo svičně se zabalit a udělat si jednodenní výlet.
Hned při první zastávce jsem zjsitila, že čaj nebude, protože jsem nevzala sirky... :o)))
Zkus se zabalit a vyjet. Sama velmi rychle poznáš, na co si dát pozor, co je zbytečné sebou tahat a co naopak nesmíš zapomenout.
Jde i o to, zda jedeš do pustiny nebo jedeš místy, kde můžeš každý den doplňovat potraviny apod.
Naložené kolo má trošku jiné jízdní vlastnosti, ale to si musí každý vyzkoušet.
Jo a doporučuji vše balit do igelitových pytlů. Nejdůležitější je udržet v suchu spacák, vše ostatní se dá usušit.
Já dávám do brašen igelitové pytle na odbad (60-litrové, stačí i tenké) a vezu si sebou i náhradní.
Doporučuji nejenom se zabalit, ale (a to hlavně) vyzkoušet, zda všechno funguje, baterky dobité, světlo svítí, ostřikovače ostřikují, klakson troubí, atp. Já takhle jednou vyrazil s nefunkčním vařičem, v noci k nule a ráno jsem si chtěl uvařit čaj na zahřátí a ono nic. Ledová voda moc nezahřeje...
Jj, přesně tak.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti :o)))
Jo a dobré je také udělat si nějaký "systém" co do jakéo brašny dáváš. Jednak máš vyvýženou zátěž a jednak nemusíš vždycky prohledávat všechno, když něco hledáš.
Klasika je třeba pláštěnka (nepromokavá bunda) zastrčená na dně brašny :o)))
"Nejlepší" na tom všem bylo, že mimo toho vařiče jsem vyzkoušel všechno - teda kromě sirek :). Však na podzim jsem vařil, bylo to ok... A to jsem v ruce držel i "vařič" na tuhý líh (taková ta ohrádka). Váží to nula nula nic, tuhý líh stejně beru (na podpal a "kdyby něco"). No, nevzal jsem; však taky od té doby ho beru vždy...
A oheň tehdá udělat nešlo, celou noc pršelo, byla mlha, takže všechno dřevo dokonale mokré...
Asi´s nebyl skaut (tramp). Jinak bys věděl, že březové dřevo hoří i mokré.
A zkoušel jsi to někdy?!?
Jistě.
Kupodivu to opravdu funguje. Akorát že bříza hrozně čadí. Naštěstí jsem s sebou měl smaltovaný esšus.
Neuč orla létat ;-).
Březové dřevo se uprostřed jehličnatého lesa shání docela blbě. A i kdybych tu březovou kůru někde vydloubl, tak bych s ní stejně neměl co zapálit, vše bylo doslova nacucáno vodou (holt jaro). Asi by se mi oheň nakonec rozdělat podařilo, ale na to jsem neměl po ránu čas ani náladu, klepal jsem se zimou a vlhkem; a hlavně nešlo o život...
bříza jako plevelná a náletová dřevina roste dost často a mokrá nehoří jen kůra, ale i dřevo (proutí, větve)-ale jak nejde o život, jde....;-)
Naopak, skutečně mokrá hoří JEN kůra!
Ostatní březové dřevo často nehoří ani suché (bříza rychle křenčí, pak už s ní oheň těžko rozděláš). Jistě, tenké větvičky hoří, ale to ne proto, že jsou březové, ale proto, že jsou tenké (a smrkové chrastí se k tomu hodí líp).
Obecně - s dobrou přípravou rozděláš oheň v jakémkoli počasí, s břízou nebo bez. Březová kůra ti tu přípravu usnadní a urychlí o 5 - 10 minut.
...asi jsem to zle napsal- v dešti na rozdělání ohně poslouží březová kůra mokrá a na hoření březové dřevo- hoří čerstvé a i mokré- aspoň já jsem problém nikdy neměl a to i BEZ benzínu, fosforu či napalmu (možná jsem vždy kápl na speciální druh, který místo mízy má hořlavinu 8-)
Březové dřevo hoří čerstvé, když hodně prší a je pořádně mokré tak hoří taky ale chce to hodně benzínu :-)
Neznalost ti nevyčítám, ale napalm je lepší.
myslíš takovýhle ? http://www.chemie.chytry.cz/index_soubory...
někde jsem četl, že ideál by byl bílý fosfor ale ten jsem ještě nezkoušel.
Doplním oba přípěvek Hekynena i Radky:
- k vyzkoušení - je dobré, pokud to jde, vyzkoušet to v podmínkách podobných jaké tě čekají. Já několik let vlastním malý vařič, takže zdánlivě bezproblémů. Jenže když jsem se ocitnul ráno při teplotě mírně pod nulou, zjistil jsem, že tu vodu na čaj prostě neohřeju.
- k systému - první dvě cesty jsem měl papírový seznam, kde co je. Dobře navíc posloužil k tomu, abych si na něm proškrtal co jsem nepotřeboval či dopsal co mě chybělo a věděl to pro příští cesty.
Každý rok napíšu před cestou papírový seznam. Do doby, než vyrazím, ještě doplňuju, na co vzpomenu, abych po cestě zjistil, že vzpomínám blbě (a každým rokem čím dál hůř :-) ). Tak po cestě dopisuju, abych měl na příští rok "vyladěno". Přes zimu seznam ztratím/založím/žena vyhodí atd. Takže každý rok začínám nanovo. Zatím jsem ale neumřel na to, že mi něco chybělo a vždycky jsem prožil nádhernou dovolenou. No není to cestování krásné?
Jednou jedinkrát jsem se připravovala podle napsaného seznamu a až v Norsku jsem zjistila, že jsem si nevzala dlouhé kalhoty na převlečení.
Prostě jsem je odškrtla, ale cestou ke skříni mi do toho vlezl nějaký telefon, takže k zabalení nedošlo...
Takže od té doby si raději udělám hromádky a zkontroluji okometricky. Žádné odškrtávání seznamu.
Já to odškrtával 2x. Poprvé při skládání na hromádku, podruhé při umisťování do brašen. Ale dneska na seznam většinou kašlu.
já si dělal seznam při vyučování, když jsme jeli s Richardem na první vandr.
Už nikdy potom jsem nevláčel tak těžkej batoh. Polovinu jsem nepotřeboval a od tý doby na seznamy kašlu:-)
Jednou jsem balil opravdu narychlo, ciste okometricky. Mel jsem na to asi 20 minut. Nejmarkantnejsi byly tyto polozky - kapesniky : 0, rucniky: 7, kalhoty kratke (v parnem lete): 0. Tak jsem pak shanel kratke kalhoty a papirove kapesniky. Ten balik rucniku uz jsem s sebou bohuzel vlacel. 8-(
Mnoho informací´s mohla najít tady:
http://www.nakole.cz/diskuse/15839-cestovani...
ale vlastně proč, že. Bude-li chtít někdo odpovědět, odpoví.
Pečlive premyšlem co sebou veci hlavne do Alpy kvuli kopci. Aby byla lehke veci. Bohužel nejde,hmostnost veci zustava težši.snažim lepši,ale nejde. Snažim odstranit seznam veci,nejde. Puvodne jsem odstranila seznam veci ,,šitičko,,-nemusim opravit odevy,ale pripadne duležite napr brašne,...
Včera prohližela www nalehka,zajimave. Proto jsem mela dlouhe zkušenost co balit a nebalit.Nejde lehke. Napr lehky spacak,nejsem jista bude teplo nebo nemužu dovolit koupit drahe ceny(kdyby pryč 200dni,vyplati koupit drahe ceny,ja cca 20dni v roce,zbytečne),jak. Nevadi me trošku vic gramu.
Take rada bych udelala lehči stan,ale problem material latky stan a take ztratim času premyšlet jak ušit stan.
Vloni 4 dni na Slovensko ano lepši hmostnost,bohužel bez kuchynku :-)
Jsem zvidavá do Alpy jak vypada lepši hmostnost nebo ne,uvidim.
je jasné, že sbalené potřeby muže a ženy se liší, ale v podstatě pokud sebou neveze žena kopu drogerie, je to přibližně stejné. já se lety dopracoval ke 20kg i s nářadím a věcmi na opravu při měsíční cestě i mimo civilizaci.... také bych mohl jít níž a vyřadit kameru,foťák, telefon,náhr.zdroj a nabíječku, ale ty necelé 2kg by chyběly :-)
Jistě, žena sebou veze spoustu zbytečností, které ale sama v podstatě nakonec nepotřebuje...
"Hele, nemáš krém na xicht?!?"
"Hele, nemáš něco na vopruzeniny?!?"
"Hele, nemáš něco na žaludek?!?"
"Hele, ty máš určitě šampón?!?"
"Hele, nemáš náááhodou nůžtičky na nehty?!?"
"Hele, nemáš u sebe náplast?!?"
...
Bodejď by chlap potřeboval sebou "drogerii", když má sebou ženu, že...
Při první akci mi bylo vyčítáno, že moje "hygienická" taštička zabere půl brašny. Teď už kamarád ani necekne, protože ví, že tam je všechno :o)))
nužky na nehty? Šampon? Pred dovču striham nehty a umyt vlasy. Po dovču hop do vany-to je muj život každy rok pred a po dovču.
Zakladni hygienu jen zubaci(vždy psat zkratka zubaci,,zubni pasta a zubni kartačka),indoluna do menši misu na obličej a ruce,nekolik menši kusy suche mydlo,po umyti vyhodit,hreben (nepotrebuju hreben,ale radši reserve),vatova tyčinky na uši,2 male ručniky,to je vše.
Nevadi me vozim 2 nužky na lekarničky a na šitičko. Moc prace hrabat kde je nužky.
Tak to já tedy bez nůžek na nehty a pilníčku nevyjíždím. Moje měkoučké nehtíky se lámou jen od pohledu. Vlasy musím, bohužel, mýt ob den.
Zkoušela jsem svůj nesesér už několikrát přehodnotit a uložit do menších brašniček, ale nakonec jsem vždycky skončila zpátky u toho, co vozím. Jsem na něj zvyklá a mám tam od hygieny přes lékárničku, prádelní šňůru až po šitíčko všechno. Myslím, že je tam i kulma na vlasy, ale tu už jsem hóooodně dlouho nepotřebovala :o)))
proto. Ja uplne zapomnela,že ženy maji problemy o vlasy po 3dni už mastne. Ja nic,vhodne kučerave vlasy.
Pořiď si pořádný nářaďový nůž.
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107750...
Od té doby co ho mám tak jsem samostatný nůž, nůžky (také se mi lámou nehty), pilník, a některé nářadí z cyklovýbavy vyřadil.
Nářadí vozím v bidonu a multifunkční Švýcarský nožík s nůžkama mám rovněž. Jenže to jsou takové nůžtičky nouzovky.
Hmmm, tak moment:
- lékárnu vozím s sebou já (tam je skoro vše, co zmiňuješ)
- šampón jsem na kole ještě nikdy nepotřeboval
- nůžtičky na nehty - to máš pravdu, to je věc, na kterou se často ptám, protože moje nehty zrasené kytarou se lámou při první opravě kola. Takže nůžky na nehty, ty ti přiznám. Jinak ale nic. :-)
Ptáš se opravdu na jízdu natěžko nebo na balení na těžko?
Co se balení týče, je to jednoduché. Po pár letech zkoušení a trénovaní člověk nakonec zjistí, že co nemá, to nepotřebuje.
Přesně tak. Člověk prostě časem přejde od "Mám(e) všechno?" k "Co nemáme, to nepotřebujeme"... :)
radka radí dobře- jinak zjistíš, že kolo je jak malej tank co se ovládání týče (těžkopádné,musíš dopředu předvídat abys dokázala zareagovat),ale po pár kilometrech si zvykneš a budešho "mít v ruce", teda pod kontrolou. pokud začínáš a pořizuješ si výbavu, tak se vyplatí jí na co nejlehčí a rozměrově nejmenší věci při zachování funkčnosti-pokud to myslíš vážně s jízdou na těžko i v budoucnu.ve vybavení jsou věci v dost velkém cenovém rozpětí-za něco se oplatí "vysolit"víc, ale něco poslouží při stejných vlastnostech za málo peněz (u něčeho se platí dost za značku).pobrouzdej po netu, poptej se konkrétně a rozhodni sama...taky záleží,jestli míníš vyrážet většinou do pustiny, nebo převážně se pohybovat v civilizaci....
Já vždycky jdu na vĕc oklikou, a tak blbĕ vyhodím prachy.
Kup si brašny Ortlieb a zapomeň na maskování s igelitovejma pytlíčkama.
Mám i nepromokavý arzenály, vše je v suchu taky, jen prostĕ Ortlieb to má vychytanĕjší, zazvakávání na nosič, uchyceníbspacákové brašny a vůbec.
Nedĕlej kompromisy, ber to nejlepší, v důsledku ušetříš.
Já mám spíš problém, co do tĕch brašen dát, když jsem si dsl na hromádku co potřebuju, stačila by mĕ jen jedna brašna a ta spacákovka :-)
Asi do druhý strčím péřovej polštářek pod hlavu :-)
Tak jednu brašnu nevoz, ne? To přece ortlieby umějí, nebo ne? Já taky jezdím jen se dvěma brašnama, když jedu sám - nevím, co bych měl v té třetí...
Když voni jsou tak hezounký :-)
A taky to mají strašně chytře vymyšlený, jak tu horní brašnu zazvakneš do těch postraních, to je paráda. Mám obří spacák, ten se vejde jen do tý velký nosičový brašny, takže tu vezu, napříč.
Radoval jsem se jako to děcko, žádný gumicuky a přivazování k nosiči, 4x cvakneš a drží to jak helvétská víra.
