Víte, že letos je 70. výročí od vypálení Lidic? Byli jste tam někdy v poslední době? Mají moc fajn expozici. Taky opravili památník v Ležácích a Letech. Jak to tam vypadá cyklisticky?
Čestně přiznávám, že díky intenzivní politické masáži minulým režimem se těmto místům programově vyhýbám.
Čestně přiznávám že ačkoli jsem vzhledem k mému věku programovou masáž zažil jako mrně zajímající se hlavně o flašku mlíka a plyšovýho medvídka, nikdy jsem tato místa nenavštívil, nicméně je to v plánu na letošek, tak bych info též uvítal :).
Z jiných památníků můžu ale doporučit Chlum u Hradce Králové, je to fakt krásné místo. Muzeum mne nezaujalo, ale příroda, památníky apod je tam suprová. A je tam dobrá hospůdka a pěkná vyhlídková věž :).
Ještě přidám další info, zúčastnil jsem se totiž pěkné přednášky na veletrhu GO :-)
Tyto památníky přešly před několika lety pod ministerstvo (dřív je spravovaly obce).
Takže Lidice se rakonstruují, otevřeli další výstavní sály a mají galerii v bývalém kulturním domě.
Ale opravdu zajímavá je expozice v muzeu. Je interaktivní a pomocí zvuků, obrazů a hudby hodně sugestivně působí na všechny návštěvníky. Prý to má ohlas i u studentů, kteří památník navštívili...
Díky kolu jsem tam už několikrát byla a letos se tam chystám znovu, protože jsem slyšela, že se chystá nějaká zajímavá výstava v souvislosti s tím výročím.
Ovšem v červnu si to nechám ujít, radši tam zajdu, až ten oslavný frmol pomine :o)))
od dětství jsem tam nebyl a neplánuju to a nechci tam. Mathaussen po cestě od Jadranu mi stačil na hóóóódně dlouho. Tak blbě mi nebylo ani nepamatuju.
Ne, fakt nechci. TUristika po masových hrobem mi přijde i tak divná. jasně, každej by tam měl aspoň jednou jet, aby pochopil rozměr té hrůzy, ale mě to prostě stačilo a znova tam dobrovolně nepojedu.
Lidice, to je oproti jiným památníkům naprostý čajíček.
tam ta energie taková není?
Já si to už z toho dětství tak přesně nevybavím, navíc jsme ten "výlet" měli tuším zároveň s Terezínem
Podle mého ne.
Když jsem byla ve Francii u Verdunu a na jiných bojištích, tak tam to na mne působilo hrozně.
V Lidicích žádné takové stísněné pocity nemám. Teda trošku ano, když projíždím po cestě bývalou vesnicí, ale fakt se to nedá s jinými místy srovnat. A navíc strašně se mi tam líbí ten růžový sad.
hmmm, tak to možná přehodnotím a zajedu se tam někdy podívat. Děkuju za zprávu.
Hmmm. Tak to nejezdi do Oświęcim. Byl jsem tam, tuším, před 13 lety a pamatuji si to dodnes. Průvodci dokonce mají kvótu jak dlouho tam smějí provádět. Mauthaussen hadr, to byl "jen" koncentrační tábor.
Lidice moc silné genius loci nemají. Třeba lágr Vojna je určitě výraznější. Zajdi tam dokud ještě provádí bývalí muklové.
Když už spekulujeme o abstraktnu typu genius loci. Nebude to tím, že v Lidících je pozměněná krajina? Po vypálení tam přemístili kde co aby se původní Lidice nedaly v krajině najít.
http://www.zelpage.cz/clanky/likvidace-lidic-v...
Nevím, ale nemyslím. Jde o to, co se tam stalo a co je cítit podprahově...
nepojedu neboj. Já v tom Mathaussenu ani nebyl uvnitř, dorazili jsme tam k večeru. Pozvracel jsem se ale dřív než jsme tam přijeli. V tom kopečku, když už stoupáš k lágru, tak asi v půlce. Nahoře jsem myslel, že mi hrábne, jak to bylo silný a cpal jsem Václava do pryč. Kompas tam ukazoval nesmysly a obloha během chvilky zčernala a pak přišla průtrž jako kráva a trvala snad dvě hodiny. Měli jsme mokrý uplně všechno.
Ne, už se mi fakt nechce na žádné podobné místo...
Přesto, že jsem tam byl jako dítě asi tak bambilonkrát, navštívil jsem Lidice letos v létě, když se ukázalo, že ani jedna z mých holek tam ještě nebyla. U nás doma je to poměrně osobní záležitost, rodiče po válce bydleli ve Hřebči, tak se nám Lidice dostali do rodinných memů.
Samozřejmě: ...Lidice dostaly... jdu hledat popel k sypání na hlavu.
bez toho y bych to pochopil, ale nevím, co jsou memové??
Nenašel jsem vhodné slovo pro skutečnost, že to máme v sobě, ve své myslí, tak jsem použil termín mem.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mem
Pres Lidice jsem nekdy vlete projizdela ve slejvaku, co si pamatuju, je to celkem uhledne mesto.
