Evropský týden mobility v Praze včera uzavřela cyklojízda, kam Pražany pozvali organizátoři projektu Auto*Mat.
„Přijelo přesně 333 cyklistů,“ říká mluvčí projektu Jan Bouchal. Cyklojízda podle něj měla být především apelem na automobilisty, ale i na vedení města, aby v pražské dopravě respektovali více také práva cyklistů a chodců jako rovnoprávných účastníků provozu.
Cyklojízdy se v Praze konají pravidelně každý třetí čtvrtek v měsíci. Jde o hromadnou jízdu městem pomalým tempem, která má za cíl upozornit na to, že i jízdní kolo je dopravním prostředkem, který je třeba brát v městském provozu vážně. Letošní zářijová jízda se sešla s Evropským dnem bez aut a dočkala se svého rekordu. Na projížďku Prahou se vydalo více než tři stovky cyklistů, bruslařů a koloběžkařů.
„V řadě částí Prahy je dosud jízda na kole spíše adrenalinovým
sportem. Přitom tu jsou kilometry kvalitních cyklostezek, které ale často
končí jaksi do ztracena,“ popisuje ředitel odboru vnějších vztahů MŽP
Jakub Kašpar vlastní zkušenost s cestováním po Praze na kole.
„Cyklisté i chodci jsou v Praze často jakousi odstrkovanou Popelkou,“
doplňuje ho Jan Bouchal. Až na několik turisticky atraktivních tras
v centru či v oblastech jako je vltavský břeh mezi Klecany a Trójou či
Prokopské a Dalejské údolí, mají ve městě stále ještě přednost
automobily.
Podporu cyklistice i budování nových cyklostezek a cyklotras vyjádřili minulý pátek ministr dopravy Milan Šimonovský a ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ministr Šimonovský upozornil obce i kraje, že ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) je připraveno 100 milionů korun právě pro cyklistickou infrastrukturu. Nyní podle něj záleží na tom, aby byly k dispozici kvalitně připravené projekty. Pokud jich bude dostatek, může se podle ministra dopravy částka ještě zvýšit.
„Cykloturistika je skvělá relaxace. Kolo ale není jen sportovní nástroj, je to dopravní prostředek. Cyklisté se ale nesmí cítit na ulici nebezpečně,“ říká ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Včerejší cyklojízda začala již tradičně vpodvečer na náměstí Jiřího z Poděbrad a pokračovala po Vinohradské ulici k magistrále, kolem Státní opery na Václavské náměstí, do Jindřišské ulice, Na Příkopy, kolem Obecního domu do Revoluční. Cyklojízda končila v Dlouhé ulici, kde se v klubu Roxy konal koncert skupin Pohřební kapela a Traband. Po 22. hodině se v sousedním sále prostoru NoD promítaly filmy s tématikou cyklojízd a dopravy obecně.
Heslem letošní zářijové jízdy byl slogan: „Když chcete své město zažít jinak – zdravější, čistší, bezpečnější“. Cyklisté svou účastí na jízdě dávají najevo, že Praze stále chybí dostatek prostoru a respektu pro chodce, cyklisty, děti, důchodce a další neautomobilové účastníky silničního provozu. Idea cyklojízd vznikla z přesvědčení, že jízdní kolo je plnohodnotný dopravní prostředek, se kterým se při rozvoji města musí počítat.