Já něco vymyslím co tam narvu, asi ten polštářek, ten prd váží a v noci potěší :-)
Jo tak to pak jo. :-)
Nebo ji vez prázdnou, a jsi-li jen trochu sběratel (houby, samorosty, kameny a jiné kusy skal, dřevo na vyřezávání, střepy, munice z druhé světové,...), určitě prostor navíc uvítáš. ;-)))
pokáď nejsi omezena financema- není co řešit. mi osobně se zdá dát za jednu ortlíbku víc než za pár jakýchkoliv jiných brašen dost luxus. raděj vložím do brašny igelit.tašku a "ušetřenou" sumu procestuju, což se mi zdá rozumnější.teď se jistě ozvou majitelé ortlíbek s "výhodnými" argumenty. Jsem za kvalitu, ale tam, kde se to jinak nedá "obejít" (např.na stanu,karimatce či spacáku není třeba šetřit-spát v mokru a vozit zbytečná kila navíc jistě nikdo nechce),ale na odvezení výbavu v suchu existuje více možností, ale za pohodlí se platí i TU...;-)
Financema je omezenej skoro každej, ale ta laťka bývá různě vysoko.
Chybou je koupit něco, co použiješ jednou a pak zjistíš, že to není "úplně vono" a stejně koupíš nové, pak jen vyhazuješ peníze za ten "první nástřel". Loni jsem si nechal poradit "jdi do expedičních Arsenálů" (taky nejsou extra levné) a ne že by nefungovali, ale to jejich přivazování sucháčema je šílenej vopruz.
Taky jak psala Hanka dole, že si věci dává do igelitek a vynese z brašen, hned jsem si řekl "holka, ty nemáš Ortlíby". Protože ty vycvakneš strašně snadno, hodíš přes rameno za popruh, který je jejich součástí a mašíruješ, není důvod něco z brašen vyndavat.
Znáš to, jakmile začneš jezdit na kole do dálav, sežere tě to a prostě budeš jezdit furt, dál a déle, protože je to jak infekční mor. V tom případě právě ty brašny, jsou dobrá investice, to není módní výstřelek ani neplatíš "značku pro značku", prostě to funguje.
Tak mě napadá, že mám ty Arzenály, v kterých teď vozím jen baterii do hospody, tu můžu přikurtovat k nosiči, jestli Vilmo chceš ozkoušet, pošlu ti je, nemyslím si, že bych je někdy potřeboval.
Jsou to tyhle:
http://www.nejlepsiceny.cz/cyklisticke-brasny...
Mám pravděpodobně tyhle arsenály - vyhrál jsem je tu v soutěži. Rád věřím, že ortlíby jsou lepší, ale udivují mě tvé výhrady, protože máš asi nějakej jinej typ. Neuchytávám je žádným sucháčem (ani na nich žádnej není, pokud jsem si všiml), brašnu sundám a jdu... Prostě přesně to, co ty popisuješ s ortlíbama. Kde je na SA suchý zip? :-o
Předloni jsem synovi kurtoval arzenály gumycukem, aby se mu nevycvakávaly za jízdy.
Stejná zkušenost. Loni jsme poprvé měli s sebou expediční arzenály a první dva dny cesty jsem hledal jak nejlépe je omotat gumicukem. Obvykle po přejetí nějaké hrbolaté cesty se vycvakly.
Musím říct, že jsem původně, když jsem je dostal, tak jsem chtěl je prodat a koupit třetí sadu ortlíbek. Pak mě to přišlo hloupé, řešit to tak radikálně bez vlastních zkušeností s nimi, ale měl jsem to udělat.
To se nám nikdy nestalo... Ale je fakt, že dcera (která je vozí) má silnější trubičky nosiče, než je běžné. Možná je to tím. (?)
Mám SA už hodně dlouho a musím říct, že bez problémů. Jsem s nimi naprosto spokojena a dokud budou sloužit, není důvod je měnit.
Vycvakly se mi jen jednou, když jsem je nezajistila, jinak bez jakýchkoli problémů.
Jsem zvyklá z dob dávno minulých balit si věci do igeliťáků, takže mi nedělá žádný problém mít v brašnách igeliťáky. Stejně si do dalších pytlů rozděluji věci.
Možná jsou i lepší brašny, ale nemám důvod dávat další peníze za něco jiného, když tyto brašny velmid obře slouží a doufám, že ještě pár let sloužit budou.
Radko,ano pravda! nevidim špatne. pred asi 5lety brašne vypadla,hrube dirky cca 10-15cm,poslala jsem aby opravila,nečekane prekvapila,že vymenu nove. pred mesice mi poslal trizubec viz obraz ( v obchode nejsou stejne typ trizubec,marne jsem hledala v obchode). jsem spokojena.
ale nechci sačky igelit,jsem spokojena nepomokrave pytle,viz obraz
Zajímalo by mě, co je to za nepromokavé pytle a kde se dají koupit?
Teďka jsem na nějaký podobný koukal v Hanibalu - http://www.hanibal.cz/turisticke-vybaveni...
koupíš to v každým outdoor obchodě různý velikosti, dokonce i v číně ((-:
http://dx.com/p/outdoor-sports-waterproof-dry...
silne material,nechci. http://www.saeshop.cz/cyklisticke-brasny/snc...
Je to tak, sucháč to není, koukal jsem teď na to, mám to nějaký pomotaný, je tam nějaká gumička jak vod podvazků, taky patent k prdu, proti té plastové kličce.
Jak říkám, jsou tu, stačí napsat adresu a pošlu je, škoda aby se to tu válelo, když to někomu může sloužit.
A to se právě vezme brašna a nejprve se tím háčkem, co je na těch gumách, zahákne dole u nosiče. Pak se ta guma dle potřeby natáhne a brašna se zavěsí nahoře na nosič za horní háčky.
Lze to zvládnout hravě jednou rukou.
Opačný postup je opravdu vopruz, protože u zavěšené brašny zaháknout dole ten háček je úkon velmi náročný...
Problém je v tom, že naložená brašna se na větším hrbolu jako by zhoupne a ta guma z háčkem propruží a brašna vystřelí z nosiče ven. Arsenály sem prodal a šel do Ortliebů, nesrovnatelný komfort a už žádná rozbitá flaška slivovice. :-)
Tak tohle se mi teda ještě nestalo. Vypadla mi jednou brašna, když jsem ji zapomněla dole zaháknout, ale zaháknutá drží naprosto bez problémů.
Zřejmě jsi měl tu gumu nějakou vytahanou nebo na tvůj nosič byla příliš dlouhá. Já ji mám napnutou tak akorát, že to zkrátka drží a není žádný problém.
Pokud jedu hodně natěžko, tak mám nahoře ještě psacákovou brašnu, ale boční drží i když jedu bez té horní. Vydrží i drncání na městské dlažbě.
Byly fungl nové a guma byla napnutá co mi síly stačily, ale jak píšeš níže, stačilo by zajištění suchým zipem na tvrdo k nosiči. Ale to je práce na víc která zase opruzuje když potřebuje člověk rychle brašny dolů (vlak, nákup atd.). Já brašny používám denně,(nesnáším batoh na zádech při jízdě na kole) takže se mi vyplatí investovat do ortliebu.
to že se brašna, zajištěná gumou a háčkem (sebevíc napnutá)"houpe na závěsech při jízdě přes nerovnosti a tímpádem klepe o nosič je normál(protože není spodek pevně přikurtován k nosiči), já to vyřešil odstraněním gumy i s háčkem a zajišťuju postaru- uzavřením spodního popruhu se sponou přes spodek nosiče- drží jak luterán a nemá možnost vyskočit.s brašnama jezdím jen na turistiku a práce "navíc" mi za ten rozdíl v ceně za kus (skoro smetana)stojí. je pravda, že při každodenním používání to otravuje, ale za pohdlí se platí všude...
Nevím, je to možné. Nám se to nikdy nestalo, a že to někdy bývají hrboly... :-)
To právě nezáleží až tak na velikosti hrbolů, jako na přesném tvaru. Já jsem třeba měl loni největší problém s vyskakováním brašen na asfaltu, podél kterého byly nějaké topoly nebo co, a ty kořeny (nejspíš spolu s mrazem) způsobily v asfaltu příčné praskliny tak co 30 cm, v té prasklině navíc zvednuté tak o 10 cm. Tam mi tak na 100 metrech vyskočila brašna asi třikrát.
Ok, asi nejezdíme přes ty spárvné hrboly. Ale přes retardéry jo, a na ty je nějaká norma, ne? ;-)
No nic, řekl bych, že téma je vyčerpáno... :-)
Já jsem to vyřešil takto (vrták, závitník, šroubek). Na časté sundávání je to ale nepraktické. Otec mi ještě dělá speciální šroubky s větší hlavou, aby se to líp šroubovalo.
Ale o tom žádná, že to má Ortlieb daleko líp vychytané. A pro SA by to asi taky problém nebyl, udělat zacvakávací háček, nejsou asi moc inovativní, no...
Šroub s plastovou hlavou už je vymyšlen :))http://www.sunap-plasty.cz/srouby-a-matice...
Moc prace! Jak každy večer vzit brašne? Stači me dolu haček s gumy pekne drži s kličove kruh.
Sucháč máš zezadu těch brašen, kurtuje se to tím k postranicím nosiče, vždycky jsem si odřel kloubky :-) a tak jsem to nekurtoval, ale občas mě zase ten volnej sucháč brnkal o dráty a tím i na nervy :-)
Ortlíby mají to přichycení výrazně lépe řešené, koukni na to video, tam je to myslím precizně ukázáno.
http://www.ortlieb.de/img/video/video_ql1.php...
Je to zdánlivě jen detail, ale dost to usnadní manipulaci. Arzenály drží proti nosiči takovým tím plýškem co funguje jako péro. Když ho našponuješ moc, blbě se sunfavají, když málo a náhodou nemáš nic na nosiči, může brašna vyskočit na hrbolu, taky jsem ji jednou sbíral.
Není to nic fatálního s čím by se nedalo přežít, ale vzhledem k ceně těhle expedičních brašen a zhruba o litr větší ceně Ortliebů bych radil Ortlieba.
Aha... no, musím se podívat doma, co tam přesně je. Sucháč si tam fakt nepamatuju.
Možná to ale motám dohromady s ABUSama, které vozím k plné spokojenosti. Ty sice nejsou vysloveně nepromokavé, ale vydrží i slušnou bouřku (bez obav o notebook) pohodlněji se do nich dostanu, takže je vozím daleko častěji na krátké cesty po městě a tak.
Zezadu žádný sucháč nemám, ale mám tam háček na gumě, za který se brašna zahákne dole za nosič a pak se zavěsí nahoře.
Jednoduché a funkční, brašna se zavěsí i jednou rukou. nakonec se to nahoře zafixuje širokým sucháčem, aby se brašna nevyhákla.
Mám je už dobrých 5 let.
Ty sucháče jsem měla u ještě starších brašen a to nebylo nic moc.
Mám úplně stejnou zkušenost jako Ty. Taky jsem je tady vyhrál a taky jsem s jejich nasazováním a sundáváním spokojen.
A materiál je lepší, než u jejich předchůdců.
Sakra, chlapi, vy mě štvete. Mám ty samé co máte vy a mám problémy s tím aby držely. Není v tom nějaká finta?
Původně jsem horní brašnu od Ortlíbuů gumicukoval, než jsem se dozvěděl, že se dá propojit s bočními. Pak jsem na to přišel, jak to má být.
Jestli u těch Arzenálů nedělám nějakou chybu.
Takhle to mám se vším.
Frajer na stánku předvádí univerzální škrabku a krouhač, bĕhem minuty oškrábanej vagón erteplí, mrkev na symetrické kostičky, a když ten zázrak koupím, trvá mi hodinu než osápu tři brambory do polívky a když se pokouším nakrouhat ty kostky, fiknu se bolestivĕ do palce.
Finta... nevím. Mám pocit, že jsem na nich něco seřizoval, nějaký posouvátko v posuvníku, jestli se nepletu, ale to ty asi taky. A taky nevím, jestli to má vliv na funkci. :-)
Jak už jsem říkal, nejezdějí na SA nosiči. Nic jinýho mě nenapadá.
u novších jsou variabilní horní háčky- jejich rozteč se upravuje posouváním podle typu nosiče...