Cyklo vede těsně kolem památníku. Je to mapa 108 a 124, spojit to s objížďkou celého Kladna, cesta je slušně značená a příjemná, dá se začít kdekoliv a doporučuji. Jen jsem ji v tomto počasí ještě nejel, ne všude je asfalt, tak tuto cestu bych si vybral za sucha. Hlavně bez sněhu.
"... ne všude je asfalt ..." Jinde je "Glorit" = stabilizovaný neprašný povrch viz zde:
Dobrý den
K Vašmu dotazu na posouzení povrchu cyklostezek.
Glorit je obchodní název pro podkladní vrstvu komunikací. Jedná se v
podstatě o cementovou stabilizaci zeminy s použitím dalších chemických
látek pro úpravu vlastností.
Asfaltové povrchy jsou svým charakterem krycí ( vrchní ) vrstvy komunikací.
Nemohou existovat jen na podloží tj. hlíně , ale pokládají se na podkladní
zpevněné nebo nezpevněné vrstvy. ( třeba i na uvedenou stabilizaci)
Svým charakterem se jedná o kvalitativně naprosto jiné užitné vlastnosti.
Cenově nelze porovnat jen tuto jednu uvedenou vrstvu, ale celou konstrukci
vozovky. Glorit může tvořit jen tato jediná vrstva, kdežto u asfaltového
krytu nikoliv. Konstrukce komunikace s živičným povrchem je mnohem dražší.
Nejlépe asi pochopíte rozdíl na jiném příkladě . Je to jako když chcete
porovnávat tričko a bundu. To se dost dobře porovnávat nedá.
Zdravím
STRABAG, odštěpný závod Praha
obchodně technický úsek
Lidická 802
CZ 266 01 Beroun
Přiznávám, že v Lidicích jsem byl se základní školou, takže tak cca před 43 rokama.
Pár slov k tomu, jak Jurimír píše o "turistice po masových hrobech": už několik roků si říkám, že vezmu kolo a zamířím na místo některého KL, jedno kterého, všechny byly hrozné. Ne, že bych to toužil vidět, jenom tam položit kytku na paměť těch, co zahynuli. A stejně jako Jířa z toho nebudu spát. Uvědomujete si, že naše generace má to obrovské štěstí, že nezažila válku?!
V době, kdy nebyly mobilní telefony ani různé elektronické zabezpečovací systémy, zůstal náš známý omylem zamčený v terezínské malé pevnosti přes noc. Má z toho hodně nepříjemný zážitek.
Hele, když byly mojí mladší dceři asi 4 roky (asi zima 1988/1989), měla 40ctky horečky a nešlo to pár dní srazit. Tak jsme vyrazili do Motola na pohotovost.
V 11 v noci jsme šli na RTG - paní doktorka nás 2x zrentgenovala!!! a pak, ačkoli jsme seděli na chodbě a prošla kolem nás, tak na nás prostě zapomněla a na oddělení nás zamkla!!!
Můžu ti říct, že jsem dost stísněné pocity cítila i tam.
Dítě vysílené horečkou a já naprosto bezmocná na oddělení v 5. patře, kde nebyl ani telefon a kolem tma mnoucí a nemocnice spící.
Asi po půlhodině procházel jakýsi doktor a ten nás vysvobodil.
V Lidicích se na kole vyskytnu dost často, mám to skoro za humny. Vede tam cyklostezka na Okoř, ale cyklistických možností je tam vícero.
Památník na mne nepůsobí nijak tísnivě, spíš naopak, spousta volného prostoru, obec celá je na středočeské poměry velmi útulná. A nejlépe je zavítat tam začátkem léta, když naplno rozkvete růžový sad.
Byl jsem tam loni v září, jsou tam i jiné zajímavosti (Ceský Malín), spojil jsem to s návštěvou Čabárny.
Ve dvaaosmdesátým dostal národního umělce.
Lety - jel jsem v září okruh asi 65 km z Čimelic, trasa je na http://www.bikemap.net/route/1429462...
To víš že byl. Stavím se tam vždy, když jedu kolem a někdy tam jedu i cíleně. Expozici jsem viděl, je perfektní a i celkově je to tam docela hezky upravený. Vždycky se stavim u sousoší těch lidických dětí. Že nechali vyvraždit celou vesnici je příšerný, ale že někdo nechal ty malý děti nahnat do plynu, to je prostě nepojmenovatená hrůza. A ten pomník je vážně dost sugestivní.
Bohužel, komouši z Lidic udělali svojí ikonu. Ale řikám si, že je teď na nás, abychom tyhle místa jako jsou Lidice a další, předali dál,našim dětem, bez toho šmíru, jako místa tý nejstrašnější hrůzy co člověk dovede udělat a co už se snad nikdy nesmí stát.
Jo a jestli to chceš vědět, tak ano, nechávám tam u toho pomníčku vždycky nějakou kytku. A myšlenku. Jako třeba to, že mi dneska tu mojí berušku nikdo nesebere a nezplynuje v autobusu. Takovej mám z Lidic pocit.