...mnoo,já mám celkem 3 páry SA, od prvního typu ze začátků fy SA přes první rolovací nepromoky po 308-ky z černé kordury (ty jediné byly s úchytem guma+háček, teď jsou upraveny odstraněním tohoto) a slouží leta k úplné spokojenosti- nikdy se mi nestalo, že by aspoň jednou vyskočily z háčků (ani to není možné).rolovací mají jako jediné závěsy plastové s pojistkou proti vyskočení (není mi jasné, proč výrobce od této úpravy rychle upustil)a u nich jako jediných zůstala guma s háčkem.oba ostatní páry (mají jako závěsy kovové háčky)jsou proti vyskočení "pojištěny" tak,že spodní uzavírací popruh je provlečen kolem spodní části nosiče(původní pojistka u prvních brašen)a ani při obrácení kola na sedlo a říditka nemají šanci se vyháknout. při balení nebalím jako radka do jednotlivých sáčků, ale vložím do brašny jeden 20-ti litrový silnější igeliťák a mám ortlíbku za 500Kč se všema výhodama (jak píše jindra8526). je nepromokavá,nemusí být věci v igel. taškách, vyháknu a dám do stanu vcelku- jen nehodím přes rameno (ale zas nemusím nasazovat popruh ;-)-a v tom je jediný rozdíl (krom nekřesťanské ceny).účel i pohodlí je u obou srovnatelné-cena ne (podotýkám, že moje jsou ještě z domácí kvalitní výroby a nemají jedinou závadu krom opotřebení a kupovat nové z čínské produkce nemusím- vydrží do smrti)halt jsem asi dítko štěsteny;-))
..jjjj, po shlédnutí videa je pojistka horních háčků mých SA totožná- jen není spojená s madlem a zacvakne(i uvolní) se ručně- to je asi ten rozdíl v ceně ;-)
Zřejmě jseš dítko štěstěny. SA 508 jsem za jízdy ztratil.Byly poloprázdné a při přejetí zpomalovače se zřejmě vyhákly. Nemrzelo mne, byly nesčetněkrát přešívány a opravovány. Páraly se u nich stahovací límce. Koupil jsem si Expediční SA (včetně spacákové).Nepromokavé byly jeden rok. U jedné ucho na přenášení se při nasazování vyškublo z látky.V přehybech (měl jsem ty kombinovavé se stříbrnou) rozpraskané.Koupil jsem si Ortlíby a konečně pochopil, co to je brašna.Kdo je má, ten se usmívá, ostatní ať používají ty svoje, přeji jim to :-)
Hmm taky mám Expediční od roku 2008. Vybírala jsem hlavně kvůli tomu, abych nemusela nic balit do igeliťáků. Teď už do jedné balím pouze věci u kterých neva když navlhnou (vařič, nářadí atp.) Je fakt, že tu jednu jsem vždy od jara do podzimu skoro nesundala a tu druhou brala jen pokud jsem vyjížděla natěžko. Dám sem foto, i když trochu rozmázlé (jo a jsou to ještě ty, které jsou vyráběné u nás černo-stříbrné), loni jsem musela narychlo koupit nové a ty celočerné jsou již vyrobené v Číně. Jsou o hodně slabší a určitě nebudou mít takovou výdrž. Pokud to myslíš s ježděním natěžko častěji během roku a můžeš si připlatit, opravdu za ty SA peníze nevyhazuj a jdi do Ortliebů. Jo a to vycvaknutí mě potkalo v Rakousku na zpomalovači též. Honem jsem to vyřešila utáhnutím tý gumy dole u toho háčku, ale když jsem večer sundavala brašnu z nosiče, tak jak to bylo utažené, a zapoměla jsem na to, tak jsem vyškubla to držadlo a pracně to musela večer šít a zespodu potom podlepovat stříbrnou páskou. Teď mám nahoře pro jistotu suchý zip. No a pointa, stejně šetřím na Ortlieby, které budu kupovat natřikrát. První si koupím na letošek jezevčíka, přes zimu brašny a příští rok snad i brašničku na řídítka.
...tak tento typ mi nějak "ušel"- asi proto, že vlastním brašny SA ze začátků existence firmy a nemusím se ohlížet po nových-jsem spokojený, kvalita na výši a i materiál -brašny mne přežijou. teď bych do SA už nešel- kvalitu si asi kvůli vyššímu zisku "pohnojili" a tratí důvěru. nové si koupí jen neznalý začátečník......
Jo, také jsem teď hodně lidí slyšela na nový typ SA brašen hudrat. Nemám teď důvod se po brašnách rozhlížet, ale tohle mi neuniklo, takže asi opravdu nebudou nic moc.
Dávám SA brašnám maximálně dva roky ;-)
nebýt těch, co se nechají jejich "kvalitou" opít, tak ani rok..a jaká to byla v začátcích naděje na zlepšení :-((
No já dávám také do brašen jeden velký pytel - to ale dávám jen slabý. Věci pak dávám do sáčků abych je tak nějak systematicky rozdělila.
Teď jsem ale nakoupila sáčky na praní, které k oddělení také slouží velmi dobře a navíc takový sáček s oblečením lze velmi dobře použít na noc jako podhlavník. Tak už ty sáčky trošku redukuji :o)))
Jolik kilometrů, takhle "natĕžko" za rok najezdíš?
To je různé, záleží na tom, kam se jede.
Někdy 500 - 700 km, někdy jen 200.
Podle mě není důležité, kolik km se za rok ujede, ale v jakých podmínkách se jeden. Můžeš najet třeba jen 100 km, ale když ti přitom 3 dny prší, pak je to křest ohněm.
V Norsku jsme jezdili 3-denní přejezdy, ale každý den jsme zmokli, takže balení mokrých věcích bylo na denním pořádku. Tam jsme se navíc pohybovali v místech, kde jsme se museli spolehnout jen sami na sebe, takže kreditka v kapse nám byla dost na houby.
A i třebou na týdenní cestě Vídeň-Praha jsme stihli dvoudenní liják, což také dalo člověku dost zabrat. A také jsme nevyhledávali žádné penziony, ale přežili jsme to pěkně se stanem a přesto v suchu.
Mám svoje brašny z dob, kdy se o Ortliebech teprve začínalo mluvit a nezahodím je jen kvůli tomu, že je něco údajně lepšího.
Mě balení do igeliťáků nevadí - dělala jsem to už v dětství, kdy jsem jezdila na puťáky a osvědčilo se to, tak to používám i dnes.
Až moje brašny doslouží, pouvažuji, co dál. Teď jsou ale v perfektním stavu a není důvod vyhazovat tisíce za něco jiného.
Mikrotenové sáčky v dešti používám i do bot a třeba i přes ruce - já vím, je k tomuto stylu dost nedůvěry, ale kdo to vyzkoušel, ten mi zatím dal za pravdu :o)))
Dá se s tím přežít nepříjemný studený vichr a déšť a udrží v kritických chvílích nohy a ruce chráněné před prochladnutím, což je na cestách důležité.
moje řeč- máme podobný styl i názory. nikomu nic nevnucovat, ale zvážit jestli za vyšší prachy získám i vyšší UŽITNÉ vlastnosti- za pár úkonů navíc, teda za svou pohodlnost se platí všude (ale nemusí ;-) )jen nejsem zvyklý mít vše rozděleno do sáčků-vím přesně, co se kde nachází podle rozdělení do brašen. každý musí mít svůj systém, na který si zvykl....
jindro,vloni cca 150km na tyden natežka,jsem moc rada,že uživala nadherne na relaxace u severni more. Letos počitam 10dni,cca 400-500km,když nezvladla,budu vlakem,bez problem.
Ahoj, moc ti to přeju, užij si to.
Víš, nemám rád ty řeči o tom, jak nĕkdo "statečnĕ zápasí se svým hendikepem". Človĕk nedostal na výbĕr, musí zápasit. Nemít na výbĕr, není statečnost. Chci žít, tak se rvu.
Mĕ spíš fascinuje ta silná vůle, nikoliv snad odvaha, ale spíše vzdor "mĕ nedostanou". To je nĕco, co bych chtĕl umĕt. Bojovat, nevzdávat se, jít si svou cestou.
Obdivuji Tvoji silnou vůli, nebrečíš, nestĕžuješ si, jedeš.
Kdybychom všichni byli tak silní jako si Ty, byla by naše zemĕ rájem.
Je dobře, že tu jsi a pro mĕ, ryze sobecky, je to co ty zvládáš, silným motorem.
Ať se Ti daří.
To máš tak...
Najezdil jsem pár tisíc kilometrů (ani nevím kolik přesně) s brašnama do kterých jsem cpal igelitový tašky, přetahoval přes ně pláštěnku, každou noc je uklízel nebo zajišťoval překrytím proti dešti atd. atd.
Pak jsme se jednou kousnul, koupil Ortlieby a jsem v klidu. Neřeším nějaký pytlíky, kdy jsem nikdy nevěděl, co vyndavám a všechno to sraní s tím. Do Ortliebů to naházím, celou noc to visí na nosiči a je fuk jek moc prší, je fuk jakou kaluží projedu, pořád je v nich sucho. Manipulace s nima naprosto úžasná atd.
Mě to za to stojí.
Hele na vandry jsme kdysi jezdil s USkou, starým vatovým spacákem a v kanadách. Jo, jde to a to i v zimě za sněhu a mrazu, ale... ale dneska mám boty s goráčem, Batoh, který stál před deseti lety sedm litrů a spacák od Rakoncaje. Nohy jsou v suchu, záda nebolí a v noci spím i na sněhu v -20°C aniž bych se dvacetkrát za noc budil drkotáním zimou.
Všechno se dá. Je dobrý všechno zkusit a rozhodnout se. Nic nezavrhuju, všechno má svý pro a proti. Nakonec je správný jít svou cestou, ale proč zavrhovat tu, která je správná pro druhého?
Přesně tak. Jen to platí i obráceně: proč nutit někoho, aby zavrhl to, co mu funguje? ;-)))
...a kde vidíš, že někomu něco nutím či zavrhuju?
Ech, tohle bude asi nedorozumění... Číst v souvislostech, prosím.
;-)))
...asi jsem seděl na vedení- z reakce jsem odvodil, že reaguješ na jurimíra a ten na mne-stejně, ale už jsem poposedl ;-)
jurimíre- nechci být otravný a nový medvěd, pozorně jsem si pročetl své příspěvky a nikde jsem nenašel náznak zavrhování ortlíbek. měl jsem je pře lety (když jsem zvažoval koupi nových brašen) od kamaráda, který začínal jezdit víc a měl "prachy navíc"(investoval do nich kolem 8000Kč)na ozkoušení a porovnání se SA.pro mne jsou (krom vsoké ceny):
1.dost velké a chybí mi regulace obsahu (poloprázdné nevypadají dobře)
2.vodovzdornost neřeším-vložený JEDEN silnější igeliťák za pár haléřů nahradí utěsnění ortlíbek)
3.manipulace při sundávání i nasazování je u nich komfortnější, ale nikdy jsem nemusel řešit tento úkon na nádraží během minuty
4.za téměř 20 let cykloturistiky (nejsem žádný světoběžník-kolem 5000km/rok)se mi nikdy nestalo, že by mi vypadla brašna z nosiče či nebyla PEVNĚ přikurtována k nosiči. jsem totiž jeden z těch, kterému vadí jakýkoliv nepřirozený zvuk při jízdě- proto kolo i výbava musí být bez tohoto "doprovodu"
proto neodrazuju ani nehaním- jen jsem napsal své zkušenosti a doporučení na jejich základě. je pravda, že kdybych si měl kupovat brašny teď, jistě bych do SA nešel, ale asi bych zvažoval koupi ortlíbek. kdyby byla kvalita SA stejná jako v začátcích, tak to mám vyřešeno bez rozmýšlení......
To máš tak, někdo je spokojenej s tím že to funguje, naučí se žít s drobnými nedostatky, a poradí si, ono prakticky vzato jestli ztratíš minutu navíc, tím že brašny nějak kurtuješ fakt nic neznamená. Řekneš si, než vyhodit tisícovku, raději se trochu přizpůsobím
Pak jsou ovšem lidi, které štve, že by něco mohlo být lepší a dokonalejší a už samotný pocit, že se trápíš s něčím, co je jinde dobře a bezchybně vyřešené, ti působí nepohodu, kterou ta úspora tisícovky nenahradí.
A pak zjistíš, že jen proto, že jsi přistoupil na kompromisní řešení, si vyhodil prachy za něco, co brzo nahradíš tím lepším. Ne proto, že bys to lepší nutně potřeboval k životu, ale protože to lepší je k dispozici a tak to chceš.
Pokud jsi člověk druhého typu, a já k těm co furt chtějí něco vylepšovat patřím, je cesta levného kompromisu vždycky tou nejdražší možnou variantou.
...já asi patřím k lidem třetího typu-pokud něco sháním, před koupí si projdu nabídku, porovnám vlastnosti a vyberu komromis u kterého jsou deklarované (i z ohlasů odzkoušené) vlastnosti na výši a jdu do toho. pokud mohu svým konáním snížit cenu (složitější manipulace, náhrada nepromoku ap), vyberu lacnější- pokud ne (váha, skladnost, vodotěsnost u stanu ap.),neváhám dát i vyšší sumu)např. se někdo može divit nad koupí stanu SAWAJ ULTRA či karimatky THERMAREST a "šetření" na brašnách ORTLIEB- u prvých dvou jde hlavně o váhu a skladnost (což se vlastními silami nedá vylepšit), u brašen spíš o uchycení a nepromok (což se dá);-)
Hmmm a já asi budu člověk čtvrtého typu. Když přijde den D a já se rozhodnu, že něco chci inovovat, tak se moc nerozhlížím ani nevybírám. Většinou už vím, co vůbec nechci nebo do jakého obchodu mám zajít. Tam jdu a koupím to, co se mi líbí z nějakého důvodu nejvíc.
Když to vyhovuje, používám to, když to zklame, vyměním to. To se mi ale stává opravdu jen málokdy.
Kupovat ale něco jen proto, že se na trhu objevilo něco nového a údajně lepšího, na to já nejsem. Už takhle se mi doma nakupilo dost věcí, které nepoužívám, a po dalších opravdu netoužím.
Co nepotřebuju, rozdám.
Držet krok s dobou je vzrušující.
"Pak jsou ovšem lidi, které štve, že by něco mohlo být lepší a dokonalejší"
...
a ti si tu brašnu ušijí. A pak zjistí, že něco šlo vychytat jinak. A ušijí si další. A další. A další. Jistě, ono by to šlo koupit, jenže pak ti záruka brání vylepšovat, a bez toho to není ono... ;-)))
Znám to, a nejen s brašnami. Ale hlídám se, protože přece jen něco je prostředek a něco je účel, a je-li účelem jezdit, pak je někdy lepší se přizpůsobit. :-)
Ostatně pan Ortlieb prý začínal tak, že nejdřív ušil brašny pro sebe, pak pro své kamarády a pak si na to založil firmu.
Takže pokoušet se zde nĕco vylepšovat by mohlo být chápáno jako pokus objevit Ameriku :-)
Nikdy není pozdě na to začít objevovat Ameriku ;-)
Na záruku nehraju, jen u vĕcí od pračky výše, a tam to stejnĕ dopadá tak, že se ten krám vysype 14 dní po uplynutí záruky.
Vylepšovat vĕci vlastní tvořivostí, specielnĕ pokud jde o šití si netroufnu, od dĕtských let, kdy jsem vylepšoval náramkové hodinky mám zafixováno, že po každém vylepšení se zdokonalená vĕc stávä nefunkční.
Vyložil jsem si tak tvůj příspěvek. Promiň.
Přesto jsem ale nechtěl, aby ten můj zněl útočně a nemyslím, že zní. Jen jsem zas napsal já své zkušenosti. S obojím.
...su rád, že si rozumíme ;-)
Pred 5 lety koupila dražši karimatku 2500kč,pri spanek porad jsem stres kvuli bojim pichle (znami koupil drahe,po nekolik dni pichl,nalepil),po druhe krat už nikdy nevzala drahe karimatku,je majitelka dcera. Dcera vozi drahe karimatku. Ja vozim levnejši nafukaci karimatku YATE nebo klidne vzit sebou alumatku.
Jak Lucie a Michal cele 3 roky obyčejne brašne?
Ano tenhle stres s drahou karimatkou jsem si vyrobil také. Sice jsem ji koupil v rámci reklamní akce za polovinu, ale při představě, kolik stojí nová...
jo, taky jsem to měl podobně, ale už jí mám aspoň tři roky a to to dávno otupilo a zacházím s ní jako s každou jinou
..já si ji koupil hlavně pro skladnost a pohodlí (přece leta jsou leta), ale strach z píchnutí jsem neměl ani při spaní v akátových lesích- před stavbou stanu si plac nejdřív vyčistím a za tři roky nic (doufám, že jsem to nezakřikl)....
Současné SA jsou neskutečně drahé na to co slibují a co dávají. Nejsem tak bohatý, abych si je mohl dovolit.Brašna mi neslouží jen na cestu "na těžko". Vozím v ní každodenní nákupy.Sundávám jí minimálně 2x denně.Nikomu Ortlíby nevnucuji, jen dávám svou zkušenost těm co se rozhodují. Současné SA jsou šmejdy.
Brašny střídám ale i tak na každou vychází 3 000km ročně. Ortlieby jsou prostě na každodení jezdění nejlepší. Ale chápu že když tady někdo napíše že má SA nadosmrti s tím že je vezme dvakrát za rok na jízdu na těžko, tak mu i věřím, tam ten komfort upínacího systému řešit nemusí.
....tak to prrrrrr ;-), na těžko najezdím ročně min.2500km (dovolenka1500-2500 a každý druhý až třetí víkend po moravě a slovensku) a do smrti mi vydrží:
1. právě proto, že mám tři páry a jezdím jen se zadníma- a to ještě z české produkce
2.že je mi 60 a tedy těch zbývajících 20-30let jistě vydrží(navíc jsem letos pořídil na zkoušku vozík):-))
Já mám botky lakýrky po tátovi z roku 1959, drží furt.
Táta je mĕl na nohách jen jednou, na svatbĕ, tlačily ho.
Mám nohu o 2 čísla vĕtší, takže ty tátovy lakýrky spolehlivĕ vydrží dalších 15 let, než nĕkterému z vnuků doroste noha.
Myslím si, že není nad kvalitní české lakýrky, 54 let a furt jak nový. Takové se vyplatí nakoupit do foroty.
Jo, v létĕ nĕkdy chodím bos, taky plus pro ty lakýrky :-)
..nějak si asi buď já nebo ty "sedíme na drátě" a ušla mi pointa této reakce, nebo tím chceš naznačit, že ze třech párů SA používám jen jedny a dvoje jsou odnova ve skříni a proto na nich není závada?
tak jen pro vysvětlení:každý pár má najeto s plnou zátěží min.15000km-ten první o něco víc a 312-ky o 5000km míň, za běžného používání,žádného brutálního zacházení ani šetření .první(z r.1992 či tři)jsou už používány jen na nákupy-"odlepila" se vnitřní nepromok. vrstva. druhý pár stále používám-jediný nedostatek na jedné je natrhnutý(a přišitý) uzavírací límec (při balení jsem zatlačil víc než nutno a držel právě za něj), třetí- rolovací 312-ky poslední dobou používám míň, ale stále jsou "v oběhu". ani jedny teda neleží nevyužity jen proto, abych je mohl vychvalovat jako bezzávadové ,kvalitní a laciné a hanět ortlíby(což jsem ani nikdy neměl v úmyslu)- to je to tedy ten rozdíl mezi mýma SA a tvýma lakýrkama po tátovi-rozumíme si už?
Neber to zle, já jen že když budeš vozit věci na vozejku, je logické, že životnost brašen se tím prodlužuje.
Nejdelší životnost pak mají brašny, co jsou doma ve skříni a nejezdí vůbec.
Mám ty expediční arsenály, jednu pověšenou na elektrokole, a druhou mám pověšenou na bezmotoráči. Chovám se k nim hrubě, ale zatím drží. Nesundavám je, když už jsem si odřel kloubky tím, jak jsem je kurtoval, zůstanu na místě. Ortliby si hýčkám v komůrce, na nákup mě připadají moc fešácký a je mi jich líto je i jen umazat, natož do nich dát nějakej "sprostej nákup". To přejde až je trochu povozím :-)
...to jo, s tou skříní je to jako s těma lakýrkama :-))- vozejk jsem pořídil před vánocema,přes zimu trochu upravil a teď čekám na lepší počko aby se mohl ozkoušet. s brašnama jsem jezdil doteď, tak uvidím rozdíl- jestli bude jízda lepší, přejdu na vozejk- jestli ne,(je to přece pár kilo navíc),vrátím se k brašnám a vozejk využiju po městě a na zahrádku..
Moje privátní zkušenost, má dvoukolák Croozer, je v tom, že na vozejku je víc místa, tak vezu víc zbytečností.
Zásadní problém ovšem je, když potřebuješ snést pár schodů.
Bez vozíku zkouším, s vozíkem už umím.
Jestli chceš vyzkoušet dvoukolá Croozer Cargo, mám ho tu.
Le jen na zapůjčení, narozdíl of spousty vĕcí u tohohle si nejsem jist, jestli se k vozíku pokornĕ nevrátím.
dík za nabídku-kvůli občasné průchodnosti v terénu jsem zvolil jednokolák. já mám zase tendenci věci ubírat- vozík zkouším pro porovnání jízdních vlastností a menévrovatelnost, ne pro nedostatek místa (víc jak v brašnách nepoveze). předpokládám, že by měla být lepší pro nižší těžiště a lepší rozložení váhy...
Ty bys byl opravdu takový zloun, že bys nechal vnuky jezdit na těžko v lakýrkách?
Jezdit určitě ne, ale kluci s nima můžou udělat pěknou parádu, 70 let starý lakýrky po pradědovi jako nový, to bude jednou módní pecka.
Nechtěl sem se tě dotknout, omlouvám se. :-) Pak tu napiš recenzi jak seš z vozíkem spokojený.
po návratu z dovolenky v červenci dám vědět- dostane "zabrat" a doufám že jestli to přežije,vydrží vše...
přesně tak a je rozdíl balit uesku nebo to ráno našlapat do kletru hodit na záda a jít, i když ta ueska vypadala tak krásně :-)
Vypadala. A mám jí schovanou ;-)
Já mám taky dvě a plno věcí co jsem v té době tahala. No a doteď používám ten červenobílý puntíkatý šátek co se s ním přivazovala horní kapsa na usárně i na kolo. Chudák je už skoro v rozkladu, ale putuje se mnou od roku 1981 a furt drží až se rozpadne, tak zapláču :o(
Taky mám. :-)
Ale tele už jsem prodal, když jednou byla nouze... :-/
Tele doma střežíme jako oko v hlavě. Ale o USku jsem přišla, když jsem ji půjčila kamarádovi a v noci mu shořela i s celtou... Jo, není nad to spát blízko ohně...
kamarádovi takhle hořel spacák. nevzbudilo ho to. Vzbudily ho až doutnající ponožky...
Právě, tohohle také vzbudily až doutnající kalhoty. Tehdy mi z toho vandru přivezl kožené kolečko od celty, které jediné zbylo, a byla v něm hrozně malá dušička, když mi ho předával. Já se tomu ale musela jen děsně smát :o)))
To jsem nikdy neměl, ale jezdil s ním kamarád. Nedávno jsem jedno viděl v bazaru na Vinohradech. Ale mě tele neláká. Mnohem víc mne zaujal nádherně zachovalý cilindr. I s originál krabicí. Vypadal, že nebyl nikdy nošený. Z roku tuším 1869. A byla to moje velikost a pán mi ho půjčil si vyzkoušet na hlavě. Byl jsem z něj nadšený :-)
Napsala bych, že tele si do manželství přinesl manžel, ale radši budu mlčet :o)))
Měl jsem tele, jaký hned tak někdo neměl. Německý, s číslem jednotky a pouzdrem na bajonet. Táta ho zamlada koupil v Kotcích za dvacku. Byl to tvrdej a těžkej, ale jinak dobrej batoh.
Jenže dneska už jsem měkkej.
Tak takovýhle mám "chlebník" po jakémsi ruském vojákovi.
mládež jistě špekuluje, o čem že to dáváte řeč, dnes už strach z toho že ti nabídnou majland mít nemusíš.....jóóóóóóóó to byly krásný časy-kanady, maskáče, ohník, kytara, nezapomenutelný písničky- až mě to rozcitlivělo..
Místo kanad pohory, místo maskáčů goratex, místo usárny pořádný batoh, ohník a kytara jsou stejné, pjesničky taky, tak v čem je zásadní rozdíl?
No přece v mládí. To je definitivně v prdeli. Ty zážitky, ty nám už nikdo nevrátí.
Jó, za našich mladých let, to bylo jiné. Jo bylo. Ale teď je to taky fajn. Jenom jiné.
Senilníme. Nad starými fotkami a vzpomínkami kane slza, teče slina, kape snopel. Podle věku.
Prd! Užívejme toho co můžeme a neplačme nad tím, co bylo.
Ač Nohavicu zrovna nemusím - Dokud se zpívá, ještě se neumřelo.
Nebylo, jsem jednou usnul ve stohu a probudil mĕ ruskej voják, mířil na mĕ samopale, a povídä "soldata s avtomatom nĕvidĕl?" a mĕ napadlo jen "pismo Taťány Onĕginu" tak jsem začal "Ja pišu vam, i čevože bolje", no průser na kvadrát.
Nebylo vše tak ideální, jak se nám snaží Grebeníčkovi pohrobci nakukat. Furt se nĕco nesmĕlo, lesy obehnané ostnatým drátem, a vlastnĕ vlast celá taky.
Špatnĕ už bylo, je a bude líp.
Ale jo, Ty to už hrotíš. Jasně že bylo blbě. Ale byli jsme mladí. A ty zážitky, průsery, to že jsme zůstali živí a nezbláznili se, to nám nikdo nevezme.
Chci jen říct - žijme přítomností, užívejme si života, protože být šťastný je lepší, než být permanentně nasraný.
Tedy alespoň pro mě.
Máš recht,
já jsem byl vždycky na ty trempíky v polovojenském trochu vysazenej, zejména jak jsme začali jezdit do Motola učit se bojovat s imperialistou. Kanady jsem od té doby dobrovolnĕ nikdy neobul.
Vždycky když jsem ty tragédy vidĕl stohovat se v Braníku na nádraží, mĕl jsem chuť jim rozdat ještĕ ty plynový masky, aby to vojenské pohodlíčko mĕli komplet :-)
Občas nad tím přemejšlím, všeobecnĕ však ve mĕ převládá přesvĕdčení, že bych nechtĕl vrátit čas ani bych dneska nechtĕl být o tĕch 30 let mladší.
Je furt dost dobře a o dost líp, než bylo.
Nasranej musíš bejt, bez toho by se nic dopředu nehnulo, ale nasranost nesmí být tvým převažujícím pocitem, si myslím.
Trochu se naprdnout nĕkdy ale neuškodí :-)
Ano, s tím souhlasím.
Jak nostalgické vzpomínače, tak zavilé antitrampy by mohlo zajímat, že československému (spíše ovšm českému) trampingu je věnováno dubnové číslo Dějin a současnosti (známý ĎaS). A jsou to zajímavé věci - já si kupříkladu myslel, že o tom dost vím, ale že nohejbal vymysleli právě čeští trampi, to jsem netušil. :-)
Já osobně jsem se spíš než za trampa vždycky považoval za vandráka - prostě jsem neměl rád maskáče a vůbec ten military směr. Ale tramping v původním smyslu "divokého skautingu" mi byl a je blízký. A třeba zrovna kanady nosím dodnes - kožený vysoký boty s rychlým zavazováním, goretex, vibram... Jsou lepší a vydrží víc, než třikrát dražší (a dvakrát těžší) boty od Meindla. Takže proč ne?
Můj syn má také nějaké současné kanady a nemůže si je vynachválit.
Co přesně máš za boty?
O nohejbalu to vím od dětství, ale taky si rád čtu o tomhle období. Mám rozečtený dejiny trampingu od Boba Huricána. Toho chlapa mám vůbec rád a po antikvariátech jsem posbíral snad všechny rodokapsy co napsal, ale teď jsem minulý týden třeba koupil knížku pro děti, o který jsem netušil, že jí vůbec psal.
Četl jsi od Paulíka Arizonu?
http://www.cbdb.cz/autor-29940-jaroslav-jan-paulik
Jestli ne, tak mooooc doporučuju. Řadí se k poetistické literatuře jako třeba Vančura a to jak je to napsáno miluju. Prostě báseň v próze a je to příběh z dob prvních trampů u nás. Čtu jí od puberty po něolika letech vždycky znovu a pořád je to krásné.
Jinak já se taky považuju za vandráka či čundráka.
Na vandry jsem mívala klasické vojenské kanady - ani nevím, kam se poděly.
po dvouleté vojně jsem se zařek, že kanady nikdy více a taky jsem je už na nohy neobul. Existují lepší boty. Za trempa ani vandráka se nepovažuji, já jsem tůrista. Vandráci co mě takto ocejchovali byli rumáci oblečení v zeleným a obutí v kanadách, prostě styloví manekýni. S těma bych si k ohni nesed ani omylem :-)
Hodnĕ z nich mĕlo modrou knížku.
Jak říkáš, manekýni, pozéři.
Kdo se prošel pár kiláků ve vojenských kanadách, chápe, o čem mluvíme. Prostĕ k dokonalému zážitku chybĕla ta plynová maska.
Pochopitelnĕ na ksichtĕ, ne v tom tlumoku :-)
Ok, tvoje věc. Mně připadá takový škatulkování lidí hloupé a tvé prohlášení o tom, s kým by sis "nesed k ohni", poněkud dětinské. Když už si s někým sedám k ohni, fakt v tom nehraje roli, co má na sobě a jestli nosí kanady... :-)
Že existují lepší boty, nezpochybňuju. Ovšem kanady, které mi dobře slouží posledních 15 let, mi vyhovují a nemají žádnou chybu, na kterou bych během té doby přišel. Souběžně jsem používal právě kožené meindly, jedny z těch opravdu drahých (dostal jsem je darem). Rozpadly se po pěti letech občasného užívání.
Smím tedy po této zkušenosti napsat, že mi kanady vyhovují, ne proto, že jsou vojenské, ale proto, že jsou prostě dobré? Nebo mi to zakážeš? ;-)))
Na předsudky založené na typu bot bych se vykašlala.
Ale napadlo mě: nevíte, proč se kanadám říká kanady?
Očekával bych, že jméno vzniklo třeba od obuvi kanadské armády. Nevím.
To je jako když se plátěným botám říkalo Kecky. Jejich předobrazem byly boty firmy Keds.
Díky našemu ranhojičovi, taky špagi, jsem vĕtší čäst vojby prožil v sandálech a když nebylo vyhnutí v polobotkách.
Napsal mĕ škaredé plísňové onemocnĕní.
Ale tĕch kanad jsem si dost užil v Motole, doteď nechápu, jak si tomohl nĕkdo obout dobrovolnĕ. To jsou ty paradoxy, kluci na vojnĕ mĕli potřebu mít na sobĕ nĕco civilního, u nás to bylo nejčastĕji nĕjaké barevné tričko, ti přípražští trempíci chtĕli zase c9 nejvíc vypadat jak vojáci.
jestli máš kanady 15 let starý, tak si jich važ a opečovávej je jako oko v hlavě. Bo až se se ti rozsypou, tak za nový nesháněj, jsou k ničemu. Troufám si tvrdit, že vím o čem mluvím...
To si děláš srandu, moc se o své meindly nestarám a mám v nich nachozeno přes 3000km a kromě sešlapanych pat sou jako nové. Za 200Kč mi kámoš švec spraví ty podpatky a jedu dál. Meindly sou na celý život, jedině že bys měl nějakou imitaci madein čajna. :-) A srovnávat kanady s Maindlama to už je sakra úlet, byls vůbec na vojně? Všechno počítám na kilometry, ne na roky, ty sou absolutně nevypovídající.
Na vojně jsem nebyl, proč, to je jiná story (nic tajného, klidně dám k lepšímu, ale teď je to OT). Můžeš mi ale vysvětlit, jak to souvisí s posouzením kvality bot? To je už teprve úlet, nemyslíš? :-o
Ok, počet nachozených km neznám, nemám na to tabulky a nepočítám to, není to pro mě moc důležité. Můžu odhadnout poměr. Myslím, že v těch kanadách jsem nachodil zhruba dvakrát tolik, co v těch meindlech. Ale určitě ty meindly neušly 3000 km, to spíš tak půlku toho počtu.
Meidly byly starší varianta tohohle:
http://www.meindlboty.cz/detail_produktu.php...
Možná dokonce přesně tyhle - vypadají stejně. Upadla jim celá podešev, a to na obou botách - vlastně se oddělila přesně stejně, jako na tom obrázku :-)))
Asi chyba v konstrukci, rozhodně jsem je nepoužíval k ničemu jinému, než jsou určené: k chození. Občas v náročném terénu a hodně v zimě, ale od toho snad takové boty jsou, ne? A staral jsem se o ně dobře, dobrých bot si umím vážit jako každý, kdo si někdy poranil nohy a potýká se s následky.
Kanady jsou z výprodeje materiálu NATO, údajně se takové používaly v Zálivu, ale nevím, nepátral jsem po tom. Nevím, proč by se nedaly porovnávat s meindlama - obojí jsou celokožené boty, obojí vysoké, obojí s goretexem, obojí na vibramu. Kanady jsou lehčí a měkčí (což je někdy výhoda, jindy ne) a podrážku mají tenčí. Do běžného terénu a vysokého sněhu se osvědčily lépe kanady, to vysokých hor a alpských skal a šutrů jsem měl raději ty meindly právě kvůli tvrdosti. Byl jsem rád, že mám obojí a můžu si vybrat. Bohužel, už nemám obojí, protože meindly se rozpadly, zatímco kanady drží.
Nepřekvapilo mě to o nic víc než tebe, taky jsem si myslel, že s meindly mám vystaráno do smrti. No, bohužel nemám.
To že si nebyl na vojně nepovažuj za nějaké napadání, jen my co sme na ní byli víme jak "skvělé" boty ty kanady byly. A za úlet to vůbec nepovažuj, ty totiž vůbec netušíš o čem mluvíš a hned ti to vysvětlím. My všichni co sme na té vojně byli mluvíme o stejném typu kanad a ani se neopovážíme mezi ně zařadit lampasácké kanady které byly o 1000% lepší, na tož nějaké americké které se používaly v zálivu.
Prostě vzniklo nedorozumění mezi bývalými vojáky a nevojáky, ale to je naprosto normální. Když se bavíme v hospodě s chlapama o vojně, tak mladí jen zírají s otevřenou pusou a o polovině výrazů nemají ani páru. :-)
Tabulky kolik nachodím km nevedu ale je jednoduché si to +/- 100km spočítat, chodím více méně stejnou trasu přes zimu kdy nemůžu jezdit na kole.
Tak to si měl asi opravdu smůlu, vypadá to že do Meindlu poslali špatné lepidlo. :-)
Ale na těch botách je nejdražší vršek, podrážku ti za 1500Kč přímo v Německu (v Česku jsou sběrná místa) nalepí a v tvém případě by to bylo určitě zdarma i po záruce, na to si dojčlandi potrpí.
Názorná ukázka toho, co vznikne, když někdo mluví o koze a druhý o voze... Aneb, nejsou kanady jako kanady.
Ty "naše" kanady neměly žádnou membránu, žádnou podrážku vibram, žádné "vychytávky", bylo to tuhé kožené kopyto s mřížkovanou vložkou, puchýře to pomalu dělalo i pokud jen ležely vedle postele, natož pak na noze. Příšerné boty. Člověk zkoušel všechny možné i nemožné "finty" typu rozmočit a nechat na noze uschnout, ale stejně to byly nepadnoucí tlačící ludry. Tedy aspoň na ty moje "kopyta"... :)
A ty naše kanady taky měly na vojenském leštidle pod víčkem napsané číslo 730.
Měl jsem 10 let policejní kanady a každý rok dvakrát podrážkované :-) To byly boty! Pak jsem měl 10 let nějaké dřevařské půlitry a nyní konečně kotníkové goratexy od Prabosu.
No, to bylo snad od začátku jasné, že mluvíme každý o jiném typu kanad. Alespoň já ty své dost přesně popsal hned v prvním příspěvku, kde jsem se o nich zmínil (goretex, vibram). Právě proto jsem nechápal, proč se mi do nich tak navážíte :-)
Trochu přece jen vím, o čem mluvím, protože například vím, že typ kanad se ve výstroji ČSLA měnil s časem a většinu času bylo dokonce ve výstrojních skladech více typů najednou. Obecně chválen byl (alespoň od mých kamarádů vojáků) starší typ (číslem neposloužím, ale dá se dohledat), který se mj. vyznačoval vodorovnou drážkou na podpatku, jež umožňovala zapnutí do kandaháru. To byly sice jednoduché, ale na svou dobu slušné kožené boty a kamarádi dost plakali, když je nakonec unosili k smrti. (Já je nikdy neměl, v té době jsem chodil v tzv. farmářkách s všitým jazykem a podrážkou "oil resistant", což byla pohodlnější a dnes už také nesehnatelná pracovní obuv.)
Vím také, že někdy počátkem 80. let (?) přišel do armádní výstroje nový typ kanad, na něž se už spíš všobecně nadávalo. Ty jsem si vyzkoušel jednou a stačilo mi to, abych volil právě ty "farmářky".
Zkrátka - jak píše někdo níže - nejsou kanady jako kanady. ;-)
MOC děkuju za radu s meindlama - zkusím jim napsat nebo zajít do prodejny a uvidím. Jak říkáš, vršek je v pohodě. Měl jsem v plánu vzít ty boty k ševci a zeptat se ho, jestli by tam neuměl nějak přidělat obyčejnou podešev. Ale jestli se výrobce chová, jak popisuješ, stojí to nejdřív za pokus u nich, samozřejmě. Tos mě potěšil. :-)
Zkus to, podle mě by ti to měli uznat jako výrobní vadu. Ale kdyby ne, vyplatí se za tu podrážku zaplatit, tím nadosmrti se myslí ten svršek a ten máš v pohodě, ještě žes je nevyhodil. :-)
Ještě poznámka mimo: je zajímavé, jak zuřivé reakce vyvolává pouhá zmínka o kusu výstroje. Kdysi jsme to tu zažili s batohy (dodnes si pamatuju, jak jeden nejmenovaný diskutér tvrdil, že batoh, který mi k plné spokojenosti slouží 21 let a dobře se mi nosí, se mi prostě dobře nosit nemůže a vlastně ani nesmí :-)). Teď zase s kanadami... O kolech se zpravidla tak zuřivě neposekáme.
Co to v nás je? :-)))
Protože kola se tady skoro vůbec neřeší.
Jak sem psal výše, prosté nedorozumění a z toho ty "zuřivé" reakce. :-) Prostě když mi někdo řekne o kanadách že sou lepší jak Meindly, pokouší se o mě mrtvice. :-) Ber to tak že zatím většina bere kanady ty co nosil na vojně, ne moderní vojenské boty US armády které se jim ani nepodobají.
Nevím, u všech mých známých, vojáků nebo nevojáků, vždy platila rovnice:
kanady = vysoké kožené vojenské boty.
Takže byly staré kanady, nové kanady, hnědé kanady, paragánské kanady, důstojnické kanady, rakouské kanady a kdovíjaké ještě. :-)
Odtud to nedorozumění.
Tak, podle tvé definice, už tomu rozumím. Kanady= Meindl (vysoká kožená vojenská obuv) :-)
http://www.armynnavy.com/catalog/catalog...
To co považuji za kanady je na obrázku. Pokud to co nosíš je pohodlné pak se jedná o něco jiného :-)
Vidíš, a mně přesně tenhle typ pěkně sedí na nohu (novější vojenské kanady naopak vůbec, takže budu mít za pár let stejně smůlu, protože dojdou zásoby), a vyhovuje mi, že je to jen tenká kůže bez extra membrán a vycpávek, aneb jedny z mála bot, ve kterých se mi nepotí noha.
Univerzální tvar bot je ještě větší nesmysl než univerzální poměr délky a šířky kalhot. :) Každé boty někomu na noze sedí a někomu jinému vůbec. Problém je až když všichni dostanou stejný typ bot rozkazem, ať už jsou to jakékoliv.
Zřejmě máš nohy z jiné planety, 99% vojáků na kanady prachsprostě nadávala včetně mě. To 1% byli mimozemšťani, těm bylo všechno jedno. :-)
něco ze současného užívání armádního obutí pro fajnšmekry
http://www.armadninoviny.cz/boty-polni-2000-a...
kanady vz 2000 jsou fakt k ničemu, jsem nucen je nosit denně a zlatý 90....
Tož to je divný. Já mám úplně opačné zkušenosti. na vojně jsem si kanad užil až dost, žádná pohoda to nebyla, abych si je znova dobrovolně obouval. V 93 jsem koupil Meindly. Nosím je každoročně do teď.Dvakrát měněna origo podrážka a jak v bavlnce.Mimo sandálů jiné nenosím.
Já si koupila Meindly ve švédském Tarnaby (pochází odsud Anja Pearson, to si od té doby pamatuju), protože mi tam po 11-ti letech odešly Lafumy a jinou značku v mé velikosti neměli. Mám je asi tři roky, zatím drží a jsou docela pohodlné.
A tak zaškatulkovali si mě tak oni a tak jsem to přijal. Oni prostě byli ti správní vandráci, měli správné oblečení, pili rum z čutory a měli šerifku. Já nebyl stylově oblečen, protože pro mě nejsou vojenské hadry symbolem volnosti ale naopak připomínkou doby, kdy jsem na vandry nesměl, a kdejaké hovno mi říkalo co mám a nemám dělat.
Tu tvoji poslední větu nechápu. Proč bych ti měl říkat jaké boty máš nosit? Jsi snad nesvéprávný ? :-)
Vidíš, oni škatulkovali a tobě se to nelíbilo. Nebylo by od tebe moc hezké, kdybys dělal to samé, což? ;-)
Kdo nezažil, nepochopí.
...rád bych se vložil do debaty-a jako "obvykle",svými zkušenostmi. na vojně jsem byl v letech 1972-74 ve stavebním útvaru v H.Počernicích na Bílém vršku (nad zimovištěm st. cirkusů).s kanadami ani jinou výstrojí nebyl žádný problém, i když se musely v té době proti vodě vlhku impregnovat (membrána byl neznámý pojem-aspoň v ČSSR).jako milovník přírody a ochranář jsem sice nepatřil k trempům ani k žádné osadě, ale vojenskou výstroj jsem běžně v přírodě používal.
vojenská výstroj se v té době používala (pokud je mi známo z "pokecu" s trempy ani ne pro "spolupatřičnost"či vyjádření odlišnosti- příslušnosti k jisté skupině, ale pro její relativní dostupnost a hlavně výdrž a vlastnosti pro pobyt v přírodě. člověk se nemusel bát poškození či zašpinění- dalo se opravit aniž by to "ubralo" na vzhledu nebo vlastnostech. tak jako je dnes běžné používání goratexu,ortlíbů, husky nebo colemanů, bylo v té době "značkové" dostupné a kvalitní zboží z vyřazené armádní výstroje. já např. "vycházkové" letní voj. ponožky používal po vojně ještě 4 roky při častém nošení, než "pošly" stářím (kanady na stavbě taktéž), což se nedá dnes říct ani o nike, colmax ap. značkách- po roku se někde projeví závada- nejčastěji povolí horní lem(gumičky). tím ale nechci hanět dnešní zboží- ale ke kvalitě v životnosti mají dost daleko (o ceně nemluvě):-((
proto si i v dnešní době pořizují oblečení k vodě nebo do lesa rybáři i lovci v arma shopech
tak jako my v cykloprodejnách...
Jsme, zdá se, o nějakých deset let posunutí, já byl ve válce 1984/85 a po návratu jsem měl dočista jiný starosti, než trempovat, nejčastěji obouvanými botkami se mě staly stavební bagančata.
Ale jak si matně pamatuju, tak už ti zažraní trempové z Bránického nádraží někam koncem těch 80tých vymizeli, nebo jsem je nějak nevnímal. Mládež se tenkrát dělila na tzv "somráky" a tzv. "vexláky" včetně těch různých "uniforem" ať už parka s důchodkama nebo džíny Pace a bílé roláčky.
Před tím, jako študentíci jsme měli tu vojenskou maskovací uniformu včetně bagančat dva roky doma, hráli jsme si v nich na vojáčky každozu středu v Motole, a pak ještě pár tejdnů v létě na Babinách kousek od Litoměřic. Nepamatuju se, že by to na sebe někdo vzal dobrovolně jinam.
Ale s těma bagančatama mám hezkou historku. Kluci na Strahově měli nějakej večírek, trochu se to protáhlo, a ráno fofrem zapakovat mudůr a do Motola na nástup. Jak to měli na tý koleji naházený ve skříňkách, jeden borec si nevšimnul, že si zabalil dvě levý boty, prostě sebral jednu botu kolegovi, co měl vojnu až ve čtvrtek. A jak jsme tam stáli nastoupení, najednou někdo ukázal, jak má na nohách ty vobě boty levý, rotou se jako tichá pošta šířililo to pochechtávání, až si toho všimnul i guma, a nechal milého studentíka napochodovat před jednotku, a von šel, a přidupával tím pořadovým krokem a v tom někdo začal zezadu pobroukávat "Kupředu levá"...
No odsrali jsme to celá rota nějakým special cvičením "po škole" ale prča to tehdá byla, to jo.
Doplnil bych k tĕm kanadám polní lopatku, blembák a velkou polní, a pochopitelnĕ plynovou masku, aby to oko mĕlo důvod zaslzet :-)
....jóóóó tak už je mi jasný, proč nechceš vrátit čas či vzpomínat na mládí-asi nemáš nač,všechno bylo zlý, každý tě prudil,na vojně týrali a my bychom o tebe přišli....;-)
p.s.-je někdo či něco na koho(co)vysazenej nejsi?
Píšu snad, že mě tejrali?
Zbytečně útočíš.
Jindro,jsi na mě vysazenej?
Jasně :-)
Na Tebe už jen kvůli tomuhle :-)
Tak tohle taky najdeš na každým rohu a nebo než nakoupím tak mám vypráno,tedy pokud to nenaprogramuji komplet celý a pak hodinu čumím jek se mi točí tři trička a čtyři páry ponožek.
Toho jsem si nevšimnul, to je teda rachot :-)
Funguje to na mince, nebo na karty?
Mám s Frantíkama blbou zkušenost s benzinkama, ty 24/24 berou enem ty jejich karty, na mou Visa i Master nereagují.
Už jsem takhle jednou u pumpy trčel a čekal, až příjde bába do tý budky, smutný příbĕh, v Séte místo ma obĕd jen na večeři :-)
Na mince.Tady stála 4 ečka ta na 8kg a sušička 2 eura.Ty u myček na auta nevím,ale u obchoďáků byly vždy na mince.Tady byla cena s práškem,někde se kupuje za euro zvlášť,ale konečná cena je stejná.
Dotyčná se ale neptá co a jak sbalit ale na techniku jízdy což je z dotazu snad jasné.
Zatím ji ale nikdo neodpověděl kromě jednoho.
Já ovšem taky neodpovím jelikož v tom nevidím rozdíl jestli na kolo přidám o pár kil navíc.
Ono ale balení s jízdními vlastnostmi kola souvisí. Když se blbě sbalíš, tak jsi pak na kole jak slon v porcelánu.
Kdo je zvyklý běžně s brašnami jezdit, tomu asi pár kg navíc nepřijde nijak zvláštní.
Kdo ale jezdí běžně jen s batůžkem nebo s nesesérem na nosiči, tak je pro něj opravdu velká změna jet najednou s více jak 20 kily na nosiči.
Navíc když si blbě sbalí tak, že zátěž má k jedné straně, tak se jí pojede pěkně blbě. A to tě při prvním balení také občas netrkne.
Každý rok se mnou kolo prvních pár km pěkně cvičí, když vyjíždím natěžko. Po prvních pár šlápnutí mám vždycky pocit, že je rám z papíru a chvilku trvá než mám zase "kolo v ruce".
Neexistuje žádná univerzální rada - každý si to musí vyzkoušet. Ale pokud se mi má dobře jet na těžko, pak to začíná u toho, jak si zabalím zátěž.
Jo asi je to o zvyku jelikož i když si občas dám více na jednu stranu tak to nijak nevnímám.
Nikdy jsem ovšem neřešil jestli je v jedné brašně větší váha, to bych musel vše převažovat.
U mně to bude asi i tím že mám permanentně kolo naložené ať jedu kamkoliv kromě nákupu.
Je jasné že těžší kolo častěji ustřelí a je třeba se vyhýbat dírám či kořenům.
S jednou brašnou jezdím vĕtšinu roku.
Nic se nepřevažuje, nic nikam netáhne.
Kvůli stabilitĕ kola vyvažovat brašny netřeba.
Nojo, při jízdě...
Osobně mívám problém s těžištěm kola. Už se mi stalo, že při blbém naložení jsem kolo při naklonění už neudržela a položila je. Je to ovšem větší problém spíš při "ručním posouvání" kola než při jízdě.
Na to, že je celé kolo těžší, hůř se ovládá, má delší brzdnou dráhu, už si zvyknu celkem rychle. Na to vysoké těžiště daleko hůř (a i když se člověk snaží balit dle základní zásady "těžké dolů", neklapne to vždy stoprocentně).
Technika stejná jako na elektrokole s dvěma bateriema na nosiči :-)
Ano, zkušenosti mám.
Takže na co si dát pozor?
Jak píše Jipík, na auta.
Na kolo, ať Ti ho někdo nesebere když půjdeš na nákup, čurat, budeš spát...
Na počasí - teplé x studené kraje.
Na dostatek náhradních dílů a nářadí.
...
Tvůj dotaz je s prominutím, stejného rázu jako dotazy typu: Chci si koupit kolo. Poradíte jaké?
Pokud si z nás neděláš legraci, zkus napsat, jak si jízdu na kole natěžko představuješ Ty. A kam.
A na jak dlouho.
A kde chceš spát.
A jak se budeš stravovat.
A ...
Pak Ti možná poradíme. Ale pouze vlastní zkušenosti, ze kterých si budeš muset vyzkoušet a vybrat ty svoje.
Pak budeš moct taky radit jiným.
Omlouvám se za větu "Pak Ti možná poradíme."
Tak jak vyznívá, je příliš protektorská a namyšlená.
Vhodnější je věta "Pak Ti budeme moci lépe a konkrétněji poradit."
Jízdy natěžko se netřeba bát, pokud nejezdíš náročné terény. Je dobré mít dobrý nosič, vézt s sebou náhradní šroubky, protože ty od nosiče se rády vyklepají, a dobře hustit kolo, aby nejelo po ráfcích.
Můžeš se sbalit několika způsoby. Nejčastější jsou:
1) Zadní brašny. Obvykle dvě po stranách, jedna nahoře, tzv. "spacáková". Důležitá je nepromokavost (i zespoda - od mokré silnice při jízdě cáká) a způsob uchycení (brašny by měly jít snadno sundat a nasadit, jinak zažíváš při každém vyjíždění a přijížcění peklo). Na jízdě to zase tolik nepoznáš, v kopcích víc podřazuješ a počítej s menší cestovní rychlostí. Horší to je, když kolo vedeš nebo nedejbože neseš po schodech, protože se ti vzpíná a vůbec je to zlý. :-) Specifický problém mívají lidé s velkými chodidly - obvykle musí posunout brašny nebo nosič kus dozadu, aby při každém šlápnutí nekopali patami do nákladu.
Na věštinu výjezdů ti bohatě stačí tyhle zadní brašny, ledy kdybych vyjížděl na půlroční cestu, popř. když jedu s dětmi, co toho samy moc neuvezou, tak potřebuju něco víc.
2) Zadní a přední brašny - prostě přidáš ještě jeden nosič na přední vidlici. Nejde ale namontovat na všechna kola. Výhodou je, že uvezeš víc a lépe rozložíš váhu na kole, takže zadní osa a stavba míň trpí. Nevýhodou je, že se ovladatelnost kola už znatelně zhorší a je dobré s tím počítat. Přední brašny se v žádném případě nehodí do terénu.
3) Cyklovozík - výhodou je, že kolo se lépe ovládá a není samo tak zatíženo, dobře se i vodí. Uvezeš víc. Nevýhoda je jasná - máš prostě vozidlo navíc a u dvoustopých vozíků si musíš zvykat i na větší šířku. Jednostopý vozík jsem nezkoušel, ale lidi ho tu mají, tak třeba řeknou.
Osobně bych nad tím tak moc nepátral. Na svoje první výjezdy jsem jezdil se šusťákovým batohem, který jsem přitáhl gumicukem k nosiči, a jaký to byly pěkný akce! :-) Půjč si od někoho jakýkoli brašny a vyzkoušej si to na víkend, poznáš, co je třeba.
docela se mi osvěčilo, i když byla brašna nepromokavá, dát věci do igelitové tašky. Je pravda, že sice natěžko jezdím jen na 4 dny a nikdy neberu stan, spacák, protože spíme v penzionech, ale i tak je pohodlnější, vyndat věci v taškách a brašny nechat na kole. Co se týká potřebných a nepotřebných věcí, tak to je asi opravdu různé, já bych nevyjela bez fenu na vlasy :-), dobré je mít i mýdlo a krémy v malých piksličkách. Naložené kolo pěkně sedí a z kopce se krásně rozjede, s naloženým kolem se nikdy nebojím, že přepadnu přes řidítka :-)
Ano. Jezdím. Na pár dní i týdnů.
Co se jízdy týče, musíš to vyzkoušet. Naložený kolo se chová jinak. Mě přijde, že je jakovy delší odezva mezi pohybem řidítek a pohybem samotného kola. Za chvilku si zvykneš a je to v pohodě.
Máš jinde těžiště, takže při přejetí různých nerovností v zatáčce s ebude kolo chovat taky jinak.
Díra či jiná nerovnost, která by tě na nenaloženém kole nerozhodila, ani ti s ním nic neprovedla tě může na naloženém kole položit nebo tě stát pár drátů nebo něco horšího. Člověk si musí dávat trochu víc pozor, no.
Co se věcí s sebou týče:
Potřebuješ něco, co ti zajistí teplo v noci a sucho. Předpokládám, že když píšeš na těžko, budeš spát venku. Pokud budeš po pensionech a jíst v restauracích, stačí ti na zabalení malý batůžek na záda.
Takže spacák, karimatka a něco co ti zajistí sucho. Plachta, stan, ponchopláštěnka...
Pak potřebuješ pumpičku, lepení a nářadí na drobné opravy. Dobrá je i náhradní duše, já jí vozím, ale nemusíš.
Věci, co máš na sobě.
Všechno ostatní je zbytné a dá s ebez toho obejít, ale přijdeš o část komfortu a záleží tedy na tobě, co chceš či "potřebuješ" mít s sebou.
Já nevyjíždím (ani nevycházím) bez nože, takže určitě nůž.
Obejdu se bez teplé stravy, ale zpravidla na kole vozím ešus, lžíci a plynový vařič. Pěšky se s tím netahám a vystačím si s chlebem. K vaření jsou samozřejmě potřeba i nějaké potraviny. Z domova s sebou vezu trochu jáhel, kuskusu, špaget apod. Zkrátka to, co se rychle vaří. Zeleninu dokupuju cestou.
Voda je pro mne důležitá a než by mi došla raději potáhnu jednu flašku navíc, takže mám většinou tu, co právě piju a z hadičku k puse a pak dvě náhradní 1,5 litrový flašky na nosiči.
Oblečení. Většinou mám dvě varianty spodního oblečení z funkčního prádla. V mým případě vlna. Někdy tři, když je počasí takový, že to vypadá, že systém "jedno na sobě, druhý schne" nepůjde použít.
Jedno suchý oblečení jen na spaní (tričko a trenky)
Od CZMI nepromokavý komplet pro případ deště.
Hygiena:
Mýdlo v krabičce loc&lock pro případ, že by to bylo kde použít. Ručník od Jurka (stejně dobře ale poslouží i tričko). Podle počasí pak kdyžtak ještě sprej proti komárům.
Lékárnička apod.
Mám s sebou náplasti, obvaz, prášek proti průjmu.. Taky jehlu, zubní nit a normální nit. Několik spínacích špendlíků. Kousek provázku a několik gumicuků, kterýma se dá připevnit schnoucí prádlo na brašny.
ELektronika:
MP3 přehrávač (bez něj s naloženým kolem dávám kopce pomaleji)
Telefon.
Nabíječka na telefon + tužkové baterie do ní.
Svítilna.
To je tak asi všechno.
Bez čehokoli, co jsem uvedl se obejdeš. I třeba bez spacáku. Jen je to obtížnější a sníží ti to komfort jízdy nebo spaní. Záleží na tobě, jak to máš hozený...
Napadá mě: neušetřil bys na váze, kdybys bral jen zubní nit a normální nechal doma? Tou zubní půjde taky nouzově šít, no ne?
;-)))
no však já jí beru na šití, na co jiného?
Když je potřeba sešít brašnu, popruh atd. Prostě něco pevnýho. Pak ale mám ještě trochu normální niti, kdyby povolilo třeba něco na gatích nebo tak.
A tak. Já myslel, že na zuby... :-D
to by to bylo zařazeno pod hygienou:-)
Hlouposti jako kartáček na zuby, pastu, krémy, voňavky atd. atd. na vandry a cesty natěžko netahám.
Je tedy fakt, že kartáčkem by se dal vyčistit řetez a pasta v nouzi sníst, ale na řetez se dá v nouzi vzít i větvička a než jíst pastu, tak si dám radši půst.
zubní niť je to jediné, co si musíš vozit, na všechno ostatní je Master Card :-)
ahoj,
vsichni to rikaji spravne... kazdy to ma jiny, kazdy ma sve naroky... casem zjistis co na cestu... zaklady ti tady vypsali spravne, jen chci napsat nepodcenuj spacakovou brasnu, suchej spacak je zaklad, pak kartusi bo benzinovy varic, casem zjistis kolik takova vec usetri casu a za tech par deka navic to stoji... jelikoz mam rad luxus, tak mam repracek a mp3... ubehne cesta kolikrat dobre i za spatneho pocasi... dale nepodcenuj osvetleni na kolo... ja kolikrat hledal idealni misto na prespani nebo pospichal co nejvic ujet a rozbaloval jsem stan az v 22 hodin... to pak i bez celovky se blbe dela... pak tady pisou ze nemusi mit nahradni dusi... sice ne ale kolikrat kdyz jedes na tezko tu dusi pichnes tak ze ji uz nemusis zalepit... a k naradi bych pridal nytovac retezu, malickost ktera ti muze usetrit hodiny casu... jinak to tady ostatni krasne napsali... jinak ma prvni jizda byla ze jsem zapomnel lzici ( vubec jako ze cely pribor)... polivku jsem jedl ostrym nozem :)
Hele jak jsi jedl polívku ostrým nožem? :-O
Já nechápu ani jak dokáží sníst čínané polívku hůlkama a nůž už je totálně nad mý chápání...
Já neměl lžíci, když jsme s Václavem jeli do Lucemburska. T9m ostrým nožem jsem si jí ale vyřezal z větve než Václav uvařil.
No tak ta polívka se dá bez lžíce a ostrého nože snad i vypít ne? :o)))
I když ta varianta si tu lžíci tím ostrým nožem vydlabat není špatná.
vypít... když on ten ešus je dlouho horkej a spálený rty docela bolí :-(
I když jednou jsme v Athénách nechtěli v parku vařit neb nám to bylo blbý, tak jsme nasypali polívku z pytlíku do pet lahve (tu s nejmenší dobou vaření, což bylo tuším 5 a nebo 7 minut) a nechali to pár hodin na sluníčku a pak vypili. Dobrý to nebylo, ale šlo to... :-)
ja rano pospichal a polevka byla uz hotova kdyz jsem lzici hledal...ale nebyla cinska ale nudlova... takze jsem se snazil jakoby vypit... ale vubec to neslo,sla jen voda a nudle s knedlickama nikde, drzeli tam jak pribyte, tak jsem to musel nozem jakoby davat do pusy... nebylo to tak hrozne jak to zni napsane, ale bylo to proste tak :)
aha:-)
Já si představil klasickou polívku, co jsme měl třeba dnes k obědu a to bych nožem jedl dva dny:-)
to mas pravdu, ale zkratka jsem chtel poradit ze lzici se nevyplaci zapomenout, je to malickost jako sirky... ty jsem jednou malem taky zapomnel... tech malickosti je hafo :)
já mám zapalovač strčenej v obale u vařiče. Když zapomenu ten vařič, tak už je fuk, ž enemám sirky:-)
to nezni spatne :) ja mam jakoby jeden pytlik na male veci aby se hledali dobre...
Ne tak docela - leckde se dá rozdělat oheň.
Ale když už jsme u vařičů - někde tu byl návod na výrobu dřívkáče, co by fungoval sám, bez přífuku. Nemůžu ho teď najít. Nevíte o něm někdo?
Anebo i s přífukem, když už by to muselo být...
Dík.
Myslím, že to sem dávla BuLenka v tématu Malý stan.
Byl vyroben z Ikae odkapávače na příbory.
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=45...
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/Scotland...
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/Scotland...
http://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
Ja take dlouho vaham varič ,,var2,, nebo skladaci s lih. Furt vaham. Take me laka drivkač co mela napad Lenka.
Zbytek 3 tyden,pak pryč :-( ješte nemam rozhodnuti o varič.
ohen se da rozdelat, to je jasne... ja rozdelavam take, ale rano na uvareni caje orzdelavat ohen? nebo kdyz je mokro, chcije a chces si udelat neco tepleho? usetri to cas a caj do 5 min mit hotovy je parada :)
No jistě, to je jasný, já jen, že i když zapomeneš vařič, sirky se můžou hodit. :-)
Všem výše - díky moc za odkazy. Dřívkáč IKEA láká jednoduchostí a elegancí, ale na druhou stranu, co jsem koukal na videa, ten oheň tam leze všude kolem, skoro jak na ohništi. Prostě moc děr. Což by mohlo jednak snižovat výkon zbytečnými ztrátami, jednak by to mohl být pro některé majitele kempů, lesů nebo stanů (při vaření v předsíňce) až příliš "otevřený oheň".
(Mi připadá z videí, abych to upřesnil, protože sám jsem to nevyzkoušel...)
To není žádný problém. Do dřívkáče dáš 3 borové šišky (během dne vždy najdeš-není problém)trochu papíru (reklamní prospekty se všude válejí).Vařit můžeš kdykoliv a kdekoliv např. v autobus. zastávce. Problém je ten, že smrdíš ohněm a to dost.Komu to nevadí, odměnou je ta atmosféra ohně.Přece jenom něco jiného je koukat do ohýnku než do plyn. hořáku.
S přífukem se vaří líp a skoro bez čmoudu
http://1mech.rajce.idnes.cz/Odra_Nisa_14.-22.5...
Nad tímhle přemýšlím :)
Výhody jsou myslím velké (opékání buřtů, přeprava v letadle, všudypřítomné palivo)
Mám jen strach, že při několikadenním lijáku neseženu palivo. Máte zkušenosti?
Ikdyž pravda je, že člověk nezemře na neteplé jídlo :)
Podle mé zkušenosti rozděláš oheň po jakémkoli lijáku. Jen to dá víc práce. Ale pro podobný případ lze vozit jednu nebo dvě kostky suchého lihu, ne?
sebemokřejší dřevo se dá vysušit. Základem je hromada žhavých uhlíků. Když to nejde jinak tak se dá udělat klidně i z dřevěného uhlí, a na tom už dosušíš jakkoliv mokré dřevo. Ale i svíčka, tuhý líh udělá podobnou službu ale trvá to déle. Spalovat se dá i kočičí peletky od peletek pro pecky se liší jen cenou a prodávaným množstvím ale to už jsou nouzovky nejnouzovatější.
většinou spím někde v národním parku a často blízko lidí. Oheň téměř nerozdělávám. Krom to ho když už, tak na tom mám v krabičce od starýho filmu sirky. Bez škrtátka, takový ty, co se rozškrtnou o přezku pásku, kámen apod.
Pošlu ti mail.
Od mé první testovací jízdy, kdy jsem sirky zapomněla, už je mám také u vařiče. Pro jistotu sirky a dva zapalovače.
Zase bys měl radost, že ti dlouho vydržela.
nevím nevím, já bych místo ostrého nože radši zkusil houbičku na nádobí - nechat nacucnout a pak vycucnout :-D
Polévka s příchutí Jaru? :-)))
no, kdyby byla jen s příchutí jaru, bylo by to OK. já jednou houbičkou i spároval zeď, takže to by ti zaručeně nechutnalo :-D
A ty nudle vespod bys lovil rukou.
Já to pořád říkám, ty dva asiatský klacky nejsou k zahození.Co je tekuté vypiješ, co je tuhé vydlabeš:-))
no jo, kdo si dal někdy vietnamskou polévku "pho", tak ví, že tak nějak se to dělá. akorát se první vybere to husté hůlkama a pak až vypije zbytek :-)
ano hlku v podobe klacku jsem taky premyslel, ale nuz zvitezil... slo to dobre a kdyz si clovek dava pozor, nerizne se :)
Já si ty hůlky uřízl. Bylo to rychlejší, než dlabat ze dřeva lžíci.
No jo, všechno jde. Pamatuju si, jak jsme jednou neměli nůž a mazali jsme si bryndzovou pomazánku na housku plastovou montpákou.
"jak jsme jednou neměli nůž"
tak tohle nechápu :-)
Viď? ;-) Já normálně nosím dva.
Taky většinou.
Přeska pásku je vlastně nůž a pásek zapomínám málokdy neb mi bez něj gatě nesedí jak mají:-) No a v drtivé většině mám na tom pásku ještě Leathermana a než jsme ho měl, člověk by nevěřil, jak často je potřeba přitáhnout nějaký šroubek, půjčit kamarádce pilníček na nehet atd. atd.
Jakej je ten druhej, krom Leathermana, co nosíš?
Obyčejný Viktorinox, mám ho na klíči od domu abych tam měl nějaký objem. No a díky jeho vývrtce jsem mnoho lahví zachránil od nevypití.
to je určitě chválihodné to zachraňování :-D
To jsem si uvědomil, že na klíčích od domu mám krom klíčů a USB flashky taky jeden nožík. Takový pidík od CRKT, ale už jsem s ním v nouzi mazal a krájel chleba také.
A v pouzdýrku na karty je krom ostatních kartiček taková, co se dá také složit jako nožík.
no jo, já to taky nechápu. Já se dost často nechápu:-))
Taky se dost často nechápu, neboj ;-)
Ale nechápu se s nožem :-D
Mazat "něco" na chleba/housku jde i lžící či prstem... ;-)
No tak jsme prostě vyrazili (syn a já) na čundr bez nože. Mne zabte... :-D Naštěstí chleba byl nakrájený z "výroby" a do všech "paštik" se dalo dostat bez otvíráku. Lžíce jsem měl, ty jsou permanentně v ešusu a ten jsme ssebou měli (mládě "vyžadovalo" vaření venku)...
když máš lžíci, můžeš si namazat cokoli. Byls na vojně ne? bagrem se dal namazat i rohlík s máslem a marmeládou. A když jsi měl bagr z jedný strany přiostřenej, tak i dovnitř.
http://dx.com/p/colorful-abs-3-in-1-knife-fork...
u nás se prodává "originál" za trošku jinou cenu - http://www.quillcz.cz/on-line-shop/pribory...
a existuje i titanová verze
ale chleba jsem s tím ještě krájet nezkoušel :-)
jednu takovou mám taky a krájet chleba s tím nezkoušej:-)
Nezkoušel bych s tím ani jíst. Jednu takovou (z Hudáče)jsem viděl zlomit se v nijak hutné kaši a majitelka čekala, až se ostatní nají a zapujčí lžíci (ale už jen na zbytky). Kde asi soudruzi z ... udělali chybu. A navíc je to strašně plýtké.
Sám mám se lžícemi problém, je to pro mne nejčastěji zapomínaná věc, většinou však není problém si jednu opatřit. Pokud už ji nezapomenu, beru obyčejnou nerezovou, nejraději co nejhlubší. Pokud beru vařič a ešus, přibaluju malý šufánek (ano, je to naběračka)-nemá zdaleka ani deci a nebude delší jak 120 mm. S ním to "vaření" v ešusu hned připomíná vaření. Je to takový hodně přerostlý "bagr", nejlepší je, když se jí hromadně z jedné nádoby, třeba kotlíku, jednoduše se nabere plný šufánek a v klidu vysrkne, zatímco ostatní musí zběsile bagrovat nalepeni ke zdroji.
Já bych plastovou taky nikd ynechtěl, jenže... jenže do ešusu s nepřilnavým dnem kovovou použít nemůže (pokud ho tedy nechceš zničit) a dřevo je nepraktické kvůli mytí. Mám ale takovou plastovou bílou od Sea to summit nebo jak se to jmenuje a ta je fajn
Už jsem tahle obrušoval konzervu pískovcem, abych pojedl :-)
A četl jsi Tři muže ve člunu, jak otvírali plechovku s ananasem?
Bohužel nečetl, ale bude další v řadě po Asimovi.
Poněvadž nebyla hořčice, rozhostil se na člunu smutek. Hovězí jsme snědli mlčky. Život se zdál prázdný a nezajímavý. Vzpomínali jsme na šťastné dny dětství a vzdychali. Trochu jsme se však rozveselili nad jablkovým koláčem, a když Jiří vytáhl ze dna koše plechovku s ananasem a přikulil ji doprostřed člunu, cítili jsme, že přece jen stojí za to žít.
Všichni tři máme ananas velice rádi. Dívali jsme se na obrázek na plechovce a mysleli jsme na šťávu. Usmívali jsme se na sebe a Harris si přichystal lžíci.
Potom jsme hledali nůž na otvírání konzerv. Vyndali jsme všechny věci z koše. Vyprázdnili jsme vaky. Nadzvedli jsme prkna na dně člunu. Vynesli jsme všechno na břeh a vytřepali. Nůž na otvírání konzerv jsme nenašli.
Harris se pokusil otevřít plechovku kapesním nožem, nůž zlomil a ošklivě se pořezal. Jiří to zkusil nůžkami, ale nůžky vyletěly a málem mu vypíchly oko. Zatímco si navzájem obvazovali rány, pokusil jsem se udělat v plechovce díru špičatým koncem háku, ale hák se smekl a mrštil mnou mezi člun a břeh do bahnité vody, dvě stopy hluboké, a plechovka se odkutálela nepoškozena a rozbila šálek na čaj.
Teď už jsme všichni začali zuřit. Odnesli jsme plechovku na břeh, Harris šel na pole pro velký, ostrý kámen, já jsem se vrátil do člunu pro ráhno. Jiří podržel plechovku, Harris přidržel ostrý hrot kamene na plechovce, já vzal ráhno, vysoko jsem je zvedla vší silou udeřil.
Toho dne zachránil Jiřímu život jeho slaměný klobouk. Ten klobouk (to, co z něj zbylo) si Jiří schovala za zimních večerů, kdy, pokuřujíce z dýmky, vyprávějí chlapci napínavé příběhy, plné nebezpečí, jež zažili, Jiří jej přinese, ukazuje a znovu vypravuje onu vzrušující příhodu a pokaždé si ještě něco vymyslí.
Tvrdší šutr v okolí nebyl?
Není nad pazourek:-))
Právě že ne, děcka ztratili otvírák a JEDINOU kudlu zlomili, když se učili házet nožem, když jsem v podřepu v nedalekém roští řešil důležitý osobní problém :-)
když není pískovec je dobrý i betonový panel.
pískovcem? To není zrovna dobrá volba materiálu...
Pokud se povedlo, muselo to zabrat docela dost času
Kde je vůle, respektive hlad, je i cesta... :-))
Pískovec je na hrubý broušení ideální. Můj děda měl na šlapacím brusu velký pískovcový kolo a brousil na něm i motyčky a sekyrky.
Však jasně, když má ten pískovec dostatek křemených zrn:-))
Ale teda obrušovat tím konzervu bych nechtěla:-))
Jediná skála v okolí byla pískovcová, žádná volba materiálu :-D
V různých příspěvcích jsou různé seznamy věcí, co vzít s sebou. Velmi důležitá je taková speciální pinzeta na vyndávání klíšťat, zvláště teď v jarním a letním období ve střední Evropě. Plus nějakou dezinfekci (jodizol). Vím, o čem mluvím, oba s manželkou máme boreliózu a to jsme žádmé příznaky po odstranění klíšťat ani nepozorovali. Bolely nás např. chodidla, vše zjistily až krevní testy a už se léčíme skoro 2 roky.
Borelku nemusíš mít jen od klíštěte, tak bacha!!!
Já osobně vyndavám klíště klasickým točením - prostě ho něčím máznu nebo zakápnu (takový tee-tree jim opravdu nevoní) a párkrát stačí prstem přes klíště zakroužit proti směru hodinových ručiček.
Já klíště zakápnu lihem a pak ho stačí už jen kývavými pohyby uvolnit. Princip je jasný, etanol ho vožere, tím kýváním se mu udělá blbě, pobleje se a tím pádem se pustí; zkus zvracet a být zároveň při tom do něčeho zakousnutá... :-)
... vbleje ti do vpichu ty svý hnusy. A pak , když má splníno, se pustí ...
...co když mám digitálky? není to jedno kterým směrem, nebo tímto se mu víc motá kebule?
Buď v klidu, já zas mám doma hodiny, co jsou na druhou stranu :o)))
Hele, nevím, jestli je to pravda, ale učili mě, že klíště má místo frňáku takový "vrtáček", kterým se vlastně do kůže zavrtá. A zavrtává se vždy po směru hodinových ručiček, tzn. vpravo.
Takže když ho chceš vykroutit, tak se musí točit vlevo, tedy proti směru.
Jak píšu, nevím co je na to mpravdy, ale mě to tak funguje. U těch kleštiček mám obavu, abych to klíště nepřeštípla.
Takové hodiny visely v kanceláři, kam jsem kdysi docházel. Nejhorší bylo, že mi párkrát kvůli nim ujel vlak.
Nám taky chvilku trvalo, než jsme si na ně zvykli. Horší pak je, zorientovat se na ulici na klasických hodinách :o)))
Jí si je vybavuji v jedné hospodě, a to byly teprve ty správné obličeje při pohledu na ně;o)
Ty kupovaný plastový kleštičky jsou naprd. Používám už minimálně 15let elektrikářského krokodýlka (viz foto). Je krásně malej cca 5cm a perfektní. Tím jak je vlastně do půlkulata vyoblená každá čelist, tak se perfektně i nacucané klíště podebere aniž by se přeštíplo a pouze točím proti směru hod. ručiček s mírným tahem. Vždy je během tak dvou otočení pryč. Pokud je to klíště hodně malé (úplně takové to minipidi) a nebo ještě nenacucané a kleštičkama nejde podebrat, tak používám tento fígl - vezmu žínku z jemného froté, namočím a kousek namažu mýdlem, přiložím na místo s klíštětem a opět proti směru hod. ručiček třu. Opět za chvilku kontrola jestli již klíště se pustilo a většinou ano (pak likviduju klíště), ne žínku ;o)) takže v obou případech okamžitě zlikvidováno. Jo a zapoměla jsem, že pak automaticky postižené místo zakapu čistým TEA TREE OIL.
...ale jinak výborný nápad!!!
Tak to tě učili špatně, klíště nemá vrták ale je jak borová šiška (zveličeno).
http://www.vecchio.estranky.cz/fotoalbum...
Tak že můžeš točit na kterou stranu chceš, ideální je klíště vykyvat.
Asi máš pravdu, ale já mám taky odmala zafixováno, že se vytáčí proti směru hodinových ručiček a stopro mi to funguje. Klíště vykývat se mi ještě nikdy nepodařilo a že jsem se fakt snažila. A ještě navíc používám před vytáčením zakápnutí sádlem. Holt co se v mládí naučíš... (i kdyby to bylo blbě)
Vykyvat jsem myslel ne tahat ale točit vlevo v pravo, v podstatě je to jedno jen se to nesmí tahat bez toho kroucení.
Sosák klíštěte (= ústní ústrojí, které je zanořené v kůži) je celý pokrytý bodlinkami, které jsou postavené směrem nahoru (tvar obrácené šišky). Při přímém vytahování klíštěte se tyto bodlinky roztáhnou a zaklíní a „hlavička“ klíštěte se tím poškodí a zůstane v kůži, což má za následek bolest a infekci. Naopak vykroucením těla klíštěte se bodlinky vyšroubují po otočné ose ve směru nebo v protisměru rotace a hlavičku se tak podaří celou vyjmout.
Vykývání považuju za nesmysl, vytočení na libovolnou stranu je skoro okamžité.
já viděl zvětšeninu sosáku klíštěte i odborný výklad- z obojího bylo jasno, že klíště má na sosáku zpětné háčky (jako harpunu)proti vypadnutí a zapíchne se jednoduše jako komár-je teda fuk, kterým směrem točíš. to s tím vykroutěním proti směru... je mýtus asi jako obsah železa ve špenátu.....
Jéééé, tak to je paráááda. Mě ty strany dělají soustavně potíže :o)))
Prosím tě, a jak vás ještě léčí?!? Nechci nijak rýpat, ale zajímá mě to, protože borelka je hnus fialovej a opravdu to není žádná legrace.
Pokud vím, tak u prvního stadia se nasadí ATB.
Pokud jedna dávka nezabere, dá se ještě druhá.
Zatím jsem u nikoho neslyšela, že by v této první fázi ATB nezabrala.
Pokud ale dojde ke druhému stadiu, tak je to loterie. Pokud ATB zaberou, tak OK. Pokud ne, tak to snad vyléčit ani nejde. Takhle nám to alespoň řekla doktorka, když jsme tenhle problém měli u dcery.
Zjistili jsme to až když měla bolesti hlavy, takže dost pozdě. Naštěstí jí ale ATB zabraly, takže je OK.
Asi jsme měli jen to první stadium, 3 nebo 4 týdny ATB snad zabralo. Ty dlouhodobé bakterie však stále v nás jsou, každých půl roku musíme na kontrolu. Manželka to má však horší v kombinaci s revma, vloni si kvůli bolestem kloubů na kole moc nezajezdila. Letos je na tom zatím líp, Borelioza snad ustoupila. Jinak netvrdím, že to revma je důsledek ježdění na kole, je to porucha imunity. Kolo stav spíše zlepšuje.
Jo aha, tak takhle už tomu rozumím.
Právě jsmě se dost divili, že to máme, protože jsme žádné barevné příznaky po vyndání klíšťat na sobě nepozorovali.
Příznaky - tedy červený flek - opravdu být nemusí a už vůbec nemusí být v místě kousnutí. O to je odhalení borelky horší.
Pak je lepší si v kritických měsících roku nechat udělat tak 1x - 2x rozbor krve, když má člověk příznaky chřipky. Borelioza se v krvi projeví až cca za 3 měsíce.
Všechno o borelioze je na www.borelioza.cz. Ale, kdo musí hledat radu na těch stránkách, už je na tom většinou špatně. Borelioza je pěkné svinstvo.
nejlepší speciální pinzeta na vytahování klíšťat je ta co se kupuje v obchodě pro pejsky, Vždycky ji zafixuju klíštěti na hlavu, abych to klíště nevymačkával do rány a vikláním vyviklám klíště až se pustí nic násilného, urvaná hlava klíštěte se docela blbě vytahuje. Dezinfekce jodovou tinkturou, ta se hodí i pro případnou dezinfekci vody. Třeba když je třeba něco vymýt. Tohle ssebou tahám ještě od doby co jsem měl psa.
pinzetu jsem s sebou na pěším vandru ani na cyklovandru asi nikdy neměl a neplánuju brát. nemám pro to využití.
Na vyndání klíštěte bych mohl stejným způsobem použít kleště na Lethermanu, ale já klíště, když už s emi jednou za uherák poštěstí ho mít, vyndavám žiletkou nebo ostrým nožem. Je to během vteřiny a pro mne jednodušší než se snažit pidiklíště chytnout do kleštiček.
A že bych da roky nevěděl, že mám boreliozu se mi stát nemůže. Na odběru krve by mi to dávno řekli...
Bacha, na borelku se dělají specielní testy, není to běžný test v rámci odběru.
Ale po dvou letech by jsi už mohl mít i jiné příznaky, pokud by jsi měl...
Nedají nikomu mou krev bez toho, že by udlali uplně všechny testy na infekční nemoci. Než jí někomu dají, zkrátka musí být opravdu čistá.
Je to dobrý "obchod". Já dám půl litr krve, který někomu může zachránit život a vím, že nemám žádné pohlavní choroby ani žádné jiné, které se dají zjistit z krve.
A fakt přitom dělají i test na borelku?!?
pokud vím, tak ano. To by si ten chudák na operačním sále moc nepomohl, kdyby mu sice udělali dobře operaci, ale nasadili do organismu boreliozu nebo něco dalšího
Že se to testuje na dost nemocí a HIV to vím, ale s tou borelkou jsem si nebyla jista.
Tak zabaleno, odjezd v pátek ráno.
Někdo se ptal kolik to celé váží, takže takhle:
- kolo tak jak je se všemi nosiči a držáky 17 kg, chybí mi litrovka vody, takže 20 kg
- všechna zavazadla co na to navěsím 19 kg
- moje kulatost - 95 kg
Celá soupravička tedy 132 kg :-)
Přeji krásnou cestu a hodně sluníčka.Už se těším na blog až napíšeš zážitky z cesty.
tak teda s modrou oblohou a s větrem v zádech :-)
Tiše závidím a ať se zadaří.
Dobře dojetˇ, namasté.
Odjezd v pátek ráno a ty už máš ve středu v poledne zabaleno?!? Tak to jsi frajer! Já bych se balil v pátek ráno...
Piš a dojeď! Nebo aspoň dojeď... ;-)
Soňa mĕla nerva, že nemám nerva.
Zítra musím za klukama do práce, za mámou, a večer to chci narvat do traktoru, abych v pátek v 8 byl na Rozvadovĕ.
Taky jsem chtĕl vyzkoušet, jestli všechno důležité mám s sebou nejmíň dvakrát. Nejvĕtší boj jsem svedl u náhradních duší. Po urputném sebezapření vezu teda místo čtyř jen dvĕ, plus teda to lepení, pochopitelnĕ 2x.
Být myšlením statikem, tedy vyhledávat nejnepříznivĕjší realnou situaci a být připraven na to, že jí musíš čelit za tĕch nejhorších reálých podmínek, je nĕkdy náročné, a pozorováno zvenku, mnohdy i nepatřičnĕ smĕšné.
Nejhorší je prý smrt z vylekání, tak jsrm na přek
a jak vidíš, nejsem, připraven, tedy na ta přek vapení.
Cokoliv se může posrat, se taky posere
Ale zase je přitom občas sranda :-)
ať Ti to šlape !!!
já v létě končím po 17 letech u jednoho zaměstnavatele, tak si nejspíš naordinuju dvouměsíční prázdniny
tak mám aspoň inspiraci, jak je strávím - na těžko, na kole ...
Nechci ti do toho kecat, ale JÁ bych ty prázdniny strávil na kole; těžko jsem měl těch xx let v rachotě... :-))
Jo, velmi rozumné dát si pauzu!
PS - nechceš si dát čs hranici hřebenovkou? :)
Čechy jsou krásný, nabídka lákavá - díky za ní, ale ...
- nebudu mít prázdniny sám
- ta hezčí polovička z našeho dua moc kopce nemusí
- chceme vyrazit za hranice, oprášit (a v případě polovičky i v podstatě naučit) angličtinu a němčinu
jak ale říká klasik - nikdy neříkej nikdy :-))